هموروئید

داروی هموروئید چیست

داروی هموروئید چیست

توجه توجه مصرف هیچ یک از داروهای زیر بدون تجویز و معاینه پزشک متخصص توصیه نمی شود.

درمان اولیه هموروئید های خفیف تا متوسط شامل افزایش فيبر دريافتي، افزايش مصرف  مایعات و به خصوص آب، استفاده از بسته یخ، و حمام سیتز است. در صورتی که این درمان های خانگی موثر واقع نشود، درمان های پزشکی آغاز می شود. اولین خط درمانی در درمان های پزشکی استفاده از داروی هموروئید است. البته دارویی که بتواند هموروئید را بطور قطع درمان کند وجود ندارد ولی داروها ی موجود می توانند علامت های ناراحت کننده بیماری را تسکین یا تخفیف دهند و از پیشرفت بیشتر آنها جلوگیری کنند.

داروی هموروئید

خط مقدم درمان های پزشکی تجویز یک داروی هموروئید، مناسب است

آیا مصرف داروی هموروئید عارضه جانبی دارد؟

هر دارویی می تواند عارضه جانبی ایجاد کند و داروی هموروئید استثناء نیست. البته بروز عارضه از شخص به شخص متفاوت است. در حالی که ممکن است بعضی از مصرف کنندگان دچار هیچ عارضه ای نشوند، سایرین ممکن است عوارض مشخصی را تجربه کنند. عوارض احتمالی داروهایی که در درمان هموروئید به کار می روند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوزش، خارش، خشکی، ورم و قرمزی پوست
 • بروز تاول های پوستی
 • نازک و پوسته پوسته شدن پوست

داروی هموروئید بر چند نوع است؟

داروهایی که در درمان هموروئید به کار گرفته می شوند، بطور کلی بر دو نوع هستند:

 1. داروهای خوراکی
 2. داروهای غیر خوراکی

قرص آنتی هموروئید

معمولا پزشک در صورتی این داروها را تجویز می کند که ناراحتی های ناشی از هموروئید زیاد شدید نباشند. به کار بردن داروی هموروئید خوراکی برای درمان هموروئید به دو منظور صورت می گیرد:

 • رفع یبوست
 • تخفیف یا تسکین علائم هموروئید
درمان یبوست با دارو

رفع یبوست یک اقدام اساسی در پیشگیری و درمان هموروئید است

داروی هموروئید موثر در رفع یبوست

داروهایی که برای رفع یبوست به کار برده می شوند از طریق نرم کردن مدفوع  به اجابت مزاج سریع تر و همراه با درد کمتر کمک می کنند. این داروها خود بر دو نوعند:

داروهای ملین

داروهای ملین به فرم های قرص، کپسول، شربت، پودر عرضه می شوند و جهت درمان و پیشگیری از یبوست تجویز می شوند. این داروها بر سه نوعند:

 1. حجم دهنده ها: حجم مدفوع را زیاد کرده، در درازمدت خطری ایجاد نمی کنند. این داروها باید با آب یا سایر نوشیدنی ها مصرف شوند (مانند متاموسیل و سیتروسل).
 2. محرک ها: نقش این نوع ملین ها تسریع حرکات روده است و بهتر است هنگام خواب مصرف شوند.
 3. اسموتیک ها: آب را به داخل روده می کشند و مدفوع را نرم میکند ( مانند نمکهای منیزیم و سدیم، و لاکتولوز).
شربت لاکتولوز برای داروی هموروئید

نرم کننده های مدفوع با تسهیل عمل دفع، به کاهش علائم هموروئید کمک می کنند

مکمل های فیبری

این مکمل ها نیز به فرم قرص، کپسول، و پودر عرضه می شوند و با جذب آب و افزایش حجم مدفوع به رفع یبوست کمک می کنند. از معروف ترین این مکمل ها پسیلیوم، متیل سلولز، و گلوکومانان هستند و باید با آب فراوان مصرف شوند.

داروی هموروئید موثر در تخفیف علائم

هدف از مصرف این دسته داروها ، کاهش علائم بیماری شامل درد، ناراحتی، سوزش، خارش و التهاب است. این داروها غالبا نیازی به نسخه پزشک ندارند و معروفترین آنها عبارتند از استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن، و داروی آرامش بخش پاراستامول. در صورتی که داروی هموروئید ضد التهاب غير استروئيدي قادر به بهتر کردن وضعیت نباشد، پزشک ممکن است درمانهای جراحی را پیشنهاد کند.

ناپروکسن داروی هموروئید

داروی هموروئید ضدالتهاب استروئیدی باعث کاهش درد، سوزش، و التهاب هموروئید می شود

داروی هموروئید غیر خوراکی (داروهای جلدی)

این نوع داروها نیز برای تخفیف و تسکین علائم مورد استفاده قرار می گیرند و قادرند موقتا درد، تورم، و خارش را، بیشتر در هموروئیدهای درجات پایین، از بین ببرند. یک داروی هموروئید غیر خوراکی می تواند دارای ترکیبات استروئیدی (هیدروکورتیزون)، بی حس کننده های موضعی (لیدوکائین)، تسکین دهنده های طبیعی (فندق جادوگر یا witch hazel)، یا منقبض کننده عروق (مانند اپی نفرین) باشد و به اشکال زیر عرضه می شود:

 • کرم
 • پماد
 • شیاف
 • دستمال مرطوب
داروی هموروئید کرم نیتروگلیسرین

پمادها داروهای متداول در درمان دارویی هموروئید هستند

نکات قابل توجه در استفاده از داروی هموروئید غیر خوراکی

در مورد استفاده از این داروها باید به نکات زیر توجه کرد:

 • شستن دست ها بلافاصله پس از استفاده
 • جلوگیری از تماس داروها با نواحی حساس چشم، گوش، دهان، و بینی
 • مصرف درازمدت این داروها (بیش از یک هفته)، باعث نازک شدن پوست می شود.
 • بروز یا افزایش خارش، قرمزی، بثورات پوستی، و خشکی پوست اطراف مقعد نشانه حساسیت به داروی هموروئید است و در این مورد باید مصرف دارو را قطع و حتما با پزشک تماس گرفت.

داروی هموروئید، فرم های کرم و پماد

پمادها و کرم ها درمان دارویی متداول هموروئید هستند. برای استفاده از کرم ها و پمادها باید محل را با آب ولرم شست و خشک کرد و دارو را با انگشت (داخل دستکش) روی هموروئید مالید. اگر هموروئید داخل رکتوم قرار داشته باشد ممکن است مجبور شوید آن را با اپلیکاتور وارد رکتوم کنید. اما سعی کنید از اپلیکاتور استفاده نکنید زیرا ممکن است استفاده از آن به جدار ناحیه آسیب وارد کند.

معروفترین داروهای این گروه، کرم های رکتال هموروئیدی، پماد آنتی هموروئید، پماد هیدروکورتیزون، پماد نیتروگلیسیرین (با گشاد کردن رگهای ناحیه مقعد باعث بهبود گردش خون در ناحیه می شود)، پماد لیدوکائین (بیحس کننده موضعی)، مشک (داروی طبیعی که از ترکیب داروی مشک، بزوار مصنوعی، گلابی، بورنول، کهربا، کالامین و بوراکس به دست می آید)، ایپروئید، پراموکسین، و ام جی (تهیه شده از گیاه دارویی مورد) هستند.

داروی هموروئید، فرم شیاف

این داروی هموروئید، معمولا برای درمــان هموروئید داخلی به کار می رود و یک شیاف بعد از هر بار عمل دفع مصرف می شود. تعداد شیاف مصرفی باید حتما مطابق دستور پزشک باشد. اگر پس از استعمال شیاف خارش، بثورات پوستی، قرمزی، سوزش، درد، خونریزی ایجاد شد، باید پزشک را در جریان قرار داد.

شیاف آنتی هموروئید

تعداد شیاف مصرفی در روز باید حتما مطابق دستور پزشک باشد

داروی هموروئید در فرم های دستمال مرطوب

از دستمال مرطوب می توان برای تمیز نگه داشتن هموروئید استفاده کرد. این دستمال ها برخلاف دستمال توالت معمولی، تحریک کننده نیستند و تسکین دهنده و بدون عارضه اند. به علاوه، چون به موادی مانند عسل یا آلوورا آغشته اند، سوزش و خارش را کم می کنند. این دستمال ها بعد از هر عمل دفع و حداکثر روزی 6 بار مصرف می شوند. البته باید دقت کرد که به عطر، الکل، یا مواد محرک آغشته نباشند.

اگر هموروئید با دارو درمان نشود

اگر بیماری هموروئید پیشرفته باشد و پس از گذشت 10 روز بهبودی حاصل نشود متخصص جراحی و لیزر یکی از روش های لیزر هموروئید را به شما پیشنهاد خواهد داد. در برخی نقاظ دور افتاده همچنان از روش جراحی هموروئید بدون لیزر استفاده می شود. متاسفانه این روش جراحی دوره نقاهت طولانی دارد و برای درمان برخی از انواع هموروئید که با دیگر بیماری هایی مثل شقاق همراه است توصیه نمی شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “داروی هموروئید چیست

 1. Avatar طیبه نصیری ازرشت گفت:

  سلام سوال مدتی من یبوست گرفتم بعد از چهار ماه تاول زد همراه بادرد وسوزش حالا مدت پنج روز از پماد انتی هموروئید استفاده میکنم احساس میکنم تورم شوزش وخارش خیلی کم شده میخواستم منباید عمل لیزر انجام دهم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام توصیه می کنم بدون تجویز متخصص جراحی از داروها و پمادهای مقعدی استفاده نکنید. حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا بهترین دارو را برای هموروئید شما تجویز کنند. اگر طی یک هفته تا 10 روز بهبودی کامل حاصل شد دیگر نیازی به عمل جراحی هموروئید یا لیزر هموروئید نیست. با خود درمانی ممکن است طول درمان هموروئید را طولانی کنید و با مزمن شدن بیماری نیاز به جراحی و لیزر ضروری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *