بیماری های عفونی

انواع زگیل

انواع زگیل

زگیل به عنوان زائده پوستی شناخته شده است که روی پوست بدن افراد ظاهر می شود و ویروس پاپیلومای انسانی باعث به وجود آوردن آن می باشد. البته تعداد این ویروس به بالای 60 نوع هم می رسد و بعضی از آن ها زگیل را روی پوست ایجاد می کنند. معمولا این زائده پوستی، بیشتر بر روی انگشتان، نزدیک ناخن و روی دست بروز می کند. البته برخی از این ویروس ها، منجر به بروز زگیل تناسلی هم می شوند.

انواع زگیل ها از لحاظ محل تشکیل وشکل

زگیل کف پا: به نوعی از زگیل گفته می شود که روی گوشت بدن پا ظاهر می شوند و معمولا رنگ آن ها قهوه ای می باشد. البته رگ های خونی لخته شده هم روی سطح مورد نظر مشاهده می شود.

زگیل مسطح: احتمال بروز این نوع زگیلها در کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان می باشد. این نوع زائده پوستی از زگیل های دیگر به مراتب نرم تر، صاف تر و کوچکتر هستند و روی صورت ایجاد می شوند. البته احتمال ظاهر شدن آن روی پاهای افراد، به خصوص خانم ها زیاد می باشد.

زگیل تناسلی: باید بدانید این نوع از زگیلها در اطراف آلت تناسلی و مقعد به وجود می آید که شکل آن مانند زائده های کوچک رنگ گوشت و یا صورتی  و یا قرمز است. همچنین ممکن است شبیه به تکه های گل کلم باشند یا به اندازه ای ریز ظاهر شوند که قابل دیدن نباشد.
معمولا به صورت خوشه های سه یا چهار تایی رشد می کنند که امکان پخش آن ها به سرعت وجود دارد. این زائده ها درد زیادی را به فرد تحمیل نمی کند فقط ممکن است خونریزی و خارش را به همراه داشته باشد.

انواع زگیل ها

در ضمن باید بدانید که عفونت hpv یک نوع عفونت مقاربتی محسوب می شود. که برخی از انواع آن منجر به سرطان دهانه رحم در خانم ها می گردد. این ویروس اولین بار در آمریکای شمالی یافت شده است. در آمریکا تمام کودکان 8 تا 14 سال تحت ایمن سازی در برابر این ویروس با واکسن زگیل تناسلی قرار می گیرند.

ابتلا به زگیل تناسلی بیشتر در چه افرادی امکان دارد؟

امکان دچار شدن به این نوع زائده پوستی برای هر فردی ممکن است ولی با این تفاوت که برخی افراد نسبت به برخی دیگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارند و این افراد تشکیل شده از افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف می باشد و رفتارهای پرخطری را انجام می دهند.
اگر برای کودکان چنین اتفاقی رخ دهد، با دارو درمانی به مرور زگیل ها برطرف می شوند. اما این ویروس هموارع در بدن بیمار باقی خواهد ماند.

زگیل تناسلی در خانم ها به چه صورت است؟

به وجود آمدن انواع مختلف زگیل تناسلی در بدن خانم ها که هم می تواند در اطراف واژن یا داخل آن، مقعد و مادگی دیده شود و هم نزدیک به دهانه رحم فرد شکل گیرد. زگیل های مقعدی به حدی کوچک اند که امکان دیدن آن با چشم وجود ندارد. همچنین زگیلهای تناسلی که در واژن و مقعد ظاهر می شوند، هم می توانند احساس درد و ناراحتی را برای فرد به دنبال داشته باشند و هم امکان دارد هیچ مشکلی در این زمینه پیش نیاید.

درمان زگیل ها

درمان زگیل تناسلی با دارو یا فریز کردن و یا لیزر امکان پذیر است.

از زگیل تناسلی در آقایان چه می دانید؟

می توان گفت این زائده به اندازه ای که در آقایان وجود دارد، در خیلی از خانم ها قابل مشاهده نیست و بسیار محدود می باشد. در صورت بروز، معمولا در نوک آلت تناسلی آن ها ایجاد می گردد و احتمال مشاهده آن در اطراف مقعد هم زیاد می باشد. البته بیشتر زمانی که ویروس در رابطه جنسی از مقعد انتقال یابد، امکان پذیر است.
بروز شکل های مختلف زگیل تناسلی بین یک تا سه ماه بعد از آلوده شدن شخص امکان پذیر است. در صورتی که فرد احساس کرد به ویروس اچ پی وی مبتلا شده است، باید در اولین فرصت آزمایش دهد تا از بروز عوارض جانبی و انتقال آن به فرد دیگر جلوگیری کند.

چه روش هایی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد؟

درمان انواع زگیل های تناسلی با هم متفاوت می باشند و زائده هایی که کوچک تر هستند، روش درمان آن ها راحت تر است. همچنین در صورتی که زگیل روی پوست چرب افراد ظاهر شود، درمان آن به مراتب راحت تر از زگیل هایی می باشد که روی پوست خشک افراد شکل می گیرد. برای درمان زگیلهای تناسلی و مقعدی می توانید از کرم های کاندولین و آلدارا با جویز پزشک استفاده کنید.
البته در برخی مواقع ممکن است با زگیل هایی رو به رو شوید که مقاومت بالایی دارند و با استفاده از دارو هم از بین نمی روند. در این صورت باید به سراغ متخصص بروید تا از روش های دیگر درمان مثل جراحی، منجمد کردن یا کرایو زگیل تناسلی با استفاده از نیتروژن مایع و یا لیزر درمانی، آن ها را درمان کنند.
از جمله درمان های خانگی برای انواع زگیل نیز می توان به استفاده از سرکه سیب اشاره کرد. سرکه سیب خواص گوناگونی از جمله خاصیت ضد ویروسی و ضد میکروبی دارد که در این مواقع می توان از خواص آن سود برد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *