بیماری های مقعد

خارش مقعد علل و درمان

خارش مقعد

خارش مقعد به لاتین pruritus ani یک نوع پیش آگهی است که معمولا در هنگام شب یا بعد از هر بار اجابت مزاج رخ می دهد. بهترین روش برای یافتن علت خارش مقعد آندوسکوپی و کلونوسکپی است. چون به بررسی تومورهای روده بزرگ نیاز دارد.
همچنین باید کشت پوستی انجام شود تا علت بیماری از نظر قارچ پوستی نیز بررسی شود اما قبل از هر چیز پزشک متخصص جراحی ناحیه را معاینه می کند و تشخیص اولیه را اعلام می کند. خارش مقعدی به انگلیسی anal itching می باشد.

محرک های خارش مقعد

اصول اولیه درمان خارش مقعد از میان برداشتن محرک های این بیماری است. بنابراین اگر در مواجهه با یکی از عوامل زیر هستید نسبت به رفع آن اقدام کنید. بدین ترتیب به درمان موفق خارش مقعد دست می یابید:

 • نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و چای
 • کشیدن سیگار و مصرف دخانیات
 • نوشیدنی های حاوی مقادیر بالای گاز، الکل و قند
 • لبنیات به خصوص شیر و پنیر
 • گوجه فرنگی، انگور، انجیر، آلوبخارا و مرکبات
 • شکلات و آجیل
 • بیماری های التهابی روده و کرون

علل خارش مقعد

علت خارش مقعد چیست

خارش مقعد ممکن است موقتی باشد و به دلیل تغذیه نا مناسب یا حساسیتی موقتی باشد. اما در برخی موارد خارش مقعد می تواند پیش آگهی یک مشکل یا بیماری در ناحیه مقعد باشد. این بیماری ها می توانند یکی از موارد زیر باشند:

 • هموروئید یا بواسیر
 • بیماری های گوارشی
 • بروز کرمک یا انگل
 • وجود زخم شقاق یا فیشر و یا اسکین تگ
 • وجود آبسه و عفونت
 • حساسیت به شوینده ها
 • اسهال و یبوست مزمن
 • غذاهای تند و پر ادویه
 • حساسیت به لباس زیر و لباس های تنگ و چسبان
 • دیابت
 • حساسیت های پوستی و پسوریازیس

به دنبال هر یک از بیماری های بالا و بروز خارش مقعد ممکن است بیمار به فیستول و مشکلات پوستی دیگر دچار شود

درمان خارش مقعد

با برطرف کردن علل خارش مقعد تا حد زیادی می توانید به درمان خارش مقعد دست یابید. برای درمان های تکمیلی و تشخیص دقیق علت بیماری توصیه می شود به یک متخصص جراحی مراجعه کنید. علاوه بر مراجعه به دکتر متخصص موارد زیر را رعایت فرمایید:

 • ناحیه خارش را دستکاری نکنید و همراه تمیز و خشک نگهدارید
 • بررسی کنید که به دستمال توالت یا لباس زیر خود حساسیت نداشته باشید.
 • اگر بعد از اجابت مزاج دسترسی به آب ندارید از دستمال مرطوب برای تمیز و پاک کردن ناحیه مقعد استفاده کنید.
 • در هنگام سفر و زمانی که به اصطلاح آب به آب می شوید استفاده از آب تصفیه شده مطمئن برای طهارت و یا استفاده از دستمال مرطوب توصیه می شود.
 • گرما و رطوبت منجر به بروز خارش مقعد می شود. بنابراین اگر مدت طولانی در خارج از منزل به سر می برید حتما لباس های گشاد و نخی بپوشید و از خشک و خنک بودن ناحیه مطمئن شوید.
 • از خوردن و آشامیدن خوراکی های تند و پرادویه و حساسیت زا خودداری کنید. برای این که لیست کاملی از آلرژی های خود داشته باشید می توانید تست آلرژی بدهید.
درمان خارش مقعد با رفع هموروئید و خونریزی التهاب مقعد

علت خارش داخلی مقعد می تواند هموروئید داخلی و علت خارش و سوزش خارج مقعد هموروئید خارجی و زخم شقاق باشد که با داروی هموروئید و شقاق علائم برطرف می شود.

توصیه های دارویی درمان خارش مقعد

پماد بی حسی برای درمان خارش مقعد توصیه نمی شود این پمادها روش درمانی محسوب نمی شوند و تنها برای مدت کوتاهی احساس خارش را تسکین می دهند. از آنجایی که نباید ناحیه را دستکاری کنید و یا بخارانید ممکن است در مواقعی که خارش مقعد غیرقابل تحمل است استفاده موقت از پماد بی حسی کمک کننده باشد.

زمانی که به متخصص جراحی عمومی مراجعه می کنید ممکن است برای شما پماد گلیسیرین تجویز کنند. این پماد خاصیت اتساع دهندگی عروق دارد. به دنبال اتساع عروق ناحیه مقعد میزان گردش خون در این ناحیه تسهیل می شود و در عین حال اسفنگتر مقعد از حالت انقباض خارج می شود. این مکانیسم منجر به کاهش خارش مقعد می شود. اما در نظر داشته باشید برای درمان قطعی خارش مقعد باید علت اصلی آن توسط دکتر متخصص تشخیص داده شود.

پماد گلیسیرین که با خاصیت اتساع دهندگی عروق و افزایش میزان خون در ناحیه و شل کردن اسفنگتر مقعد اثر درمانی را اعمال می کند توسط پزشک تجویز می شود.

از دیگر داروهایی که ممکن است توسط دکتر متخصص تجویز شود پراموکستین از گروه آنتی بیوتیک هاست. این دارو خاصیت تسکین دهندگی نیز دارد. همچنین تجویز استروئیدهای موضعی مثل هیدروکورتیزول ۱/۰ یا پروکتوکورت و همچنین داروی Cupsaicin 0/001% معمولا امکانپذیر است.

سوالات متداول خارش مقعد

1-طریقه مصرف پماد خارش مقعد چگونه است؟

هر صبح و شب پماد را به حلقه مقعد بمالید و سعی کنید پمادهای داخلی را بدون استفاده از اپلیکاتور به داخل برانید. بهتر است دستکش دست کنید و با انگشت ناحیه را به پماد آغشته کنید. بعد از هر اجابت مزاج نیز ناحیه را کاملا خشک و تمیز کنید و دوباره از پماد خارش مقعد استفاده کنید.

2-علت خارش مقعدی در دوران بارداری چیست؟

طی دوران بارداری به دلیل تغییرات شدید هورمونی و فشار بر ناحیه باسن و مقعد ممکن است مادر دچار یکی از بیماری های مقعدی شود. برای مثال هموروئید داخلی ومشکلات گوارشی منجر به احساس خارش به خصوص بعد از دفع مدفوع می شود. همچنین بیماری های قارچی و حساسیت های غذایی و پوستی می توانند منجر به خارش مقعد در طی دوران بارداری شوند.

3-درمان خارش پشت یا باسن به چه صورت است؟

برای شروع باید رژیم غذایی خود را کنترل کنید و از مصرف غذاهای آلرژی زا خودداری کنید. به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا در صورت وجود هموروئید و یا شقاق درمان های لازم را تجویز کند. استفاده از آنتی هیستامین می تواند در مواقع بروز آلرژی کمک کننده باشد. ناحیه پشت و باسن را خشک و خنک و تمیز نگهدارید.

4-درمان خارش مقعدی در کودکان به چه شکل است؟

ابتدا اجابت مزاج کودک خود را کنترل کنید. در صورتی که یبوست دارد و عمل دفع را به درستی انجام نمی دهند مصرف آب و آبمیوه کودک خود را افزایش دهید. از او بخواهید که ناحیه مقعد را نخاراند و دست کاری نکند. به یک دکتر متخصص مراجعه کنید و برای فرزند خود داروی مناسب با شرایط و سن او بگیرید. اگر کودک شما همزمان با خارش مقعد دچار کاهش وزن نیز شده است توصیه بر این است که یک آزمایش انگل برای کودک تجویز شود.

5-آیا می توان از کرم هیدروکورتیزون در ناحیه مقعد استفاده کرد؟

تنها در صورت تجویز پزشک متخصص می توانید در کودکان زیر 10 سال از کرم هیدروکورتیزون استقاده کنید. مراقب باشید که این پماد را بر روی ناحیه تناسلی و نقاطی که زخم دارند آغشته نکنید.

6-خارش و عفونت قارچی مقعدی با چه علائمی بروز می کند؟

خارش مقعدی بر اثر عفونت قارچی با مشاهده بثورات پوستی و علامت خارش پیش رونده پوستی بروز می کند. این خارش ممکن است با خونریزی یا ترشح نیز همراه باشد. گاها عفونت قارچی به دیگر نقاط بدن مثل ناحیه تناسلی بیمار یا کشاله ران ها نیز سرایت می کند .

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

195 دیدگاه برای “خارش مقعد علل و درمان

 1. Avatar photoحمید گفت:

  سلام مردان رو هم ویزیت میکنید ؟

  1. Avatar photoمدیر گفت:

   سلام بله

 2. Avatar photosisi گفت:

  سلام خانم دکتر من بیمار شما هستم و هفته پیش برای مشکل خارش مقعد من دارو تجویز کردین الان که کاملا خوب شدم باز هم لازمه خدمت برسم؟ داروهام هنوز تموم نشده اما مشکلم بر طرف شده آیا لازمه مصرف دارو ها را ادامه بدم؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام داروه ها را تا پایان زمانی که برای شما تجویز شده مصرف کنید حتی اگر بهبود پیدا کردین اگر راه دور نیستین بهتره دوباره تشریف بیارین برای چک آپ

  2. Avatar photoعلی گفت:

   خارش مقعدی شدید دارم چطوری سریع از شرش بگذرم
   همیشه نیست یک وقتایی میاد سراغم ولی یک جوری شدید میشه که آرزوی مرگ میکنم

   1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه و تشخیص علت خارش برای شما داروی مناسب تجویز می شود. به هیچ عنوان از غذاهای فست فود، گرمی جات و ادویه ها استفاده نکنید و مراقب باشید که یبوست نگیرید.

 3. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام من مشکل خارش مقعد دارم طوری که وقتی دچار خارش میشه حالتی مثل خیس بودن یا ترشح در دهانه مقعد حس میکنم که همین خیس بودن و ترشح احساس میکنم باعث تشدید خارش میشه.البته من سیگار و گاها قهوه مصرف میکنم.اگه میشه لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام سيگار و قهوه هردو براي خارش مضر هستن اولين راه درمان خارش نخاراندن است و خشک و تمیز نگهداشتن ناحیه در صورتی که مشکل شما حل نشد به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات لازم را برای شما بنویسد

 4. Avatar photoعطیه گفت:

  سلام خانم دکتر من خارش مقعد داشتم چند ماه پیش رفتم دکتر، معاینه شدم هموروئید یا مشکل دیگه نداشتم بهم کریتومازول دادن، تا اخر مصرف کردم قرص انگل هم دو تا دادن هفته ایی یکی خوردم، بهتر نشدم شدیدا میخاره در حدی شبها بیدارم میکنه، من چکار کنم، لباس زیر نخی میپوشم بهداشتم رو رعایت میکنم کلن تمییزم. لطفا کمک کنید دیگه سرکار تمرکز رو ازم گرفته،

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام یک وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت شما بررسی شود. ممکن است نیاز به تجویز آزمایش داشته باشید.

 5. Avatar photoعطیه گفت:

  در صمن خانم دکتر زمانی هم شکم کار میده بیشتر مقعدم میخاره

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   از خوردن غذاهای پر ادویه و آلرژی زا هم خودداری کنید. روزی 8 لیوان آب بنوشید.

 6. Avatar photoمسلم گفت:

  من گاهی بعد از اجابت مزاج خارش می گیرم بیشتر هم شب ها هست. پارسال شقاق داشتم که لیزر درمانی کردم.

  1. Avatar photoمسلم گفت:

   البته احساس خارش بعد از چند دقیقه که از دفع می گذره خوب میشه

   1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

    هر زمان که احساس دفع داشتید سریع اقدام به اجابت مزاج کنید و مدفوع را برای مدت طولانی نگهندارید.

   2. Avatar photoالهام گفت:

    سلام خانم دکتر من خیلی فلفل میخورم ومشکل معده و رفلاکس دارم چند‌وقت پیش دچاره خارش شدم و داخل مقعدم چندتا توده اندازه خیلی ریز تر از عدس زدم از وقتی فلفلو قطع کردم خارشم واستاد ولی اون توده منو ترسونده به نظر شما بخاطره فلفل میتونه باشه؟؟؟

    1. احتمالا به هموروئید مبتلا شده اید. اگر از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید در همین مراحل اولیه بیماری شما درمان می شود.

  2. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به جراح معالج خود برای معاینه سالیانه مراجعه کنید. آب و آبمیوه زیاد میل کنید و از مصرف ادویه و قهوه خودداری کنید.

 7. Avatar photoکیانا گفت:

  سلام خانم دکتر, ببخشید الان حدود ۲ هفته ست که بعد از اجابت مزاج هنگام شستشوی مقعد شدید داخل مقعد احساس خارش میکنم و بعد از شستشو و خشک کردن خوبم تا دفعه بعد. پوست بیرونی خارش ندارد و داخل دهانه مقعد که میخوام خوب مدفوع را بشورم تا چیزی باقی نماند, احساس خارش شدیدمیکنم. اگر ممکن است من را راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام قبل از هر کاری از یک متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید. از خوردن غذاهای تند و پرادویه و نوشیدن الکل خودداری کنید. آب و آبمیوه زیاد بنوشید. هر روز اجابت مزاج داشته باشید و مراقب باشید یبوست نگیرید.

   1. Avatar photoکیانا گفت:

    خیلی برای پاسخ تون ممنونم. مواردی که فرمودین, همه رو رعایت میکنم به غیر از آب خوردن زیاد که شاید روزی ۲ لیوان آب بخورم و هر روز دفع دارم وو یبوست ندارم. کلن میوه زیاد میخوردم. الان که داشتم سایت های مختلف را نگاه میکردم متوجه شدم چون گاهی از صابون هم برای شستشو استفاده میکنم, خوب نیست. حالا باز به توصیه تون برای متخصص گوش میکنم. باز ممنونم.

    1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

     خواهش می کنم . برای شستشوی ناحیه تناسلی و مقعد بهتر است از شامپو بچه یا ژل های مخصوص استفاده کنید. مراقب باشید بعضی ژل ها هم ممکن است آلرژی زا باشند و شامپو بچه گزینه مطمئن تری است.

  2. Avatar photoیلدا گفت:

   سلام خانم دکتر من تقریبا یک ماهی میشه خارش اطراف مقعد دارم متاهل هستم.وقتی از پماد زینک استفاده میکنم ارومتر میشم اما موقتی هست ،نیاز هست به پزشک مراجعه کنم؟ پماد مومه کورت هم دارم اما هنوز استفاده نکردم،از زینک دائم استفاده کنم درمان میشه؟

   1. به هیچ عنوان برای درمان بیماری های مقعدی پمادهای مختلف را بر روی ناحیه تست نکنید و با سلامت خود بازی نکنید. تسکین موقت با کرم زینک راه درمان نیست و حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 8. Avatar photoرویا گفت:

  سلام خانم دکتر یک ماهی هست که همورویید لیزر کردم حالا بعد از یک ماه احساس شدید خارش پیدا کردم و سدیدا ازارم میده اصلا نمیدونم چکار کنم دکتر جراح هم نیستن

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا یبوست داشته اید یا آب کم میل می کنید. از مطب من وقت ویزیت بگیرید. اگر تهران نیستید وقت ویزیت آنلاین هماهنگ کنید. از خوردن غذاهای پرادویه و فست فود خودداری کنید.

 9. Avatar photoالهه گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من مدتی خارش مقعد دارم
  شبا شدیدتر میشه
  ساکن مشهدم
  باید به چه متخصصی مراجعه کنم ؟

  1. به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. از مطب من هم می توانید ویزیت آنلاین بگیرید.

   1. Avatar photoعلی گفت:

    چجوری ویزیت آنلاین بگیریم

    1. زنگ بزنید مطب که هماهنگی ها را برای ویزیت آنلاین برای شما انجام بدهند.

 10. Avatar photoآیلین گفت:

  باسلام و عرض ادب
  خانم دکتر عزیز،من شقاق دارم و دکتر خودم هفته قبل برایم پماد آنتی فیشر را تجویز کردند بعد از۳روز ،استفاده از پماد،مشکل شدید خارش مقعد ازداخل و بیرون پیدا کردم این طبیعی هست یا حساسیت به پماد هست؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام خیر طبیعی نیست و شما به این پماد حساسیت دارید. با پزشک خود تماس بگیرید تا با توجه به پرونده شما داروی جایگزین برای شما تجویز کنند. پماد شقاق معمولا برای افراد مختلف حساسیت ایجاد می کند.

 11. Avatar photoرضا گفت:

  سلام خانم دکتر .من حدود یک ساله که خارش اطراف مقعد دارم واز داخل خارش ندارم باید از چه دارویی استفاده کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام ابتدا باید ویزیت شوید تا علت خارش مشخص شود. ممکن است زگیل تناسلی، شقاق یا حساسیت های پوستی و غذایی منجر به بروز خارش مقعد شده باشد که هر کدام روش درمان مربوط به خود را دارد. از مطب وقت ویزیت بگیرید. از خوردن غذاهای فست فود و پرادویه خودداری کنید و وضعیت اجابت مزاج خود را کنترل کنید.

 12. Avatar photoشهرزاد گفت:

  سلام
  من حدودا سه هفتس ناحیه مقعد خارش دارم حدودا روزی ۴.۵ بار و شبا دائم چیکار کنم؟

  1. سلام ابتدا از یک متخصص جراحی عمومی وقت ویزیت بگیرید. آب زیاد میل کنید و اگر یبوست دارید نسبت به درمان یبوست اقدام کنید. از مصرف غذاهای فست فود و ادویه دار هم خودداری کنید.

 13. Avatar photoاتابک گفت:

  سلام خانم دکتر من چند هفته ای هست که وقتی میرم دستشویی تا چند ساعت خارش و سوزش دارم تقریبا شبیه پاسوز شدن مقعدم خارش میکنه و سوزش شدید دارم اینم تقریبا یک ساعت بعد دفع ادامه داره غذای تند نمیخورم و لباس تنگ نمیپوشم ولی بازم اذیت میشم

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی یا شقاق مقعد شده باشید. به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و مراقب باشید یبوست نیز نگیرید. روزی 10 لیوان آب نیز بنوشید.

   1. Avatar photoابول گفت:

    چه کارایی کنیم یبوست نگیریم؟

    1. برای درمان یبوست از مصرف غذاهای یبوست زا، ادویه ها و قهوه و چای خودداری کنید. بیشتر پروتئین گیاهی مصرف کنید. میوه و سبزی و آب فراوان استفاده کنید. اگر بهبودی حاصل نشد از یک متخصص گوارش یا تغذیه کمک بگیرید.

 14. Avatar photoحمید گفت:

  سلام من حدود بیست روز پیش جراحی آبسه مقعدی کردم درحین جراحی هم معاینه شدم و دکتر بهم اطمینان داد که فیستول نشده ونخواهد شد حالا هم محل زخمم خوب شده وزخم هم محو شده ولی بعضی اوقات داخل مقعدم خارش دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که این خارش مال چیه ؟

 15. Avatar photoجهان گفت:

  سلام خسته نباشین،من هرچند مدت یکبار در اطراف مقعد و خود مقعد و ناحیه بین مقعد تا بیضه هام همش احساس خارش و سوزش میکنم ی مدتیه این خارش بیشتر شده و اذیتم میکنه از نظر ظاهری هم تغییری نمیبینم فقط قسمتی ک میخاره شبیه یک قارچ یا چیزی ک پوست بندازه رنگش تغییر کرده، ممنون میشم راهنماییم کنین🙏

  1. سلام به یک متخصص جراحی و لیزر یا اورولوژیست مراجعه کنید. اگر زائده های پوستی ایجاد شده مشکوک به زگیل تناسلی باشد نمونه برداری از بافت برای شما تجویز می شود. در صورت تشخیص زگیل تناسلی برای شما دارو یا روش های درمانی دیگر تجویز خواهد شد. در صورتی که زگیل تناسلی تشخیص داده نشود لازم است تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و اگر عفونتی در ناحیه وجود دارد با روش مناسب درمان شود.

 16. Avatar photoسمیرا گفت:

  ببخشید من خارش مقعد دارم شدید خیلی شدید. خیلیم دکتر رفتم یه ماه پیشم کلونوسکپی هم شدم. گفتن یکی از روده هام هموروئید درجه دو داره آزمایش ادرار و مدفوع دادم گفتن سالم
  پیش جراح رفتم گفتن هموروئید نیست. دیگه نمیدونم چیکار کنم خیلی اذیت میشم😔😔😔😔 کشاله هام هم شدید میخاره

  1. سلام از مطب یک وقت ویزیت بگیرید. جواب کلونوسکپی را هم همراه خود بیاورید. بعد از معاینه نظر قطعی اعلام خواهد شد.

 17. Avatar photoسید علی از مشهد گفت:

  با سلام خانم دکتر . من همچین مشکلی دارم و نمی‌دونم دقیقا باید چیکار کنم . خیلی رنج میبرم لطفاً راهنمایی کنید . یا یک پزشک خوب در مشهد در نظر بگیرید ممنون میشم

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی در مشهد مراجعه کنید یا از مطب من وقت ویزیت بیماران راه دور بگیرید. بعد از ارسال عکس و پرسش سوالات مربوطه علت بیماری مشخص خواهد شد و درمان مناسب به شما پیشنهاد می شود.

 18. Avatar photoپرستو گفت:

  سلام، روز بخیر، خانم دکتر من یه سوالی داشتم، من حدودا پنج ماهی هست که دچار بیماری خودایمنی شدم و خارش و تاول پوستی داشتم، تحت درمان هستم ابتدا با کورتون و الان با دارویی به نام داپسون، حدودا یک ماهی هست که دچار خارش ناحیه تناسلی و مقعد هستم ،طوری که از خواب بیدارم میکنه، مقعدم بیرون زدگی هایی هم ایجاد شده،آیا ممکنه به بیماری پوستیم ارتباط داشته باشه یا مشکل چیز دیگه ایه؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. احتمال زیاد با بیماری پوستی شما مرتبط است.

 19. Avatar photoنسیم باقری گفت:

  سلام خانوم دکتر من خارش معقد دارم بهداشت هم کاملا رعایت میکنم…۱ سال میشه حتی خشک باشع هم‌ شب ها موقع خواب میخاره زیاد هست اما خیلی شدید در حد اذیت نیست..حساسیت به لباس هم ندارم و یبوست هم نیستم..واقعا دنبال علل این بیماریم میگردم..نظر شما چیه؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی شده باشید. در هر صورت باید معاینه شوید تا بتوان علت دقیق را مشخص کرد.

 20. Avatar photoحسن گفت:

  سلام خانم دکتر من از مقعد خارش دارم و یه پوستی هم در کنار مقعد به اندازه۲ سانت زیاد شده وبه دور از دسترس هستم در کشور خارجی هستم چکار کنم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس از ناحیه برای شما داروی مناسب تجویز خواهد شد. بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. می توانید از لگن هایی که روی توالت فرنگی گذاشته می شود استفاده کنید. اگر هم یبوست دارید از شربت ملین به اندازه کافی استفاده کنید. در حدی که نه اسهال باشید و نه یبوست و روزانه 10 لیوان آب هم بنوشید. از مصرف غذاهای فست فود و ادویه دار و آلرژی زا هم خودداری کنید. مصرف مواد قندی و شکر را به حداقل برسانید.

 21. Avatar photoحسین گفت:

  سلام من قبلنا مواد مخدر مصرف میکردم و این کارباعث یوبوست میشد و خارش میومد سراغم الان ک نزدیک ۲ ماه هستش ک پاک از مواد مخدر هستم ولی خارش الان نزدیک ۱ ماهستشهر روز شاید نباشه ولی بعضی وقتا خیلی میشه ک نمیتونم کنترل کنم خودمو .درضمن الان بیشتر موقعی ک خیس میشه خارشم بیشتر میشه و بیشتر شبا هستش ممنون میشم ی راهنمایی کنین

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید یا دیگر بیماری های مقعد شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز شود. اگر به موقع اقدام کنید سریعا با دارو درمان می شوید.

  2. Avatar photoمهرداد گفت:

   سلام خانم دکتر من هر از گاهی خارش مقعد دارم مثلاً روزی دو سه بار باید چیکار کنم لطفاً راهنماییم کنید

   1. سلام ممکن است دچار هموروئید شده باشید یا حساسیت غذایی و حتی ابتلا به نوعی عفونت منجر به بروز این خارش شده باشد. علاوه بر تغییر رژیم غذایی لازم است تحت نظر متخصص داروی مناسب نیز مصرف کنید.

 22. Avatar photoآرزو گفت:

  سلام خانم دکتر من خارش مقعدی دارم حدود یه هفته شده ولی خارش داخلی نیس،خارش خارجی مقعد هستش میشه بپرسم راه درمانش چیه؟!

  1. سلام اگر طی این یک هفته با درمان های خانگی و رژیم غذایی مناسب بهبود نیافته اید باید از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند. اگر هم یبوست دارید حتما برای درمان یبوست اقدام کنید.

 23. Avatar photoسجاد گفت:

  سلام خانم دکتر
  ببخشید هر از گاهی مقعدم دچار خارش شدید مخصوصا شبها هنگام خواب میشود و احساس میکنم خشک و زخم است و طوریکه خوایم نمیبره البته مدتی است روزانه یک شات قهوه مصرف میکنم ولی سیگار اصلا ضمنا چون شیراز هستم دسترسی به شما ندارم برای ویزیت
  ممنون

  1. سلام احتمالا دچار شقاق شده اید. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس برای شما داروی مناسب تجویز می شود. باتوجه به گرمای هوا حتما روزانه 10 لیوان آب مصرف کنید. مصرف قهوه معمولا منجر به خشک شدن اجابت مزاج و یبوست می شود. بنابراین اگر قهوه میل می کنید حتما دو لیوان آب اضافه بر مصرف آب روزانه مصرف کنید.

 24. Avatar photoNnnn گفت:

  سلام خانم دگتر من تقریبا دوساله خارش مقعد دارم ولی یه مدته خیلی شدید شده. اصلا شرایط دکتر رفتن ندارم. خیلی دارم اذیت میشم. میشه بگین جیکار کنم

  1. سلام با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بدون معاینه نمی توان دارو تجویز کرد. اگر رژیم غذایی پرادویه و پر فلفل دارید آن را اصلاح کنید. لباس زیر خود را هر روز تعویض کنید و لباس نخی و گشاد بپوشید. اگر یبوست دارید حتما نسبت به درمان یبوست اقدام کنید. هر روز ناحیه را با شامپو بچه بشویید و به آرامی خشک کنید.

 25. Avatar photoعلی گفت:

  درود بر شما خانم دکتر
  بعد از دفع با اینکه بخوبی نظافت انجام میدم ، اما بعد از زمانی دچار خارش میشوم در این موقع وقتی دستمال توالت روی مقعد قرار میدم ، مقدار بسیار کمی مدفوع در حد لکه کوچک از مقعد روی دستمال مشخص میشه که فکر میکنم باعث خارش میشه
  در اثر همین موضوع ، زخم خیلی کمی هم بوجود میاد که باعث تشدید خارش میشه
  لطفاً راهنمایی بفرمائید
  سپاس از شما

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید و شقاق شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی قوی تجویز نمایم. هر روز ناحیه را با شامپو بچه بشویید و به آرامی خشک کنید.

   1. Avatar photoعلیرضا گفت:

    سلام وقت بخیر
    یه ماه پیش یک مشکل معده برام پیش اومد که رفتم درمانگاه علتشم ترشح زیاد اسید بود
    از همون موقع دهانه مقعدم میخاره اما مداوم نیس یه تایمی خوبه و یه تایمی باز اذیت میکنه، نه چیزی از مقعدم بیرون میاد هنگام دفع و نه خون ریزی دارم
    میشه راهنمایی کنین ک مشکل من چی میتونه باشه؟

    1. سلام خارش مقعد علل گوناگونی دارد که شایع ترین علت آن هموروئید داخلی می باشد. این نوع هموروئید بدون درد است و معمولا علامتی جز خارش ندارد. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 26. Avatar photoندا گفت:

  باعرض سلام خانم دکتر ؛ من خانمی ۳۵ ساله هستم که دارای بیماری ms ام و داروهای سرکوب کننده سسیتم ایمنی میخورم …حدود یکسال هم هست دچار زگیل تناسلی از نوع پرخطر تایپ ۵۸، ۵۲، ۳۵ ، ۵۳ شدم …و مدت دو هفته است که دچار خارش داخل مقعدی شدم که معمولا شبها بیشتر میشه و اگر هم فلفل خوراکی و غذاهای تند بخورم بیشتر میشه ..علت این خارش مقعد و درمانش میخواستم بپرسم از حضورتون …با تشکر فراوان

  1. سلام ممکن است به دلیل انتشار زگیل تناسلی یا هموروئید و شقاق دچار خارش مقعد شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام شود.

 27. Avatar photoهادی گفت:

  سلام برای تمیز نگه داشتن لازم است موهای دور مقعد اصلاح بشه تا خارش کمتر بشه و بهداشت رعایت بشه یا خیر ؟

  1. سلام بله مسلما باید موهای زائد ناحیه را برای تمیز و خشک نگهداشتن ناحیه از بین ببرید. توصیه می کنم از لیزر موهای زائد استفاده کنید.

 28. Avatar photoالشن گفت:

  سلام وقت بخیر
  خانم دکتر بنده دو ماه پیش اسهال و شکم دردی شدیدی داشتم و خون خیلی کمی هم تو مدفوع مشاهده میکردم ب پزشک متخصص مراجعه کردم که ایشون با معاینه کولیت حاد تشخیص دادن با مصرف دارو مشکل خون تو مدفوع و درد شدید حل شد اما الان یک ماه میشه دچار سوزش وخارش شدید تو ناحیه داخل مقعد هستم مجدد ب پزشکم مراجعه کردم که اینبار با معاینه مقعد گفتن فیشر دیده میشه مجدد دارو تجویز کردن با دو تا پماد اما دو هفته است استفاده میکنم هیچ تاثیری نداشته شدیدتر هم شده دستشویی که میرم انگار آتیش ازم بیرون میاد شما رو بخدا راهنمایی کنید

  1. سلام مصرف داروی تجویز شده را قطع کنید و از متخصص معالج خود بخواهید که داروی جایگزین برای شما تجویز کنند. برخی از داروهای ناحیه مقعد را نباید بیش از اندازه تجویز شده مصرف کرد زیرا منجر به نازک شدن پوست مقعد می شوند. امیدوارم شما این کار را نکرده باشید و داروها را خودتان تمدید نکرده باشید. احتمال بروز عفونت و آبسه مقعدی نیز وجود دارد.

 29. Avatar photoخدیجه آجودانی گفت:

  سلام خانم دکتر من الان نزدیک ۱ سال خارش و عفونت مقعد دارم این عفونت و خارش بعد از خارج شدن مدفوع و قبل از آن بیشتر است قرص مترونید ازول به مدت ۱۰ روز استفاده کردم ولی بهبود نیافتم

  1. احتمال هموروئید داخلی و حتی فیستول مقعدی وجود دارد. سریعا به یک متخصص مراجعه کنید و از خود درمانی پرهیز کنید.

 30. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من یه چند روزی هست که این مشکل شب ها برام اتفاق می افتاد وقتی می خواهم بخوابم
  و خیلی اذیتم و شبایی که نمی توانم تحمل کنم میرم دستشویی و با مایع دستشویی و یه شستشو انجام میدم
  من 16 سالمه
  اگه میشه یه راهنمایی کنید ممنونم میشم

  1. سلام این ناحیه را با شامپو بچه بشویید و از مایع دستشویی استفاده نکنید زیرا ناحیه را خشک می کند و خارش را تشدید می کند. برای تشخیص علت دقیق بیماری به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما داروی مناسب تجویز کنند. اگر یبوست دارید نسبت به درمان آن اقدام کنید و یا اگر از غذاهای فست فود و ادویه دار استفاده می کنید لازم است مصرف این غذاها را قطع کنید. چای و قهوه غلیظ هم ننوشید.

 31. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام‌ خانم‌ دکترمن‌ خیلی‌ خارش‌ دارم وبعضی‌ موقع داخل مقعدم‌ اینکه چیزی مثل خار که نمی‌ تونم‌ بشینم‌ بایدزود ازدشویی‌ بلندبشم

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید شده باشید. بعد از معاینه می توان تشخیص نهایی را اعلام کرد.

 32. Avatar photoزهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من شدید خارش دارم الان یکسال گفتن شقاق میترسم عمل هم کنم بازم این خارش از بین نره دردوسوزش خونریزی هم دارم ولی خارش غیر قابل تحمل 🥺🥺 توروخدا اگه شیراز دکتر خوب میشناسید معرفی کنید

  1. سلام متاسفانه در شیراز متخصص جراحی و لیزر نمی شناسم. از مطب من وقت ویزیت آنلاین بیماران راه دور بگیرید. یک دوره داروی قوی و رژیم غذایی برای شما تجویز می شود. اگر درمان قطعی شقاق با روش دارویی و رژیم غذایی امکانپذیر نباشد لیزر شقاق به شما پیشنهاد می شود. برای لیزر یک روز به تهران تشریف می آورید و کار شما یک روزه انجام می شود.

 33. Avatar photoرمضان گفت:

  سلام خانم دکتر من سال های پیش هم مشکل خارش در دهانه مقعد را داشتم ولی مدتی بعد قطع شده و الان تقریبا 3ماه ای هست خارش شدید در ناحیه دهانه مقعد همراه با درد را دارم الان خانم دکتر چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید متشکرم

  1. سلام علاوه بر این که لازم است به یک متخصص مراجعه کنید لازم است رژیم غذایی پرفیبر و سالم داشته باشید. آب زیاد بنوشید و از مصرف غذاهای ادویه دار و فست فود پرهیز کنید.

 34. Avatar photoزری گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من دو روز هست صبح بعد مدفوع خارش معقد میگیرم ولی زیاد نیست تقریبا یک ماه قبل اسهال داشتم دکتر مترونیدازول 250 فمی لاکت و زینک داد اون خوب شد الان 5 روزه از قطع اینا میگذره خارش معقد گرفتم میشه بگید چکار کنم خیلی نگرانم هیچ وقت اینجور نبودم معقد هم یه ریزه بیرون زدگی داره خیلی وقته

  1. سلام بعد از معاینه برای شما داروی جدید تجویز می شود. احتمالا دچار هموروئید و شقاق شده اید.

 35. Avatar photoاکبر گفت:

  سلام
  خانم دکتر ممنونم که وقت میذارید.
  من چند وقتی موقع اجابت مزاج وشستن درد داشتم بعدش یه چیزی مثل جوش دهانه بیرونی مقعدم ظاهر شد که بعد چند روز ترکید الان یکم درد داره که موقع شستن بعداز اجابت احساس می کنم و کمی برجسته است بعضی وقت ها خارش مقعد دارم.لطفا بفرمایید چکار کنم.در ضمن خانم دکتر الان مادرم سرطان لنفاوی داره و داداشم هم سرطان رکتون داره واقعیتش خیلی میترسم.

 36. Avatar photoزهرا گفت:

  سلام وقت بخیر. خانم دکتر من خارش در ناحیه معقد دارم و کرمک هایی هم داخل مدفوع هم دیده میشه و این باعث یبوست هم شده، الان باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید.
  ممنون.

  1. سلام به یک متخصص مراجعه کنید که علاوه بر تجویز کشت مدفوع برای شما داروی مناسب نیز تجویز کنند. آب هم زیاد بنوشید.

 37. Avatar photoآزاد گفت:

  سلام دکتر
  وقت بخیر
  بنده بعد از استفاده از کرم موبر در ناحیه مقعد بعد از حمام خارش زیادی احساس کردم و متاسفانه بعد از خاروندن اون محل، خارش تداوم پیدا کرد و حدود دو ماه هست که ادامه داره چند بار از کرم تریامسیلینون ان ان استفاده کردم یکم بهتر شد ولی هنوز هست
  البته چند سالی هست که از همین مدل کرم استفاده میکنم
  چکار باید انجام بدم؟؟

  1. سلام احتمالا کرم موبر به پوست ناحیه آسیب رسانده است و پوست نازک شده است. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا تشخیص نهایی اعلام شود. مقدار کمی عسل یا روغن نارگیل برای ترمیم پوست می تواند موثر باشد.

   1. Avatar photoرضائی گفت:

    از موبر استفاده نمی کنم

    1. بسیار عالی. این خارش می تواند به دلیل خشکی زیاد یا رطوبت زیاد و حتی حساسیت نیز بروز کند.

 38. Avatar photoرضائی گفت:

  خانم دکتر سلام
  بنده نزدیک به ۲ ساله که خارش مقعد دارم پیش هر پزشکی هم رفتم گفتند که ظاهر مقعدت سالمه و هر کدوم یک پماد تجویز می کنند ولی نتیجه بخش نیست تست انگل هم دادم بی مشکل بوده
  اگر بنده رو راهنمایی کنید ممنون می شوم

  1. ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید و از مصرف غذاهای تند و ادویه دار خودداری کنید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنم.

 39. Avatar photoنودا گفت:

  سلام خدمت شما داکتر صاحب محترم
  مشکلم این بود که قبضیت باعث می‌شود تا سوزش و خارش در معقعدبوجود آید و بعضی اوقات اندک باعث خون شدن میگردد

  1. سلام به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما داروی مناسب تجویز کنند. شربت ملین و غذای پرفیبر مثل سبزیجات و سالاد و میوه زیاد مصرف کنید و روزانه 10 لیوان آب بنوشید. بعد از هر دفع مدفوع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 40. Avatar photoامینی گفت:

  سلام خانم دکتر.من چند سالی هست که احساس میکنم کرمک دارم, به هیچ وجه تا به حال چیزی مشاهده نکردم ولی تو ناحیه ی مقعدم احساس بدی دارم.نه بگم خارش زیاد ولی انگار یه چیزی درش تکون تکون میخوره که چند ماهی هست این احساس شدیدتر هم شده.میشه دارویی بهم معرفی کنید؟ ممنونم

  1. سلام شما حتما باید معاینه شوید و در صورت نیاز برای شما کشت کامل مدفوع تجویز شود. سپس می توان برای شما داروی مناسب تجویز کرد.

 41. Avatar photoعلی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدودا یک سالی هست که خارش مقعد دارم ولی همیشکی نبوده مثلا 15 روز خارش نداشتم و دوباره 15 روز خارش داشتم. تا این اواخر که تقریبا 40 45 روز خارش نداشتم و فک می کردم که خوب شدم ولی رفتم مسافرت و برگشتم دوباره شروع شده. این تقریبا بعد از زمانی که پارسال کرونا گرفتم شروع شده و این می تونه ربطی به اون داشته باشه.؟ و اینکه هی خوب میشه و دوباره بر می گرده طبیعیه؟
  با تشکر از راهنماییتون

  1. سلام احتمالا دچار یبوست شده اید و بر اثر خشکی و یبوست دچار هموروئید شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام می شود.

 42. Avatar photoMahta گفت:

  سلام وقت به خیر
  من تقریبا ۴ روزه دچار خارش مقعد شدم و شب ها نمیزاره بخوابم اصلااا
  چه کاری انجام بدم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. غذای پرادویه و محرک نخورید. روزی 3 بار به مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. بعد از ویزیت و تشخیص بیماری برای شما داروی مناسب تجویز می شود.

 43. Avatar photoمحمد حسین گفت:

  سلام بنده ۸سال پیش از قبل عمل شقاق دچار خارش شدم مخصوصا موقع اجابت مزاج در شب هم اتفاق می افتد چه وقتی شکم نرم کار کند چه سفت هر پمادی که مخصوص مقعد بود استفاده کردم ولی بعد مدتی بی اثر میشد تنها وقتی یکبار از آمپول کورتون که برای تونل کارپال استفاده کردم برای ۴۵ روز کلا راحت بودم حال هم که دیگر مستاسل شدم ممنون از راهنمایی

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر مشکل شما هموروئید و شقاق مزمن باشد با لیزر پرتوان می توان درمان را تکمیل کرد. مصرف داروی به جا و رژیم غذایی مناسب نیز بسیار کمک کننده است. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام می شود.

 44. Avatar photoیاسر گفت:

  سلام اطراف مقعد جوش دبل زده خود مقعد خوارش و سوزش داره دکتر هم رفتم فایده نداشته نظرتون چیه چه پماد ی بزنم قرص واسه قارچ هم داریم استفاده کنم؟

  1. سلام از مطب من یا یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. خوددرمانی نکنید. لازم است آبسه مقعدی به طور اصولی درمان و درناژ شود. در غیر این صورت مشکلاتی مثل فیستول مقعدی عارض می شود.

 45. Avatar photoMohamad گفت:

  سلام من سه روز که خارش مقعد دارم و اینکه سنم ۱۶ ساله خودم فک میکنم شکلات و کاپوچینو زیاد مصرف کردم اینطور شدم میشه ی راهنمایی کنیددچکاد کنم متسفانه مطب دم دستم نیست نمی تونم برم جایی

  1. سلام روزانه 8 لیوان آب میل کنید و بعد از هر دفع مدفوع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. مصرف غذاهای ادویه دار و قهوه و چای را کاهش دهید یا کاملا قطع کنید. در اولین فرصت به یک متخصص نیز مراجعه کنید.

 46. Avatar photoاحمد گفت:

  سلام وقت بخیر من هر چند وقت دچار انگل میشوم علت ان چیست و چکار کنم که برای همیشه درمان بشم .

  1. تغذیه نامناسب علت بروز انگل می باشد. برای درمان قطعی انگل به یک متخصص مراجعه کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید. آب آشامیدنی سالم و اجتناب از غذاهای فست فود و سس ها از مهمترین موارد جلوگیری از بروز انگل می باشد.

 47. Avatar photoمحدثه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ی مدتی یبوست شدید گرفته بودم همراه با خون ریزی و خارش شدید و به دکتر مراجعه کردم بهم گفتن شقاق هستش .بهم پماد بتامتازون وآنتی فیشر هموروزان وکلوتریمازول تجویز کردن .من این هارو میزنم زخمی ک ایجاد شده خوب نمیشه و اون ناحیه قرمز هستش و بخاطر یبوست که داشتم شربت لاکسمل دادن بهم .خونریزی ک داشتم قطع شده ولی زخم همچنان خوب نشده .
  و یه موضوع دیگه من از وقتی یبوست گرفتم نفخ شدید گرفتم اصلن نمیتونم خودم رو کنترل کنم .و این موضوع یکم برام مشکل شده .۲۱ سالم هست
  میشه پمادی قرصی بگید که تاثیر داشته باشه ممنونم

  1. سلام داروهای تجویز شده برای مدت زمان مشخص و یک دوره تجویز شده است. تا زمان بهبودی کامل زخم شقاق با پزشک معالج خود در ارتباط باشید و از ایشان بخواهید که برای هر دوره درمان برای شما داروی جدید تجویز کنند. در صورت عدم بهبودی با دارو توصیه می کنم لیزر شقاق با لیزر پرتوان دی اکسید کربن توسط یک جراح لیزر ماهر را انجام دهید.

 48. Avatar photoM گفت:

  سلام خانم دکتر من ۴ ماه پیش شقاق عمل کردم با لیزر ولی یک ماهی میشه مقعدم و اطراف مقعدم خیس میشد که به قارچ تبدیل شد و قرص فلوکوزانول میخورم اللن قارچ تقریبا خوب شده و شامپو فلوکونازولم هر شب میشورم ولی ی روز یبوست گرفتم که بعدش بشدت عفونت میزد بیرون ی جوری از پشت کامل خیس میشدم و بعدش۲ روز دستشویی بادرد سوز شدیدداشتم که اصلا نمیتونستم دفع کامل انجام بدم ولی دوباره قرص آزیترومایسین دارم میخورم اللن بهتر شدم وعفونت تقریبا خوب شده ولی درد و سوز دارم گفتم ببینم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.قبلا ازتون ویزیت آنلاین مشاوره گرفتم

 49. Avatar photoMM گفت:

  سلام خانم دکتر من ۴ ماه پیش شقاق عمل کردم با لیزر ولی یک ماهی میشه مقعدم و اطراف مقعدم خیس میشد که به قارچ تبدیل شد و قرص فلوکوزانول میخورم اللن قارچ تقریبا خوب شده و شامپو فلوکونازولم هر شب میشورم ولی ی روز یبوست گرفتم که بعدش بشدت عفونت میزد بیرون ی جوری از پشت کامل خیس میشدم و بعدش۲ روز دستشویی بادرد سوز شدیدداشتم که اصلا نمیتونستم دفع کامل انجام بدم ولی دوباره قرص آزیترومایسین دارم میخورم اللن بهتر شدم وعفونت تقریبا خوب شده ولی درد و سوز دارم گفتم ببینم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.قبلا ازتون ویزیت آنلاین مشاوره گرفتم

  1. سلام ممکن است به آبسه مقعدی مبتلا شده باشید. حتما از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید که بیماری شما عارضه دار و شدیدتر نشود.

 50. Avatar photozahra گفت:

  سلام خانوم دکتر
  من خیلی وقته ک روده م کامل تخلیه نمیشه
  معذرت میخوام مجبورم از دست کمک بگیرم
  مدفوعم باریک شده…خارش شدید مقعد دارم..انقد ک میخام گریه کنم
  خجالت میکشم ب دکتر مراجعه کنم..چه کنم.کمکم کنید

  1. در هر صورت باید به پزشک مراجعه کنید و از دفع مدفوع با کمک دست خودداری کنید. احتمالا وجود زخم شقاق و هموروئید مانع دفع مدفوع کامل می شود. نشستن در لگن آب گرم نیز به شما پیشنهاد می شود.

 51. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دختر ببخشید میخواستم بدونم علت خارش مقعد بخاطر مدت طولانی نگه داشتن مدفوع رخ میدهد؟ یا بخاطر این موضوع نیست؟

  1. به این دلیل نیز می تواند بروز کند.

 52. Avatar photoحمید گفت:

  سلام خانم دکتر، من یبوست داشتم به قدری شدید بود که هنگام خروج از مقعد خونریزی میشد و از اون به بعد هربار برای اجابت مزاج میرفتم دسشویی خونریزی شروع میشد که بعداً از اینترنت پماد هموروهِرب پیداکردم و ۱۰ روز استفاده کردم الان این اواخر که نمی‌زنم بعضی مواقع خارش شدید پیدا میکنم لطفاً راهنمایی میکنید

  1. از خوددرمانی پرهیز کنید و حتما به یک متخصص مراجعه کنید. برای جلوگیری از یبوست مقدار آب و میوه و سبزی و سالاد مصرفی را افزایش دهید. حتما ناحیه را هر روز با شامپوبچه بشویید و تمیز و خشک کنید.

 53. Avatar photoسودا گفت:

  سلام خانم دکتر من یه سال میشه خارج انتهای مقعد دارم البته یه چند روز اذیت میکرد و بعدش با نشستن تو لگن بتادین و یا پماد انتی هموروئید بهتر میشدم ولی دو ماهی میشه دیگه خارش بیشتر شده و هر چند روز سراغم میاد چند بارم دکتر رفتم اخرین بار دکتر با یه دستگاهی انتهای روده بزرگ و دیدن و گفتن مشکلی نداره فقط میگن یه کوچولو زخم و التهاب داری من ده سال پیشم همورویید عمل کردم که دکتر گفتن اون موقع زیاد خوب عمل نشدی واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم ژل و شیاف هم استفاده کردم زیاد شدید نیس خارش ولی اذیت داره بلاخره

  1. اگر یبوست و دفع مدفوع غیرطبیعی دارید ممکن است مشکل شما مربوط به این مورد باشد. وجود هموروئید و عفونت قارچی نیز می تواند منجر به بروز خارش مقعدی شود.

 54. Avatar photoسودا گفت:

  ممنون از پاسخ گوییتون 🙏🏻همه دکترا که رفتم گفتن همورویید نیست برام مراجعه به تهران یکم سخته خانم دکتر خودمم حس میکنم قارچی باشه چون به تو قسمت کشاله رانم لکه قرمز دیده میشد دکتر پوست گفت قارچی عست و پماد دادن و زدم خوب شد برا این شما نمیتونین دارویی معرفی کنین حتما نیاز به مراجعه حضوری هست؟

  1. بیماران راه دور می توانند از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرند. متاسفانه بدون ویزیت بیمار نمی توان داروی مناسب تجویز نمود.

   1. Avatar photoسودا گفت:

    خیلی ممنون از وقتی که میزارین 🙏🏻

 55. Avatar photoعلی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من ۲۰ روز هست ک عمل جراحی شقاق داشتم الان خارش داره مقعدم بیشتر مواقع ی پماد مصرف میکنم تا مصرف میکنم خارش بیشتر میشه بعد از ی ساعت کم میشه اسم پمادم هیدروکورتیزون اگه میشه راهنمایی کنین این پماد رو ۵ روزه ک استفاده میکنم

  1. پماد را طبق دستور پزشک معالج مصرف کنید.

 56. Avatar photoعلی گفت:

  چن روز پیش رفتم دکتر متخصص جراح گفتن ک طبیعیه ب نظر شمام طبیعیه یا نه

  1. متخصصی که شما را معاینه کرده اند بهتر می توانند در این مورد نظر بدهند. معمولا این وضعیت طبیعی است.

 57. Avatar photoعلی گفت:

  خونمون شهرستانه راهمون خیلی دوره اگه میشه راهنمایی کنین باتشکر

  1. بیماران راه دور می توانند از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرند.

 58. Avatar photoحسن گفت:

  سلام من چند وقتی هست که دچار خارش شدید شدم واقعا داره اذیتم میکنه همراه با سوزش کپ هست ولی خارشش زیاده به تازگی حدود یه ماه دو ماه این اتفاق رخ داده

  1. عمده علت خارش مقعد حساسیت های پوستی، عفونت قارچی و هموروئید می باشد. لازم است به متخصص مراجعه کنید.

 59. Avatar photoنیکی گفت:

  سلام با سپاس ازشما
  من به تخم مرغ , زعفران وکاکائو حساسیت دارم ومعمولا اگر درغذایی باشه دچار خارش شدید مقعدمی شوم طوریکه ازشدت خارش ازخواب بیدارمی شوم اما زمانیکه مقعد چرب باشه بهترم
  آیا ازوازلین بچه می توانم استفاده کنم عوارصی نداره چون خارشم را تسکین می دهد

  1. توصیه می کنم رژیم غذایی خود را رعایت کنید. برای انتخاب پماد مناسب نیز از یک متخصص کمک بگیرید.

 60. Avatar photoغریبه گفت:

  سلام خانوم دکتر ببخشید من چند روز میشه بیرون و داخل مقعدم احساس خارش دارم درد نداره فقط خارش و اصلا هم زخم نیس من خارج زندگی میکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. ممکن است به هموروئید مبتلا شده باشید و احتمال آلرژی نیز وجود دارد. بعد از تعطیلات نوروز می توانید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز می شود.

 61. Avatar photoAmir گفت:

  سلام
  وقت بخیر خانم دکتر
  امیدوارم خوب باشید
  عذر میخوام من مشکلم حل نمیشه و واقعا مشکل دارم دو تا دکتر هم ویزیت کردن و هر دو گفتن مشکلی نیست و التهاب داره ممکنه از استرس و الرژی باشه
  چندین پماد رو امتحان کردم ولی جوابگو نیست و بیشتر از سه ماهه که من واقعا اذیت هستم ممنون میشم کمکم کنید
  من در ناحیه خود مقعد (خیلی کم داخل و در واقع بیرونی ترین نقطه مقعد و اطرافش)همش خارش دارم بدون درد و وقتی تعداد دفعات دفع زیاد میشه من اوضاعم بدتر میشه از نظر خارش،و اگر اون ناحیه رو چرب نکنم یکم خشک میشه وبعدش خیلی خیلی کم خون میاد که به خاطر خاروندنه زیاده،در حال حاضر پماد رکستول رو میزنم و رکتوکر،این دو زمانی که من دفع ندارم کمی اثر گذاره ولی بلافاصله بعد دفع شروع به خارش میکنم
  اگر امکانش هست کمکم کنید
  و حق ویزیت رو‌ هم‌من حتما پرداخت میکنم خدمتتون

  1. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. لازم است از ناحیه عکس ارسال کنید و لیست داروهایی که تاکنون مصرف کرده اید را اعلام کنید. سپس روش درمان مناسب برای شما تجویز خواهد شد.

 62. Avatar photoعمران گفت:

  سلام خانم دکتر یه پسر 6ساله داریم که گاهی میگه خارش مقعد داره و هیچ علایم خیلی خاصی هم دور مقعد نداره یه کوچولو گویا دور بر مقعدش متمایل ب قرمز شده شاید .ایا دارویی چیزی هست که ما بتونیم تهیه کنیم که نخاره

  1. احتمالا بر اثر یبوست یا غذای پر ادویه دچار این مشکل شده اند. حتما به یک متخصص مراجعه کنید. وضعیت اجابت مزاج ایشان را دنبال کنید. آب زیاد میل کنند و غذای آلرژی زا و ادویه دار میل نکنند. اگر به هموروئید مبتلا باشند می توان با غذای پر فیبر و دارو به نتیجه رسید.

 63. Avatar photoشمسی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  خانم دکتر ببخشید پسر ۴ساله ای دارم که به خودش میپیچه و پشتش رو مثلا به مبل میماله توی مدفوعش اًری از کرم نمیبینم خودم هم احساس میکنم چیزی در مقعدم حرکت میکنه و در مدفوع خودم هم چیزی نیست علت چی میتونه باشه
  خیلی ممنونم

  1. لازم است کشت کامل مدفوع انجام شود. اگر مشکلی از بابت انگل وجود نداشته باشد لازم است ناحیه مقعد معاینه شود. رژیم غذایی بدون ادویه و فلفل و سالم داشته باشید. آب نیز فراوان بنوشید. پس از هر بار دفع مدفوع مطمئن شوید که ناحیه کاملا تمیز است و ناحیه را با دستمال توالت نرم کاملا خشک کنید.

 64. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام‌خانم‌دکتر خسته نباشین
  من ۱۵ روزه جراحی همزمان فیشر و هموروئید شدم
  تا ۲ روز پیش خوب بودم ولی ۲ روزه بشدت خارش دارم
  جوری که خیلی اذیت میشم
  میشه لطفا راهنماییم کنین
  پماد چی استفاده کنم تا خارش بهتر بشه واقعا خیلی آزارم میده

  1. بدون تجویز جراح خود از هیچ دارویی استفاده نکنید. دقت کنید که روزانه 10 لیوان آب بنوشید و غذاهای تند، آلرژی زا و ادویه دار و سس استفاده نکنید.

 65. Avatar photoخدازده گفت:

  دکتر تو رو قران جواب منو بدین شهرستانم ۲ماهه باردار….شیاف فیتژست ۵ عدد استفاده کردم دچار خارش شدید مقعد و احساس سوزش داخل مقعدم هستم انتی فیشر باریج و شیاف ام جی باریج استفاده کردم ولی فقط تا زمان استفاده خوب بودم تموم که شدن دوباره خارش برگشت و سوزش …..تو رو خدا بگید چکار کنم به خوکشی فک میکنم از بس اذیتم…

  1. به احتمال زیاد این علائم شما مربوط به عوارض مصرف شیاف فیتژست می باشد. با پزشک معالج خود تماس بگیرید که در صورت امکان داروی دیگری برای شما جایگزین کنند. همچنین ممکن است چرب کردن ناحیه با مقدار بسیار کمی روغن نارگیل به کاهش علائم شما کمک کند. بدون تجویز پزشک از آنتی فیشر و شیاف ام جی استفاده نکنید.

 66. Avatar photoسید حسین گفت:

  سلام خانم دکتر من سی و پنج سالمه ولی حدود ست سال هست خارش معقد ترشع التهاب دارم دیگه خسته شدم غز بست آزمایش دادم به نظرتون چی میتونه علتش باشه

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید و نتایج آزمایش ها را هم همراه خود بیاورید.

 67. Avatar photoبهرام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من حدود سه ماه پیش عمل لیزر فیشر انجام دادم که با شل شدن اسپاسم اسفنکتر، بیماری فیشر خوب شد ولی جای زخم بهبود یافت، اما هر چند وقت دچار حالت تیر کشیدن یهویی به مدت چند ثانیه مثل سوزش یهویی میشم. و نمیدونم عاملش چیه. از پماد تریامیسونالون با تجویز پزشک استفاده کردم که باعث از بین رفتن پوست بهبود بافته رویی جای زخم عمل و همچنین خارش مداوم برای چند روز شد و پوستم دچار حساسیت آلرژی به هر پماد دیگه ای شد.نظرتون چیه؟

  1. با اجازه جراح معالج خود ناحیه را با مقدار بسیار کمی روغن نارگیل یا زیتون چرب کنید و هر دارویی را روی این ناحیه تست نکنید.

 68. Avatar photoمحی گفت:

  سلام من چند روزی هستش ک خارش بدی دارم
  اصلا غذای تند نمیخورم سیگار نمیکشم
  خیلی دارم اذیت میشم باید چیکار کنم

  1. ممکن است به هموروئید مبتلا شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 69. Avatar photoمریم گفت:

  سلام خسته نباشید خانم دکتر بنده خارش مقعد داشتم به پزشک مراجعه کردم وعمل با لیزر انجام دادم الان حدود یک هفته میشه اما هنوز خارش ادامه داره و درد هم در ناحیه مقعد دارم دو تا پماد هم دادن پماد زایلا پی و جنتکس .ایا مشکلم حل میشه یا باید مجددا به دکترم مراجعه کنم

  1. سلام من شما را معاینه نکرده ام و علت خارش نیز مشخص نیست. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 70. Avatar photoعلی گفت:

  سلام.وقتتون بخیر
  من مدتهاست که خارش مقعد و گاهی درد ناکهانی در مقعد دارم.منتها به دلیل مشغله کاری و محروم بودن شهرمحل کارم نرفتم برای درمان.
  الان خواستم ببینم شما کدوم شهرید؟من مشهد هستم ممکنه اینجا دکتر خوبی رو معرفی کنید و یک‌شکاره یا ادرس برای گرفتن ویزیت بهم بدید.اگرخودتون مشهد هستید که چه بهترلطفا زودتر پاسخ بدید.خواب و ارامش‌منو‌گرفته این‌بیماری.نمیتونم برم مهمانی یا بیرون.همش…

  1. سلام احتمالا به هموروئید مبتلا شده اید. متاسفانه در مشهد کسی را نمی شناسم و مطب من تهران است. شما می توانید از مطب من وقت ویزیت بیماران راه دور بگیرید. بعد از ویزیت و تشخیص دقیق بیماری برای شما داروی مناسب تجویز خواهد شد. توصیه می کنم هر روز به مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و غذاها سالم و بدون ادویه میل کنید و میوه و آب و سبزی زیاد میل کنید و از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی و کافئینه خودداری کنید. خوددرمانی نکنید و حتما برای درمان به متخصص مراجعه کنید که بیماری شما عارضه دار نشود.

 71. Avatar photoامیر گفت:

  سلام خانم دکتر بنده هر از گاهی خارش داخل واژن شدید میگریم طوری ک نمیتونم ثابت بمونم
  توی مطالب خوندم ک حساسیت ها با آلرژی هارو پیدا کنم و دستکاری نکنم و نخارونم
  توصیه دیگه شما چیه

  1. برای درمان خارش ناحیه واژن به یک متخصص زنان مراجعه کنید. درمان را پی گیری نمایید. رژیم غذایی سالم و بدون ادویه، الکل و کافئین داشته باشید.

 72. Avatar photoناصر گفت:

  سلام خانم دکتر من بعد از اجابت مزاج بیشتر هم شبها خارش شدید میگیرم ولی بعداز چنددقیقه تموم میشه چهار بار آزمایش انگل دادم نتیجه منفی بوده ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  1. ممکن است دچار یک عفونت قارچی، هموروئید یا حتی یک حساسیت پوستی شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از ویزیت تشخیص و درمان صحیح به شما اعلام می شود. توصیه می کنم از غذاهای ادویه دار و فست فود استفاده نکنید. آب زیاد مصرف کنید و بعد از هر اجابت مزاج نیز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و سپس ناحیه را به آرامی خشک کنید.

 73. Avatar photoاحسان گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر، دختر ۴ ساله دارم که جدیدا سمت مقعدش رو میخارونه، قرص جویدنی مبتدازول واسش تجویز کردن تا ۳ روز اول رپزی ۱ عدد ، این قرص جواب میده؟ یا شما چه دارویی رو تجویز میکنید؟ ممنون از شما

  1. من ایشان را معاینه نکرده ام. طبق نظر متخصص اطفال عمل کنید و تا بهبودی کامل تحت نظر باشند.

 74. Avatar photoAsal گفت:

  سلام خانوم دکتر من عقدم و چنبار رابطه مقعدی داشتم دوروزه که خارش مقعد دارم اما خیلی کمه ممکنه علتش رابطه باشه؟

  1. بله به احتمال زیاد دچار هموروئید و دیگر بیماری های مقعد شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و عوارض رابطه مقعدی را هم مطالعه بفرمایید.

  2. Avatar photoFaeze گفت:

   سلام خانم دکتر من مدتیه که متوجه شدم خارش مقعد دارم ولی نمیدونم از چیه البته اینم بگم که من زیاد نمیدونستم که باید بهداشت واژن رو رعایت کرد و تازگیا دارم رعایت میکنم شبا موقع خواب خارش میگیره اما شدید نیست.اما وقت میخارونم اون محل میسوزه انگار که از خاروندن زخم شده باشه به نظرتون مشکل چیه بر اساس چیزی که خوندم ممکنه انگل باشه؟ و بنده هیچ وقت یبوست نداشتم ممنون میشم پاسخ بدبد مشکل من از چی هستش مرسی…

   1. بدون معاینه بیمار نمی توان نظر قطعی داد. از مطب وقت ویزیت بگیرید. داشتن رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت در بهبودی شما بسیار موثر است.

 75. Avatar photoسوشا گفت:

  سلام و عرض ادب
  جسارتا بنده حدودا ۳ روزه که خارش شدید دارم و یه مقدار کم سوزش که قابل تحمل و لحظه ای هست و احساس سوزش فقط هنگام اجابت مزاج رخ میده
  بهداشتمم رعایت میکنم و هفته ای یکبار فقط فست فود میخورم اما چون ورزش فیتنس کار میکنم هر روز صبحانه کره بادوم زمینی و عسل و چای میخورم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید بنده رو که مشکلم چیه

  1. به احتمال زیاد به کره بادام زمینی حساسیت دارید. مصرف آن را قطع کنید و از مصرف خوراکی های آلرژی زا نیز بپرهیزید. میوه و سبزی و مایعات فراوان میل کنید. اگر بهبودی طی دو الی سه روز حاصل نشد به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما داروی مناسب یا پماد تجویز کنند. یکی دیگر از علل خارش ناحیه مقعد هموروئید نیز می باشد.

 76. Avatar photoم.م گفت:

  سلام خسته نباشید من نزدیک ۴ ماه خارش مقعد دارم اولش کمتر بود ولی الان بیشتر شده تا حالا دکتر نرفتم ولی از پماد های مختلفی استفاده کردم دیگه اونا هم عمل نمیکنن موقعی ک پماد میزنم میسوزه امکانش هست زخم باشه ؟

  1. مصرف داروی بدون تجویز پزشک می تواند منجر به بدتر شدن بیماری و عارضه دار شدن بیماری شود. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید و خوددرمانی نکنید. رژیم غذایی پرفیبر و مصرف آب فراوان را فراموش نکنید.

 77. Avatar photoeli گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود یک هفته پیش دور و اطراف معقدم پر از ابله اینا شده بود و بشدت با درد اینا همراه بود ، به دکتر عمومی مراجعه کردم و دو تا پماد داد یکی لیدوکائین اون یکی هم نمیدونم گفتن برای ابله و زخمه، اونارو زدم ابله هام رفت داخل ولی بعد از مدتی بشدت دور و اطراف معقدم میخاره جوری ک از خواب بیدار میشم و میبینم دور اطراف معقدم خیسه ،چیکار باید بکنم؟

  1. مصرف بیش از اندازه لیدوکائین عوارض مختلفی مثل راش پوستی و نازک شدن پوست را ایجاد می نماید. لازم است از ناحیه نمونه برداری شود و با توجه به جواب آزمایش داروی دقیق برای شما تجویز شود. وضعیت شما طوری نیست که داروهای مختلف بر روی ناحیه تست شود.

 78. Avatar photoشایان گفت:

  سلام . من سال گذشته به کرونا مبتلا شدم و ریه‌هام درگیر شد‌. الان قندم خیلی بالا رفته اصلا سابقه قند نداشتم. قند ناشتا 365 . علائم علاوه بر تکرر ادرار شبانه ، چند روزه خارش ناحیه مقعد هم دارم. قبل از کرونا، بیماری خودایمنی خفیف داشتم . گاهی آفت دهان میزدم. آیا قند و خارش مقعد میتونه دلیلش خودایمنی باشه؟ دوم اینکه من به چه متخصصی مراجعه کنم؟ به تجویز پزشک گلی بنگلامید و متفورمین مصرف میکنم آیا اگر علت دیابت من خودایمنی باشه این داروها اثری داره یا باید داروهام عوض بشه. خیلی ممنونم

  1. به یک متخصص غدد مراجعه کنید. برای بررسی سلامت مقعد نیز می تواتید از مطب من وقت ویزیت بگیرید.

 79. Avatar photoطوفان گفت:

  سلام خانم دکتر بنده از یک نوع کپسول تقویت قوای جنسی آیا درمانی وجود داستفاده کردم که بعد از سه دوره مصرف خارش معقد گرفتم الان دیگه مصرف کپسول را قطع کردم وفقط بعضی مواقع در طی روز خارش دارم آیا راه درمانی هست که بنده را راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. لازم است معاینه شوید. آب و مایعات نیز زیاد مصرف کنید.

 80. Avatar photoکاظمی گفت:

  سلام . من بخاطر مشکل سینوزیت ،داروی آنتی بیوتیک کوآموکسی کلاو به دستور پزشک مصرف کردم . سپس دچار قارچ واژن شدم .که دارم فلوکونازول میخورم . اما دچار سوزش و خارش در ناحیه مقعد هم شدم . میشه راهنمایی بفرمایید . پمادی لازم نیست بزنم؟

  1. خود درمانی نکنید و حتما از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. لازم است معاینه شوید تا بتوان برای شما دارو تجویز کرد. مصرف آب و سبزیجات را افزایش دهید. هر روز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 81. Avatar photoعلی گفت:

  من اکثر شبها دچار این خارش میشوم مثلا وقتی گرمم میشود یا اینکه وقتی از توالت میام

  1. ممکن است به یک عفونت قارچی یا حتی هموروئید مبتلا شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و قبل از عارضه دار شدن علائم نسبت به درمان خارش نزد یک متخصص اقدام نمایید. توصیه می کنم از لباس زیر نخی استفاده کنید و بعد از هر اجابت مزاج نیز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 82. Avatar photoعلی گفت:

  سلام.من چند سالی هست زیر کمرم یعنی بین باسنم به سمت بالا‌ خارش شدید دارم.یه مرتبه رفتم دکتر جراح معاینه کردند و دو تا پماد تجویز کردند یکی شب یکی صبح.ولی خوب نشدم.
  اگه ممکنه کمکم کنید.بعضی مواقع خارش نداره بعضی مواقع به خصوص شبها اذیتم.
  ممنون

  1. ممکن است به کیست مویی مبتلا شده باشید. برای معاینه و تشخیص بیماری از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 83. Avatar photoمریم گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من تقریبا یک ماهی هست که خارش مقعدی دارم شبا میخاره اگر مدفوع داشته باشمم میخاره توی مدفوعمم کرمکی ندیدم و رابطه مقعدی دارم چیکار کنم؟هم میخاره هم میسوزه

  1. ممکن است عفونت قارچی یا هموروئید باشد. بعد از معاینه مشخص خواهد شد. از مطب وقت ویزیت بگیرید. آب زیاد بنوشید و میوه و سبزی نیز میل کنید. غذاهای پر ادویه و فست فود مصرف نکنید. شستوشوی با صابون ناحیه را خشک می کند. بهتر است از شوینده های مخصوص ناحیه تناسلی یا شامپو بچه استفاده کنید.

 84. Avatar photoفاطیما گفت:

  سلام خانم دکتر من ده روز پیش عمل هموروئید انجام دادم پیش شما الان خیلی خارش دارم . دوتا پماد دادید آلفا و ماری گلد ولی اصلا اثری روی خارش نداره . خواهش میکنم یه چیزی بگید که این خارشو از بین ببره

  1. لطفا با مطب تماس بگیرید و شماره پرونده را اعلام کنید که برای شما داروی جایگزین تجویز شود. حتما ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید.

 85. Avatar photoسلیمان یارمحمدی گفت:

  خانم دکتر سلام
  من به دو تا جراح عمومی مراجعه کردم گفتند که شقاق داری یکیشون گفت باید عمل بشی ، اون یکی هم گفت نیاز به عمل نداری : الان دارم پماد ترکیبی که چند تا با هم ترکیب کردن استفاده میکنم . نظر شما چیه

  1. توصیه اولیه بر این است که بیمار داروی قوی مصرف کند و رژیم غذایی و سبک زندگی را اصلاح کند. اگر طی یک یا دو دوره مصرف دارو نتیجه نگرفت جراحی یا لیزر شقاق را انجام دهد. اگر دچار شقاق مزمن و اسکین تگ و گوشت اضافه شده اید معمولا دارو درمانی شقاق مشکل شما را برطرف نخواهد کرد.

 86. Avatar photoحمیدرضا غنیمتی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید. ببخشید من نزدیک سه ساله مشکل مقعدی دارم و بعد از اجابت مزاج دچار خارش و سوزش شدید در ناحیه مقعد میشم. و هر کاری میکنم انتهای مدفوع از رودم خارج نمیشه. و تا حالا داروهای زیادی که پزشکای متخصص تجویز کردن مصرف کردم ولی خوب نشدم. به نظر شما مشکل من چیه؟

  1. علاوه بر درمان یبوست لازم است مشکلات ناحیه مقعد هم بررسی و رفع شود. ممکن است دچار هموروئید و شقاق نیز باشید که همین موارد یبوست و دفع سخت را تشدید می کند.

 87. Avatar photoندا گفت:

  سلام خانم دکتر ۱۲ساله که خارش شدید دارم همه آزمایشات و کلونوسکوپی و حتی MRI سالم در اومده و هیچ مشکلی نداشتم و هیچ دکتری تشخیص نداد چه بیماری دارم.خارشم همراه با ترشح بی رنگ فقط احساس میکنم مقعدم خیس همین خیسی باعث میشه خارشم شدید تر شه.هر دوسه ماه هم کشاله ران و باسنم شروع به خارش میکنه که حتی زخم میشه .تورو خدا راهنماییم کنید کلافه شدم😔

  1. ممکن است ریشه در گوارش و تغذیه شما داشته باشید. همچنین تست آلرژی هم می تواند در تشخیص بیماری کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *