کیست مویی

کیست مویی چیست

کیست مویی چیست

کیست مویی درحقیقت، نام دیگر بیماری ” کیست پیلونیدال“، ” سینوس پیلونیدال” یا “سینوس مویی” است که باعث ایجاد یک حفره یا سوراخ، در عمق کمی از پوست می شود. برخی بیماران آن را با نام موی برگشتی نیز می شناسند. نیز اگر مجرای این حفره ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل آن جمع شده و باعث ایجاد کیست یا آبسه در پوست می شود. این کیست پوستی محل تجمع مو، آلودگی و مواد زائد است و در اکثر مواقع، در انتهای ستون فقرات و پایین کمر، در فضای خالی بین دو باسن ایجاد می شود و باعث ایجاد برآمدگی، ترشح و درد، در این ناحیه از بدن بیمار می شود. نکته قابل توجه این است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد، حتی نمی دانند که کیست مویی چیست و طبق آمار به دست آمده، بیش از 25 درصد مردم، به این بیماری دردناک، مبتلا می شوند. این بیماری آزار دهنده، در مردان شیوع بیشتری دارد. پوشیدن لباس‌های چسبناک و تنگ نیز می‌تواند باعث وخیم تر شدن وضعیت این بیماری شود.

تشخیص کیست مویی

علائم کیست مویی حاد

علائم و نشانه های بیماری کیست مویی حاد عبارت است از:

 • احساس درد در زمان نشستن و ایستادن
 • تورم و قرمزی و ایجاد زخم روی پوست در فاصله بین دو باسن
 • ریختن ترشحات چرک یا خون از حفره حاوی کیست
 • خروج بوی نامطبوع از محل زخم و چرک
 • به وجود آمدن سوراخ های مختلف در پوست
 • بیرون آمدن مو از محل کیست یا ضایعه
 • ایجاد عفونت، تب و لرز و حالت تهوع در فرد مبتلا به کیست

تشخیص کیست مویی و فیستول

علائم کیست مویی مزمن

متاسفانه درصد ابتلای افراد به این بیماری دردناک، بالاست و تقریبا حدود 40 درصد از افراد، دچار کیست مویی یا سینوس پیلونیدال مزمن می شوند. می توان گفت، درد این نوع از کیست، كمتر از مورد حاد آن است. زیرا معمولا مقداری چرك از کیست خارج شده و باعث کاهش فشار در ناحیه پشت می شود؛ اگرچه، عفونت ناشی از آن كاملا برطرف نمي شود ولي درد كاهش مي يابد و خیلی شديد نخواهد بود. بنابراين، نشانه ها و علائم درد و تخليه چرك، زمانی طولانی، ادامه خواهد داشت و هر چند وقت یک بار نیز، مجددا عود مي كند تا زمانی که کیست به وسیله جراحي به طور کامل درمان گردد.

چندین کیست مویی

چه افرادی دچار بیماری کیست مویی می شوند؟

در افرادی با شرایط زیر احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است:

 • در افراد چاق یا دارای وزن زیاد و همچنین، در مردان، احتمال ابتلا بیشتر است.
 • در کسانی که دارای مو‌های پرپشت و ضخیمی در ناحیه پشت هستند.
 • در افرادی که برای زمانی طولانی، در حالت نشسته به سر می برند؛ مانند راننده‌ ها و کارمندان
 • با ایجاد شکاف، خارش یا آسیب دیدگی دائمی در محل این بیماری احتمال ابتلا به کیست مویی افزایش می یابد.
 • در کسانی که در بین اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری وجود دارد.

چطور کیست مویی را تشخیص دهیم

 

درمان کیست مویی

همانطور که در بالا اشاره شد اصول درمانی کیست‌مویی بر تخلیه و خارج کردن و خشک کردن کیست می باشد. بهترین روش درمان کیست مویی درمانی است که:

 • عود و بازگشت نداشته باشد
 • دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد
 • اسکار و زخم عمل باقی نماند
 • بیمار کمترین درد و التهاب و خونریزی را تجربه کند

در صورتی که کیست‌مویی همراه با آبسه و حتی فیستول باشد متخصص جراحی عمومی ابتدا برای بیمار دارو تجویز می کند و یا اقدام به تخلیه ابتدایی آبسه و عفونت می کند. بعد از تخفیف علائم عفونت و التهاب متخصص جراحی اقدام به خارج کردن و جراحی کیست‌مویی می کند. بنابراین درمان کیست مویی با دارو به تنهایی موثر واقع نمی شود و یک روش کمکی برای گرفتن نتیجه بهتر از عمل جراحی و یا لیزر کیست مویی می باشد. توصیه بر این است که برای گرفتن بهترین نتیجه از انواع لیزر برای درمان و جراحی کیست‌مویی بهره ببرید. بنابراین مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه بسیار کمک کننده خواهد بود.

انواع جراحی کیست مویی

این نوع جراحی یا به روش بسته و یا به روش باز انجام می شود. بسته به مهارت و تجربه متخصص جراحی یکی از این دو روش به کار گرفته می شود.

جراحی بسته کیست مویی با لیزر

جراحی کیست مویی به روش بسته

در جراحی کیست مویی به روش بسته متخصص بعد از برداشتن مو و شکاف جدار کیست، زخم باز را با بخیه می بندد. بنابراین بعد از جراحی کیست‌مویی بسته، بیمار نیازی به مراقبت های سخت و تعویض پانسمان کیست‌مویی ندارد. در صورتی که این جراحی با لیزر و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام شود احتمال عود کیست‌مویی نزدیک به صفر است. دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است و بازگشت به محل کار بین 1 تا 5 روز خواهد بود. از روز چهارم یا پنجم بیمار می تواند با اجازه پزشک معالج حمام کند و ناحیه عمل را شستشو دهد.

جراحی کیست مویی به روش باز

در این روش بعد از جراحی و تخلیه کیست‌مویی زخم ناحیه باز می ماند و با بخیه بسته نمی شود. به همین دلیل به این روش جراحی باز کیست مویی اطلاق می شود. متاسفانه هزینه درمان کیست‌مویی در این روش بسیار بالاست زیرا بیمار باید روزانه پانسمان خود را تعویض کند و این تعویض روزانه پانسمان حدودا تا 2 ماه به طول می انجامد. به دلیل این که زخم این جراحی باز است بسیار در معرض عفونت و آسیب قرار دارد. به همین دلیل احتمال عود در این جراحی بسیار بالاست.

بیمار معمولا تا 2 ماه درگیر زخم باز است و بازگشت به محل کار و زندگی روزمره در مقایسه با جراحی بسته بسیار طولانی است. همین دوره نقاهت طولانی عوارض و هزینه و مشکلات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

سوالات متداول کیست مویی چیست

1-آیا خانم ها هم به کیست مویی مبتلا می شوند؟

علت بروز کیست مویی برگشت مو به فولیکول است. مو به جای این که رو به بیرون رشد کند به طور معکوس و رو به داخل رشد می کند. بنابراین اگر خانمی در انتهای کمر مو داشته باشد امکان بروز کیست مویی وجود دارد. توصیه می شود خانم ها به خصوص دختران جوان و نوجوان در سن بلوغ با یک روش مناسب موهای زائد این ناحیه را از بین ببرند. تا دچار کیست مویی پایین کمر نشوند.

2-آیا سرکه سیب کیست مویی را درمان می کند؟

هیچ تحقیقی مبنی بر این که سرکه سیب کیست مویی را درمان می کند وجود ندارد. اما تحقیقاتی وجود دارد که ثابت می کند سرکه سیب و روغن چای سبز خاصیت آنتی باکتریال یا ضد میکروبی دارد.

3-چرا برخی از کیست های مویی بو می دهند؟

زمانی که مو در داخل فولیکول گیر می کند جداری در اطراف آن ایجاد می شود. سلول هایی که این جدار را تشکیل می دهند از خود پروتئین و کراتین ترشح می کنند. زمانی که ترشحات داخل کیست تخلیه می شود بوی بدی از آن متصاعد می شود.

4-آیا کیست مویی خطرناک است؟

کیست مویی به تنهایی خطرناک نیست. اما اگر درمان نشود دچار آبسه و عفونت می شود. این عفونت منجر می شود که کیست مویی پیچیده تر شود و درنهایت منجر به فیستول های متعدد شود. در برخی موارد نادر مشاهده شده که کیست مویی درمان نشده به سرطان پوست در این ناحیه منتهی شده است. کیست مویی به خودی خود منجر به مرگ بیمار نمی شود اما عفونت های شدید سیستمک می توانند منتهی به مرگ بیمار شوند.

5-چطور می توان از پیشرفت کیست مویی جلوگیری کرد؟

ناحیه کیست مویی را همواره تمیز و عاری از مو نگهدارید. می توانید با کمی بتادین رقیق شده از افزایش عفونت در این ناحیه جلوگیری کنید.. تحت نظر متخصص جراحی باشید تا زمان فرا رسیدن عمل جراحی کیست مویی توصیه های لازم را به شما گوشزد کنند. همچنین ممکن است جراح تا قبل از عمل جراحی کیست مویی برای شما دارو تجویز کند.

6-کیست مویی در کشاله ران چگونه درمان می شود؟

کیست مویی در ناحیه کشاله ران و در ناحیه پایین کمر را می توان با لیزر پرتوان و به روش بسته تخلیه و درناژ کرد. از آنجایی که ناحیه کشاله ران  بسیار تحت فشار و اصطکاک است بسیار مهم است که یک روش مطمئن با دوره نقاهت بسیار کوتاه برای درمان آن در نظر گرفته شود. در حال حاضر لیزر کیست مویی بهترین و مدرنترین روش با دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد.

7-درمان سرپایی کیست مویی به چه شکل است؟

درمان کیست مویی به طور سرپایی با لیزر پرتوان به روش بسته و در یک جلسه 20 تا 30 دقیقه ای انجام می شود. این روش یک درمان بدون عود و بازگشت و با کوتاهترین دوره نقاهت می باشد. برای اطلاعات بیشتر با مطب دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر تماس بگیرید. 02122761600

8-روش درمان خانگی کیست مویی چیست؟

درمان های خانگی کیست‌مویی قبل از مراجعه به متخصص جراحی عمومی توصیه نمی شود. با اجازه پزشک معالج می توانید از درمان های خانگی کیست‌مویی جهت تخفیف درد و التهاب و ضدعفونی کردن ناحیه کیست‌مویی کمک بگیرید. مالیدن محلول آب و سرکه سیب برای از بین بردن میکروب های ناحیه کمک کننده است. استفاده از داروهای گیاهی مثل گل گاو زبان، موم عسل و دم کرده ریحان باعث تسکین درد و التهاب می گردد. همچنین بعد از جراحی کیست مویی نیز می توان از خواص این گیاهان با اجازه پزشک معالج و در زمان مناسب سود برد. دقت کنید تنها روش درمان قطعی کیست‌مویی جراحی و تخلیه کیست می باشد.

9-کیست مویی در پایین کمر چیست؟

این نوع از کیست مویی را با نام سینوس پیلونیدال می شناسیم. افرادی که دارای موهای ضخیم در ناحیه انتهایی کمر و ساکروم هستند به دلیل رشد برعکس مو به داخل پوست به این بیماری مبتلا می شوند. کیست‌مویی پایین کمر معمولا بر اثر نشستن طولانی و در سنین بلوغ بروز می کند. شیوع این بیماری در بین مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.

10-کیست مویی مقعدی چیست؟

در صورتی که کیست‌مویی در ناحیه مقعد ایجاد شود به آن کیست‌مویی مقعدی می گوییم. این نوع کیست معمولا شایع نیست و کیست‌مویی پایین کمر که بالاتر از مقعد و در ناحیه ساکروم قرار دارد گاها به اشتباه و توسط بیماران به عنوان کیست‌مویی مقعدی مطرح می شود.

11-درمان قطعی کیست مویی با دارو چگونه است؟

هیچ درمان قطعی با دارو برای کیست‌مویی وجود ندارد. ممکن است با مصرف داروی کیست مویی و آنتی بیوتیک مدتی التهاب و عفونت کیست‌مویی درمان شود. اما این وضعیت موقتی است و تا زمانی که کیست‌مویی یا سینوس پیلونیدال تخلیه و جراحی نشود احتمال عود کیست مویی بالاست. یکی از انواع کیست‌مویی با آبسه همراه است. در این مواقع متخصص جراح‌ دارو تجویز می کند و حتی به طور سرپایی آبسه تخلیه می شود. بعد از اتمام دوره درمان دارویی کیست‌مویی، متخصص جراحی اقدام به تخلیه و درناژ کامل کیست‌مویی می کند.

12-آیا کیست مویی خطرناک است؟

کیست‌مویی به خودی خود خطرناک نیست. اما عوارض درمان نکردن کیست‌مویی در طی طولانی مدت ممکن است منجر به بروز عفونت های خطرناک و انتشار فیستول شود. در صورتی که متخصص جراحی کیست‌مویی شما را تشخیص دادند و توصیه به عمل جراحی کردند اجازه ندهید که جراحی بیشتر از 3 ماه به تعویق و تاخیر بیافتد. بیمارانی که چند سال درمان و عمل جراحی کیست‌مویی را به تاخیر می اندازند در نهایت با آبسه های شدید و عفونت گسترده به طور اورژانسی مجبور به انجام عمل جراحی کیست‌مویی می شوند. بهتر است برای ‌درمان این بیماری برنامه ریزی و تحقیق کافی را انجام دهید و به موقع برای جراحی کیست مویی اقدام کنید.

13-بهترین درمان موی برگشتی چیست؟

بهترین روش درمان لیزر کیست مویی یا همان موی برگشتی است. همچنین بهتر است برای از بین بردن موهای زائد و جلوگیری از عود مجدد موی برگشتی از لیزر موهای زائد استفاده کنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

24 دیدگاه برای “کیست مویی چیست

 1. Avatar معصومه گفت:

  سلام من موی زیادی پایین کمرم ندارم اما یه چیزی مثل کیست مویی پایین کمرم درست شده به نظرتون باید لیزر کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برخی افراد که موهای کرکی دارند نیز به کیست مویی مبتلا می شوند. از مطب یک وقت ویزیت حضوری یا ویزیت آنلاین بگیرید بعد از ارسال عکس تشخیص نهایی اعلام می شود.

 2. Avatar جهان گفت:

  سلام من پارسال جراحی سنتی کیست مویی انجام دادم الان رفتم پیش جراحم میگن عود کرده آیا میتونم بیام پیش شما لیزر بسته انجام بدم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله بهتر است عمل جراحی کیست مویی مجدد را با لیزر و به روش بسته انجام دهید. ابتدا از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 3. Avatar سعید گفت:

  خانم دکتر کیست مویی همراه با آبسه و فیستول را میشه تو یک جلسه لیزر کرد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید معاینه شوید. معمولا این امکان برای تمام انواع کیست مویی وجود دارد.

 4. Avatar محسن گفت:

  خانم دکتر من یه برآمدگی پایین کمرم دارم که کمی قرمز و دردناکه خیلی هم پر مو هستم اما سوراخ و ترشحی نداره میشه راهنمایی کنید که چیه و چی کار کنم؟ ممکنه کیست مویی باشه؟ یه همچین برجستگی کوچیکی لیزر و جراحی لازم داره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام یک وقت ویزیت حضوری یا آنلاین هماهنگ کنید تا وضعیت شما را بررسی کنم. اگر به موقع مراجعه کنید مشکل کیست مویی سرپایی در مطب حل خواهد شد.

 5. Avatar محسن گفت:

  خانم دکتر ممکنه کمر درد ربطی به کیست مویی داشته باشه؟ من الان 6 ماهه که کیست مویی دارم تازگی کمرم درد میگیره تا تو پام هم دردش می پیچه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کیست مویی به خودی خود ارتباطی با کمر درد ندارد مگر این که عفونت منتشره از کیست مویی منجر به درد شود. برای بررسی این مورد به یک ارتوپد مراجعه کنید. برای جراحی کیست مویی نیز پیشنهاد می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و بیش از درمان کیست مویی را به تاخیر نیاندازید.

 6. Avatar امیرحسین گفت:

  خانم دکتر من جوش های متعددی پایین کمرم میزنم و بعد از مدتی خودش می ترکه و خوب میشه بعد یکی دیگه در میان ممکنه این کیست مویی باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر جوش هایی که می فرمایید مجدد در همان نقطه عود می کنند بهتر است توسط متخصص جراحی بررسی شوند. اما اگر کیست مویی نباشد و تنها یک مشکل پوستی باشد باید برای تشخیص و درمان به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. در صورتی که کیست مویی تشخیص داده شود

 7. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من چند سالی هست که کیست مویی دارم به تازگی از نافم خون و چرک میاد می خواستم بدونم این دو تا میتونه به هم ربطی داشته باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای پی گیری هر دو مورد کیست مویی پایین کمر و خروج چرک از ناف به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه فرمایید. خروج چرک از ناف ارتباطی با کیست مویی پایین کمر ندارد.

 8. Avatar ذبیح اله برمو گفت:

  با سلام من الان سه چهار ساله ک دچار کیست مویی شدم و متوجه نشدم و سر یسری مسائل نتوستم خودمو درمان کنم الان دکترا میگن کیست خیلی عمیقی داری و از چهار جا سوراخ شده و عفونی هستش خاستم ببینم هزینش چقدره ک عمل بشه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام هزینه عمل جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی بعد از معاینه مشخص می شود. برای اطلاع از حدود هزینه ها لطفا با مطب تماس بگیرید.

 9. Avatar محمود گفت:

  از اطلاعات جامع و خوبتون ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   از قدردانی شما متشکرم

 10. Avatar حمید گفت:

  خانم دکتر کیست مویی که با سوراخ های زیاد و آّبسه باشه هم با لیزر درمان می کنید؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله توصیه بر این است که کیست مویی پیشرفته را با لیزر پرتوان درمان کنید و از انجام جراحی سنتی پرهیز کنید. لیزر کیست مویی امکان عود و آسیب به بافت کمتری دارد.

 11. Avatar شاهین گفت:

  خانم دکتر با سلام.
  من یکسال پیش به روش بسته عمل حراحی کیست مویی انجام دادم، یکماه پیش روی قفسه سینه ام یک جوش درآمد که به تدریج بزذگ شد و سر باز کرد، با استفاده از بنزوئیل پروکساید کمی بهتر شد ولی الان دوباره بالا اون نقطه یکی دیگه داره درمیاد و اطراف قبلی هم چند نقطه قرمز ایجاد شده. آیا ممکنه کیست در این ناحیه هم رشد کنه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله ممکن است در هر ناحیه ای که رویش مو وجود دارد کیست مویی ایجاد شود.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام
    متاسفانه من دچار کیست مویی شده ام و خیلی نگرانم
    به پزشک مراجعه کردم
    گفتند که روش لیز عود قطعی دارد
    خواستم بدونم
    درد بعد عمل داره

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام تمام جراحی های کیست مویی من با لیزر و بدون عود و بازگشت انجام می شود. در این مورد باید با یک متخصص جراحی عمومی و لیزر باتجربه مشورت کنید که تجربه و مهارت کار با لیزر پرتوان را داشته باشند. برخی از بیماران که با لیزر کیست مویی درمان می شوند هیچ دردی ندارند و برخی نیز درد جزئی دارند که با یک مسکن ساده قابل کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *