بیماری های مقعد

درمان گشادی مقعدی

درمان گشادی مقعدی

دیلاته شدن مقعد یا گشادی مقعدی یکی از بیماری هایی است که در اثر بیماری های نشیمنگاه مثل هموروئید، رابطه مقعدی و … بروز می کند. روش درمان گشادی مقعدی با تشخیص علت بیماری تعیین می گردد.  این بیماری نه تنها سبب ایجاد مشکلات جسمی در بیماران می شود، بلکه سبب مشکلات رفتاری و روانی متفاوت نیز می گردد. گشادی مقعدی حتی می تواند از حضور این بیماران در جمع های خصوصی و عمومی جلوگیری می کند و بسیار آزار دهنده می باشد.

انواع روش های درمان گشادی مقعد

همانطور که در ابتدا ذکر شد تشخیص علت بروز گشادی مقعدی برای انتخاب بهترین روش درمانی بسیار مهم است. اگر بیمار دچار همووئید یا همان بواسیر شده باشد می تواند با دارو درمانی یا لیزر هموروئید به درمان گشادی مقعدی دست یابد.

طب سنتی و علوم درمانی روز، راه هایی برای درمان بیماری های مقعدی دارند. برای درمان گشادی مقعدی می توان با نظر متخصص تواما از طب سنتی و علوم پزشکی برای درمان گشادی مقعدی سود برد.

بیوفیدبک برای گشادی مقعدی

بیوفیدبک برای تقویت عضلات کف لگن و درمان گشادی مقعدی

بسیاری از جراحان و متخصصان متبحر با استفاده از تکنولوژی روز و استفاده از روش لیزر درمانی و روش های الکتریکی به تقویت ماهیچه های ناحیه مقعد می پردازند، پزشکان در تعداد جلسات مختلف اقدام به تنگ کردن مقعد در افراد با سنین مختلف می کنند تا مشکلات آنها رفع شود.

ضعف عضلات کف لگن و یا کهولت سن، زایمان و حتی رابطه مقعدی نیز می تواند منجر به بروز گشادی مقعدی گردد. در مواقع متخصص جراحی روش جراحی با لیزر یا مراجعه به متخصص بیوفیدبک را پیشنهاد می کند.

البته در برخی از افراد نیز، با بهبود بیماری های آنها از قبیل هموروئید، عفونت های مقعدی، شقاق و …، مشکل گشادی مقعد نیز خود به خود و با گذشت زمان بهبود می یابد و ماهیچه های ناحیه مقعد دوباره جمع می شوند و مقعد به شکل و فرم اولیه باز می گردد، اما این افراد باید کمی صبور باشند و کمی احتیاط کنند.

کسانی که دچار این مشکل هستند بهتر است در هنگام دستشویی و خارج شدن مدفوع زور نزنند و از نشستن های طولانی در توالت خودداری و سعی کنند با تغذیه مناسب و پاسخ سریع به احساس دفع مدفوع، از حاد شدن مشکل خود بکاهند و سریعا به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنند.

درمان گشادی مقعدی در منزل

یکی از مهم ترین تمرینات برای درمان گشادی مقعدی تمرینات کگل است که می تواند علاوه بر درمان گشادی مقعد، به تنگ کردن واژن در زنان نیز کمک کند. در این تمرین بیمار به طور روزانه و در وعده های مختلف به دفعات مقعد خود را جمع می کند. انگار که می خواهید جلوی دفع مدفوع یا ادرار را بگیرید. این تمرین را می توانید به طور خوابیده یا حتی ایستاده انجام دهید. اگر دچار زخم شقاق می باشید انجام این تمرین به شما توصیه نمی شود.

این تمرین را باید برای چندین ماه انجام داد و مدت نگهداشتن عضلات کف لگن نیز حداقل به هفت ثانیه برسد تا نتیجه مورد نظر را بگیریم.

تمرین کمک کننده دیگر نیز برای رفع این مشکل، این مورد می باشد که افراد روزها و زمانی که به پشت خوابیده اند، به طور مرتب ناحیه مقعد خود را منبسط و منقبظ کنند تا بافت های ماهیچه ای این ناحیه از بدن به شکل اولیه خود برگردد.

اگر انجام این تمرینات برای شما مشکل است متخصص بیوفیدبک را به شما پیشنهاد خواهد داد.

درمان گشادی مقعدی در طب سنتی

در طب سنتی نیز خیلی از متخصصان، بیمارانی که به این مشکل دچار هستند را ترغیب به استفاده از عسل می کنند، این بیماران توسط عسل نواحی داخلی و خارجی مقعد خود را به طور مکرر ماساژ دهند تا بافت های ماهیچه ای ناحیه مقعد جمع شوند.

علل دچار شدن به گشادی مقعد

برخی از افراد در اثر ابتلا به برخی از بیماری های نشیمنگاه مانند بواسیر، یبوست، هموروئید و …دچار گشادی مقعد می شوند. برخی بیماران نیز به دلیل کهولت سن و یا زایمان دچار ضعف عضلات کف لگن می شوند. ضعف عضلات مقعدی منجر به بروز گشادی مقعدی می گردد.

برخی نیز به دلایلی همچون رابطه جنسی مقعدی دچار گشادی مقعدی می شوند. قابل ذکر است که داشتن رابطه جنسی از ناحیه مقعد نه تنها از نظر دینی کراهت دارد، بلکه سبب ایجاد عفونت های مختلف در زنان و مردان و حتی بروز سرطان می شود.

یکی از مشکلاتی که در اثر گشادی مقعد در افراد ایجاد می شود و سبب آزار آنها در همه جا می گردد عدم کنترل باد معده و دفع مدفوع می باشد که به همین خاطر باید به فکر درمان گشادی مقعد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *