بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

تشخیص هموروئید یا بواسیر

تشخیص هموروئید یا بواسیر

تشخیص هموروئید در درجه اول با بررسی علائمی که بیمار اظهار و بیان می کند انجام می شود. در مرحله دوم متخصص جراحی با مشاهده ناحیه مقعد می تواند انواع هموروئید خارجی و هموروئید داخلی درجه 3 و هموروئید داخلی درجه 4 که بیرون زده هستند را تشخیص دهد. در صورتی که بیمار درد داشته باشد و یا همراه با هموروئید دچار زخم شقاق نیز باشد متخصص از معاینه انگشتی ناحیه و دست زدن و تحریک آن خودداری می کند. زیرا ممکن است بیمار درد و آسیب بیشتری را تجربه کند. بنابراین نگرانی بابت تشخیص هموروئید در جلسه معاینه هموروئید و شقاق توسط متخصص جراحی نداشته باشید.

45 تا 65 درصد از مردم آمریکا در طول زندگی خود دچار هموروئید یا بواسیر می شوند. بنابراین برای مراجعه به متخصص و تشخیص هموروئید خجالت نکشید زیرا این بیماری در جهان بسیار شایع است و با اقدام به موقع می توانید از بروز عوارض هموروئید جلوگیری کنید.

کولونوسکوپی برای تشخیص هموروئید

آزمایش تشخیص هموروئید

متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر بعد از برداشتن پاکه هموروئید آن را برای پاتولوژی ارسال می نماید . پس از حدود 10 روز پاتولوژی ماهیت اصلی توده خارج شده را به طور قطع اعلام می نماید. تست ها و آزمایش های تشخیصی قبل از عمل جراحی هموروئید یا لیزر هموروئید می تواند شامل عکس یا کولونوسکوپی باشد. برای بیماران بالای 40 سال معمولا کولونوسکوپی تجویز می شود. بعد از حاضر شدن جواب کولونوسکوپی جراح اقدام به لیزر یا جراحی هموروئید یا بواسیر می نماید. توجه داشته باشید که در حین کولونوسکوپی نیازی به برداشتن نمونه نیست و فقط تشخیص وجود هموروئید یا بواسیر گذاشته می شود.

بیماری هایی که ممکن است با هموروئید تشخیص داده شود

یک متخصص جراحی عمومی با تجربه و ماهر علاوه بر تشخیص هموروئید وضعیت ناحیه مقعد و روده را به طور کامل بررسی می کند. برخی از هموروئید های عارضه دار و مزمن ممکن است همراه با بیماری های دیگر مثل شقاق، آبسه و فیستول همراه باشند. همانطور که گفته شد در صورتی که بیمار درد داشته باشد معاینه انگشتی برای بیمار انجام نخواهد شد و در صورت لزوم متخصص جراحی آنوسکوپ یا تصویربرداری از ناحیه را تجویز می کند. به محض تشخیص هموروئید موارد زیر نیز مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آبسه: در این مواقع بیمار درد تیر کشنده شدیدی را احساس می کند. توده متورم و حساسی که دارای تغییرات زیادی است مشاهده می شود.
 • سرطان: کاهش وزن، درد، خونریزی و تغییرات در حرکات روده. مشاهده زخم و جراحات پیش رونده.
 • کاندیلوما و زگیل: مشاهده برآمدگی های زگیل مانند و در برخی موارد احساس سوزش و خونریزی. افرادی که سابقه رابطه جنسی متعدد دارند بیشتر در معرض خطر این عارضه می باشند.
 • شقاق یا فیشر: وجود پارگی و درد. این عارضه با مشاهده قابل تشخیص است و معاینه انگشتی نمی شود.
 • فیستول: ترشحات چرکی و خارش. سر فیستول در ناحیه ای که باز شده است قابل تشخیص است.
 • سندرم روده تحریک پذیر: مشاهده اسهال خونی، دردهای شکمی و سابقه خانوادگی.
 • پلیپ: خونریزی های بدون درد که معمولا با آندوسکوپی قابل تشخیص است.
 • پروتالژیا: رکتوم دردناک بدون خونریزی که با مشاهده قابل تشخیص است.
 • کولیت: رکتوم دردناک به همراه خونریزی که در عکس برداری دیجیتال قابل تشخیص است.
 • پرولاپس رکتوم: مشاهده توده موکوزی که از مقعد بیرون زده است.
 • اسکین تگ: باقیمانده هموروئیدهای قبلی است که خونریزی ندارد و با پوست نرمال پوشیده شده است.

چندین هموروئید تشخیص داده شده

بیمار چطور هموروئید یا بواسیر را تشخیص می دهد؟

دقت کنید که شما نمی توانید تشخیص قطعی را بر وجود هموروئید یا بواسیر بگذارید اما با توجه به علائم زیر می توانید این احتمال را بدهید که مبتلا به هموروئید شده اید و در این مواقع باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا از هر لحاظ وضعیت شما را بررسی کنند.

 • سوزش و درد در اطراف مقعد
 • توده خارش دار یا دردناک یا متورم در نزدیکی دهانه مقعد
 • اسهال
 • اجابت مزاج دردناک
 • مشاهده خون در مدفوع یا در بافت مقعد

هموروئید بر اساس میزان بیرون زدگی تشخیص داده می شود که در چه مرحله ای است

هموروئید داخلی و خارجی

همورویید به چه شکل است

همورییدها تا زمانی که برجسته و دردناک نشده اند ممکن شکل غیر متعارفی نداشته باشند. به خصوص هموروئید داخلی حتی تا زمانی که پرولاپس یا برون زده نشده ممکن است شکل و علامت خاصی نداشته باشد. برخی از همورئیدهای دردناک که دردی شبیه به تیر کشیدن دارند شکلی واضح نسبت به دیگر انواع بیماری ها و انواع هموروئید دارند. هموروئید ترومبوزه شبیه به یک گردو یا دکمه برجسته کبود رنگ است. برخی افراد هموروئید ترومبوزه را به یک لامپ داغ و ملتهب تشبیه می کنند که برجستگی قابل توجهی دارد. در این گونه از هموروئید لخته خون در پاکه هموروئید به دام می افتد و ناحیه ملتهب و برجسته و دردناک می شود. بیماران در این مواقع با حالت اورژانسی مراجعه می کنند و تمایلی به نشستن بر روی صندلی ندارند. همه همه هموروئید ها به این شکل نیستند. گاها شما گوشتی اضافه را می بینید که از مقعد بیرون زده و حتی با انگشت دست به داخل رانده می شود. گاهی نیز برجستگی هایی را در اطراف مقعد می بینید که شبیه به گوشت اضافه هستند. این موارد معمولا بعد از یک دوره یبوست مزمن و شدید رخ می دهد.

آناتومی هموروئید یا بواسیر

سوالات متداول تشخیص هموروئید

1-معاینه تشخیص هموروئید به چه شکل است؟

اگر بیمار دچار هموروئید خارجی باشد متخصص جراحی عمومی با مشاهده ناحیه مقعد و بدون لمس ناحیه می تواند هموروئید را تشخیص دهد. اگر هموروئید داخلی باشد و در عین حال بیمار احساس درد داشته باشد باز هم معاینه انگشتی انجام نمی شود و در صورت نیاز عکس تجویز می شود. اما در مواقعی که هموروئید داخلی باشد و بیمار زخم و دردی نداشته باشد و تنها علامت خونریزی و احساس توده را داشته باشد پزشک می تواند با معاینه فیزیکی و انگشتی بیماری هموروئید را تشخیص خواهد داد.

2-ترشحات هموروئید به چه شکل است؟

معمولا ترشحات با خون قرمز روشن مشاهده می شود. این ترشحات موکز مانند معمولا منجر به احساس خارش مقعدی می شوند. اگر هموروئید همراه با آبسه مقعدی و عفونت باشد این ترشحات به رنگ سفید و زرد و یا سبز خواهند بود و بوی بدی می دهند.

3-آیا ترشحات هموروئید بو می دهد؟

در صورتی که ترشحات عفونی باشند بد بو خواهند بود. این ترشحات منجر به احساس خارش نیز می شوند. ترشحات هموروئید داخلی و هموروئید خارجی اگر همراه با خون باشند نیز بد بو خواهند بود.

4-آیا بروز هموروئید منجر به بی اختباری در دفع گاز می شود؟

از آنجایی که هموروئید منجر به بروز التهاب و برجستگی و تغییر در حالت طبیعی مقعد می شود ممکن است بیمار دچار بی اختیاری در دفع گاز شود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

21 دیدگاه برای “تشخیص هموروئید یا بواسیر

 1. Avatar photoفرشته مصدقي گفت:

  سلام خانم دكتر وقت بخير يه مدتي است كه دچار خارش و سوزش مقعد شده ام به جراح مراجعه كردم پماد ويتامين ا و لگن ابگرم دادند الان چند روزه كه داخل مقعد رو چرب مي كنم احساس يه برجستگي كوچك دارم البته درد و خونريزي ندارم. البته من قبلا سابقه هموروئيد داشتم كه بهبود پيدا كرده و يك اسكين تگ از اون باقي مانده. ممنون راهنمايي مي فرماييد

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید ویزیت شوید تا تشخیص نهایی اعلام شود. اگر بیش از 4 روز است که دارو مصرف می کنید و بهبودی حاصل نشده است حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا داروی شما را تغییر دهند و یا در صورت نیاز لیزر برای شما انجام شود. بیماری های ناحیه مقعد را پی گیری بفرمایید تا دچار عوارض بعدی نشوید.

 2. Avatar photoحسین عرب گفت:

  با سلام. خدمت خانم دکتر سعادتی بنده بواسیر خارجی داشتم و به تشخیص دکتر حدود دوماه قبل عمل لیزر سرپایی در مطب انجام دادم و بعد عمل دکتر گفت روزی دو سه بار به مدت 20 دقیقه در تشت اب گرم بنشین و چند تا پودر هم روی نسخه برام نوشت که مصرف کنم و یه پماد لیدوکایین اچ که بعد از اجابت مزاج به روی مقعد بمالم تا چند وز بعد خوب میشوم الان از اون روز به بعد هر موقع بعد از اجابت مزاج حدود سه الی چار ساعت سوزش دارم تا کم کم سوزش تمام شود دلیلش چیست

  1. سلام ممکن است به یکی از داروها یا پمادها حساسیت داشته باشید. درضمن یبوست نیز نباید داشته باشید. در هر صورت این مورد را با جراح معالج خود در میان بگذارید.

 3. Avatar photoحسین عرب گفت:

  ممنون از اینکه راهنمایی فرمودید.

 4. Avatar photoیلدا گفت:

  سلام تو رو خدا به چند تا سوال من جواب بدید من دختری مجرد هستم که یه چیزی مثل جوش در ناحیه مقعد در آورده بودم و دکتر تشخیص داد که به خاطر یبوست این طوری شدم و برام چند تا آمپول و قرص و دو تا پماد نوشت که یکی از پماد ها پماد بی حسی بود و اون یکی پماد آنتی هموروئید بود .الان میخواستم خواهش کنم که اگه ممکنه به همه سوال های من جواب بدید
  ۱.چقد از پماد آنتی هموروئید را باید به داخل بفرستیم ؟مثلا به اندازه یک بند انگشت؟
  ۲.چه مقدار از پماد رو استفاده کنیم ؟مثلا به اندازه یک نخود بفرستیم داخل مقعد؟
  ۳.چه مدت پماد رو بمالیم ؟مثلا همین که پماد رو به داخل فرستادیم کافی هست یا باید چند دقیقه ماساژ بدیم ؟
  ۴.میتونم برای فرستادن پماد به داخل مقعد از انگشت استفاده کنیم؟یا باید از همون وسیله ای که دکتر داده استفاده کنیم که اون رو روی سر پماد میکس میکنن و با کمک اون پماد رو به داخل بفرستم؟
  ۵.اگه پماد رو روی انگشت بمالیم و به داخل بفرستیم باعت فشار به ناحیه مقعد نمی شیم که باعث شود گوشت های اضافی بدتر باد کنند؟
  ۶.آیا پماد بی حسی را هم باید به داخل مقعد بفرستیم و یا فقط در اطراف مقعد که خارش دارد بمالیم؟
  ۷.حدودا چقدر طول میکشه تا این گوشت های اضافی از بین برن و بیماری تموم بشه؟
  خیلی ممنونم ازتون و ممنون میشم اگه به من کمک کنید.

  1. سلام 1- این مقدار را پزشک معالج تعیین می کند اما اگر تعیین نکرده اند به اندازه یک بند انگشت کفایت می کند. 2- یک بند انگشت 3-ماساژ ندهید و فقط ناحیه را آغشته به پماد کنید. 4-از اپلیکاتور استفاده نکنید چون ممکن است زخم شوید. دستکش یا انگشتی بپوشید و پماد را با دست به آرامی به داخل بزنید.5-اگر به آرامی انجام شود و دستکش روی ناخن را بپوشاند آسیبی به بافت نمی رسد. 6-طبق دستور پزشک معالج مصرف کنید. 7-باید طی یک هفته تا 10 روز بهبود پیدا کنید در غیر این صورت لیزر هموروئید پیشنهاد می شود.

 5. Avatar photoمعین گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  من دور روز هست که در مدفوعم خون میبینم خون روشن ویکبارهم همراه با لخته خون.
  ولی درد ندارم هنگام دفع خیلی خیلی کم احساسی دارم ولی نه درد بد. علامت دیگه ای ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. سلام شما مشکوک به هموروئید و شقاق می باشید. از مطب وقت ویزیت بگرید بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

 6. Avatar photoبینام گفت:

  سلام دکتر لطفا این سوال رو جواب بدین
  دکتر من شهرستانم حدود3 سال پیش هر از گاهی خون از مقعدم میومد بعد یه مدت سوز میزدو خون ریزی بیشترم شد و احساس زخم میکردم در ناحیه مقعد مدفوعم هم به طوری بود که سفت نبود زیاد ولی خیلی بهم فشار میومد و بعد از اجابت مزاج تا چند ساعت احساس میکردم مدفوع دارم اما نداشتم خلاصه بعد یه مدت دردم و خون ریزیم دیگه خیلی کم شده بود خیلی خلاصه بعد 1.2 سال رفتم دکتر گفتم فک کنم هموروئید داخلی دارم بعدم یه پماد بهم داد بعد از یه مدت آلرژی بهش پیدا کردم بعدم رفتم پیش یه دکتر دیگه اونم کلی شیافو یه پماد و چنتا قرص بهم داد خلاصه فایده نداشت بعدم یه دکتر دیگه رفتم اونم چنتا دارو برا روده هام دادم گفت 20قبل خواب بشین آب گرم خوب بودم چند روزی ولی باز خراب شدم الان نه خون ریزی دارم نه درد یا سوزشی ولی احساس میکنم که نه دست میزنم یه بر آمدگی های کوچکی داخل مقعدم هست و هنگام مدفوع هم با اینکه زیادم سفت نیست مجبور میشم از انگشتم کمک بگیرم 17سالمه جراح گفت سنت کمه حیف بری زیر تیغ عواقبش زیاد خوب نیست بنظرتون چکار کنم مشکلم واقعا هموروئید لطفا کمکم کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس و شرح بیماری برای شما یک دوره 10 روزه داروی قوی تجویز می شود. اگر بهبود پیدا نکردید به شما لیزر هموروئید یا لیزر شقاق توصیه می شود.

 7. Avatar photoمليكا گفت:

  سلام خسته نباشين،من به مدت تقريبا دوماهه كه اسهال هستم همراه با خون و احتمالا چرك،قبل از دفع هم درد شكمى به صورت پيچش شكم دارم،وقتى هم كه دفع تموم ميشه بعدش خون مياد،خون زياد،خواهش ميكنم راهنماييم كنيد

  1. سلام غذای پرفیبر داشته باشید و به یک متخصص مراجعه کنید.

 8. Avatar photoناشناس گفت:

  سلام ببخشید
  من وقتی دسشویی میرم بعد از دفع زائده ای اندازه نصف نخود از مقعد بیرون میزنه و کمی بعد خودش به داخل میره
  درد و خونریزی ندارم
  من چه مشکلی دارم
  من ارتش ثبت نام کردم برا معانیه پزشکی اونجا دچار مشکل نمیشم؟.چطور اینو از بین ببرم

  1. احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه 3 شده اید که لازم است با درمان تخصصی و پزشکی نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

 9. Avatar photoحسن گفت:

  سلام خانم دکتر .من بابت مشکلات دفع و بواسیر که تقریبا ۹ سال این مشکل رو داشتم که به خاطر خجالت و شرم این همه مدت تحمل کردم و درمان خانگی انجام میدادم اما با بدتر شدن شرایط به متخصص مراجعه کردم ..ایشون تشخیص جراحی بهم دادن ..اما یک سوال دارم برای من چرا در ازمایش خون اچ آی وی نوشتن ؟شما برای تمام بیماران که جراحی میخوان بکنن این ازمایش رو انجام میدین؟من که برای دکتر گفتم من هیچ رابطه ای نداشتم اما متاسفانه این نوع برخورد پزشکان باعث بی احترامی هست و خیلیا هستن بابت همین قضاوت مراجعه نمیکنه

  1. من این آزمایش را برای بیماران جراحی تجویز نمی کنم مگر این که خودشان بخواهند یا علامت مشکوکی داشته باشند که به آنها توصیه می شود این آزمایش را انجام بدهند. همچنین انتقال بیماری ایدز فقط از طریق رابطه جنسی نیست. به هر حال من شما را ویزیت نکرده ام و نمی دانم که چرا جراح محترم این تست را برای شما نوشته اند. بیماری هموروئید بسیار شایع است و خجالت و ناراحتی ندارد. به نظرم شما با حساسیت زیادی به این موضوع نگاه می کنید و جای ناراحتی و نگرانی نیست.

 10. Avatar photoتیام گفت:

  سلام خانوم دکتر من خیلی استرس دارم خواهشاً اگر میشه ب سوالم جواب بدین چند مدته ک نزدیک مقعد توده صورتی رنگ جوری ک مربوط ب چین خود مقعده رو میبینم ولی هیچ سوزش و خارش و زخمی ندارم و بگم این مدت همش درحال سفر و تغییر آب و هوا بودم و یه مدتی هم تا چندین روز اجابت مزاج کمی داشتم ولی وحشتناک استرس دارم و میترسم همورویئد باشم،خواهشا اگر میشه جواب بدین؟؟؟؟

  1. بله احتمال هموروئید وجود دارد. اما اگر به سرعت برای درمان هموروئید اقدام کنید جای نگرانی نیست و ظرف مدت یک هفته درمان می شوید.

 11. Avatar photoهانی گفت:

  سلام خانم دکتر….لطفا. کمکم کنین من چندسال قبل بعداز بدنیا آوردن بچم درد ر ناحیه مقعد اما خیلی کم و کمی هم خونریزی داشتم اما همون یکی دو دفعه بیشتر نبود بعد از یه مدت به اصرار همسرم و با نارضایتی من همخوانی از مقعدانجام شد اما خیلی کم کلا ۳ثانیه شد…اما من درد خیلی شدیدی رو تامل کردم و بلافاصله سوزش شدید به همراه خونریزی پیدا کردم و از همون موقع به بعد کوچکترین مدفوعی که بخوام خارج بکنم یل اصلا نکنم هم درد و سوزش از ناحیه مقعد دارم …پماد آنتی هموروئید استفاده میکنم شیاف استفاده میکنم یکم بهتر میشم اما بلافاصله باکوچکترین زور و فشار دردم برمیگرده…و از دکتر و متخصص هم به شدت خجالت میکشم میشه کمکم کنید

  1. این وضعیت ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. اگر از متخصص داروی مناسب نگیرید و داروهای مختلف را در این ناحیه تست کنید ممکن است دچار عوارض بدتری شوید. بنابراین خواهش می کنم که خوددرمانی نفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *