کیست مویی

احتمال عود کیست مویی

احتمال عود کیست مویی

بسیاری از افراد هستند پس از جراحی یا درمان کیست مویی نگران بازگشت و احتمال عود کیست مویی خود هستند.

احتمال عود هیچ گونه از بیماری ها صفر نیست اما با استفاده از روش های روز دنیا و مراجعه به یک متخصص با تجربه به علاوه نگهداری و مراقبت دقیق بعد از درمان می توان احتمال عود هرگونه بیماری را به صفر نزدیک کرد

در پاسخ به نگرانی این افراد باید گفت: اگر این افراد از طریق جراحی بسته و با لیزر نسبت به درمان کیست مویی خود اقدام کرده باشند با رعایت صد در صد بهداشت و رفع موی زاید از اطراف محل کیست موی و همچنین حفظ بهداشت محل رویش مو و اطراف کیست مویی احتمال بازگشت یا احتمال عود کیست مویی خود را به صفر نزدیک می کنند.

عود کیست مویی بعد از 4 سال

باید یادآور شد براساس مطالعاتی که بر روی بسیاری از بیماران مبتلا به کیست موی پایین کمر صورت گرفت بیمارانی که پس از جراحی نسبت به حفظ بهداشت و رعایت بهداشت موی اطراف محل کیست مویی و محل رویش مو اقدامی نکرده بودند احتمال عود کیست مویی در این افراد افزایش داشت.

با این حال به افرادی که جراحی کیست موی انجام داده‌اند توصیه می شود حتما نسبت به رعایت بهداشت و اصلاح یا شیو و لیزر موی زائد اطراف محل کیست موی خود اقدام کنند تا از هر گونه عفونت یا عوارض که می تواند منجر به تشدید یا احتمال عود کیست موی شود خودداری کنند.

عوامل افزایش دهنده عود کیست مویی

احتمال عود کیست مویی پس از عمل جراحی نیز وجود دارد . چرا که باید در نظر داشت کیست مویی جدید می‌تواند به دلیل عفونت یا تشکیل یک گلوله موی جدید نیز صورت بگیرد.

از این‌روی توصیه می‌کنیم حتما محل کیست مویی لیزر شده یا نسبت به شیو و اصلاح موی این قسمت کوشاتر باشید.

فراموش نکنید عواملی چون؛ تجمع یافتن بافت های مرده، عرق کردن، ایجاد اصطکاک، اضافه وزن و یارعایت ناکافی بهداشت مو و بدن از جمله عوامل مهمی تلقی می شوند که می‌تواند باعث افزایش سطح بازگشت کیست مویی بشوند.

با این احتمالات در خصوص احتمال عود کیست مویی مجدد توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از بازگشت یا احتمال عود کیست مویی حتما و حتما محل جراحی و پایین کمر را یا لیزر کنید یا عاری از مو نگاه دارید.

درمان کیست مویی بدون جراحی

در ادامه در خصوص احتمال عود کیست مویی باید به برخی توصیه های پزشکان در این مورد نیز اشاره کرد. از این روی به بیماران توصیه میشود حتما برای درمان کیست مویی از روش های درمانی با جراحی استفاده کنند چرا که بنا به توصیه پزشکان درمان کیست مویی و البته جلوگیری از هر گونه احتمال عود کیست مویی صرفا با جراحی و تخلیه کیست مویی می باشد.

پزشکان معتقدند تا زمانی که کیست مویی یا به عبارتی کیست حاوی مو در نقطه محل رویش مو یا هر نقطه‌ای از بدن که حاوی کیست مویی است برداشته نشود این بیماری خودش را به صورت عودهای مکرر و البته همراه با ترشح نشان خواهد داد.

باید توجه داشته باشید که در خصوص احتمال عود کیست مویی پزشکان توصیه می کنند که برای درمان و جلوگیری از احتمال عود کیست مویی از هیچ درمان دارویی جایگزینی نمی‌توان استفاده کرد و موکدا تاکید کرده‌اند که حتما باید از روش های جراحی کیست مویی استفاده شود.

هر چند امروزه روش های درمانی با لیزر جایگزین مناسبی برای بیمارانی است که می خواهند زودتر و البته بهتر به نتیجه برسند.

باید توجه داشت که کیست مویی از انجایی که معمولا در محلی از بدن قرار دارد که در معرض دید نیست معمولا تا زمانی که با علایمی چون خونابه یا درد و خروج چرک بروز نکند شخص بیمار متوجه کیست مویی نمی شود.

از سویی دیگر پزشکان بر این باورند که تنها راه درمان کیست مویی همان جراحی است چرا که کیست مویی در بدن معمولا به صورت یک جسم خارجی عمل می کند و تشکیل کیست نیز ناشی از واکنش بدن به این سینوس با عنوان سینوس پیلونیدال است.

سوالات متداول عود کیست مویی

1-چه کنیم که کیست مویی عود نکند؟

بعد از جراحی کیست مویی باید موهای زائد ناحیه را به درستی و به طور منظم از بین ببرید. به علاوه از فشار آوردن به ناحیه عمل خودداری کنید. از نشستن بر روی سطوح سخت و برای مدت طولانی اجتناب کنید. همچنین جراحی کیست مویی با لیزر توسط یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه بسیار احتمال عود کیست مویی را کاهش می دهد.

2-اگر محل عمل جراحی کیست مویی بعد از چند سال درد بگیرد نشانه عود کیست مویی است؟

لزوما نشانه عود کیست مویی نیست و ممکن است بر اثر بروز فشار ایجاد شده باشد. در صورتی که موهای زائد ناحیه را از بین می برید و عمل قبلی موفق باشد نگرانی بابت عود کیست مویی وجود ندارد. در مواقعی که به ناحیه فشار می آورید و موهای زائد ناحیه را هم از بین نمی برید احتمال عود کیست مویی بسیار بالاست. برای اطمینان بیشتر بهتر است توسط یک متخصص جراحی عمومی مجدد ویزیت شوید.

3-آیا ترشح از کیست مویی جراحی شده بعد از 2 ماه طبیعی است؟

بسته به این که نوع جراحی کیست مویی چه باشد و ترشحات به چه شکل باشند وضعیت متفاوت خواهد بود. در مواقعی که کیست مویی به روش باز جراحی شده است تا 2 ماه ترشحات بی رنگ و بی بو طبیعی است. اما اگر ترشحات زرد یا سبز و به رنگ های تیره باشد احتمال عفونت و در نهایت عود کیست مویی بسیار بالاست. معمولا ترشحات عفونی همراه با احساس درد است. ترشحات طبیعی بعد از عمل درد ندارد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

62 دیدگاه برای “احتمال عود کیست مویی

 1. Avatar مریم گفت:

  سلام خانم دکتر من حدودا ۳ سال پیش عمل کیست مویی داشتم (بخیه کردم) علائمی مثل ترشح و خونریزی و … اصلا ندارم وکاملا بخیه هایم جوش خورده فقط فقط گاهی اوقات جایش درد میگیرد ایا امکان دارد برگردد ؟ ایا این درد ممکن است به خاطر نشستن زیاد باشد ؟چکار کنم که این بیماری باز نگردد ؟ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از نشستن طولانی به خصوص بر روی سطوح سخت اجتناب کنید. بر روی یک بالش نرم بنشینید. موهای زائد ناحیه را با لیزر موهای زائد از بین ببرید. کیست مویی عود نخواهد کرد.

 2. Avatar کیوان گفت:

  سلام ، من در طول دو ماه بعد عمل باز دو بار اطراف زخم رو شیو کردم ، الان استرس اینو دارم که نکنه موهای شیو شده ، افتاده باشه تو حفره ، اگه موی شیو شده ایی بیفته تو حفره چی‌ میشه؟ دوباره کیست تشکیل میشه؟ چکار کنم خیلی استرس عود دارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر موی شیو شده به داخل زخم باز راه پیدا کند و زخم را به درستی تمیز و خشک نکنید احتمال بروز عفونت وجود دارد. از یک نفر متخصص برای تمیز کردن و پانسمان صحیح زخم کیست مویی کمک بگیرید.

 3. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من اسفند ماه سال قبل عمل جراحی به روش باز انجام دادم و زخمم بعد یک دوره طولانی هشت ماهه خوب شد الان بعد از حدود هشت ماه از اون ناحیه ترشح دارم ینی پوستم باز شده احتمال داره زخم بدرستی جوش نخورده باشه و با یه حرکت باعث پارگی پوست شده باشه؟؟ یا باز شدن پوست نشونه عود کیست هست؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمال عود کیست مویی بالاست. به خصوص اگر موهای ناحیه را به درستی از بین نبرده باشید. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت حضوری یا غیر حضوری برای ارسال عکس بگیرید.

 4. Avatar امیر حسین رنجبر گفت:

  سلام دکتر من شهریور 1398 عمل باز کیست موی انحام دادم ولی تا امروز یعنی اردیبهشت 1399 طول کشیده من روش های بهداشتی رو انجام دادم به نظرتون عود کرده

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این وضعیت طبیعی نیست و باز ماندن زخم کیست مویی در این مدت طولانی منجر به عود کیست مویی می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت هماهنگ کنید.اگر تهران ساکن نیستید می توانید ویزیت آنلاین بگیرید.

 5. Avatar پارسا گفت:

  سلام خانم دكتر
  واسه جلوگيري از عود بهتره با ژيلت يا كرم موبر يا ماشين مو هامونو از بين ببريم؟!

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   هیچ کدام از موارد بالا را پیشنهاد نمی کنم. بهتر است با لیزر موهای زائد موهای این ناحیه را از بین ببرید. اگر به لیزر موهای زائد دسترسی ندارید می توانید برای جلوگیری از عود کیست مویی از ژیلت و یا هرکدام از مواردی که با پوست شما سازگارتر است از بین بردن موها را دنبال کنید. دقت کنید اگر زخم کیست مویی باز است موهای زائد که شیو می کنید به داخل زخم نرود.

 6. Avatar پارسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  اینکه میگن در جراحی بصورت بسته احتمال بازگشت کیست بیشتر هست یعنی تا چند وقت بعد عمل ممکنه رخ بده؟
  من 10 ماه پیش بصورت لیزری و بسته عمل کردم و تا امروز مشکلی نداشتم اما حالا وقتی کمی فشار به انتهای دنبالچم میارم درد میگیره اما از روی پوست هیچ آثاری معلوم نیست..یعنی از زیر مجددا عود کرده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کاملا برعکس است. جراحی باز به دلیل باز ماندن زخم کیست مویی و مستعد بودن ناحیه برای جذب میکروب و تحریک توسط عوامل خارجی احتمال عود کیست مویی بیشتر است. به ناحیه ای عمل جراحی کیست مویی نباید فشار وارد کنید و از رویش مو در این ناحیه جلوگیری کنید کیست مویی عود نخواهد کرد.

 7. Avatar فاطمه کهدویی گفت:

  سلام خانم دکتر من سال 94 عمل کیست مویی داشتم که بصورت باز بود الان وقتی زیاد روی زمین میشینم پشتم درد میگیره وقتی بلند میشم سریع خوب میشه الان قصد دارم باردار شم میخواستم بپرسم امکان داره بعد از زایمانم عود کنه البته این رو بگم دوماه بعد زایمان اولم کیست مویی در اوردم نگرانم که دوباره دربیاد ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما قبل از اقدام به بارداری به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا ناحیه کیست مویی را معاینه کنند. ممکن است در طول بارداری کیست مویی عود کند و دچار سختی و مشکل شوید. درضمن حتما موهای ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید.

 8. Avatar S.A گفت:

  با سلام خدمت شما
  ببخشید خانوم دکتر من پارسال کیست مویی داشتم و عمل کردم ولی چن روزیه ک استخوان دنبالچم خیلی درد میکنه و هیچ ضربه ای هم نخورده ایا امکان عود آن هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر موهای زائد ناحیه کیست مویی را به درستی از بین نبرید و موزدایی نکنید احتمال عود کیست مویی وجود دارد.

 9. Avatar اشکان گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید من 11روز پیش عمل بسته ی کیست مویی کردم بخیه زدم به روش بسته ترشح مدل خون اباعه(مدل صورتی رنگ) میاد طبیعه یا نه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله معمولا طبیعی است اما حتما با جراح معالج تماس بگیرید تا توصیه های لازم را یادآوری بفرمایند.

 10. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام خانم دکتر من ۶ ماه پیش جراحی کیست موی به روش بسته انجام دادم و این مدت بهداشت رو هم کاملا رعایت کردم چند روزی هست که کمی احساس درد میکنم ناحیه جراحی شده کاملا صاف و هیچ ترشح یا برامدگی نداره هنوزم بعد از این مدت احساس بی حسی تو این ناحیه وقتی دست میزنم دارم ممکنه درد فقط بخاطر نشستن های طولانی مدت باشه طبیعی باشه یا امکان داره دوباره عود کرده باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد که به دلیل فشار آوردن بر روی ناحیه جراحی کیست مویی و نشستن طولانی احساس درد کنید. در هر صورت لازم است بعد از 6 ماه به جراح معالج مراجعه کنید تا در صورت نیاز توصیه های لازم را به شما یادآوری کنند.

 11. Avatar بهروز گفت:

  سلام من هیچ علامتی از عود ندارم و ظاهر جراحیم خوبه ولی وقتی میشینم بعد از چند ساعت جای عملم درد میگیره این طبیعیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما نباید به ناحیه جراحی کیست مویی فشار بیاورید.

 12. Avatar Kimiya گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه هفته پیش عمل سینوس باز داشتم.الان ترشحی به رنگ تیره ازم میاد چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما به جراح معالج مراجعه کنید و دستورالعمل مناسب برای تعویض پانسمان صحیح زخم باز کیست مویی را از جراح خود سوال کنید. اگر برای تعویض پانسمان مشکل دارید از یک بهیار یا پرستار کمک بگیرید.

 13. Avatar Iranian گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، ۲ یا ۳ سال پیش کیستم رو به صورت سنتی و به صورت باز عمل کردم. به دلیل شغلم مجبورم ساعت های طولانی ای رو بشینم . چن روز پیش احساس درد خیلی خفیفی رو روی استخوان دنبالچه ام داشتم ولی خب با کمتر نشستن خوب شد اما الان احساس میکنم جای عملم یه خورده ورم کرده. البته هیچ جوش و درد و ترشحی ندارم و فقط همین ورم هست که باعث نگرانی شده. میخواستم ببینم که آیا کیستم دوباره عود کرده یا اینکه بخاطر زیاد نشستن و حساسیت جای عمل متورم شده.

  با تشکر از شما.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد. برای جلوگیری از عود کیست مویی دو کار بسیار مهم باید انجام دهید اول این که موهای زائد ناحیه را با یک روش مطمئن مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید. دوم پس از هر یک ساعت نشستن 5 دقیقه بایستید.

 14. Avatar ابوالفضل شمس گفت:

  سلام
  من در سال ۸۳عمل جراحی کردم نه با لیزر ولی از اون سال تا الان سالی یکبار یا هر ۳ماه یکبار درد شدیدی میگیره قسمت دنبالیچم و اذیت میشم تا بعد از چند روز که چرک اون قسمت خود به خود میزنه بیرون و اروم میشم دکتر هم هربار رفتم قرص و مسکن داده
  چرا فقط من اینجوریم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کیست مویی شما عود کرده است و باید تخلیه شود. برای جلوگیری از عود کیست مویی توصیه می کنم از مطب وقت ویزیت بگیرید و برای جراحی کیست مویی با لیزر اقدام کنید. لیزر کیست مویی به روش بسته انجام می شود و با جراحی سنتی کاملا متفاوت است.

 15. Avatar Ap گفت:

  سلام من تقريبا يكى دو ماه پيش عمل كردم الان ميبينم خون مياد ازش
  مشكل چيه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   به جراح معالج مراجعه کنید. اگر عمل جراحی کیست مویی به روش بسته انجام شده است ممکن است بر اثر فشار بر زخم ها پوست باز شده باشد. اگر جراحی باز انجام شده است و خونریزی شدید است ممکن است دچار عفونت شده باشید یا پانسمان را به درستی انجام نداده اید. در هرصورت به جراح معالج مراجعه کنید و این مورد را پی گیری کنید.

 16. Avatar حامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من تقریبا دو ماهه عمل جراحی سینوس به روش بسته بدون لیزر انجام دادم،الان چند روزه روی لباس زیرم کمی لکه میبینم و کمی متوجه بوی عفونت شدم،به نظرتون عود کرده؟اگه عود کرده باید چیکار کنم؟خیلی نگرانم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمال عفونت زیاد است. به جراح معالج مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهند. حتما موهای زائد ناحیه را به طور کامل از بین ببرید.

 17. Avatar امیر گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من اردیبهشت ماه جراحی کردم و بخیه هم داشتم بعد حدود یک ماهی زخمم هم خوب شد ولی چند مدتیه الان از محل جراحی چرک و خون خارج میشه به مقداری که لباس زیرم کاملا خیس میشه احتمال عود کیست هست و ایا باید دوباره جراحی شود؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله احتمال عود هست. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت بگیرید. اگر قبلا عمل جراحی کیست مویی به روش معمول را انجام داده اید توصیه می کنم برای جراحی مجدد از لیزر کیست مویی استفاده کنید که دچار عود نشوید. در ضمن موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید.

 18. Avatar ژاله گفت:

  سلام
  دختر من ١٥ سالشه و تابستون عمل كيست مويي به روش بسته انجام داد
  ولي الان يه قسمتش مثل يه دايره كوچيك سوراخه و ازش چرك ميزنه بيرون
  احتمال داره كه برگشت كرده باشه يا ممكنه خوب جوش نخورده باشه

  1. سلام کیست مویی ایشان عود کرده است. به جراح معالج مراجعه کنید تا علت را بررسی کنند.

 19. Avatar علیرضا گفت:

  سلام
  یک سال پیش به روش بسته کسیت مویی عمل کردم
  الان جاش خیلی درد میکنه هنگام نشستن اذیت هستم امکان عود وجود دارد؟؟

  1. سلام بله احتمال عود وجود دارد به خصوص اگر جراحی شما بدون لیزر بوده یا موهای زائد را از بین نبرده باشید.

 20. Avatar Reyhane گفت:

  سلام خسته نباشید،بعد ازعمل کیست مویی با لیزر بازم موهای همون قسمت رشد میکنه؟اگه آره باید چند جلسه بعدش لیزر کرد تاکامل ازبین بره ،من شهرستانم میخوام بیام کلینیک شما انجام بدم عملو و چون میگن لیزر موهای زائد چون اون قسمت عمل شده باید خیلی دقیق انجام بشه میترسم جای دیگ برم که به عملم آسیب بزنه،بخوام پیش خودتون لیزر بعد عملو انجام بدم چقد طول میکشه؟

  1. سلام بله موهای زائد مجدد در همان ناحیه رشد می کند. ممکن است 6 تا 10 جلسه نیاز به لیزر موهای زائد داشته باشید. که یک ماه بعد از عمل با نظر متخصص جراحی معالج قابل انجام است. در نظر داشته باشید که یک ماه بعد از جراحی بسته لیزر موهای زائد انجام می شود و اگر جراحی کیست مویی به روش باز انجام شده باشد لازم است تا بسته شدن کامل زخم صبر کنید.

 21. Avatar سحر گفت:

  با سلام خانوم دکتر من ۱۲ روزه که عمل بسته سینوس داشتم پیش یه جراح خیلی معروف و قراره ۲ روز دیگه بخیه هامو دکتر بکشه. امروز ناگهان احساس درد و ترشح قهوه ای با بوی بدی داشتم از انتهای بخیه خیلی خیلی نگرانم ک نکنه دوباره کیست عود کرده باشه. این ترشح طبیعیه؟ همچنین یه مو از اون ناحیه دراوردم ک انگار از داخل اون سوراخ کیست دراومد. میشه لطفا بگید چرا اینجوری شده؟

  1. سلام احتمالا به دلیل مویی که داخل زخم مانده است دچار عفونت شده اید. زودتر از موعد به جراح معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت زخم کیست مویی شما را بررسی کنند. در حال حاضر احتمال عود کیست مویی وجود ندارد اما احتمال عفونت بسیار بالاست.

 22. Avatar ندا گفت:

  سلام وقتتون بخیر . من حدودا یک ماه پیش عمل بسته داشتم الان کامل جوش خورده فقط وقتی طولانی مدت میشینم درد میکنه.من قبلا ورزش میکردم الان متونم ادامه بدم یا فعلا زوده؟

  1. سلام از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. می توانید ورزش را به آرامی شروع کنید و مراقب باشید حین ورزش به ناحیه فشار وارد نکنید و بعد از ورزش نیز ناحیه را کاملا خشک و تمیز کنید.

 23. Avatar Asal گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود سه ماه پیش عمل کیست مویی باز انجام دادم تقریبا یک هفته ی پیش بسته شد محل عملم حالا چند روز پیش یه سوراخ پایین محل عملم ایجاد شد و ترشح چرکی دادشت که بو میدادن و بعد دو سه روز اون سوراخه بسته شد الان احتمال داره کیست مویی برگشته باشه؟

  1. سلام بله احتمال عود وجود دارد برای جلوگیری از جراحی مجدد کیست مویی سریعا به جراح معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهند و مراقبت های لازم را به شما آموزش دهند.

 24. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام من دوسال پیش عمل لیزر کردم الان درد می‌کنه احتمالش هست که عود کرده باشه من اون موقع که جراحی کردم گفت مو های اون قسمت با تیغ نزن احتمال عود زیاد میشه

  1. سلام احتمالا جراح معالج شما فرموده اند از تیغ استفاده نکنید و از روش دیگری مثل لیزر موهای زائد استفاده کنید. اگر موهای زائد ناحیه را با روش مناسبی از بین نبرید احتمال عود کیست مویی بالا می رود. حتما به جراح معالج خود مراجعه بفرمایید.

 25. Avatar علی گفت:

  سلام
  خانوم دکتر از سال قبل تیر ماه تا الان ۳ بار عمل کیست مویی انجام دادم عملم بار اول زخمم باز بود و بخیه نداشت ولی دفعه ی دوم و سوم بخیه داشت الان ۵ ماه بعد از عمل ترشحات خونی تیره رنگ از جایی که برای بیرون آمدن ترشحات گذاشته بودن میاد و وقتی هم نمیاد جای جراحی التهاب و ورم پیدا میکنه و وقتی با دست فشار میدیم درد داره احتمال عود هستش یا عفونت کرده؟!

  1. سلام احتمالا دچار عود کیست مویی شده اید. به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید و موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب از بین ببرید که مجدد دچار عود نشوید.

 26. Avatar اشکان کاظمی گفت:

  سلام خانم دکتر من دو ماه پیش با لیزر عمل کردم چند روزی میشه تو همون ناحیه چیزی مثل آبسه خیلیم درد داره و دورشم قرمز هستش ایجاد شده آیا امکان داره تو این زمان کم دوباره عود کنه ؟

  1. سلام احتمالا دچار عفونت شده اید. به موقع اقدام کنید تا دچار عود و نیاز به جراحی مجدد کیست مویی نشوید.

 27. Avatar دنیا گفت:

  سلام خانم دکتر.وقت بخیر.ببخشید من18سالمه یک ماه و نیم هم از عمل کیست موییم به روش باز میگذره.بهداشت و نظافت رو هم خیلی رعایت کردم.هرروز حمام میرم و زخمم رو تمیز میکنم.خود زخمم هنوز بازی یه خرده.ولی یکی دوروزی میشه که قسمت انتهایی زخمم به سمت مقعد یه سوراخ کوچیک ایجاد شده.علتش چیه؟لطفا راهنماییم کنید.

  1. سلام ممکن است دچار عفونت شده باشید یا برای مدت طولانی روی زخم نشسته باشید و به ناحیه عمل کیست مویی فشار وارد شده باشد. در هر صورت لازم است که به جراح معالج مراجعه کنید تا وضعیت زخم شما را بررسی کنند و روند تعویض پانسمان و نگهداری زخم را بررسی کنند.

 28. Avatar کاربر گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  بنده 2سال پیش عمل جراحی باز کیست مویی انجام دادم و بعد عمل تا الان محل عمل را هرماه با موبر تمیز می کنم
  اما چند وقتی هست که بعضی مواقع ناحیه مذکور تیر میکشه
  این یعنی عود کرده؟

  1. سلام مراقب باشید که به ناحیه جراحی کیست مویی فشار وارد نکنید و با موبر به پوست ناحیه آسیب نرسانید. اگر درد شما کم نشد به جراح معالج خود مراجعه کنید که وضعیت شما را بررسی کنند.

 29. Avatar A.M گفت:

  سلام. من تازگی عمل باز سینوس رو انجام دادم و بعد از یه مدتی همین چند روز پیش زخمم بسته شد اما امشب که خواستیم پانسمانشو بردارم، بالای زخم سه تا سوراخ ریز ایجاد شده که وقتی فشار میدی ظاهرا چرک داره، سینوس عود کرده؟
  اینم بگم قبل.از اینکه زخم بسته بشه توی خود زخم یه دونه سوراخ ریز بود که همین علائم رو داشت و پرسیدیم قرص و پماد داد دکتر

  1. سلام احتمال عود وجود دارد. مجدد به جراح معالج خود مراجعه کنید و موهای زائد ناحیه را هم به درستی از بین ببرید.

   1. Avatar A.M گفت:

    سلام ممنون از پاسخگوییتون
    امروز پیش یه دکتر دیگه رفتیم و گفت کاری نمیشه کرد فقط باید صبر کرد و دید که عود میکنه یا نه و یه قرص خشک کننده داد. میشه اگه هرگونه راه یا توصیه دیگه ای برای درمانش هست ذکر کنید؟

    1. سلام برای ویزیت از مطب من وقت بگیرید. موهای زائد ناحیه را هم به طور منظم از بین ببرید و ناحیه را همواره تمیز و خشک نگهدارید.

 30. Avatar بهانه گفت:

  سلام خانم دکتر من مهرماه سال گذشته یعنی برج ۷ /۹۹ جراحی کیست مویی انجام دادم بصورت بسته هراز چندگاهی درد ناحیه ی جراحی دارم . یک هفته ای هم هست جای بخیه ی آخری قرمز شده ممکنه عود کرده باشه ؟ ؟

  1. سلام احتمال عود وجود دارد زیرا بیشتر از 6 ماه از جراحی کیست مویی شما گذشته است. موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید و به جراح معالج خود نیز مراجعه کنید. ناحیه را همواره تمیز و خشک نگهدارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *