آبسه, کیست مویی

تفاوت کیست مویی با آبسه

تفاوت کیست مویی و آبسه چیست

آبسه به معنای جمع شدن مقداری چرک در هر نقطه از بدن است. در حالی که کیست مویی جمع شدن مقداری مو در نقاطی خاص از بدن است که محل جمع شدن مو در آن نقطه است. این مهم یکی از عمده موارد کیست مویی با آبسه است .

از دیگر کیست مویی با آبسه نیز باید گفت: آبسه که بیشتر به دلیل جمع شدن چرک در هر ناحیه از بدن روی می دهد نیاز به عمل اورژانسی دارد تا چرک تخلیه شود هر چند که احتمال آن نیز هست که محل آبسه سر باز کرده و چرک از آن خارج شود اما باید توجه داشت که از جمله کیست مویی با آبسه در نقاطی از بدن است که این مهم روی می دهد پس باید توجه داشت که؛ اگر چنین چرکی یا عفونتی در نقاط خاصی از بدن شما که محل رویش مو هست روی بدهد این الزاما به معنای خوب شدن کیست مویی نیست و کیست مویی باید با جراحی درمان و تخلیه شود.

کیست مویی بدون آبسه

جراحی کیست مویی

از جمله تفاوت کیست مویی با آبسه به محل جمع شدن چرک اشاره شده بود در ادامه باید توجه داشت که به رغم جمع شدن چرک در نقاطی از بدن که صرفا محل رویش موی در بدن است اگر این کیست با عنوان « کیست مویی» در یکی از این نقاط بدن روی بدهد لازم است تا فرد حتما نسبت به جراحی به چند شیوه رایج جراحی کیست مویی اقدام کند.

در خصوص جراحی کیست مویی نیز باید گفت: یکی از روش های جراحی کیست مویی جراحی به شیوه « بسته » است که با این روش جراحی نیز احتمال عود کردن یا تشکیل مجدد کیست مویی در محل جراحی شده را از بین می برید.

اما باید توجه داشته باشید که به رغم جراحی کیست مویی نیز باید حتما اطراف محل جراحی شده به دلیل احتمال رشد مو حتما و حتما تمیز نگاه داشته شود.

توجه داشته باشید که با توجه به تفاوت کیست مویی با آبسه با جراحی می‌توان کسیت مویی را از ناحیه رویش مو برداشت. اما باید توجه داشت که به رغم جراحی نیز باید محل جراحی و اطراف محل جراحی بدلیل رویش موی مجدد حتما شیو شود و بهداشت محل رویش مو رعایت شود.

از سویی دیگر باید توجه داشت که علاوه بر جراحی کیست مویی باید به مرور نسبت به از بین بردن موهای زاید اطراف محل کیست مویی نیز اقدام کرد هر چند شما با جراحی کیست مویی احتمال عود یا تشکیل مجدد کیست را از بین برده‌اید اما مجدد به شما توصیه می کنیم حتی پس از جراحی نیز نسبت به حفظ بهداشت و از بین بردن امکان رشد مجدد موی اطراف محل کیست مویی خود اقدام کنید.

آبسه چیست

3 تفاوت اصلی کیست مویی با آبسه

می‌توان در سه روش به تفاوت‌های اصلی آبسه با کیست مویی اشاره کرد؛
یکم: در بیان تفاوت کیست مویی با آبسه باید گفت: تشکیل آبسه در بدن هیچ گونه ارتباطی با مو یا محل تشکیل مو در بدن ندارد. به عبارتی آبسه در هر نقطه از بدن می تواند روی بدهد اما« کیست مویی» صرفا در نقاطی از بدن که محل رویش مو هست روی می دهد.

دوم: کیست مویی بر اثر برگشت مو در پوست ایجاد می شود و شایع ترین نقطه آن نیز همان انتهای ستون فقرات و ناحیه دنبالچه بدن است. هر چند امکان دارد بعضا کیست مویی با درد و ترشح نیز همراه باشد. اما آبسه بر اثر بسته شدن غدد مترشحه در ناحیه ایجاد می شود. یکی از علل بروز آبسه همان کیست مویی درمان نشده است.

سوم: شایع ترین تفاوت کیست مویی با آبسه در میزان درد و التهاب موجود است به عبارتی بیمارانی که به آبسه دچار می شوند با درد فراوان و گاها به طور اورژانسی به متخصص جراحی مراجعه می کنند حال آنکه در کیست مویی ممکن است فرد در ابتدا اصلا متوجه بیماری یا التهاب و عفونت خود نباشد از این روی گفته می شود که کیست مویی بیشتر یک بیماری خاموش است. گاها کیست مویی دچار آبسه می شود و در حین پی گیری آبسه بیمار متوجه بروز کیست مویی نیز می شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “تفاوت کیست مویی با آبسه

  1. Avatar ابراهیم فتحی گفت:

    سلام خانم دکتر من یه سه سالی هست که کیست مویی در پایین ستون فقراتم دارم هیچ اقدامی هم برای درمان نداشتم ممکنه خطرناک باشه

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

      سلام کیست مویی به خودی خود خطرناک نیست و مزاحمی برای زندگی روزمره محسوب می شود. اما به مرور زمان عوارض کیست مویی خطرناک خواهد بود. عوارضی مثل بروز آبسه و فیستول و منتشر شدن عفونت در ناحیه کیست مویی و نواحی اطراف آن می تواند خطرناک باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *