فیستول

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی یک روش مطمئن و مدرن است که توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه انجام می شود. از لیزر کم توان برای لیزر درمانی و جلوگیری از عود فیستول و از لیزر پرتوان برای جراحی فیستول می توان سود برد. فیستول ارتباط غیر طبیعی بین اندام های داخلی بدن و سطح پوست است که به شکل مجرا این ارتباط صورت می گیرد.

یکی از انواع شایع فیستول، فیستول های آنال یا فیستول مقعدی می باشد. درمان فیستول معمولا با جراحی صورت می گیرد اما در دو دهه اخیر و با توجه به نقش لیزر در درمان برخی مشکلات مقعدی هم چون هموروئید، فیشر، کیست مویی و غیره تلاش بر این بوده است که کارایی لیزر فیستول نیز مشخص شود.

تصویر فیستول، هموروئید و شقاق در ناحیه مقعد که با لیزر و در یک جلسه قابل درمان است

بیمار بر اثر هموروئید و شقاق مزمن دچار فیستول مقعدی شده است که تمام این موارد در یک جلسه با لیزر پرتوان درمان می شود

شواهدی از اثر مثبت لیزر فیستول مقعدی مشخص شده است و با توجه به این که درمان جراحی ریسک بی اختیاری مقعد را بالا می برد و لیزر فیستول مقعدی این معایب را ندارد، نقش آن در درمان فیستول پر رنگ تر هم شده است. در این مقاله لیزر فیستول مقعدی و مزایا و معایب آن بررسی می شود.

لیزر فیستول مقعدی چگونه انجام می شود؟

برای انجام لیزر فیستول مقعدی گاها به انجام بیهوشی عمومی و یا بی حسی از ناحیه کمر نیاز است و به 20 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد. یک فیبر لیزری در محل فیستول واقع می شود و سپس میزان انرژی مشخصی به درون این فیبر هدایت می شود. انرژی لیزر باعث می شود به صورت کنترل شده مجرای فیستول تخریب شود و روی هم بخوابد. لیزرتراپی فیستول با انرژی خود سبب تسریع در زمان بهبودی نیز می شود. یک روش دیگر لیزر فیستول با لیزر پرتوان است که جراح جدار فیستول را با ظرافت تخریب و درناژ می نماید.

عمل فیستول با لیزر بهتر است یا جراحی؟

مسلما عمل فیستول با لیزر بسیار بهتر از جراحی با تیغ و کوتر به روش باز است. برای اینکه به این نتیجه برسید بهتر است با 5 مزیت عمده لیزر فیستول مقعد آشنا شوید:

 1. لیزر فیستول مقعدی سرعت بهبود بسیار بالایی دارد که از این نظر با سایر تکنیک های درمان فیستول مقعدی رقابت می کند.
 2. اسفنکتر یا همان عضله حلقوی دریچه مقعد حفظ می شود و بیمار بعد از عمل لیزر فیستول مقعدی دچار بی اختیاری مدفوع نمی شود.
 3. قابل انجام در فیستول های پیچیده و پر عارضه است مثل: فیستول رکتو- اینگوینال (فیستولی که به کشاله ران باز می شود )و رکتو- گلوتئال (فیستولی که به منطقه باسن باز می شود ).
 4. در بیمارانی که مشکلات زمینه ای مثل فشار خون و یا بیماری قلبی دارند قابل انجام است.
 5. مناسب برای درمان بیماران سالخورده می باشد.
پروب لیزر برای درمان فیستول مقعدی

پروب لیزر برای درمان فیستول مقعدی

آیا لیزر فیستول مقعدی خطر عود فیستول را افزایش می دهد؟

در تمام روش های درمانی فیستول مقعدی امکان بازگشت و عود فیستول بسته به علت زمینه ای آن وجود دارد. متخصص جراحی با بهره گیری از تکنیک های خاصی با استفاده از لیزر فیستول مقعدی ابتدا اقدام به خارج کردن آبسه ای می کنند که منشا این فیستول می باشد و سپس مجرای وابسته به آن بسته می شود و با استفاده از فیبر لیزری به مجرای فیستول انرژی منتقل می شود. بدین ترتیب فیستول مقعدی کاملا از بین می رود.

به همین دلیل احتمال عود فیستول مقعدی بعد از لیزر فیستول به صفر نزدیک می شود. بروز عوارض فیستول بعد از جراحی با لیزر بسیار ناچیز است و قابل مقایسه با فیستولوتومی با تیغ جراحی نیست. در ادامه به برخی سوالات شایع درباره لیزر فیستول پاسخ می دهیم.

سوالات متداول لیزر فیستول مقعدی

1-تجربه لیزر فیستول مقعدی چگونه است؟

زمان انجام لیزر فیستول مقعدی حدودا 30 دقیقه است و مثل یک چرت کوتاه می ماند. شما حتی آمپولی که متخصص بیهوشی برای بی حس کردن نیمه پایینی بدن شما استفاده می کند را حس نخواهید کرد زیرا قبل از تزریق بی حسی موضعی بر روی ناحیه مالیده می شود تا بیمار دچار استرس نشود. بعد از آن نیز متوجه اقدامات متخصص جراحی و لیزر خود نمی شوید.

هر چند که کاملا آگاه و هوشیار هستید و می توانید با پزشک خود گپ بزنید! بعد از لیزر فیستول مقعدی نیز چند ساعت در کلینیک یا بیمارستان می مانید و در نهایت مرخص می شوید. از کلینیک تا منزل روی صندلی عقب دراز می کشید و تا روز بعد در منزل استراحت می کنید. به دلیل مسکن و بی حسی که برای شما تزریق شده است دردی احساس نخواهید کرد. مسکن های تجویز شده را سر وقت مصرف کنید که دچار درد و التهاب نشوید.

2-آیا پروب لیزر وارد مجرای فیستول می شود؟

بله! برای از بین بردن مجرای فیستول لازم است متخصص جراحی پروب لیزر را وارد مجرا کند تا بافت فیستول را تخربب کند اما بافت طبیعی ترمیم می شود و جایگزین این بافت می گردد.

3-بعد از عمل لیزر فیستول حالم چگونه است؟

بعد از عمل می توانید مقداری آب بنوشید و وقتی گرسنه تان شد می توانید غذا بخورید. احتمالا مقداری درد بعد از عمل تجربه می کنید که به آسانی با مسکن قابل کنترل است. بعد از چند ساعت از کلینیک لیزر فیستول مقعدی مرخص می شوید و می توانید بر روی صندلی عقب ماشین دراز بکشید. فقط در شب اول استراحت می کنید و راه نمی روید. از روز بعد می توانید راه رفتن و کارهای روزمره را به آرامی شروع کنید.

4-آیا فیستول مقعدی با لیزر درمان قطعی می شود؟

در حال حاضر درمان فیستول با لیزر پرتوان پیشرفته ترین و موفق ترین روش درمان و جراحی این بیماری محسوب می شود. بسته به مهارت جراح و روش جراحی میزان موفقیت این جراحی متفاوت خواهد بود.

5-هزینه لیزر فیستول مقعدی چقدر است؟

هزینه لیزر فیستول مقعدی بر اساس موارد گوناگونی تعیین می گردد. از جمله: محل جراحی با لیزر، نوع لیزر، تخصص و سابقه جراح معالج و میزان پیشرفت بیماری

6-آیا انواع فیستول مقعدی را می توان با لیزر درمان کرد؟

برخی از انواع فیستول را نمی توان با لیزر درمان کرد. برای تشخیص این که فیستول شما قابل درمان با لیزر است یا خیر لازم است توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه ویزیت شوید. یک متخصص جراحی می تواند درباره لیزر فیستول اطلات دقیقی را به شما بدهد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

4 دیدگاه برای “لیزر فیستول مقعدی

 1. Avatar photoبهنام گفت:

  سلام فیستول من روی مقعد قرار گرفته ایا با لیزر قابل درمان است یاچکارکنم ؟باتشکر

  1. لازم است معاینه شوید و برای شما ام آر آی فیستول مقعدی تجویز می شود. بعد از تشخیص دقیق و مشخص شدن مسیرهای فیستول با تصویر ام آر آی به شما اعلام می شود که لیزر فیستول شما امکانپذیر است یا خیر. من فقط جراحی با لیزر را انجام می دهم و جراحی سنتی و باز با تیغ و کوتر را انجام نمی دهم. اگر امکان لیزر وجود داشته باشد جراحی را تضمینی و بدون عود و بازگشت انجام می دهم.

 2. Avatar photoسهیل گفت:

  سلام.ببخشید آیا بعد از عمل لیزر فیستول براحتی میشه مدفوع کرد؟ قبل و بعد از لیزر، روده باید خالی باشه؟ و اینکه واقعا در یک جلسه ویزیت و عمل لیزر انجام میشه یا قبلش باید mri و عکس و آزمایش و… تهیه کرد؟

  1. زمانی که برای ویزیت مراجعه می کنید برای شما ام آر آی فیستول تجویز می شود. اگر امکان لیزر فیستول شما در یک جلسه و تضمینی وجود داشته باشد برای لیزر پذیرش خواهید شد. قبل از لیزر هم برای شما شیاف تجویز می شود که روده ها تخلیه شود و حداقل تا 24 ساعت نیاز به دفع مدفوع نداشته باشید. دوره نقاهت بعد از لیزر فیستول مقعدی نیز بسته به وسعت جراحی متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *