بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد, شقاق فیشر مقعد

ارتباط بیماری ایدز با هموروئید و شقاق

ارتباط ایدز با هموروئید و شقاق

قبل از مقایسه ارتباط بین بیماری هموروئید و ایدز بهتر است بدانید که همورئید، شقاق و ایدز چیست و از چه طریقی ایجاد می گردند. بیماری هموروئید یا بواسیر التهاب یا ترومبوز و بیرون زدگی بالشتک های هموروئید و یا برجستگی و ورم عروق ناحیه مقعد یا آنال است. شقاق نیز پارگی و زخم در ناحیه مقعد است که گاها با خونریزی قطره قطره و روشن و احساس سوزش به خصوص در هنگام دفع تشخیص داده می شود.

علت بروز هموروئید و شقاق می تواند یکی یا همه موارد زیر باشد:

 • یبوست و اجابت مزاج نامنظم که ممکن است بر اثر رژِیم غذایی نامناسب و عدم تحرک به وجود آید
 • فشار بر ناحیه که ممکن است بر اثر نشستن های طولانی، چاقی، لباس های تنگ و یا حتی رابطه ممنوع مقعدی بر ناحیه وارد شود.
 • وراثت نیز در بروز هر یک از علائم بالا می تواند دخیل باشد و با روش های پیشگیرانه می توانید از بروز هموروئید جلوگیری کنید.

بیماری ایدز چیست

بیماری ایدز بر اثر انتقال ویروس HIV منتقل می شود. بیماری ایدز سیستم ایمنی مبتلا را به شدت تضعیف می کند. به همین دلیل به آن بیماری نقص ایمنی اکتسابی نیز می گویند. بیماری ایدز روش های درمانی بسیار سخت و جدی دارد. هنوز درمان قطعی بیماری ایدز یافت نشده به همین دلیل توصیه می شود موارد پیشگیری از ابتلا را بیاموزید و به فرزندان خود نیز آموزش دهید تا به بیماری ایدز مبتلا نشوند.

راه های انتقال ایدز چیست

بیماری ایدز که بر اثر ویروس HIV بروز می کند چهار راه انتقال اصلی دارد:

 • رابطه جنسی (دخول) بدون وسایل محافظت کننده با فردی که مبتلا به  HIVاست. مثلا سکس بدون کاندوم
 • تزریق با سرنگ های آلوده
 • انتقال خون آلوده به ویروس HIV
 • انتقال از مادر به کودک در طی حاملگی در زمان زایمان و وضع حمل و یا شیردهی

روش جلوگیری از تولد نوزاد مبتلا به ایدز را PMTCT یا EMTCT می گویند. تست ایدز در مورد خانم های باردار غیر داوطلبانه است و جز آزمایش های روتین بارداری است. یعنی پزشک متخصص زنان در حین نوشتن آزمایشات بارداری بدون این که از مادر سوال کند آزمایش ایدز را خواهد نوشت.

این ویروس از راه های زیر منتقل نمی گردد:

 • نیش حشرات
 • بزاق اشک عرقی که با خون بیمار HIV مثبت آلوده نشده باشد.
 • بغل کردن دست دادن توالت مشترک استخر ظروف مشترک یا بوسیدن معمول کسی که HIV دارد

ویروس HIV در بیرون از بدن بسیار کم زنده می ماند و به محض خشک شدن خون از بین می رود. پس باید رفتاری با بیماران مبتلا به ایدز داشته باشیم که نگرش ما در رابطه با عدم انتقال در یک معاشرت معمولی را نشان دهد.

راه های انتقال بیماری ایدز بر اثر ویروس اچ آی وی HIV

انتقال ایدز

درمان اورژانسی ایدز

اگر کسی در تماس با ویروس HIV بود. در موارد یا رفتارهایی که ریسک انتقال ویروس در آنها وجود دارد جهت عدم ابتلا تا 72 ساعت بعد از تماس با exposure وقت دارد درمانی که اکنون طبق دستورالعمل های کشوری پیشنهاد می شود درمانی سه دارویی است که برای 28 روز باید استفاده شود.3 دارو برای 28 روز پیشنهاد می شود.

پیشگیری بعد از مواجه با ویروس ایدز بدین معناست که فرد پس از مواجه باید داروهای Antiretroval Therapy(ART) دریافت کند.

PEP یا همان پیشگیری بعد از مواجه با شخص مبتلا فقط باید در موارد اورژانسی و حداکثر تا 72 ساعت (زمان طلایی golden time ) پس از مواجهه شروع گردد. رژیم سه دارویی Antiretroval برای 28 روز باید تجویز گردد.

ریسک انتقال HIV در یک مواجهه با مقاربت حفاظت نشده چقدر است؟

هرچه میزان خون یا ماده عفونی منتقل شده بیشتر باشد احتمال عفونت بیشتر است

از طرفی اگر فرد انتقال دهنده در مرحله پیشرفته بیماری و ایدز باشد به دلیل اینکه viral load بیشتری هم دارد ریسک انتقال و ایجاد بیماری در فرد مقابل بیشتر است.

هرچه میزان تماس آسیب و تروما به دنبال تماس با مبتلا بیشتر و عمیق تر باشد، احتمال خطر انتقال بیماری بیشتر است.

اگر فرد آلوده به HIV به طور همزمان به هپاتیت C هم مبتلا باشد و یا دچار عفونت های منتقله از راه جنسی باشد به دلیل التهابات و مشکلات موجود در سیستم مخاطی خطر انتقال عفونت HIV بیشتر است

در تجاوزات جنسی به دلیل بیشتر بودن حالت ترومانیزه و آسیب مخاطی احتمال انتقال عفونت بیشتر است. هرچه تعداد افرادی که این کار را انجام میدهند و یا مقاومت فرد مقابل بیشتر باشد به دلیل بالا بودن میزان تروما احتمال انتقال عفونت بالاتر است.

هرچه تعداد دفعات سکس بیشتر باشد ریسک انتقال بیشتر است.

امکان انتقال با سوزن آلوده نیز وجود دارد و این احتمال در صورتیکه مقداری خون در سوزن یا سرنگ مانده باشد بیشتر است ولی هرچه زمان بیشتری بگذرد آلوده کنندگی سوزن یا سرنگ کمتر می شود

تخمین خطر انتقال اچ آی وی در انواع مواجهه با اچ آی وی

 • انتقال خون 5/92%
 • اشتراک سوزن در مصرف تزریقی مواد 67/0%
 • مفعول آمیزش مقعدی 3 تا 5/0%
 • فرو رفتن سوزن در پوست 3/0%
 • مفعول آمیزش واژنی 2/0 تا 1/0%
 • فاعل آمیزش مقعدی 06/0%
 • فاعل آمیزش واژنی 08/0%
 • مفعول آمیزش دهانی 2/0 تا 05/0%
 • فاعل آمیزش دهانی 01/0%

بیشترین ریسک انتقال HIV در راه انتقال مقاربت جنسی از راه مقعد است به خصوص در شخص دریافت کننده فعل (مفعول) . کمترین ریسک را مقاربت insertive vaginal دارد. در تجاوزات جنسی به خاطر رفتارها و اعمال خشونت آمیز ریسک انتقال HIV بیشتر می گردد. در انواع مقاربت جنسی فرد receptive یا دریافت کننده عمل ریسک بیشتری برای ابتلا دارد.

نتیجه گیری ارتباط هموروئید ، شقاق و ایدز

همانطور که در بالا به اطلاع شما رسید یکی از محتمل ترین راه های انتقال ایدز رابطه جنسی است و هرچه در ناحیه مقعد و تناسلی تروما، زخم، آسیب و بافت معیوب وجود داشته باشد احتمال انتقال ویروس HIV بالاتر می رود. این موضوع در مورد افرادی که مبتلا به هموروئید و شقاق هستند نیز صدق می کند. در نظر داشته باشید در صورتی که بیمار مبتلا به ایدز نیازمند جراحی هموروئید و شقاق باشد این عمل جراحی حتی با لیزر نیز برای این گروه انجام نمی شود. زیرا بیماری ایدز یک نقص سیستم ایمنی است که فرد مبتلا قادر به تحمل جراحی و لیزر نمی باشد و عمل جراحی تهدیدی برای ادامه حیات مبتلا می باشد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

10 دیدگاه برای “ارتباط بیماری ایدز با هموروئید و شقاق

 1. Avatar photo Jeff گفت:

  سلام و خسته نباشید. من چند وقت پیش با یه مرد رابطه مقعدی داشتم. چند روزیه که کنار مقعدم یه بیرون زدگی سیاه میبینم. اما در هنگام دفع نه درد دارم نه خونریزی. نگرانم نکنه ایدز داشته باشم و این به ایدز ربط داشته باشه…

  1. سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد. برای این که مطمئن شوید که مبتلا به ایدز نشده اید توصیه می کنم به یک آزمایشگاه مراجعه کنید و تست خون HIV بدهید. ممکن است به هموروئید ترومبوزه مبتلا شده باشید.

 2. Avatar photo Amir گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه رابطه ای داشتم که کاندوم فقط حلقه الت رو پوشانده بود
  و من دخولی نداشتم و فقط با لای مقعد ارتباط داشتم یعنی وسط باسن
  لاپایی نبود ولی …
  زمان رابطه هم بیشتر از ۳۰ ثانیه نبود
  ایا احتمال انقال وجود داره

  1. سلام اگر زخمی در ناحیه پوست شما وجود داشته باشد و ترشحات بیمار آلوده به ایدز به این زخم راه پیدا کرده باشد احتمال ابتلا بسیار بالا است.

 3. Avatar photo حسین گفت:

  سلام. چند وقت پیش رابطه جنسی با یک خانمی داشتم فردای آن روز کنار مقعدم جوش زد الان چند وقته بزرگتر شده میخواستم ببینم به رابطه ربطی داره یا نه اگه هم آلودگی بوده باید آلتم آلوده شود نه مقعد

  1. ممکن است ترشحات ناحیه تناسلی به این ناحیه رسیده باشد. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید.

 4. Avatar photo میثم گفت:

  سلام چند وقت پیش با شخصی رابطه داشتم . کاندوم دچار پارگی شد… از دخول هم اطمینان ندارم. احتما انتقال ایدز از مفعول به فاعل در صورتی که مفعول زخم مشهود یا خون ریزی نداشته باشه چقدره

  1. حتی اگر زخمی هم در ناحیه وجود نداشته باشد احتمال انتقال بیماری ایدز از طریق تماس با ترشحات آلوده وجود دارد.

 5. Avatar photo سینا گفت:

  سلام خسته نباشید . من چند روز پیش رابطه جنسی با کسی که نمیشناختم داشتم بدون کاندوم. از قبل هم حساسیت پوستی داشتم و میخارید بدنم. حالا خارش ها بیشتر شده و ادرار کاذب دارم. نمیدونم حساس شدم یا واقعا اینارو دارم چون خیلی استرس دارم. ۱۳ ۱۴ روزم هست رابطه داشتم و ازمایش ندادم. چقدر احتمال بیماری هست ؟

  1. احتمالا دچار عفونت ادراری شده اید. به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *