بیماری های نشینمگاه

بیماری های نشیمنگاه

 یا همان بیماری های مقعدی

انواع بیماری های نشیمنگاه شامل سوزش و خارش مقعد-آبسه مقعدی-فیستول مقعد- کیست مویی-همورویید یا بواسیر-شقاق یا همان فیشر و  انواع زگیل را در این صفحه به اختصار توضیح خواهیم داد.

درد سوزش و خارش مقعد

سوزش و خارش مقعد می تواند علل مختلفی داشته باشد که در مراحل اولیه ممکن است به دلیل یبوست- پوشیدن لباسهای تنگ یا پلاستیکی-موی زیر پوستی-بیماری های گوارشی و کرمک-و یا انواع قارچ باشد که نسبت به درمان در همان مراحل اولیه اقدام کنید در غیر این صورت و توجه نکردن به این علایم بیماری و علایم پیشرفت کرده و بیماری به انواع پیشرفته تر تبدیل خواهد شد

آبسه مقعدی

آبسه انورکتال در صورتی که درمان نشود بسیار خطرناک است و از عفونت یا مسدود شدن غدد مقعد ایجاد می گردد. به دلیل بیماری های جنسی و یا اختلال مانند بیماری کرون و یا دیورتیکولیت ایجاد می گردد. علایم آبسه مقعدی می تواند شامل درد مقعد یبوست و تب باشد. روش استاندارد درمان آبسه مقعدی جراحی است که بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است.

فیستول مقعد

فیستول مقعد چیست؟ یک تونل آلوده و چرکی بین پوست و مقعد است. معمولا فیستول مقعد در نتیجه یک عفونت در غده مقعد که به پوست گسترش می یابد ایجاد می شود. علایم فیستول مقعد شامل درد التهاب و ترشح چرک و خون است. معمولا برای درمان فیستول جراحی مورد نیاز است که در مورد مزیت روش جراحی با لیزر توضیح خواهیم داد:

 لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد. لیزر حداکثر حفاظت از اسفنکتر ( عضله ) را تضمین می کند و به همین دلیل بسیار سریعتر به روال عادی زندگی بر می گردد. لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از  عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد. لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل را ترمیم می کند و در نتیجه خونریزی هنگام عمل کاهش می یابد. این عمل به طور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است. با لیزر فیستول می توان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق را همزمان درمان کرد. لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته وبه اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

 

فیستول مقعد

انواع فیستول

کیست مویی

شایع ترین محل کیست موئی قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه ساکروم می باشد بیماران معمولا با شکایت وجود آبسه مقعدی، ترشح یا درد در این ناحیه مراجعه می کنند. علامت آن وجود یک یا چند عدد سینوس در این ناحیه می باشد جهت درمان کیست مویی پایین کمر اگر بیمار در مراحل اولیه مراجعه کند می توان بدون عمل جراحی و فقط با فیبر لیزر کیست مویی را از بین برد ولی اگر بیمار در مراحل بعدی و با عوارض مراجعه کند باید بافت حاوی این کیست با نوع دیگری از لیزر که لیزر پرتوان است یا بدون لیزر و با تیغ جراحی برداشته شود .
چون عود این بیماری شایع است هنگام عمل کیست مویی باید بافت حاوی سینوس بطور کامل برداشته شود و بعد از عمل نیز بیمار باید از رویش مو در این ناحیه جلوگیری کند.

علت کیست مویی پایین کمرسینوس پایلونیدال

کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال(Pilonidal Cyst) یا (Plonidal Sinus) رشد غیر طبیعی پوست واقع در نزدیکی دنبالچه که به راحتی می تواند آلوده شود. این کیسه کوچک به صورت یک منفذ پوستی نمایان می شود ولی گاهی اوقات فقط یک فرورفتگی حاوی مو می باشد. بیماری پیلونیدال به شکل یک آبسه حاد یا سینوس تخلیه شونده در ناحیه ساکروکوسیکس بروز می کند.این کیست معمولا در انتهایی ترین نقطه ستون فقرات ایجاد می شود.

انواع زگیل

زگیل تناسلی چیست؟

Genital Wart

بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان که به صورت گوشتی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود

درمان زگیل تناسلی

همورویید یا بواسیر

به صفحه خانه همورویید یا همه چیز درباره همورویید بروید

شقاق یا فیشر

 فیشر چیست؟

پارگی در ناحیه انتهای مقعد را فیشر می گویند. فیشر مقعد یا همان انال فیشر ممکن است بر اثر عبور مدفوع سفت یا یبوست بروز کند

علایم فیشر

در هنگام اجابت مزاج درد و خونریزی و سوزش در ناحیه مقعد احساس می شود و به طور کل علامت به خصوصی ندارد

درمان فیشر

این بیماری معمولا بین 4 تا 6 هفته با رعایت بهداشت و رژیم غذایی پر فیبر بهبود می یابد. البته استفاده از ملین و پماد آنتی فیشر نیز کمک کننده است.

به سایت تخصصی خانم دکتر سعادتی به آدرس shaghagh.ir مراجعه کنید

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB