هموروئید از جمله بیماری های بسیار شایعی است که تقریبا در ۷۰ درصد افراد بالای سی سال دیده می شود. هموروئید در زنان بیشتر در دوران بارداری مشاهده می شود. زیرا فشار بیشتری بر عروق ناحیه وارد آمده و به علاوه هورمون هایی که در زنان باردار ترشح می شود به میزان قابل توجهی در بروز بیماری هموروئید در زنان دخیل است.

هموروئید حاد در هر سنی مشاهده می شود اما درصد پیدایش آن در میان جوانان و افراد میان سال بیش تر از پیرها و در بین سفید پوستان و افرادی که متعلق به اقشار مرفه جامعه هستند بیش تر از رنگ پوستان و اقشار دیگر جامعه می باشد. هموروئید یک بیماری بسیار شایع است ( تا  ۵۰  سالگی دست کم  ۵۰  درصد مردم آن را تجربه کرده اند ) بروز هموروئید علت های متعددی دارد . فشار ناشی از حاملگی و زایمان عمده ترین دلیل بروز هموروئید  در زنان جوان است . یبوست ، به خصوص یبوست شدید و طولانی که با زور زدن هنگام دفع همراه است ، اسهال ، مصرف مداوم ، و زیاد ملین ها ، حالات ایستادن و نشستن های طولانی و  تغذیه ناکافی با مواد فیبری ، عدم تحرک کافی که منجر به کاهش قدرت عضلانی عضلات ناحیه ی لگن می شود و عوامل زمینه ای یا ژنتیکی از علل ایجاد هموروئید  هستند .

مشخص گردیده است که در افراد مبتلا به هموروئید  داخلی فشار داخلی ناحیه مقعد در حال استراحت بیش از میزان طبیعی بوده و همراه با امواج غیر طبیعی است .  بسیاری از بیماران هموروئیدی دارای منشاء ارثی از طرف خانواده مادری هستند. هموروئید، مکانیسم و علل پیدایش آن به اتساع وریدهای انتهایی راست روده که با ایجاد گره همراه است هموروئید گفته می شود. این بیماری برای اولین بار توسط بقراط پدر علم پزشکی Hemorrhoids ــ خون ریزی نامیده شد، اما با توجه به این که خون ریزی فقط در ۲۸ تا ۴۸ درصد بیماران مشاهده می شود اصطلاح هموروئید تنها در برگیرنده بخشی ازحقیقت مربوط به این بیماری است. افزایش فشار و اختلال در خروج خون از گره های هموروئیدی موجب احتقان شبکه هموروئیدی و ایجاد بیماری می شود.

علت بروز هموروئید در زنان 

جریان خون وریدی در بافت ها نه تنها در اثر انقباض عضلات صاف دیواره سیاه رگ ها (به شکل غیر ارادی) بلکه بیش تر در نتیجه انقباض عضلات مخطط (به گونه ارادی) می باشد. بنابراین:

۱ــ کاهش ظرفیت انتقالی ورید های شبکه هموروئیدی

۲ــ افزایش ورود خون شریانی به گره های هموروئیدی که هماهنگ با ظرفیت خروجی و طبیعی سیاه رگ ها نیست.

علت اصلی بروز هموروئید در زنان و به خصوص در دوران بارداری است.

کدام زنان بیشتر در خطر ابتلا به هموروئید هستند:

شما ممکن است یکی از خصوصیات زیر را داشته باشید بنابراین بیشتر از زنان دیگر در معرض ابتلا به هموروئید هستید:

 • بارداری
 • نشستن طولانی بر روی توالت و زور زدن
 • اضافه وزن و چاقی به خصوص افرادی که دارای BMI بالای 25 هستند
 • بلند کردن اجسام سنگین و انجام ورزش هایی مثل وزنه برداری
 • داشتن سابقه هموروئید در خانواده
 • یبوست مزمن و یا بیرون روی شدید درمان نشده
 • زنانی که در سن 45 تا 65 سال هستند

هموروئید در زنان

درمان هموروئید در زنان

نکته مهمی که درباره درمان هموروئید در زنان وجود دارد این است که آیا شما باردار هستید یا خیر. اگر پاسخ شما مثبت است روش های زیر برای درمان و کنترل هموروئید شما کاربردی است:

 • داشتن رژیم غذایی مناسب این نوع رژیم غذایی شامل مصرف آب و آبمیوه کافی و مصرف فیبر و غلات کامل است. 
 • از نشستن های طولانی خودداری کنید و به اندازه کافی پیاده روی کنید.
 • مدل نشستن و خوابیدن را طوری انتخاب کنید که کمترین فشار را به ناحیه مقعد وارد کنید
 • پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی را کنار بگذارید و لیاس های نخی و آزاد را استفاده کنید تا کمترین فشار و حساسیتی را در ناحیه مقعد به وجود نیاورد.
 • مصرف داروهای درمان هموروئید طبق نظر پزشک بلامانع است
 • از اینترکورس مقعدی به شدت خودداری کنید، و این موضوع را به شریک جنسی خود نیز گوشزد کنید که داشتن رابطه مقعدی به شدت برای سلامت شما مضر است.
 • هرگونه عمل جراحی با لیزر برای زنان باردار ممنوع است.

بهترین پیشنهاد به این گروه از زنان برای درمان هموروئید این است که موارد فوق را رعایت کنند و پس از بارداری اگر بهبودی حاصل نشد اقدام به جراحی هموروئید با لیزر کنند. در اکثر مواقع هموروئید پس از بارداری و با رعایت موارد فوق درمان می شود و نیازی به جراحی ندارد.

اما اگر باردار نیستید باز هم توصیه من به شما این است که حتما به پزشک مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه بیماری دیگر در ناحیه مقعد و رکتوم مطمئن شوید. سپس پزشک شما بر اساس مدت زمان ابتلای شما به هموروئید و میزان خفیف یا حاد بودن بیماری به شما توصیه هایی می کند. هموروئید زنان در مراحل اولیه و در درجات خفیف با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت روزانه کافی درمان می شود. در مراحل بعدی دارو درمانی و در مرحله آخر لیزر هموروئید درمان فطعی هموروئید به شمار می رود. توصیه می کنم به هیچ عنوان به سراغ جراحی های سنتی و قدیمی نروید زیرا علاوه بر این که دوره نقاهت طولانی و استراحت طولانی دارد احتمال عود و بازگشت نیز بسیار زیاد است و بیمار مجبور می شود مجدد برای درمان هموروئید وقت و هزینه زیادی را تلف کند. اکثر زنان به خصوص زنان ایرانی هم شاغل هستند و هم مسئولیت خانه داری و بزرگ کردن فرزندان به عهده دارند بنابراین انتخاب یک روش درمان سریع و به جا برای آنها بسیار حیاتی. در این مورد می توانید از مطب دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی وقت بگیرید و از تجربه و مهارت ایشان در زمینه انتخاب بهترین روش درمان هموروئید در زنان کمک بگیرید

برای درمان هموروئید در زنان باید به چه پزشکی مراجعه کنیم

برای درمان و جراحی هموروئید باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید که ترجیحا به طور تخصصی در این زمینه زیاد کار کرده باشد. خانم هایی که به هموروئید مبتلا می شوند گاها به اشتباه برای درمان بیماری خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند. صرفا به این دلیل که هموروئید در ناحیه مقعد و در نزدیکی ناحیه تناسلی ایجاد شده است. همچنین زنان بارداری که به دلیل فشار در ناحیه و تغییرات هورمونی دچار هموروئید می شوند در هنگام زایمان اقدام به جراحی هموروئید می کنند که بسیار غلط است. زیرا 1-متخصص زنان و زایمان و یا متخصص مامایی مهارت و علم کافی برای جراحی هموروئید را ندارد  2-ممکن است هموروئید بعد از زایمان و برداشته شدن فشار از ناحیه و بالانس شدن هورمون ها درمان شود و دیگر نیازی به جراحی نداشته باشد.

 

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB