شقاق فیشر مقعد

انواع شقاق مقعد

انواع شقاق مقعد

شقاق یکی از عارضه های شایعی است که در ناحیه مقعد اتفاق می افتد و همانند یک زخم در نواحی دیگر بدن با سوزش، خارش و گاهی درد  و خونریزی همراه است. آشنایی با انواع شقاق و روش های درمانی که می توان برای آن بکار برد به شما کمک می کند تا سریع تر به بهبودی دست یابید.

شقاق حاد

اگر علائم بیماری شقاق از جمله: سوزش ناحیه زخم، خارش و درد، طی شش هفته ادامه یابد فرد به شقاق حاد مبتلا شده است. در این صورت بیشتر سعی می شود تا بیماری با درمان های دارویی و ابتدایی بهبود یابد و فرد نباید به مقعد هیچگونه فشاری وارد کند. مراجعه به موقع به پزشک می تواند بسیار کمک کننده باشد و از دست ندادن زمان در این مرحله از بیماری بسیار مهم است.

شقاق مزمن

در صورتی که فرد شقاق حاد را تجربه کرده و از آغاز علائم این بیماری بیش از هشت هفته گذشته باشد او به شقاق مزمن دچار شده است. در شقاق مزمن معمولا درمان های خانگی جلوی پیشرفت بیماری را نمی گیرد و سبب بهبود روند درمان نخواهد شد.

شقاق مزمن در میان انواع شقاق به گونه ای است که سبب می شود میزان جریان خون در این ناحیه کاهش یابد و بهبود یافتن زخم به تاخیر بیفتد. در این صورت زخم خیلی دیر بهبود می یابد و حتی در برخی از موارد بروز زائده گوشتی در ناحیه مقعد مشاهده خواهد شد.

درمان انواع شقاق

بسته به این که شقاق حاد باشد و یا مزمن روش های مختلفی توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر به بیمار پیشنهاد خواهد شد. مسلما با اقدام به موقع می توانید انواع شقاق را با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان درمان کنید. همچنین دوره نقاهت بعد از درمان بیماری شقاق بسته به نوع شقاق و نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود متفاوت خواهد بود. همواره روشی بهترین روش درمان شقاق محسوب می شود که مدت زمان کوتاه و با دوره نقاهت کمی و با کمترین سختی به پایان برسد. در حال حاضر لیزر شقاق بهترین روش درمان انواع شقاق محسوب می شود

درمان شقاق حاد

برای درمان شدن شقاق حاد با توجه به اینکه از روش های ابتدایی و ساده باید استفاده کرد تا به نتیجه رسید، چیزی حدود یک هفته تا ده روز زمان لازم است.

رژیم غذایی مناسب اولین و تاثیرگذارترین درمانی است که در این رابطه بکار گرفته می شود. گنجاندن غذا های فیبردار مانند: خیار، کاهو، میوه جات ارگانیک و طبیعی، نان سبوس دار، انجیر خشک، خاک شیر و … همگی به فرد کمک می کنند تا دفع بهتر و آسان تری را تجربه کند.

هر روز در آب گرم نشستن و حمام آب گرم یکی از بهترین تاثیرات را در بهبود زخم دارد. روزانه یک ربع تا بیست دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و به بهبود زخم شقاق کمک کنید.

برخی از دارو هایی که سبب کاهش میزان درد می شوند و توسط پزشک تجویز می شوند نیز کارایی خوبی دارد. دارو های مسکن به سرعت به کاهش درد کمک می کنند.

استفاده از دارو های موضعی که میزان خون رسانی به ناحیه را افزایش می دهند برای جلوگیری از ابتلا به شقاق مزمن و درمان شقاق حاد موثر است. این پماد های موضعی علاوه بر تسکین میزان درد ناحیه توسط گشاد شدن عروق خونی ناحیه می شوند و به بهبود زخم کمک قابل توجهی می کنند.

راهکارهای درمانی ذکر شده تنها برای شقاق حاد اثرات خوب و سریعی دارند و در بیشتر موارد زمانی که فرد شقاق مزمن را تجربه می کند نمی تواند به طور مطلوب از این طریق درمان شود و به نتایجی خوبی دست یابد. لذا راهکارهای درمانی پیشرفته تر مورد نیاز است.

درمان شقاق مزمن

در میان انواع شقاق، درمان شقاق مزمن کمی سخت تر و پیچیده تر است. معمولا در روش های جراحی قسمتی از عضله داخلی مقعد را بریده تا انقباضات برطرف شده و درمان سریع تر حاصل شود. بدین ترتیب کم کم زخم بهبود پیدا می کند اما درد می تواند تا چند روز همچنان ادامه یابد.

در بیشتر مواقع پزشکان سعی می کنند که به جای جراحی شقاق از روش لیزر شقاق استفاده کنند. لیزر یکی از بهترین شیوه هایی است که موجب می شود فرد یک درمان سریع، ایمن و بدون درد را تجربه کند. لیزر روشی سرپایی و بدون بیهوشی است که در مطب انجام می شود. همچنین روش جراحی شقاق با لیزر نیز کمترین عارضه را نسبت به جراحی سنتی با تیغ جراحی دارد.

یکی از بهترین مزایای این روش درمانی عدم وجود درد است که در شقاق مزمن بیمار را بسیار رنجیده خاطر می کند. افرادی که درمان با لیزر را تجربه کرده اند سطح رضایت بسیار بالایی را اعلام کرده و خاطر نشان کرده اند که دوره نقاهت بسیار کوتاهی داشته اند.

علل سختی درمان زخم در انواع شقاق

کانال مقعد محلی است که به علت عبور مدفوع سرشار از میکروب و باکتری های مختلف می باشد. لذا به جرأت می توان گفت این ناحیه همیشه در معرض عفونت می باشد و افرادی که به انواع شقاق مبتلا می شوند ممکن است با تاخیر درمان شوند.

یبوست و عبور کردن مدفوع سفت از کانال مقعد یکی از مواردی است که موجب می شود درمان شقاق سخت شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *