دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی
جراح عمومی و جراحی های مربوط
مارس 14, 2018
فیستول مقعد
درمان فیستول با لیزر
آوریل 9, 2018

جراحی شکم

جراحی شکم بعد از زایمان

جراحی شکم بعد از زایمان

یکی از شایع ترین شکایات مراجعین در جراحی زیبایی شکم مشکلات مربوط به ناحیه شکم و پهلو ها است و روش آب کردن شکم و پهلو است. این افراد از برجستگی و چاقی بیش از حد این ناحیه، شلی و افتادگی پوست شکم و پهلو و یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم و پهلو ها رنج می برند. برای این افراد پیدا کردن لباس مناسب سخت است. و پوشیدن بسیاری از لباس ها غیر ممکن.  در بسیاری از موارد انجام حرکات ورزشی دشوار می شود و گاهی فرد دچار کمردرد و عفونت های پوستی زیر چین شکم می شود. پیدا کردن بهترین روش برای درمان چاقی و خلاص شدن از چربی های اضافی ناحیه شکم و پهلو یکی دیگر از مشکلات این گروه است.

جراحی کوچک کردن شکم 

جراحی کوچک کردن شکم با توجه به سن وزن و قد بیمار در هر فرد متد و روش منحصر به فرد خود را می طلبد. همچنین شرایط جسمی و روحی افراد نیز در انتخاب نوع روش جراحی شکم موثر است. دکتر سعادتی بهترین و موثرترین روش را برای این گروه متناسب با فیزیک و وضعیت کلی بیمار پیشنهاد می دهند.  داشتن شکم صاف، تخت و زیبا بسیار در رضایت شخص از خویشتن موثر است. بنابراین روشی که برای کوچک کردن شکم بیمار انتخاب می شود نهایت تاثیر را باید بگذارد و هدف جراحی را به بهترین شکل برآورده کند.

جراحی کوچک کردن شکم یا تامی تاک به دو روش انجام می شود

۱- جراحی کوچک کردن نوع مینور (تامی تاک کوچک)

۲-ماژور (تامی تاک بزرگ)

news photo

۱روش ابدومینوپلاستی مینور را در زیر می بینید

جراحی زیبایی شکم

جراحی کوچک کردن مینور تنها قسمت زیرین شکم جراحی و اصلاح می شود. در روش ماژور تا زیر دنده ها اصلاح می شود پوست اضافه برداشته و جای جدیدی برای ناف تعبیه می شود.

جراحی کوچک کردن شکم مینور برای افرادی که پس از یک کاهش وزن شدید پوست آنها شل و افتاده می شود بسیار کارآمد است

جراحی زیبایی شکم

عکس بالا قبل و بعد تامی تاک مینور جهت برداشتن پوست اضافی شکم را نشان می دهد

۲روش ابدومینوپلاستی ماژور را در زیر می بینید

جراحی زیبایی شکم

جراحی شکم ماژور به روشی گفته می شود که شکم تا نواحی زیر سینه باز می شود و چربی های ناحیه تخلیه می شود روش تایتنیگ عضله نیز در جراحی شکم ماژور انجام می شود محل جدید ناف انتخاب می شود و پوست اضافه نیز برداشته می شود

افرادی که به دلیل چاقی احشائی یا چاقی درون‌ شکمی مراجعه می‌کنند

 جدار شکم در اکثر موارد شل بوده و احشاء شکمی همگی به بیرون برجسته شده‌اند. این افراد از بزرگی و چربی زیاد احشاء داخلی شکمی اطلاع ندارد. و تمام آن را به چاقی و چربی موضعی شکم نسبت می‌دهد. وقتی به این بیمار گفته می‌شود که جدار شکم‌ شان را سفت کنند با این کار اندازه شکم تغییر واضحی نمی‌کند. چرا که به دلیل فشار بالای احشاء داخل شکمی امکان سفت کردن جدار شکم وجود ندارد. این دسته از افراد باید در اسرع وقت توسط متخصص گوارش و یا تغذیه ویزیت شوند. و درمان چاقی داخل شکمی و اصلاح وضعیت نفخ گوارشی در آن ها انجام شوند. و بعد از بهبود وضعیت فوق در صورتی‌ که چاقی موضعی در شکم و پهلو ها و یا شلی جدار شکم وجود داشت نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

افرادی که جدار شکم و پهلو شل و آویزان دارند بهترین کاندید برای عمل جراحی ترمیم شکم و پهلو هستند. افتادگی جدار شکم و پهلو بعد از زایمان یا کاهش وزن دیده می شود.

چه کسانی نباید عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی انجام دهند؟

زنانی که قصد بارداری دارند عمل تامی تاک باید بعد از کاهش وزن انجام شود، نه این که راهی برای کاهش وزن باشد.

افرادی که هنوز قصد کاهش وزن دارند برای عمل جراحی زیبایی شکم نباید اقدام کنند

جراحی زیبایی شکم

 

روش جراحی اصلاح شکم و پهلو ۳

۱- جراحی شکم و پهلو به تنهایی

۲-جراحی شکم و پهلو همراه با لیپوساکشن و یا لیزر لیپولیز

۳-لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز شکم و پهلو به تنهایی

۱-جراحی شکم باز به تنهایی

در عمل جراحی کوچک کردن شکم برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم داده می شود. و تمام پوست و چربی جدار شکم در پایین ناف برداشته شده و ناف طبیعی بیمار حفظ می شود . سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا می شود. تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را به اندازه کافی بکشیم . و بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم . در طی این عمل چنان چه عضلات جدار شکم بخصوص در خط وسط در بالا و پایین ناف شل شده باشد  عضلات ترمیم می شود. که به اصطلاح تایتنینگ عضله گفته می شود. تا هم برآمدگی جدار شکم کم شده وشکم صافتر شود و هم خط کمر باریکتر شود. این وضعیت بیشتر در خانم هایی شایع است یک یا چند بار حاملگی داشته اند.

باید توجه داشت که بزرگی و بر آمدگی شکم فقط بعلت شل بودن جدار شکم نیست.  تجمع زیاد چربی در داخل شکم در اطراف احشاء شکمی در افراد چاق و تجمع چربی زیر پوست شکم در این افراد از علل دیگر آن می باشد. و تنها راه درمان آن کاهش وزن است.

۲-جراحی شکم و پهلو همراه با لیپوساکشن و یا لیزر لیپولیز

با لیپوساکشن هم فقط می توان چربی زیر پوستی را کم کرد.  با توجه به اینکه با لیپوساکشن در حین عمل فقط چند لیتر (حداکثر ۶-۴) می توان چربی خارج کرد پس اگر افراد انتظار بالایی از نتیجه این عمل دارند و می خواهند شکم آنها کاملا صاف  و گود شود باید با کاهش وزن به وزن طبیعی نزدیکتر شوند. و چربی بین احشایی شکم و زیر پوستی را به حداقل برسانند. در جراحی باز کوچک کردن شکم تماما از بخیه های قابل جذب استفاده شده و دوخته می شود . با تکنیک های خاصی ناف به محل جدیدش دوخته می شود بطوریکه بعد از عمل اندازه آن طبیعی شده کمی در گودی قرار می گیرد و محل بخیه ها مشخص نمی شود و شکل کاملا جذابی پیدا می کند.

طول برش جراحی زیبایی شکم بسته به فرم افتادگی و مقدار پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلو برای هر فردی فرق می کند. جهت تعیین طول تقریبی برش می توانید در حالت نشسته کمی به جلو خم شوید خطی که در چین زیر شکم و پهلو تشکیل  می شود تقریبا معادل با طول برش خواهد شد.خط برش جراحی کاملا توسط لباس زیر پوشیده و پنهان خواهد شد. در حین حال از نوعی لیزر درمانی نیز می توان جهت از بین بردن اسکار جراحی استفاده کرد و به سرعت آن را محو کرد در غیر این صورت طی زمان جای عمل جراحی زیبایی شکم خود به خود محو خواهد شد که ممکن است یک تا چند سال بسته به شرایط فیزیولوژیک بیمار طول بکشد.

آیا جراحی زیبایی شکم با لیپوساکشن ضروری است؟

افرادی که شکم خیلی برجسته دارند ممکن است به یک عمل مجدد که شامل ساکشن شکم می شود نیاز پیدا کنند البته جراحی زیبایی شکم را می توان همزمان با ساکشن شکم انجام داد. می توانید به مطلب لیپوساکشن مراجعه کنید و یا اینجا کلیک کنید

۳-لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز شکم و پهلو به تنهایی

می توانید به مطلب لیزر لیپولیز مراجعه کنید و یا اینجا کلیک کنید. در این روش همانند دستگاه لیپوساکشن دستگاه دیگری به نام لیزر لیپولیز یا لیزر لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گیرد. برتری این دستگاه نسبت به دستگاه لیپوساکشن معمولی در این است که دو طول موج لیزر دارد. یک طول موج لیزر برای لیز کردن چربی استفاده می شود. طول موج بعدی برای لیفت و جمع کردن شکم.

ليپو آبدومينوپلاستي چگونه انجام مي شود؟

اين روش ترکيبي از ليپوساکشن و جراحی شکم و پهلو است که در يک جلسه انجام مي شود. در ليپو آبدومينوپلاستي ابتدا ليپوساکشن کل شکم و پهلو انجام مي شود. اين کار باعث شل شدن پوست مي شود. سپس برش پوستي مانند آبدومينوپلاستي داده مي شود ولي آزادسازي فلپ به طور کامل انجام نشده و تا ناف و دور آن انجام مي شود.
سپس آزادسازي فلپ در بالاي ناف به صورت محدود با زدن تونل به عرض حدود ۴ سانتي متر تا قسمت تحتاني استخوان جناغ انجام مي شود. در نتيجه بيشتر عروق خوني، لنفاتيک و اعصاب حفظ مي شوند . حدود ۸۰ درصد خون رساني ديواره شکم از طريق عروق خوني پرفوران صورت مي گيرد. که در اين روش اکثر آنها حفظ مي شوند. در صورت لزوم عضلات شکم در خط وسط در بالا و پايين ناف دوخته مي شوند(پليسه مي شوند ). در اثر ليپوساکشن فلپ پوستي بسيار انعطاف پذير مي شود. و به آساني به سمت پايين کشيده مي شود. و قسمت اضافي پوست برداشته وپوست دوخته مي شود.  در نهايت محل ناف مشخص و بعد از دادن برش روي آن ،ناف بيرون آورده شده و بازسازي آن انجام مي شود. 
در اکثر بيماراني که کانديد عمل جراحی شکم و پهلو میباشند، مي توان ليپوآبدومينوپلاستي را انجام داد و درصد خطر آمبولی را بسیار کاهش داد.

جراحی زیبایی شکم

آيا مي توان جراحی زیبایی شکم و پهلو را با ليپوساکشن ساير قسمت ها در يک جلسه انجام داد؟

بله،مي توان ليپوساکشن پشت يا کمر را همراه با ليپو آبدومينوپلاستي در يک جلسه انجام داد ولی نواحی دیگر از جمله لیپوساکشن ران و باسن را بهتر است به جلسات بعد موکول کرد زیرا زمان عمل طولانی می شود. 

۸ مزیت جراحی زیبایی شکم و پهلو همراه با ساکشن کدام است؟

مزاياي اين روش عبارتند از: 
۱-خونريزي کمتر. 
۲-به خاطر انجام ليپوساکشن شکل شکم و پهلو بهتر مي شود و نماي نيمرخ بيمار طبيعي تر است.
۳-بيشتر شريان های تغذيه کننده مهم، لنفاتيک و اعصاب جدار شکم و پهلو حفظ مي شوند. 
۴-حس ناحيه بالاي عانه و قمست تحتانی شکم بهتر حفظ می شود و درد بعد از عمل کمتر است.
۵-ميزان عوارض بعد از عمل جراحی شکم و پهلو (هماتوم،سروما،نکروز و باز شدن زخم) در اين روش کمتر است. 
۶-سير بهبودي بعد از عمل سريع است و ترخيص بيمار نیز زودتر انجام مي شود.
۷-اندازه برش در اين روش کوتاه تر است. احتمال اضافه آمدن پوست در گوشه هاي برش (Dogears)در اين روش بسيار کم است.

۸-ميزان ايمني اين روش ( در مقايسه با رو ش کلاسيک ) براي افراد سيگاري بيشتر است. 

جراحی زیبایی کوچک کردن دور تا دور شکم و پهلو

این عمل یک عمل جراحی زیبایی وسیع شکم به همراه لیفت باسن است. اسکار این عمل دورتادور بدن بوده و به آن لیفت بدن گفته می شود. این عمل برای بیمارانی  که کاهش وزن زیاد دارند مناسب است. و شلی و افتادگی پوست را کاملا اصلاح می کند. این روش یک بدن تراشی کامل است.

جراحی شکم برای لاغری

حداکثر کاهش وزن با عمل جراحی شکم و پهلو چقدر است ؟

و آیا عمل جراحی شکم و پهلو روشی برای کاهش وزن محسوب می شود؟ 

بسیار مهم است که بدانیم عمل جراحی  زیبایی شکم و پهلو همراه با لیپوابدومینوپلاستی هیچ‌کدام برای کاهش وزن انجام نمی‌شوند و این عمل‌ها تنها برای کاهش سایز و تناسب اندام هستند. حداکثر وزنی که بیمار ازدست می‌دهد بین سه  تا چهار کیلوگرم است.

جراحی زیبایی شکم

10 نکته مهم برای آمادگی های قبل از جراحی کوچک کردن شکم

۱-دو هفته قبل و بعد از عمل سیگار نکشید، سیگار عوارض زیادی داشته از جمله اینکه مانع ترمیم زخم می شود

۲-رژیم شدید قبل از عمل نگیرید و غذای متعادل و کامل بخورید زیرا رژیم غذایی سالم به ترمیم بهتر محل عمل شما کمک می کند.

۳-انجام آزمایشات لازم مانند

CBC-FBS-BUN-CR-U A-HBSAG -HBSAB-HCVAB-HIV TEST

۴-مشاوره قلب برای افراد بالای ۴۰ سال

۵-سونوگرافی جدار و یا داخل شکم در صورت شک به ضایعه

۶-در صورت شک به فتق جدار شکم ، بهتر است قبل از عمل جراحی زیبایی  شکم سونوگرافی جدار شکم انجام شود.

۷-افرادی که کم خونی دارند مجاز به انجام این عمل نیستند زیرا ممکن است کم خونی تشدید شود 

۸-گاهی می توان قبل از عمل به بیمار خون تزریق کرد

۹-انجام آزمایش قند خون برای کاندیدای عمل جراحی ضروری است

۱۰-برای افراد دیابتی هم می توان عمل جراحی شکم را انجام داد اما برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل حتما باید تحت نظر پزشک متخصص قند خون مبتلا به دیابت کنترل شود.

عکس هایی که قبل از جراحی شکم گرفته می شود

به طور کلی ۸ عکس قبل از جراحی شکم از بیمار گرفته می شود که این عکس ها از ناحیه گردن تا زانو در حالت بازوی باز و بسته گرفته می شود

جراحی زیبایی شکم و مواردی که باید در منزل آماده کنید

۱-پک یخ آماده داشته باشید

۲-لباس گشاد و راحت داشته باشید که به راحتی به تن کرده یا از تن در بیاورید

هنگام ترخیص تا منزل نمی توانید رانندگی کنید و فرد دیگری باید این کار را انجام دهد

جراحی زیبایی شکم

لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز به تنهایی

در زنان ومردانی که افتادگی و شلی پوست شکم ندارند نیازی به عمل جراحی باز و کامل شکم نیست. معمولا خانم هایی که بارداری و زایمان نداشته اند پوست سفتی دارند. چاقی و بزرگی شکم با لیزر یا لیپوساکشن به تنهایی اصلاح می شود. 

عوارض عمل جراحی زیبایی شکم و پهلو

خطرات عمل زیبایی شکم و پهلو شامل: آمبولی ؛ ترومبوز؛عوارض قلبی و ریوی؛عفونت

لخته شدن خون وعفونت از عوارض خیلی نادر ولی جدی هستند. عفونت با آنتی بیوتیک و درناژ درمان می شود.

بیشترین عارضه ای که بیمار را نگران می کند اسکار برش جراحی می باشد که اگر دستورات پزشک مربوطه رعایت شود به حداقل می رسد. گاهی پوست  جدار شکم و پهلو بدنبال جراحی دچار بی حسی می شود که ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کند. یکی از شایعترین عوارض تورم محل عمل است که مهم نبوده و بهبود می یابد. گاهی در زیر پوست مایع سروما جمع می شود که اکثرا خودبخود بهبود یافته و در غیر اینصورت نیاز است با سرنگ تخلیه شود.

جراحی زیبایی شکم

دستورات بعد از عمل جراحی شکم و پهلو

۱- بیمار باید حداقل ۲۴ ساعت در مرکزی که عمل شده بستری باشد. روز بعد می تواند مرخص شود. 
۲-بیمار بهتر است بمدت یک هفته چه در حالت ایستاده یا درحالت خوابیده از ناحیه لگن کمی خم و زاویه دار باشد تا محل بخیه ها تحت کشش نباشد.
۳-بعد از عمل تا ۶ هفته باید شکم بند مناسب پوشیده شود یک گن مناسب که تمام ناحیه را به خوبی پوشش دهد .
۴-با نظر جراح مربوطه بعد از عمل می توان از پمادهایی برای ترمیم بهتر زخم استفاده کرد. برای اسکار تازه با پماد دکسپنتانول برای ۱۴ روز پس از عمل و سپس با استفاده از پماد سیلیکون یا خمیر سیلیکون برای مدت ۲ ماه تحت درمان قرار می گیرد.
۵-در مراحل اولیه بعد از عمل می توان از لیزرهای کم توان برای ترمیم بهتر زخم بهره برد

۵ روش ساده برای این که بهترین نتیجه را از عمل جراحی شکم بگیرید

پیشنهاد دکتر زهرا سعادتی به کسانی که موفق به انجام این عمل خوب شده اند:

۱. اولین و مهمترین نکته ثابت نگه داشتن وزن حداقل به مدت ۶ ماه برای این کار بهتر است به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید و برنامه غذایی صحیحی انتخاب کنید

۲.کنترل شرایط طبی: یعنی بیماری هایی مثل فشار خون بیماری های قلبی عروقی و دیابت را کنترل کنید هر چند که یکی از علل مهم بروز این بیماری ها چربی اضافی به خصوص در ناحیه شکمی است

۳.کنترل شرایط فیزیولوژیکی: مثلا داشتن انگیزه خوب و دلیلی واقعی برای انجام عمل جراحی شکم برخی بیماران بعد از زایمان مراجعه می کنند و انگیزه خوبی برای عمل جراحی زیبایی شکم دارند

۴. عادات و روش زندگی مناسب: سیگار نکشید از نوشیدنی های الکل دار و گازدار استفاده نکنید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و حرکات ورزشی و تحرک کافی روزانه را در برنامه خود قرار دهید

۵.داشتن آناتومی مناسب در جراحی زیبایی شکم شما موثر است مثلا نداشتن اسکارهای قبلی و یا شکم بیش از اندازه برجسته

جراحی زیبایی شکم

به طور معمول جای خط عمل جراحی زیبایی شکم پس از یک سال محو می شود اما در مواردی که بهبودی به تاخیر می افتد می توان از لیزر برای محو کردن جای جراحی استفاده کرد

جراحی شکم چقدر طول می کشد؟

جراحی زیبایی شکم با ساکشن پهلوها به طور متوسط ۲ ساعت طول می کشد مگر اینکه ساکشن زیر خط سوتین نیز به جراحی شکم و پهلو اضافه شود و در این صورت طول مدت جراحی شکم  به طور متوسط به ۳ ساعت افزایش می یابد.

هزینه جراحی شکم

هزینه آبدومینوپلاستی یا تامی تاک

بعد از این که بیمار توسط پزشک متخصص ویزیت شد. هزینه نهایی توسط پزشک برآورد می شود که بستگی به وسعت جراحی و میزان چربی و مرکز جراحی و شرایط فیزیولوژیک بیمار هزینه ها متغییر است. قیمت عمل جراحی زیبایی شکم از ۵ میلیون تومان به بالا محاسبه می شود.

جراحی زیبایی شکم

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش کوچک کردن شکم و اطلاع از هزینه جراحی شکم با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید.

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن ۲۲۷۶۱۶۰۰ تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. ساعات پذیرش در سال ۹۷ شنبه وسه شنبه ساعت ۱۴ دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح می باشد.

آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان ۹، پلاک۴۵۷ ،ساختمان پرنس، واحد 10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB