فیستول

انواع فیستول

انواع فیستول

فیستول ارتباط غیر طبیعی بین دو ارگان داخل بدن با همدیگر و یا یک ارگان و سطح پوست می باشد. این ارتباط به شکل لوله مانند است و بسته به این که بین کدام دو ارگان کدام ارگان و پوست تشکیل می شود متفاوت است. انواع فیستول در این مقاله بحث می شود.

فیستول های مربوط به اندام های زنانه

در این حالت یک فیستول یا همان راه ارتباطی غیر طبیعی بین اندام های زنانه مثل رحم یا واژن و ارگان های دیگر تشکیل می شود. به طور مثال اگر دهانه این فیستول از واژن آغاز و در مقعد باز شود به آن رکتو واژینال فیستول می گویند.

حالت دیگر ارتباط بین واژن و روده ها می باشد. تعجب نکنید! چنین چیزی امکان پذیر است و در طی آن فرد گاز های روده را از طریق واژن خود دفع می کند و درمان سریع و به موقع آن بسیار حائز اهمیت است؛ چون می تواند باعث انتقال آلودگی های بسیاری شود.

در این مقاله بیشتر به انواع فیستول مربوط به ناحیه مقعد می پردازیم.

فیستول نعل اسبی

عکس فیستول مقعدی نعل اسبی را می بینید که بر اثر بیماری های مقعد و آبسه های مکرر درمان نشده ایجاد شده است این فیستول به شکل نعل اسب یا U در زیر پوست و در ناحیه مقعد ایجاد شده است

انواع فیستول مقعدی کدام است؟

در فیستول پری آنال یک ارتباط غیرطبیعی بین سطح داخلی مقعد و پوست تشکیل می شود و از طریق آن چرک و … خارج می شود و بوی بدی در آن ناحیه استشمام می شود.

 ممکن است بپرسید علت ایجاد انواع فیستول چیست؟ واقعیت این است هر کدام از انواع فیستول می توانند علت مختلفی داشته باشند و پزشک شما قطعا شرح حال کاملی در زمینه سابقه سلامتی، سبک زندگی، شغل و … شما تهیه می کند تا بتواند علت آن را تشخیص دهد.

گاهی فیستول تشکیل شده خبر از یک بیماری ارگان های داخلی می دهد و متخصص جراحی خوب با این سرنخ ها به وجود بیماری زمینه ای در شما پی می برد؛ به طور مثال شاید نام بیماری های التهابی روده  و نوع کرون این بیماری را شنیده باشید. کرون می تواند تمام دستگاه گوارش از ابتدا یعنی دهان تا انتها یعنی مقعد را درگیر کند و یک شکل بروز این بیماری نیز انواع فیستول و به ویژه فیستول مقعدی می باشد.

مهم ترین دلیل تشکیل فیستول پری انال انسداد غده های آنال است که باعث می شود میکروب ها در آن جمع شوند و منجر ایجاد آبسه و تشکیل فیستول شوند. علل کمتر شیوع یافته آن می تواند مربوط به عفونت های قارچی یا حتی سل باشد.

نمی خواهیم شما را نگران کنیم اما بهتر است بدانید که گاهی اوقات انواع فیستول به دلیل سرطان ممکن است به وجود بیایند؛ این نکته نشان می دهد چقدر اهمیت مراجعه به پزشک برای بررسی فیستول بالا می باشد.

هموروئید، شقاق، آبسه و دیگر بیماری های درمان نشده در ناحیه مقعد به مرور می توانند منجر به بروز فیستول مقعد شوند. بنابراین از مزمن شدن بیماری های ناحیه مقعد به شدت جلوگیری کنید و برای درمان سریع و به موقع به متخصص جراحی مراجعه کنید

انواع فیستول مقعدی طبق طبقه بندی های علمی این گونه است:

 • فیستول اینتر اسفنکتریک: مقعد برای این که ساختمان خودش را حفظ کند دو نوع عضله دارد که مثل دریچه عمل می کنند؛ به این عضله ها اسفنکتر می گویند و فیستول از بین این دو عضله رد می شود و به سطح پوست باز می شود.
 • فیستول ترانس اسفنکتریک: در این حالت مسیر فیستول از میان هر دو عضله رد می شود و می تواند از میان هر دو عضله به مسیر خودش ادامه دهد. شایع ترین انواع فیستول همین دو نوع اخیر است که ذکر کردیم.
 • فیستول اکسترا اسفنکتریک: در بین انواع فیستول ها این نوع بسیار کمیاب است و اکثرا در بیمارانی دیده می شود که عمل های جراحی متعدد داشته اند. در این فیستول شروع مسیر فیستول که از سمت روده ها آغاز شده است به خوبی مشخص نمی باشد.
 • فیستول سوپرا اسفنکتریک: مسیر آن بالای اسفنکترهای مقعدی آغاز می شود.

نکته پایانی درباره انواع فیستول مقعدی

در بین انواع فیستول مقعدی یک نوع فیستول به نام فیستول سطحی وجود دارد که در این طبقه بندی جای نمی گیرد و شروع آن ارتباطی با ساختمان مقعد ندارد. این نوع فیستول اکثرا به علت جراحی هایی که روی مقعد صورت می گیرند ایجاد می شود. بهترین روش درمان فیستول مقعد لیزر فیستول است زیرا این نوع لیزر بسیار ظریف است و به بافت سالم اطراف آسیب نمی رساند برای این منظور حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “انواع فیستول

 1. Avatar آرتا گفت:

  سلام نزدیک ب 1ساله هرکاریمیکنم شقاق کودک 1ساله و دو ماهه ام خوب نمیشود
  زیرنظر دکتر گوارش
  فیستول یک دانه هم داره
  بنظرتون این ینی چ

  1. سلام به هر حال باید علت بیماری مشخص شود تا بتوان درمان صحیح را تجویز کرد. به متخصصین دیگر نیز مراجعه کنید و اجازه ندهید بیماری کودک شما مزمن تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *