تفاوت هموروئید و بواسیر

بهترین میوه ها برای بواسیر میوه های حاوی دانه های قرمز که آنتی اکسیدان دارند
بهترین میوه برای درمان بواسیر
سپتامبر 10, 2018
بواسیر خونی
سپتامبر 12, 2018

تفاوت هموروئید و بواسیر

هموروئید یا همان بواسیر هر دو به یک معناست و تفاوتی با هم ندارند

حتما شما هم نام هموروئید یا بواسیر را بسیار شنیده اید و یا ممکن است که در طول زندگی خود یکبار آن را تجربه کرده باشید. هموروئید یا بواسیر هر دو نام هایی متعلق به یک بیماری می باشند. در نتیجه با اطمینان می توان گفت که هیچ نکته قابل اهمیتی در بیان تفاوت هموروئید و بواسیر وجود ندارد چرا که هر دو به یک معنا می باشند. در ادامه به بیان انواع هموروئید (بواسیر) پرداخته می شود.

انواع بواسیر (انواع هموروئید)

در حالت کلی دو نوع هموروئید وجود دارد: هموروئید داخلی و هموروئید خارجی. این دو نوع، نام خود را از مجموعه رگ های هموروئیدی که در ناحیه مقعد تحت تأثیر برخی از شرایط قرار می گیرند، دریافت می کنند. علت بروز هموروئید فشار بیش از حد بر رگ های هموروئیدی داخلی یا خارجی است. فرد مبتلا به هموروئید داخلی با توجه به فشاری که بر رگ های هموروئید داخلی ایجاد می شود، نشانه های حضور آن را حس خواهد کرد. از طرفی هنگامی که بیمار مبتلا به هموروئید خارجی است، رگ های هموروئید خارجی، در اطراف ناحیه مقعد، تحت تاثیر قرار می گیرند.

تشخیص هموروئید یا بواسیر انواع بواسیر داخلی و بواسیر خارجی

نوع داخلی بواسیر (همورئید داخلی)

هموروئید داخلی هنگامی رخ می دهد که فشاری بیش از حد بر رگ های ناحیه وجود داشته باشد. اغلب تنها نشانه ای که سبب می شود فرد متوجه هموروئید داخلی شود وجود خونی است که در سطح مدفوع، در کاسه توالت یا کاغذ توالت ظاهر می شود. وجود درد در هموروئید داخلی معمول نیست، مگر اینکه یک لخته خون به نام ترومبوز تشکیل شود یا عفونت رخ دهد.

نوع خارجی بواسیر (هموروئید خارجی)

هنگامی که فشار و تورم هموروئید داخلی ادامه یابد، رگ های هموروئیدی ممکن است از ناحیه درون مقعد بیرون بیفتند و به خارج از آن نفوذ کنند که باعث ایجاد بواسیر خارجی شده و رگ های هموروئید خارجی در اطراف مقعد ظاهر می شوند. این رگ های متورم با کوچکترین فشار دادن، مالش و یا تحریک مخاط ممکن است به راحتی خونریزی کنند و باعث خارش در ناحیه مقعد شوند. اگر لخته های خون در این هموروئید ایجاد شود، درد بیمار بسیار شدید می شود.

معاینه پزشک و تشخیص بواسیر (هموروئید)

بیمارانی که هموروئید یا بواسیر را تجربه می کنند، ابتدا باید توسط پزشک متخصص جراحی معاینه شوند تا وی به طور کاملا واضح به این موضوع پی ببرد که فرد به کدام نوع از هموروئید دچار شده است. و یا به بیماری خطرکی در ناحیه مقعد دچار نشده باشد. تشخیص پزشک بسیار مهم است چرا که برخی از بیماران با مشاهده خون، سریعا به هموروئید مظنون می شوند در صورتیکه همه خونریزی های ناحیه مقعد نمی تواند دلیلی بر وجود بواسیر یا هموروئید باشد.

جراح عمومی هموروئید

بیماران با مشاهده برخی از نشانه های ظاهری و تورمات ناحیه مقعد تا حدودی توان تشخیص بواسیر نوع داخلی یا خارجی آن را دارند و می توانند حتی به پیشرفت هموروئید نیز پی ببرند. در صورتی که هموروئید (بواسیر) پیشرفت کرده و شدت یابد تمامی علائم حاصل از آن نیز تشدید خواهد شد.

درد و التهاب و خونریزی سه نشانه ای هستند که در صورت شدت یافتن بواسیر یا هموروئید بیمار حتما آن ها را تجربه خواهد کرد. در نتیجه در زمان عود بیماری بهتر است سریعا از طریق مراجعه به دکتر جراح عمومی و بهره مندی از روش های نوین پزشکی به درمان هموروئید (بواسیر) پرداخت.

آیا می دانید بهترین راه درمان بواسیر (هموروئید) چیست؟

هموروئید های داخلی که اکثرا نشانه هایی بسیار خفیف دارند و در بیشتر مواقع ممکن است بیمار هرگز متوجه حضور آن ها نشود با شیوه های خانگی درمان می شود. راهکار های خانگی به سادگی بر روی هموروئید داخلی اثر گذار است و بدون اینکه باعث وخیم تر شدن علائم شود، آن ها را کاملا از بین می برد. در نظر داشته باشید که همیشه درمان خانگی اثربخش نیست و اگر طی یک هفته تا 10 روز به درمان خانگی بواسیر پاسخ مثبت ندادید حتما درمان خانگی را متوقف کنید و به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

جهت درمان هموروئید (بواسیر) خارجی پیشرفته جراح معمولا با کمک گرفتن از روش های پزشکی مدرن به درمان خواهد پرداخت. در عصر حاضر، نظر تمامی جراحان عمومی بر این است که لیزر هموروئید بهترین راه درمان این بیماری است. زیرا بیمار تنها یک شب استراحت می کند و از درد و خونریزی و بخیه جراحی سنتی خبری نیست.

در حقیقت راحت ترین شیوه ای که هم بیمار و هم جراح برای رسیدن به یک نتیجه قطعی و موفقیت آمیز می توانند در اختیار داشته باشند، لیزر درمانی هموروئید است. زائده های متورم و دردناک هموروئید با پرتو های لیزر خشک می شوند و هیچ اثری از آن ها باقی نخواهد ماند. لیزر هموروئید جهت درمان هموروئید خارجی ترومبوزه کارایی فوق العاده ای دارد و سریع ترین راه برای از بین بردن آن می باشد. همچنین برداشتن پاکه بواسیر یا هموروئید با لیزر پرتوان روش مطمئن و بدون بازگشتی است که بیماران زیادی را از درد و ناراحتی هموروئید یا بواسیر نجات داده است.

 

دکترزهرا سعادتی
دکترزهرا سعادتی
دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارق التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، و دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB