کیست مویی

دانستنی های کیست مویی

دانستنی های کیست مویی

کیست مویی که در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد به نام کیست‌مویی پایین کمر و یا سینوس پیلونیدال معروف است. تعریف کلی این نوع از کیست‌مویی برای انواع کیست مویی یکسان است. تنها تفاوت آنها در محل تشکیل کیست‌مویی است. همچنین درمان کیست مویی بسته به محل تشکیل آن متفات است. اما اصول کلی درمان آن در هر نقطه از بدن یک چیز است و آن تخریب و تخلیه کیست است. در صورت بروز عفونت باید این وضعیت کنترل و محدود شود و سپس جدار کیست تخریب و مو و محتویات داخل آن بدون آسیب به بافت سالم اطراف خارج شود.

 

آناتومی سینوس پیلونیدال

آناتومی کیست مویی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید مویی که باید از آندودرم پوست در ناحیه ساکروم خارج شود به طور برعکس به داخل پوست رشد کرده و در زیر پوست لانه می گزیند. این لاینه گزینی اشتباه مو در زیر پوست منجر به بروز زوائد و عفونت شده و کیست‌مویی در زیر پوست ایجاد می شود. بعد از مدتی روی پوست برجستگی مشاهده خواهید کرد. ممکن است این برجستگی همراه با درد و قرمزی هم باشد. اما کیست مویی پایین کمر موذی تر از این حرف ها است. در بسیاری از موارد مشاهده می شود کیست‌مویی در مراحل اولیه هیچ علامتی به جز برجستگی ناحیه از خود بروز نمی دهد. کم کم سوراخ یا سوراخ های ریز و کوچکی بر روی پوست خارجی کیست‌مویی ظاهر می شود که تشخیص کیست مویی را راحت تر می کند.

در مراحلی که کیست‌مویی عفونی می شود و بیمار دچار آبسه کیست‌مویی می شود درد و ترشحات چرکی و خونی مشهود خواهد بود. گاها با نشستن بر روی سطوح سخت آبسه می ترکد و محتویات آن به طور ناقص و همراه با درد زیادی تخلیه می شود.

برای تشخیص کیست مویی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

چنانچه برجستگی مشکوکی  در زیر پوست انتهای کمر مشاهده کردید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا کیست‌مویی یا همان سینوس پیلونیدال را تشخیص دهند. به جز کیست هایی که بر روی پوست صورت ایجاد می شوند شما می توانید برای تشخیص انواع کیست‌مویی در نواحی مختلف بدن به متخصص جراحی مراجعه کنید.

ریسک فاکتورهای کیست مویی

برای جلوگیری از بروز کیست‌مویی این ریسک فاکتورها را شناسایی و در حد امکان رفع کنید. در صورتی که یکی از این ریسک فاکتورهای کیست‌مویی شامل حال شما می شود باید به زائده جوش مانندی که در انتهای کمر شما ایجاد شده است به عنوان یک کیست‌مویی مشکوک شوید. این موارد شامل:

 • وجود سابقه کیست‌مویی در خانواده و اقوام
 • پرمویی و داشتن موهایی ضخیم و مشکی
 • نشستن طولانی به خصوص بر روی سطوح سخت
 • پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی
 • افرادی که در سنین بلوغ قرار دارند
 • رانندگان به خصوص رانندگان کامیون و تراکتور

جالب است بدانید که در طول جنگ جهانی دوم حدود 80 هزار سرباز به کیست‌مویی مبتلا شدند. اکثر آنها رانندگان جیپ بودند و ناحیه انتهای کمر آنها در حین رانندگی تحت فشار و ضربه در حین رانندگی و برای مدت زمان طولانی قرار داشتند. به همین دلیل به این بیماری “رانندگان جیپ” هم می گویند.

تشخیص کیست مویی و فیستول

درمان کیست مویی

همانطور که در بالا اشاره شد اصول درمانی کیست‌مویی بر تخلیه و خارج کردن و خشک کردن کیست می باشد. بهترین روش درمان کیست‌مویی درمانی است که:

 • عود و بازگشت نداشته باشد
 • دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد
 • اسکار و زخم عمل باقی نماند
 • بیمار کمترین درد و التهاب و خونریزی را تجربه کند

در صورتی که کیست‌مویی همراه با آبسه و حتی فیستول باشد متخصص جراحی عمومی ابتدا برای بیمار دارو تجویز می کند و یا اقدام به تخلیه ابتدایی آبسه و عفونت می کند. بعد از تخفیف علائم عفونت و التهاب متخصص جراحی اقدام به خارج کردن و جراحی کیست‌مویی می کند. بنابراین درمان کیست مویی با دارو به تنهایی موثر واقع نمی شود و یک روش کمکی برای گرفتن نتیجه بهتر از عمل جراحی و یا لیزر کیست مویی می باشد. توصیه بر این است که برای گرفتن بهترین نتیجه از انواع لیزر برای درمان و جراحی کیست‌مویی بهره ببرید. بنابراین مراجعه به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه بسیار کمک کننده خواهد بود.

انواع جراحی کیست مویی

این نوع جراحی یا به روش بسته و یا به روش باز انجام می شود. بسته به مهارت و تجربه متخصص جراحی یکی از این دو روش به کار گرفته می شود.

جراحی بسته کیست مویی با لیزر

جراحی کیست مویی به روش بسته

در جراحی کیست مویی به روش بسته متخصص بعد از برداشتن مو و شکاف جدار کیست، زخم باز را با بخیه می بندد. بنابراین بعد از جراحی کیست‌مویی بسته، بیمار نیازی به مراقبت های سخت و تعویض پانسمان کیست‌مویی ندارد. در صورتی که این جراحی با لیزر و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام شود احتمال عود کیست‌مویی نزدیک به صفر است. دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است و بازگشت به محل کار بین 1 تا 5 روز خواهد بود. از روز چهارم یا پنجم بیمار می تواند با اجازه پزشک معالج حمام کند و ناحیه عمل را شستشو دهد.

جراحی کیست مویی به روش باز

در این روش بعد از جراحی و تخلیه کیست‌مویی زخم ناحیه باز می ماند و با بخیه بسته نمی شود. به همین دلیل به این روش جراحی باز کیست مویی اطلاق می شود. متاسفانه هزینه درمان کیست‌مویی در این روش بسیار بالاست زیرا بیمار باید روزانه پانسمان خود را تعویض کند و این تعویض روزانه پانسمان حدودا تا 2 ماه به طول می انجامد. به دلیل این که زخم این جراحی باز است بسیار در معرض عفونت و آسیب قرار دارد. به همین دلیل احتمال عود در این جراحی بسیار بالاست.

بیمار معمولا تا 2 ماه درگیر زخم باز است و بازگشت به محل کار و زندگی روزمره در مقایسه با جراحی بسته بسیار طولانی است. همین دوره نقاهت طولانی عوارض و هزینه و مشکلات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

سوالات متداول کیست مویی

1-روش درمان خانگی کیست مویی چیست؟

درمان های خانگی کیست‌مویی قبل از مراجعه به متخصص جراحی عمومی توصیه نمی شود. با اجازه پزشک معالج می توانید از درمان های خانگی کیست‌مویی جهت تخفیف درد و التهاب و ضدعفونی کردن ناحیه کیست‌مویی کمک بگیرید. مالیدن محلول آب و سرکه سیب برای از بین بردن میکروب های ناحیه کمک کننده است. استفاده از داروهای گیاهی مثل گل گاو زبان، موم عسل و دم کرده ریحان باعث تسکین درد و التهاب می گردد. همچنین بعد از جراحی کیست مویی نیز می توان از خواص این گیاهان با اجازه پزشک معالج و در زمان مناسب سود برد. دقت کنید تنها روش درمان قطعی کیست‌مویی جراحی و تخلیه کیست می باشد.

2-کیست مویی در پایین کمر چیست؟

این نوع از کیست مویی را با نام سینوس پیلونیدال می شناسیم. افرادی که دارای موهای ضخیم در ناحیه انتهایی کمر و ساکروم هستند به دلیل رشد برعکس مو به داخل پوست به این بیماری مبتلا می شوند. کیست‌مویی پایین کمر معمولا بر اثر نشستن طولانی و در سنین بلوغ بروز می کند. شیوع این بیماری در بین مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.

3-کیست مویی مقعدی چیست؟

در صورتی که کیست‌مویی در ناحیه مقعد ایجاد شود به آن کیست‌مویی مقعدی می گوییم. این نوع کیست معمولا شایع نیست و کیست‌مویی پایین کمر که بالاتر از مقعد و در ناحیه ساکروم قرار دارد گاها به اشتباه و توسط بیماران به عنوان کیست‌مویی مقعدی مطرح می شود.

4-درمان قطعی کیست مویی با دارو چگونه است؟

هیچ درمان قطعی با دارو برای کیست‌مویی وجود ندارد. ممکن است با مصرف داروی کیست مویی و آنتی بیوتیک مدتی التهاب و عفونت کیست‌مویی درمان شود. اما این وضعیت موقتی است و تا زمانی که کیست‌مویی یا سینوس پیلونیدال تخلیه و جراحی نشود احتمال عود کیست مویی بالاست. یکی از انواع کیست‌مویی با آبسه همراه است. در این مواقع متخصص جراح‌ دارو تجویز می کند و حتی به طور سرپایی آبسه تخلیه می شود. بعد از اتمام دوره درمان دارویی کیست‌مویی، متخصص جراحی اقدام به تخلیه و درناژ کامل کیست‌مویی می کند.

5-آیا کیست مویی خطرناک است؟

کیست‌مویی به خودی خود خطرناک نیست. اما عوارض درمان نکردن کیست‌مویی در طی طولانی مدت ممکن است منجر به بروز عفونت های خطرناک و انتشار فیستول شود. در صورتی که متخصص جراحی کیست‌مویی شما را تشخیص دادند و توصیه به عمل جراحی کردند اجازه ندهید که جراحی بیشتر از 3 ماه به تعویق و تاخیر بیافتد. بیمارانی که چند سال درمان و عمل جراحی کیست‌مویی را به تاخیر می اندازند در نهایت با آبسه های شدید و عفونت گسترده به طور اورژانسی مجبور به انجام عمل جراحی کیست‌مویی می شوند. بهتر است برای ‌درمان این بیماری برنامه ریزی و تحقیق کافی را انجام دهید و به موقع برای جراحی کیست مویی اقدام کنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

10 دیدگاه برای “دانستنی های کیست مویی

 1. Avatar محمد گفت:

  سلام من نزدیک 1سال یک کیست در کپلم جای که امپول میزنن هر چند وقت یک بار با خارش شروع میشه بد بادرد سوزش چند روز میگزه میترکه خون چرک میاد دردش میفته چه کار کنم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا در صورت بروز آبسه سریعا مشکل شما را به طور سرپایی برطرف کنند. اگر این سوراخ مربوط به فیستول باشد نیاز به جراحی خواهید داشت. فیستول به دنبال یک آبسه و یا زخم درمان نشده عفونی بروز می کند.

 2. Avatar شاهرخ گفت:

  سلام خسته نباشید
  من وقتی میشینم احساس درد میکنم و با برسی متوجه شدم که یک چیزی اندازه عدس زیر پوستم هست ک با فشارش احساس درد میکنم اما روی پوست هیچ اثری نیست ایا این کیست مویی؟ و اینک باید حتما عمل کنم چون دردش زیاد نیست

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید و علائم بالینی شما بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. اگر مبتلا به کیست مویی باشید باید تخلیه و درناژ شود و با دارو درمانی نمی توانید به درمان قطعی برسید.

 3. Avatar حمید گفت:

  هر سلام من نزدیک به ۳سال پیش از ناحیه کمر دچار کیست مویی شدم و با درمان خانگیدرطول یک هفته کلیه عفونت داخل بیرون آمد وجای ۲سوراخ ریز جامانده که به تازگی از آنجا آب چرکی می آید اما نه به بدبوی و شدت اولیه برادرم هم این بیماری را تجربه کرده وعمل کرد ناگفته نباشد من مدت زیادی پشت ماشین می‌نشینم واز کمر به پایین جوش‌های ریزی گاهن پدید می اید پیشنهاد شما چیه ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه کیست مویی درمان خانگی و دارویی ندارد و حتما باید تخلیه و درناژ شود. پیشنهاد می کنم که جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته را نزد یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام دهید که بتوانید یک روزه به روال عادی زندگی برگردید و دردسر تعویض پانسمان و استراحت طولانی را نداشته باشید. موهای ناحیه را همواره از بین ببرید و برای درمان چربی پوست و جوش های ریزی که می زنید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. بهترین روشی که می توانید موهای زائد ناحیه کیست مویی را از بین ببرید لیزر موهای زائد است.

 4. Avatar امیر مقدسی گفت:

  خانم دکتر سعادتی عزیز من سال گذشته خدمت شما جراحی بسته کیست مویی با لیزر انجام دادم و در حال حاضر هیچ مشکلی ندارم حتی جای عمل هم باقی نمانده. آیا لازمه که برای ویزیت سالانه بعد از عمل برسم خدممتون؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خوشحالم که خبر سلامتی شما را می شنوم. اگر موهای زائد ناحیه کیست مویی را به طور منظم از بین می برید و اثری از ناحیه عمل نیست نیازی نیست تشریف بیاورید. موفق باشید.

 5. Avatar ارش گفت:

  سلام،من دیروز عمل کردم،کیست مویی با جراحی بوده و بسته هست،میخوام ببینم چیکار کنم دیگه عفونت نکنه،چطور دراز بکشم، دکتر گفته پانسمانم رو عوض کنم چطوری عوض کنم، چقدر طول میشه،دستشویی مبتونم برم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر عمل جراحی کیست مویی شما به روش بسته بوده شما نباید پانسمان خاصی داشته باشید. بهترین روش جلوگیری از عود کیست مویی لیزر موهای زائد این ناحیه و یا هر روش جایگزین دیگر برای از بین بردن موهای زائد می باشد. اگر از رویش مو جلوگیری کنید دیگر عود نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *