شقاق فیشر مقعد

شقاق در کودکان

شقاق مقعد کودکان

علل بروز شقاق در کودکان ممکن است با شقاق بزرگسالان متقاوت باشد بیماری های مقعد در کودکان ممکن است مادرزادی باشد و یا بعد از تولد به طور اکتسابی بروز کند. بیماری شقاق در کودکان بسیار شایع است و از هر سه هزار کودک یک کودک دچار این بیماری می شود.  این بیماری معمولا مادرزادی نیست و بر اثر یبوست و عمل دفع نامناسب بروز می کند. بنابراین شقاق در کودکان به عنوان یک بیماری اکتسابی شایع شناخته می شود.

اگر همراه با مدفوع کودک خود خون قرمز روشن مشاهده کردید و یا مخلوط با آن بود حتما مقعد او را مشاهده کنید که دچار زخم نباشد. معمولا کودکان به دلیل وجود زخم و احساس درد هنگام عمل دفع از اجابت مزاج خودداری می کنند. اگر مراقب کودک خود نباشید به دلیل نگهداشتن مدفوع می بینید که دچار یبوست مزمن شده است. بنابراین وضعیت اجابت مزاج فرزند خود را تحت نظر داشته باشید و مراقب باشید دچار شقاق و یبوست نشود.

درمان با داروی آنتی فیشر کودکان

توجه کنید بدون مشورت پزشک به هیچ عنوان از داروهای آنتی فیشر و لیدوکائین برای کودکان استفاده نکنید. داروهای درمان شقاق اکثرا استروئیدی هستند و با نازک کردن پوست ناحیه ممکن است وضعیت را بدتر کنند. بنابراین استفاده صحیح از داروهای ضد شقاق را حتما از پزشک بپرسید تا در مورد فرزند شما بهترین روش استفاده از دارو به کار بسته بشود.

درمان شقاق اغلب در کودکان با دارو درمان پذیر است و در موارد کمی نیاز به جراحی پیدا می‌کنند. داروهایی که برای درمان شقاق در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد معمولا  داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک آنتی بیوتیک است. ضمن اینکه قرار گرفتن برای دو تا سه بار در آب گرم به بهبود زخم کمک می‌کند اما درمان اساسی آن توجه و درمان یبوست است که مصرف غذاهای فیبردار می‌تواند کمک شایانی در این امر کند. مصرف آب و آبمیوه برای داشتن مدفوعی نرم و غیر اسیدی بسیار مفید است.

درمان شقاق مقعد کودکان

عکس شقاق در کودکان

شقاق یا زخم مقعد از بیماریهای اکتسابی مقعد است، یبوست مهمترین علل ایجاد شقاق در بچه ها است.
علت اصلی بروز بیماری شقاق هنوز مشخص نشده است. به طور معمول به دنبال یک عمل دفع سخت و یا یبوست مزمن بروز می کند. میزان رطوبت و حجم مدفوع باید به اندازه ای باشد که در هنگام خروج از دهانه مقعد کودک خراش و زخم ایجاد نکند. هرگونه فشار و زخم در این ناحیه منجر به احساس درد و سوزش و تجربه بد دفع مدفوع در کودک می شود. همین امر موجب می شود کودک از دفع مدفوع خودداری کند و اوضاع بیماری او بدتر و بدتر شود.

جراحی شقاق در کودکان

همانطور که قبلا اشاره شد اغلب کودکان با روش های دارویی بهبودی می یابند و نیاز به درمان شقاق با جراحی به ندرت پیش می آید.

روش جراحی شقاق در کودکان شامل دیلاتاسیون یا همان متسع کردن ناحیه مقعد است. بدین ترتیب زخم شقاق از مقعد برداشته می شود و اسفنکتروتومی داخلی انجام می شود. در مورد جراحی شقاق بزرگسالان و کودکان روش اسفنکتروتومی شقاق بهترین روش جراحی شناخته شده است. توصیه می شود این جراحی با لیزر و توسط یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود. تا کودک کمترین میزان درد و نقاهت بعد از عمل را تجربه کند. توصیه می شود شربت ملین نیز تجویز شود تا عمل دفع مدفوع به راحتی انجام شود و یبوست منجر به عود شقاق در کودک نشود. همچنین از اتساع مقعد و زور زدن خودداری شود. معمولا تزریق بوتاکس برای درمان شقاق کودکان و بزرگسالان پیشنهاد نمی شود. زیرا روشی دردناک و در اکثر مواقع موقت محسوب می شود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

4 دیدگاه برای “شقاق در کودکان

 1. فاطمه اردکانی گفت:

  خانم دکتر شقاق در کودک چگونه قابل تشخیصه در این شرایط کرونا که مطب اومدن یه ذره سخت شده

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ما برای بیماران راه دور ویزیت آنلاین داریم. عکس شقاق را از طریق واتساپ ارسال می کنید و داروی مناسب و توصیه های لازم را دریافت می کنید.

 2. زهراحیدری گفت:

  سلام خانم دکتردخترم ۲سالشه موقعه ی مدفوع خیلی اذیت میشه یبوست داره الان متوجه شدم که دورمقعدش زخم میشه بنظرشمادچاربیماری شقاق شده؟

  1. سلام بله احتمال وجود شقاق است. حتما از یک متخصص برای ایشان داروی مناسب بگیرید و آب و میوه به ایشان زیاد بخورانید. در صورت عدم درمان یبوست با رژیم غذایی از شربت ملین استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *