کیست مویی

جراحی کیست مویی با بخیه

جراحی کیست مویی با بخیه به دو روش پلاستیک و فلپ و تصویر کیست مویی قبل از عمل

جراحی کیست مویی با بخیه یا عمل جراحی کیست مویی به روش بسته می باشد. دراین روش برخلاف جراحی باز که زخم باز گذاشته می شود تا به مرور پر شود از همان ابتدا متخصص جراحی زخم را با بخیه می بندد. بهتر است این جراحی با لیزر پرتوان دی اکسید کربن و لیزر IRC به طور همزمان انجام شود تا از عود کیست مویی جلوگیری شود. معمولا جراحی کیست مویی با بخیه یا به روش بسته در روش سنتی به روش فلپ انجام می شود که اسکار و احتمال عود بسیار بالایی دارد. در جراحی با لیزر و بخیه به روش پلاستیک جای زخم جراحی یا همان اسکار جراحی بسیار ناچیز است و بعد از مدتی اثری از جراحی باقی نخواهد ماند.

قبل و بعد جراحی کیست مویی به روش پلاستیک و با لیزر توسط دکتر زهرا سعادتی

آمادگی قبل از جراحی کیست مویی با بخیه

اگر بیمار همزمان با کیست مویی دچار آبسه و حتی فیستول باشد جراح توصیه می کند که قبل از جراحی کیست مویی با بخیه آبسه و عفونت در یک جلسه سرپایی ابتدایی تخلیه شود. سپس متخصص جراحی معالج برای بیمار یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می کند و در پایان دوره اقدام به جراحی کیست مویی می نماید. در مورد جراحی بسته با لیزر اگر آبسه کیست مویی قابل توجه نباشد و متخصص جراحی و لیزر مهارت و تجربه کافی در جراحی این نوع کیست با لیزر داشته باشد ممکن است تشخیص بدهد که جراحی کیست مویی و آبسه را با لیزر و در یک جلسه انجام دهد.

قبل از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان موهای زائد ناحیه و اطراف آن را کاملا تمیز کنید. یک لباس آزاد و راحت بپوشید که پوشیدن مجدد آن برای شما راحت باشد. یک همراه با خود داشته باشید که در صورت نیاز به تهیه دارو و انجام امور ترخیص با شما باشد. یک وسیله نقلیه مناسب هماهنگ کنید که برای برگشت به منزل بتوانید روی صندلی عقب آن دراز بکشید.

اگر با بی حسی نخاعی یا بیهوشی جراحی می شوید لازم است که 6 ساعت قبل از لیزر ناشتا باشید. قبل از رفتن به اتاق عمل اجابت مزاج را انجام دهید و قبل از ناشتایی هم یک غذای سبک و مقوی میل کنید که بعد از جراحی تا 24 ساعت درگیر استفاده از سرویس دستشویی نباشید. هرچند که بعد از جراحی کیست مویی با بخیه مانعی برای استفاده از سرویس بهداشتی وجود ندارد. اما بهتر است که بعد از مرخصی مستقیم به منزل بروید و بدون حرکت اضافه بخوابید و استراحت کنید.

جراحی کیست مویی با بخیه با روش فلپ جای زخم این جراحی ناخوشایند است

بعد از جراحی کیست مویی با بخیه

خوشبختانه بعد از جراحی کیست مویی با بخیه مراقبت سختی نیاز ندارید. به علاوه دوره نقاهت بیمار بسیار کوتاه خواهد بود. شب اول بعد از جراحی در منزل استراحت می کنید. هر روز ناحیه را با سرم شستشو تمیز می کنید و اگر ترشح دارید یک گاز استریل بر روی زخم بگذارید. معمولا جراح به شما می گوید که 10 روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه کیست مویی به مطب مراجعه کنید.

تا زمان کشیدن بخیه ها مراقب باشید که جسم سنگینی را بلند نکنید. اگر شغل نشسته دارید حداقل 3 روز بعد از عمل استراحت کنید و سپس به محل کار خود بازگردید. همچنین از نشستن طولانی خودداری کنید.  بهتر است هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید تا خونرسانی به ناحیه به درستی انجام شود و به محل بخیه فشار متدد وارد نشود. اگر جراحی شما با لیزر کیست مویی و به روش پلاستیک انجام شده است بین 3 تا 7 روز بسته به وسعت جراحی و نوع شغل شما طول می کشد که به محل کار خود باز گردید. کارهای روزمره خود را می توانید 1 روز بعد از جراحی کیست مویی با بخیه انجام دهید.

سوالات متداول جراحی کیست مویی با بخیه

1-آیا می توان کیست مویی با آبسه و فیستول را با بخیه جراحی کرد؟

معمولا این امکان وجود دارد مگر در مواقعی که جراح تشخیص بدهد که بخشی یا تمام زخم را باز بگذارد. بعد از ویزیت می توانید این مورد را از جراح معالج خود سوال کنید. اگر جراحی با لیزر انجام شود شانس بستن کامل زخم با بخیه و به طور کامل بالا می رود.

2-آیا در جراحی کیست مویی با بخیه تمام زخم بسته می شود؟

این مورد بستگی به نوع کیست مویی، مهارت جراح، و ابزار مورد استفاده در جراحی کیست مویی دارد. اگر کیست مویی عفونت زیادی داشته باشد و وسیع باشد ممکن است نیاز باشد بخشی از زخم باز گذاشته شود یا برای بیمار درن گذاشته شود. این مورد را متخصص جراحی معالج قبل از جراحی و در همان ویزیت اولیه مشخص می نماید.

3-امکان عود کیست مویی بعد از جراحی با بخیه بیشتر است یا با جراحی باز؟

اگر جراحی کیست مویی با بخیه به روش پلاستیک و با لیزر انجام شود، احتمال عود کیست مویی از تمام روش ها و به خصوص روش جراحی باز کمتر است. جراحی پلاستیک کیست مویی پایین ترین میزان عود را دارد و تقریبا نزدیک به صفر است. برای این منظور به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

4-آیا جراحی کیست مویی با بخیه سرپایی انجام می شود؟

بله جراحی کیست مویی با بخیه به طور سرپایی در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود. این جراحی نیازی به بستری ندارد و چند ساعت بعد از جراحی برای استراحت در منزل مرخص می شوید.

5-انواع جراحی کیست مویی با بخیه چیست؟

این جراحی یا به روش پلاستیک و با لیزر انجام می شود و یا به روش فلپ که با تیغ جراحی و کوتر انجام می شود. جای زخم جراحی پلاستیک کیست مویی بعد از مدتی از بین می رود و بزرگ نیست. اما در جراحی فلپ بخش وسیعی از بافت برش می خورد و معمولا اسکار جراحی بزرگ و ناخوشایند است.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

2 دیدگاه برای “جراحی کیست مویی با بخیه

  1. امیرحسین گفت:

    سلام وقت بخیر خانم دکتر
    من ده روزه پیش عمل جراحی فلپ کردم پریروز نصف بخیه هامو دکتر کشید و باقیشو چند روزه دیگه‌ میخاستم بپرسم الان چقدر میتونم بشینم؟؟میترسم‌ از نشستن از این که بخیه هام باز بشن لطفا راهنمایی کنید ممنون

    1. تا زمان بسته شدن کامل زخم نباید به ناحیه فشار بیاورید. با جراح معالج خود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *