آبسه مقعد
اکتبر 10, 2017
هموروئید داخلی
نوامبر 13, 2017

بواسیر یا هموروئید در دو نوع داخلی و خارجی است که هر کدام به درجات مختلف تقسیم می شوند خانم دکتر سعادتی بهترین و جدیدترین روش را برای درمان این بیماری انتخاب می کنند تا بیمار از عود و عوارض رنج نبرد

بواسیر و بهترین روش های درمان برای انواع بواسیر

بواسیر یا همان هموروئید که در بین پدربزرگ مادربزرگ های ما به نام باواسیل نیز شناخته می شود. بواسیر در کانال مقعد همه ما وجود دارد و به کنترل دفع و هدایت مدفوع کمک می کند. اما زمانی که از شکل طبیعی خارج می شوند ترومبوز می شوند یا برجسته و دردناک می شوند مشکلاتی برای عمل دفع ایجاد می شود. و فرد مبتلا به بواسیر با درد و خونریزی های قطره قطره و یا هیچ کدام از این علائم و تنها به دلیل وجود یک برجستگی در ناحیه مقعد که او را آذار می دهد مراجعه می کند.

بواسیر چیست؟

بواسیر در پایین ترین قسمت راست روده قرار دارد و از انسداد رگ ها متورم می شود. گاهی دیواره های این رگ های خونی به طوری نازک می شوند که رگ ها از بین می روند و باعث تحریک و خونریزی می شوند، به ویژه هنگامی که شما حساس و تحریک پذیر می شوید. بواسیر یا هموروئید به عنوان تورم آماس یا توده هم نیز شناحته می شود. بواسیر یکی از شایعترین علل خونریزی رکتوم است.

علائم بواسیر

علائم و نشانه های این بیماری ممکن است یکی یا همه موارد زیر باشد

خونریزی با یا بدون درد هنگام عمل دفع. ممکن است مقداری خون قرمز روشن در کاغذ توالت یا داخل توالت مشاهده کنید

خارش و یا سوزش در ناحیه مقعد

وجود تورم در ناحیه آنال

وجود تورم و درد در نزدیکی و اطراف ناحیه آنال که ممکن است ترومبوز باشد

علائم بواسیر بیشتر به محل بواسیر بستگی دارد.

بواسیر-هموروئید

بواسیر-هموروئید

انواع بواسیر

برای انتخاب بهترین روش درمان بواسیر ابتدا باید با انواع بواسیر آشنا شوید. بواسیر دو نوع است: بواسیر داخلی و خارجی که هر کدام به درجات و انواع دیگر تقسیم می شوند

بواسیر داخلی

این نوع در زیر خط دندانه ای مقعد قرار دارند. در قسمت های بالاتر با اندودرم پوشیده شده و در نواحی پایین تر با پوست پوشیده شده است. هم اندودرم و هم پوست به درد و حرارت حساس هستند اما به دلیل اینکه گیرنده های درد در مقعد تعداد کمتری دارد بیمار در بواسیر داخلی درد زیادی احساس نمی کند.

اما در حین عمل دفع ممکن است خونریزی مشاهده شود. گاهی بواسیر ملتهب می شود و گاهی نیز به سمت پایین کشیده می شود و از خط دندانه ای مقعد بیرون می زند که به این حالت سقوط بواسیر داخلی گفته می شو. در بواسیر داخلی نوع سوم می توان بواسیر خارج شده را با دست جا زد اما در نوع چهارم حتی با دست هم جا نمی رود و کاملا از داخل مقعد به خارج از مقعد کشیده شده و مثل یک گوشت اضافه از خط دندانه ای مقعد گذشته و بیرون زده است. در تصویر زیر ۴ نوع بواسیر داخلی را مشاهده می کنید

تصویر چندین هموروئید داخلی که بیرون زده

عکس از چندین بواسیر داخلی که بیرون زده

بواسیر خارجی

یکی از بارزترین انواع بواسیر خارجی هموروئید ترومبوزه یا همان بواسیر ترومبوز است. انواع خارجی بواسیر در بیرون خط دندانه ای مقعد و بر روی بافت نرم و اطراف مقعد ایجاد می شوند. از آنجا که دهانه خارجی مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است این نوع از بواسیر بسیار دردناک است. در وضعیت ترومبوز خون در بالشتک های بواسیر لخته شده و بواسیر برجسته و دردناک است و بیمار حالتی مثل تیر کشیدن در این ناحیه احساس می کند. توجه داشته باشید در مواقعی که ناحیه عفونت کرده است دردی ممتد دارد و درد ناشی از عفونت با درد ناشی از ترومبوز کاملا متفاوت.

بواسیر خارجی ترومبوزه

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

درمان بواسیر

بهترین روش درمان بواسیر کدام است؟  در حال حاضر استفاده از انواع لیزر بهترین و قطعی ترین روش درمان بواسیر است. به خصوص پاکه بواسیری که با لیزر پرتوان برداشته می شود به هیچ عنوان بازگشت و عود ندارد انواع دیگر درمان بواسیر به شرح زیر است:

دارو درمانی بواسیر

در این روش از پمادهای موضعی و شیاف های ضد بواسیر استفاده می شود. شواهد کمی برای فواید داروهای موضعی و شیاف ها وجود دارد.
نکته: پمادهای آنتی بواسیردر واقع بواسیر را درمان نمی کنند و فقط درد آنها را تخفیف می دهند.
این پمادها حاوی استرویید هستند و استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید در هموروئید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و اتروفی پوست می شوند
دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانند لیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرین
شیاف انوزول که ترکیبی از پراموگسین و زینک اکسید می باشد برای تسکین خارش؛ سوزش و درد مقعد مفید است

لیزر درمانی

این روش بیشتر در مرحله اولیه بروز بواسیر خارجی به خصوص هموروئید ترومبوزه کاربرد دارد. اشعه مادون قرمز یا لیزر کم توان یا همان IRC با تابش به ناحیه ترومبوز شده موجب جذب سریعتر گلوبول های قرمز می شود. رفته رفته التهاب و درد کاهش می یابد و ترومبوز از بین می رود. توجه داشته باشید این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است و در مراحل خاصی از بیماری کاربرد دارد.

عمل جراحی بواسیر

جهت برداشتن پاکه بواسیر یا همان پیله عمل جراحی پیشنهاد می شود بهتر است عمل جراحی با لیزر پر توان انجام شود به این روش هموروئیداکتومی با لیزر گفته می شود این عمل با تیغ جراحی نیز صورت می گیرد که دوره نقاهت طولانی تر نسبت به جراحی با لیزر دارد.

عمل جراحی با کوتر نیز انجام می شود. کوتر در واقع برای سوزاندن سر عروق جهت جلوگیری از خونریزی استفاده می شود گاهی برای برداشتن گوشت های اضافه ریز هم استفاده می شود که دقت و ظرافت لیزر را ندارد. کوتر با بافت تماس مستقیم دارد بر خلاف لیزر که تماس مستقیم با بافت ندارد و جهت برش های ظریف استفاده می شود و همزمان سر عروق با لیزر بسته می شود و درد و خونریزی ندارد. یکی از عوارض عمل جراحی بواسیر با کوتر ایجاد نکروز و اسکار در ناحیه است.

۱۰ مزیت لیزر در درمان و جراحی بواسیر

۱-لیزر در هنگام برش و برداشتن پاکه بواسیر انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد
۲-لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل بواسیر را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد-
۳-لیزر عروق لنفاوی باز شده هنگام عمل بواسیر را ترمیم می کند و در نتیجه ورم بعد از عمل کاهش می یابد، این نکته بسیار ارزشمند است زیرا یکی از مشکلات عمل هموروئید ورم بعد از عمل است و جای زخم و اسکاری بعد از لیزر باقی نمی گذارد.
۴-لیزر بواسیر سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است
۵-بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد.
۶-بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود دارد
۷-با لیزر می توان تمام انواع بواسیر یاه همان هموروئید و حتی شقاق و فیستول و آبسه را هم زمان درمان نمود
۸-لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.
۹-لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.
۱۰-بعد از لیزر نیازی به بخیه و یا استفاده از فیتیله نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB