شقاق فیشر مقعد

شقاق یا فیشر مقعد

شقاق مقعدی

شقاق مقعد به انگلیسی آنال فیشر (Anal Fissure ) می شود. شقاق یک نوع بیماری ترک خوردگی و چاک خوردگی یا زخم شدن قسمت لبه داخلی مقعد بوده که نوعی زخم پوستی است. این بیماری به دلایل مختلفی در لایه اپی تلیال به وجود می­ آید که همراه با احساس درد شدید، خونریزی و سوزش می ­باشد.

امروزه افراد زیادی به بیماری شقاق مبتلا می ­شوند. از عوامل ایجاد کننده این بیماری می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسهال به مدت طولانی: در زمینه بیماری ­های التهابی روده از جمله کولیت اولسره و کرون
 • یبوست: افزایش بیش از حد فشار درون شکم در زمان دفع مدفوع. معمولا مدفوع سفت به مقعد و عضلات آن ناحیه فشار زیادی وارد می­ کند. خون­رسانی به این قسمت در مدت طولانی کاهش یافته و عضلات آن سفت­تر خواهد شد؛ در نتیجه باعث پارگی و به وجود آمدن این بیماری می ­شود.
 • بیماری­های زمینه­ ای از جمله AIDS، سرطان مقعد، سل، ترومای ناحیه مقعد

انواع شقاق یا فیشر مقعدی تصویر سمت چپ شقاق حاد و تصویر سمت راست شقاق مزمن

علائم بیماری شقاق

دقت کنید که علائم  شقاق عود کننده است. ممکن است شقاق با یکی یا همه علائم زیر بروز کند. از جمله علائم شقاق به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • ایجاد خونریزی از ناحیه مقعد به ویژه در زمان اجابت مزاج یا بعد از آن
 • احساس درد شدید
 • خارش در ناحیه اطراف مقعد
 • احساس ضایعه گوشتی در ناحیه اطراف مقعد
 • احساس درد در ناحیه مقعد در زمان سرفه کردن و یا ادرار

بیمارانی که به اختلالات بافت دریچه مقعد مبتلا هستند، احتمال زیادی دارد که به آسیب شکاف و ترک مقعدی در اثر ضربه  به آن دچار شوند. بر اساس مطالعات انجام شده توسط پزشکان، اکثر افرادی که به شقاق مقعدی مبتلا می­ شوند، حداقل دارای یک بیماری زمینه­ ای دریچه مقعدی هستند.

یکی از اختلالات شایع زمینه­ ای ناحیه مقعد، بزرگ شدن غیرطبیعی عضلات دریچه ­ای در این ناحیه بوده که باعث ایجاد فشار در کانال، حتی در زمان استراحت عضلات می­ گردد. در واقع اکثر بیماران مبتلا به شقاق همیشه، حتی در زمان استراحت عضله، این اختلال فشار مضاعف را دارند. احتمال ایجاد شقاق در قسمت خط وسط دیواره پشت کانال مقعد به علت حساسیت و ضعفی که دارد، بیشتر می ­باشد.

چرا زخم شقاق یا فیشر مقعدی درمان نمی شود؟

برای اکثر بیماران این سوال پیش می­ آید که با وجود توانایی ­های بدن در درمان سریع زخم­ های کوچک، چرا در اکثر موارد ترک­ های کوچک موجود در مخاط مقعد بهبود پیدا نمی­ کند و این بیماری ماه­ها طول می­ کشد؟ جواب سوال  این است که عوامل موجود درون محیط مقعد از بهبود خود به­ خود ترک جلوگیری می­ کند. اولین عامل، عبور مدفوع بوده که با هر بار اجابت مزاج، باعث ایجاد سایش و تحریک شقاق خواهد شد و عامل دیگر، انقباضی بوده که در قسمت عضلات دریچه مقعد اتفاق می­افتد و خون رسانی به ناحیه شقاق را کاهش می­ دهد. در نتیجه احتمال گردش خون در قسمت بافت­های آسیب دیده و اطراف آن را کم می­ کند و بهبودی به تاخیر خواهد افتاد.

پماد شقاق نیتروگلیسیرین منجر به افزایش خونرسانی می شود و بدون تجویز پزشک ننباید مصرف شود

روش­ های معاینه شقاق

بیماری که شقاق دارد نباید معاینه ی داخلی شود زیرا بسیار دردناک است و باعث بدتر شدن شقاق می شود در صورت لزوم معاینه شقاق این کار باید توسط دکتر متخصص جراحی عمومی و با بی حسی مناسب انجام شود.

 • گفت­­گو با بیمار
 • بررسی سونوگرافی یا عکس از ناحیه
 • معاینات بصری

درمان بیماری شقاق

روش­ های مختلفی برای درمان بیماری شقاق وجود دارد. تمرکز درمان شقاق، بر شکستن چرخه درد، ایسکمی و اسپاسم بوده که عامل ایجاد این بیماری می ­باشد. خط اول درمان این بیماری، کم کردن تروما یا آسیب به کانال بوده که شامل تجویز مواد غذایی دارای فیبر از جمله میوه و سبزیجات و استفاده زیاد از مایعات است.

نشستن در لگن آب گرم و تجویز ملین­ ها نیز به روند بهبودی این بیماری کمک زیادی می­ کند.

برای کاهش درد معمولا ژل لیدوکائین 2 درصد به صورت موضعی، تجویز می ­شود. همچنین پماد نیتروگلیسیرین به صورت موضعی، موجب افزایش گردش خون در قسمت آسیب دیده می­ گردد. اما این پماد غالبا باعث ایجاد سردرد در بیماران می­ شود.

به گفته پزشکان، درمان طبی در شقاق حاد موثر بوده ولی در اکثر موارد برای درمان شقاق مزمن این روش­ها موثر نیستند و نیاز به عمل جراحی شقاق دارند.

مراحل درمان شقاق مقعدی با جراحی

تزریق بوتاکس برای درمان شقاق

تزریق بوتاکس باعث می ­شود تا عضلات ناحیه مقعد، فلج شده و در بعضی مراکز درمانی از این مکانیسم به جای عمل جراحی، برای درمان شقاق مزمن استفاده می­ کنند. این روش با وجود آن که عوارض کمتری دارد اما نتیجه درمان قطعی شقاق با تزریق بوتاکس از درمان طبی بیشتر نمی­ باشد.

در بیمارانی که درمان طبی آن­ها ناموفق بوده، درمان جراحی به صورت سنتی با هدف درمان قطعی شقاق مزمن انجام می­ گیرد که این عمل باعث کاهش اسپاسم اسفنکتر داخلی خواهد شد.

در 95 درصد از بیماران مبتلا به شقاق، جراحی موفقیت آمیز است اما احتمال عود بیماری در کمتر از 10 درصد افراد وجود دارد. همچنین برای درمان شقاق مزمن، از فلپ­های موضعی همراه با یا بدون اسفنکتروتومی نیز استفاده می ­شود.

علت بروز شقاق مقعد

علت بروز شقاق معمولا مربوط می شود به: یبوست، اسپاسم عضلانی، حاملگی و زایمان، عفونت های منتقله از راه تماس جنسی، بیماری کرون، انال سکس.

علت شقاق حاد، ايجاد خراشيدگي در پوست مقعد به دنبال اسهال طولاني مدت يا يبوست نیز می باشد. اين خراشيدگي باعث انقباض عضله داخلي مقعد مي شود و اين انقباض باعث ايجاد درد شديد مقعدی مي گردد. علت اصلی شقاق مزمن یبوست مزاج است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشك، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است.

عوامل افزایش دهنده خطر شقاق

یبوست، بیماری کرون، هموروئید درمان نشده، زایمان، معاینه داخلی مقعد، جسم خارجی، نخوردن مایعات کافی، نداشتن تحرک کافی و پیاده روی، بارداری، بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی غذا های فرآوری شده، فست فود و مواد غذایی کم فیبر منجر به افزایش خطر شقاق می شود.

شماتیک مراحل جراحی شقاق مقعدی از چپ به راست

درمان و جراحی شقاق

در مواردی که شقاق به درمان دارویی جواب ندهد یا بعد از درمان مجددا عود کند توصیه به عمل جراحی با تیغ یا لیزر پرتوان می شود. عمل جراحی شقاق مقعد معمولا به روش اسفنکتروتومی شقاق انجام می شود. در ۸٪ موارد بعد ازعمل جراحی سنتی شقاق بی اختیاری در دفع گاز یا مدفوع بروز می کند. اما اگر این جراحی با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام شود احتمال بروز عوارض جراحی شقاق به صفر نزدیک می شود.

لیزر شقاق مقعد

در شقاق حاد می توان از لیزر کم توان برای درمان استفاده کرد. لیزر هفته ای ۳-۲ جلسه و کلا تا ۱۲ جلسه می تواند ادامه یابد. در این روش لیزر شقاق به ترمیم زخم و کاهش درد کمک می کند.
در شقاق مزمن که به درمان های محافظه کارانه جواب نداده است می توان از لیزر های پر توان استفاده کرد. با این نوع لیزر زخم شقاق و زایده پوستی آن برداشته شده و عمل اسفنکتروتومی انجام می شود.

تشخیص دو نوع شقاق مقعدی مزمن

سوالات متداول شقاق یا فیشر مقعد

1-آیا شقاق یا فیشر مقعدی خطرناک است؟

تنگی مقعد، فشار بر ناحیه مقعد و رژیم غذایی نامناسب و فعالیت بدنی نامناسب و نامنظم منجر به درمان دیر هنگام شقاق می شود. شقاق به خودی خود خطرناک نیست و منجر به بروز سرطان نمی شود اما مزاحم سر سختی برای ادامه زندگی عادی است.

2-چرا من دائما دچار شقاق می شوم؟

شقاق معمولا بر اثر فشار و تروما بر ناحیه مقعد ایجاد می شود. همچنین یبوست مزمن و حرکات دودی شکل کند روده ممکن است منجر به بروز شقاق شوند. یکی از دلایل نادر دیگر بروز شقاق ابتلا به بیماری روده تحریک پذیر یا IBS می باشد.

3-چطور می توان شقاق را به طور دائم درمان کرد؟

شقاق را می توان طی چند هفته به طور دائم درمان کرد. با کنترل یبوست و مصرف غذای پر فیبر و سالم. نوشیدن آب و آبمیوه کافی. نشستن در لگن آب گرم به مدت 10 تا 20 دقیقه برای چندین بار در روز به خصوص بعد از هر دفع مدفوع. این عمل منجر به آرامش و رفع تنش عضله این ناحیه می شود و بهبودی سریع بیماری کمک می کند. بیماران مبتلا به شقاق علاوه بر رعایت موارد بالا حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنند و درمان خود را زیر نظر ایشان پیگیری کنند.

4-درمان سریع شقاق چیست؟

به محض این که به بروز شقاق مشکوک شدید از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. بعد از هر اجابت مزاج ده دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و اگر یبوست و یا اسهال دارید آن را کنترل کنید. آغشته کردن ناحیه به مقدار کمی روغن زیتون یا نارگیل به ترمیم زخم شقاق کمک می کند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

35 دیدگاه برای “شقاق یا فیشر مقعد

 1. سحر گفت:

  خانم دکتر سلام و خسته نباشید
  من پارسال خدمت شما لیزر شقاق انجام دادم و خدا را شکر درمان شدم الان یکی از آشنا ها هم شقاق دارند و هم هموروئید آیا با روشی که برای من لیزر انجام دادین امکانش هم برای این خانم هم لیزر کنید و به طور قطعی درمان بشن؟ ممنونم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بله انجام میشه و اتفاقا یکی از مزیت های لیزر همینه که میشه بیماری های متعدد مقعدی را همزمان درمان کرد

   1. اشرف گفت:

    سلام خانوم دکتر میکم ک من باردار هستم تو ماه ۸ هستم الان ی هفته هس پشتم حالت ی جوش زده ولی درد نداره باید چیکار کنم..

    1. اگر در ناحیه موی زائد دارید موهای زائد را با یک روش مناسب از بین ببرید و هر روز ناحیه را با شامپو بچه به درستی بشویید و به آرامی خشک کنید. به یک متخصص جراحی عمومی نیز مراجعه کنید که بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

   2. زارعي گفت:

    سلام خانم دكتر
    من ٣٢ ساله هستم تا الان مشكلي نداشتم فقط چون خيلي لاغرم ميزان اجابت مزاج در من كمتره اما در گذشته هم يبوست داشتم اما چند سالي هست خوب بود
    به تازگي و به يكباره متوجه يك ضايده گوشتي شدم كه بيرون مقعد قرار داره كه درد هم نداره و خونريزي هم ندارم فقط از نظر ظاهري ازارم ميده و اينكه اين چي هست نميدونم جزء كدام دسته از موارد بيماري ها هست و در مانش چيه كامل شبيه يك گلوله كوچك گوشتي كمي بالاتر از مقعد و بدون درد و خونريزي
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد بايد چه كار كنم

    1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه سه شده باشید. هموروئید داخلی علامت درد و خونریزی ندارد. درضمن اجابت مزاج روزانه ارتباطی با لاغر یا چاق بودن افراد ندارد و شما باید هر روز اجابت مزاج نرم داشته باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. در صورتی که با دارو درمان نشوید توصیه می شود لیزر هموروئید انجام دهید.

 2. اام گفت:

  سلام خانم دکتر روزبخیر خواهش می کنم به سوال من پاسخ دهید.من مردی 50 ساله هستم از شهرستان ازچند سال پیش دچار همورویید وشقاق شدم که بعلت عدم رعایت خودم به یبوست گرفتار شدم وخیلی اذیت شدم .زائده بیرونی مقعددردشقاق زخم مقعدی باداروهای مختلف پمادها فقط بصورت موقت تسکین داده شد .شاید هم چون دوره درمان تکمیل نمی شد
  نتیجه ای نگرفتم .از طرفی مشکل سنگ کلیه وکیست کلیه دارم .درطول این سالها دردهای زیادی راتجربه وتحمل کردم. بااینکه تحت درمان بوده ام اماهیچوقت بهبودی کامل راپیدا نکردم.بااین وضعیت حتما پیشنهاد شماجراحی ومشکلات بعد از آن خواهد بود.اما فقط راهی را در حال حاضر پیشنهاد بفرمایید که این التهاب وسوزش کمی التیام یابد.تابتوانم اقدام بعدی راانجام دهم.ممنونم ازتوجه ومحبت شماهمیشه سالم وبرقرار باشید.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام برای گذراندن تعطیلات این موارد را رعایت فرمایید. از داروی ملین استفاده کنید در حدی که نه یبوست بگیرید و نه اسهال شدید زیرا هر دو ضرر دارد. روزانه در لگن آب گرم بشینید. از داروخانه داروی آنتی هموروئید و آنتی فیشر تهیه کنید اما بعد از تعطیلات حتما حتما به پزشک مراجعه کنید و برای جراحی اقدام کنید زیرا این روش ها معمولا برای یک هفته تا ۱۰ روز پیشنهاد می شود و بعد از آن استفاده بیش از اندازه از پمادهای ذکر شده مجاز نمی باشد

 3. محسن گفت:

  سلام من بیوست دارم و همین بیوست باعث شده تا شقاق پیدا کنم مدفوع من در راست روده گیر میکنه و با زور زدن هم بیرون نمیاد کلافم کرده آیا با درمان بیوست مشکل گیر کردن بیوست در راست روده درمان میشه؟موقعی که کمی مدفوعم سفت باشه افتادگی مقعد پیدا میکنم.ملین هم مصرف میکنم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   مشکل یبوست را حتما حل کنید در صورتی که مشکل شما رفع نشد به متخصص جراحی مراجعه فرمایید

 4. ناصر گفت:

  سلام من یبوست دارم و همین یبوست باعث شده که به گیر کردن مدفوع در راست روده مبتلا بشم با مصرف دارو یبوستم بهتره ولی مدفوع رسات روده خوب نمیشه شقاق هم دارم .چطور درمان بشم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت به طور کامل بررسی شود

  2. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام باید معاینه شوید تا کاملا و ضعیت شما بررسی شود پس از تشخیص قطعی روش های مختلف درمانی به شما پیشنهاد خواهد شد.

 5. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من نزدیک یک ساله درد در ناحیه مقعد دارم دکتر که رفتم گفت فیشر .بهم پماد و شیاف آنتی فیشر استفاده کردم خوب شدم حالا هر چند مدت یه بار دوباره درد خفیفی دارم چیکار کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بهترین روش درمان شقاق یا فیشر رعایت رژیم غذایی مناسب جلوگیری از یبوست است به علاوه دوش حمام آب گرم یا استفاده از لگن آب گرم بسیار کمک کننده است. به مدت طولانی بر روی سطوح سخت ننشینید و فعالیت ورزشی منظم داشته باشید. از همه مهمتر از همه پماد آنتی فیشر را در صورت عود شقاق بدون اجازه پزشک تمدید نکنید پماد شقاق دارای مواد استروئیدی است و در برخی شرایط بیماری را تشدید می کند

 6. مینا فرهادی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من 2 سال پیش بعد از چندبار یبوست شدید دچار زخم و بعدش زایده در مقعد شدم که هرچند مدت یکبار بعد از دفع دچار خونریزی می شدم اما دکتر عمومی کلینیکی که برای لیزر مراجعه می کردم، تشخیص دادن که این زایده مقعدی، زگیل تناسلی است و دوبار منو کرایو کردند اما بدتر شدم . حالا چون هربار بعد از دفع، خون ریزی خفیف و درد (گاهی کم گاهی زیاد) دارم، به فوق تخصص گوارش مراجعه کردم، ایشان بدون هیچ معاینه ای گفتن که شقاق هست و بهم کلونوسکوپی دادند. و گفتند بعد از چک کردن التهاب روده در کلونوسکوپی خواهند گفت باید عمل کنم یا دارو مصرف کنم. حالا نمی دونم باید کلونوسکوپی برم یا نه. و اصلا برای این مورد واقعا باید به پزشک با چه تخصصی مراجعه کرد؟. در ضمن ساکن مشهد هستم.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید و منو از این سردرگمی طولانی خارج کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما مطلب تفاوت هموروئید و زگیل تناسلی را مطالعه کنید. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 7. سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید من الان نزدیگ ۱۷روز عمل کردم فیشر و همورئید وبواسیر داشتم ولی هنوز خودم نمیتونم دارو بزنم درد دارم دکتر ب ام ملین نوشت ولی من من هنوز ملین نخورده شکم کار میکنه بعد من غذا هم کاهو ابپز مرغ خیار گوجه با میوه مثل پرتغال با لیمو میخورم هیچ روشی وجود نداره من زودتر خوب شم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   در صورتی که یبوست ندارید نیازی به مصرف ملین نیست و بسیار عالی است که با رژیم غذایی مناسب وضعیت اجابت مزاج را کنترل می کنید. برای بهبود سریعتر زخم شقاق و هموروئید تمیز نگهداشتن ناحیه و جلوگیری از عفونت-مصرف سبزیجات و ویتامین ها و استفاده از یک پماد ترمیم کننده مناسب کمک کننده است. برای انتخاب پماد مناسب با پزشک جراح خود تماس بگیرید.

 8. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر…من 29 سالمه…سه ماه و نیم هست که دچار شقاق شدم…دارو درمانی انجام دادم و میدم بعضا بهتر میشه ولی کامل نه…هنگام دفع سوزش دارم و بعضی اوقات مقدار کمی روی مدفوع خون هست…اکثرا احساس خشکی و سوزش و درد مبهم و وجود خار در مقعد دارم که طاقت فرسا نیست ولی نارحت کننده و مایوس کننده هست…کلونوسکوپی انجام دادم که همه بخشاش نرماله فقط در قسمت anus نوشته was seen hypertrophied papillae…..حالا من باید چکار کنم خانم دکتر؟باید درمان دارویی رو ادامه بدم یا نه….در مورد عوارض لیزر هم کمی ترس دارم…لطفا راهنماییم کنید…مشکلم درمان کامل میشه و به حالت قبل برمیگرده

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر داروی مناسب و به جا استفاده کنید مشکل شما رفع خواهد شد. از خوددرمانی پرهیز کنید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا داروی مناسب و به جا بعد از معاینه برای شما تجویز شود.

 9. م گفت:

  سلام من فیشر دارم مشورت کردم گفتند عمل با لیزر دوباره فیشر برمی گردد می خواستم بدانم درسته یا خیر؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر درست نیست. با لیزر پرتوان می توان انواع شقاق را درمان کرد.

 10. سلام خدمت خانم دکتر گرامی.
  دکتر عزیز بنده خانمی ۴۶ ساله ام.۱۵ سال پیش در اثر بارداری وزایمان دچار یبوست شدید شدم.که بعد از ان شاهد متورم شدن مقعد بودم
  در طول این سالها گاها با یبوست دچا رخونریزی شفاف نسبتا کم بودم.دقیقا نمیدانم از چه زمانی،ولی اکنون به تنگی مقعد دچارم بطوریکه اگر کمی مدفوع سفت باشد اجابت مزاج به سختی وبه کمک اگشتان دست با فشار به طرفین راست روده صورت میگیرد.ولی خونریزی وسوزش ندارم.اما زمان شستشوی مقعدمتوجه زبری عرضی از مقعد به داخل نشیمن میشوم.خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید گه ایا به فیشر مبتلا هستم.واگر هستم نیاز به جراحی دارد یا با دارو قابل درمان میباشد.از لطف شما بسیار سپاسگذارم

  1. سلام برای تشخیص شقاق مقعدی ابتدا باید معاینه شوید. قبل از انجام عمل جراحی شقاق یا لیزر شقاق لازم است یم دوره داروی قوی مصرف کنید. به علاوه داشتن رژیم غذایی شقاق و هموروئید نیز ضروری است. در نهایت اگر با دارو درمانی شقاق و مراقبت های خانگی طی 10 روز به نتیجه نرسید توصیه بر لیزر شقاق است.

 11. عرفان گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  بنده حدود دوسال هست درگیر شقاق هستم…اوایل به زخم و خارش توجهی نداشتم تا پارسال ک انگار زخمم بیشتر شد
  علتشم فک کنم نشستن زیاد بود و بی تحرکی
  پارسال رفتم پیش متخصص گفت زخمه
  واسم شربت ملین..شیاف هموریید..
  خوب نشدم رفتم پیش دکتر عمومی
  البته بیشتر بخاطر خارش و تا حدودی زخم هنگام دسشویی رفتن اذیت میشدم
  دکتر گفت خارشت بخاطر عفونته
  واسم مترونیدازول گرفت و شربت ملین و قرص اساکل و شیاف
  بهتر شدم چنماهی
  ولی حدود دوماهه مجدد خارشم شروع شده
  مجدد رفتم پیش دکتر
  واسم باز مترونیدازول .قطره سایمتیکون.شیاف..پماد تریامسینولون ان ان..و دو تا قرص دیگ ک یکیش مزالوور بود
  دو هفته خوب شدم
  ولی الان باز خارشم شروع شده
  تحرک هم دارم ورزش میکنم
  اما خارش واقعا امونمو بریده
  خواستم بدونم میتونم عمل کنم؟با عمل خوب میشم؟
  این مدت هم ترشی و چیزای تند نخوردم

  1. سلام احتمالا دچار آبسه مقعدی یا حتی فیستول مقعدی شده اید. زیرا عفونت های مکرر درمان نشده منجر به بروز فیستول و علائمی مثل ترشح چرکی و خارض می شود. به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید تا در صورت نیاز جراحی با لیزر انجام دهید.

 12. یاسمن گفت:

  سلام خانم دکتر
  ۶روز پیش جراحی شقاق با لیزر انجام دادم. یبوست و خونریزی ندارم. از شربت ملین ومیوه و سبزی استفاده می کنم شکر خدا هیچ مشکلی ندارم فقط موقع رفتن به دستشویی درد و سوزش شدیدی دارم. لطفا من را راهنمایی کنید تا این درد ها تموم بشه

  1. سلام حتما با جراح خود در ارتباط باشید. از شربت ملین نیز در حدی که نه یبوست بگیرید و نه اسهال شوید استفاده کنید. بعد از هر اجابت مزاج نیز در لگن آب گرم بنشینید.

 13. Azm گفت:

  سلام من ۴ روزه ک لیزر شقاق انجام دادم ک هم با لیزر بوده هم سنتی.و این ک جای عملم ترشح میکنه و این ک بوی بدی میده ایا درست میشه؟؟ب مرور زمان؟؟

  1. سلام خیر به مرور زمان بهبود نمی یابد. چون شما دچار عفونت شده اید و باید به جراح معالج مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهند.

 14. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر….دوتا سوال داشتم…شقاق میتونه یکم داخلی باشه بطوری که فرد خود تلاش کنه ببینه و نتونه یا متوجه نشه ؟ و اینکه بعد از لیزر شقاق بغیر از کنترل یبوست و دفع محدودیتی براش ایجاد میشه مثلا ورزش سنگین مثل بدنسازی نمیتونه انجام بده یا بعد از بهبود عادی میشه؟

  1. سلام بله ممکن است زخم شقاق داخلی باشد و امکان معاینه داخلی بیمار نیز وجود نداشته باشد. به طور ورزش سنگین بدون رعایت برخی از پروتکل ها منجر به بروز بیماری های مقعدی مثل هموروئید و شقاق می شود. مقاله مربوط به ارتباط ورزش با هموروئید و شقاق را در همین سایت مطالعه بفرمایید.

   1. امیر گفت:

    با تشکر از پاسخگویی و وقتی که میزارین…. ببخشید اون شقاق های داخلی هم با لیزر درمان میشن ؟

    1. از قدردانی شما سپاسگزارم. اگر مورد خاص و استثنائی وجود نداشته باشد بله امکان لیزر شقاق برای انواع شقاق امکانپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *