فیستول

فیستول مقعدی چیست

فیستول مقعد چیست

در واقع فیستول مقعدی به حفره ی عفونی اطراف مقعد گفته می شود که از طریق مجاری باریکی به مقعد مرتبط است،که تعدادشان بین یک یا چند حفره براساس میزان عفونت متفاوت است.

همانطور که میدانیم مقعد دارای دو اسفنکتر؛داخلی و خارجی است و در دیواره مقعد آنهم درست در فضای بین این دو اسفنکتر جایگاه قرارگیری غدد مقعدی است. اگر این فضا برای غدد مقعدی برای مدت زیادی مسدود باشد،آبسه و عفونت بوجود آمده،و در صورت عدم رسیدگی و درمان میتواند از این فضا تا سطح پوست گسترش یابد و در نتیجه فیستول مقعدی را سبب شود. شروع این نوع فیستول،با ایجاد آبسه هایی در اطراف و حتی مجاور مقعد خواهد بود.

تشخیص فیستول مقعدی

علائم فیستول مقعدی

از علائم نسبتا رایج این نوع فیستول می توان به یبوست، درد و خارش در ناحیه ی درگیر،ایجاد توده هایی قابل لمس و اغلب بسیار دردناک  در اطراف مقعد اشاره کرد،که در موارد شدید تر ممکن است به خونریزی و تورم مقعدی ختم شود، البته همیشه این علائم در تمامی فیستول های مشابه ظاهر نمی شوند.اما وجه مشترک فیستول های مقعدی ترشح ماده ای بد بو از مقعد است همچنین نیاز به تخلیه عفونت های موجود در فیستول ها یکی از موارد ضروریست که بهتر است در مراحل ابتدایی(آبسه) درمان شود.

علل ایجاد فیستول های مقعدی

با توجه به آنچه گفته شد می توانیم یکی از مهم ترین دلایل بروز این نوع فیستول ها را،آبسه عفونی مقعد مطرح کنیم.

از دیگر دلایل ایجاد فیستول های مقعدی می توان به ؛یبوست مزمن، بسیاری از عفونت های معده و به ویژه روده بزرگ، کولیت، دیورتیکولیت اشاره کرد. موارد دیگری که در درجات بعدی علل بروز فیستول مقعدی می باشند به شرح زیر می باشد:

 • عفونت های مزمن روده و معده
 • برقراری رابطه های  جنسی مقعددی پی در پی
 • سرطان روده و یا معده
 • بیماری های پوستی بخصوص بیماری های پوستی تناسلی(مانند:قارچ و یا زگیل تناسلی)

از آنجایی که شروع فیستول های مقعدی،با ایجاد آبسه هایی در اطراف و حتی مجاور مقعد خواهد بود. بنابراین بسادگی می توان با تشخیص به موقع، و پرهیز از موارد تشدید کننده ای(علل ایجاد فیستول های مقعدی) که ممکن است باعث تبدیل این آبسه ها به فیستول های مقعدی شوند،جلوگیری نمود.

روش تشخیص فیستول مقعدی

می توان از معاینه بالینی توسط پزشک متخصص به عنوان یکی از ابتدایی ترین و در عین حال کاربردی ترین راه تشخیص فیستول مقعدی نام برد.

پس از آن استفاده از سونوگرافی، آنوسکوپی، کونولوسکوپی، پروکتوسکوپی  و همچنین MRI می تواند بسیاری از شک و شبه ها را پیرامون تشخیص پزشک از بین ببرد و او را جهت انتخاب راهکار مناسب کمک کند.

نحوه درمان فیستول مقعدی

استفاده از میله های بسیار باریک پروپ به همراه لیزرهای مخصوص می تواند راه موثر در عین حال کم خطری در مقابل جراحی های پر رسک و خطر گذشته باشد. در روش استفاده از پروپ با کمک لیزر، نیاز به جراحی های نسبتا باز و ایجاد شکاف های بزرگ و یا متعدد نخواهد بود و در نتیجه شما به وجود بخیه های دردناک و زیاد نیز نیاز نخواهید داشت. با این روش شما در کمترین زمان بهترین نتیجه و کمترین درد را به کمک تکنولوژی های روز دنیا تجربه خواهید کرد.

البته فراموش نکنید که استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک باید به موازات استفاده از لیزر و پروپ، و طبق دستور مصرف پیشنهادی پزشک باشد تا بتواند تاثیر بسزایی در روند درمان و بهبود شما داشته باشد. در برخی موارد نیز متخصص جراحی و لیزر آنتی بیوتیک تجویز نمی کند و تنها مسکن ها و داروهای ضد التهابی کفایت می کند.

آبسه مقعد و فیستول

پیشگیری از فیستول مقعدی بهتر از درمان است!

شاید کلیشه ای بنظر بیاید اما اغلب در دل کلیشه ها گنج های بزرگی مخفی شده است. یکی از بهترین روش های پیشگیری از فیستول مقعد و آبسه مقعد، رعایت نکات ابتدایی و پایه ای بهداشت است. این موارد شامل:

 • ،رعایت بهداشت فردی و پاکیزه نگهداشتن مقعد و البته خشک نگه داشتن آن پس از شست و شو است چرا که رطوبت عامل حیات بسیاری از ویروس ها،باکتری ها و قارچ هاست.
 • استفاده از کاندوم هنگام مقاربت و روابط جنسی.
 • درمان به موقع عفونت های تناسلی.
 • درمان به موقع بیماری های ناحیه مقعدی مثل هموروئید و شقاق
 • تغذیه مناسب جهت جلوگیری از یبوست و یا اسهال های شدید و مداوم.
 • استفاده از لباس هایی با حداقل میزان ایجاد حساسیت.
 • در نهایت چکاپ سالیانه می تواند به عدم و یا کاهش ابتلا به بیماری فیستول مقعدی موثر باشد.

انواع فیستول مقعدی

آيا می توان عمل فيستول و آبسه را همزمان انجام داد؟

در برخی مواقع متخصص جراحی ترجیح می دهد که ابتدا آبسه مقعدی را تخلیه و درناژ کند و سپس نسبت به جراحی و یا لیزر فیستول مقعدی اقدام کند. اما در شرایط خاصی می توان آبسه و فیستول را همزمان و با لیزر پرتوان دی اکسید کربن تحت جراحی و درمان قرار داد. اگر سوراخ داخلی فیستول قابل تشخیص و مشخص باشد می توان آبسه و فیستول مقعدی را همزمان جراحی و لیزر کرد. اما در مواقعی که آبسه بزرگ و گسترده است و سوراخ داخلی مشخص نباشد یا بالا باشد بهتر است دستکاری نشود تا بیمار دچار عارضه بی اختیاری مدفوع بعد از جراحی آبسه و فیستول مقعدی نشود.

فیستول مقعد با فاصله طولانی از مقعد

 

سوالات متداول فیستول

1-آیا فیستول خود به خود درمان می شود؟

فیستول بر اثر انتشار عفونت در ناحیه ایجاد می شود. این کانال های عفونی که به یکدیگر راه دارند نباید بدون درمان رها شوند. اگر فیستول درمان نشود عفونت و کانال های فیستول می توانند در کل بدن منتشر شوند. بنابراین فیستول خود به خود درمان نمی شود.

2-آیا فیستول نشانه ای از سرطان است؟

فیستول معمولا در ناحیه لگن ایجاد می شود. در مواقع بسیار نادر می توان وجود فیستول را به سرطان یا درمان های مربوط به سرطان نسبت داد. همچنین بروز فیستول در نواحی دیگر بدن به جز لگن بسیار کم تر است و علت بروز آن باید به طور دقیق بررسی شود.

3-آیا می توان فیستول را احساس کرد؟

اولین علامت فیستول مقعدی قرمزی و التهاب است. به طوری که ناحیه مقعد مثل یک لامپ داغ دردناک و متورم می شود. همچنین در هنگام نشستن بیمار احساس درد بیشتری دارد و نشستن برای او سخت می شود. همچنین با حرکات روده و سرفه نیز بیمار دردی را در ناحیه مقعد احساس می کند. زمانی که فیستول سر باز می کند ترشح چرک، خون و مدفوع از ناحیه مقعد را شاهد هستیم.

4-آیا از فیستول گاز متصاعد می شود؟

محتویات روده و رکتوم از جمله گاز و مدفوع می تواند از فیستول به بیرون خارج شود. اگر فیستول به واژن راه پیدا کند محتویات روده و گاز به واژن وارد می شود.

5-آیا فیستول با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن موقت عفونت کاربرد دارند. متخصص جراحی بعد از تجویز آنتی بیوتیک و کاهش التهاب و عفونت ناحیه اقدام به جراحی فیستول می کند. این جراحی بسیار ظریف است و بهتر است جراحی کیست مویی با لیزر انجام شود تا به بافت سالم اطراف مقعد آسیب نرسد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

18 دیدگاه برای “فیستول مقعدی چیست

 1. Avatar پرویز گفت:

  سلام خانم دکتر بنده جراحی هموریید به روش سنتی انجام دادم که متاسفانه 6 روز پس از عمل در فاصله حدود یک سانتی محل عمل یک برآمدی بوجود آمد و از محل آن عفونت ترشح کرد که دکترم گفتند فیستول هست و باید برای برداشتن فیستول چند ماه صبر کنم الان حدود45 روز از انجام عمل گذشته میخواستم ببینم بهترین زمان و بهترین روش برای جراحی فیستول کی هست و چطور میتونم برای درمان از شما نوبت بگیرم. با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر راه دور هستین می توانید با مطب تماس بگیرید که وقت ویزیت آنلاین برای شما هماهنگ کنند. اگر از ابتدا جراحی هموروئید را با لیزر انجام میدادید هر دو عارضه فیستول و هموروئید در یک جلسه و به طور همزمان درمان و جراحی میشد. حالا باید تا کم شدن ورم ناحیه جراحی سنتی هموروئید صبر کنید. به علاوه اگر فیستول همراه با آبسه و عفونت باشد باید برای شما دارو تجویز شود و در صورت نیاز آبسه تخلیه شود و سپس برای جراحی فیستول اقدام کنید. معمولا در جراحی فیستول با لیزر همزمان می توان آبسه را نیز تخلیه کرد. تمام این موارد ملزم به این است که من یک بار شما را چه حضوری و چه به صورت آنلاین ویزیت کنم تا بتوانم نظر و تشخیص قطعی را اعلام کنم

 2. Avatar علی گفت:

  سلام خانم دکتر من دوبار فیستول انال عمل کردم هردو به روش سنتی الان بعد از دوسال دوباره به دکترم مراجعه کردم میگه دوباره فیستول داری مگه این بیماری چیه که دست برنمیداره ازما آیا راهی هست که یکبار به طور کامل از شر این بیماری خلاص بشم. 33سالمه کارم هم توی دریا هست.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه فیستول انال ممکن است چندین بار تحت جراحی سنتی قرار بگیرد بیماران متعددی قبلا به من مراجعه کرده اند که سال ها درگیر فیستول انال بوده اند و به دلیل جراحی های متعدد لطمه زیادی دیده اند. خوشبختانه هرکدام از این افراد که تحت جراحی فیستول با لیزر قرار گرفتند یک بار برای همیشه درمان شده اند. درصد موفقیت درمان فیستول با لیزر بسیار بالاتر از روش های سنتی است و از همه مهمتر دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد. برای مقایسه روش سنتی و لیزر فیستول آنال به بخش مصاحبه با بیماران مراجعه کنید و اطلاعات خوبی بدست آورید. اگر راه دور هستید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا تشخیص قطعی را به شما اعلام کنم.

 3. Avatar نقوی گفت:

  باسلام و خسته نباشید جناب دکتر
  بنده با تشخیص دکتر فیستول دارم وطبق فرمایش دکتر معالج باید عمل جراحی داشته باشم به نظرجنابعالی جز عمل راه درمان وجود دارد؟؟
  از پاسخ جنابعالی ممنون میشم.با تشکر نقوی

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه به جز از بین بردن جدار فیستول روش درمانی قطعی تری وجود ندارد. توصیه می کنم جراحی فیستول را با لیزر پرتوان انجام دهید تا کمتر دچار عوارض جراحی فیستول شوید.

 4. Avatar نقوی گفت:

  باسلام وخسته نباشید جناب دکتر
  از پاسخ دادن گذارش بنده تقدیر وتشکر می نمایم
  ضمنا خواهش میکنم در شهر قم دکتری ماهر در این زمینه معرفی بفرمایید تا این مشکل بنده رفع بشه .از خداوند متعال توفیق خیر جنابعالی مسئلت مینمایم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. متاسفانه در قم متخصص جراحی که با لیزر فیستول را جراحی کنند نمی شناسم. برای ویزیت آنلاین می توانید با مطب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. Avatar فرهاد گفت:

  با سلام من آبسه مقعدی داشتم عمل جراحی کردم بعد از مدتی چند ماه دوباره عفونت کرده وقتی پیش دکتر رفتم گفتند فیستول است و باید دوباره عمل شوید میخواهم نظر شما را بدانم چه باید بکنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام معمولا فیستول به دنبال عفونت و آبسه درمان نشده بروز می کند. توصیه می کنم حتما جراحی فیستول را نزد متخصص جراحی عمومی و لیزر که تجربه کافی در زمینه جراحی با لیزر فیستول دارد انجام دهید. زیرا فیستول مقعد در ناحیه حساس و فعالی بروز می کند و دوره نقاهت کوتاه و ظرافت عمل برای یک نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت است.

 6. Avatar پیمان گفت:

  سلام خانم دکتر.
  وقت شما بخیر.
  من سال ۹۴ هموروئید داشتم و خدمت خودتان لیزر کردم و بشدت از زحنات شنا و عملم راضی ام.
  مدتی است که احساس میکنم در فاصله حدودا ۳-۴سانتی داخل مقعد و در انتهای روده بزرگ، چیزی شبیه عدس غذه شده و یکبار که زیاد انرا لمس و فشار دادم منجر به خونریزی شد. آیا مجددا هموروئد است و باید عمل کنم؟
  اون ناحیه با معاینه ساده قابل شناستیی است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید روزانه چند بار در لگن آب گرم بنشینید. شربت ملین میل کنید و پماد دیلتیژل 2 درصد مصرف کنید. اگر بهتر نشدید تشریف بیارید مطب که ویزیت شوید.

 7. Avatar سوده رحماني گفت:

  سلام من لندن زندگي ميكنم همسر من پارسال عمل فيستول انجام داد البته بعد از شش ماه كه متوجه بيماري شدن ايشون رو عمل كردن بعد از عمل كمي بالاتر از ناحيه عمل دقيقا روي نشيمنگاه يه غده به اندازه پرتقال درست شد كه بعد از مدتي خود بخود سر باز كرد و الان از هر دو جا عفونت بيرون ميزنه هم جاي عمل كه نخ از ان خارج شده هم اون يكي دكتر ها هم گفتن كه بايد دوباره عمل بشه و عفونت مثل چنگك وارد عضله شده حالا من از شما ميخواهم بپرسم چكار بايد بكنم چون هم درد زياد داره و هم عفونت خارج ميشه و اون عضله نشيمنگاه كه عفونت داره بزرگتر شده اينجا هم به سختي وقت عمل ميدن و فقط مسكن تجويز ميكنن ممنون ميشم راهنمايي كنيد اگر لازمه همسرم بياد ايران و عمل كنه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام پیشنهاد می کنم برای عمل جراحی فیستول پیشرفته حتما جراحی با لیزر انجام شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت و بررسی پرونده بیمار هماهگی های لازم برای انجام جراحی ایشان انجام می شود.

 8. Avatar زهرا گفت:

  سلم خانم دکتر ببخشید فیستول تبدیل به سرطان نمیشه؟نگرانم.و اینکه در شیراز پزشکی به خوبی خودتون میشناسید لطفا معرفی بفرمایید ممنون میشم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اما عفونت فیستول ممکن است بیمار را از پا دربیاورد و باید فیستول درمان شود. متاسفانه متخصص جراحی و لیزر باتجربه در شیراز نمی شناسم. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا شما را بیشتر راهنمایی کنند.

 9. Avatar حمید رضا گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر گرامی من یه عمل جراحی ابسه کردم و بعد از ۲ سال مبتلا به فیستول شدم الان عمل با لیزر به روش کیست مویی انجام دادم ایا این روش خوب است و امکان بازگشت ندارد. ممنون از همراهی شما.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام سوال شما واضح نیست لیزر فیستول به روش کیست مویی نداریم. اگر جراحی شما توسط متخصص جراحی و لیزر و با لیزر پرتوان انجام شده باشد می توان گفت که بهترین روش درمان برای کیست مویی و بیماری های مقعدی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *