هموروئید

داروی هموروئید چیست

داروی هموروئید چیست

توجه توجه مصرف هیچ یک از داروهای زیر بدون تجویز و معاینه پزشک متخصص توصیه نمی شود.

درمان اولیه هموروئید های خفیف تا متوسط شامل افزایش فيبر دريافتي، افزايش مصرف  مایعات و به خصوص آب، استفاده از بسته یخ، و حمام سیتز است. در صورتی که این درمان های خانگی موثر واقع نشود، درمان های پزشکی آغاز می شود. اولین خط درمانی در درمان های پزشکی استفاده از داروی هموروئید است. البته دارویی که بتواند هموروئید را بطور قطع درمان کند وجود ندارد ولی داروها ی موجود می توانند علامت های ناراحت کننده بیماری را تسکین یا تخفیف دهند و از پیشرفت بیشتر آنها جلوگیری کنند.

داروی هموروئید

خط مقدم درمان های پزشکی تجویز یک داروی هموروئید، مناسب است

آیا مصرف داروی هموروئید عارضه جانبی دارد؟

هر دارویی می تواند عارضه جانبی ایجاد کند و داروی هموروئید استثناء نیست. البته بروز عارضه از شخص به شخص متفاوت است. در حالی که ممکن است بعضی از مصرف کنندگان دچار هیچ عارضه ای نشوند، سایرین ممکن است عوارض مشخصی را تجربه کنند. عوارض احتمالی داروهایی که در درمان هموروئید به کار می روند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوزش، خارش، خشکی، ورم و قرمزی پوست
 • بروز تاول های پوستی
 • نازک و پوسته پوسته شدن پوست

داروی هموروئید بر چند نوع است؟

داروهایی که در درمان هموروئید به کار گرفته می شوند، بطور کلی بر دو نوع هستند:

 1. داروهای خوراکی
 2. داروهای غیر خوراکی

قرص آنتی هموروئید

معمولا پزشک در صورتی این داروها را تجویز می کند که ناراحتی های ناشی از هموروئید زیاد شدید نباشند. به کار بردن داروی هموروئید خوراکی برای درمان هموروئید به دو منظور صورت می گیرد:

 • رفع یبوست
 • تخفیف یا تسکین علائم هموروئید
درمان یبوست با دارو

رفع یبوست یک اقدام اساسی در پیشگیری و درمان هموروئید است

داروی هموروئید موثر در رفع یبوست

داروهایی که برای رفع یبوست به کار برده می شوند از طریق نرم کردن مدفوع  به اجابت مزاج سریع تر و همراه با درد کمتر کمک می کنند. این داروها خود بر دو نوعند:

داروهای ملین

داروهای ملین به فرم های قرص، کپسول، شربت، پودر عرضه می شوند و جهت درمان و پیشگیری از یبوست تجویز می شوند. این داروها بر سه نوعند:

 1. حجم دهنده ها: حجم مدفوع را زیاد کرده، در درازمدت خطری ایجاد نمی کنند. این داروها باید با آب یا سایر نوشیدنی ها مصرف شوند (مانند متاموسیل و سیتروسل).
 2. محرک ها: نقش این نوع ملین ها تسریع حرکات روده است و بهتر است هنگام خواب مصرف شوند.
 3. اسموتیک ها: آب را به داخل روده می کشند و مدفوع را نرم میکند ( مانند نمکهای منیزیم و سدیم، و لاکتولوز).
شربت لاکتولوز برای داروی هموروئید

نرم کننده های مدفوع با تسهیل عمل دفع، به کاهش علائم هموروئید کمک می کنند

مکمل های فیبری

این مکمل ها نیز به فرم قرص، کپسول، و پودر عرضه می شوند و با جذب آب و افزایش حجم مدفوع به رفع یبوست کمک می کنند. از معروف ترین این مکمل ها پسیلیوم، متیل سلولز، و گلوکومانان هستند و باید با آب فراوان مصرف شوند.

داروی هموروئید موثر در تخفیف علائم

هدف از مصرف این دسته داروها ، کاهش علائم بیماری شامل درد، ناراحتی، سوزش، خارش و التهاب است. این داروها غالبا نیازی به نسخه پزشک ندارند و معروفترین آنها عبارتند از استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن، و داروی آرامش بخش پاراستامول. در صورتی که داروی هموروئید ضد التهاب غير استروئيدي قادر به بهتر کردن وضعیت نباشد، پزشک ممکن است درمانهای جراحی را پیشنهاد کند.

ناپروکسن داروی هموروئید

داروی هموروئید ضدالتهاب استروئیدی باعث کاهش درد، سوزش، و التهاب هموروئید می شود

داروی هموروئید غیر خوراکی (داروهای جلدی)

این نوع داروها نیز برای تخفیف و تسکین علائم مورد استفاده قرار می گیرند و قادرند موقتا درد، تورم، و خارش را، بیشتر در هموروئیدهای درجات پایین، از بین ببرند. یک داروی هموروئید غیر خوراکی می تواند دارای ترکیبات استروئیدی (هیدروکورتیزون)، بی حس کننده های موضعی (لیدوکائین)، تسکین دهنده های طبیعی (فندق جادوگر یا witch hazel)، یا منقبض کننده عروق (مانند اپی نفرین) باشد و به اشکال زیر عرضه می شود:

 • کرم
 • پماد
 • شیاف
 • دستمال مرطوب
داروی هموروئید کرم نیتروگلیسرین

پمادها داروهای متداول در درمان دارویی هموروئید هستند

نکات قابل توجه در استفاده از داروی هموروئید غیر خوراکی

در مورد استفاده از این داروها باید به نکات زیر توجه کرد:

 • شستن دست ها بلافاصله پس از استفاده
 • جلوگیری از تماس داروها با نواحی حساس چشم، گوش، دهان، و بینی
 • مصرف درازمدت این داروها (بیش از یک هفته)، باعث نازک شدن پوست می شود.
 • بروز یا افزایش خارش، قرمزی، بثورات پوستی، و خشکی پوست اطراف مقعد نشانه حساسیت به داروی هموروئید است و در این مورد باید مصرف دارو را قطع و حتما با پزشک تماس گرفت.

داروی هموروئید، فرم های کرم و پماد

پمادها و کرم ها درمان دارویی متداول هموروئید هستند. برای استفاده از کرم ها و پمادها باید محل را با آب ولرم شست و خشک کرد و دارو را با انگشت (داخل دستکش) روی هموروئید مالید. اگر هموروئید داخل رکتوم قرار داشته باشد ممکن است مجبور شوید آن را با اپلیکاتور وارد رکتوم کنید. اما سعی کنید از اپلیکاتور استفاده نکنید زیرا ممکن است استفاده از آن به جدار ناحیه آسیب وارد کند.

معروفترین داروهای این گروه، کرم های رکتال هموروئیدی، پماد آنتی هموروئید، پماد هیدروکورتیزون، پماد نیتروگلیسیرین (با گشاد کردن رگهای ناحیه مقعد باعث بهبود گردش خون در ناحیه می شود)، پماد لیدوکائین (بیحس کننده موضعی)، مشک (داروی طبیعی که از ترکیب داروی مشک، بزوار مصنوعی، گلابی، بورنول، کهربا، کالامین و بوراکس به دست می آید)، ایپروئید، پراموکسین، و ام جی (تهیه شده از گیاه دارویی مورد) هستند.

داروی هموروئید، فرم شیاف

این داروی هموروئید، معمولا برای درمــان هموروئید داخلی به کار می رود و یک شیاف بعد از هر بار عمل دفع مصرف می شود. تعداد شیاف مصرفی باید حتما مطابق دستور پزشک باشد. اگر پس از استعمال شیاف خارش، بثورات پوستی، قرمزی، سوزش، درد، خونریزی ایجاد شد، باید پزشک را در جریان قرار داد.

شیاف آنتی هموروئید

تعداد شیاف مصرفی در روز باید حتما مطابق دستور پزشک باشد

داروی هموروئید در فرم های دستمال مرطوب

از دستمال مرطوب می توان برای تمیز نگه داشتن هموروئید استفاده کرد. این دستمال ها برخلاف دستمال توالت معمولی، تحریک کننده نیستند و تسکین دهنده و بدون عارضه اند. به علاوه، چون به موادی مانند عسل یا آلوورا آغشته اند، سوزش و خارش را کم می کنند. این دستمال ها بعد از هر عمل دفع و حداکثر روزی 6 بار مصرف می شوند. البته باید دقت کرد که به عطر، الکل، یا مواد محرک آغشته نباشند.

اگر هموروئید با دارو درمان نشود

اگر بیماری هموروئید پیشرفته باشد و پس از گذشت 10 روز بهبودی حاصل نشود متخصص جراحی و لیزر یکی از روش های لیزر هموروئید را به شما پیشنهاد خواهد داد. در برخی نقاظ دور افتاده همچنان از روش جراحی هموروئید بدون لیزر استفاده می شود. متاسفانه این روش جراحی دوره نقاهت طولانی دارد و برای درمان برخی از انواع هموروئید که با دیگر بیماری هایی مثل شقاق همراه است توصیه نمی شود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

18 دیدگاه برای “داروی هموروئید چیست

 1. طیبه نصیری ازرشت گفت:

  سلام سوال مدتی من یبوست گرفتم بعد از چهار ماه تاول زد همراه بادرد وسوزش حالا مدت پنج روز از پماد انتی هموروئید استفاده میکنم احساس میکنم تورم شوزش وخارش خیلی کم شده میخواستم منباید عمل لیزر انجام دهم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام توصیه می کنم بدون تجویز متخصص جراحی از داروها و پمادهای مقعدی استفاده نکنید. حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا بهترین دارو را برای هموروئید شما تجویز کنند. اگر طی یک هفته تا 10 روز بهبودی کامل حاصل شد دیگر نیازی به عمل جراحی هموروئید یا لیزر هموروئید نیست. با خود درمانی ممکن است طول درمان هموروئید را طولانی کنید و با مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی و لیزر ضروری شود.

 2. رضا باقری گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود ۱ هفته س که بیرون زدگی مقعد دارم حدود ۵ روزه که دارم از پماد آنتی هموروئید و کپسول روهمورین استفاده میکنم, بعد از اجابت مزاج و شستشو اون برآمدگی و بیرون زدگی رو حس میکنم (از داخل) نمیدونم باید چکار کنم هنوز دکتر نرفتم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید. داروهایی که طی 3 روز منجر به بهبودی بیمار نمی شوند برای درمان هموروئید شما کاربردی نمی باشند. معمولا هموروئید داخلی درجه 4 با لیزر هموروئید درمان می شود.

 3. ms گفت:

  سلام علت خارش داخلی مقعد چیست و بدون خونریزی هم هستش 19 ساله هستم

  1. سلام معمولا به دلیل بروز هموروئید، انگل یا عفونت و قارچ بروز می کند. اگر طی یک دوره دچار یبوست یا اسهال مزمن شده اید احتمال هموروئید یا بواسیر بالاتر است. در هر صورت باید توسط متخصص ویزیت و معاینه شوید.

 4. ارزو گفت:

  سلام من دوماهه زایمان طبیعی کردم به خاطر یبوست بیرون زدگی مقعد دارم وموقع اجابت دچار خونریزی میشم دکتر رفتم شیاف آ نتی هموروئید وسفکسیم تجویز کرد ولی اصلا بهبودی حاصل نشد خودم هم از عمل جراحی میترسم میخواستم بدونم میشه با لیزر عمل کرد در صورتی که پارگی هستش

  1. سلام من معمولا لیزر هموروئید با لیزر پرتوان را برای تمام بیماران انجام می دهم مگر در مواقع خاص و بیمارانی که قبلا جراحی سنتی ناموفق داشته اند که این مورد بعد از معاینه مشخص می شود.

 5. فرامرز گفت:

  سلام چطور پماد نیتروگلیسیرین پیدا کنم

  1. سلام بدون تجویز پزشک از این پماد استفاده نکنید. اگر متخصصی این دارو را برای شما تجویز کنند داروخانه ای که این دارو را موجود دارند هم به شما معرفی خواهند کرد.

 6. هادی گفت:

  سلام چند وقته دو تا بالشتک های کوچیک اندازه عدس کوچکتر بیرون زدگی مقعد داشتم رفتم دکتر قرص و پماد داد که مصرف و استفاده کردم برطرف شد ولی الان چند روزه اطراف مقعدم خارش دارم شهرستان هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. مراقب باشید یبوست نگیرید. هر روز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و داروهایی که دکتر معالج تجویز کرده اند را خودسرانه تکرار نکنید. احتمالا لازم است داروها را تغییر بدهید.

 7. وسیع گفت:

  سلام وقت بخیر . من مدت دو روز میشه به مرض مقعد دچار شدم فقط نوک مقعد من درد می‌کنه غذا میخورم هضم نمیشود. ادرار نمیاد میشه یک قرص یا پماد برایم تزریق کنید ممنون میشم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگرید. بدون ویزیت بیمار نمی توان دارو تجویز کرد. اگر تهران تشریف ندارید تلفنی از مطب وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید.

 8. هایما گفت:

  با سلام
  در زمان مواجه با هموروئید باید دفع مدفوع چند بار در روز باشد سوالم بیشتر جنبه علمی دارد چون داروهای ملین باعث میشوند تعداد دفعات دفع زیاد شود و شاید فرصت بهبودی را له تاخیر بیاندازند. بهتر نیست فقط یه بار دفع در شبانه روز داشته باشیم
  سوال دوم اینکه با وجود مصرف ملین باز هم ابتدای دفع سفت است با چه روشی میتوان ابتدای مدفوع را هم نرم تر نمود با تشکر

  1. سلام روزانه یک الی دو بار دفع مدفوع نرم و بدون یبوست و اسهال طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند. مصرف آب را افزایش دهید و روزانه 10 لیوان آب میل کنید که ابتدای مدفوع هم سفت نباشد. در زمان نیاز به دفع مدفوع خود را نگهندارید.

 9. علی گفت:

  سلام من دوماه قبل یبوست شدید گرفتم با ملین مشکلم رفع شد ولی بعدش شروع به سوزش و درد شدید کرد رفتم دکتر گفتن شقاق هست دوتا پماد لیدوکایین و دلتیازم دادن با یک کپسول که ملین هم هست ولی الان بعد یک هفته درد و سوزشش خیلی زیاد شده لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم

  1. سلام داروهای تجویز شده را باید دقیقا به اندازه ای که پزشک متخصص توصیه کرده اند مصرف کنید. از تکرار داروها خودداری کنید و اگر به دارویی حساسیت دارید و یا وضعیت شما را بدتر کرده است فورا آن را قطع کنید و از متخصص معالج داروی جایگزین دریافت کنید. اگر بهبودی حاصل نشد لیزر هموروئید را به شما پیشنهاد می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *