شقاق فیشر مقعد

شقاق در کودکان

شقاق مقعد کودکان

علل بروز شقاق در کودکان ممکن است با شقاق بزرگسالان متقاوت باشد بیماری های مقعد در کودکان ممکن است مادرزادی باشد و یا بعد از تولد به طور اکتسابی بروز کند. بیماری شقاق در کودکان بسیار شایع است و از هر سه هزار کودک یک کودک دچار این بیماری می شود.  این بیماری معمولا مادرزادی نیست و بر اثر یبوست و عمل دفع نامناسب بروز می کند. بنابراین شقاق در کودکان به عنوان یک بیماری اکتسابی شایع شناخته می شود.

اگر همراه با مدفوع کودک خود خون قرمز روشن مشاهده کردید و یا مخلوط با آن بود حتما مقعد او را مشاهده کنید که دچار زخم نباشد. معمولا کودکان به دلیل وجود زخم و احساس درد هنگام عمل دفع از اجابت مزاج خودداری می کنند. اگر مراقب کودک خود نباشید به دلیل نگهداشتن مدفوع می بینید که دچار یبوست مزمن شده است. بنابراین وضعیت اجابت مزاج فرزند خود را تحت نظر داشته باشید و مراقب باشید دچار شقاق و یبوست نشود.

درمان با داروی آنتی فیشر کودکان

توجه کنید بدون مشورت پزشک به هیچ عنوان از داروهای آنتی فیشر و لیدوکائین برای کودکان استفاده نکنید. داروهای درمان شقاق اکثرا استروئیدی هستند و با نازک کردن پوست ناحیه ممکن است وضعیت را بدتر کنند. بنابراین استفاده صحیح از داروهای ضد شقاق را حتما از پزشک بپرسید تا در مورد فرزند شما بهترین روش استفاده از دارو به کار بسته بشود.

درمان شقاق اغلب در کودکان با دارو درمان پذیر است و در موارد کمی نیاز به جراحی پیدا می‌کنند. داروهایی که برای درمان شقاق در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد معمولا  داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک آنتی بیوتیک است. ضمن اینکه قرار گرفتن برای دو تا سه بار در آب گرم به بهبود زخم کمک می‌کند اما درمان اساسی آن توجه و درمان یبوست است که مصرف غذاهای فیبردار می‌تواند کمک شایانی در این امر کند. مصرف آب و آبمیوه برای داشتن مدفوعی نرم و غیر اسیدی بسیار مفید است.

درمان شقاق مقعد کودکان

عکس شقاق در کودکان

شقاق یا زخم مقعد از بیماریهای اکتسابی مقعد است، یبوست مهمترین علل ایجاد شقاق در بچه ها است.
علت اصلی بروز بیماری شقاق هنوز مشخص نشده است. به طور معمول به دنبال یک عمل دفع سخت و یا یبوست مزمن بروز می کند. میزان رطوبت و حجم مدفوع باید به اندازه ای باشد که در هنگام خروج از دهانه مقعد کودک خراش و زخم ایجاد نکند. هرگونه فشار و زخم در این ناحیه منجر به احساس درد و سوزش و تجربه بد دفع مدفوع در کودک می شود. همین امر موجب می شود کودک از دفع مدفوع خودداری کند و اوضاع بیماری او بدتر و بدتر شود.

جراحی شقاق در کودکان

همانطور که قبلا اشاره شد اغلب کودکان با روش های دارویی بهبودی می یابند و نیاز به درمان شقاق با جراحی به ندرت پیش می آید.

روش جراحی شقاق در کودکان شامل دیلاتاسیون یا همان متسع کردن ناحیه مقعد است. بدین ترتیب زخم شقاق از مقعد برداشته می شود و اسفنکتروتومی داخلی انجام می شود. در مورد جراحی شقاق بزرگسالان و کودکان روش اسفنکتروتومی شقاق بهترین روش جراحی شناخته شده است. توصیه می شود این جراحی با لیزر و توسط یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود. تا کودک کمترین میزان درد و نقاهت بعد از عمل را تجربه کند. توصیه می شود شربت ملین نیز تجویز شود تا عمل دفع مدفوع به راحتی انجام شود و یبوست منجر به عود شقاق در کودک نشود. همچنین از اتساع مقعد و زور زدن خودداری شود. معمولا تزریق بوتاکس برای درمان شقاق کودکان و بزرگسالان پیشنهاد نمی شود. زیرا روشی دردناک و در اکثر مواقع موقت محسوب می شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *