کیست مویی

کیست مویی چیست

کیست مویی چیست

کیست مویی درحقیقت، نام دیگر بیماری ” کیست پیلونیدال“، ” سینوس پیلونیدال” یا “سینوس مویی” است که باعث ایجاد یک حفره یا سوراخ، در عمق کمی از پوست می شود. برخی بیماران آن را با نام موی برگشتی نیز می شناسند. همچنین اگر مجرای این حفره ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل آن جمع شده و باعث ایجاد کیست یا آبسه در پوست می شود. این کیست پوستی محل تجمع مو، آلودگی و مواد زائد است و در اکثر مواقع، در انتهای ستون فقرات و پایین کمر، در فضای خالی بین دو باسن ایجاد می شود و باعث ایجاد برآمدگی، ترشح و درد، در این ناحیه از بدن بیمار می شود. نکته قابل توجه این است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد، حتی نمی دانند که کیست مویی چیست و تفاوت آبسه و کیست مویی را نمی دانند.  طبق آمار به دست آمده، بیش از 25 درصد مردم، به این بیماری دردناک، مبتلا می شوند. این بیماری آزار دهنده، در مردان شیوع بیشتری دارد. پوشیدن لباس‌های چسبناک و تنگ نیز می‌تواند باعث وخیم تر شدن وضعیت این بیماری شود.

کیست مویی در هر نقطه ای از بدن می تواند تشکیل شود. برای مثال کیست مویی سر، کیست مویی زیر بغل، کشاله ران و حتی نوک سینه نیز از جمله کیست مویی های شایع می باشند.

تشخیص کیست مویی تصویر دو مورد کیست مویی با فیستول

علائم کیست مویی حاد

علائم و نشانه های بیماری کیست مویی حاد عبارت است از:

 • احساس درد در زمان نشستن و ایستادن و فشار آوردن به ناحیه
 • تورم و قرمزی و ایجاد زخم روی پوست
 • ریختن ترشحات چرک یا خون از حفره حاوی کیست
 • خروج بوی نامطبوع از محل زخم و چرک
 • به وجود آمدن سوراخ های مختلف در پوست
 • بیرون آمدن مو از محل کیست یا ضایعه
 • ایجاد عفونت، تب و لرز و حالت تهوع در فرد مبتلا به کیست مویی

عکس کیست مویی که فیستوله شده است

علائم کیست مویی مزمن

متاسفانه درصد ابتلای افراد به این بیماری دردناک، بالاست و تقریبا حدود 40 درصد از افراد، دچار کیست مویی یا سینوس پیلونیدال مزمن می شوند. می توان گفت، درد این نوع از کیست، كمتر از مورد حاد آن است. زیرا معمولا مقداری چرك از کیست خارج شده و باعث کاهش فشار در ناحیه پشت می شود؛ اگرچه، عفونت ناشی از آن كاملا برطرف نمي شود ولي درد كاهش مي يابد و خیلی شديد نخواهد بود. ترکیدن کیست مویی به معنای درمان کیست مویی نمی باشد. بنابراين، نشانه ها و علائم درد و تخليه چرك، زمانی طولانی، ادامه خواهد داشت و هر چند وقت یک بار نیز، مجددا عود مي كند تا زمانی که کیست به وسیله جراحي یا لیزر به طور کامل تخلیه و درناژ شود.

عکس چندین کیست مویی کنار هم در پایین کمر

چه افرادی دچار بیماری کیست مویی می شوند؟

در افرادی با شرایط زیر احتمال ابتلا به کیست مویی بیشتر است:

 • در افراد چاق یا دارای وزن زیاد و همچنین، در مردان، احتمال ابتلا بیشتر است.
 • در کسانی که دارای مو‌های پرپشت و ضخیمی در ناحیه هستند.
 • در افرادی که برای زمانی طولانی، در حالت نشسته به سر می برند؛ مانند راننده‌ ها و کارمندان
 • با ایجاد شکاف، خارش یا آسیب دیدگی دائمی در محل این بیماری احتمال ابتلا به کیست مویی افزایش می یابد.
 • در کسانی که در بین اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری وجود دارد.

علت کیست مویی در زنان

معمولا علت کیست مویی در زنان و مردان یکسان است. مگر در مواقعی که پای هورمون های زنانه در میان باشد. گاها بر اثر اختلالات هورمونی یا افزایش ترشح برخی از هورمون ها در زنان بیمار دچار ضخامت مو یا انسداد غدد چربی زیر پوست می شود. ترشح بیش از اندازه غدد چربی و مسدود شدن آنها یکی از عوامل مهم بروز کیست مویی در زنان می باشد. همچنین افزایش ترشح هورمون تستسترون در زنان موجب ضخیم شدن موهای زائد شده و اغلب این بیماران دچار موی برگشتی و در نهایت کیست مویی می شوند.

آبسه کیست مویی چیست؟

زمانی که مو و محتویات مرده پوست و بافت در داخل حفره کیست مویی باقی می مانند بعد از گذشت مدت زمانی طولانی دچار آبسه و عفونت می شوند. در این زمان می گوییم بیمار دچار آبسه کیست مویی شده است. اگر این آبسه خود به خود تخلیه شود و بیمار دچار آبسه های مکرر شود دچار عارضه دیگری به نام فیستوله شدن کیست مویی می شود. ترکیدن کیست مویی به معنای درمان شدن عفونت و آبسه آن نیست و حتما باید به متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

انیمیشن پسری که به پشت ایستاده و ناحیه ساکروم و محل تشکیل کیست مویی پایین کمر نشان داده شده است

 

درمان کیست مویی

همانطور که در بالا اشاره شد اصول درمانی کیست ‌مویی بر تخلیه و خارج کردن و خشک کردن کیست می باشد. بهترین روش درمان کیست مویی درمانی است که:

 • عود و بازگشت نداشته باشد
 • دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد
 • اسکار و زخم عمل باقی نماند
 • بیمار کمترین درد و التهاب و خونریزی را تجربه کند

درمان کیست مویی با دارو

در صورتی که کیست‌ مویی همراه با آبسه و حتی فیستول باشد متخصص جراحی عمومی ابتدا برای بیمار دارو تجویز می کند و یا اقدام به تخلیه ابتدایی آبسه و عفونت می کند. بعد از تخفیف علائم عفونت و التهاب متخصص جراحی اقدام به خارج کردن و جراحی کیست‌ مویی می کند. بنابراین درمان کیست مویی با دارو به تنهایی موثر واقع نمی شود و یک روش کمکی برای گرفتن نتیجه بهتر از عمل جراحی و یا لیزر کیست مویی می باشد. توصیه بر این است که برای گرفتن بهترین نتیجه از انواع لیزر برای درمان و جراحی کیست مویی بهره ببرید. بنابراین مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه بسیار کمک کننده خواهد بود.

عمل سرپایی کیست مویی

این نوع جراحی یا به روش بسته و یا به روش باز انجام می شود. بسته به مهارت و تجربه متخصص جراحی یکی از این دو روش به کار گرفته می شود.

عکس قبل و بعد جراحی کیست مویی با لیزر

جراحی کیست مویی به روش بسته

در جراحی کیست مویی به روش بسته متخصص بعد از برداشتن مو و شکاف جدار کیست، زخم باز را با بخیه می بندد. بنابراین بعد از جراحی کیست‌ مویی بسته، بیمار نیازی به مراقبت های سخت و تعویض پانسمان کیست مویی ندارد. در صورتی که این جراحی با لیزر و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام شود احتمال عود کیست مویی نزدیک به صفر است. دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است و بازگشت به محل کار بین 1 تا 5 روز خواهد بود. از روز چهارم یا پنجم بیمار می تواند با اجازه پزشک معالج حمام کند و ناحیه عمل را شستشو دهد.

جراحی کیست مویی به روش باز

در این روش بعد از جراحی و تخلیه کیست مویی زخم ناحیه باز می ماند و با بخیه بسته نمی شود. به همین دلیل به این روش جراحی باز کیست مویی اطلاق می شود. متاسفانه هزینه درمان کیست مویی در این روش بسیار بالاست زیرا بیمار باید روزانه پانسمان خود را تعویض کند و این تعویض روزانه پانسمان حدودا تا 2 ماه به طول می انجامد. به دلیل این که زخم این جراحی باز است بسیار در معرض عفونت و آسیب قرار دارد. به همین دلیل احتمال عود در این جراحی بسیار بالاست.

بیمار معمولا تا 2 ماه درگیر زخم باز است و بازگشت به محل کار و زندگی روزمره در مقایسه با جراحی بسته بسیار طولانی است. همین دوره نقاهت طولانی عوارض و هزینه و مشکلات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

سوالات متداول کیست مویی چیست

1-آیا خانم ها هم به کیست مویی مبتلا می شوند؟

علت بروز کیست مویی برگشت مو به فولیکول است. مو به جای این که رو به بیرون رشد کند به طور معکوس و رو به داخل رشد می کند. بنابراین اگر خانمی در انتهای کمر مو داشته باشد امکان بروز کیست مویی وجود دارد. توصیه می شود خانم ها به خصوص دختران جوان و نوجوان در سن بلوغ با یک روش مناسب موهای زائد این ناحیه را از بین ببرند. تا دچار کیست مویی پایین کمر نشوند.

2-آیا سرکه سیب کیست مویی را درمان می کند؟

هیچ تحقیقی مبنی بر این که سرکه سیب کیست مویی را درمان می کند وجود ندارد. اما تحقیقاتی وجود دارد که ثابت می کند سرکه سیب و روغن چای سبز خاصیت آنتی باکتریال یا ضد میکروبی دارد.

3-چرا برخی از کیست های مویی بو می دهند؟

زمانی که مو در داخل فولیکول گیر می کند جداری در اطراف آن ایجاد می شود. سلول هایی که این جدار را تشکیل می دهند از خود پروتئین و کراتین ترشح می کنند. زمانی که ترشحات داخل کیست تخلیه می شود بوی بدی از آن متصاعد می شود.

4-آیا ترکیدن کیست مویی خطرناک است؟

در صورتی که کیست مویی بتکرد عفونت و آبسه آن تخلیه می گردد و آسیب شدیدی به بافت ناحیه وارد می شود. با توجه به این که عفونت کیست مویی تخلیه شده است بیمار دیگر درد قبل را ندارد و تصور می کند که بهبود یافته است. اما این بیماران مجدد دچار آبسه و عفونت شدیدتر و عود آبسه و کیست مویی می شوند. این عفونت های مکرر به مرور منجر به فیستوله شدن کیست مویی می گردند.

5-چطور می توان از پیشرفت کیست مویی جلوگیری کرد؟

ناحیه کیست مویی را همواره تمیز و عاری از مو نگهدارید. می توانید با کمی بتادین رقیق شده از افزایش عفونت در این ناحیه جلوگیری کنید.. تحت نظر متخصص جراحی باشید تا زمان فرا رسیدن عمل جراحی کیست مویی توصیه های لازم را به شما گوشزد کنند. همچنین ممکن است جراح تا قبل از عمل جراحی کیست مویی برای شما دارو تجویز کند.

6-کیست مویی در کشاله ران چگونه درمان می شود؟

کیست مویی در ناحیه کشاله ران و در ناحیه پایین کمر را می توان با لیزر پرتوان و به روش بسته تخلیه و درناژ کرد. از آنجایی که ناحیه کشاله ران  بسیار تحت فشار و اصطکاک است بسیار مهم است که یک روش مطمئن با دوره نقاهت بسیار کوتاه برای درمان آن در نظر گرفته شود. در حال حاضر لیزر کیست مویی بهترین و مدرنترین روش با دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد.

7-درمان سرپایی کیست مویی به چه شکل است؟

درمان کیست مویی به طور سرپایی با لیزر پرتوان به روش بسته و در یک جلسه 20 تا 30 دقیقه ای انجام می شود. این روش یک درمان بدون عود و بازگشت و با کوتاهترین دوره نقاهت می باشد. برای اطلاعات بیشتر با مطب دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر تماس بگیرید. 02122761600

8-روش درمان خانگی کیست مویی چیست؟

درمان های خانگی کیست‌مویی قبل از مراجعه به متخصص جراحی عمومی توصیه نمی شود. با اجازه پزشک معالج می توانید از درمان های خانگی کیست‌مویی جهت تخفیف درد و التهاب و ضدعفونی کردن ناحیه کیست‌مویی کمک بگیرید. مالیدن محلول آب و سرکه سیب برای از بین بردن میکروب های ناحیه کمک کننده است. استفاده از داروهای گیاهی مثل گل گاو زبان، موم عسل و دم کرده ریحان باعث تسکین درد و التهاب می گردد. همچنین بعد از جراحی کیست مویی نیز می توان از خواص این گیاهان با اجازه پزشک معالج و در زمان مناسب سود برد. دقت کنید تنها روش درمان قطعی کیست‌مویی جراحی و تخلیه کیست می باشد.

9-کیست مویی در پایین کمر چیست؟

این نوع از کیست مویی را با نام سینوس پیلونیدال می شناسیم. افرادی که دارای موهای ضخیم در ناحیه انتهایی کمر و ساکروم هستند به دلیل رشد برعکس مو به داخل پوست به این بیماری مبتلا می شوند. کیست‌مویی پایین کمر معمولا بر اثر نشستن طولانی و در سنین بلوغ بروز می کند. شیوع این بیماری در بین مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.

10-کیست مویی مقعدی چیست؟

در صورتی که کیست‌مویی در ناحیه مقعد ایجاد شود به آن کیست‌مویی مقعدی می گوییم. این نوع کیست معمولا شایع نیست و کیست‌مویی پایین کمر که بالاتر از مقعد و در ناحیه ساکروم قرار دارد گاها به اشتباه و توسط بیماران به عنوان کیست‌مویی مقعدی مطرح می شود.

11-درمان قطعی کیست مویی با دارو چگونه است؟

هیچ درمان قطعی با دارو برای کیست ‌مویی وجود ندارد. ممکن است با مصرف داروی کیست مویی و آنتی بیوتیک مدتی التهاب و عفونت کیست‌مویی درمان شود. اما این وضعیت موقتی است و تا زمانی که کیست‌مویی یا سینوس پیلونیدال تخلیه و جراحی نشود احتمال عود کیست مویی بالاست. یکی از انواع کیست‌مویی با آبسه همراه است. در این مواقع متخصص جراح‌ دارو تجویز می کند و حتی به طور سرپایی آبسه تخلیه می شود. بعد از اتمام دوره درمان دارویی کیست‌مویی، متخصص جراحی اقدام به تخلیه و درناژ کامل کیست‌مویی می کند.

12-آیا کیست مویی خطرناک است؟

کیست‌ مویی به خودی خود خطرناک نیست. اما عوارض درمان نکردن کیست‌مویی در طی طولانی مدت ممکن است منجر به بروز عفونت های خطرناک و انتشار فیستول شود. در صورتی که متخصص جراحی کیست‌مویی شما را تشخیص دادند و توصیه به عمل جراحی کردند اجازه ندهید که جراحی بیشتر از 3 ماه به تعویق و تاخیر بیافتد. بیمارانی که چند سال درمان و عمل جراحی کیست ‌مویی را به تاخیر می اندازند در نهایت با آبسه های شدید و عفونت گسترده به طور اورژانسی مجبور به انجام عمل جراحی کیست‌مویی می شوند. بهتر است برای ‌درمان این بیماری برنامه ریزی و تحقیق کافی را انجام دهید و به موقع برای جراحی کیست مویی اقدام کنید.

13-بهترین درمان موی برگشتی چیست؟

بهترین روش درمان لیزر کیست مویی یا همان موی برگشتی است. همچنین بهتر است برای از بین بردن موهای زائد و جلوگیری از عود مجدد موی برگشتی از لیزر موهای زائد استفاده کنید.

14-کیست مویی در سر چگونه ایجاد می شود؟

با مسدود شدن غدد سباسه یا همان غدد ترشح چربی در زیر پوست سر این نوع کیست مویی ایجاد می شود. گاها برجستگی که در زیر پوست سر احساس می کنید یک لیپوم یا غده چربی است و اگر حاوی مو باشد به آن کیست مویی می گوییم.

15-تفاوت کیست مویی و آبسه در چیست؟

زمانی که کیست مویی که حاوی مو بقایای مرده پوست است مزمن و آلوده می شود دچار عفونت و آبسه می شود. کیست مویی حاوی مو می باشد اما آبسه فقط حاوی عفونت چرکی است.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

80 دیدگاه برای “کیست مویی چیست

 1. Avatar معصومه گفت:

  سلام من موی زیادی پایین کمرم ندارم اما یه چیزی مثل کیست مویی پایین کمرم درست شده به نظرتون باید لیزر کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برخی افراد که موهای کرکی دارند نیز به کیست مویی مبتلا می شوند. از مطب یک وقت ویزیت حضوری یا ویزیت آنلاین بگیرید بعد از ارسال عکس تشخیص نهایی اعلام می شود.

 2. Avatar جهان گفت:

  سلام من پارسال جراحی سنتی کیست مویی انجام دادم الان رفتم پیش جراحم میگن عود کرده آیا میتونم بیام پیش شما لیزر بسته انجام بدم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله بهتر است عمل جراحی کیست مویی مجدد را با لیزر و به روش بسته انجام دهید. ابتدا از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 3. Avatar سعید گفت:

  خانم دکتر کیست مویی همراه با آبسه و فیستول را میشه تو یک جلسه لیزر کرد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید معاینه شوید. معمولا این امکان برای تمام انواع کیست مویی وجود دارد.

 4. Avatar محسن گفت:

  خانم دکتر من یه برآمدگی پایین کمرم دارم که کمی قرمز و دردناکه خیلی هم پر مو هستم اما سوراخ و ترشحی نداره میشه راهنمایی کنید که چیه و چی کار کنم؟ ممکنه کیست مویی باشه؟ یه همچین برجستگی کوچیکی لیزر و جراحی لازم داره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام یک وقت ویزیت حضوری یا آنلاین هماهنگ کنید تا وضعیت شما را بررسی کنم. اگر به موقع مراجعه کنید مشکل کیست مویی سرپایی در مطب حل خواهد شد.

 5. Avatar محسن گفت:

  خانم دکتر ممکنه کمر درد ربطی به کیست مویی داشته باشه؟ من الان 6 ماهه که کیست مویی دارم تازگی کمرم درد میگیره تا تو پام هم دردش می پیچه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کیست مویی به خودی خود ارتباطی با کمر درد ندارد مگر این که عفونت منتشره از کیست مویی منجر به درد شود. برای بررسی این مورد به یک ارتوپد مراجعه کنید. برای جراحی کیست مویی نیز پیشنهاد می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و بیش از درمان کیست مویی را به تاخیر نیاندازید.

 6. Avatar امیرحسین گفت:

  خانم دکتر من جوش های متعددی پایین کمرم میزنم و بعد از مدتی خودش می ترکه و خوب میشه بعد یکی دیگه در میان ممکنه این کیست مویی باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر جوش هایی که می فرمایید مجدد در همان نقطه عود می کنند بهتر است توسط متخصص جراحی بررسی شوند. اما اگر کیست مویی نباشد و تنها یک مشکل پوستی باشد باید برای تشخیص و درمان به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. در صورتی که کیست مویی تشخیص داده شود

 7. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من چند سالی هست که کیست مویی دارم به تازگی از نافم خون و چرک میاد می خواستم بدونم این دو تا میتونه به هم ربطی داشته باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای پی گیری هر دو مورد کیست مویی پایین کمر و خروج چرک از ناف به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه فرمایید. خروج چرک از ناف ارتباطی با کیست مویی پایین کمر ندارد.

 8. Avatar ذبیح اله برمو گفت:

  با سلام من الان سه چهار ساله ک دچار کیست مویی شدم و متوجه نشدم و سر یسری مسائل نتوستم خودمو درمان کنم الان دکترا میگن کیست خیلی عمیقی داری و از چهار جا سوراخ شده و عفونی هستش خاستم ببینم هزینش چقدره ک عمل بشه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام هزینه عمل جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی بعد از معاینه مشخص می شود. برای اطلاع از حدود هزینه ها لطفا با مطب تماس بگیرید.

 9. Avatar محمود گفت:

  از اطلاعات جامع و خوبتون ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   از قدردانی شما متشکرم

 10. Avatar حمید گفت:

  خانم دکتر کیست مویی که با سوراخ های زیاد و آّبسه باشه هم با لیزر درمان می کنید؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله توصیه بر این است که کیست مویی پیشرفته را با لیزر پرتوان درمان کنید و از انجام جراحی سنتی پرهیز کنید. لیزر کیست مویی امکان عود و آسیب به بافت کمتری دارد.

 11. Avatar شاهین گفت:

  خانم دکتر با سلام.
  من یکسال پیش به روش بسته عمل حراحی کیست مویی انجام دادم، یکماه پیش روی قفسه سینه ام یک جوش درآمد که به تدریج بزذگ شد و سر باز کرد، با استفاده از بنزوئیل پروکساید کمی بهتر شد ولی الان دوباره بالا اون نقطه یکی دیگه داره درمیاد و اطراف قبلی هم چند نقطه قرمز ایجاد شده. آیا ممکنه کیست در این ناحیه هم رشد کنه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله ممکن است در هر ناحیه ای که رویش مو وجود دارد کیست مویی ایجاد شود.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام
    متاسفانه من دچار کیست مویی شده ام و خیلی نگرانم
    به پزشک مراجعه کردم
    گفتند که روش لیز عود قطعی دارد
    خواستم بدونم
    درد بعد عمل داره

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام تمام جراحی های کیست مویی من با لیزر و بدون عود و بازگشت انجام می شود. در این مورد باید با یک متخصص جراحی عمومی و لیزر باتجربه مشورت کنید که تجربه و مهارت کار با لیزر پرتوان را داشته باشند. برخی از بیماران که با لیزر کیست مویی درمان می شوند هیچ دردی ندارند و برخی نیز درد جزئی دارند که با یک مسکن ساده قابل کنترل است.

 12. Avatar رمله گفت:

  سلام خانم دکتر من دچارکیست مویی شدم بی اندازه دردناک ولی سربازنکرده وعفونتش تخلیه نشده میتونم همینجوری جراحی بالیزرکنم آخه دردم خیلی زیاده نمیشه تحمل کنم تبولرزوحالت تهوع دردپاومثانه چندشبه امونموبریده

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می تواند برای لیزر کیست مویی اقدام کنید. فوری از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر تهران تشریف ندارید می توانید ویزیت آنلاین با مطب هماهنگ کنید تا قبل از آمدن به تهران هماهنگی های لازم برای شما انجام شود.

 13. Avatar بشیر شیرینی گفت:

  سلام خانم دکتر آیا کیست مویی در جای دیگر بدن،مثلا صورت هم در می آید؟راستش من یه هم چنین چیزی و با این مشخصات طرف چپ صورتم زیر گوش دارم.می خواستم مطمئن بشم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله در هر نقطه ای از بدن که رویش مو وجود دارد امکان بروز کیست مویی هست.

 14. Avatar شیما گفت:

  سلام من فکر کنم روی کشاله رانم کیست مویی شده. کیست مویی ران با لیزر درمان میشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله بهترین روش درمان کیست مویی ران تخلیه و درناژ آن با لیزر است.

 15. Avatar مازیار گفت:

  سلام ببخشید من چند روزه یه جوش کوچکی بالای باسنم درآوردم ممکنه کیست مویی باشه ممنون

  1. سلام اگر در این ناحیه رویش مو وجود دارد احتمال بروز کیست مویی هست. توصیه می کنم از مطب وقت ویزیت بگیرید که اگر بیماری در مراحل اولیه است سرپایی در مطب درمان شود و نیازی به لیزر کیست مویی در کلینیک نداشته باشد.

 16. Avatar محمد گفت:

  سلام من یه روزه که دیدم بین دو نیمه باسنم بالا تر از مقعد یه سوراخ باریک و دراز که حدود دو سانته و انگار با چاقو یه کم بریدیش دیدم نمیدونم چیه اول فکر کردم عرق سوز شده الان فکر کنم کیست موه و میخوام یکی دو روزه دیگه ببرمش متخصص ببینه ،اگه این یکی دو روز دیر بشه مشکلی نداره و آیا قبل از جراحی حمام کردن مشکلی نیست،بعدشم من چاقی درجه یک دارم و اون قسمت هم موی زیاد دارم

  1. سلام شما دو مورد مهم از ریسک فاکتورهای ابتلا به کیست مویی یعنی پر مویی و چاقی را دارید. به تاخیر انداختن معاینه برای این چند روز مشکلی ایجاد نمی کند. موهای زائد ناحیه را با تیغ، موزر یا لیزر موهای زائد از بین ببرید و کرم موبر روی ناحیه نگذارید. سپس به متخصص جراحی مراجعه کنید.

 17. Avatar مینا گفت:

  خانم دکتر من پایین کمرم یه سوراخ هست ولی نه مو دارم نه ترشح و درد این چی میتونه باشه کیست مویی میتونه باشه؟

  1. بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد احتمال بروز کیست مویی پایین می باشد چون فرمودین که در این ناحیه مو وجود ندارد.

 18. Avatar Mari گفت:

  سلام خانم دکتر.من چهار ماه پیش عمل سینوس پیلونیدال انجام دادم و این سینوس خیلی کوچک و در مراحل ابتدایی بود .در حال حاضر استخوان دنبالچه ام درد میکنه و یک سوراخ ریز بوجود اومده که ازش خون میاد احتمال داره عود کرده باشه.ممنون از پاسخگویی همیشگیتون

  1. سلام بله احتمال عود وجود دارد. موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب از بین ببرید و به جراح معالج خود نیز حتما مراجعه کنید.

 19. Avatar نوید گفت:

  سلام خانم دکتر من احتمالا کیسه مو برگشتی دارم پایین کمرم زخم شده ولی ترشح و درد زیادی ندارم. درمان دارویی داره یا باید جراحی کنم؟

  1. سلام ابتدا باید به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. در صورتی که موی برگشتی یا کیست مویی پایین کمر تشخیص داده شود لازم است با یک روش جراحی یا لیزر درناژ و تخلیه شود. کیست مویی تا زمانی که عفونی نشود ترشح و درد خاصی ندارد. درمان دارویی قطعی برای کیست مویی وجود ندارد و مجدد عود خواهد کرد.

 20. Avatar مهری گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر .
  کیست نافی پیلونیدال هم میشه با لیزر درمان کرد یا حتما باید جراحی بشه ؟؟

  1. سلام باید معاینه شوید. معمولا این امکان وجود دارد.

 21. Avatar ع گفت:

  سلام…خسته نباشید… دو ماه پیش عمل سینوس باز پایین کمر داشتم… عفونت نداشت و زود هم بسته شد..اما بعد از بسته شدن همونجا ک سینوس بود ورم داشت…چند روز پیش ورم ترکید و ازش ی کم عفونت اومد…الان هییچ عفونتی نداره اما همچنان از ترکیدن اون ورم یه سوراخ تشکیل شده و اصلا هم بسته نشده و درد نداره… جراحم گفته هر روز با بتادین تمیزش کنم …به نظر شما اون سوراخ موندگاره؟

  1. سلام اگر عفونت کیست مویی را کنترل کنید زخم کیست مویی به زودی بسته خواهد شد. در این مورد حتما با جراح معالج خود در ارتباط باشید و هرگونه مورد مشکوک یا تاخیر در ترمیم زخم را به ایشان اطلاع دهید.

 22. Avatar حسین گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید برای جلوگیری از ابتلا به کیست باید موهای زائد پشت رو از بین ببریم یا نزدنش بهتره؟؟

  1. سلام حتما برای جلوگیری از بروز کیست مویی و جلوگیری از عود کیست مویی موهای زائد این ناحیه را از بین ببرید. بهتر است از لیزر موهای زائد استفاده کنید.

 23. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر خوب هستین؟ بخشید برادر 11 ساله من یه برامدگی تو همین قسمت داره ولی شبیه هیچ کدوم ازین عکسایی که دیدم نیست نه سوراخه و نه حفره فقط یه برامدگیه که نه خیلی سفته ونه خیلی نرم دراون حد هم پر مو نیست..بنظرتون چی میتونه باشه؟

  1. سلام معمولا کیست مویی در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد و ممکن است فقط یک برآمدگی باشد. تا معاینه نشوند نمی توان دقیقا نظر داد. گاهی نیز کیست مویی نیست و توده چربی است

 24. Avatar مهسا گفت:

  سلام، ببخشید هزینه ی لیزر بسته ی کیست مویی، حدودا چقدر میشه؟

  1. سلام حدود هزینه به روز را تلفنی از مطب بپرسید. تلفن مطب در ساعات اداری بین 9 صبح تا 7 عصر پاسخگو می باشد.

 25. Avatar .. گفت:

  سلام خانوم دکتر من قبلاً یکم اضافه وزن داشتم والان لاغر شدم ولی حدود ۳الی ۴,روز موقعه نشستن درد داشتم بعد از سه چهار روز درد قطع شد ولی استخوانی همون قسمت وجود داره تا الان بهش توجه نکردم فکر کنم غضروفه بنظرتون کیست مویی هست؟

  1. سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد. احتمال بروز کیست مویی در این ناحیه زیاد است. به خصوص که قبلا اضافه وزن هم داشته اید.

   1. Avatar مهران گفت:

    سلام خانم دکتر
    من پایین کمرم یک بر جستگی به وجود امده ایا کیست مویی است؟

    1. این امکان وجود دارد زیرا کیست مویی پایین کمر در مراحل اولیه فقط یک برآمدگی ساده است و علامت خاصی ندارد.

 26. Avatar الیاس گفت:

  سلام من دچار کیست مویی ام ولی چون زود مراجعه کردم به دکتر وقرص وپماد مصرف کردم دیگه چرک خارج نمیشه فقط خط سوراخش جاش مونده ایا به مرور زمان بسته میشه؟ و ایا ۳ هفته ای میشه که چرک بیرون نمیاد ایا خوب شده؟مررسی

  1. سلام کیست مویی با دارو درمان قطعی نمی شود و مجد عود خواهد کرد. جراح برای کاهش عفونت کیست مویی دارو تجویز می کند و بعد از کم شدن عفونت اقدام به تخلیه کیست و تخریب جدار کیست می نماید. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و لیزر کیست مویی به روش بسته را انجام دهید.

 27. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام دردی پایین ستون فقرات بین مقعد و ستون فقرات دارم، ی برآمدگی سفتی ایجاد شده، نشستن و دراز کشیدن درد دارم ، میشه توضیح بدین چیه و باید چیکار کرد

  1. سلام احتمالا دچار کیست مویی پایین کمر شده اید. توصیه می کنم لیزر کیست مویی به روش بسته را برای درمان این بیماری انجام دهید.

 28. Avatar حمید گفت:

  سلام من یه بار کیست مویی را عمل فلاپ پوستی کردم کامل بسته شد ولی بعد چند وقت به علت فشار چند زخم کوچیک درش ایجاد شد تا وقتی موهای اطراف تمیز بود چرک نمی کرد ولی مو ها رشد میکردن و زیاد میشد کم چرک میکرد ولی الان چند روزه که با اینکه مو ها را تمیز کردم چرک میکنه و درد هم داره مشکل چیه؟

  1. سلام کیست مویی شما عود کرده است. به متخصص جراحی معالج یا یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. بهتر است موهای زائد ناحیه را با لیزر از بین ببرید.

 29. Avatar سعيد گفت:

  سلام روي قفسه سينه من به اصلاح چاكراه سينه حدود٧ يا ٨ عدد كيست هست كه دوسالي ميشه خوب نشدن و گاهي عفونت ميكنن و به تعدادشون اضافه ميشه هر چند وقت ايا اينها قابل برداشت با ليزر هستن توسط شما ؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد. برخی از کیست مویی های سینه که بسیار ریز هستند را بهتر است با لیزر پوست که در کلینیک های پوست و مو موجود است درمان کنید. اما اگر کیست مویی بزرگ و ریشه دار باشد می توانیم با لیزر پرتوان آن را تخریب و تخلیه کنیم.

 30. Avatar آرش گفت:

  سلام خسته نباشید من ۴ سال هست که دارای کیست مویی هستم و پس از آخرین بار که عفونت از آن خارج شد الان تقریبا یکسال می باشد که این کیست عود نکرده است و بصورت یک گوشت اضافه است و من میترسم مجدد عود کن آیا باید این را هم عمل کنیم

  1. بله تا زمانی که جدار کیست مویی کاملا از بین نرود احتمال عود کیست مویی وجود دارد. بهتر است در اولین فرصت نسبت به جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی اقدام فرمایید.

   1. Avatar آرش گفت:

    من میخاستم جراحی کیست مویی انجام بدم فقط میخاستم بدونم شما انجام میدیم و اینکه دوران نقاهت چند روز هستش

   2. Avatar آرش گفت:

    خسته نباشید خانم دکتر من میخاستم عمل جراحی باز انجام بدم دوران نقاهت و استراحت در منزل چند روز هست

    1. سلام من جراحی باز انجام نمی دهم. معمولا 4 الی 8 هفته استراحت نیاز دارد. لیزر کیست مویی به روش بسته یک شب استراحت در منزل نیاز دارد.

 31. Avatar آرش گفت:

  من میخاستم جراحی کیست مویی انجام بدم فقط میخاستم بدونم شما انجام میدیم و اینکه دوران نقاهت چند روز هستش

 32. Avatar آرش گفت:

  درمورد جراحی میخاستم بدونم دوران نقاهت چند روز هستش

  1. سلام اگر لیزر کیست مویی انجام دهید و به روش بسته فقط یک شب در منزل استراحت می کنید و سه الی هفت روز بعد می توانید به محل کار خود بازگردید. برخی بیماران دو روز بعد به محل کار خود بازگشته اند. در عمل جراحی کیست مویی به روش باز و با تیغ و کوتر دوره نقاهت کمتر از یک ماه نخواهد بود. معمولا بیمار تا دو ماه درگیر ترمیم زخم باز کیست مویی می باشد.

 33. Avatar پرهام گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  دو تا سوال داشتم
  در جراحی با لیزر بعد از جراحی بخیه زده میشه؟؟
  درمان کیست مویی با هر شدتی که باشه با لیزر قابل درمان هست؟؟

  1. سلام در جراحی کیست مویی بسته بعد از اتمام جراحی بخیه زده می شود. معمولا کیست مویی با هر شدتی که باشد با لیزر پرتوان قابل جراحی و درمان است. از مطب وقت ویزیت حضوری یا آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

 34. Avatar شمیم امینی گفت:

  سلام من چند ساله که درگیر یک جوش بزرگی که قرمز است و خون وچرک از آن می آید اول دکترها کپسول تجویز میکردند بعد یکی از دکترها لیزر را پیشنهاد کرد که در حال رفتن هستم

  1. سلام داروهای آنتی بیوتیک صرفا جهت کاهش عفونت و آماده سازی ناحیه برای جراحی کیست مویی تجویز می شود. بعد از اتمام داروها عفونت کیست مویی مجدد عود می کند. بهتر است لیزر کیست مویی به روش بسته انجام شود.

 35. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر وقت به خیر .من کیست مویی دارم ودرواقع یه حفره ایجاد شده .من باید چکار کنم؟

  1. سلام بهتر است از درمان با لیزر کیست مویی به روش بسته و توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر سود ببرید. کیست مویی درمان دارویی ندارد و عمل جراحی باز هم بسیار سخت است.

 36. Avatar ابوالفضل فلاحی گفت:

  سلام .خانم دکتر من امروز .بعد از ظهر که رفتم.دستشویی .در اطراف ناحیه مقعد .جوش یا برآمدگی نداشتم.شب که رفتم درد.داشتم.دسد زدم دیدم جوش خیلی بزرگیه.روز.بعد دست زدم خیلی کمتر شده بود.دقیقا کنار ناحیه مقعد.بنظر شما این کیست مویی هست یا یک جوش ؟

  1. سلام ممکن است آبسه یا کیست مویی همراه با عفونت باشد. ناحیه را دستکاری نکنید و به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید.

 37. Avatar عرشیا گفت:

  سلام
  من همروئید یا بواسیر دارم و اینکه دنبالچه من شکسته و در اون ناحیه درد خیلی زیادی هست
  میخواستم بپرسم احتمال این هست که آن برآمدگی که دکتر گفت بواسیر هست کیست مویی باشد؟
  چون من سوراخ یا حفره ای در آن ناحیه ندارم و خون و دیگر ترشحات نمی یاد

  1. سلام کیست مویی در ناحیه ای بروز می کند که مو میروید. اما هموروئید در واقع بالشتک های طبیعی داخل مقعد می باشند که به عمل دفع کمک می کنند. زمانی که متخصص تشخیص می دهد که شما دچار هموروئید شده اید یعنی پاکه های هموروئید یا همان بواسیر دچار التهاب و ناهنجاری شده اند. هموروئید ممکن است بدون درد و خونریزی و ترشح باشد و فقط بیمار احساس توده در ناحیه مقعد و یا مشکل در اجابت مزاج را گزارش نماید. گاها تغییرات شکل ظاهری مقعد نیز نشان دهنده بروز هموروئید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *