شقاق فیشر مقعد

شقاق یا فیشر مقعد

شقاق مقعدی

شقاق مقعد به انگلیسی آنال فیشر (Anal Fissure ) می شود. شقاق یک نوع بیماری ترک خوردگی و چاک خوردگی یا زخم شدن قسمت لبه داخلی مقعد بوده که نوعی زخم پوستی است. این بیماری به دلایل مختلفی در لایه اپی تلیال به وجود می­ آید که همراه با احساس درد شدید، خونریزی و سوزش می ­باشد.

امروزه افراد زیادی به بیماری شقاق مبتلا می ­شوند. از عوامل ایجاد کننده این بیماری می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسهال به مدت طولانی: در زمینه بیماری ­های التهابی روده از جمله کولیت اولسره و کرون
 • یبوست: افزایش بیش از حد فشار درون شکم در زمان دفع مدفوع. معمولا مدفوع سفت به مقعد و عضلات آن ناحیه فشار زیادی وارد می­ کند. خون­رسانی به این قسمت در مدت طولانی کاهش یافته و عضلات آن سفت­تر خواهد شد؛ در نتیجه باعث پارگی و به وجود آمدن این بیماری می ­شود.
 • بیماری­های زمینه­ ای از جمله AIDS، سرطان مقعد، سل، ترومای ناحیه مقعد

انواع شقاق یا فیشر مقعدی تصویر سمت چپ شقاق حاد و تصویر سمت راست شقاق مزمن

علائم بیماری شقاق

دقت کنید که علائم  شقاق عود کننده است. ممکن است شقاق با یکی یا همه علائم زیر بروز کند. از جمله علائم شقاق به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • ایجاد خونریزی از ناحیه مقعد به ویژه در زمان اجابت مزاج یا بعد از آن
 • احساس درد شدید
 • خارش در ناحیه اطراف مقعد
 • احساس ضایعه گوشتی در ناحیه اطراف مقعد
 • احساس درد در ناحیه مقعد در زمان سرفه کردن و یا ادرار

بیمارانی که به اختلالات بافت دریچه مقعد مبتلا هستند، احتمال زیادی دارد که به آسیب شکاف و ترک مقعدی در اثر ضربه  به آن دچار شوند. بر اساس مطالعات انجام شده توسط پزشکان، اکثر افرادی که به شقاق مقعدی مبتلا می­ شوند، حداقل دارای یک بیماری زمینه­ ای دریچه مقعدی هستند.

یکی از اختلالات شایع زمینه­ ای ناحیه مقعد، بزرگ شدن غیرطبیعی عضلات دریچه ­ای در این ناحیه بوده که باعث ایجاد فشار در کانال، حتی در زمان استراحت عضلات می­ گردد. در واقع اکثر بیماران مبتلا به شقاق همیشه، حتی در زمان استراحت عضله، این اختلال فشار مضاعف را دارند. احتمال ایجاد شقاق در قسمت خط وسط دیواره پشت کانال مقعد به علت حساسیت و ضعفی که دارد، بیشتر می ­باشد.

چرا زخم شقاق یا فیشر مقعدی درمان نمی شود؟

برای اکثر بیماران این سوال پیش می­ آید که با وجود توانایی ­های بدن در درمان سریع زخم­ های کوچک، چرا در اکثر موارد ترک­ های کوچک موجود در مخاط مقعد بهبود پیدا نمی­ کند و این بیماری ماه­ها طول می­ کشد؟ جواب سوال  این است که عوامل موجود درون محیط مقعد از بهبود خود به­ خود ترک جلوگیری می­ کند. اولین عامل، عبور مدفوع بوده که با هر بار اجابت مزاج، باعث ایجاد سایش و تحریک شقاق خواهد شد و عامل دیگر، انقباضی بوده که در قسمت عضلات دریچه مقعد اتفاق می­افتد و خون رسانی به ناحیه شقاق را کاهش می­ دهد. در نتیجه احتمال گردش خون در قسمت بافت­های آسیب دیده و اطراف آن را کم می­ کند و بهبودی به تاخیر خواهد افتاد.

پماد شقاق نیتروگلیسیرین منجر به افزایش خونرسانی می شود و بدون تجویز پزشک ننباید مصرف شود

روش­ های معاینه شقاق

بیماری که شقاق دارد نباید معاینه ی داخلی شود زیرا بسیار دردناک است و باعث بدتر شدن شقاق می شود در صورت لزوم معاینه شقاق این کار باید توسط دکتر متخصص جراحی عمومی و با بی حسی مناسب انجام شود.

 • گفت­­گو با بیمار
 • بررسی سونوگرافی یا عکس از ناحیه
 • معاینات بصری

درمان بیماری شقاق

روش­ های مختلفی برای درمان بیماری شقاق وجود دارد. تمرکز درمان شقاق، بر شکستن چرخه درد، ایسکمی و اسپاسم بوده که عامل ایجاد این بیماری می ­باشد. خط اول درمان این بیماری، کم کردن تروما یا آسیب به کانال بوده که شامل تجویز مواد غذایی دارای فیبر از جمله میوه و سبزیجات و استفاده زیاد از مایعات است.

نشستن در لگن آب گرم و تجویز ملین­ ها نیز به روند بهبودی این بیماری کمک زیادی می­ کند.

برای کاهش درد معمولا ژل لیدوکائین 2 درصد به صورت موضعی، تجویز می ­شود. همچنین پماد نیتروگلیسیرین به صورت موضعی، موجب افزایش گردش خون در قسمت آسیب دیده می­ گردد. اما این پماد غالبا باعث ایجاد سردرد در بیماران می­ شود.

به گفته پزشکان، درمان طبی در شقاق حاد موثر بوده ولی در اکثر موارد برای درمان شقاق مزمن این روش­ها موثر نیستند و نیاز به عمل جراحی شقاق دارند.

7 روش درمان شقاق به طور شماتیک

تزریق بوتاکس برای درمان شقاق

تزریق بوتاکس باعث می ­شود تا عضلات ناحیه مقعد، فلج شده و در بعضی مراکز درمانی از این مکانیسم به جای عمل جراحی، برای درمان شقاق مزمن استفاده می­ کنند. این روش با وجود آن که عوارض کمتری دارد اما نتیجه درمان قطعی شقاق با تزریق بوتاکس از درمان طبی بیشتر نمی­ باشد.

در بیمارانی که درمان طبی آن­ها ناموفق بوده، درمان جراحی به صورت سنتی با هدف درمان قطعی شقاق مزمن انجام می­ گیرد که این عمل باعث کاهش اسپاسم اسفنکتر داخلی خواهد شد.

در 95 درصد از بیماران مبتلا به شقاق، جراحی موفقیت آمیز است اما احتمال عود بیماری در کمتر از 10 درصد افراد وجود دارد. همچنین برای درمان شقاق مزمن، از فلپ­های موضعی همراه با یا بدون اسفنکتروتومی نیز استفاده می ­شود.

علت بروز شقاق مقعد

علت بروز شقاق معمولا مربوط می شود به: یبوست، اسپاسم عضلانی، حاملگی و زایمان، عفونت های منتقله از راه تماس جنسی، بیماری کرون، انال سکس.

علت شقاق حاد، ايجاد خراشيدگي در پوست مقعد به دنبال اسهال طولاني مدت يا يبوست نیز می باشد. اين خراشيدگي باعث انقباض عضله داخلي مقعد مي شود و اين انقباض باعث ايجاد درد شديد مقعدی مي گردد. علت اصلی شقاق مزمن یبوست مزاج است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشك، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است.

عوامل افزایش دهنده خطر شقاق

یبوست، بیماری کرون، هموروئید درمان نشده، زایمان، معاینه داخلی مقعد، جسم خارجی، نخوردن مایعات کافی، نداشتن تحرک کافی و پیاده روی، بارداری، بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی غذا های فرآوری شده، فست فود و مواد غذایی کم فیبر منجر به افزایش خطر شقاق می شود.

شماتیک مراحل جراحی شقاق مقعدی از چپ به راست

درمان و جراحی شقاق

در مواردی که شقاق به درمان دارویی جواب ندهد یا بعد از درمان مجددا عود کند توصیه به عمل جراحی با تیغ یا لیزر پرتوان می شود. عمل جراحی شقاق مقعد معمولا به روش اسفنکتروتومی شقاق انجام می شود. در ۸٪ موارد بعد ازعمل جراحی سنتی شقاق بی اختیاری در دفع گاز یا مدفوع بروز می کند. اما اگر این جراحی با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام شود احتمال بروز عوارض جراحی شقاق به صفر نزدیک می شود.

مراحل درمان شقاق مقعدی با جراحی

لیزر شقاق مقعد

در شقاق حاد می توان از لیزر کم توان برای درمان استفاده کرد. لیزر هفته ای ۳-۲ جلسه و کلا تا ۱۲ جلسه می تواند ادامه یابد. در این روش لیزر شقاق به ترمیم زخم و کاهش درد کمک می کند.
در شقاق مزمن که به درمان های محافظه کارانه جواب نداده است می توان از لیزر های پر توان استفاده کرد. با این نوع لیزر زخم شقاق و زایده پوستی آن برداشته شده و عمل اسفنکتروتومی انجام می شود.

تشخیص دو نوع شقاق مقعدی مزمن

سوالات متداول شقاق یا فیشر مقعد

1-آیا شقاق یا فیشر مقعدی خطرناک است؟

تنگی مقعد، فشار بر ناحیه مقعد و رژیم غذایی نامناسب و فعالیت بدنی نامناسب و نامنظم منجر به درمان دیر هنگام شقاق می شود. شقاق به خودی خود خطرناک نیست و منجر به بروز سرطان نمی شود اما مزاحم سر سختی برای ادامه زندگی عادی است.

2-چرا من دائما دچار شقاق می شوم؟

شقاق معمولا بر اثر فشار و تروما بر ناحیه مقعد ایجاد می شود. همچنین یبوست مزمن و حرکات دودی شکل کند روده ممکن است منجر به بروز شقاق شوند. یکی از دلایل نادر دیگر بروز شقاق ابتلا به بیماری روده تحریک پذیر یا IBS می باشد.

3-چطور می توان شقاق را به طور دائم درمان کرد؟

شقاق را می توان طی چند هفته به طور دائم درمان کرد. با کنترل یبوست و مصرف غذای پر فیبر و سالم. نوشیدن آب و آبمیوه کافی. نشستن در لگن آب گرم به مدت 10 تا 20 دقیقه برای چندین بار در روز به خصوص بعد از هر دفع مدفوع. این عمل منجر به آرامش و رفع تنش عضله این ناحیه می شود و بهبودی سریع بیماری کمک می کند. بیماران مبتلا به شقاق علاوه بر رعایت موارد بالا حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنند و درمان خود را زیر نظر ایشان پیگیری کنند.

4-درمان سریع شقاق چیست؟

به محض این که به بروز شقاق مشکوک شدید از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. بعد از هر اجابت مزاج ده دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و اگر یبوست و یا اسهال دارید آن را کنترل کنید. آغشته کردن ناحیه به مقدار کمی روغن زیتون یا نارگیل به ترمیم زخم شقاق کمک می کند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

85 دیدگاه برای “شقاق یا فیشر مقعد

 1. سحر گفت:

  خانم دکتر سلام و خسته نباشید
  من پارسال خدمت شما لیزر شقاق انجام دادم و خدا را شکر درمان شدم الان یکی از آشنا ها هم شقاق دارند و هم هموروئید آیا با روشی که برای من لیزر انجام دادین امکانش هم برای این خانم هم لیزر کنید و به طور قطعی درمان بشن؟ ممنونم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بله انجام میشه و اتفاقا یکی از مزیت های لیزر همینه که میشه بیماری های متعدد مقعدی را همزمان درمان کرد

   1. اشرف گفت:

    سلام خانوم دکتر میکم ک من باردار هستم تو ماه ۸ هستم الان ی هفته هس پشتم حالت ی جوش زده ولی درد نداره باید چیکار کنم..

    1. اگر در ناحیه موی زائد دارید موهای زائد را با یک روش مناسب از بین ببرید و هر روز ناحیه را با شامپو بچه به درستی بشویید و به آرامی خشک کنید. به یک متخصص جراحی عمومی نیز مراجعه کنید که بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

   2. زارعي گفت:

    سلام خانم دكتر
    من ٣٢ ساله هستم تا الان مشكلي نداشتم فقط چون خيلي لاغرم ميزان اجابت مزاج در من كمتره اما در گذشته هم يبوست داشتم اما چند سالي هست خوب بود
    به تازگي و به يكباره متوجه يك ضايده گوشتي شدم كه بيرون مقعد قرار داره كه درد هم نداره و خونريزي هم ندارم فقط از نظر ظاهري ازارم ميده و اينكه اين چي هست نميدونم جزء كدام دسته از موارد بيماري ها هست و در مانش چيه كامل شبيه يك گلوله كوچك گوشتي كمي بالاتر از مقعد و بدون درد و خونريزي
    ممنون ميشم راهنمايي كنيد بايد چه كار كنم

    1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه سه شده باشید. هموروئید داخلی علامت درد و خونریزی ندارد. درضمن اجابت مزاج روزانه ارتباطی با لاغر یا چاق بودن افراد ندارد و شما باید هر روز اجابت مزاج نرم داشته باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. در صورتی که با دارو درمان نشوید توصیه می شود لیزر هموروئید انجام دهید.

 2. اام گفت:

  سلام خانم دکتر روزبخیر خواهش می کنم به سوال من پاسخ دهید.من مردی 50 ساله هستم از شهرستان ازچند سال پیش دچار همورویید وشقاق شدم که بعلت عدم رعایت خودم به یبوست گرفتار شدم وخیلی اذیت شدم .زائده بیرونی مقعددردشقاق زخم مقعدی باداروهای مختلف پمادها فقط بصورت موقت تسکین داده شد .شاید هم چون دوره درمان تکمیل نمی شد
  نتیجه ای نگرفتم .از طرفی مشکل سنگ کلیه وکیست کلیه دارم .درطول این سالها دردهای زیادی راتجربه وتحمل کردم. بااینکه تحت درمان بوده ام اماهیچوقت بهبودی کامل راپیدا نکردم.بااین وضعیت حتما پیشنهاد شماجراحی ومشکلات بعد از آن خواهد بود.اما فقط راهی را در حال حاضر پیشنهاد بفرمایید که این التهاب وسوزش کمی التیام یابد.تابتوانم اقدام بعدی راانجام دهم.ممنونم ازتوجه ومحبت شماهمیشه سالم وبرقرار باشید.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام برای گذراندن تعطیلات این موارد را رعایت فرمایید. از داروی ملین استفاده کنید در حدی که نه یبوست بگیرید و نه اسهال شدید زیرا هر دو ضرر دارد. روزانه در لگن آب گرم بشینید. از داروخانه داروی آنتی هموروئید و آنتی فیشر تهیه کنید اما بعد از تعطیلات حتما حتما به پزشک مراجعه کنید و برای جراحی اقدام کنید زیرا این روش ها معمولا برای یک هفته تا ۱۰ روز پیشنهاد می شود و بعد از آن استفاده بیش از اندازه از پمادهای ذکر شده مجاز نمی باشد

 3. محسن گفت:

  سلام من بیوست دارم و همین بیوست باعث شده تا شقاق پیدا کنم مدفوع من در راست روده گیر میکنه و با زور زدن هم بیرون نمیاد کلافم کرده آیا با درمان بیوست مشکل گیر کردن بیوست در راست روده درمان میشه؟موقعی که کمی مدفوعم سفت باشه افتادگی مقعد پیدا میکنم.ملین هم مصرف میکنم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   مشکل یبوست را حتما حل کنید در صورتی که مشکل شما رفع نشد به متخصص جراحی مراجعه فرمایید

 4. ناصر گفت:

  سلام من یبوست دارم و همین یبوست باعث شده که به گیر کردن مدفوع در راست روده مبتلا بشم با مصرف دارو یبوستم بهتره ولی مدفوع رسات روده خوب نمیشه شقاق هم دارم .چطور درمان بشم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت به طور کامل بررسی شود

  2. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام باید معاینه شوید تا کاملا و ضعیت شما بررسی شود پس از تشخیص قطعی روش های مختلف درمانی به شما پیشنهاد خواهد شد.

 5. الهام گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من نزدیک یک ساله درد در ناحیه مقعد دارم دکتر که رفتم گفت فیشر .بهم پماد و شیاف آنتی فیشر استفاده کردم خوب شدم حالا هر چند مدت یه بار دوباره درد خفیفی دارم چیکار کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بهترین روش درمان شقاق یا فیشر رعایت رژیم غذایی مناسب جلوگیری از یبوست است به علاوه دوش حمام آب گرم یا استفاده از لگن آب گرم بسیار کمک کننده است. به مدت طولانی بر روی سطوح سخت ننشینید و فعالیت ورزشی منظم داشته باشید. از همه مهمتر از همه پماد آنتی فیشر را در صورت عود شقاق بدون اجازه پزشک تمدید نکنید پماد شقاق دارای مواد استروئیدی است و در برخی شرایط بیماری را تشدید می کند

 6. مینا فرهادی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  من 2 سال پیش بعد از چندبار یبوست شدید دچار زخم و بعدش زایده در مقعد شدم که هرچند مدت یکبار بعد از دفع دچار خونریزی می شدم اما دکتر عمومی کلینیکی که برای لیزر مراجعه می کردم، تشخیص دادن که این زایده مقعدی، زگیل تناسلی است و دوبار منو کرایو کردند اما بدتر شدم . حالا چون هربار بعد از دفع، خون ریزی خفیف و درد (گاهی کم گاهی زیاد) دارم، به فوق تخصص گوارش مراجعه کردم، ایشان بدون هیچ معاینه ای گفتن که شقاق هست و بهم کلونوسکوپی دادند. و گفتند بعد از چک کردن التهاب روده در کلونوسکوپی خواهند گفت باید عمل کنم یا دارو مصرف کنم. حالا نمی دونم باید کلونوسکوپی برم یا نه. و اصلا برای این مورد واقعا باید به پزشک با چه تخصصی مراجعه کرد؟. در ضمن ساکن مشهد هستم.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید و منو از این سردرگمی طولانی خارج کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما مطلب تفاوت هموروئید و زگیل تناسلی را مطالعه کنید. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 7. سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید من الان نزدیگ ۱۷روز عمل کردم فیشر و همورئید وبواسیر داشتم ولی هنوز خودم نمیتونم دارو بزنم درد دارم دکتر ب ام ملین نوشت ولی من من هنوز ملین نخورده شکم کار میکنه بعد من غذا هم کاهو ابپز مرغ خیار گوجه با میوه مثل پرتغال با لیمو میخورم هیچ روشی وجود نداره من زودتر خوب شم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   در صورتی که یبوست ندارید نیازی به مصرف ملین نیست و بسیار عالی است که با رژیم غذایی مناسب وضعیت اجابت مزاج را کنترل می کنید. برای بهبود سریعتر زخم شقاق و هموروئید تمیز نگهداشتن ناحیه و جلوگیری از عفونت-مصرف سبزیجات و ویتامین ها و استفاده از یک پماد ترمیم کننده مناسب کمک کننده است. برای انتخاب پماد مناسب با پزشک جراح خود تماس بگیرید.

 8. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر…من 29 سالمه…سه ماه و نیم هست که دچار شقاق شدم…دارو درمانی انجام دادم و میدم بعضا بهتر میشه ولی کامل نه…هنگام دفع سوزش دارم و بعضی اوقات مقدار کمی روی مدفوع خون هست…اکثرا احساس خشکی و سوزش و درد مبهم و وجود خار در مقعد دارم که طاقت فرسا نیست ولی نارحت کننده و مایوس کننده هست…کلونوسکوپی انجام دادم که همه بخشاش نرماله فقط در قسمت anus نوشته was seen hypertrophied papillae…..حالا من باید چکار کنم خانم دکتر؟باید درمان دارویی رو ادامه بدم یا نه….در مورد عوارض لیزر هم کمی ترس دارم…لطفا راهنماییم کنید…مشکلم درمان کامل میشه و به حالت قبل برمیگرده

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر داروی مناسب و به جا استفاده کنید مشکل شما رفع خواهد شد. از خوددرمانی پرهیز کنید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا داروی مناسب و به جا بعد از معاینه برای شما تجویز شود.

 9. م گفت:

  سلام من فیشر دارم مشورت کردم گفتند عمل با لیزر دوباره فیشر برمی گردد می خواستم بدانم درسته یا خیر؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر درست نیست. با لیزر پرتوان می توان انواع شقاق را درمان کرد.

 10. سلام خدمت خانم دکتر گرامی.
  دکتر عزیز بنده خانمی ۴۶ ساله ام.۱۵ سال پیش در اثر بارداری وزایمان دچار یبوست شدید شدم.که بعد از ان شاهد متورم شدن مقعد بودم
  در طول این سالها گاها با یبوست دچا رخونریزی شفاف نسبتا کم بودم.دقیقا نمیدانم از چه زمانی،ولی اکنون به تنگی مقعد دچارم بطوریکه اگر کمی مدفوع سفت باشد اجابت مزاج به سختی وبه کمک اگشتان دست با فشار به طرفین راست روده صورت میگیرد.ولی خونریزی وسوزش ندارم.اما زمان شستشوی مقعدمتوجه زبری عرضی از مقعد به داخل نشیمن میشوم.خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید گه ایا به فیشر مبتلا هستم.واگر هستم نیاز به جراحی دارد یا با دارو قابل درمان میباشد.از لطف شما بسیار سپاسگذارم

  1. سلام برای تشخیص شقاق مقعدی ابتدا باید معاینه شوید. قبل از انجام عمل جراحی شقاق یا لیزر شقاق لازم است یم دوره داروی قوی مصرف کنید. به علاوه داشتن رژیم غذایی شقاق و هموروئید نیز ضروری است. در نهایت اگر با دارو درمانی شقاق و مراقبت های خانگی طی 10 روز به نتیجه نرسید توصیه بر لیزر شقاق است.

 11. عرفان گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  بنده حدود دوسال هست درگیر شقاق هستم…اوایل به زخم و خارش توجهی نداشتم تا پارسال ک انگار زخمم بیشتر شد
  علتشم فک کنم نشستن زیاد بود و بی تحرکی
  پارسال رفتم پیش متخصص گفت زخمه
  واسم شربت ملین..شیاف هموریید..
  خوب نشدم رفتم پیش دکتر عمومی
  البته بیشتر بخاطر خارش و تا حدودی زخم هنگام دسشویی رفتن اذیت میشدم
  دکتر گفت خارشت بخاطر عفونته
  واسم مترونیدازول گرفت و شربت ملین و قرص اساکل و شیاف
  بهتر شدم چنماهی
  ولی حدود دوماهه مجدد خارشم شروع شده
  مجدد رفتم پیش دکتر
  واسم باز مترونیدازول .قطره سایمتیکون.شیاف..پماد تریامسینولون ان ان..و دو تا قرص دیگ ک یکیش مزالوور بود
  دو هفته خوب شدم
  ولی الان باز خارشم شروع شده
  تحرک هم دارم ورزش میکنم
  اما خارش واقعا امونمو بریده
  خواستم بدونم میتونم عمل کنم؟با عمل خوب میشم؟
  این مدت هم ترشی و چیزای تند نخوردم

  1. سلام احتمالا دچار آبسه مقعدی یا حتی فیستول مقعدی شده اید. زیرا عفونت های مکرر درمان نشده منجر به بروز فیستول و علائمی مثل ترشح چرکی و خارض می شود. به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید تا در صورت نیاز جراحی با لیزر انجام دهید.

 12. یاسمن گفت:

  سلام خانم دکتر
  ۶روز پیش جراحی شقاق با لیزر انجام دادم. یبوست و خونریزی ندارم. از شربت ملین ومیوه و سبزی استفاده می کنم شکر خدا هیچ مشکلی ندارم فقط موقع رفتن به دستشویی درد و سوزش شدیدی دارم. لطفا من را راهنمایی کنید تا این درد ها تموم بشه

  1. سلام حتما با جراح خود در ارتباط باشید. از شربت ملین نیز در حدی که نه یبوست بگیرید و نه اسهال شوید استفاده کنید. بعد از هر اجابت مزاج نیز در لگن آب گرم بنشینید.

 13. Azm گفت:

  سلام من ۴ روزه ک لیزر شقاق انجام دادم ک هم با لیزر بوده هم سنتی.و این ک جای عملم ترشح میکنه و این ک بوی بدی میده ایا درست میشه؟؟ب مرور زمان؟؟

  1. سلام خیر به مرور زمان بهبود نمی یابد. چون شما دچار عفونت شده اید و باید به جراح معالج مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهند.

 14. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر….دوتا سوال داشتم…شقاق میتونه یکم داخلی باشه بطوری که فرد خود تلاش کنه ببینه و نتونه یا متوجه نشه ؟ و اینکه بعد از لیزر شقاق بغیر از کنترل یبوست و دفع محدودیتی براش ایجاد میشه مثلا ورزش سنگین مثل بدنسازی نمیتونه انجام بده یا بعد از بهبود عادی میشه؟

  1. سلام بله ممکن است زخم شقاق داخلی باشد و امکان معاینه داخلی بیمار نیز وجود نداشته باشد. به طور ورزش سنگین بدون رعایت برخی از پروتکل ها منجر به بروز بیماری های مقعدی مثل هموروئید و شقاق می شود. مقاله مربوط به ارتباط ورزش با هموروئید و شقاق را در همین سایت مطالعه بفرمایید.

   1. امیر گفت:

    با تشکر از پاسخگویی و وقتی که میزارین…. ببخشید اون شقاق های داخلی هم با لیزر درمان میشن ؟

    1. از قدردانی شما سپاسگزارم. اگر مورد خاص و استثنائی وجود نداشته باشد بله امکان لیزر شقاق برای انواع شقاق امکانپذیر است.

 15. حسيني گفت:

  سلام خانم دكتر
  من ٣٠ سالم هست و اخيرا توسط پزشك متخصص جراحي عمومي ويزيت شدم ايشان گفتند مشكل شقاق دارم و گفتند اگر تنها علامت خارش رو داري و خونريزي و درد و سوزش نداريد فعلا انجام عمل ضرورتي ندارد چون در طول عمر فقط يك بار امكان انجام عمل شقاق وجود داره و توصيشون اين بود كه رژيم غذايي و فعاليت مناسب رو اگر داشته باشم زخم بيشتر نخواهد شد. حالا من نگران هستم كه اگر بخوام باردار بشم در طول بارداري مشكل شقاق بيشتر بشه. خواستم بپرسم من اگر با ليزر درمان شقاق رو انجام بدم باز هم تا اخر عمر اگر مشكلم عود كنه امكان عمل مجدد وجود نخواهد داشت؟

  1. سلام سعی بر این است که بیماری شقاق را به طور کامل با دارو درمان کنیم. اگر با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان نشود توصیه به لیزر شقاق است. بیمار باید معاینه شود تا بتوان نظر قطعی داد. مسلما لیزر مشکلات و عوارض عمل جراحی شقاق را ندارد. اگر شقاق به طور کامل درمان نشود در دوران بارداری احتمال عود و تشدید بیماری زیاد است.

 16. سا گفت:

  سلام من بدون مدفوع خونریزی مقعد دارم رنگ خونم روشنه مثل خون دوران پریودی زیاده اما غلیظ نیست روانه
  درد و سوزش در ناحیه مقعد ندارم
  نشانه چی میتونه باشه!
  خیلی نگرانم و نمیدونم پیش چ متخصصی برم
  تو شهرمون پزشکای زیادی نیس

  1. سلام ممکن است هموروئید داخلی یا هموروئید ترومبوزه باشد. از یک متخصص جراحی عمومی وقت ویزیت بگیرید. از مطب من هم می توانید وقت ویزیت آنلاین بگیرید.

 17. سا گفت:

  بنده فعالیت بدنی هم دارم

  1. ایستادن طولانی و فعالیت سنگین منجر به خونریزی هموروئید می شود.

 18. علی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز..خسته نباشی.من۳۳سالمه اقا هستم.الان بالای ۸ی۹ساله که بخاطر نشستن طولانی مدت بخاطر شغل و نشستن تو ماشین مسافرکشی دچار اسپاسم میشم و هر سال دارم بوتاکس تزریق میکنم.دیگه خسته شدم هر تقریبا 9یا 10ماه این مریضی به سراغم میاد زنگزدم مطب نوبت گرفتم ولی بخاطر درد زیاد نتونستم بیام.خواهشا راهنمایی کنید…ممنون

  1. سلام شما باید معاینه شوید. درضمن مراقبت های خانگی شقاق را هم انجام دهید. عوامل ایجاد کننده شقاق را کنترل کنید. اگر یبوست دارید از شربت ملین استفاده کنید. هر روز 10 دقیقه و سه مرتبه در روز در لگن آب گرم بنشینید. اگر چند روز است که دفع مدفوع نداشته اید زور نزنید و از یک پرستار یا بهیار باتجربه جهت انجام عمل تنقیه کمک بگیرید.

 19. .. گفت:

  سلام يه هفته است عمل فيشر انجام دادم درد ندارم ولي مقعدم كمي برجسته شده، دقيقا در همان جايي ك فيشر داشتم . ممكنه فيشر برگشته باشه!؟

  1. سلام خیر معمولا بعد از یک هفته بیمار دچار التهاب است. برای ویزیت بعد از عمل به موقع به جراح معالج مراجعه کنید و هر روز در لگن آب گرم هم بنشینید تا التهاب سریعتر کاهش یابد.

 20. سارا گفت:

  با سلام من حدودا دو ماه است که پس از تخلیه مدفوع مقداری خون روشن و تازه در کاسه توالت چکه میکند (معمولا یکی دو قطره بیش‌تر نیست) و البته گاهی اوقات هم انتهای مدفوع به صورت رگه‌ای آغشته می‌کند. همیشه هم در انتها این اتفاق می‌افتد و البته درد یا سوزش خاصی هم ندارد و در ناحیه مقعد به نظر زخمی وجود ندارد، به نظر شما مشکل چیه؟

  1. سلام ممکن است هموروئید داخلی یا شقاق باشد. لازم است از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید و این مورد را پی گیری کنید.

 21. فروغ گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من ۳۶ سالم هست سالهاست که یبوست را به وسیله خوردن میوه و ملینهای طبیعی مثل اسفرزه و آلو و… کنترل میکنم و هر روز یکبار معده من تخلیه میشد تا اینکه یک ماه قبل کرونا گرفتم و بعد از خوب شدن کرونا یبوست من شدید شده و کنترل آن سخت شده و هر ۲ یا ۳ روز معده ام کار میکنه چند روز پیش موقع دفع مدفوع مقعدم دچار فکر میکنم خراش شده که بسیار دردناک است . نمیدانم باید چکار کنم و یا پیش چه دکتری بروم
  مشهد زندگی میکنم. لطف میکنید اگه من راهنمایی کنید

  1. سلام احتمالا دچار شقاق مقعدی شده اید. به یک متخصص جراحی عمومی ماهر در این زمینه مراجعه کنید تا بعد از معاینه و تشخیص نهایی برای شما داروی مناسب تجویز کنند. چون راه دور هستید می توانید از مطب من هم وقت ویزیت آنلاین بگیرید. با مطب تماس بگیرید تا هماهنگی ها را برای شما انجام دهند.

 22. آریان0030 گفت:

  تورو خدا کمکم کنید من بیشتر از یک سال هست که احساس میکنم مشکلی در مقعدم دارم اوایل احساس میکردم مقعدم خود به خود قلقلکی میشه تحریک میشه به مدت یک ماه اینطوری بودم بعد ها که یک سالی میشه احساس شل شدگی مقعد میکنم وقتی تو حالت سجده میرم احساس بازشدن در مقعد میکنم وقتی تو باشگاه ورزش میکنم همین احساس رو دارم وقتی هم تو باشگاه بدن سازی کار میکنم احساس میکنم به مقعدم فشار زیادی وارد میشود بعضی وقت ها هم هنگام بلند شدن از زمین یا نشستن وقتی ناحیه مقعد با زمین برخورد میکنه احساس در میکنم

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و این مورد را پی گیری و درمان بفرمایید. اگر ورزش سنگین می کنید بسیار مراقب باشید که مقعد فشار وارد نشود.

   1. A,y گفت:

    سلام خانم دکتر
    من حدود ۲ روزه که طبق تشخیص عمل لیزری شقاق انجام دادم (کلینیک تخصصی بود) ولی کمتر از ۲۴ ساعت مشکلی برام پیش اومد و عکسی که برای دکترم فرستادم گفتن هموروئید ترومبوزه، هست. و گفتن پماد آنتی هموروئید و لگن آب گرم استفاده کنم. تاثیری برای درمان داره؟
    درضمن من دوماه پیش چون فیبروم داشتم رحمم دراوردن و یک ماه پیش هم سنگ کیسه صفرا داشتم و مجبور به عمل شدم و دوروز پیش هم که لیزر شقاق داشتم. ممکنه این جراحی‌ها باعث همورویید شده باشه. واقعا خسته شدم از بس که این سه ماههدرد کشیدم.

    1. سلام من شما را معاینه نکرده ام بعد از ویزیت می توان نظر قطعی را اعلام کرد. اصولا لیزر شقاق ارتباطی با بروز هموروئید ترومبوزه ندارد. این نوع از هموروئید معمولا بر اثر فشار و در نهایت لخته شدن خون در پاکه هموروئید بروز می کند.

 23. مهران گفت:

  سلام خانم دکتر. مطالب بسیار مفید و آموزنده شمارو خوندم. منم الان ۲ ماهه دچار شقاق هستم. یعنی بعد از اینکه کرونا گرفتم و خوب شدم. چند هفته یبوست داشتم. که باعث زخم شقاق شد. سوزش و خارش هنگام نشستن و دفع اجابت دارم. پارگی قسمتی از دهانه مقعد هم دارم. خواستم بپرسم با درمان خانگی میشه درمان شد؟؟ چه دارویی تجویز میکنید؟؟ تشکر

  1. سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. علاوه بر انجام درمان های خانگی شقاق لازم است از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. از خوددرمانی با داروهای مختلف پرهیز کنید و اجازه ندهید که بیماری شما طولانی شود.

 24. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  من یکماه پیش به دلیل فشار خیلی زیاد برای دفع دچار درد شدم که بعد از 2 روز متوجه ابسه شدم در ناحیه مقعد پیش جراح متخصص رفتم گفتن باید ابسه عمل و تخلیه بشه که در مطب انجام دادن ، به مدت 2 هفته بعد از عمل هر روز 3 بار پانسمان عوض کردم و از اب گرم هم استفاده میکردم که محل زخم خوب شد و نشانه ای از فیستول دیده نمیشه ولی از داخل ناحیه مقعد دچار سوزش و خارش خفیفی هستم حالت قلقلکه خیلی ازار دهنده است ، تو کل این مدت هم یبوست کنترل کردم و روزی 3 بار اجابت مزاج داشتم ولی این خارش و سوزش کلافم کرده باید چیکار کنم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر اسهال دارید مقدار مصرف شربت ملین و غذاهای ملین را کاهش دهید. ممکن است دچار عارضه جدیدی شده باشید که بعد از معاینه تشخیص داده می شود.

 25. Z گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر ۲۲ سالمه من حدودا یک سال میشه که دچار یبوست شدید شدم (عوارض یک قرص ) و باعث شد که مقعدم زخم بشه از پماد آنتی همروئید چندین بار استفاده کردم خوب میشه دوباره مدفوع کمی بیشتر نرم باشه یا سفت باشه انگار دوباره یه زخم باز میشه شکمم هم خوب کار میکنه در واقع هرروز شکمم کار میکنه ولی بعضی موقع ها حتی یه تیکه از مدفوع سفت باشه انگار زخم باز میشه دوباره درد و سوزش شروع میشه البته خون نمیاد باید چیکار کنم نه میتونم برم جای نه کاری میتونم انجام بدم.لطفا راهنمایی کنید این مسئله تا آخر عمر با من همراهه؟؟

  1. سلام علاوه بر این که باید وضعیت دفع مدفوع را کنترل کنید لازم است از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید. این بیماری قابل درمان است و اگر به موقع مراجعه کنید دچار عوارض نمی شوید.

 26. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر…چند سوال از خدمتتون داشتم…تنها کسایی که درد وحشتناک و خونریزی دارن کاندید عمل لیزر هستند؟کسایی مدت طولانی شقاق دارن ولی خیلی شدید نیست و خونریزی قابل رویت ندارن ولی مشکلشون آزاردهنده و ناراحت کنندس چیکار کنن؟عود شقاق بعد از عمل لیزر چند درصده و منظور از عود الزاما همون زخم قبلی هست؟برا عمل لیزر چند روز باید مرخصی گرفت؟( برا کاری که پشت میز نشستنی هست)…بعد از لیزر رانندگی چقدر محدودیت داره، فردی که از شهرستان میاد دیگه نمیتونه خودش راننده باشه و برگرده؟

  1. سلام لیزر شقاق به بیمارانی پیشنهاد می شود که به درمان های دارویی جواب نمی دهند. بعد از لیزر یک شب می توانید در کلینیک یا منزل استراحت کنید و روز بعد به طور درازکش در پشت ماشین به شهر خود بازگردید. بعد از لیزر نباید رانندگی کنید. بسته به وسعت لیزر و تحمل بیمار بین 3 تا 7 روز مرخصی کفایت می کند. بهتر است برای نشستن از رینگ مخصوص نشستن استفاده کنید. این رینگ ها از داروخانه قابل تهیه است.

   1. محمد گفت:

    ببخشید خانم دکتر…چون برام مهمه سوال میکنم…از پاسخگوییتون ممنونم…تا چند روز نباید رانندگی کرد؟ و هنگام برگشت به کار حتما باید از این رینگ ها استفاده شود؟

    1. تا یک روز نباید رانندگی کنید. تا یک هفته مسافت های طولانی را رانندگی نکنید. بهتر است اگر طولانی می نشینید از رینگ استفاده کنید.

 27. سارا. گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر..من یکماه دچار فیشر شدم به متخصص مراجعه کردم دارو بهم دادن ولی تاثیر نداشته هنوزم موقع دفع بشدت درد و خونریزی و سوزش دارم پماد انتی هموروئید و انتی فیشر و دلتیژل هم استفاده کردم الان چکار کنم؟؟

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. علاوه بر این که لازم است مجدد معاینه شوید مراقبت کنید که عوامل بروز شقاق و هموروئید مثل یبوست یا اسهال مزمن را هم رفع کنید.

  2. اعظم گفت:

   سلام خانم دکتر . من بعد از کرونا دچار درد در ناحیه مقعد شدم و حدود یک ماه درد بدتر شد و یک زائده در ناحیه مقعد شدم بد که به دکتر مراجعه کردم یک دوره شیاف ضد هموریید و پماد دیلتیازم استفاده کردم و دوباره دوهفته بعد از تمام شدن داروها اینباردرد شدید تر و با خونریزی اومد سراغم و باز هم دکتر همون داروها رو بهم داد به دکتر دیگه ای مراجعه کردم یک پماد ساختنی داد که تا حدودی دردهامو تسکین داد ولی باز با هربا دفع نصف روز درد شدیدی در ناحیه مقعدم دارم و برام خیلی درداوره اما اینبار خونریزی ندارم .و اینکه من اصلا یبوست نمیشم اما همان دفع معمولی باعث برگشتن درد و ملتهب شدن مقعدم میشه . به نظر شما من راه دیگه ای غیر از عمل ندارم؟ ایا دیگه امیدی به درمان طبی نباید داشته باشم؟

   1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. برای شما داروی قوی تری برای یک دوره 10 روزه تجویز می کنم. اگر بهبودی حاصل نشد روش های درمانی دیگر را در نظر می گیریم.

 28. علی گفت:

  ایا واقعا شقاق از بین میرود باعمل

  1. سلام بیمار باید معاینه شود تا بتوان نظر داد. من جراحی و لیزر شقاق را در صورتی انجام می دهم که مطمئن باشم عود و بازگشت ندارد و بیمار درمان می شود.

 29. علیرضا گفت:

  دکتر من پارگی دهانه مقعد دارم ودرد زیاد دارو زیاد مصرف کردم ایا با عمل مشکلم حل میشه

  1. سلام شما باید معاینه شوید. من برای بیمارانی که به درمان دارویی شقاق پاسخ نمی دهند لیزر شقاق با لیزر پرتوان دی اکسید کربن در نزد یک متخصص جراحی و لیزر ماهر را توصیه می کنم مگر در مواقع خاص.

 30. امیر گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر من یک سال و نیم هستش که پیوسته در ناحیه مقعد درد دارم دکتر که رفتم گفتن شقاق داری و داروهایی رو استفاده کردم و بعد از مراجعه به چندین دکتر دیگه گفتن که خوب شدی و دیگه شقاق نداری حتی کلونوسکوپی هم انجام دادم و گفتن که مشکلی نداری ولی بازم درد شدید دارم نمیدونم دیگه چیکار باید کنم تا این درد ساکت بشه لطفا راهنماییم کنید تشکر

  1. سلام به یک متخصص دیگر مراجعه کنید و علت درد را پی گیری بفرمایید.

 31. امیر گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه آقای ۳۲ ساله و متاسفانه سیگاری هستم.. حدود یک سال و نیم پیش دچار شقاق شدم و به دکتر مراجعه کردم و بعد از معاینه بهم گفتن که شقاق داری ولی زیاد نیست و با دارو و رعایت غذایی خوب میشه و نیاز به عمل نیست، همون طور هم شد ولی بعد چند وقت متوجه یه زائده پوستی منگوله ای شکل هم کنار مقعدم شدم ولی درد نداشتم تا این اواخر که احساس سفتی عضله مقعد موقع دفع رو داشتم و اسپاسم عضلات مقعد هنگام دفع، که چند وقتی دچار این مشکل بودم و چند روز هم یبوست گرفتم به علت سفتی مقعد هم بهم فشار اومد و بعد از چند روز متوجه یه برآمدگی دور مقعدم شدم که اول درد نداشت ولی بعد چند روز موقع لمس و فشار کمی درد داشت که به جراح عمومی مراجعه کردم و بعد از معاینه تشخیص آبسه مقعدی دادن و گفتن فردا بیا برای عمل..من هم عمل رو انجام دادم ولی همچنان دچار اون اسپاسم هستم این موضوع رو هم با دکترم مطرح کردم ولی ایشون متاسفانه به حرف های من توجه نمیکنه و هر سوالی ازش میکنم تفره میره و میگه به خاطر سیگاره و اینکه من حتی جرات ندارم راجب عملم چیزی ازشون بپرسم.و اینکه ممنون میشم شما راهنماییم کنید علت اسپاسم مقعد من چیه؟آیا به خاطر عادت به شرایط داشتن شقاق قدیمی هست یا این که ممکنه شقاقم هنوز باشه و جراح فقط آبسه رو عمل کرده باشه و شقاق هنوز باشه؟ویه سوال دیگه اینکه من بعد ۱۰ روز به پزشکم مراجعه کردم و بهشون گفتم موقع دفع مدفوع یکم دچار مشکل هستم و ابتدای مدفوعم سفته و ایشون بهم شربت ملین دادن و گفتن هر ۸ ساعت روزی سه قاشق بخور ولی بعد از یک روز استفاده دچار اسهال شدید شدم و احساس بدی پیدا کردم انگار که یه مرغ هستم که در حال تخم گذاشتن هست و احساس وجود زخم و سوزش و درد تو ناحیه مقعدم داشتم دیگه اون شربتو نخوردم ولی هنوز احساس زخم و کمی سوزش و خارش رو دارم علت چیه ممکنه شقاق باشه؟

  1. سلام لازم است که معاینه شوید. یبوست و اسهال هر دو منجر به به عود بیماری و بروز زخم و التهاب می شود. بعد از معاینه می توان برای شما داروی جدید تجویز نمود. آبسه مقعدی معمولا عود کننده است. بنابراین به محض مشاهده هرگونه علائم به متخصص مراجعه کنید تا کاملا بهبود یابید.

 32. پویان گفت:

  سلام.خسته نباشید خانوم دکتر.جوانی هستم سی ساله قبلا دچار درد و سوزش و بیرون زدگی در مقعد میشدم و زود خوب میشدم اما چندماهی هست که به علت یبوست مزمن و شرایط شغلی دچار درد شدید و سوزش هنگام اجابت مزاج و ساعت ها بعد از ان میشوم حتی تا یک روز که حتی منجر به ناتوانی در راه رفتن میشم.بعد از مراجعه به پزشک البته یکم دیر متوجه شدم که فیشر دارم.بعد از تجویز ملین و پماد دیلتیژل و حمام سیتز توسط دکتر.یبوستم رفع.اما همچنان درد و سوزش بعد از هر بار دستشویی متغیر میشود.احساس نمیکنم خوب شده باشم.حتی رژیم پر فیبر و سبزیجات و در پیش گرفتم.و خشکباری چون انجیر خشک و الو بخارا.احساس میکنم دچار تنگی روده شدم و گاهی تا سه چهار روز دستشویی نمیرم.بنظرتون پماد تری گلیسیرین رو امتحان کنم.راهنماییم کنید.درد منو کشته دکتر

  1. سلام معمولا بیماری شقاق مزمن طی چند دوره مصرف داروهای مختلف و مراقبت های خانگی که شما انجام می دهید درمان می شود. مجدد به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا برای شما داروی جدید تجویز کنند. به هیچ عنوان داروهای تجویز شده را بدون مشورت متخصص معالج تجدید نکنید و از خوددرمانی پرهیز کنید.

 33. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر گرامی
  ۳ماه پیش بعد از یه دوره اسهال دچار هموروئید خارجی در قسمت پشتی مقعد و احتمالا شقاق در قسمت جلویی مقعد شدم کاملا بدون خونریزی علاوه بر اصلاح سبک زندگی و مصرف ملین و فیبر ،پمادهای رکتول ام جی و آنتی همورویید و شیاف رو طبق دستورش مصرف کردم که خوب میشدم ولی تا ملین رو قطع میکردم یه مشکلی ایجاد میشد، آخرین بار ۷ روز پیش بعد از مصرف قرص آهن از مقطع پشتی و جلویی دچار شقاق شدم که پشتی فقط ترک بود و جلویی پوست اضافه و برجستگی هم داشت و ۴ روز خونریزی خفیف که الان پیدرولاکس مصرف میکنم پشتی خوب شده ولی جلویی هست علاوه بر اون نزدیک به یک ماه است که یک حلقه سفت و برجسته دور مقعدم حس میکنم خصوصا در سرویس بهداشتی و درد متوسط همیشگی انگار داخل مقعدم همون سمت جلویی دارم شبی یک بار هم دیلتیژل فقط به بیرون مقعد میزنم خسته و عاجز شدم پزشک هم معاینه ظاهری کرده و فقط گفته شقاقه و ژایلوژل داده چیکار کنم شهرستان هستم میشه اینترنتی منو درمان کنید خواهشا یه راهی جلوی پام بذارید
  با تشکر فراوان

  1. سلام لطفا با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین با واتساپ من بگیرید. بعد از ارسال عکس و شرح بیماری برای شما داروی مناسب تجویز می کنم.

 34. غلام گفت:

  سلام من از سال 1389 مبتلا به شقاق شده ام . به متخصص هم مراجعه کرده ام و کلونوسکوپی هم انجام داده ام . دکتر به من گفت نیازی به عمل جراحی نیست و این بیماری در تو مدتی خوب می شود و پس از مدتی دوباره عود می کند و واقعاً هم همین طور است و خیلی اذیتم نمی کند . تمام توصیه هایی که دکتر به من کرده انجام می دهم ولی این عود کردنها همچنان ادامه دارد . لطفا بفرمایید آیا توصیه خاصی برای من دارید ؟ چون حتی گاهی با مصرف مواد غذایی با فیبر بالا باز هم یبوست وجود دارد . خیلی ممنون

  1. سلام شما باید معاینه شوید. این عودها نباید 11 سال طول بکشد و اگر شقاق مقعدی به موقع درمان نشود ممکن است دچار عوارض دیگری مثل آبسه مقعدی شوید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 35. رضا گفت:

  سلام خانم دکتر…ببخشید یه سوال داشتم ازتون… اگه شقاق خیلی داخلی باشه و نزدیک پاکه های همورویید باشه با جراحی لیزر خوب میشه؟

  1. سلام معمولا در مراحل اولیه دارو تجویز می شود و اگر دارو درمانی شقاق جواب ندهد لیزر شقاق انجام می شود. تمام جراحی های با لیزر من بدون عود و بازگشت انجام می شود.

 36. وحید گفت:

  سلام من دوساله دچار مشکل شدم فصل نیمه اول سال خوب میشم نیمه دوم سال حاد میشه حالا طوری لبه مقعد پاره شده با خون ریزی شدید روبرو میشم تا خونریزی بند نیاد نمیتونم از دستشویی بیرون بیام کلا یبوستی هستم ولی روان کننده استفاده میکنم
  من ساکن رشتم لطفا راهنمایی فرمایی

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز می شود. هر روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید و غذای پرفیبر مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *