لیزر هموروئید
جولای 25, 2016

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

درمان هموروئید یا بواسیر انواع گوناگونی دارد و طی زمان پیشرفت های چشمگیری داشته است. خانم دکتر زهرا سعادتی با بیشتر از ۱۵ سال سابقه حرفه ای در درمان هموروئید راه کارها و روش های درمان انواع هموروئید را توضیح می دهند

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

معمولا براى درمان هموروئید با توجه به نوع و تشخیص پزشک متخصص چندین روش درمانى وجود دارد. معمولا عمل جراحی هموروئید به خصوص جراحی هموروئید با لیزر قطعی ترین روش درمان بواسیر است اما نمی توان گفت بهترین روش عمل جراحی است زیرا انواع هموروئید تفاوتهایی با هم دارند. در ادامه به توضیح انواع روش های درمان بواسیر می پردازیم.

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

۱-درمان موضعی هموروئید یا بواسیر:

درمان اولیه برای هموروئید های خفیف تا متوسط درمان موضعی و طبی می باشد. اولین راه درمان بواسیر کنترل یبوست بوسیله ی رژیم پر فیبر می باشد. باید حداقل ۳۰ گرم فیبر روزانه مصرف شود. غذاهای پر فیبر شامل میوه ها؛ سبزیجات؛ حبوبات. همچنین در صورت نیاز با دستور پزشک ملین تجویز می شود.
افزایش مصرف مایعات. به خصوص نوشیدن روزانه ۱۰-۸ لیوان آب توصیه می شود.
نشستن در لگن آب گرم بمدت ۱۵ دقیقه بعد از هر اجابت مزاج حدودا روزی ۳-۲ بار- نشستن در آب گرم با درجه ملایم سرعت درمان بواسیر
از طریق بهتر کردن جریان خون این ناحیه بیشتر می کند. در نظر داشته باشید این روش درمان قطعی هموروئید نیست ولی تحریک ناحیه مقعد را تسکین می دهد.
استفاده از آلوورا نیز به درمان هموروئید کمک می کند. و در روش درمان سنتی استفاده می شود
ورزش ایروبیک و پیاده روی روزی نیم ساعت کمک کننده است.
به محض احساس دفع باید اقدام به اجابت مزاج نمود تا از بروز یبوست جلوگیری شود
هر روز یک زمان خاص را – مثلا بعد از غذا خوردن – تنظیم کنید و روی توالت بنشینید. این به تحریک حرکت روده کمک می کند.
هنگام خشک کردن این ناحیه نباید دستمال خشک و زبر را محکم و با فشار روی این ناحیه کشیده شود و می توان از سشوار استفاده کرد.
ضد التهاب های غیر استروییدی به کاهش درد ناحیه مقعد کمک می کند.
در نظر داشته باشید شواهد کمی برای فواید داروهای موضعی و شیاف ها برای درمان بواسیر وجود دارد. درمان های موضعی هموروئید شامل پمادها و شیاف های آنتی هموروئید می باشد.

پماد هموروئید

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر-پماد هموروئید

نکته: پمادهای آنتی هموروئید در واقع بیماری را درمان نمی کنند و فقط درد آن را بهبود می دهد

برای درمان این بیماری استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و آتروفی پوست می شوند
دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانند
لیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرین است
گاهی می توان از یک آیس پک کوچک برای کاهش ورم استفاده کرد-
نشستن روی کوسن نرم به جای سطوح سفت باعث کاهش ورم می شود-.

 

اثرات داروهای آنتی هموروئید و طریقه اثر داروهای ضد بواسیر

۱. بی حسی موضعی برای کاهش درد

۲. منقبض کننده عروق برای کاهش ورم و خارش و ناراحتی به وسیله سفت کردن عروق خونی

۳. جمع کننده عروق که کمک می کند به جمع شدن پاکه هموروئید

۴. محافظت بافت تحریک شده و تشکیل سدی محافظتی برای جلوگیری از تحریک و خارش
هموروئیدهای درجه ۳و۴ داخلی و هموروئیدهای ترومبوزه خارجی که به درمان های طبی جواب نمی دهند به درمان های دیگری نیاز دارند که شامل موارد زیر است

درمان سرپایى بواسیر یا هموروئید :

امروزه پزشکان و بیماران درجستجوى راه هاى ساده، موثر و بدون عارضه و یا با کمترین عارضه هستند. از آنجا که روش هاى جراحى معمول با بسترى شدن بیمار، نیاز به بیهوشى، درد پس از عمل، احتمال خونریزى، ترشح، عفونت و از کارافتادگى همراه بوده و نیاز به مراقبت هاى طولانى مدت دارند، لذا تلاش هاى زیادى براى مهار بیمارى به روش هاى متعدد سرپایى از قبیل لیزر , کوتر کردن، منجمد کردن، رابر بند لیگاتور و سایر روش ها بوده است.

 

درمان های خانگی هموروئید در بچه ها

کرم های مناسب برای بچه ها در داروخانه ها وجود ندارد. برای کنترل درد ایبوبروفن توصیه می شود. بچه باید روزی چند بار به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه در لگن آب گرم بنشیند. اگر پودر جودوسر به آب گرم اضافه شود تسکین دهنده است. پاشیدن نشاسته ی ذرت در ناحیه مقعد خارش را کنترل می کند. درد این ناحیه را می توان با گذاشتن کیسه ی یخ که با حوله پوشیده شده به مدت ۵ دقیقه تسکین داد.

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

 

 ۲- دو روش لیزر هموروئید-کاربرد لیزر در درمان

امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می شود. از جمله لیزرهای کم توان ؛مادون قرمز؛و لیزر دی اکسید کربن که بهترین و جدیدترین نوع درمان این بیماری است

۲.۱-لیزر درمانی هموروئید

در مراحل اولیه بیماری وقتی هموروئید خیلی بزرگ نشده و دچار عارضه نیست می توان از لیزر درمانی کمک گرفت.این نوع لیزرها یک وسیله ی مخصوص دارد که وارد مقعد شده و به جهات مختلف تابانده می شود و باعث کاهش علایم هموروئید می شود. لیزر موجب می شود هم درد آن کمتر شده و هم اندازه ی آن کوچکتر شود.از این نوع لیزر نمی توان در درمان هموروئیدهای خیلی بزرگ و دچار عارضه سود برد.
در نظر داشته باشید روش لیزر درمانی هموروئید با جراحی هموروئید با لیزر متفاوت است و روشی سرپایی محسوب می شود
اشعه مادون قرمز
از این اشعه به دو صورت می توان در درمان هموروئید استفاده کرد
1-در یک روش پروب لیزر روی هموروئید داخلی گذاشته می شود. اشعه مادون قرمز تابانده شده و جای تابش سفید رنگ می شود،این طول موج توسط هموگلوبین جذب بالایی دارد و باعث انعقاد عروق داخل پاکه هموروئید می شود. این پاکه پس از چند روز کوچک شده و از بین می رود. این روش نیاز به بیهوشی وحتی بی حسی ندارد و فقط برای هموروئید داخلی کاربرد دارد
۲-در این روش از فیبر دیود استفاده می شود؛ به این صورت که فیبر حامل اشعه وارد پاکه هموروئید شده اشعه تابانده می شود عروق داخل هموروئید لخته شده و پاکه هموروئید از بین می رود. هزینه این نوع لیزرها بالا می باشد.

فیلم کاربرد لیزر کم توان

فیلم کاربرد لیزر کم توان

 

قبل و بعد لیزر درمانی هموروئید

قبل و بعد لیزر درمانی هموروئید-۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

۲.۲-لیزرهای پرتوان دی اکسید کربن

درمان قطعی هموروئید
لیزر هموروئید-لیزر بواسیر
امروزه لیزر های پرتوان دی اکسید کربن CO2 بهترین و جدیدترین روش درمان انواع همورروئید است. با این نوع لیزر تمام انواع هموروئید را می توان درمان نمود. این لیزر پر توان بوده و با کمک این لیزر می توان پاکه هموروئید را بطور کامل برداشت. در واقع این لیزر کار چاقوی جراحی را انجام می دهد و درمان قطعی بواسیر می باشد.
چرا استفاده از لیزر دی اکسید کربن در درمان هموروئید به جراحی با تیغ جراحی ارجح است؟

در اینجا ۱۰ مزیت لیزر نسبت به جراحی باز را می خوانید

۱.لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد

۲.عمل لیزر شقاق بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است.

۳.بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد.

۴.بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود را دارد.

۵.با این نوع لیزر می توان تمام انواع هموروئید، شقاق و فیستول را هم زمان درمان نمود.

۶.لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود . به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.

۷.لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

۸. به علت ترمیم عروق لنفاوی توسط لیزر ورم محل بعد از عمل بسیار کمتر از روش های دیگر می شود و محل عمل بدون هیچگونه اسکاری (جای زخم) ترمیم می شود

۹. محل لیزر احتیاج به پانسمان ندارد

۱۰. لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل شقاق را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد

در مقایسه با روش های قدیمی لیزر انقلاب جدیدی در درمان بیماری ها به خصوص درمان بیماری های مقعدی است در گذشته بیمار درد و خونریزی و دوره نقاهت بسیار طولانی را سپری می کرد و همین علت مراجعه نکردن برخی بیماران به پزشک است. در واقع باور قدیمی در مورد درمان طولانی و دردناک هموروئید و دیگر بیماری های مقعدی باعث می شود شخص دیر به پزشک مراجعه کند اما اگر بدانید که لیزر مشکلات قبلی را حل کرده است دیگر ترس و خجالتی بابت درمان بیماری و مراجعه به پزشک نخواهید داشت.

۳-درمان هموروئید با جراحی باز

چندین روش جراحی برای خارج کردن هموروئید های علامت دار توصیف شده است. همه این روش ها بر اساس کاهش جریان خون شبکه های هموروئیدی و خارج کردن مخاط و اندودرم اضافی است.
عمل باز هموروئید با بی حسی موضعی؛منطقه ای و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی از روش ها زخم حاصل از برداشتن هموروئید با بخیه های قابل جذب بسته می شود و در روش دیگر زخم باز گذاشته می شود تا به طور ثانویه ترمیم شود. هر ۳ بالشتک هموروئیدی را می توان در یک جلسه برداشت اما باید از خارج کردن منطقه ی وسیعی از پوست اطراف مقعد اجتناب کرد تا از تنگی مقعد بعد از عمل جلوگیری شود
عوارض جراحی باز هموروئید
خون ریزی – عفونت-تنگی مقعد- احتباس ادراری – بی اختیاری مقعد – از عوارض جراحی باز هموروئید با تیغ جراحی است.

فیلم عمل جراحی هموروئید

فیلم عمل جراحی هموروئید

 

درمان هموروئید خارجی ترومبوزه

به طور کلی هموروئید خارجی ترومبوزه موجب درد شدید و توده قابل لمس در اطراف مقعد در طول ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از ترومبوز می شوند. هموروئید ترومبوز را می توان تحت بی حسی موضعی و درون مطب خارج کرد. به دلیل این که لخته ایجاد شده معمولا حفره دار است انجام برش ساده و تخلیه آن اغلب موثر نیست و هموروئید باید کاملا خارج شود. بعد از ۷۲ ساعت هموروئید ترومبوز شروع به بازجذب می کند و درد به صورت خودبخود برطرف می شود. در صورتی که درد برطرف شود{بعد از گذشت ۷۲ ساعت} خارج کردن هموروئید ضروری نبوده اما نشستن در لگن آب گرم و تجویز داروهای مسکن مفید است.

 

۴-روش بستن شریان بواسیر با استفاده از داپلر (DG-HAL ) :

در این روش درمان، با پاکه (بالشتک) هموروئید برخورد غیر مستقیم مى شود. یعنى عروق اصلى تغذیه کننده بواسیر مسدود مى شود که نهایتاً منجر به کاهش و یا قطع جریان خون به بالشتک هموروئیدى شده و تورم آن از بین رفته، بواسیر چروکیده شده و در نتیجه علائم نیز از بین مى رود. البته این روش درمان قطعی
بواسیر نیست و طول درمان نسبتا طولانی دارد.

۵-بستن بواسیر با حلقه لاستیکى ( رابر بند):

این روش درمان بواسیر در گذشته طرفداران زیادی داشت. این روش در مورد بواسیرهای درجه دوم و سوم مناسب بوده و به صورت سرپایى بدون استفاده از بى حسى و بیهوشى در مطب انجام می شد. محدودیت هاى آن در مورد بواسیرهای خارجى و یا مخلوط است. همچنین این روش درمان قطعی انواع بواسیر نیست. در این روش با کمک یک وسیله یک بارمصرف حلقه لاستیکى را روى قاعده بواسیر قرار داده تا به تدریج بواسیر سیاه شده و بیفتد. حلقه الاستیک حداقل ۱ سانتیمتر بالای خط دندانه ای روی پایه بواسیر داخلی گذاشته می شود. بعد از ۷-۵ روز پاکه بواسیر می افتد. اگر حلقه نزدیک خط دندانه ای انداخته شود درد زیادی خواهد داشت. این عمل به علت درد زیاد برای بواسیر خارجی غیر قابل انجام است. ریت درمان با این روش ۸۷٪ و عوارض ۳٪ است. این روش در ایران و در بسیارى از مطب ها و درمانگاه هاى تخصصى کولورکتال انجام مى شده. و تنها ارجهیت آن نسبت به روش های دیگر هزینه کمتر آن نسبت به  سایر روش های درمانی است و امروزه استفاده از این روش پیشنهاد نمی شود
در افرادی که مبتلا به بيماريهاي التهابي روده هستند, هرنوع عمل جراحي مقعد و دستکاری پوست اطراف آن ممنوع است زيرا زخم آنها باتاخير ترميم مي شود و حتي ممكن است اصلا ترميم نشود. اگر اين افراد هموروئید بيرون زده و يا خونريزي داشته باشند و نياز به عمل جراحي ضروري باشد مي توان از روش رابر بند هموروئید استفاده كرد

 

اخبار هموروئید یا بواسیر

هموروئید را درمان نکنید! هموروئید را جراحی نکنید! جملاتی شبیه به این ها اخیرا انتشار داده می شود که توجیح علمی ندارد. همانطور که در مطالب بالا خواندید یکی از عوارض بیماری همورویید بروز کم خونی است. حتی اگر شما قادر به تحمل درد و ناراحتی بیماری باشید بروز عوارض بعدی بیماری شما را تسلیم خواهد کرد. پس همورویید یا بواسیر را مثل هر بیماری دیگر جدی بگیرید و برای درمان به موقع بواسیر از یک پزشک متخصص جراحی کمک بگیرید.

آیا هموروئید یا بواسیر خود به خود درمان می شود؟

درد خارش و سوزش و حساسیت ممکن است همیشه باقی بماند زیرا این نقطه از مقعد همیشه در معرض فشار قرار دارد و در هنگام دفع وریدهای مقعد تحت فشار قرار می گیرند. عوامل مختلفی ممکن است علائم هموروئید را پنهان کند. همورئید داخلی و خارجی درجه اول حدود یک هفته زمان می برد تا درمان شود اما همورئید داخلی بزرگ درجه ۳ و ۴ ممکن است چند ماه طول بکشد تا با روش درمان دارویی بهبود یابد.

۵ روش درمان هموروئید یا بواسیر

٥روش ساده برای این که به هموروئید مبتلا نشوید:

۱. آب زیاد بنوشید: حداقل روزی ۸ لیوان آب بنوشید
۲. سالاد ، میوه و سبزیجات را روزانه به مقدار کافی مصرف کنید،
۳.  اگر بعلت شغل خود و يا مسافرت طولاني مجبوريد روي صندلي سفت بنشينيد از رينگ استفاده كنيد این رینگ های مخصوص را از داروخانه ها تهیه کنید
۴.  از خوردن غذاهای فست فود خودداری کنید
۵.  اگر زیاد می نشینید هر دوساعت چند دقيقه راه برويد

هزینه درمان هموروئید
قیمت لیزر هموروئید
برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی هموروئید داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان هموروئید و هزینه های مربوط به درمان هموروئید با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

ساعات پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ۱۰ صبح تا ۱۹ تلفن

۲۲۷۶۱۶۰۰

آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان ۹، پلاک۴۵۷ ،ساختمان پرنس، واحد ۱۰

 

2 دیدگاه ها

  1. علی گفت:

    من مبتلا به هموروئید خارجی درجه ۳ هستم
    کدام روش درمان برای من مناسبه میخوام هم از شر این بیماری راحت بشم و هم زیاد هزینه نداشته باشه

    • دکترزهرا سعادتی گفت:

      بهترین روش درمان هموروئید لیزر هست به خصوص لیزر پرتوان که دیگر هیچ عود یا بازگشتی ندارد و درمان قطعی است تنها مورد این روش هزینه بالای آن نسبت به دیگر روش هاست اما اگر ریسک عود دوباره و نقاهت طولانی را در نظر بگیرید این هزینه به صرفه تر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB