کیست مویی

کیست مویی در بارداری

کیست مویی در بارداری

کیست مویی در بارداری یکی از مشکلات پوستی غیر شایع در خانم هاست که می تواند رخ دهد. در خانم های باردار در اثر تغییرات هورمونی و سایر مواردی که در دوران بارداری وجود دارد، موهای فرد ضخیم تر شده و میزان رشد موها نیز افزایش می یابد. در این حالت در صورتی که زمینه مساعد برای ایجاد کیست وجود داشته باشد، فرد به کیست مویی یا کیست پیلونیدال مبتلا می شود.

کیست مویی در بارداری  در صورتی که دارای علائم حاد مثل عفونت و ترشحات چرکی در داخل آبسه نباشد، نیازی به جراحی یا عمل لیزر ندارد و باید روند درمان آن را به بعد از دوران بارداری موکول کرد. بهترین روش این است که بعد از زایمان و وضع حمل کیست مویی با لیزر و به روش بسته تحت عمل جراحی قرار بگیرد. بدین ترتیب مادر دوره نقاهت طولانی و دردناک بعد از جراحی سنتی و روش باز کیست مویی را تحمل نخواهد کرد.

کیست مویی در بارداری به چه شکلی می باشد

کیست مویی در بارداری نوعی بیماری پوستی می باشد که در آن موی موجود در پوست به جای رشد بیرونی، به داخل پوست رشد کرده و باعث ایجاد یک حالت کیست مانند در پوست می شود. این بیماری در نواحی پر مو و نواحی مانند انتهای کمر و یا قسمت زیر بغل بسیار شایع می باشد. در بیماری کیست مویی، کانال ها و فضاهای به هم مرتبطی در زیر پوست ایجاد می شود به همین دلیل به این بیماری، سینوس مویی یا سینوس پیلونیدال نیز گفته می شود.

در بیماری کیست مویی در بارداری بافت کیست مانند زیر پوستی که دارای مو می باشد، از طریق یک کانال سطحی یا سینوس به پوست راه دارد که در صورت عفونی شدن کیست، ترشحات چرکی و بد بویی از این سینوس به بیرون ترشح می شود.

از جمله مواردی که در خانم های باردار می تواند زمینه ساز ابتلا به کیست مویی شود، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می باشند. در عوامل ژنتیکی فرد به صورت ارثی مستعد ابتلا به سینوس مویی می باشد، اما در عوامل محیطی، انجام برخی کارها و عادت های روزمره از جمله زیاد نشستن و عدم اصلاح به موقع موها، می تواند زمینه ساز ابتلا فرد به بیماری کیست مویی گردد. همچنین چاقی و اضافه وزن منجر به افزایش بروز کیست مویی در زنان باردار می شود.

بارداری و درمان کیست مویی

علائم کیست مویی در بارداری شامل چه مواردی می باشد

کیست مویی در بارداری اگرچه یک بیماری نادر می باشد، اما در صورت مساعد بودن شرایط می تواند در فرد باعث بروز علائم زیر شود:

  • درد
  • قرمزی و التهاب
  • تب و لرز
  • ترشح چرک
  • بوی بد در هنگام خروج ترشحات

البته تمام این علائم تنها در صورتی بروز می یابند که آبسه ایجاد شده در سطح پوست، به صورت چرکی و دارای ترشحات باشد.

تشخیص کیست مویی در بارداری چگونه انجام می شود

برای تشخیص کیست مویی در بارداری شما باید به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید تا با بررسی علائم کیست مویی و انجام معاینات فیزیکی کیست، این بیماری را تشخیص دهند. پس از انجام تشخیص، میزان وخامت بیماری نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد تا در صورت امکان، انجام عمل جراحی و تخلیه کیست، به بعد از دوران فارغ شدن موکول شود.

در صورتی که کیست مویی در فاز خطرناک و دردناک برای بیمار باشد، از داروهایی که به جنین آسیبی وارد نمی کند، استفاده می شود. تا از انتشار بیشتر عفونت و کیست جلوگیری شود. در صورتی که آبسه چرک کرده باشد نیز پس از تخلیه چرک و ترشحات داخلی آبسه در بیمارستان یا کلینیک، به ضد عفونی کردن و پوشاندن محل آبسه می پردازند.

کیست مویی در بارداری باید از بیماری هایی مثل تراتوم و کیست درموئید افتراق داده شود. این بیماری ها به نسبت کیست مویی دارای علائم مشابهی هستند، اما روش درمان و نیاز به جراحی این دو بیماری با سینوس مویی متفاوت است. گاها نیز آبسه های پوستی در ناحیه انتهایی کمر ایجاد می شوند که کیست مویی نمی باشند، در نتیجه مراجعه به متخصص جراحی عمومی  ماهر و باتجربه برای تشخیص و درمان بیماری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

درمان کیست مویی در بارداری

هرگونه کاربرد روش های درمانی در دوران بارداری باید با احتیاط و تحت نظارت کامل متخصص جراحی عمومی انجام شود. درمان کیست مویی در بارداری نیز دارای محدودیت هایی می باشد که پزشک متخصص آنها را در نظر دارد. انجام هرگونه بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی و موضعی برای جنین و مادر می تواند بسیار خطرناک باشد و پزشک معمولا در شرایط بسیار ویژه تن به عمل جراحی می دهد.

در اکثر موارد برای درمان کیست مویی در بارداری، از داروهای ویژه استفاده می شود که برای جنین و مادر خطری به همراه نداشته باشد. این داروها در وهله اول آنتی بیوتیک و ضد میکروبی بوده و باعث کاهش التهاب و درد ناشی از کیست در پوست می شوند.

در حالت کلی پیشگیری از کیست مویی در بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد زیرا استفاده از هر روش درمانی قطعی در دوران بارداری امکان پذیر نیست. در نتیجه رعایت برخی نکات پیشگیرانه از جمله اصلاح دائم موها در نواحی خاص مثل پایین کمر، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *