فیستول

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعد

فیستول ارتباط غیر طبیعی بین اندام های داخلی بدن و سطح پوست است که به شکل مجرا این ارتباط صورت می گیرد. یکی از انواع شایع فیستول، فیستول های آنال یا فیستول مقعدی می باشد. درمان فیستول معمولا با جراحی صورت می گیرد اما در دو دهه اخیر و با توجه به نقش لیزر در درمان برخی مشکلات مقعدی هم چون هموروئید، فیشر، کیست مویی و … تلاش بر این بوده است که کارایی لیزر فیستول نیز مشخص شود. شواهدی از اثر مثبت لیزر فیستول مقعدی مشخص شده است و با توجه به این که درمان جراحی ریسک بی اختیاری مدفوع را بالا می برد و لیزر فیستول مقعدی این معایب را ندارد، نقش آن در درمان فیستول پر رنگ تر هم شده است. در این مقاله لیزر فیستول مقعدی و مزایا و معایب آن بررسی می شود.

لیزر فیستول و هموروئید

لیزر فیستول مقعدی چگونه انجام می شود؟

برای انجام لیزر فیستول مقعدی گاها به انجام بیهوشی عمومی  و یا بی حسی از ناحیه کمر نیاز است و به 20 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد. یک فیبر لیزری در محل  فیستول واقع می شود و سپس میزان انرژی مشخصی به درون این فیبر هدایت می شود. انرژی لیزر باعث می شود به صورت کنترل شده مجرای فیستول تخریب شود و روی هم بخوابد. لیزرتراپی فیستول با انرژی خود سبب تسریع در زمان بهبودی نیز می شود.

فواید لیزر فیستول مقعدی چیست؟

5 فایده عمده لیزر فیستول مقعد را در اینجا بررسی می کنیم:

  • لیزر فیستول مقعدی سرعت بهبود بسیار بالایی دارد که از این نظر با سایر تکنیک های درمان فیستول مقعدی رقابت می کند.
  • اسفنکتر یا همان دریچه مقعد حفظ می شود و بیمار بعد از عمل لیزر فیستول مقعدی دچار بی اختیاری مدفوع نمی شود.
  • قابل انجام در فیستول های پیچیده و پر عارضه است مثل: فیستول رکتو- اینگوینال (فیستولی که به کشاله ران باز می شود )و رکتو- گلوتئال (فیستولی که به منطقه باسن باز می شود ).
  • در بیمارانی که مشکلات زمینه ای مثل فشار خون و یا بیماری قلبی دارند قابل انجام است.
  • مناسب برای درمان بیماران سالخورده می باشد.

لیزر برای فیستول مقعدی

آیا لیزر فیستول مقعدی خطر عود فیستول را افزایش می دهد؟

در تمام روش های درمانی فیستول مقعدی امکان بازگشت و عود فیستول بسته به علت زمینه ای آن وجود دارد. متخصص جراحی با بهره گیری از تکنیک های خاصی با استفاده از لیزر فیستول مقعدی ابتدا اقدام به خارج کردن آبسه ای می کنند که منشا این فیستول می باشد و سپس مجرای وابسته به آن بسته می شود و با استفاده از فیبر لیزری به مجرای فیستول انرژی منتقل می شود. بدین ترتیب فیستول مقعدی کاملا از بین می رود. به همین دلیل احتمال عود فیستول مقعدی بعد از لیزر فیستول به صفر نزدیک می شود. در ادامه به برخی سوالات شایع درباره لیزر فیستول پاسخ می دهیم.

سوالات متداول لیزر فیستول مقعدی

تجربه لیزر فیستول مقعدی چگونه است؟

زمان انجام لیزر فیستول مقعدی حدودا 30 دقیقه است و مثل یک چرت کوتاه می ماند. شما حتی آمپولی که متخصص بیهوشی برای بی حس کردن نیمه پایینی بدن شما استفاده می کند را حس نخواهید کرد زیرا قبل از تزریق بی حسی موضعی بر روی ناحیه مالیده می شود تا بیمار دچار استرس نشود. بعد از آن نیز متوجه اقدامات متخصص جراحی و لیزر خود نمی شوید.

هر چند که کاملا آگاه و هوشیار هستید و می توانید با پزشک خود گپ بزنید! بعد از لیزر فیستول مقعدی نیز چند ساعت در کلینیک یا بیمارستان می مانید و در نهایت مرخص می شوید. از کلینیک تا منزل روی صندلی عقب دراز می کشید و تا روز بعد در منزل استراحت می کنید. به دلیل مسکن و بی حسی که برای شما تزریق شده است دردی احساس نخواهید کرد. مسکن های تجویز شده را سر وقت مصرف کنید که دچار درد و التهاب نشوید.

آیا پروب لیزر وارد مجرای فیستول می شود؟

بله! برای از بین بردن مجرای فیستول لازم است متخصص جراحی پروب لیزر را وارد مجرا کند تا بافت فیستول را تخربب کند اما بافت طبیعی ترمیم می شود و جایگزین این بافت می گردد.

بعد از عمل لیزر فیستول حالم چگونه است؟

بعد از عمل می توانید مقداری آب بنوشید و وقتی گرسنه تان شد می توانید غذا بخورید. احتمالا مقداری درد بعد از عمل تجربه می کنید که به آسانی با مسکن قابل کنترل است. بعد از چند ساعت از کلینیک لیزر فیستول مقعدی مرخص می شوید و می توانید بر روی صندلی عقب ماشین دراز بکشید. فقط در شب اول استراحت می کنید و راه نمی روید. از روز بعد می توانید راه رفتن و کارهای روزمره را به آرامی شروع کنید.

آیا فیستول مقعدی با لیزر درمان قطعی می شود؟

در حال حاضر درمان فیستول با لیزر پرتوان پیشرفته ترین و موفق ترین روش درمان و جراحی این بیماری محسوب می شود. بسته به مهارت جراح و روش جراحی میزان موفقیت این جراحی متفاوت خواهد بود.

هزینه لیزر فیستول مقعدی چقدر است؟

هزینه لیزر فیستول مقعدی بر اساس موارد گوناگونی تعیین می گردد. از جمله: محل جراحی با لیزر، نوع لیزر، تخصص و سابقه جراح معالج و میزان پیشرفت بیماری

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *