فیستول

فیستول مقعدی چیست

فیستول مقعد چیست

در واقع فیستول مقعدی به حفره ی عفونی اطراف مقعد گفته می شود که از طریق مجاری باریکی به مقعد مرتبط است،که تعدادشان بین یک یا چند حفره براساس میزان عفونت متفاوت است.

همانطور که میدانیم مقعد دارای دو اسفنکتر؛داخلی و خارجی است و در دیواره مقعد آنهم درست در فضای بین این دو اسفنکتر جایگاه قرارگیری غدد مقعدی است. اگر این فضا برای غدد مقعدی برای مدت زیادی مسدود باشد،آبسه و عفونت بوجود آمده،و در صورت عدم رسیدگی و درمان می تواند از این فضا تا سطح پوست گسترش یابد و در نتیجه فیستول مقعدی را سبب شود. شروع این نوع فیستول،با ایجاد آبسه هایی در اطراف و حتی مجاور مقعد خواهد بود.

تشخیص فیستول مقعدی

علائم فیستول مقعدی

از علائم نسبتا رایج این نوع فیستول می توان به یبوست، درد و خارش در ناحیه ی درگیر،ایجاد توده هایی قابل لمس و اغلب بسیار دردناک در اطراف مقعد اشاره کرد،که در موارد شدید تر ممکن است به خونریزی و تورم مقعدی ختم شود، البته همیشه این علائم در تمامی فیستول های مشابه ظاهر نمی شوند.اما وجه مشترک فیستول های مقعدی ترشح ماده ای بد بو از مقعد است همچنین نیاز به تخلیه عفونت های موجود در فیستول ها یکی از موارد ضروریست که بهتر است در مراحل ابتدایی(آبسه) درمان شود.

علل ایجاد فیستول های مقعدی

با توجه به آنچه گفته شد می توانیم یکی از مهم ترین دلایل بروز این نوع فیستول ها را، آبسه عفونی مقعد مطرح کنیم.

از دیگر دلایل ایجاد فیستول های مقعدی می توان به ؛یبوست مزمن، بسیاری از عفونت های معده و به ویژه روده بزرگ، کولیت، دیورتیکولیت اشاره کرد. موارد دیگری که در درجات بعدی علل بروز فیستول مقعدی می باشند به شرح زیر می باشد:

 • عفونت های مزمن روده و معده
 • برقراری رابطه های  جنسی مقعدی پی در پی
 • سرطان روده و یا معده
 • بیماری های پوستی بخصوص بیماری های پوستی تناسلی مانند: قارچ و یا زگیل تناسلی

از آنجایی که شروع فیستول های مقعدی، با ایجاد آبسه هایی در اطراف و حتی مجاور مقعد خواهد بود. بنابراین به سادگی می توان با تشخیص به موقع، و پرهیز از موارد تشدید کننده ای (علل ایجاد فیستول های مقعدی) که ممکن است باعث تبدیل این آبسه ها به فیستول های مقعدی شوند، جلوگیری نمود.

فیستول مقعد با فاصله طولانی از مقعد

روش تشخیص فیستول مقعدی

می توان از معاینه بالینی توسط پزشک متخصص به عنوان یکی از ابتدایی ترین و در عین حال کاربردی ترین راه تشخیص فیستول مقعدی نام برد. پس از آن استفاده از سونوگرافی، آنوسکوپی، کونولوسکوپی، پروکتوسکوپی و همچنین MRI می تواند بسیاری از شک و شبه ها را پیرامون تشخیص پزشک از بین ببرد و او را جهت انتخاب راهکار مناسب کمک کند.

نحوه درمان فیستول مقعدی

استفاده از میله های بسیار باریک پروپ به همراه لیزرهای مخصوص می تواند راه موثر در عین حال کم خطری در مقابل جراحی های پر رسک و خطر گذشته باشد. در روش استفاده از پروپ با کمک لیزر، نیاز به جراحی های نسبتا باز و ایجاد شکاف های بزرگ و یا متعدد نخواهد بود و در نتیجه شما به وجود بخیه های دردناک و زیاد نیز نیاز نخواهید داشت. با این روش شما در کمترین زمان بهترین نتیجه و کمترین درد را به کمک تکنولوژی های روز تجربه خواهید کرد.

البته فراموش نکنید که استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک باید به موازات استفاده از لیزر و پروپ، و طبق دستور مصرف پیشنهادی متخصص باشد تا بتواند تاثیر بسزایی در روند درمان و بهبود شما داشته باشد. در برخی موارد نیز متخصص جراحی و لیزر آنتی بیوتیک تجویز نمی کند و تنها مسکن ها و داروهای ضد التهابی کفایت می کند.

در نظر داشته باشید که درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی یا جراحی با لیزر پرتوان انجام می شود. در واقع استفاده از دارو و آنتی بیوتیک ها در دوره های مشخصی و به منظور کنترل عفونت ناشی از فیستول تجویز می شوند و جنبه درمان قطعی ندارند. برای درمان این بیماری به جراحی مراجعه کنید که تجربه و مهارت زیادی در زمینه جراحی و لیزر فیستول مقعدی داشته باشد. زیرا فیستول مقعدی بسیار عود کننده است و در منطقه فعال و حساسی قرار داد.

آبسه مقعد و فیستول

پیشگیری از فیستول مقعدی بهتر از درمان است

شاید کلیشه ای بنظر بیاید اما اغلب در دل کلیشه ها گنج های بزرگی مخفی شده است. یکی از بهترین روش های پیشگیری از فیستول مقعد و آبسه مقعد، رعایت نکات ابتدایی و پایه ای بهداشت است. این موارد شامل:

 • ،رعایت بهداشت فردی و پاکیزه نگهداشتن مقعد و البته خشک نگهداشتن آن پس از شست و شو است چرا که رطوبت عامل حیات بسیاری از ویروس ها،باکتری ها و قارچ هاست.
 • استفاده از کاندوم هنگام مقاربت و روابط جنسی.
 • درمان به موقع عفونت های تناسلی.
 • درمان به موقع بیماری های ناحیه مقعدی مثل هموروئید و شقاق
 • تغذیه مناسب جهت جلوگیری از یبوست و یا اسهال های شدید و مداوم.
 • استفاده از لباس هایی با حداقل میزان ایجاد حساسیت.
 • در نهایت چکاپ سالیانه می تواند به عدم و یا کاهش ابتلا به بیماری فیستول مقعدی موثر باشد.

انواع فیستول مقعدی

آيا می توان عمل فيستول و آبسه را همزمان انجام داد؟

در برخی مواقع متخصص جراحی ترجیح می دهد که ابتدا آبسه مقعدی را تخلیه و درناژ کند و سپس نسبت به جراحی و یا لیزر فیستول مقعدی اقدام کند. اما در شرایط خاصی می توان آبسه و فیستول را همزمان و با لیزر پرتوان دی اکسید کربن تحت جراحی و درمان قرار داد. اگر سوراخ داخلی فیستول قابل تشخیص و مشخص باشد می توان آبسه و فیستول مقعدی را همزمان جراحی و لیزر کرد. اما در مواقعی که آبسه بزرگ و گسترده است و سوراخ داخلی مشخص نباشد یا بالا باشد بهتر است دستکاری نشود تا بیمار دچار عارضه بی اختیاری مدفوع بعد از جراحی آبسه و فیستول مقعدی نشود.

سوالات متداول فیستول

1-آیا فیستول خود به خود درمان می شود؟

فیستول بر اثر انتشار عفونت در ناحیه ایجاد می شود. این کانال های عفونی که به یکدیگر راه دارند نباید بدون درمان رها شوند. اگر فیستول درمان نشود عفونت و کانال های فیستول می توانند در کل بدن منتشر شوند. بنابراین فیستول خود به خود درمان نمی شود.

2-آیا فیستول نشانه ای از سرطان است؟

فیستول معمولا در ناحیه لگن ایجاد می شود. در مواقع بسیار نادر می توان وجود فیستول را به سرطان یا درمان های مربوط به سرطان نسبت داد. همچنین بروز فیستول در نواحی دیگر بدن به جز لگن بسیار کم تر است و علت بروز آن باید به طور دقیق بررسی شود.

3-آیا می توان فیستول را احساس کرد؟

اولین علامت فیستول مقعدی قرمزی و التهاب است. به طوری که ناحیه مقعد مثل یک لامپ داغ دردناک و متورم می شود. همچنین در هنگام نشستن بیمار احساس درد بیشتری دارد و نشستن برای او سخت می شود. همچنین با حرکات روده و سرفه نیز بیمار دردی را در ناحیه مقعد احساس می کند. زمانی که فیستول سر باز می کند ترشح چرک، خون و مدفوع از ناحیه مقعد را شاهد هستیم.

4-آیا از فیستول گاز متصاعد می شود؟

محتویات روده و رکتوم از جمله گاز و مدفوع می تواند از فیستول به بیرون خارج شود. اگر فیستول به واژن راه پیدا کند محتویات روده و گاز به واژن وارد می شود.

5-آیا فیستول با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن موقت عفونت کاربرد دارند. متخصص جراحی بعد از تجویز آنتی بیوتیک و کاهش التهاب و عفونت ناحیه اقدام به جراحی فیستول می کند. این جراحی بسیار ظریف است و بهتر است جراحی کیست مویی با لیزر انجام شود تا به بافت سالم اطراف مقعد آسیب نرسد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

50 دیدگاه برای “فیستول مقعدی چیست

 1. پرویز گفت:

  سلام خانم دکتر بنده جراحی هموریید به روش سنتی انجام دادم که متاسفانه 6 روز پس از عمل در فاصله حدود یک سانتی محل عمل یک برآمدی بوجود آمد و از محل آن عفونت ترشح کرد که دکترم گفتند فیستول هست و باید برای برداشتن فیستول چند ماه صبر کنم الان حدود45 روز از انجام عمل گذشته میخواستم ببینم بهترین زمان و بهترین روش برای جراحی فیستول کی هست و چطور میتونم برای درمان از شما نوبت بگیرم. با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر راه دور هستین می توانید با مطب تماس بگیرید که وقت ویزیت آنلاین برای شما هماهنگ کنند. اگر از ابتدا جراحی هموروئید را با لیزر انجام میدادید هر دو عارضه فیستول و هموروئید در یک جلسه و به طور همزمان درمان و جراحی میشد. حالا باید تا کم شدن ورم ناحیه جراحی سنتی هموروئید صبر کنید. به علاوه اگر فیستول همراه با آبسه و عفونت باشد باید برای شما دارو تجویز شود و در صورت نیاز آبسه تخلیه شود و سپس برای جراحی فیستول اقدام کنید. معمولا در جراحی فیستول با لیزر همزمان می توان آبسه را نیز تخلیه کرد. تمام این موارد ملزم به این است که من یک بار شما را چه حضوری و چه به صورت آنلاین ویزیت کنم تا بتوانم نظر و تشخیص قطعی را اعلام کنم

  2. شایان گفت:

   سلام خانم دکتر
   من سه ماهه پیش عمل ابسه مقعدی داشتم.
   و الان یک ماهه هست که عمل فیستول انجام دادم.
   میخواستم بدونم دوه نقاهت چه مدته؟
   و اینکه مقدار کمی سوزش و گاهی خارش دارم .
   و حالت ذوق ذوق داره.
   علتش چی میتونه باشه؟
   سپاس

   1. سلام من از روش جراحی شما اطلاع ندارم و این مورد را باید با جراح معالج خود درمیان بگذارید. دقت کنید که عمل جراحی فیستول مقعدی بسیار جراحی سختی است و تا زمان بهبودی کامل باید با جراح خود در تماس باشید. در جراحی سنتی معمولا بیمار تا دو ماه نیاز به مراقبت شدید و ویزیت با جراح معالج دارد.

 2. علی گفت:

  سلام خانم دکتر من دوبار فیستول انال عمل کردم هردو به روش سنتی الان بعد از دوسال دوباره به دکترم مراجعه کردم میگه دوباره فیستول داری مگه این بیماری چیه که دست برنمیداره ازما آیا راهی هست که یکبار به طور کامل از شر این بیماری خلاص بشم. 33سالمه کارم هم توی دریا هست.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه فیستول انال ممکن است چندین بار تحت جراحی سنتی قرار بگیرد بیماران متعددی قبلا به من مراجعه کرده اند که سال ها درگیر فیستول انال بوده اند و به دلیل جراحی های متعدد لطمه زیادی دیده اند. خوشبختانه هرکدام از این افراد که تحت جراحی فیستول با لیزر قرار گرفتند یک بار برای همیشه درمان شده اند. درصد موفقیت درمان فیستول با لیزر بسیار بالاتر از روش های سنتی است و از همه مهمتر دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد. برای مقایسه روش سنتی و لیزر فیستول آنال به بخش مصاحبه با بیماران مراجعه کنید و اطلاعات خوبی بدست آورید. اگر راه دور هستید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا تشخیص قطعی را به شما اعلام کنم.

 3. نقوی گفت:

  باسلام و خسته نباشید جناب دکتر
  بنده با تشخیص دکتر فیستول دارم وطبق فرمایش دکتر معالج باید عمل جراحی داشته باشم به نظرجنابعالی جز عمل راه درمان وجود دارد؟؟
  از پاسخ جنابعالی ممنون میشم.با تشکر نقوی

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه به جز از بین بردن جدار فیستول روش درمانی قطعی تری وجود ندارد. توصیه می کنم جراحی فیستول را با لیزر پرتوان انجام دهید تا کمتر دچار عوارض جراحی فیستول شوید.

 4. نقوی گفت:

  باسلام وخسته نباشید جناب دکتر
  از پاسخ دادن گذارش بنده تقدیر وتشکر می نمایم
  ضمنا خواهش میکنم در شهر قم دکتری ماهر در این زمینه معرفی بفرمایید تا این مشکل بنده رفع بشه .از خداوند متعال توفیق خیر جنابعالی مسئلت مینمایم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. متاسفانه در قم متخصص جراحی که با لیزر فیستول را جراحی کنند نمی شناسم. برای ویزیت آنلاین می توانید با مطب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. فرهاد گفت:

  با سلام من آبسه مقعدی داشتم عمل جراحی کردم بعد از مدتی چند ماه دوباره عفونت کرده وقتی پیش دکتر رفتم گفتند فیستول است و باید دوباره عمل شوید میخواهم نظر شما را بدانم چه باید بکنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام معمولا فیستول به دنبال عفونت و آبسه درمان نشده بروز می کند. توصیه می کنم حتما جراحی فیستول را نزد متخصص جراحی عمومی و لیزر که تجربه کافی در زمینه جراحی با لیزر فیستول دارد انجام دهید. زیرا فیستول مقعد در ناحیه حساس و فعالی بروز می کند و دوره نقاهت کوتاه و ظرافت عمل برای یک نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت است.

 6. پیمان گفت:

  سلام خانم دکتر.
  وقت شما بخیر.
  من سال ۹۴ هموروئید داشتم و خدمت خودتان لیزر کردم و بشدت از زحنات شنا و عملم راضی ام.
  مدتی است که احساس میکنم در فاصله حدودا ۳-۴سانتی داخل مقعد و در انتهای روده بزرگ، چیزی شبیه عدس غذه شده و یکبار که زیاد انرا لمس و فشار دادم منجر به خونریزی شد. آیا مجددا هموروئد است و باید عمل کنم؟
  اون ناحیه با معاینه ساده قابل شناستیی است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید روزانه چند بار در لگن آب گرم بنشینید. شربت ملین میل کنید و پماد دیلتیژل 2 درصد مصرف کنید. اگر بهتر نشدید تشریف بیارید مطب که ویزیت شوید.

 7. سوده رحماني گفت:

  سلام من لندن زندگي ميكنم همسر من پارسال عمل فيستول انجام داد البته بعد از شش ماه كه متوجه بيماري شدن ايشون رو عمل كردن بعد از عمل كمي بالاتر از ناحيه عمل دقيقا روي نشيمنگاه يه غده به اندازه پرتقال درست شد كه بعد از مدتي خود بخود سر باز كرد و الان از هر دو جا عفونت بيرون ميزنه هم جاي عمل كه نخ از ان خارج شده هم اون يكي دكتر ها هم گفتن كه بايد دوباره عمل بشه و عفونت مثل چنگك وارد عضله شده حالا من از شما ميخواهم بپرسم چكار بايد بكنم چون هم درد زياد داره و هم عفونت خارج ميشه و اون عضله نشيمنگاه كه عفونت داره بزرگتر شده اينجا هم به سختي وقت عمل ميدن و فقط مسكن تجويز ميكنن ممنون ميشم راهنمايي كنيد اگر لازمه همسرم بياد ايران و عمل كنه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام پیشنهاد می کنم برای عمل جراحی فیستول پیشرفته حتما جراحی با لیزر انجام شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت و بررسی پرونده بیمار هماهگی های لازم برای انجام جراحی ایشان انجام می شود.

 8. زهرا گفت:

  سلم خانم دکتر ببخشید فیستول تبدیل به سرطان نمیشه؟نگرانم.و اینکه در شیراز پزشکی به خوبی خودتون میشناسید لطفا معرفی بفرمایید ممنون میشم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اما عفونت فیستول ممکن است بیمار را از پا دربیاورد و باید فیستول درمان شود. متاسفانه متخصص جراحی و لیزر باتجربه در شیراز نمی شناسم. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا شما را بیشتر راهنمایی کنند.

 9. حمید رضا گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر گرامی من یه عمل جراحی ابسه کردم و بعد از ۲ سال مبتلا به فیستول شدم الان عمل با لیزر به روش کیست مویی انجام دادم ایا این روش خوب است و امکان بازگشت ندارد. ممنون از همراهی شما.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام سوال شما واضح نیست لیزر فیستول به روش کیست مویی نداریم. اگر جراحی شما توسط متخصص جراحی و لیزر و با لیزر پرتوان انجام شده باشد می توان گفت که بهترین روش درمان برای کیست مویی و بیماری های مقعدی محسوب می شود.

 10. saman گفت:

  سلام خانوم دکتر … من چند هفته بود احساس درد شدید و سوزش از مقعد داشتم که متوجه تورم بالاتر از مقعد شدم که رفته رفته تا نزدیک مقعد اومد … بعد خود به خود عفونت تخلیه شد اومدم دکتر گفت باید اورژانسی چند ساعت دیگه عمل کنی عفونت همه جات و گرفته … عمل کرد دیروز امروز مرخص شدم الان باز عفونت میاد ازم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر درن دارید طبیعیه که ترشح دارید. با جراح معالج خود در ارتباط باشید و در صورت نیاز از مطب من هم می توانید وقت ویزیت بگیرید.

 11. علی فلاطونی گفت:

  باسلام
  من نزدیک به 1 ساله که درگیر بیماری کرون ( طبق گزارش کولونوسکوپی دکتر ) هستم ، بعد از یک ساله که هنوز درد شکم می شم و اکنون نیز دوباره درگیر شقاق معقدی شدم و با لیزر درمانی و خوردن قرص های آنتی بیوتیک در حال کاهش التهاب مقعد هستم. میخواسم بدونم دوره درمان این بیماری چقدر طول میکشه؟! البته باید بگم که 2هفته یکبار آمپول سینورا میزنم و قرص هایی از قبیل سولفاسالازین و آزارام50 و اسید فولیک مصرف میکنم …

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام درباره بیماری کرون باید همیشه تحت نظر پزشک خود باشید. لیزر درمانی شقاق با عمل جراحی شقاق با لیزر متفاوت است. اگر عمل جراحی شقاق با لیزر را انجام بدهید یک شب استراحت نیاز دارید و طی یک هفته بهبودی کامل می یابید.

 12. سلام خدمت خانم دکتر گرامی.
  دکتر عزیز بنده خانمی ۴۶ ساله ام.۱۵ سال پیش در اثر بارداری وزایمان دچار یبوست شدید شدم.که بعد از ان شاهد متورم شدن مقعد بودم
  در طول این سالها گاها با یبوست دچا رخونریزی شفاف نسبتا کم بودم.دقیقا نمیدانم از چه زمانی،ولی اکنون به تنگی مقعد دچارم بطوریکه اگر کمی مدفوع سفت باشد اجابت مزاج به سختی وبه کمک اگشتان دست با فشار به طرفین راست روده صورت میگیرد.ولی خونریزی وسوزش ندارم.اما زمان شستشوی مقعدمتوجه زبری عرضی از مقعد به داخل نشیمن میشوم.خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید گه ایا به فیشر مبتلا هستم.واگر هستم نیاز به جراحی دارد یا با دارو قابل درمان میباشد.از لطف شما بسیار

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت شما بررسی شود. حتما برای درمان یبوست اقدام کنید. استفاده از شربت ملین تا زمان ویزیت توصیه می شود.

 13. منا گفت:

  سلام خانوم دکتر
  من تقریبا ۸ سال پیش عمل هموروئید با لیزر انجام دادم، که سایز آن به اندازه حتی یک نخودم نبود
  ولی چند سال اخیر دوباره همورئیدم برگشت و خیلی بزرگتر، چندین برابر قبلی که باهاش کنار اومدم تا امروز
  از چند ماه پیش متوجه شدم در راستای افقی مقعد به فاصله دو تا سه سانتیمتر یک برامدگی که با لمس فقط احساس میشود وجود دارد ، دایره ایی به اندازه ۲/۳ سانتیمتر که فقط فشارش میدم درد میگیره یا وقتی زیاد میشینم ، ولی خونریزی یا چرکی وجود ندارد !
  به علت راه دوری که دارم خواهشا نظر خودتونو بگید که مشکلم چیه و چطور میتونم حلش کنم
  ممنونم

  1. سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت با واتساپ هماهنگ کنید. بعد از ارسال عکس از ناحیه نظر قطعی و روش درمان مناسب به شما اعلام خواهد شد. ممکن است برای شما ام آر آی یا عکس نیز تجویز شود.

 14. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من آبسه مقعدی داشت که ی مدت خون ترشح می شد و قطع شد دکتر گفت باید حتما عمل کنید و ستون گذاشتند و بعد از یک ماه بدتر شد و دیگه ترشح به میزان زیاد و از نوع ترشحات مدفوع شده و نمی دونم چه کنم گفتن نمیشه کاری کرد امکان بی اختیاری هست لطفا راهنمایی کنید ممنون از پاسخگویی تون

  1. سلام شما باید معاینه شوید. بعد از معاینه در صورت امکان لیزر فیستول مقعدی به شما پیشنهاد خواهد شد.

 15. مهدي اكبري گفت:

  سلام خانم دكتر من حدودا ٧ ماه پيش در ژاپن فيستول مقعدي رو ٥ بار تا الان عمل جراحي انجام دادم به روش سنتي و روش ليزر تو ژاپن استفاده نميشه الان هم در ناحيه عمل جراحي شده لوله گذاشتن تا اب و عفونت خارج شود خواستم نظر شمارو بپرسم ايا ادامه روند درمان صلاح أست يا بيام ايران عمل ليزر كنم بعد من شماره تلفن همراه نياز دارم تا از طريق واتساپ تماس بگيرم ممنون منتظر جواب شما هستم تا از طريق تماس توضيحات بيشتري عرض كنم ممنون

  1. سلام لطفا با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید. بعد از ارسال مدارک و عکس های مورد نیاز تشخیص قطعی به شما اعلام خواهد شد.

 16. min گفت:

  سلام خانم دکتر من چندین سال پیش اندوسکوپی دادم و دکتر گفت که یه مشکلی در روده ام هست و دقیقا یادم نیست بعد به دلیل یبوست شدید فکر میکنم شقاق گرفتم که پیش دکتر هم نرفتم بخاطر خجالت ماه های اول درد داشتم ولی الان فقط یه کوچولو خیلی کوچولو گوشت اضافه در مقعد دارم که خیلی درد نداره در حالت عادی ولی چندین ساله که موقع مدفوع کردن درد دارم. این مشکل رو تقریبا پنج سالی هست که دارم ولی مشکل بزرگترم اینه که دوسه ساله تقریبا هر چند وقتی یهو یک بی اختیاری بهم دست میده و مقداری مدفوع توی واژنم وارد نمیشه به طوری که حتی نمیفهمم از داخل بدنم هست یا از مقعد و اینکه خیلی باد داخل واژنم هست خواهش میکنم راهنماییم کنین

  1. حتما به یک متخصص مراجعه کنید. لازم است به طور اصولی بیماری یبوست را تحت نظر متخصص رفع کنید و به احتمال قوی به جراحی نیر نیاز دارید. اگر مشکل یبوست مزمن حل نشود پس از چند سال مجدد دچار عود می شوید.

   1. min گفت:

    نیاز هست که به کلینیک خودتون مراجعه کنم؟ دقیقا باید پیش چه متخصصی برم؟

    1. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 17. علی گفت:

  با درود.بنده ۳۸ سال سن دارم حدود ۱۰ سال هست بیماری کولیت روده دارم دارو مزالازین و سل سپت مصرف میکنم .اواسط برج ۵ واکسن آستارازنکا زدم و بعد از حدود ۳ هفته احساس لرز و تب خفیف داشتم تا ۱ ماه بعد که احساس سوزش شدید و ۲۴ ساعت بعد ورم و درد شدید حدود ۵ میلی متری مقعد پیدا کردم.به دکتر جراح مراجعه کردم .ایشان بنده رو معاینه کردن و گفتن آپسه هست و باید جراحی سرپای شوم و با بی حسی موضعی عفونت رو با پاره کردن بیرون کشیدن.دارو تجویز کردن و تا ۱ هفته بنده زخم رو باز گذاشتم تا چرک کاملا خشک شد و خوب شد تا حدود ۵ هفته خوب بود که به محض تمام شدن دارو ها دوبار احساس درد خفیف و برآمدگی کوچک دارم لطفا راهنمایی بفرمائید.ضمنا پزشک بنده مسن و فکر کنم به درمان های مدرن آشنایی نداشته باشند.متشکرم.

  1. سلام احتمال عود آبسه مقعدی وجود دارد. متاسفانه آبسه بسیار عود کننده است و مراقبت های لازم را باید به خوبی پیگیری کنید. مجدد به جراح معالج خود یا یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و تا بهبودی کامل پیگیر درمان باشید.

 18. یاس گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز خانمی ۳۸ ساله هستم حدود ۱سال ونیم زایمان کردم از قبل از زمان بارداری بعد دفع خارش مقعد داشتم که با پماد آنتی همورویید رفع میشد بعد زایمان که طبیعی بود دچارخونریزی حین مدفوع وخارش بودم که متخصص جراح عمومی مراجعه کردم فرمودن در ظاهر چیزی مشاهده نمیشه وداروی خاصی تجویز نکردن به متخصص گوارش مراجعه کردم که شیاف آنتی همورویید تا دوهفته تجویز کردن والان مجدد که ۱ سال ونیم از زازمان میگذره خارش شدید در مقعد دارم که متوجه توده و برجستگی در مقعد شدم که تشخیص شقاق دادن همه نوع دارویی اعم از ام جی وآنتی فیشر وشیاف آنتی همورویید استفاده کردم که تاثیر چندانی نداشت فقط اینکه خارش شدید دارم ولینکه این توده گاهی کوچک و بعد دفع گاهی بزرگ میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام زنانی که مبتلا به هموروئید و شقاق و دیگر بیماری های مقعدی می باشند نباید زایمان طبیعی را انجام دهند. از مطب وقت ویزیت بگیرید. احتمالا به درمان دارویی جواب نمی دهید. بعد از ویزیت لیزر هموروئید یا لیزر شقاق به شما پیشنهاد خواهد شد.

 19. باران گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر، بنده خیلی وقته شقاق داشتم، چند وقتیه هر موقع دفع دردناکی دارم، درست از پشت همان قسمت شقاق انگار خون و ترشح میاد ولی سوراخ نيست، انگار اونجا هم شقاق هست، میخواستم بدونم آیا از قسمت شقاق هم ممکنه عفونت بیاد؟ در ضمن هر بار رعایت میکنم یا راحت دفع میکنم هیچ علامت و ترشحی ندارم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام احتمالا بر اثر عفونت زخم شقاق دچار فیستول مقعدی نیز شده اید یا فعلا زخم شقاق در مرحله عفونی قرار دارد و هنوز فیستول ایجاد نشده است. سریعا از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا دچار عوارض شدیدتری نشوید. یبوست و اسهال را نیز کنترل و درمان کنید.

 20. محمدی گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود ۲ هفتس مقعدم یدونه قلمبه رشد کرده اولش احساس سوزش کمی داشت که فکر میکردم ممکنه سوخته باشه اما متوجه یه برجسنگی شدم بعد از یکی دوروز سوزش ازبین رفت الان کلا هیچ دردو سوزش و حس خاصی نداره قرمز هم نیست رنگش با همون قسمت یکیه نمیدونم واقعا چیه باید چکارش کنم؟ اینم بگم که من حدود ۵ ۶ ماه اسهال مزمن داشتم که دقیقا ۱ هفته قبل از بوجود اومدن این برجستگی خوب شده نمیدونم ربط داشته باشه یانه

  1. سلام احتمالا به هموروئید و شقاق مبتلا شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 21. حسین ماندنی علی آبادی گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود چند سال است که عمل فیستشول یا همون همورید انجام دادم . مدنی خوب بود دوباره ترشحات زرد رنگ دارم. کلافه شدم اعصابم خورد شد.دیگه خسته شدم چکار کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.از استان فارس حومه مرودشت بخش رامجرد روستای زرگران

  1. سلام هموروئید و فیستول مقعدی با هم متفاوت می باشند. هموروئید همان بواسیر می باشد. مجدد باید به جراح معالج خود مراجعه کنید. ناحیه عمل شما عفونت کرده است و ممکن است دچار عوارض دیگری نیز شوید. برای تخلیه و خشک کردن عفونت حتما به جراح معالج خود مراجعه کنید. مراقب باشید که یبوست و اسهال هم نداشته باشید.

 22. اکبری گفت:

  با سلام. بنده حدود یکسال است که دچار عارضه ای نزدیک مقعد هستم که به پزشک مراجعه کردم، تشخیص فیستول دادند. از آنجایی که هیچ مشکل درد، سوزش، خارش و … ندارم، ایا اگر به حال خود رها شود مشکلی پیش می آید؟ (فقط حدود 4، 5 ماهی یکبار کمی خون بیرون می آید که پس از آن تمام میشود)

  1. سلام ممکن است بزرگ تر شود یا حتی دچار عفونت شوید. حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 23. ستاره گفت:

  وقتی مقعدمو انگشت میکنم بو میکنم بوی ماهی و میگو سرخ شده میده برای همین جلوی پرشیا کرمکی و تلویزیون کرمکی دمر خوابیدم و مقعدمو انگشت کردم و بو کردم و گفتم پیف پیف پرشیا کرمکی و تلویزیون کرمکی بوی کوتوله میده اصلا همه ی ماشینها کرمکین و بوی کوتوله میدن باید سیگارت کپسولی توی مقعد ترکوند چون بوی کوتوله میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *