عمل جراحی هموروئید
جولای 25, 2016
هموروئید در بچه ها
جولای 25, 2016

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست بواسیر همورویید چیست

هموروئید چیست

هموروئید عبارت است از بالشتک های عروقی طبیعی در کانال مقعد که به کنترل دفع کمک می کنند. هموروئیدها وقتی ورم می کنند یا ملتهب می شوند غیر طبیعی می شوند.

انواع بیماری هموروئید یا بواسیر چیست؟

همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خون ریزی کنند. این وضعیت معمولاً بواسیر نامیده می شود.
بواسیردو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.

هموروئید خارجی : (بواسیر خارجی)

بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعداست. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام بواسیر ترومبوز رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آن جا که بافت های اطراف مقعدپوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است.

هموروئید داخلی : (بواسیر داخلی)

از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعدوجود ندارد، این نوع بواسیرخیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرهاخون ریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیرتا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعدکشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیرنامیده می شود.

علایم شایع هموروئید

۱) خون ریزی‌: امکان‌ دارد خون‌ قرمز به‌ صورت‌ رگه‌ هایی‌ در اجابت‌ مزاج‌ دیده‌ شود یا به‌ دنبال‌ اجابت‌ مزاج‌، خون‌ به‌ مقدار کم‌ و به‌ مدت‌ کوتاهی‌ چکه‌ کند.
۲) درد، خارش‌ یا ترشح‌ مخاطی‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌.
۳) وجود یک‌ برجستگی‌ در مقعد.
احساس‌ این‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، راست‌ روده‌ به‌ طور کامل‌ تخلیه‌ نشده‌ باشد (این‌ حالت‌ تنها در مورد بواسیر بزرگ‌ دیده‌ می‌شود).
۴) التهاب‌ و تورم‌ : وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاه رگ‌ های‌ مقعد یا راست‌ روده‌.

پیشگیری از هموروئید

برای این که از بروز همورویید جلوگیری کنید و به این بیماری مبتلا نشوید سبک زندگی خود را تغییر دهید آب و فیبر زیاد بنوشید و فعالیت روزانه کافی داشته باشید در اینجا لیستی برای جلوگیری از هموروئید گذاشته ام:

  1. غذای پر فیبر میل کنید میوه و سبزی و نان و غلات سبوسدار را در رژیم غذایی خود بگنجانید
  2. آب و آب میوه زیاد بنوشید
  3. از مکمل های فیبر استفاده کنید
  4. هنگام دفع مدفوع زور نزنید
  5. به محض این که احساس مدفوع دارید به توالت مراجعه کنید و مراجعه به توالت را به تاخیر نیاندازید این امر موجب ییوست و فشار به وریدها و بالشتک های طبیعی هموروئید می شود
  6. ورزش کنید و فعالیت روزانه خود را افزایش دهید
  7. از نشستن طولانی خودداری کنید و به ناحیه فشار وارد نکنید
دکترزهرا سعادتی
دکترزهرا سعادتی
دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارق التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، و دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند.

2 دیدگاه ها

  1. jelyfish گفت:

    سلام امکانش هست درباره این که مبتلا به هموروئید نشیم هم توضیح بدین من کارمند هستم و دائم پشت میز میشینم و گاهی هم درد در ناحیه احساس میکنم خیلی میترسم که مبتلا به هموروئید بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB