بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

درمان سریع بواسیر

درمان سریع بواسیر

درمان سریع بواسیر بسته به درجه هموروئید یا بواسیر متفاوت است در مراحل اولیه اگر اقدام به موقع و به جای درمان سریع بواسیر انجام شود بهترین نتیجه را از درمان خواهید گرفت. اما با تشخیص نا به جا و اقدامات غیر استاندارد نه تنها درمان به تعویق می افتد بلکه منجر به حاد شدن هموروئید یا بواسیر خواهد شد. بنابراین جهت درمان به موقع هموروئید مراجعه سریع و به هنگام به یک متخصص جراحی هموروئید در تشخیص هموروئید و درجه بیماری و انتخاب بهترین روش درمانی بسیار حیاتی است.

برای درمان سریع بواسیر ابتدا بدانید بواسیر چیست

بواسیر یا همان هموروئید که به نام باواسیل نیز شناخته می شود. بواسیر در کانال مقعد همه ما وجود دارد و به کنترل دفع و هدایت مدفوع کمک می کند. اما زمانی که از شکل طبیعی خارج می شوند ترومبوز می شوند یا برجسته و دردناک می شوند مشکلاتی برای عمل دفع ایجاد می شود. فرد مبتلا به بواسیر با درد و خونریزی های قطره قطره مراجعه می کند . یا هیچ کدام از این علائم را نشان نمی دهد و تنها به دلیل وجود یک برجستگی در ناحیه مقعد که او را آزار می دهد مراجعه می کند.

در واقع بالشتک های بواسیر یا هموروئید در مقعد تمامی افراد قرار دارد. اما بر اثر فشار و روش زندگی غیر استاندارد این بالشتک ها از حالت عادی خارج شده و مشکلاتی را برای شخص ایجاد می کنند. بواسیر سالم به عمل دفع کمک می کند. اما زمانی که این بالشتک های طبیعی بیمار می شوند در هنگام دفع آزاردهنده خواهند بود. بیمار در ناحیه مقعد احساس درد و سوزش خواهد کرد و در برخی درجات بواسیر پرولاپس شده یا به عبارتی افتادگی می دهد. بواسیر پرولاپس از دهانه مقعد بیرون می زند و وضعیتی آزاردهنده ایجاد می کند.

علائم بواسیر

علائم و نشانه های این بیماری ممکن است یکی یا همه موارد زیر باشد

 1. خونریزی با یا بدون درد هنگام عمل دفع. ممکن است مقداری خون قرمز روشن در کاغذ توالت یا داخل توالت مشاهده کنید.
 2. خارش و یا سوزش در ناحیه مقعد.
 3. وجود تورم در ناحیه آنال.
 4. وجود تورم و درد در نزدیکی و اطراف ناحیه آنال که ممکن است ترومبوز باشد.
 5. علائم بواسیر بیشتر به محل بواسیر بستگی دارد.
 6. بواسیر بیرون زده از مقعد که به هموروئید پرولاپس معروف است برجستی مرطوب و صورتی تر از بقیه نواحی است.

انواع بواسیر

برای انتخاب بهترین روش درمان بواسیر ابتدا باید با انواع بواسیر آشنا شوید. بواسیر دو نوع است: بواسیر داخلی و خارجی که هر کدام به درجات و انواع دیگر تقسیم می شوند.

بواسیر داخلی

این نوع در زیر خط دندانه ای مقعد قرار دارند. در قسمت های بالاتر با اندودرم پوشیده شده و در نواحی پایین تر با پوست پوشیده شده است. هم اندودرم و هم پوست به درد و حرارت حساس هستند. اما به دلیل اینکه گیرنده های درد در مقعد تعداد کمتری دارد بیمار در بواسیر داخلی درد زیادی احساس نمی کند. اما در حین عمل دفع ممکن است خونریزی مشاهده شود. گاهی بواسیر ملتهب می شود و گاهی نیز به سمت پایین کشیده می شود و از خط دندانه ای مقعد بیرون می زند. که به این حالت سقوط بواسیر داخلی گفته می شود. در بواسیر داخلی نوع سوم می توان بواسیر خارج شده را با دست جا زد. اما در نوع چهارم حتی با دست هم جا نمی رود. کاملا از داخل مقعد به خارج از مقعد کشیده شده. و مثل یک گوشت اضافه از خط دندانه ای مقعد گذشته و بیرون زده است. در تصویر زیر ۴ نوع بواسیر داخلی را مشاهده می کنید

انواع بواسیر داخلی بر اساس بیرون زدگی در چهار درجه یا چهار گرید طبقه بندی می شود

انواع بواسیر داخلی

بواسیر خارجی

یکی از بارزترین انواع بواسیر خارجی هموروئید ترومبوزه یا همان بواسیر ترومبوز است. انواع خارجی بواسیر در بیرون خط دندانه ای مقعد و بر روی بافت نرم و اطراف مقعد ایجاد می شوند. از آنجا که دهانه خارجی مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است این نوع از بواسیر بسیار دردناک است. در وضعیت ترومبوز خون در بالشتک های بواسیر لخته شده و بواسیر برجسته و دردناک است و بیمار حالتی مثل تیر کشیدن در این ناحیه احساس می کند. توجه داشته باشید در مواقعی که ناحیه عفونت کرده است دردی ممتد دارد و درد ناشی از عفونت با درد ناشی از ترومبوز کاملا متفاوت.

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

درمان بواسیر

بهترین روش درمان بواسیر کدام است؟ در حال حاضر استفاده از انواع لیزر بهترین و قطعی ترین روش درمان بواسیر است. به خصوص پاکه بواسیری که با لیزر پرتوان برداشته می شود به هیچ عنوان بازگشت و عود ندارد انواع دیگر درمان بواسیر به شرح زیر است:

دارو درمانی بواسیر

در این روش از پمادهای موضعی و شیاف های ضد بواسیر استفاده می شود. شواهد کمی برای فواید داروهای موضعی و شیاف ها وجود دارد. نکته: پمادهای آنتی بواسیردر واقع بواسیر را درمان نمی کنند و فقط درد آنها را تخفیف می دهند. این پمادها حاوی استرویید هستند و استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید در هموروئید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و اتروفی پوست می شوند دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانند لیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرینمی باشد. -شیاف انوزول که ترکیبی از پراموگسین و زینک اکسید می باشد برای تسکین خارش؛ سوزش و درد مقعد مفید است

لیزر درمانی بواسیر یا هموروئید

این روش بیشتر در مرحله اولیه بروز بواسیر خارجی به خصوص هموروئید ترومبوزه کاربرد دارد. اشعه مادون قرمز یا لیزر کم توان یا همان IRC با تابش به ناحیه ترومبوز شده موجب جذب سریعتر گلوبول های قرمز می شود. رفته رفته التهاب و درد کاهش می یابد و ترومبوز از بین می رود. توجه داشته باشید این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است. لیزر درمانی در مراحل خاصی از بیماری کاربرد دارد.

بواسیر

بواسیر خارجی ترومبوزه

عمل جراحی بواسیر یا هموروئید

عمل جراحی سریعترین روش درمان است. به خصوص اگر با لیزر پرتوان انجام شود. اما اولین روش نیست و تنها پزشک بعد از ویزیت بیمار عمل جراحی پیشنهاد می کند. بهتر است عمل جراحی با لیزر پر توان انجام شود به این روش هموروئیدکتومی با لیزر گفته می شود این عمل با تیغ جراحی نیز صورت می گیرد که دوره نقاهت طولانی تر نسبت به جراحی با لیزر دارد. عمل جراحی با کوتر نیز انجام می شود. کوتر در واقع برای سوزاندن سر عروق جهت جلوگیری از خونریزی استفاده می شود گاهی برای برداشتن گوشت های اضافه ریز هم استفاده می شود که دقت و ظرافت لیزر را ندارد. کوتر با بافت تماس مستقیم دارد بر خلاف لیزر که تماس مستقیم با بافت ندارد. بنابراین لیزر برای برش های ظریف استفاده می شود و همزمان سر عروق با لیزر بسته می شود و درد و خونریزی ندارد. یکی از عوارض عمل جراحی با کوتر ایجاد نکروز و اسکار در ناحیه است.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

در روزهای اول پیدایش بواسیر توصیه می شود به مدت یک هفته از روش های درمان سنتی و خانگی استفاده کنید. در صورتی که بعد از یک هفته رو به بهبود شدید می توانید به این روش ادامه دهید اما در صورتی که پیشرفتی در بهبود حس نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. تا سریعا با دارو درمانی نتیجه بگیرید اما در افرادی که سریع به پزشک مراجعه نمی کنند. این بیماری مزمن شده و در نهایت همراه با دیگر بیماری های مقعد مثل فیستول و شقاق و آبسه همراه می شود. که روند درمان را بسیار کند می کند و بیمار به جز جراحی با هزینه بالا راه دیگری نخواهد داشت. بنابراین در روزهای اول که مشکوک به بیماری بواسیر می شوید سریع اقدام به درمان کنید. تا در همان مراحل اولیه بیماری درمان شود. حتی اگر بعد از درمان سنتی و خانگی و دارو درمانی نیز به جراحی نیاز داشتید. سریع اقدام کنید و زمان جراحی را به تعویق نیندازید زیرا هر چه جراحی به تعویق بیافتد بیماری عود بیشتری خواهد کرد. جراحی سنگین تر خواهد شد و بنابراین هزینه بیشتری بابت جراحی پرداخت می کنید به علاوه این که در این مدت هزینه داروی زیادی پرداخت کردین و دوره نقاهت پس از جراحی بواسیر طولانی تر خواهد بود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

6 دیدگاه برای “درمان سریع بواسیر

 1. Avatar photoسهراب گفت:

  سلام نقاهت بعد از لیزر بواسیر چه مدت است من از راه دور میام چقدر باید تهران بمونم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بعد از لیزر هموروئید یا بواسیر تنها یک شب استراحت نیاز دارید و اگر از راه دور تشریف می آورید حتما با مطب هماهنگ کنید تا هماهنگی های لازم جهت بیماران راه دور برای شما انجام شود

 2. Avatar photoمحمد قربان احمدوند گفت:

  سلام خانم دکتر جراحی در مطب خودتان انجام می شود یا در بیمارستان وآیا طرف قرارداد با بیمه سینا هستید؟ از ویزیت تا انجام جراحی معمولا چقدر زمان می برد؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی با لیزر هموروئید در کلینیک انجام می شود. متاسفانه با هیچ بیمه ای طرف قرارداد نیستیم. از زمانی که ویزیت شوید سعی بر این است که طی یک تا سه روز آینده وقت عمل جراحی با لیزر شما تعیین شود. آمادگی های قبل از لیزر هموروئید نیز با شما هماهنگ خواهد شد. بعد از انجام لیزر همان روز از کلینیک مرخص می شوید و یک شب استراحت می کنید. از فردای روز بعد جراحی با لیزر بواسیر یا هموروئید می تواند کارهای روزمره خود را انجام دهید. حدودا یک هفته باید مراقبت های بعد از عمل هموروئید را نیز انجام دهید.

 3. Avatar photoعلیرضا گفت:

  سلام
  خانم دکتر من چند روز پیش دچار یوبوست شدم.
  کمی فشار زیادی به خودم آوردم،بعد از ۳ ۴ ساعت احساس کردم درد مزمنی در ناحیه باسن و مقعد دارم.
  دیروز متوجه شدم چند توده ریشه ای شکل نامنظم در باسن سمت چپم وجود داره
  مطالب شما رو مطالعه کردم
  میخواستم ببینم تشخیص شما چیست و آیا دچار آبسه مقعدی شدم؟

  1. سلام اصولا آبسه مقعدی با درد بسیار شدیدی همراه است. بدون معاینه بیمار نمی توان نظر داد. احتمال شقاق و هموروئید بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *