هموروئید

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید در درجه اول با بررسی علائمی که بیمار اظهار و بیان می کند انجام می شود. در مرحله دوم متخصص جراحی با مشاهده ناحیه مقعد می تواند انواع هموروئید خارجی و هموروئید داخلی درجه 3 و هموروئید داخلی درجه 4 که بیرون زده هستند را تشخیص دهد. در صورتی که بیمار درد داشته باشد و یا همراه با هموروئید دچار زخم شقاق نیز باشد متخصص از معاینه انگشتی ناحیه و دست زدن و تحریک آن خودداری می کند. زیرا ممکن است بیمار درد و آسیب بیشتری را تجربه کند. بنابراین نگرانی بابت تشخیص هموروئید در جلسه معاینه هموروئید و شقاق توسط متخصص جراحی نداشته باشید.

45 تا 65 درصد از مردم آمریکا در طول زندگی خود دچار هموروئید یا بواسیر می شوند. بنابراین برای مراجعه به متخصص و تشخیص هموروئید خجالت نکشید زیرا این بیماری در جهان بسیار شایع است و با اقدام به موقع می توانید از بروز عوارض هموروئید جلوگیری کنید.

هموروئید یا بواسیر

بیماری هایی که ممکن است با هموروئید تشخیص داده شود

یک متخصص جراحی عمومی با تجربه و ماهر علاوه بر تشخیص هموروئید وضعیت ناحیه مقعد و روده را به طور کامل بررسی می کند. برخی از هموروئید های عارضه دار و مزمن ممکن است همراه با بیماری های دیگر مثل شقاق، آبسه و فیستول همراه باشند. همانطور که گفته شد در صورتی که بیمار درد داشته باشد معاینه انگشتی برای بیمار انجام نخواهد شد و در صورت لزوم متخصص جراحی آنوسکوپ یا تصویربرداری از ناحیه را تجویز می کند. به محض تشخیص هموروئید موارد زیر نیز مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آبسه: در این مواقع بیمار درد تیر کشنده شدیدی را احساس می کند. توده متورم و حساسی که دارای تغییرات زیادی است مشاهده می شود.
 • سرطان: کاهش وزن، درد، خونریزی و تغییرات در حرکات روده. مشاهده زخم و جراحات پیش رونده.
 • کاندیلوما و زگیل: مشاهده برآمدگی های زگیل مانند و در برخی موارد احساس سوزش و خونریزی. افرادی که سابقه رابطه جنسی متعدد دارند بیشتر در معرض خطر این عارضه می باشند.
 • شقاق یا فیشر: وجود پارگی و درد. این عارضه با مشاهده قابل تشخیص است و معاینه انگشتی نمی شود.
 • فیستول: ترشحات چرکی و خارش. سر فیستول در ناحیه ای که باز شده است قابل تشخیص است.
 • سندرم روده تحریک پذیر: مشاهده اسهال خونی، دردهای شکمی و سابقه خانوادگی.
 • پلیپ: خونریزی های بدون درد که معمولا با آندوسکوپی قابل تشخیص است.
 • پروتالژیا: رکتوم دردناک بدون خونریزی که با مشاهده قابل تشخیص است.
 • کولیت: رکتوم دردناک به همراه خونریزی که در عکس برداری دیجیتال قابل تشخیص است.
 • پرولاپس رکتوم: مشاهده توده موکوزی که از مقعد بیرون زده است.
 • اسکین تگ: باقیمانده هموروئیدهای قبلی است که خونریزی ندارد و با پوست نرمال پوشیده شده است.

چندین هموروئید تشخیص داده شده

بیمار چطور احتمال می دهد که به همورویید مبتلا است؟

دقت کنید که شما نمی توانید تشخیص قطعی را بر وجود هموروئید بگذارید اما با توجه به علائم زیر می توانید این احتمال را بدهید که مبتلا به همورویید شده اید و در این مواقع باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا از هر لحاظ وضعیت شما را بررسی کنند.

 • سوزش و درد در اطراف مقعد
 • توده خارش دار یا دردناک یا متورم در نزدیکی دهانه مقعد
 • اسهال
 • اجابت مزاج دردناک
 • مشاهده خون در مدفوع یا در بافت مقعد

هموروئید بر اساس میزان بیرون زدگی تشخیص داده می شود که در چه مرحله ای است

همورودئید خارجی و داخلی

همورویید به چه شکل است

همورییدها تا زمانی که برجسته و دردناک نشده اند ممکن شکل غیر متعارفی نداشته باشند. به خصوص هموروئید داخلی حتی تا زمانی که پرولاپس یا برون زده نشده ممکن است شکل و علامت خاصی نداشته باشد. برخی از همورئیدهای دردناک که دردی شبیه به تیر کشیدن دارند شکلی واضح نسبت به دیگر انواع بیماری ها و انواع هموروئید دارند. هموروئید ترومبوزه شبیه به یک گردو یا دکمه برجسته کبود رنگ است. برخی افراد هموروئید ترومبوزه را به یک لامپ داغ و ملتهب تشبیه می کنند که برجستگی قابل توجهی دارد. در این گونه از هموروئید لخته خون در پاکه هموروئید به دام می افتد و ناحیه ملتهب و برجسته و دردناک می شود. بیماران در این مواقع با حالت اورژانسی مراجعه می کنند و تمایلی به نشستن بر روی صندلی ندارند. همه همه هموروئید ها به این شکل نیستند. گاها شما گوشتی اضافه را می بینید که از مقعد بیرون زده و حتی با انگشت دست به داخل رانده می شود. گاهی نیز برجستگی هایی را در اطراف مقعد می بینید که شبیه به گوشت اضافه هستند. این موارد معمولا بعد از یک دوره یبوست مزمن و شدید رخ می دهد.

سوالات متداول تشخیص هموروئید

1-معاینه تشخیص هموروئید به چه شکل است؟

اگر بیمار دچار هموروئید خارجی باشد متخصص جراحی عمومی با مشاهده ناحیه مقعد و بدون لمس ناحیه می تواند هموروئید را تشخیص دهد. اگر هموروئید داخلی باشد و در عین حال بیمار احساس درد داشته باشد باز هم معاینه انگشتی انجام نمی شود و در صورت نیاز عکس تجویز می شود. اما در مواقعی که هموروئید داخلی باشد و بیمار زخم و دردی نداشته باشد و تنها علامت خونریزی و احساس توده را داشته باشد پزشک می تواند با معاینه فیزیکی و انگشتی بیماری هموروئید را تشخیص خواهد داد.

2-ترشحات هموروئید به چه شکل است؟

معمولا ترشحات با خون قرمز روشن مشاهده می شود. این ترشحات موکز مانند معمولا منجر به احساس خارش مقعدی می شوند. اگر هموروئید همراه با آبسه مقعدی و عفونت باشد این ترشحات به رنگ سفید و زرد و یا سبز خواهند بود و بوی بدی می دهند.

3-آیا ترشحات هموروئید بو می دهد؟

در صورتی که ترشحات عفونی باشند بد بو خواهند بود. این ترشحات منجر به احساس خارش نیز می شوند. ترشحات هموروئید داخلی و هموروئید خارجی اگر همراه با خون باشند نیز بد بو خواهند بود.

4-آیا بروز هموروئید منجر به بی اختباری در دفع گاز می شود؟

از آنجایی که هموروئید منجر به بروز التهاب و برجستگی و تغییر در حالت طبیعی مقعد می شود ممکن است بیمار دچار بی اختیاری در دفع گاز شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “تشخیص هموروئید

 1. Avatar فرشته مصدقي گفت:

  سلام خانم دكتر وقت بخير يه مدتي است كه دچار خارش و سوزش مقعد شده ام به جراح مراجعه كردم پماد ويتامين ا و لگن ابگرم دادند الان چند روزه كه داخل مقعد رو چرب مي كنم احساس يه برجستگي كوچك دارم البته درد و خونريزي ندارم. البته من قبلا سابقه هموروئيد داشتم كه بهبود پيدا كرده و يك اسكين تگ از اون باقي مانده. ممنون راهنمايي مي فرماييد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید ویزیت شوید تا تشخیص نهایی اعلام شود. اگر بیش از 4 روز است که دارو مصرف می کنید و بهبودی حاصل نشده است حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا داروی شما را تغییر دهند و یا در صورت نیاز لیزر برای شما انجام شود. بیماری های ناحیه مقعد را پی گیری بفرمایید تا دچار عوارض بعدی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *