فیستول

عمل جراحی فیستول مقعد

عمل جراحی فیستول مقعد

فیستول یک ارتباط غیر طبیعی بین سطح داخلی مجرای مقعد و پوست سطح بدن است که از آن چرک خارج می شود و ترشحات بدبو دارد و اغلب از یک آبسه چرکی منشا می گیرد. در این مقاله درمان جراحی فیستول را بحث می کنیم و فواید و ضررهای آن را بیان می کنیم.

فواید جراحی فیستول مقعد چیست؟

با جراحی فیستول درد و عفونت در این منطقه از بین می رود. و به عوارض بیماری فیستول مقعد دچار نخواهید شد. آیا جایگزینی هم برای جراحی فیستول وجود دارد؟ برای درمان فیستول چند راه درمانی وجود دارد؛ اغلب فیستول ها به جراحی نیاز دارند اما امروزه روش های دیگری هم چون لیزر تراپی برای درمان آن وجود دارد.  جراحی فیستول با لیزر نیز یکی از پیشرفت های موفق جراحی و درمان فیستول می باشد.

فیستول مقعد قبل از عمل جراحی

خروج چرک فیستول مقعد قبل از عمل جراحی

جراحی فیستول مقعد چگونه صورت می گیرد؟

معمولا برای جراحی فیستول از بیهوشی عمومی استفاده می شود اما بسته به تصمیم جراح و متخصص بیهوشی ممکن است بی حسی موضعی و بی حسی از نخاع و از کمر به پایین نیز انجام بگیرد. طول مدت جراحی فیستول حدود 15 تا 20 دقیقه می باشد. برای کاهش ریسک بی اختیاری مدفوع ممکن است در طی چند ماه تکرار عمل جراحی لازم باشد. هرچند که در جراحی فیستول با لیزر به ندرت این اتفاق می افتد و جراح این امکان را دارد که با لیزر طی یک جلسه جدار تمام انواع فیستول ها را از بین ببرد، نوع جراحی فیستول بستگی به این دارد که فیستول در کجای مجرای مقعد واقع شده باشد.

اگر فیستول در پایین اسفنکتر واقع شده یا از قسمت پایینی اسفنکترهای مقعد عبور کرده باشد جراح پس از از بین بردن جدار فیستول، مسیر فیستول را به سمت پوست باز می کند و آن را در همان حالت قرار می دهد تا بافت سالم بدن آن را ترمیم کند.

اگر فیستول در قسمت بالایی اسفنکترهای مقعد واقع شده باشد جراح وسیله ای به نام ستون را در مسیر فیستول قرار می دهد تا چرک به راحتی از آن خارج شود.

ممکن است جراح از یک بافت درپوش مانند که معمولا از بافت روده حیوانات تهیه می شوند استفاده کند؛ در این صورت لازم نیست برشی در اسفنکترهای مقعد ایجاد کند.

اگر فیستول به بالاتر از اسفنکترهای مقعد هم راه پیدا کند در این صورت لازم است اقدامی صورت بگیرد که به آن کولستومی می گویند؛ یعنی مسیر روده بزرگ به سطح پوست باز می شود. البته امکان این که این اتفاق بیفتد بسیار کم است.

شایع ترین روش جراحی فیستول مقعد کدام است؟

فیستولوتومی: شایع ترین و کارآمد ترین روش جراحی فیستول فیستولوتومی می باشد که در 90 درصد مواقع استفاده می شود. در این روش یک برش در سراسر فیستول از ابتدای فیستول تا انتهای آن زده می شود . بر اساس موقعیت ممکن است بخشی از اسفنکتر مقعد بریده شود تا راه دسترسی به قسمت داخلی فیستول امکان پذیر شود. بعد از این که مسیر فیستول باز شد محتویات آن خارج می شود و همان طور باز رها می شود تا ترمیم شود. در بیشتر افراد 4 تا 8 هفته طول می کشد تا جای زخم خوب شود. اگر این جراحی با لیزر پرتوان انجام شود در حین عمل به بافت سالم آسیبی وارد نمی شود و به علاوه زخم با سرعت بسیار بالاتری بهبود می یابد.

در مواردی که فیستول پیچیده تر باشد یا مریض در ریسک بیشتری برای بی اختیاری روده باشد جراح می تواند از روش فلپ استفاده کند. برای انجام این روش از پوست یا بافت اطراف مقعد استفاده می شود و روی فیستول کار گذاشته می شود تا بهبود پیدا کند.

عمل جراحی فیستول مقعد چگونه است

عوارض جراحی فیستول مقعد چیست؟

با مراجعه به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه و با استفاده از لیزر می توان این عوارض جراحی فیستول را به صفر نزدیک کرد.

عوارض عمومی جراحی فیستول

  • درد
  • خونریزی
  • به جا ماندن اسکار

عوارض اختصاصی جراحی فیستول

  • دشواری در عبور ادرار
  • دفع غیر ارادی گاز یا مدفوع
  • بی اختیاری روده

بهبودی پس از عمل جراحی فیستول مقعد

در جراحی فیستول با لیزر می توانید همان روز یا روز بعد به خانه بروید. برای چند روز استراحت کنید و در کمترین حد ممکن پیاده روی کنید. زخم برای ترمیم کامل به چند هفته زمان نیاز دارد و تا آن زمان به بستن زخم نیاز می باشد. ورزش منظم می تواند به شما کمک کند تا به حجم فعالیت معمول خود باز گردید. البته پیش از آن که ورزش را شروع کنید باید با پزشک خود صحبت کنید.

در برخی از افراد این فیستول می تواند بازگردد.

 به طور خلاصه فیستول های آنال می توانند باعث درد و عفونت شوند و برای درمان به جراحی فیستول نیاز می باشد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *