بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

پاکه هموروئید چیست

پاکه هموروئید چیست

همه ما دارای بالتشتک های هموروئید در ناحیه مقعد هستیم این بالشتک ها به عمل دفع صحیح کمک می کنند و به آنها پاکه هموروئید نیز گفته می شود. با بروز هرگونه اختلال در پاکه هموروئید عمل دفع ناقص انجام می شود. پاکه های هموروئیدها وقتی ورم می کنند یا ملتهب می شوند غیر طبیعی می شوند. در این زمان است که می گویم شخص دچار بیماری همورئید یا بیماری بواسیر شده است.

علائم بیماری هموروئید شامل درد ورم در ناحیه و حتی خونریزی است. هموروئیدها در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی کافی خود به خود و طی یکی دو روز درمان می شوند. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و علائم هموروئید تشدید شود و بیماری مزمن شود دیگر درمان های خانگی به تنهایی جواب نمی دهند. اگر به موقع به پزشک مراجعه کنید این شانس را دارید که با دارو درمانی به نتیجه مطلوب برسید. برخی افراد دچار هموروئید های پیشرفته می شوند که تنها روش درمان آنها جراحی و برداشته پاکه هموروئید است. توصیه می کنم برای درمان و جراحی هموروئید از لیزر استفاده کنید. لیزر هموروئید این مزیت را دارد که بهترین نتیجه را از جراحی بگیرید و تنها یک شب به استراحت نیاز دارید

انواع بیماری هموروئید یا بواسیر چیست؟

اگر بخواهیم هموروئید را بر اساس نقطه ای که در آن ایجاد شده است تقسیم بندی کنیم به دو دسته هموروئید داخلی و هموروئید خارجی تقسیم می شود. تشخیص هموروئید خارجی بسیار راحت است و با یک معاینه ساده قابل تشخیص است. نوعی دیگر از هموروئید که ممکن داخلی و یا خارجی باشد همورئید ترومبوزه است. این نوع از هموروئید دردی شبیه به تیر کشیدن دارد و لخته خونی به شکل کبود رنگ در آن مشاهده می شود.

پاکه هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

پاکه هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام هموروئید ترومبوزه رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آن جا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است. پاکه هموروئید خارجی بعد از خط دندانه ای مقعد و در خارج آن تشکیل می شود.

هموروئید داخلی یا بواسیر داخلی

از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرهاخون ریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیرتا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیرنامیده می شود. هموروئید داخلی در زیر خط دندانه ای مقعد و داخل مقعد تشکیل می شود.

انواع هموروئید چیست

علائم شایع هموروئید

۱) خون ریزی‌: امکان‌ دارد خون‌ قرمز به‌ صورت‌ رگه‌ هایی‌ در اجابت‌ مزاج‌ دیده‌ شود یا به‌ دنبال‌ اجابت‌ مزاج‌، خون‌ به‌ مقدار کم‌ و به‌ مدت‌ کوتاهی‌ چکه‌ کند.
۲) درد، خارش‌ یا ترشح‌ مخاطی‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌.
۳) وجود یک‌ برجستگی‌ در مقعد.
احساس‌ این‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، راست‌ روده‌ به‌ طور کامل‌ تخلیه‌ نشده‌ باشد (این‌ حالت‌ تنها در مورد هموروئید های بزرگ‌ دیده‌ می‌شود).
۴) التهاب‌ و تورم‌ : وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاه رگ‌ های‌ مقعد یا راست‌ روده موجب بروز التهاب و تورم این ناحیه می شود.

10 نکته مهم برای جلوگیری از هموروئید

برای این که از بروز هموروئید جلوگیری کنید و به این بیماری مبتلا نشوید سبک زندگی خود را تغییر دهید آب و فیبر زیاد مصرف کنید و فعالیت روزانه کافی داشته باشید در اینجا لیستی برای جلوگیری از هموروئید گذاشته ام که اگر این موارد ساده را رعایت کنید هیچ گاه به همورئید مبتلا نمی شوید:

 1. غذای پر فیبر میل کنید میوه و سبزی و نان و غلات سبوسدار را در رژیم غذایی خود بگنجانید
 2. آب و آب میوه زیاد بنوشید
 3. از مکمل های فیبر استفاده کنید
 4. هنگام دفع مدفوع زور نزنید
 5. به محض این که احساس مدفوع دارید به توالت مراجعه کنید و مراجعه به توالت را به تاخیر نیاندازید. تاخیر در اجابت مزاج موجب ییوست و فشار به وریدها و بالشتک های طبیعی هموروئید می شود
 6. ورزش کنید و فعالیت روزانه خود را افزایش دهید
 7. از نشستن طولانی خودداری کنید و به ناحیه فشار وارد نکنید
 8. مصرف غذاهای فست فود و آماده را به حداقل برسانید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید
 9. از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی و حساسیت زا خودداری کنید
 10. ناحیه را همواره تمیز و خشک نگه دارید

سوالات متداول پاکه هموروئید

1-آیا می توان پاکه هموروئید را دفع کرد؟

ممکن است پاکه هموروئید خونریزی کند و محتویات آن را دفع کنید. اما خود پاکه هموروئید را نمی توان دفع کرد. در مواقعی که التهاب و برجستگی پاکه هموروئید با دارو تخفیف پیدا نمی کند متخصص جراحی پیشنهاد می کند روش هموروئیدکتومی انجام شود. در این روش پاکه هموروئید جراحی و برداشته می شود. بهتر است عمل جراحی هموروئید با لیزر پرتوان انجام شود.

2-آیا بیماری هموروئید مسری است؟

خیر بیماری هموروئید مسری نیست. اما اگر دچار عفونت شود این عفونت قابل انتقال است. همچنین بیماران مبتلا به هموروئید مستعد ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی دیگر نیز می باشند. زگیل های مقعدی و ایدز از جمله بیماری هایی می باشند که کاملا مسری می باشند و در صورت بروز هموروئید بیمار مستعد ابتلا به این گونه بیماری ها می باشد.

3-آیا می توان پاکه هموروئید را پاره کرد؟

به هیچ عنوان نباید پاکه هموروئید را دستکاری کنید. در مواقعی که بیمار دچار هموروئید ترومبوزه شده است تا 3 روز فرصت دارد که برای تخلیه خون لخته شده در این نوع هموروئید به متخصص جراحی مراجعه کند. بهتر است این جراحی و تخلیه با لیزر پرتوان و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر انجام شود.

4-آیا می توان هموروئید را با انگشت به داخل راند؟

به طور معمول هموروئید داخلی پرولابه درجه 3 را می توانید با فشار دست و به آرامی به داخل برانید. این نوع همورویید معمولا بعد از هر اجابت مزاج بیرون می زند و خود به خود و به آرامی به داخل می رود. در مواقعی که افتادگی هموروئید داخلی زیاد باشد و به هموروئید درجه 4 تبدیل شده باشد حتی با فشار دست نیز به جای خود بازنمی گردد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

6 دیدگاه برای “پاکه هموروئید چیست

 1. Avatar photojelyfish گفت:

  سلام امکانش هست درباره این که مبتلا به هموروئید نشیم هم توضیح بدین من کارمند هستم و دائم پشت میز میشینم و گاهی هم درد در ناحیه احساس میکنم خیلی میترسم که مبتلا به هموروئید بشم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بله حتما در انتهای همین مطلب توصیه های لازم را اضافه می کنم

 2. Avatar photoM.g گفت:

  باسلام
  خانم دكتر سؤالى كه داشتم اينه كه بعد از ليزر پرتوان جهت گريد ٢هموروييد تا چه مدتى خونريزى (ديدن خون ژله اى و خون آبه )ادامه دارد و اين خون آيا بابت ليزر ميباشد و درد تا چه زمانى ادامه خواهد داشت .متشكرم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در جراحی با لیزر پرتوان خونریزی نخواهید داشت و درد هم با مصرف مسکن های ساده قابل کنترل است تا زمانی که التهاب و ورم کاهش پیدا کند.

 3. Avatar photoامیرحسین حسینی گفت:

  آیا بواسیر مسری است؟؟؟

  1. خیر هموروئید یا بواسیر مسری نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *