بیماری های مقعد

سرطان مقعد یا رکتوم

سرطان مقعدی یا رکتوم

سرطان مقعد یا رکتوم به چند نوع تقسیم می شود و در این سرطان انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم در مقعد به وجود می آید. برای اینکه در مورد سرطان مقعد یا رکتوم اطلاعات کافی داشته باشید باید در ابتدا در مورد تومورهای آن اطلاعاتی را به دست آوردید.

بنابراین برای اینکه با تومورهای سرطان مقعد یا رکتوم آشنایی داشته باشید در ادامه آنها را بیان می کنیم و سپس در مورد روش تشخیص و روش درمان سرطان مقعد یا رکتوم مطالبی را ارائه می دهیم.

تومور و سرطان مقعدی

انواع تومورهای سرطان مقعد یا رکتوم

همانطوری که بیان کردیم در سرطان مقعد یا رکتوم تومورهایی وجود دارد که انواع آنها با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

پولیب :

پولیب در سرطان مقعد یا رکتوم یک توده ای کوچک می باشد که شکل آن مانند قارچ است و به مرور زمان رشد می کند. تومور پولیب را بر اساس عوامل به وجود آورنده و محلی که تشکیل می شود تقسیم بندی می کنند. تقسیم بندی آنها شامل:

– پولیب های التهابی که دلیل به وجود آمدن آنها التهاب ناشی از عفونت و صدمه می باشد.

– پولیب های لنفوئید که در بافت لنفی قرار دارند.  بافت لنفی یکی از سیستم های ایمنی بدن می باشد.

– زائده های پوستی که خوش خیم هستند و رشد آنها در ناحیه همبندی می باشد، همچنین آنها توسط لایه ای از اپیتلیوم پوشیده شده اند.

سرطان مقعدی

تومور آندکس :

رشد این تومورها عموما به دلیل فولیکول های مو که در غدد پوستی وجود دارد شروع می شود. برخی از این تومورها خوش خیم هستند و به زودی بهبود پیدا می کنند، ولی برخی دیگر از آنها به سختی از بین می روند. تومور آندکس در سرطان مقعد یا رکتوم بر اساس خوش خیم و بد خیم بودن به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

– تومور لیومیوم

– تومورهای سلول های گرانولر

– تومور همانژیوم

– تومور لیپوما

– تومور شوانوما

تومورهای بدخیم مقعد :

این تومور یکی از شایع ترین تومورها می باشد که بسیاری از افرادی که به سرطان مقعد یا رکتوم دچار می شوند دارای این تومور هستند. این تومورها از سلول هایی که در اطراف مقعد وجود دارد تشکیل می شوند و بیشتر کانال مقعد را می پوشانند و بسیار دردناک می باشند.

تشخیص سرطان مقعدی

تومور آندو کارسینوم :

این تومور از جمله تومورهای کوچک سرطان مقعد می باشد، ترشحات عفونی این تومور به درون کانال مقعد ریخته می شود، در واقع می توان گفت این تومور نوعی سرطان پوست به شمار می رود که در نواحی دیگر بدن هم شکل می گیرد.

ملانوم بدخیم :

این نوع از تومور رنگدانه های قهوه ای رنگی را در مقعد تولید می کند و امکان دارد در ناحیه های دیگر بدن هم به وجود بیاید.

روش های تشخیص و درمان سرطان مقعد یا رکتوم

برای اینکه پزشکان سرطان مقعد یا رکتوم را تشخیص دهند روش های گوناگونی را برای بیمار تجویز می کنند. این روش ها عبارتند از :

– پروکتوسکوپی که در این روش از ابزار نوری خاصی برای شناخت بیماری استفاده می کنند.

– آندوسکوپی که وسیله خاصی می باشد و تومور را تشخیص می دهد.

– مطالعات تصویر برداری زمانی انجام می شود که سرطان در افراد تشخیص داده شده باشد و برای میزان گسترش سرطان از این روش استفاده می کنند

بعد از اینکه متخصص جراحی سرطان مقعد یا رکتوم را در افراد تشخیص دادند راه هایی را برای درمان بیمار معرفی می کنند که عبارتند از :

– جراحی

– شیمی درمانی

– اشعه درمانی

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *