خونریزی گوارشی

خونریزی گوارشی

خونریزی گوارشی

خونریزی دردستگاه گوارش بیماری نیست، در واقع علامت یکی از انواع بیماری های گوارش است. این مشکل معمولا به دلیل شرایطی مانند همورویید یا شقاق و یا هر دو می تواند بروزکند .

ناحیه دهان تا انتهای مقعد جزئی از دستگاه گوارش محسوب می شود. در واقع قسمت های مهم دستگاه گوارش شامل معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد است. خونریزی ممکن است از یک یا چند مورد از این ناحیه ها ، یا  زخم برروی معده یا یک مشکل بزرگ ترمانند التهاب روده بزرگ باشد.

شاید پیش خود فکرکنید آیا خونریزی گوارشی اتفاق افتاده است و یا اشتباه می کنید؟ پزشکان این نوع خونریزی را خونریزی “مخفی” یا “پنهان” می نامند. شما میتواند با مراجعه به متخصص جراحی عمومی وضعیت را ارزیابی کنید. خوشبختانه، آزمایش های ساده می توانند خون مخفی را در مدفوع بررسی کنند زمانی که در مواقعی که خونریزی گوارشی شدید است و بیمار حجم زیادی از خون را در مدت زمان کوتاهی از دست می دهد ممکن است یکی یا همه علائم زیر را نشان دهد:

 • حالت تهوع و استفراغ خون قرمز
 • استفراغ خون سیاه
 • مشاهده خون در مدفوع
 • دفع مدفوع سیاه رنگ

خونریزی مخفی

چرا خونریزی گوارشی اتفاق می افتد؟

دلایل مختلفی وجود دارد، بستگی به جایی دارد که خون ریزی اتفاق می افتد.

اگر در مری است (لوله ای که دهان شما را به معده وصل می کند) علت آن ممکن است یکی از دلایل زیر باشد:

ریفلاکس معده: اسید معده که به مری برگشت میکند، می تواند باعث التهاب مری شود که ممکن است منجر به خونریزی شود.

واریس ها: اینها رگ های غیر طبیعی بزرگی هستند که معمولا درانتهای مرزی مری یا قست بالای معده قرار دارند. آنها ممکن است باز شده و خونریزی کنند. سیروز کبد شایعترین علت واریس مری است.

الکل و بعضی داروهای مسکن می توانند باعث ایجاد آن شوند گاستریت معده ناشی ازاین التهاب در معده است.

زخم های معده، ممکن است ازطریق یک رگ خون بزرگ شوند و باعث خونریزی شوند. به غیرازدارو، شایع ترین علت این خونریزی عفونت با یک باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است. همچنین افراد مبتلا به سوختگی، شوک، آسیب های سر و یا سرطان و افرادی که جراحی بزرگ داشته اند، ممکن است دچار خونریزی گوارشی معده شوند. بعضی افراد ممکن است دراثراسترس زخم معده را تجربه کنند.

اگر خونریزی در قسمت تحتاتی و ناحیه مقعد باشد ممکن است دچار هموروئید و یا شقاق شده باشید. خون شقاق قرمز روشن و به صورت قطره قطره قابل مشاهده است. خون هموروئید نیز معمولا بر روی مدفوع و در هنگام عمل دفع مشاهده می شود.

خونریزی GL چیست؟

Gastrointestinal bleeding  یا به اختصار GL به معنای خونریزی معده و روده است. این خونریزی ممکن است از ابتدای دستگاه گوارشی یعنی دهان و مری باشد یا روده و مقعد که در انتهای دستگاه گوارشی قرار دارند.

تومورهای خوش خیم و سرطان درمری، معده، روده بزرگ یا راست روده ممکن است سبب خونریزی شود. تومورخوش خیم یک رشد بافت غیرطبیعی است که سرطانی نیست.

کولیت زخم ها در روده بزرگ یک عارضه از کولیت هستند. کولیت زخمی یک بیماری التهابی روده است که می تواند باعث

شود GL  باعث خونریزی.

شود. شما میتوانید بیش ازیک پولیپ روده بزرگ در یک زمان داشته باشید.برخی GL پولیت های کولون میتواند باعث خونریزی

از انواع پولیپ ها شوند و ممکن است سرطانی باشند.

علائم وعلل خونریزی GL

علائم خونریزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مدفوع سیاه یا تار
 • خون قرمز روشن در استفراغ
 • گرفتگی شکم
 • خون قرمز تاریک یا روشن و مخلوط با مدفوع
 • سرگیجه یا ضعف
 • احساس خستگی
 • تنگی نفس
 • ضعف

علائم خونریزی حاد

اگر خونریزی حاد دارید ممکن است به وضعیت شوک برسید. خونریزی حاد شرایطی اضطراری است. علائم شوک عبارتند از:

 • افت فشار خون
 • ادرار کم یا حتی قطع ادرار
 • از خود بی خود شدن وهذیان گفتن

علائم خونریزی مزمن

اگر خونریزی مزمن دارید، ممکن است باعث کم خونی شوید. نشانه های کم خونی ممکن است شامل احساس خستگی و ضعف در تنفس باشد که در طول زمان می تواند پیش رونده باشد و علائم تشدید شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *