هموروئید

مراقبت بعد از جراحی هموروئید

دستورات بعد از جراحی هموروئید

در این صفحه در مورد مراقبت و نگهداری بیمار بعد از عمل جراحی هموروئید یا بواسیر خواهید خواند همچنین این مطالب شامل بیمارانی که لیزر هموروئید یا بواسیر انجام داده اند نیز می شود. طول درمان همورویید بعد از لیزر و جراحی و کاهش طول درمان هموروئید بسیار وابسته به مراقبت بعد از عمل است.

–  چنانچه عمل جراحی همورویید با لیزر انجام شده باشد بلافاصله بعد از عمل جراحی بیمار مرخص شده و به منزل می رود.

–  در روز اول بعد از عمل جراحی هموروئید استراحت کنید و از منزل خارج نشوید

–  تا زمانی که پانسمان دارید از خوردن غذای سنگین اجتناب کنید زیرا سبب تحریک اجابت مزاج می شود. اگر جراحی هموروئید وسیع نبوده از روز بعد از عمل جراحی می توانید غذای کامل و بخصوص پر فیبر میل کنید در غیر این صورت ۴-۳  روز غذای سبک میل شود.

تسکین درد ناحیه مقعد– صبح روز بعد از عمل جراحی پانسمان برداشته می شود. در روش عمل جراحی هموروئید با لیزر پانسمان داخل مقعد گذاشته نمی شود و فقط روی محل جراحی پانسمان می شود پس دیگر نگران پانسمان داخلی نباشید. اگر پانسمان به محل عمل جراحی هموروئید چسبیده باشد آن را خیس کنید تا جدا شود. افرادی که هموروئید را لیزر کرده اند پانسمان خاصی ندارند و نیاز به تعویض پانسمان ندارند.

از روز بعد از عمل جراحی روزی ۳-۲ بار در لگن آب گرم بنشینید. آب باید گرم باشد. بیمار باید محل عمل هموروئید را در لگن آب گرم باز و بسته کند تا از ایجاد عفونت و آبسه جلوگیری شود.

-چناچه بیمار مبتلا به هموروئید برای نشستن در لگن آب گرم مشکل دارد می تواند طبق تصویر زیر از توالت فرنگی استفاده کند به طوری که لگنی کوچک را بر روی توالت فرنگی قرار داده و از ثابت بودن آن مطمئن شوید سپس بر روی آن بنشینید.

مراقبت از هموروئید

–  در صورت درد بعد از عمل جراحی هموروئید می توان از دارو های مسکن خوراکی و در هنگام خواب از خواب آور های سبک استفاده کرد. در صورت نداشتن بیماری های همراه مانند دیابت به خوردن آنتی بیوتیک نیازی نیست.

–  اگر عمل جراحی سبک بوده روز بعد از جراحی می توان  ملین را شروع کرد ولی اگر عمل جراحی وسیع بوده بهتر است ۴-۳ روز به تعویق انداخته شود.

–  بعد از عمل جراحی هموروئید داشتن چند قطره خون ریزی هنگام اجابت مزاج در هنگام خشک کردن ناحیه طبیعی می باشد، اما اگر این خون ریزی بعد از یک ماه ادامه پیدا کند حتمآ باید روده ی بزرگ جهت علت خون ریزی بررسی شده و کولونوسکوپی انجام شود.

در بیمارانی که بالای ۴۰ سال بوده و با خون ریزی مراجعه می کنند کولونوسکوپی باید قبل از عمل جراحی همورئید انجام شود.

–  در چند ماه اول بعد از جراحی هموروئید ممکن است در صورت یبوست شدید، چند قطره خون ریزی یا کمی سوزش داشته باشید  که در این صورت با پزشک خود تماس گرفته و با انجام توصیه های لازم سریعا خوب می شوید.

–  بهتر است در چند ماه اول بعد از عمل جراحی هموروئید از روزه داری اجتناب شود.

-بیمار مبتلا به هموروئید و بیمارانی که به تازگی عمل جراحی هموروئید انجام داده اند یا لیزر هموروئید انجام داده اند از دستمال کاغذی معمولی برای خشک کردن خود استفاده نکنند ترجیها از دستمال مرطوب مخصوص این ناحیه یا دستمال مرطوب مخصوص کودکان استفاده کنید.

در برخی موارد برای تسکین درد بعد از این که پانسمان برداشته شد دکتر شیاف ضد درد دیکلوفناک تجویز می کند نحوه گذاشتن شیاف را در زیر مشاهده می فرمایید.

مراحل گذاشتن شیافبرای جلوگیری از ابتلا به هموروئید و بیماری های مقعدی باید فشار از روی این ناحیه برداشته شود و برای این کار می توانید از نشیمنگاه نرم یا بالش همورویید استفاده کنید اگر در طول روز به مدت طولانی بر روی سطح سفت می نشینید از یک بالشتک طبی استفاده کنید تا فشار از روی ناحیه کاسته شود. همچنین هر ۳۰ دقیقه از جای خود برخیزید و دوباره بنشینید.

نشیمنگاه هموروئید

درد بعد از جراحی هموروئید

مسلما بعد از برداشتن پاکه همورویید یا همان روش عمل جراحی هموروئید به نام هموروئیدکتومی بیمار درد و سوزشی را در ناحیه مقعد احساس خواهد کرد. برای تسکین درد بعد از عمل هموروئید دو نکته مهم را باید در نظر داشته باشید.

بیمار شب قبل از عمل با شیافی که پزشک قبلا تجویز کرده عمل دفع را به طور کامل انجام داده و تا 48 ساعت نیازی به اجابت مزاج نخواهد داشت. سپس جراح شما یک داروی ملین تجویز می کند تا بعد از عمل دچار یبوست نشوید. در این صورت بعد از اولین اجابت مزاج احساس دردی نخواهید داشت یا بسیار جزئی خواهد بود.

چطور حمام سیتز همورویید و شقاق را تسکین می دهد

در مواقعی که بیمار با لیزر جراحی می شود میزان درد و طول دوره نقاهت به بیش از یک هفته نخواهد رسید و درد بعد از عمل با مسکن هایی که توسط پزشک تجویز می شود قابل کنترل است. متاسفانه بعد از جراحی هموروئید یا بواسیر با تیغ جراحی یا کوتر بیمار درد زیادی را تا مدت ها تحمل می کند.

زیرا کوتر و تیغ جراحی ظرافت لیزر سوپرتین را ندارند و به بخش وسیعی از بافت مقعد آسیب وارد می کنند. همچنین همانند لیزر این خاصیت را ندارند که همزمان با برش ناحیه سر عروق و اعصاب بریده شده را ترمیم کنند.

برای کنترل درد بعد از جراحی هموروئید توصیه می کنم مسکن های تجویز شده را طبق دستور و سر موقع مصرف کنید. حتی اگر دردی نیز احساس نمی کنید تا 3 روز مصرف مسکن های تجویز شده را ترک نکنید.

سوالات بعد از جراحی هموروئید

یکی از سوالات رایج درباره جراحی بعد از هموروئید این است که آیا ترشحات زرد رنگ یا خون طبیعی است یا خیر؟ در صورتی که بیمار با لیزر جراحی شده باشد معمولا ترشحات زرد رنگ را ندارد و تا دو ماه در صورتی که یبوست نداشته باشد دیدن یک قطره خون طبیعی است. اما اگر بیمار ترشحات بد بو و مشکوک به عفونت دارد و خونریزی بیمار شدید است جتما باید به متخصص جراحی معالج خود و در صورت عدم دسترسی به ایشان به کلینیک جراحی مراجعه کند.

سوال دوم درباره کنترل یبوست و عمل دفع بعد از جراحی هموروئید است. به طور معمول متخصص جراحی یک داروی ملین برای بعد از جراحی تجویز می کند. زیرا بعد از جراحی اکثر افراد دچار یبوست می شوند.  یک روز قبل از عمل با مصرف شیاف بیزاکودیل روده بیمار تخلیه می شود. شب اول نیز یک غذا و سوپ سبک میل می کند و بدین ترتیب بیمار تا یک الی دو روز نیازی به اجابت مزاج ندارد. بعد از آن نیز با مصرف داروی ملین می تواند عمل دفع راحت و بدون و دردی داشته باشد. کنترل یبوست یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از عود هموروئید می باشد.

سوالات دیگر را می توانید در پایین همین مطلب بخوانید و یا سوال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ داده شود.

سوالات متداول مراقبت بعد از عمل جراحی هموروئید

1-درمان عفونت بعد از عمل هموروئید چگونه است؟

دقت کنید که بعد از عمل جراحی هموروئید با لیزر پرتوان محل جراحی عفونت نمی کند. اما در برخی موارد که جراحی با تیغ یا کوتر انجام شده است امکان دارد محل عمل هموروئید عفونت کند.  در این مواقع زخم عمل بسیار باز می شود و بیمار با ترشحات چرکی و بد بو مواجه می شود. به محض مشاهده علائم عفونت باید با متخصص جراحی معالج خود تماس بگیرید. داروهایی که پزشک تجویز می کند را شروع به مصرف کنید. برای پانسمان و ترمیم زخم به پزشک معالج و یا نزدیک ترین کلینیک محل زندگی خود مراجعه کنید.

2-مدت زمان بهبود هموروئید بعد از عمل جراحی چقدر است؟

اگر جراحی هموروئید با لیزر انجام شده باشد بیمار یک شب استراحت می کند و فردای روز عمل می تواند راه برود. بسته به فیزیولوژی بدن بیمار و وسعت عمل جراحی بین 3 تا 6 روز طول می کشد که بتواند به محل کار خود مراجعه کند. در صورتی که جراحی به روش سنتی انجام شده باشد این دوره نقاهت حداقل تا 2 ماه طول خواهد کشید. معمولا تا یک ماه مراجعه به محل کار امکانپذیر نیست و بیمار دوره نقاهت طولانی تری را طی خواهد کرد. طی این مدت مشاهده چند قطره کوچک خون طبیعی است. زخم جراحی هموروئید با لیزر حدودا یک هفته بعد و با روش سنتی 2 ماه به بالا طول می کشد تا بهبود یابد.

3-درمان درد بعد از عمل هموروئید چگونه است؟

مصرف مسکن با تجویز پزشک معالج برای تخفیف درد بعد از جراحی هموروئید توصیه می شود. نشستن در لگن آب گرم به خصوص بعد از هر بار اجابت مزاج بسیار به کاهش درد و التهاب کمک می کند. معمولا مصرف مسکن و آنتی بیوتیک منجر به بروز یبوست و تشدید درد بعد از جراحی هموروئید می شود. بنابراین استفاده از یک شربت ملین و داشتن رژیم غذایی پر فیبر برای دفعی نرم و بدون درد توصیه می شود. دقت کنید بروز اسهال و یبوست هر دو به یک اندازه منجر به احساس درد و عود بعد از جراحی هموروئید می شوند. در جراحی با لیزر بیمار 70 درصد درد کمتری را نسبت به جراحی سنتی احساس می کند که برای اکثر بیماران ناچیز محسوب می شود.

4-بخیه های عمل هموروئید به چه صورت است؟

بسته به نوع جراحی هموروئید و ابزاری که برای جراحی استفاده می شود بخیه های عمل هموروئید متفاوت خواهد بود. در مواقعی که از تیغ جراحی و روش سنتی استفاده می شود بخیه های قابل جذب برای عمل استفاده می شود و نیازی به کشیدن بخیه بواسیر نیست. در جراحی با لیزر نیز بخیه ای استفاده نمی شود و بیمار نگرانی بابت بخیه عمل هموروئید ندارد. زیرا لیزر همزمان با برش محل برش را ترمیم می کند و سر عروق و اعصاب بریده شده در حین عمل بسته می شود. به همین دلیل نقاهت بعد از جراحی هموروئید با لیزر نیز دوره نقاهت بسیار کوتاه است.

5-آیا خونریزی بعد از جراحی هموروئید طبیعی است؟

تا 2 ماه بعد از جراحی هموروئید یا بواسیرممکن است در برخی مواقع یک قطره کوچک خون ببینید که طبیعی است. در صورتی که دچار یبوست شده اید و خونریزی شدید بعد از دفع بروز کرده است حتما با پزشک معالج خود تماس بگیرید. مصرف یک شربت ملین برای کنترل یبوست کمک کننده است. مراقب باشید به هیچ عنوان دچار اسهال و یا یبوست نشوید. زیرا هر دو عارضه منجر به خونریزی غیر عادی و عود هموروئید خواهد شد.

 

 

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

800 دیدگاه برای “مراقبت بعد از جراحی هموروئید

 1. اناهیتا گفت:

  سلام
  خانم دکتر اگر همورویید من توسط لیزر جراحی بشه چقدر نیاز به مرخصی دارم؟ من وقتم خیلی محدوده و فرصت زیادی برای استراحت کردن ندارم فوقش دو سه روز بتونم مرخصی بگیرم. بعدش رانندگی هم میتونم بکنم یا محدودیت دارم؟ ضمنا مقدار درد بعد از عمل در مقیاس 0 تا 10 چقدره؟ من واقعا وحشت دارم از درد بعدش. خواهش میکنم راهنماییم کنید واقعا این سوالها عذابم میدن. مرسی

  1. مدیر گفت:

   سلام
   در مورد مرخصی: فردای بعد از عمل قادر هستید سر کار بروید اما پیشنهاد می کنیم لیزر روز چهارشنبه انجام شود و از شنبه سر کار بروید. رانندگی فقط شبی که لیزر می کنید ممنوعه. مقدار درد به آستانه درد شما بستگی دارد و مقدار پیشرفت بیماری شما اما در مقیاس ۰ تا ۱۰ حدود ۲ یا ۳ است. در هر صورت هرچه زودتر برای درمان بیماری اقدام کنید برای شما بهتر خواهد بود

 2. الی گفت:

  سلام خانم دکتر. من ساکن تهران نیستم و میخوام برای عمل لیزیک چشمهام به تهران بیام.میخوام اگر امکانش هست در همون زمان هم بواسیرم رو عمل کنم.آیا تداخلی بین عمل همزمان چشم و بواسیر وجود داره؟

  1. مدیر گفت:

   سلام خیر هیچ تداخلی وجود نداره فقط برای مدیریت بهتر زمان به هر دو منشی که برای شما وقت لیزر هماهنگ میکنند اطلاع بدین که هر دوتا کار را با هم در یک روز انجام میدین

 3. منصور گفت:

  سلام داکتر صاحب
  من در حدود 8 ماه قبل عمل جراحی فیشر را انجام دادم بعد از جراحی احساس تنگی در ناحیه مقعدم دارم بعضی اوقات بی اختیاری گاز هم دارم لطفاً رهنمائ ام کنید

  1. مدیر گفت:

   سلام در اوایل ممکن است این موضوع طبیعی باشد اما ۸ ماه زمان زیادی است و باید به پزشک معالجتون مراجعه کنید

 4. rezaaa گفت:

  سلام جناب دکتر بنده امروز لیزر کردم، آیا باید ماه رمضان پیش رو روزه بگیرم؟

  1. مدیر گفت:

   سلام سوال بسیار خوبی پرسیدین
   خیر نباید روزه بگیرید و برای شما ممنوع است و در صورتی که روزه بگیرید احتمال عود بیماری بسیار زیاد است

 5. najibullah گفت:

  سلام نجیب الله (نجیب )هستم حدود۱۳روز میشود که عمل جراحی کردم اما کناره های مقعد گوشت های اضافی وجود دارد و دم معقدرا مسدود کرده امابه دوکتور معالج مراجعه کردم گفت مشکلی نیست ازنظرشما مشکلی دارد یاخیر مرسی ؟

  1. مدیر گفت:

   اگر دم مقعد مسدود شده عمل دفع را چگونه انجام می دهید؟ بیمارانی که با لیزر هموروئید اکتومی می شوند بعد از ۲ روز به راحتی عمل دفع را انجام می دهند. اگر بعد از دو هفته همچنان این وضعیت ادامه دارد بهتر است به پزشک دیگری نیز مراجعه کنید

 6. زهرا گفت:

  سلام من سه هفتس ک عمل کردم ولی هنوز خون آبه ازم خارج میشه آیا مشکلی نداره تاکی این خون آبه ادامه داره؟

  1. مدیر گفت:

   سلام با چه روشی جراحی کردین؟ معمولا مشکلی نیست از لگن آب گرم و بتادین حتما هر روز استفاده کنید

   1. زهرا گفت:

    سلام بالیزر.دکتر کونولوسکوپی در چه شرایطی انجام میدن؟

    1. افسانه گفت:

     بعد از عمل جراحی فیشر و همورویید به صورت سنتی چند روز نمی توان به سر کار رفت

     1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

      سلام معمولا بستگی به وسعت جراحی و دارد فیزیولوژی و توان بیمار. حداقل تا یک هفته بعد از عمل جراحی هموروئید به روش سنتی امکان بازگشت به محل کار و زندگی عادی وجود ندارد. بهبود زخم نیز حداقل تا 2 ماه طول می کشد.

 7. احمد کریمرشیدزاده گفت:

  سلام خانم دکتر من 20 سالمه ودچار همورویید مرحله 4 هستم ودرد داره میخواستم بدونم بعد از لیزر من دچار بی اختیاری در اجابت مزاج یا باد شکم میشم یانه ویه وقت ویزیت میخواستم لطفا راهنمیایی کنید خیلی ممنون واز عوارض جانبی هم بگید

  1. مدیر گفت:

   سلام لیزر هیچ عارضه ای نداره و مشکلی نخواهید داشت. برای گرفتن وقت از ۱۵ فروردین با شماره ۰۲۱۲۲۷۶۱۶۰۰ تماس بگیرید

 8. Zahra گفت:

  سلام…
  من ۲۰سالمه وحدود۶ماه پیش هم بواسیر وهم شقاقم رو عمل کردم
  الان حدود ۲یا ۳ماهه که بعداز اجابت مزاج وختی که زورمیزنم ازداخل مقعدم یه چیزکوچیک میاد بیرون وبعدازمدفوع کردن برمیگرده داخل من نمیدونم این هموروئید درجه۲ یاشقاقه…
  خیلی ازین بابت ناراحتم آیا دوباره باید عمل کنم؟
  توروخدا راهنماییم کنید

  1. مدیر گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید اما تشخیص من به احتمال زیاد هموروئید داخلیه. اگر زود برای درمان اقدام کنید با لیزر درمانی یا همان لیزر کم توان قابل درمانه و نیازی به جراحی یا خارج کردن پاکه هموروئید نیست.

 9. زهرا گفت:

  سلام.خواستم بپرسم بعدعمل بالیزر چه مدت بایدازلگن آب گرم استفاده کنیم؟وسوال دیگ اینکه آیا امکان داره بعدازعمل دوباره دچار بواسیر بشم؟

  1. مدیر گفت:

   سلام شحصی که تحت درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر کم توان قرار می گیرد احتیاجی به نشستن در لگن آب گرم یا بتادین ندارد. اما شخصی که با لیزر پرتوان تحت درمان قرار می گیرد تا ۳ روز باید از لگن آب گرم استفاده کند و بعد از آن توسط پزشک ویزیت می شوید و در صورت نیاز به شما می گوید که چند روز دیگر لازم است از لگن آب گرم استفاده کنید
   بعد از لیزر ناحیه ای که لیزر شده امکان بازگشت بواسیر در این ناحیه نیست. لیزر در حال حاضر تنها درمان قطعی هموروئید یا بواسیر است

 10. سریا گفت:

  اقای دکتر 25 روز است عمل فیشر شدم هروقت به دستشویی میرم خونریزی دارم لطفا منو راهنمایی کنید

  1. دکتر سعادتی گفت:

   خانم دکتر سعادتی پاسخ دادن: احتمالا مبتلا به هموروئید یا شقاق هستید هموروئید یا بواسیر همان برجسته شدن و دردناک شدن پاکه های طبیعی هموروئید یا بواسیر در مقعد است در این زمان شما برجستگی یا درد در ناحیه انال احساس می کنید و گاها خونریزی هم دارید. اما شقاق یا همان فیشر مقعد همان پارکی و جراحتی است که در ناحیه مقعد ایجاد می شود و معمولا بعد از یک یبوست یا اسهال مزمن و شدید ایجاد می شود در این زمان بیمار در هنگام عمل دفع احساس سوزش شدید می کند و خون قرمز روشنی نیز دیده می شود.

  2. نیما گفت:

   خانم دکتر بعد از لیزر هموروئید هم باید هر روز در لگن آب گرم بشینیم؟

   1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام معمولا تا یک هفته بعد از لیزر هموروئید توصیه می شود در لگن آب گرم بعد از هر اجابت مزاج بشینید.

 11. زهرا گفت:

  خیلی ممنونم ازراهنماییتون.سپاس

 12. ابوالفضل گفت:

  سلام من حدود یه ماه پیش عمل همورئید کردم ولی هنوزم خونریزی دارم گاهی شدید و گاهی کم و خیلی سوزش دارم میخواستم بدونم باید باز عمل بشم دکترم گفت که ۴-۵تا همورئید دارید من ۲-۳تاشو برمیدارم بیشتر بردارم باعث تنگی مقعد میشه ممکن به اون خاطر باشه بعد من از ژل دیلیتاژل استفاده کنم الان عوارضی داره اخه من دیشب استفاده کردم فقط چند قطره خون اومد مثل قبل خون نیومد که کلا کاسه توالت خونی میشد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام تا 2 ماه خون ریزی جزیی طبیعیه هموروییدهای داخلی را میشه با لیزر کم توان درمان کرد و نیازی به برداشتن پاکه همورویید نیست. معمولا از پمادها نباید بیش تر از 2 هفته استفاده کرد

 13. زهرا گفت:

  سلام.دکتر من 19بهمن عمل کردم و همه چی خوب بود الان یک هفتس که خارش دارم و خون ریزی ام کردم حس میکنم بازم یکم گوشت ازم زده بیرون.مشکلم چیه؟چرا دوباره اینجوری شدم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام دوباره به پزشکتون مراجعه کنید. آیا با لیزر جراحی شدین؟

   1. زهرا گفت:

    بله بالیزرعمل شدم

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     اگر با لیزر عمل شدین محل قبلی عود یا خونریزی نخواهد داشت شاید محل دیگری از ناحیه انال دچار عارضه جدیدی شده باشد. بهترین کار این است که رژیم غذایی مناسب و پرفیبر مصرف کنید و آب به اندازه کافی بنوشید تا از بروز یبوست جلوگیری کند. در فصل گرما از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی پرهیز کنید و از نشستن طولانی خودداری کنید لطفا

 14. زهرا گفت:

  بله با لیزرعمل شدم.

 15. زهرا گفت:

  سلام دکتر من سه ماه عمل شقاق باز انجام دادم آیاروزه گرفتن برام ضرردره؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   بله ضرر دارد

 16. محدثه سالمی گفت:

  با سلام
  من 3 روز است که جراحی همورویید انجام داده ام و جای بخیه هام متورم شده و نمیتونم دع کنم و درد شدیدی دارم باید چکارکنم.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی با چه روشی انجام شده؟ به دستورات پزشک مربوطه عمل کنید و با پزشک خود در تماس باشید

 17. ارش گفت:

  سلام خانم دکتر. وقت بخیر
  خانم دکتر من همورویید داخلی دارم البته بی خونریزی. راستش فکر میکنم هربار که رابطه جنسی دارم بعدش تا چندروزی مشکلاتم بیشتر میشه و هموروییدم متورم تر و ازاردهنده تر میشه . میخواستم از حضورتون بپرسم ایا این صحت داره یا اینکه رابطه جنسی و همورویید ارتباطی ندارند.
  ممنونم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   رابطه جنسی یکی از علل فشار بر روی ناحیه هست و موجب تشدید بیماری می شود. در کل نشستن طولانی و هرگونه فشار مثل یبوست نیز موجب بروز هموروئید و یا تشدید این بیماری می شود

 18. منصور گفت:

  سلام حدود هشت روز میشه جراحی هیمورید کردیم و حالا خونریزی بسیار کم و درد و سوزش دارد کدام طریقه بهتر سوزش خارش ودرد را اگر برایم بگویید ممنون خواهم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام از پزشک معالجتان بخواهید پماد مناسب با وضعیت شما تجویز کنند

 19. مهرناز گفت:

  سلام من4روزه که جراحی هموریید(داخلی) و شقاق کردم دکترم گفت با لیزر عمل میشی ولی الان بالای مقعدم به صورت یه خط بخیه های ناجوری خورده که گوشت اطرافش جمع شده و موقعه دفع خیلی درد دارم هم رژیم غذایی رو رعایت میکنم هم تو لگن آب گرم میشینم هم داروها رو مصرف میکنم تحملم کم شده تا چند وقت دیگه باید تحمل کنم لطفا راهنماییم کنید.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام پرونده شما پیش پزشک مربوطه است و باید از ایشون سوال کنید
   بیماران من تا به حال به همچین مشکلی برنخوردن!

 20. بهناز گفت:

  سلام من9روزه که جراحی هموریید و فیشر داشتم یکی از بخیه هام باز شده و انگار یه حفره کوچیکی ایجاد شده این حفره به مرور بسته میشه یا اینکه دوباره باید بخیه بشه؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام با پزشک جراح خود تماس بگیرید شاید بخیه های شما از نوع جذبی باشد و باید جدا میشده در هر صورت حتما با پزشکتون تماس بگیرید و مشورت کنید

  2. شیوا گفت:

   سلام وقت به خیر.
   من همورویید داخلی و خارجی و پولیپ روده داشتم، ۹ روز پیش با لیزر جراحی شدم اما بعد از ۹ روز حتی یک صدم درصد دردم کم نشده و هرروز بیشتر از روز قبل میشه.
   این طبیعیه؟ بعد از هربار اجابت مزاج (نرم) درد بی نهایت زیادی دارم که باعث میشه دندونهام به شدت روی هم برخورد کنه، بدنم بلرزه، درد به حدیه که حتی توان نفس کشیدن رو ازم میگیره.
   حدود نیم ساعت الی ۴۰ دقیقه توی اب خیلی داغ میشینم تا کمی تسکین بده دردم رو.
   این حد از درد طبیعیه؟
   من قبلا لیپوماتیک کردم، حتی یک دونه مسکن نخوردم و درد رو تحمل کردم، اما این درد خارج از حد توانمه و حس میکنم دارم ذره ذره جون میدم‌
   لطفا راهنماییم کنید و بفرمایید چیکار باید بکنم.

   1. سلام ممکن است دچار عفونت شده باشید. به جراح معالج خود مراجعه کنید. درد بعد از لیزر بسیار ناچیز است و وضعیت شما طبیعی نیست.

 21. میکاییل گفت:

  ﺳﻼﻡ خانم دکتر.24 ساﻝ ﺩﺍﺭﻡ. ﻣﺪﺕ ﯾﮏ ﺳﺎﻝ میشد ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﺍﺳﻬﺎﻝ ﺷﺪﯾﺪ ﺑﻪ همروئید و فیشر مبتلا شدم.ﺑﻌﺪ یک سال ﺭﻓﺘﻢ ﺩﮐﺘﺮ ﮐﻪ ﻃﺒﻖ ﻧﻈﺮ ﭘﺰﺷﮏ ﺩﺍﺭﻭ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﺮﺩﻡ ﻭﻟﯽ ﺟﻮﺍﺏ ﻧﺪﺍﺩ.ﺑﻌﺪ ﮔﻔﺖ ﮎ ﺑﺎﯾﺪ ﻋﻤﻞ ﮐﻨﻢ.
  به دلیل مشکل مالی و ساکن شهرستان بودن و هزینه بالای لیزر مجبور شدم جراحی کنم و اون درد وحشتناک رو تحمل کنم.
  ﺑﯽ ﺣﺴﯽ ﺯﺩﻥ ﺗﻮ ﻧﺨﺎﻋﻢ .
  البته دکترم گفت که لیزر واسه تو جواب نمیده و احتمال داره برگرده.
  5 روزه ﻋﻤﻞ ﮐﺮﺩﻡ. ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﻤﻮﻡ ﺷﺪﻥ ﺑﯽ ﺣﺴﯽ ﺩﺭﺩ
  ﺧﯿﻠﯽ ﻭﺣﺸﺘﻨﺎﮐﯽ ﺩﺍﺷﺘﻢ. ﺣﺘﯽ ﺑﺎ ﺯﺩﻥ ﺍﻭﻥ ﻫﻤﻪ ﻣﻮﺭﻓﯿﻦ
  ﺑﺎﺯﻡ ﺩﺭﺩﻡ ﮐﻢ ﻧﻤﯿﺸﺪ. ﺗﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺭﻭﺯ ﺑﻌﺪ ﺩﮐﺘﺮ ﮔﻔﺖ ﭘﺎﻧﺴﻤﺎﻥ ﺩﺭ ﺑﯿﺎﺭ ﻭﻣﺮﺧﺼﯽ.
  ﻟﮕﻦ ﺁﺏ ﮔﺮﻡ ﻭ ﺑﺘﺎﺩﯾﻦ ﺭﻭﺯﯼ ﺳﻪ ﺑﺎﺭ ﻭ ﺳﻔﺎﻟﮑﺴﯿﻦ ﻭ ﻣﮕﺎﻓﻦ
  ﻭ قرص گیاهی ﺳﯽ ﻻﮐﺲ و یه شربت منیزیم ﻭﺍﺳﻢ ﻧﻮﺷﺘﻪ.
  سعی میکنم که همیشه روان باشم و یبوست نگیرم ﻭﻟﯽ ﺑﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﯾﻨﮑﻪ روان و ﺍﺳﻬﺎﻝ هستم،ﺧﻮﻧﺮﯾﺰﯼ جزیی دارم گاهی اوقات وقتی میرم ﺩﺳﺘﺸﻮﯾﯽ و همش احساس میکنم کامل دفع نمیکنم.یه جورایی جای بخیه داخلی حالت خارش داره و قلقلک ماننده.
  حتی خروج باد هم به سختی اتفاق میفته
  این حالت ها طبیعیه یا نه؟
  ﺍﮔﻪ ﺍﯾﻦ ﺧﻮﻧﺮﯾﺰﯼ و این حالتای بعد عمل ﻃﺒﯿﻌﯿﻪ،ﺗﺎ ﮐﯽ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﭼﻘﺪ ﻃﻮﻝ ﻣﯿﮑﺸﻪ؟
  الان بعد 5 روز احساس میکنم جای زخم تازه تر شده جای اینکه بهتر بشه.
  یه جا خوندم که بتادین واسه شستشو زخم ضرر داره و روند ترمیم رو مختل میکنه و باید به جاش از نرمال سالین استفاده کرد.آیا صحت داره این موضوع؟
  ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺧﻮﺑﯽ ﻧﺪﺍﺭﻡ،راننده ماشین سنگین هستم و هرچه سریعتر باید برگردم سر کارم وگرنه اخراج میشم.
  خانم ﺩﮐﺘﺮ ﺧﻮﺍﻫﺸﺎ ﮐﻤﮑﻢ ﮐﻨﯿﻦ ﻭ ﻫﺮ ﺭﺍﻩ ﺣﻠﯽ ﮐﻪ ﻭﺍﺳﻪ
  ﺯﻭﺩﺗﺮ ﺧﻮﺏ ﺷﺪﻧﻢ ﻭ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﺍﯾﻂ
  ﺧﯿﻠﯽ ﺩﺭﺩﻧﺎﮎ ﻫﺴﺖ ﺑﻬﻢ ﺑﮕﯿﻦ و چقد طول میکشه خوب شم.
  تورو خدا زودتر بهم جواب بدین.
  خیلی پشیمونم که لیزر نکردم.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام اول از همه لیزر بازگشت و عود ندارد و برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید و برتری لیزر به مطلب ۱۰ برتری لیزر نسبت به جراحی سنتی مراجعه کنید و دلایل علمی آن را بخوانید
   اما شما جراحی باز و سنتی هموروئید انجام دادین و کاریست که دیگر گذشته و امیدوارم به دلیل صرفه جویی در هزینه لیزر هموروئید هزینه های اضافه دیگر متحمل نشید
   خونریزی مختصر بعد از جراحی تا ۲ ماه طبیعی است اما نه زیاد و اگر خونریزی شدید دارید حتما به پزشک مراجعه کنید
   یک دلیل سوزش و خونریزی شما می تواند استفاده بیش از حد از ملین و اسهال شدید و مزمن باشد. یکی از دلایل بروز هموروئید و شقاق همین اسهال مزمن است بنابراین استفاده از ملین را محدود کنید و یا حتی با مشورت پزشک در زمان مناسب قطع کنید و سعی کنید با غذای پرفیبر و نوشیدن آب زیاد مشکل یبوست را حل کنید اجابت مزاج باید نرم باشد نه یبوست و نه اسهال
   در مورد استفاده از بتادین اگر زخم باز دارید استفاده از بتادین توصیه نمی شود و با مشورت پزشک خودتان آن را قطع کنید و به جای بتادین از لگن محلول نمک در آب گرم استفاده کنید
   یک دلیل بروز هموروئید نشستن طولانی است امیدوارم زودتر به محل کار خود برگردید و حتما حتما از یک تشک نرم برای نشستن پشت فرمان استفاده کنید و مدت طولانی روی صندلی نشینید و یا از رینگ های نرم استفاده کنید
   امیدوارم سلامت باشید

 22. امیر سعید گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده ده روزه که عمل همورویید انجام دادم و از دکترم خواستم هر سه پاکه را بردارد البته ایشان گفتند انجام داده است . نمیدونم جراحی بچه صورتی انجام شده است اما به من گفتتند با کوتر بوده و هیچگونه بخیه ای هم ندارم . الان مشکلم زخم روباز و دفع مزاج است مرتبا قرص سی لاکس یا بیزوکودیل بهمراه لاکتولوز استفاده میکنم تا یبوست نگیرم اما هربار که دستشویی میرم درد شدیدی در ناحیه عمل شده دارم و تا ده دقیقه درد میکشم میخواستم یپرسم تا کی باید در اب گرم بشینم و تا کی باید قرص سی لاکس یا بیزاکودیل مصرف کنم ? درد دفع تا کی ادامه دارد ? ممنون میشم بگید درمان بطور متوسط چند روز طول میکشد ضمنا ایا میشود از پماد مدیلن که برای ترمیم زخم است استفاده کرد برخی دوستان استفاده از عسل طبیعی و مالیدن روی زخم را پیشنهاد میکنند ?
  هر موقع که محل زخم را نگاه میکنم الوده به ترشح و مقدار کمی خون در برخی نقاط است برداشتن ترشح را هر روز توصیه میکنید ?
  متاسفانه در اهواز کلینیکی مشابه کلینیک شما وجود ندارد و باید عمل جراحی انجام داد

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام افرادی که لیزر می شوند بعد از ۲ روز اجابت مزاج را انجام می دهند اما در مورد کوتر باید با پزشک خودتان تماس بگیرید
   در بیمارانی که لیزر می شوند یک رژیم غذایی پر فیبر تجویز می شود و حدالامکان از مصرف بی رویه داروهای ملین خودداری می شود
   روش شما با کوتر بوده و پزشک مربوطه با توجه به شرایط شما و مندرجات پرونده شما توصبه های لازم را به شما اعلام می کند
   در هر صورت اسهال بیش از حد در هیچ روشی مناسب نیست و ممکن است مشکلات بعدی را منجر شود

 23. بهناز گفت:

  سلام خانم دکتر
  من بیست و سه روز پیش عمل هموریید فیشر داشتم که عمل موفقی نبود و هیچ تغییری نسبت به قبل عمل نداشتم حتی دردام بیشتر شد الان دوباره سه روزه که عمل کردم قسمتی که شقاق ایجاد شده بود بخیه نخورده قسمتی که زخم و شقاقی نبوده بخیه خورده و حالا موقع دفع قسمتی که بخیه نخورده و در واقع شقاق بود درد شدید داره ولی قسمت بخیه خورده اصلا درد نداره الان نگرانم میترسم باز زخمم ترمیم نشده میخواستم بدونم تو جراحی ؛شقاق رو بخیه میزنن؟

 24. همایون گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۲۱ سالمه و یک هفته پیش عمل لیزر anal papila و همورویید بصورت بندیکیشن انجام دادم…درد زیادی دارم موقع اجابت مزاج و روز شب برام نمونده ملین موسیلیوم و سفالکسین و پماد انتی همورویید و زایلوژل استفاده میکنم دکتر که مقعدم رو معاینه کرد گقت درد بخاطر اینه که رگ ها کنده شده و سرشون زخمه میخواستم بپرسم تاکی باید این وضعیت رو تحمل کنم و چقد زمان میبره تا بهبود پیدا کنم؟؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه روش های غیر لیزر به همین صورت است زیرا زخم تازه می ماند و همان موقع با لیزر سر عروق بسته نمی شود. سعی کنید از غذاها و مکمل های غذایی که به بهبود زخم کمک می کند استفاده کنید. در این مورد می توانید دوباره از پزشک خود مشورت بگیرید و درخواست کنید که ترمیم کننده زخم برای شما تجویز کند

 25. سروش گفت:

  سلام من مادرم سه ماهه عمل شده هنوز خوب نشده، ٥٤سالشه موقع عمل هم كرونوسكوبي نكردن، الانم هم درد داره هم خونريزي جيكار كنيم

 26. روژان گفت:

  سلام خانم دکتر. ممنون از راهنمایی های خوب شما. خواهرم 49 سالشه و مدتیه که مشکل در دفع دارد و حتی می گوید گاهی مجبوراست با انگشت مدفوع را خارج کند که احتمالا به خاطر یبوست مزمن ایجاد شده است. حتی در این مدت، چندین بارهم دچار سوزش و تکرر ادرار به خاطر فشار به ناحیه لگن شده که بسیار ازارش می دهد. البته ظاهرا خونریزی در دفع نداشته و فقط درد و سوزش مقعدی دارد. تا حالا به خاطر ترس و شرم به پزشک مراجعه نکرده ولی خودش در معاینه پاکه های بیرونی کوچکی با نقاط شبیه کبودی های ریز در ناحیه مقعدی دیده که البته همیشگی نبوده و در مواقع شدت گرفتن علائم بارز می شوند. باتوجه به این علائم ایا امکان استفاده از لیزر وجود دارد؟ ایا بعد از عمل ، احتمال تنگی کانال رکتوم وجود دارد؟ ممنون می شوم اگر راهنمایی فرمایید

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام اول از همه با رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب فراوان مشکل یبوست را حل کنند و حتی می توانند از یک داروی ملین هم کمک بگیرند. در صورتی که مشکل یبوست حل شد و همچنان پاکه ها برجسته ماند می توان از لیزر کم توان یا همان مادون قرمز یا IRC کمک گرفت که این روش جراحی محسوب نمی شود و هیچ عارضه ای ندارد. در صورتی که پاکه ها بزرگ باشد و در ویزیت تشخیص داده شود که این پاکه ها برداشته شود با لیزر پرتوان اقدام به هموروئیداکتومی یا همان خارج کردن و برداشتن پاکه ها می کنیم. اجتمال تنگی کانال رکتوم در مواقعی اتفاق می افتد که جراح بیش از حد مجاز پاکه ها را خارج کرده باشد و موارد تخصصی دیگر که به تجربه و مهارت پزشک مربوط می شود

 27. بهناز گفت:

  سلام خانم دکتر
  من دو باره که عمل هموریید فیشر انجام دادم الان بیست روز از عمل دومم میگذره بهتر که نمیشم روز به روز بدتر میشم دوسومه مقعدم متورم و زخمه همه جوره هم رعایت میکنم هنوز جای بخیه ها هم کامل خوب نشده اگه بیام مطب شما با لیزر میتونید مشکلم رو رفع کنید خوزستانی هستم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام باید ویزیت بشین

   1. س.ح گفت:

    سلام خانم دکتر
    دختری 19 ساله هستم
    من ۵ روزه عمل هموروئید خارجی انجام دادم خیلی وخیم بود
    الان ورم داره احساس میکنم اصلا از ورم معقدم کم نشده یا بهتر نشده این ورم تا چن روز وجود داره؟

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     سلام ۵ روز زمان خیلی کمی هست برای فروکش کردن ورم بعد از عمل به خصوص که جراحی بدون لیزر بوده در هر صورت پزشکتون میتونن با توجه به پرونده شما نظر بدهند که چه مدت طول می کشد تا ورم و نقاهت بعد از عمل جراحی فروکش خواهد کرد

 28. ??? گفت:

  سلام
  دوروزی مادرم جراحی کرده است، اجابت مزاج دارد ولی درد هم دارد!چکار کنیم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   اگر با لیزر جراحی کردن بعد از ۲ روز اجابت مزاج نرم مشکلی نخواهد داشت اما اگر به روش سنتی و باز جراحی کردن با پزشک مربوطه تماس بگیرید
   من برای این که تا ۲ روز بعد از لیزر بیمار نیاز به اجابت مزاج نداشته باشد قبل از عمل برای بیمار شیافی تجویز می کنم که روده ها تخلیه شوند و با رژیم غذایی مخصوص تا ۲ روز بیمار نیازی به اجابت مزاج نخواهد داشت

 29. عباس گفت:

  سلام دکتر۱سوال دارم من۴۵روز قبل عمل هموئوریدانجام دادم.البته دکتر بعد ازعمل بهم گفت پلیپ روده هم داشتی برات برطرف کردم.و همچنین مقعدت هم از حالت نرمال خارج شده بود که برات تنگ کردم.الان بعد از گذشت۴۵ روز هنوز من درد دارم.نمیتونم روی صندلی راحت بشیم.وملین کننده زیاد میخورم که بتونم قضای حاجت بکنم وبه سختی رانندگی میکنم و شبها باید مسکن بخورم.والان روزی۴بار پماد داخل مقعدم میزنم و باانگشت۳دقیقه ماساژ میدم .دکترم بهم گفته اگه خوب ماساژ ندی تنگی مقعد میگیری وباید دوباره عمل کنی!میخواستم بدونم این درد من طبیعی هست؟.علتش به خاطر عمل تنگ کردن مقعد هست یاپلیپ؟ واحتمال دتره دچار تنگی مقعد بشم.؟ممنون

 30. احمد گفت:

  سلام خانم دکتر و خسته نباشید
  بابت سایت بسیار خوبتون متشکرم
  ببخشید من چندتا سوال داشتم امیدوارم که پاسخ بدین خیلی نگرانیم
  بنده 17 ساله هستم که یک سال و نیم هوموروئید داخلی داشتم و دیر متوجه شدم و به خانواده اطلاع دادم
  به چندتا دکتر مراجعه کردم دارو دادن ولی هر چی مصرف کردم جوابی نداد وقتی به دکتر دیگه ای مراجعه کردم گفتن ک عمل می خواد
  من الان 6 روزه عمل هموروئید داخلی کردم اونم با لیزر نبوده
  یک روز تو بیمارستان بستری بودم و پانسمان بسته بودم
  دکتر واسم قرص ژیلوفن – رانیتیدین – سفیکسیم – کتورولاک – جنتکس و شربت لاکسی ژل نوشتن و مرتب دارم مصرفشون میکنم
  تو این ۶ روز ک عمل شدم درد خیلی شدیدی دارم و مخصوصا خونریزی زیادی دارم اصلا هم متوقف نمیشه با با این ک من از گاز استریل استفاده میکنم ولی باز خونریزیشو میکنه و گازو پر میکنه
  دور مقعد بنده کامل بخیه شده و طبق گفته دکتر 30 تا بخیه خورده اونم بخیه از جنسی ک نیازی به کشیدن نداره
  موقع دفع یک خورده خونریزی همراه با مدفوع دارم ولی بعد از مدفوع خونریزی زیاده و نقطه نقطه میریزه
  روزانه هم ۴ بار در لگن آب گرم میشینم و طبق گفته دکتر باز و بسته مقعد انجام میدیم
  در این حال مقعد به دلیل بخیه حالت طبیعی خودشو از دست داده و کمی کجو کولست و ی خورده حالت بازه ایا ب مرور زمان به حالت طبیعی خودش بر میگرده؟
  در ضمن بی اختیاری دفع هم دارم راستش بی اختیاری نیست به دلیل دردی ک دارم و نمی توانم مقعد را بسته نگه دارم موقعی ک احساس دفع میکنم نمی تونم مدفوعو بگیرم چون درد شدیدی داره
  چون بی اختیاری دارم گاز استریل روی مقعد میزارم و پوشاک بزرگ سال میبندم
  بعد از هر دستشویی ک میرم مستقیم تو لگن آب گرم میشینم اونم به مدت ۲۰ دقیقه و بعضی وقتا مقعد را با شامپو بچه شستو شو میدم تا از عفونت جلوگیری بشه
  به دلیل درد شدیدی که دارم اگه روی یک صندلی نشستم دیگه نمی تونم بلند شم خیلی سخته نمی تونم خم بشم و از دستشویی فرهنگی استفاده میکنم
  راه رفتن هم واسم مشکله خیلی آروم و کُند راه میرم
  از همه مهم تر خونریزیه خیلی خونریزی دارم وقتی گاز استریل میزارم تا چند ساعت آینده کامل با خون خیس و خشک میشه این خیلی نگرانمون کرده
  بچه های لب ساحل هم هستیم توی ساحل راه میریم تا زودتر خوب بشیم
  در ضمن وقتی درد دارم به هیچ وج نمی تونم ادرار تخلیه کنم اصلا نمیشه چون از پشت درد دارم به همین دلیل هم توی بیمارستان واسم لوله گذاشتن
  با این حالت ، عوارض ، درد ، و برنامه ای ک دارم خوب میشم؟ چقد طول میکشه تا خوب بشم و مقعد به حالت اولیه خودش برگرده؟
  شرمنده خانم دکتر طولانی شد ولی این کاملشو گفتم
  خیلی ممنون میشم بهمون پاسخ بدین نگرانیم .

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام خوشبختانه مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام می دهید. بهبودی شما بسته به سرعت ترمیم زخم شما متفاوت است. بیماران من که با لیزر هموروئیدکتومی می شوند هیچ یک از این مشکلات را ندارند و از فردای روز بعد به کارهای روزمره خود می رسند. شما مرتبا با جراح خود در ارتباط باشید تا وضعیت شما تحت نظر باشد. همچنین تمیز نگه داشتن ناحیه بسیار به کاهش درد و بهبودی زخم کمک می کند . اگر در سواحل جنوب کشور هستید آب شور برای بهبودی شما خوب است و پیشنهاد می کنم گاهی در آب دریا راه بروید. در ضمن لاکسی ژل یک شربت ملین است و لازم نیست دائم مصرف شود لاکسی ژل را در حدی مصرف کنید که دچار یبوست نشوید و مدفوع نرمی داشته باشید اگر مدفوع شما آبکی شود منجر به سوزش و ترشح مدفوع به خارج می شود و بهبودی به تعویق می افتد همچنین اسهال منجر به سوزش و درد می شود. برای اینکه روده های شما تنبل نشود و برای کنترل یبوست به خوردن داروی ملین وابسته نشوید رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید مثلا روزانه سالاد و میوه و سبزی و نان سبوس دار به وفور استفاده کنید و برنج کمتر بخورید. مالیدن عسل بر روی زخم ها بسیار به بهبودی زخم کمک می کند و باعث تسکین درد هم می شود. امیدوارم هرچه زودتر سلامتی کامل را بدست آورید متاسفانه روش جراحی سنی طول درمان دراز مدتی دارد که گاها به ۳ ماه می کشد. البته با توجه به سن شما روند بهبودی باید سریع تر باشد. سلامت و موفق باشید

   1. احمد گفت:

    بابت پاسختون بسیاااار متشکرم .

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     خواهش می کنم موفق و سلامت باشید

 31. حسین گفت:

  سلام پنجاه سال سن دارم کارمندم هشت روزه جراحی همورویید داشتم اما لیزری نبود الان میتونم بشینم؟سرکاربرم؟چون دستشویی رفتنی درد دارم ونشستنی روی باسن میترسم بخیم بازبشه

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام پزشک معالج شما تشخیص می دهند که چقدر و تا چه اندازه باید استراحت کنید با پزشک خود حتما در ارتباط باشید. بیماران من که با لیزر جراحی می کنند از فردای روز بعد به کارهای روزمره می رسند و بعد از ۲ روز هم سر کار می روند. توجه کنید وقتی سر کار می روید بر روی صندلی سفت ننشینید تا بیماری شما عود نکند. بهترین روش اینه که حلقه یا بالشت نرمی از داروخانه تهیه کنید و بر روی صندلی بگذارید. هر ۳۰ دقیقه یک بار بایستید و تغییر پوزیشن دهید این عمل هم فشار را از روی ناحیه بر می دارد و هم فواید دیگری مثل جلوگیری از درد کمر دارد. موفق و سلامت باشید

 32. Reza گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه و لیزر همورویید و فیشر انجام دادم. الان‌ هم ۱۲ روز ازش میگذره ولی هر بار با دفع مدفوع تا حدود ۲ ساعت درد شدیدی دارم که واقعا تحملش رو دیگه ندارم. به دکترم هم مراجعه کردم گفت خوب میشه ولی این درد دیگه برام غیرقابل تحمله . از ملین و تشت آب گرم هم استفاده میکنم ولی وضع همینه. و یه زائده ای اندازه بند انگشت هم کنار مقعدم وجود داره که نمیدونم دقیقا چیه و موقع مدفوع کردن بزرگ میشه بعدش کمی کوچک تر میشه. این درد رو تا کی باید تحمل کنم ؟؟ خواهشا کمکم کنید جناب دکتر ممنون.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام لطفا با شماره ۲۲۷۶۱۶۰۰ تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید وضعیت شما باید حضوری بررسی شود

 33. Ali گفت:

  سلام خانم دكتر. من ديروز عمل جراحى هموروئيدكتومى و فيشركتومى انجام دادم. قبل از عمل به دكتر معالجم گفتم كه يه هفتس دچار يبوست هستم على رغم مصرف ملين و مسهل چه دارويى و چه غذايى. الانم بعد عمل حين أجابت مزاج به دليل درد زياد دچار لفت فشار خون ميشم و نميتونم دفع كنم. ميشه راهنمايي كنيد

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   شما قبل از انجام عمل جراحی باید مشکل یبوست را حل می کردید و قبل از عمل نیز برای بیمار شیاف تجویز می شود تا روده ها تا ۲ روز تمیز باشد و اجابت مزاج بعد از ۲ یا ۳ روز که زخم ها به طور قابل توجهی التیام یافته انجام شود. سعی کنید از غذاهای سبک مثل سوپ مرغ یا سبزیجات استفاده کنید اما اگر احساس دفع دارید از اجابت مزاج خودداری نکنید زیرا این عمل منجر به تشدید یبوست می شود. برای بررسی ناحیه عمل ۳ روز بعد از عمل به پزشک معالج مراجعه فرمایید

 34. احمد گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ببخشید دوباره مزاحم میشیم
  بنده ۵ روزه یبوست دارم هر کاری میکنم رفع نمیشه عمل هموروئید داخلی هم انجام دادیم بعد زور زدن کلی خونریزی دارم
  سبزیجات و میوه جات همیشه مصرف میکنم
  غذاهای سنگین اصلا نمی خورم
  قرص سی لاکس و بیزاکودیل مصرف میکنم بازم رفع نمیشه
  خونریزی متوقف میشه دوباره بعد از اجابت مزاج و زور زدن شروع میکنه
  برای رفع یبوست چه پیشنهادی میکنید خانم دکتر؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   همه راه های جلوگیری از یبوست را انجام دادین آب هم به اندازه کافی مینوشید؟ اگر مشکل شما رفع نشد با یک مشاور تغذیه مشورت کنید

   1. احمد گفت:

    بله آب گرم هم روزانه بیشتر از ۸ لیوان می خوریم نتیجه ای نداره. تا قرص ملین قطع میکنیم یبوست رخ میده
    هر دکتری هم میریم قرص های ملین و شربت مسهل میدن
    اگر با یک مشاور تغذیه مشورت کنیم مشکلمون حل میشه؟
    با تشکر

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     بله مشاوره با پزشک تغذیه و داشتن رژیم غذایی مناسب بسیار کمک کننده است
     پیشنهاد می کنم شربت ملین یا قرص های ملین را به مرور کم کنید و به یکباره قطع نکنید احتمالا بر اثر مصرف زیاد ملین روده ها تنبل شده و بنابراین باید کم کم به روند عادی برگرده

 35. نیازی گفت:

  سلام خانم دکتر من مادرم امروز صبح عمل زخم شقاق داشته (بواسیر)بعد از اینکه مرخص شد ساعتای یک یک نیم شب درداش شروع شد اونقدر که رنگش میپره و گریه میکنه و تو خونه راه میره درداش طولانی شده سوزش های شدید داره و نمیتونه گاز های معدشو خارج کنه و یا دفع داشته باشه خیلی بی طاقتش کرده درد و سوزش چیکار کنیم خانم دکتر؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام زخم شقاق یا فیشر مقعد با هموروئید یا بواسیر متفاوت است اما مراقبت های بعد از عمل هر دو بیماری تقریبا به یک شکل است
   اگر مادر شما با لیزر جراحی شدن تا این حد درد طبیعی نیست و با پزشک مربوطه تماس بگیرید
   اگر هم با جراحی باز و بدون لیزر جراحی شدن سعی کنید با مسکن دردشان را آرام کنید و بسیار مراقب باشید که خونریزی شدید نداشته باشند در صورت مشاهده خونریزی شدید به سرعت با پزشک تماس بگیرید

 36. omid گفت:

  .:
  سلام خانوم دکتر عزیز خواهشا منو راهنمایی کنید من یه هفت هشت ماه پیش درد مقعد گرفتم و پیش دکتر رفتم و باچنتا شیاف و قرص موقتی خوب شدم ولی موقعی که فقط اجابت نرم و شل دارم خوب هستم و دردندارم ب محضه اینکه اجابت سفت انجام میدم درد شدید میگیرم وبعضی اوقات نیز ی دوس قطره خون کم رنگ از مقعدم میچکد خواهشا راهنمایی کنید چیکار کنم با چه روشی عمل کنم و اگر عمل نکنم ایا ممکن عست تبدیل به ی بیماری خطرناک شود و یا سرطان لطفا جواب بدهید ممنون میش

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام لطفا طول درمان با دارو را تکمیل کنید و رژيم غذایی مناسب داشته باشید که دچار یبوست نشوید
   اجابت مزاج نه باید زیاد آبکی باشد و نه به یبوست تبدیل شود اگر بعد از ۲ هفته اجابت مزاج مناسب باز هم درد و خونریزی داشتید برای درمان با لیزر اقدام کنید
   این بیماری در صورتی که سالیان سال طول بکشد منجر به بیماری های مقعدی دیگر می شود

  2. امیر گفت:

   با عرض سلام خدمت خانم دکتر و ادمین
   ۲۶سالمه و هموروئید گرید۴ دارم و اکثر داروهارو استفاده کردم،پیش دو جراح ویزیت شدم و هردو گفتند باید دوبار عمل شی،دفه دوم دوماه بعد از جراحی اولی،خواستم بپرسم با لیزری که شما انجام میدید اوکی میشم؟و اینکه یک مرحله یا دومرحله؟بیهوشی یا بی حسی؟

   1. سلام شما باید معاینه شوید. جراحی های من تماما در یک مرحله و با لیزر پرتوان انجام می شود. در هر صورت بدون معاینه بیمار نمی توان تشخیص قطعی را اعلام کرد.

 37. omid گفت:

  ممنونم خانوم دکتر ولی یبوست و بواسیر من دوره دوره است یعنی مثلا یک ماه خوب است تا زمانی که اجابت مزاج نرم و ابکی است ولی به محضه اینکه یکم سفت میشود درد میگیرد بعدم این دوستان میگویند که درد دارد بعدازعمل لیزر هم حتی نمیدونم چیکار کنم میترسم از عمل الان ب نظر شما چکار کنم و هزینه عمل با لیزر چقدر است خواهشا بگویید ممنون میشوم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   برای کنترل یبوست و اجابت مزاج مدتی تحت نظر دکتر تغذیه باشید
   برای این که ترس از عمل با لیزر نداشته باشید می توانید به مطب مراجعه کنید و با افرادی که لیزر کرده اند صحبت کنید مطمئنا دیگر ترسی از لیزر و درمان نخواهید داشت
   هزینه لیزر از ۱ تا ۵ میلیون است

 38. رضا گفت:

  سلام یک هفته است جراحی سنتی هموریید کردم دکتر گفته مقدور نیست تمام زائده را بردارم چون خطر داره روزی سه بار آب گرم میشینم و دارو و فیبر استفاده میکنم اما بعد از دفع خون در محل دیده می شود آیا مشکلی دارم و اینکه بعدا میشود با لیزر عمل جراحی کنم؟ واخر اینکه با کدام بیمه تکمیلی احیانا قرارداد دارید؟ سپاسگزارم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام پزشک شما درست می فرمایند در بعضی مواقع با جراحی سنتی نمی توان کل زائده را برداشت زیرا عوارض بعدی دارد. دفع چند قطره خون تا ۲ ماه طبیعی است. بعدا اگر نیاز بود می توانید با لیزر عمل جراحی هموروئید را انجام دهید البته امیدوارم نیازی به عمل جراحی مجدد نداشته باشید. در مورد بیمه تکمیلی یا هر بیمه دیگر ما با هیچ بیمه ای قرارداد نداریم اما می توانید از بیمه تکمیلی خودتان سوال کنید که بعد از انجام لیزر هموروئید تا چه میزان از هزینه را به شما باز می گردانند

   1. رضا گفت:

    سلام از

 39. رضا گفت:

  سلام از پاسخ شما بسیارسپاسگزارم

 40. zahra گفت:

  سلام.من آبسه داشتم درحین رفتن به اتاق عمل ترکید و چرک اومد ولی دکتر گفت باز نیاز به عمل داری.وعمل کردن.بهم گفتن روزی چنبار فقط تو آب خالی بشینم و نیار به ریختن بتادین نیست.و اینکه محلیو که سوراخ کردن با انگشتم یکم باز کنم هنگام شستشو که اب بره توش وتا ده روز این شستن را ادامه بدم واجازه ندم زخمم ترمیم بشه.بعد ده روز اب داخل زخم کردن را تموم کنم و اجازه ترمیم بدم.من از این بابت نگران شدم که خیلی از پزشکا میگن بشینین تو اب دارای بتادین.دستکاریه زخمم توصیه نمیکنن.آیا با این روش پزشک من بعدا دچار مشکل نمیشم?روش درستیه??

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام. هرچه پزشكتون گفتن انجام بدين

   1. دکترزهرا سعادتی گفت:

    سلام لطفا با مطب تماس بگیرید ۰۲۱۲۲۷۶۱۶۰۰

 41. س.ح گفت:

  سلام خانم دکتر
  دختری ۱۹ ساله هستم
  من ۵ روزه عمل هموروئید خارجی انجام دادم خیلی وخیم بود
  الان ورم داره احساس میکنم اصلا از ورم معقدم کم نشده یا بهتر نشده این ورم تا چن روز وجود داره؟اما به راحتی دفع دارم بدش کمی درد و سوزش ورم مقعدم یا این بیرون زدگی ها کم میشه؟

 42. Ramin گفت:

  سلام من یک سالو نیم  پیش عمل کردم نمیدونم لیزر بود یا جراحی باز من بخیه نداشتم خیلی هم سریع خوب شدم دکترم به من گفت موظب باش یبوست نداشته باشی و رژیم غذاییت رو رعایت کن بعد از این مدت من یه بار یبوست پیدا کردم الان دو هفته هست همش سوزش و خارش و کمی درد و خونریزی جزئی دارم البته نه هنگام دفع مزاج چون رژیم غذاییم رو کنترل میکنم دفع راحتی دارم اما هنگام پیاده روی یا وقتی که کتابخونه میشینم البته جاش سفته و من الان فهمیدم که باید مراقب صندلیم هم باشم اما با پیاده روی به شدت مشکل پیدا میکنم چی کار کنم که خوب بشم رعایت رژیم غذایی .. نشستن اب گرم و گاهی اوقات مصرف ملین دارم یه مدت خوب میشه بعد با یه پیاده روی دوباره همه چی بر میگرده پله اول میخوام مشکلم کامل برطرف بشه و به زندگی عادی برگردم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما بايد سريعا توسط پزشكي كه عمل شديد معاينه شويد كه اگر مشكل جديدي پيش امده با دارو برطرف شود

 43. سعید گفت:

  سلام خانوم دکتر پدر من در تاریخ 19آذر عمل کرده الان که 22 آذر اصلا نمیتونه اجابت مزاج کنه خیلی خیلی کم همراه با خون دکترش بهش گفته روزی 3.4کیلو میوه بخور غذا هم بخور چیزی رو منع نکرده البته الان وضعش خوب نیس اصلا نمیتونه اجابت مزاج بکنه آیا بعد عمل طبیعیه؟!در آینده بهتر میشه؟!

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی هموروئید با لیزر ربطی به اجابت مزاج ندارد و اختلالی در این مورد ایجاد نمی کند برای کمک گرفتن تخصصی تر می توانید به متخصص گوارش مراجعه کنید و تغذیه ایشان را تحت نظر مشاور تغذیه بگیرید
   میوه های یبوست زا مصرف نکنند و آب به اندازه کافی مصرف کنند و به جای برنج پوره سیب زمینی میل کنند برنج بخصوص برنج خارجی به شدت یبوست زا است

 44. سعید گفت:

  پدرم با لیزر عمل کرده

 45. مریم گفت:

  با سلام من حدود 5 ماه پیش با لیزر عمل شقاق انجام دادم ولی هنوز ترشحات زرد رنگ از مقعدم بیرون میاد مخصوصا بعد از دستشویی وهمچنین سوزش دارم میخواستم بپرسم بعد از این مدت نباید خوب شده باشم ایا باید بیشتر صبر کنم ؟چه مدت بعد از عمل با لیزر شقاق کاملا خوب میشه؟خواهش میکنم جواب بدید.با تشکر

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام این طبیعی نیست و ممکن است آبسه یا شقاق دیگری ایجاد شده باشد در جراحی شقاق با لیزر بیمار یک شب استراحت می کند و بعد از ۱۴ روز رو به بهبودی کامل و نهایتا تا ۲ ماه بهبودی کامل حاصل می شود

 46. رضا میرزابیگی گفت:

  سلام خسته نباشید چند روزی است که عمل کرده ام . قیل از ان در سن 24 سالگی عمل هموریید کرده ام اما خوب نشده ام . بعد از چند سال الان در سن 37 سالگی پیش یک دکتر عالی عمل کرده ام الان یک 14 روزی از عملم گذشته و من هم چنان سوزش دارم برای درمان سوزشم چه باید بکنم ؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بسته به روش جراحی و وخامت بیماری کمی سوزش می تواند طبیعی باشد با پزشک خود در تماس باشید و معاینات بعد از عمل را مرتب مراجعه فرمایید تا دستورات لازم را به شما گوشزد کنند همچنین نوشیدن آب فراوان و خوردن سالاد و میوه فراموش نشود تا دچار یبوست نشوید یک دلیل عود هموروئید یبوست مزمن و حل نشده بیمار است

 47. ارشیا گفت:

  سلام خانم دکتر . ببخشید من پیش یکی از همکاران شما عمل هموروئید فیشر انجام دادم . یک ماه پیش . میخواستم بیام پیش شما ویزیت بشم . و چند تا سوال .
  خانم منشی فرمودند بیماران مربوط به پزشکان دیگر را قبول نمیکنند . میخواستم از شما خواهش کنم بنده را پذیرش کنید . حداقل برای چند تا سوال . ممنون و سپاسگذارم .

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید و برای معاینه هموروئید وقت بگیرید
   نیازی نیست به منشی توضیح دهید که قبلا سابقه بیماری شما چی بوده و فقط بگید برای ویزیت هموروئید وقت می خوام موفق و سلامت باشید

 48. هادی گفت:

  سلام دکترجان همسرم مدت یکماه پیش جراحی لیزر همورید انجام داده هنوز سوزش وترشح نوادزرد وبوی عفونت وکمر درد دارد ایا جراحی مشکل داشته یا طولددرمانوزمان زیادتری میبرد .متشرک

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام از پزشک معالج سوال کنید تا پرونده جراحی ایشان را بررسی کنند. اگر تماس گرفتین و گفتن طبیعی هست طبق دستورات پزشک معالج پیروی کنید

 49. سامان زنده روح گفت:

  سلام چند سال قبل لیزر هموروئید انجام دادم بعد از دو هفته خونریزی خفیف داشتم و قطع شد چند ماه بعد مجددا خونریزی و علائم هموروئید داشتم وبه مرور علائم شدیدتر شد که الان تحمل درد و سوزش برام غیر ممکنه شده به دکتر مراجعه میکنم میگه لیزر دیگه جواب نمیده باید جراحی کنی . به نظر شما باز هم لیزر انجام بدم یا جراحی کنم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی با لیزر و لیزر درمانی دو روش کاملا متفاوت است که احتمالا شما با اول فقط با لیزر کم توان لیزر درمانی شده اید و جراحی روی شما صورت نگرفته در این مواقع در صورتی که علل بروز هموروئید بر طرف نشود مثلا یبوست-مشکلات گوارش یا نشستن های طولانی دوباره بیماری عود خواهد کرد . اما جراحی با لیزر پر توان co2 بهترین و بدون بازگشت ترین روش عمل جراحی هموروئید است و بر خلاف جراحی سنتی با تیغ جراحی یا کوتر آسیبی به بافت اطراف هموروئید نمی زند پس عقل سلیم هم میگه این روش بهترین و امن ترین روش جراحی و درمان هموروئید هست. به احتمال زیاد پزشک شما منظورشون لیزر کم توان و روش لیزر درمانی بدون جراحی است
   برای اطلاع از محاسن جراحی لیزر روی لینک زیر کلیک کنید
   https://hemorrhoid.ir/%db%b1%db%b0-%d9%85%d8%b2%db%8c%d8%aa-%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d8%a8%d9%87-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b2/

 50. لیلی راد گفت:

  سلام دقایقتون پر نشاط قبل از همه تشکر ویژه میکنم از رفتار توام با درک و حوصله و مسوولیت پذیری فوق العاده ای که دارید و متاسفانه کمتر در سایر همکارانتون دیده میشه حدود ۴روز قبل عمل لیزر همورویید خارجی داشتم و به دلیل اسپاسم شدید اسفنگتر بوتاکس هم تزریق کردم از اونجا که من کلا روحیه م شاد و شیطونه با درد و سوزش مدارا میکنم ولی خواستم باشماهم مشورتی داشته باشم بعد از بهبود جای لیزر و محل تزریق های بوتاکس اسپاسم و درد و سوزش رفع میشه؟شبها در خواب بیشتر درد و سوزش دارم و با کیسه اب گرم خیلی بهتر میشه ولی دفع برام سخته و سوزش دارم که با خوندن مطالب بالا متوجه شدم نباید با دارو دفع روبه اسهال تبدیل کرد چون خودش باعث اسیب و سوزش میشه تندرست باشید و موفق دوستتون دارم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام آفرین به این انرژی خوب و مثبتی که دارید امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید. با توجه به این که پرونده بیماری شما نزد من نیست راهنمایی ها به طور کلی خواهد بود. بعد از لیزر کمی سوزش یا احساس بسیار کم درد طبیعی است بنابراین طبق دستور پزشک مسکن ها را به موقع مصرف کنید حتی اگر درد نداشتید زیرا اغلب مسکن ها خاصیت ضد التهابی نیز دارند و تنها برای درد تجویز نمی شود. مطمئن شوید که تمام دستورات پزشک متخصص خود را متوجه شده اید و مو به مو اجرا می کنید مراقبت بعد از جراحی و لیزر بسیار مهم است و خوشبختانه مراقبت بعد از لیزر طولانی نیست و دوران نقاهت به سرعت سپری می شود

 51. زهرا گفت:

  سلام من یه سوال دارم شوهره من امروز که جمعه است روز هفتمه که شنبه بوده عمل کرده اما درد زیاد داره عمل باز با هیچ مسکنی اروم نمیشه دکترش میگه طبعیه میگه عملش خیلی سنگین بوده میگن دو شقاق بزرگ داشتن ۰الان دو شبه که خونریزیه شدیده که دکتر جراح گفتن طبیعیه درسته؟ خواهشا جواب بدین که با این درد چه کنم که کم نمیشه

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   مسلما پزشک متخصص ایشان از وضعیت بیمار آگاهی کامل دارند و احتمالا چندین جراحی را در یک جلسه همزمان انجام داده اند. خونریزی قطره قطره و کم بعد از اجابت مزاج طبیعی است اما اگر خونریزی شدید است و بند نمی آید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. افرادی که جراحی می شوند به یک تلفن اورژانس یا پرستاری دسترسی دارند که می توانند در صورت بروز موارد اینچنین سریعا به پزشک یا پرستار اطلاع دهند

 52. رسول گفت:

  سلام من عمل هموروئیدکردم الان دوهفته ست یه تکه گوشت اندازه دانه گندم دربیرون مقعدهست وبه تکه دیگه که مانندلخته هستهرچهارپنچ روزپاره شده ودوسه قطره خون میادویه ساعتی هم دردشدیدداره چکارکنم که سریع بهبودیابم ضمناعمل من بخاطرنداشتن لیزربصورت معمول وبدون بخیه هست ممنون میشم جواب بدین

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام در روش سنتی و جراحی بدون لیزر معمولا جراح نمی تواند بافت زیادی را بردارد و بسته به تشخیص پزشک برخی از پاکه های هموروئید برداشته نمی شود و احتمالا پزشک شما نیز به همین دلیل برخی پاکه های هموروئید را دست نزده با پزشک خود مشورت کنید و روش های مراقبت بعد از عمل در این صفحه را نیز رعایت کنید.

 53. Saeid0210 گفت:

  سلام.من یک ماه هست عمل بواسیر با لیزر انجام دادم.الان میتونم به استخر برم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بعد از این که زخم و جای جراحی ترمیم شد تمامی فعالیت های ورزشی مجاز است اما توجه کنید آلودگی آب استخر ممکن است منجر به بروز عفونت شود اگر از استخر عمومی استفاده می کنید به بهداشت محیط استخر توجه کنید در استخر خانگی و شخصی نیز حتما به نکات بهداشتی توجه کنید و قبل از استفاده از استخر محیط و آب را ضدعفونی کنید

   1. احمدی گفت:

    سلام خانم دکتر من بعداز عمل فیستول انال دچار تکرر ادرار شدم لطفا راهنمایی ام کنید اللن ۴ماهه ازعملم میگذره

    1. این مورد را با جراح معالج خود در میان بگذارید. ممکن است دچار عفونت ادراری شده باشید. معمولا تکرر ادرار ارتباطی با فیستول آنال ندارد

 54. Saeid0210 گفت:

  سلام من یک ماه هست عمل بواسیر با لیزر انجام دادم.الان یک هفته ای بود خونریزی ام تموم شده بود.ولی امروز بعد از دفع مدفوع .موقع خشک کردن ناحیه مقعد .چند قطره خون دیدم.این باید چیکار کنیم؟؟!!؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام تا ۲ ماه اگر بعد از اجابت مزاج یک قطره خون مشاهده کردید عادی است و مشکلی وجود ندارد مراقب باشید یبوست نگیرید و ناحیه را با دستمال زبر خشک نکنید و دستمال را فشار ندهید روی ناحیه محکم نکشید. بهترین روش این است که به آرامی دستمال را روی ناحیه بگذارید و بردارید تا خشک شود.

 55. میثم گفت:

  سلام خانوم دکتر من پنج روز پیش عمل همورئید از روش رابربند کردم الان بعد از پنج روز موقع دفع درد شدید دارم که مجبورم بعد از هر بادر دفع باید تو آب بشینم میخواستم بدونم باید چکار کنم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   رابربند روش بسیار دردناکی هست پاکه هموروئید را از پایه انتهایی آن با یک بند می بندند تا خونرسانی به آن قطع شود اما این روش همیشه موفق نیست و احتمال عود نیز وجود دارد با پزشک خود در ارتباط باشید تا وضعیت شما تحت کنترل باشد رابربند انتهای کار درمان نیست و تا بهبودی کامل با پزشک خود در تماس باشید. استفاده از مسکن مثل ژلوفن می تواند درد و التهاب ناحیه را بهبود بخشد مراقب باشد نه یبوست بگیرید و نه اسهال شدید که هر دو آسیب زا هستند.

 56. حمیدرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت پاسخ گویی و راهنمایی
  همسر من دیروز دوشنبه لیزر همورویید انجام دادند وتا سه شنبه ظهر که اجابت مزاج کردند درد نداشتند ولی بعداز آن درده شدیدی دارند که تا امروز چهارشنبه ادامه دارد وقرص دیکلوفناک وتشت آب گرم تاثیری ندارد، لطفا راهنمایی بفرمایید برای کاهش درد چکار میتوان انجام داد؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام ۳ روز بعد از لیزر پزشک معالج بیمار را ویزیت می کند یا شما برای ویزیت بعد از لیزر مراجعه کرده اید؟ آیا داروهای مسکن را به موقع مصرف کرده اید؟ آیا خونریزی دارند؟ آیا یبوست یا اسهال شدید دارند؟
   به طور کل ۳ روز بعد از لیزر بیمار نباید درد داشته باشد بنابراین یکی از مشکلات ذکر شده ممکن است رخ داده باشد که منجر به احساس درد شده است

   1. حمیدرضا گفت:

    سلام مجدد.. هنوز برای ویزیت نرفتیم.. ۲۴ساعت بعدازعمل دردشدید شده و خونریزی درحد چند قطره است ولی اطراف مقعد ورم کرده، مسکن تجویزی پزشک راسروقت خوردن اما اثری برای کاهش درد نداشته ، دکتر داروی ملین یا داروی دیگری بجز دیکلوفناک تجویز نکرده، دراین ۲۴ ساعت هم فقط سوپ و آب میوه خوردن.مشکل درد غیره قابل تحمل است.

 57. علی گفت:

  سلام خانم دکتر من 18 سالمه و دچار هموروئید درجه 2 یا 3 شدم طوری که از داخل مقعد یه قسمت هایی احساس میشه ولی نمیدونم به خاطر هموروئیده این حس یا اینکه من خیلی حساس شدم .
  و از بیرون هم دو تا بالشتک دیده میشه در مواقع دفع ولی درد مواقع دیگه اصلا چیز معلوم نیست .
  من تهران نیستم و باید از جای دیگه بیام اونجا برای عمل و اگر بخام لیزر کنم باید چطوری وقت بگیرم ؟؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام به احتمال زیاد به هموروئید مبتلا هستین و ممکنه با دارو درمانی درمان بشین حتما آب به اندازه کافی بنوشید و غذای پر فیبر مصرف کنید 14 فروردین با شماره مطب تماس بگیرید و وقت بگیرید 02122761600

   1. علی گفت:

    سلام دوباره خانم دکتر من یکم تحقیق کردم درباره این بیرون زدگی که داخل مقعد هست و بیرون نیومده و الان مطمئن نیستم که اینم هموروئید هست یا اینکه پولیپ .
    درواقع من الان هم بیرون زدگی دارم که مطمئنم هموروئید هستش و یکی هم داخل هستش که با دست لمس میشه و نسبتا بزرگ هستش و فکر کنم دو مورد هسش این داخلیه و نمیدونم هموروئیده یا پولیپ .
    این مورد که بیرون زده قبلا هم وجود داشت و حتی من فکر میکردم طبیعیه چون خیلی کوپیک بود و اصلا خون ریزی نداشت .
    یک ماه پیش به مدت دو یا سه روز خون ریزی کرد و بعدش قطع شدش الان هم اصلا مشکلی ایجاد نکرده برام جز اینکه حس خیلی بدی بهش دارم و میخام سریع تر از دستش راحت شم .
    یه سوال دیگه اینکه اگر بخام هر دو مورد رو برام بردارید با لیزر یا هر روشی که داره چقدر هزینه بر هستش ؟؟
    اگر لازم بود برام ایمیل کنید هزینه رو :
    dot.abbas6@gmail.com

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     سلام هزینه درمان با لیزر از 1 میلیون به بالا خواهد بود و هزینه دقیق را فقط با معاینه میشه تخمین زد و اینکه آیا به بیهوشی نیاز باشه یا خیر و موارد دیگه فقط با معاینه حضوری قابل تشخیص هست. برای درمان هز چه دیرتر اقدام کنید هزینه درمان بیشتر و عوارض و بیماری های دیگر بیشتر خواهد شد بنابراین برای درمان هرچه سریعتر اقدام کنید

 58. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر.من پسری 23ساله هستم که مدت 2سال هستم که از ناحیه معقد رنج می‌برم به طوری که هنگام دفع مدفوع حالت سوزش وخارش شدید دارم به طوری که دستم را درمعقدم برای بیرون آمدن مدفوع به طور کامل باید فرو ببرم درضمن تازگی ها یک دانه گوشتی شبیه دانه الوک در بیرون معقدم مشاهده کردم که با دست فقط کمی داخل فرو میرود و تمام آن در بیرون معقدم مشاهده می‌کنم در ضمن حالت خون ریزی روشن هم دارم خاستم راهنمایی کامل نمایید بنده چکار باید انجام دهم تا بهبودی کامل برطرف شود ومبتلا به کدام بیماری‌های معقدی هستم ..ضمنا چند سال پیش هم دچار تجاوز استفاده جنسی قرار گرفتم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما به پزشک مراجعه کنید و توصیه ها و مراقبت های مربوط به هموروئید را مو به مو انجام بدین به احتمال زیاد مبتلا به هموروئید داخلی هستین که دچار پرولاپس شده است

 59. افسون گفت:

  سلام ببخشید من نزدیک ۱۰ساله هموروئید دارم اوایل خیلی کم بود و درد و خونریزی زیادی نداشت دکتر گفت تحملش کن چیز خاصی نیست رفته رفته بیشتر شد جوری که الان حتی موقع نشستن هم احساس درد شدید میکنم و اجابت مزاج هم نمیتونم بکنم از شدت درد و خونریزی ولی راستش با این مطلبایی که میخونم حتی از لیزر هم میترسم چون استانه دردم خیلی پایینه به نظرتون چیکار کنم؟هزینه لیزر هم زیاده و در توانمون نیست توروخدا یه راهی بهم بگین

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر 10 سال قبل پزشک شما به شما دارو داده اند و پیشنهاد کردند که با بیماری مدارا کنید مطمئنا مواردی را هم برای مراقبت به شما گوشزد کردند که اگر رعایت می کردید بهبود پیدا می کردید در حال حاضر مدت زیادی از ملاقات شما با پزشکتان گذشته است و پیشنهاد می کنم دوباره به پزشک مراجعه کنید و وضعیت جدید را بررسی کنید برخی بیمارستان ها نیز با بیمه جراحی هموروئید را انجام می دهند. درمان این بیماری را جدی بگیرید و اجازه ندهید که مزمن شود

 60. میلاد گفت:

  با سلام
  بنده الان ٥روز عمل هموروييد انجام دادم
  رعايت غذايي هم دارم
  ولي متاسفانه نميتوانم اجابت مزاج داشته باشم
  شب و روز دارم درد ميكشم
  نميدانم چيكار كنم
  تورو خدا به دادم برسيد

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام منظورتون اینه که یبوست دارید؟ اگر یبوست دارید از شربت ملین مثل لاکسی ژل استفاده کنید و غذای پر فیبر و آب مصرف کنید. برنج هم یبوست زا هست و به جای آن از پوره سیب زمین استفاده کنید

 61. معصومه گفت:

  سلام خانم دكتر
  من ١٩سالمه ويه هفته ميشه كه دوتا عمل هموروييد و كيست مويين رو باهم انجام دادم به خاطر اينكه زخم كيست مويين من بأزه ميترسم توي أب وبتادين كه بزاي هموروييده بشينم حالا بايد براي اينكه محل هموروييدم ضدعفوني بشه بايد چيكاركنم؟اگه به زخم كيستم محلول أب وبتادين بخوره زخم چرك ميكنه وبرأس بده يانه؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام تا 72 ساعت بعد از جراحی کیست مویی باز با اجازه پزشک معالج مشکلی نداره که آب و بتادین با زخم تماس داشته باشه

 62. erasol135@gmail.com گفت:

  باسلام خدمت خانم دکتر
  من سی وپنج سالمه و درتاریخ2/1 عمل آنال فیشرکردم،و2/2ازبیمارستان مرخص شدم،روزهای اول موقع دفع ادرار خونریزی داشتم که به دکترمعالجم مراجعه کردم و گفتن که برابهترشدن خوب پیش میره و برام پماد لیدوکایئن دادن ودوتاقرص براکاهش درد،،،متاسفانه بعد یک هفته عمل من موقع دفع ادرار خیلی درد شدید داشتم که بانشستن در آب وبتادین خوب میشدم ودردم کمترمیشد،،،امروز روز یازدهم هست که عمل انجام دادم امروز که خودم به جای عملم نگاه کردم جایی به انداره بندانگشت هنوز زخم هست و خیلی اذیتم میکنه،درضمن به گفته دکترم عمل بالیزر بوده ومطالبی که دوستان ازشما دکتر بزرگوار پرسیدن وجواب دادین خیلی نگران شدم که چرا این جای زخم در قسمت بیرون مقعدم هنوز باشه وحتی نتونم راه بروم،بخاطر درد تا ساعتها بیداربمونم
  لطفا راهنماییم کنین
  درضمن برا زخم ازپماد آنتی فیشر استفاده میکنم آیا خوبه یا ضررداره
  ممنونم ازلطفتون
  واقعا زحمت میکشین وبااین حوصله به سوالهای دوستان جواب میدید

 63. یاسی۱۵۱ گفت:

  سلام
  من ۲ روز پیش عمل همورئید با لیزر داشتم بعد از عمل به محض اینکه رسیدم خونه بدلیل اجابت مزاج پانسمان داخلی و خارجی رو بار کرده و دستشویی کردم
  طبق فرمایش شما عمل با لیزر نیاز به پانسمان داخلی نداره بر همین اساس من چون مجبور بودم سریع پانسمانو باز کردم
  اینکه کمتر از یک ساعت بعد عمل پانسمانو باز کردم مشکلی پیش میاره؟؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بیماران من تا 3 ساعت بعد از عمل تحت نظر خواهند بود و به دلیل مراقبت هایی که قبل از عمل به آنها آموزش داده شده تا 1 روز نیازی به اجابت مزاج نخواهند داشت. وجود پانسمان با نظر پزشک ضروری نیست زیرا با لیزر بخیه در ناحیه استفاده نمی شود. اما اگر 1 ساعت بلافاصله بعد از عمل مجبور شدید اجابت مزاج داشته باشید دقت کنید که آلودگی در ناحیه باقی نماند و به پزشک خود حتما مراجعه کنید تا از عدم وجود عفونت یا هر گونه آلودگی مطمئن شوند. یکی از عوارض جدی اجابت مزاج بعد از لیزر هموروئید خونریزی است. بلافاصله بعد از جراحی باید مراقب باشید که دچار خونریزی شدید نشوید که برای اطمینان از این موضوع پزشک حدود 3 ساعت بیمار را بستری نگه می دارد

 64. سلام خانم دکتر من چهار روزه فیستول مقعد عمل شدم فقط موقع دفع مدفوع درد دارم تا چند روز از بتادین و آب ولرم استفاده کنم و از کی راه بروم و چند روز استراحت برا این عمل لازمه وبعد عمل دکتر هیچ دارویی بهم نداد یعنی نیازی به دارو و …نیست ممنون

  1. در ضمن یه ذره موقع پاک کردن که دستمال می کشم دستمال بوی نامطبویی میده این از چیه مممنون

   1. دکترزهرا سعادتی گفت:

    بعد از گذشت 2 هفته نباید این وضعیت به وجود بیاید. به پزشکتان مراجعه کنید که از بابت عدم وجود عفونت در ناحیه مطمئن شوید. حتما حتما این مورد را پی گیری بفرمایید

  2. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بسته به این که با لیزر جراحی شده باشین یا کوتر و یا تیغ جراحی دوره نقاهت متفاوت است. من فقط با لیزر فیستول را جراحی می کنم که حدودا دو روز نیاز به استراحت دارید و تا یک هفته مراقبت ضروری است برای برخی از بیماران داروی ضد درد و و ضد التهاب تجویز می شود داروهای آنتی بیوتیک نیز قبل از جراحی با لیزر تجویز شده است و بعد از لیزر فیستول دیگر نیازی به تجویز آنتی بیوتیک نیست

 65. الف گفت:

  سلام خانم دکتر من الان حدود ۴۰ روز هست که جراحی سنتی وبواسیر و شقاق انجام دادم ولی تا الان یک قسمت اصلا خوب نشده ورم داره که دکتر میگه پوست هست و یک زخم که اصلا ترمیم نمیشه مدتها آنتی بیوتیک مصرف کردم و قرص آناهیل خوردم از جراحم پرسیدم که چرا بسته نمیشه این زخم گفت زمان میبره؟پس چرا بقیه جاها خوب شده فقط یک قسمت به این صورت مونده وآیا ممکنه مشکل جراحی باشه و نیاز به عمل مجدد و… داشته باشه؟چون واقعا عمل سخت و وحشتناکی بود.ممنونم از پاسخگویتون

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه جراحی بدون لیزر دوره نقاهت طولانی دارد و باید تا بهبودی کامل مدارا و صبر کنید از پزشکتون بخواهید که پمادهای تسریع کننده بهبودی زخم تجویز کنند و مرتب طبق دستور ایشان پیش برید

 66. محمد گفت:

  سلام خانوم دکتر پدر من سه روز پیش جراحی همورویید داشته الان درد داره که قرص هاشو مرتب میخوره باز بهتر شده و فقط یه مشکلی داره نمیتونه دفع مدفوع کنه !! اصلا اون حس مدفوع کردن را نداره. آیا حس دفع باید خود به خود بیاد یا به زور انجام بده ؟ می‌ ترسه بخیه هاش باز بشه لطفا مارو راهنمایی کنید. دکترش در این باره حرفی نزد.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام با پزشک مربوطه تماس بگیرید تا با شرایط اختصاصی بیمار شما تصمیم و تجویز لازم را انجام دهند. در جراحی با لیزر به دلیل این که بخیه استفاده نمی شود بیماران من بعد از 24 ساعت می توانند عمل دفع را انجام دهند و سپس ناحیه را با شامپو بچه و آب گرم فراوان تمیز می کنند. قبل از لیزر هم روده ها تقریبا از مدفوع تخلیه است و عملا تا یکی دو روز بعد از لیزر بیمار با توجه به رژیم غذایی سبکی که دارد نیازی به اجابت مزاج نخواهد داشت. توصیه می کنم آب و فیبر فراوان میل کنند که یبوست نگیرند و اولین دفع بعد از جراحی به دلیل بروز یبوست سخت و غیر ممکن نباشد.

   1. Mohammad گفت:

    بابت پاسخگوییتون متشکرم
    یک سوال دیگه داشتم:
    ببخشید هزینه لیزر چقدره؟

    1. دکترزهرا سعادتی گفت:

     تا ویزیت نشید هزینه دقیق لیزر را نمیشه تخمین زد برای اطلاعات بیشتر با مطب تماس بگیرید

 67. Mohammad گفت:

  سلام خانم دکتر
  خسته نباشید
  ببخشید من امروز صبح که از خواب بیدار شدم متوجه یک گوشت کوچولو اضافه مثل لوبیا کنار مقعد شدم ، گوشت کوچولوییه ، از داخل مقعد بیرون نیومده فقط کنارش ، وقتی هم لمس میکنم درد میگیره ، خیلی ناهگهانی به وجود اومد روز قبلش هیچی نبود
  احتمالش هست هموروئید باشه؟ در ضمن من یک ساله عمل هموروئید داخلی داشتم
  ی سوال دیگه داشتم : هزینه لیزر برای هموروئید خارجی چقده؟؟
  با تشکر

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام از لگن آب گرم استفاده کنید اگر بهبود پیدا نکرد برای ویزیت به متخصص مراجعه کنید در مورد هزینه هم حتما باید بیمار معاینه شود

 68. مريم گفت:

  سلام
  من تازه همروئيد با ليزر را انجام داده م تا چند وقت رابطه ى جنسى از مقعد براى من ممنوع است؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   کلا رابطه جنسی از مقعد ممنوع است و اگر فرد سالمی هم این کار را انجام دهد احتمال بروز بیماری های مقعد بسیار بالاست چه برسد به شخصی که لیزر یا جراحی هم داشته

 69. غلامی گفت:

  با سلام خدمت دکتر محترم بنده ۴۳سال دارم ۱۰روز پیش عمل بواسیربا لیزر انجام دادم و هنوز درد زیادی دارم ودر کنارمقعدم یه کم ورم کرده که زمانی که دستشوئی میدم در آن قسمت درد احساس میکنم ودر ادرار هم درد احساس میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام آیا برای معاینه بعد از لیزر به پزشکتون مراجعه کردید؟ تشخیص پزشک شما نسبت به تشخیص دیگر همکاران که شما را معاینه نکرده اند ارجح است. در برخی موارد پزشک تشخیص می دهد که تمام پاکه ها در یک جلسه برداشته نشود چون احتمال تنگی مقعد وجود دارد. در کل در برخی موارد که مورد حاد است این وضعیت بعد از لیزر می تواند عادی باشد و فقط با پزشک معالج در ارتباط باشید تا مشکل کاملا رفع شود

   1. غلامی گفت:

    اره مراجعه کردم گفت مشکلی نیست و کپسول سلکسیب۲۰۰وسیپروفلوکساسین وپودرپیدرولاکس برام تجویز کرد ولی دوروزه پودر استفاده نمیکنم فک کنم تاثیری اون باشه که اسهال داشتم الان بهترم از پاسخگوی شما سپاسگزارم و اگه نیاز به مسکن یا داروی دیگه هست ممنون میشم

 70. سارا گفت:

  سلام
  خانم دکتر من ۱ خرداد جراحی همورئید و شقاق داشتم قسمت هموروئید برداشته شد و بخیه زدن و قسمت شقاق و داخل مقعد سوخته شد الان بعد گذشت ۱۴ روز درد در زمان دفع دارم
  ۱_ در زمان زدن لیدوکائین دو درصد احساس برامدگی در همان ناحیه ها میکنم ایا طبیعی است؟
  ۲_ مقعدم تنگ تر شده گویا چون زمان دفع احساس میکنم ایا طبیعی است و قابل حل و برای اینکار چه باید بکنم چون بعدها در زمان دفع به مشکل برمیخورم؟؟
  ۳_ متاسفانه از ۷ محبور شدم سر کار برم اما با درد ایا مشکل ساز می شود؟
  ۴_ ۸خرداد وقت دکتر داشتم اما نتوانستم مراجعه کنم تلفنی که جویا شدم گفت دارو هارو تکرار کنم و شنبه مراجعه کنم چون تهران نیستند به دلیل تعطیلات . ایا مشکلی در من با ذکر موارد بالا پیش نمی اید؟
  ۵_روزی حداقل ۵ بار در لگن اب گرم و بتادین میشینم ایا مشکلی به وجود نمی اید؟
  ۶_ایا بعد جراحی نیز ایرادی داشت میتوان لیزر کرد؟
  از شما ممنونم بسیلر به دلیل صبوری در پاسخگویی تون

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام
   1- اگر پزشکتون نظرشون اینه که مشکلی نیست پس نیست و فعلا صبر کنید و طبق دستورات پزشکتون پیش برید گاها ورم بعد از جراحی تا 30 روز باقی می ماند به خصوص که جراحی سنتی بوده
   2-بسته به نظر پزشک ممکن است به جراحی دوم نیاز باشد
   3-بالش نرم مخصوص همورویید که سوراخ در وسط آن است استفاده کنید و لباس های تنگ و پلاستیکی نپوشید تا می توانید فشار را از ناحیه کم کنید
   4-نه فقط طیق دستور پزشک معالج پیش برید
   5-مشکلی ندارد اما مراقب باشید ناحیه مرطوب باقی نماند که منجر به رشد قارچ شود برای خشک کردن هم از دستمال زبر استفاده نکنید و محکم روی ناحیه نکشید می توانید از سشوار با باد ملایم استفاده کنید
   6-برحی مواقع افرادی به من مراجعه می کنند که می توان دوباره لیزر را براشون انجام داد در برخی مواقع هم خیر و بیمار به پزشک قبلی ارجاع داده می شود
   خواهش می کنم سلامت باشید

 71. Reza گفت:

  سلام خانوم دکتر من۲۲سالمه دو روز هست عمل هموروئید با لیزرو داشتم ولی موقع دفع مدفوع خون زیادی ازم میره ودرد خیلی شدیدی داره غذا های پر فیبر
  وسوپ میخورم مدفوم هم اصلا سفت نیست دارو هام
  سر موقع میخورم ولی خون زیادی ازم میره میخواستم ببینم این خون ریزی تا کی ادامه داره من دانشجو هستم
  اصلا نمی تونم بشینیم یاسر پا بایستم خیلی درد دارم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام خونریزی نهایت باید قطره قطره باشد اگر خونریزی شدید دارید به طوری که لباستان مرطوب می شود فورا به پزشک معالج یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

 72. matin8005 گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من 33 هستم و الان تقریبا 14 ساله که بعد از زایمان اولم که طبیعی بود مشکل دفع پیدا کردم و هر وقت میپرسیدم میگفتن که یبوست داری ولی به تازگی فهمیدم که مشکلم همورویید هستش
  با عرض معذرت وقت دفع مدفوع جمع میشه و خارج نمیشه و من مجبورم که با انگشت عمل دفع رو انجام بدم که بسیار آزار دهنده ههستش و بعد از اون زخم میشه
  به مرور زمان خیلی بیشتر و حاد تر شد
  توده های بزرگی در انتهای داخلی مقعدم هست نمیدونم چیکار کنم و از مراجعه به پزشک و فهمیدن نیاز به عمل میترسم چون میگن که انجام عمل بی اختیاری میاره میخوام بدوم آیا این صحت داره یا نه
  خواهش میکنم راهنماییم کنید چون دیگه واقعا برام آزاردهنده شده ممنون ازتون

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام قبل از هر چیزی بدانید که هموروئید و شقاق و یا دیگر بیماری های مقعد خود به خود درمان نمی شوند. بلکه هر روز بدتر و با عارضه تر خواهند شد و در برخی موارد نادر لاعلاج می شود. شما در اولین مراجعه به این مطب دارو دریافت می کنید در صورتی که طی یک هفته تا 10 روز بهبودی حاصل نشد جراحی سرپایی با لیزر انجام خواهد شد. در مواردی انگشت شمار برخی بیماران با هموروئیدهای متعدد و بیماری های متعدد دیگر همراه با آن مراجعه می کنند که در همان جلسه اول معاینه به این افراد اعلام می شود که اگر تمامی پاکه های هموروئید آنها برداشته شود امکان تنگی مقعد وجود دارد. امیدوارم شما انقدر دیر مراجعه نکنید که جزو این افراد انگشت شمار باشید. اما برای درمان این افراد هم راه حل های متفاوتی وجود دارد که بسته به وضعیت آنها پزشک پس از معاینه تصمیم و تشخیص خود را به بیمار اعلام می کند.

 73. تنها و تنها گفت:

  با سلام
  من پسری 29 ساله هستم که از سالها قبل در موقع یبوست احساس وجود یک زائده گوشتی به اندازه نصف نخود در مقعد خود شدم که پس از رفع یبوست ناپدید میشد. در فروردین ماه امسال و پس از سرماخوردگی و عفونت گلو دکتر قرصهای زیادی تجویز و استفاده کردم تا سرماخوردگی من درمان شود اما از همان موقع این زائده گوشتی قابل لمس شده و به اندازه یک نخود بیرونیست آمد که پس از گذشت 3 ماه از آن تاریخ همچنان وجود دارد و دچار سوزش و خارش در موقع اجابت مزاج هستم
  در اردیبهشت ماه به پرشک عمومی مراجعه کردم و پس از شرح ماجرا آقای دکتر بدون معاینه و مشاهده فورا گفتن مشکل بواسیر یا همان هموروئید است و چند قرص و شربت و پماد برآیم تجویز نمود
  که متاسفانه خوب نشدم
  الان چند ماه است که از خجالت و استرس و… خواب و خوراک ندارم
  لطفا راهنمایی کنید که با این شرایط بجز عمل جراحی راهکاری برای درمان قطعی من وجود دارد؟؟؟؟
  اگر راه درمان تنها عمل جراحی است در شهر کرمانشاه آیا دکتر جراح هموروئید با لیزر سراغ دارید ؟؟؟؟؟
  مدت زمان بستری شدن قبل و بعد از عمل جراحی با تیغ در بیمارستان چه مدتی هست ؟؟؟؟
  و اینکه بدون داشتن مراقب ( از بس خجالت میکشم میخوام مخفیانه درمان شوم ) امکان جراحی با تیغ و روز بعد رانندگی کردن وجود دارد ؟؟؟ چون از شهرستان های دور افتاده باید به مرکز شهر کرمانشاه جهت درمان مراجعه کنم ؟
  برای رضای خدا راهنمایی کنید
  ممنونم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام شما به دلیل سرماخوردگی دچار کم آبی و سپس یبوست شده اید. همین یبوست منجر به بروز هموروئید شده است. به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا داروهای تخصصی تر را برای مشکل شما تجویز کند در عین حال طی درمان دارویی آب زیاد بنوشید میوه و آبمیوه و سالاد زیاد میل کنید تا از یبوست جلوگیری کنید. اگر بهبودی طی یک هفته حاصل نشد دوباره به پزشک متخصص مراجعه کنید تا برای اقدامات بعدی شما را راهنمایی کنند. اگر بخواهید در این مطب لیزر درمانی شوید یا جراحی با لیزر شوید باید باید و باید یک شب در تهران بمانید و تا 3 روز از نشستن های طولانی خودداری کنید. بنابراین یک شب استراحت در تهران لازم است و برای بازگشت باید روی صندلی وسیله نقلیه دراز بکشید و رانندگی نکنید و یا با هواپیما بازگردید. در ضمن در این مطب جراحی با تیغ جراحی یا دیگر وسایل و روش ها انجام نمی شود زیرا روش های با عارضه و عود بالا هستند و دوره نقاهت بسیار طولانی دارند. پیشنهاد می کنم برای درمان هرچه سریعتر اقدام کنید و خجالت نکشید این بیماری همانند سرماخوردگی شایع و به راحتی قابل درمان است. اما اگر درمان به تاخیر بیافتد عوارض ناگواری در پیش دارد و درمان بسیار سخت خواهد شد. موفق و سلامت باشید

 74. بهرام گفت:

  سلام بنده دو ماه پیش عمل سینوس باز انجام دادم هرروز هم شست و شو میدادم به اندازه یک سر سوزن سوراخ مونده چیکار باید انجام بدم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام از پزشک معالج خود بخواهید که کرم تسریع کننده ترمیم برای شما تجویز کند

 75. دانيال گفت:

  سلام سركار دكتر سعادتي
  ضمن سلام
  من الان پنج روز هست كه عمل جراحي هموروئيد و شقاق داخلي و خارجي انجام داده ام
  به توصيه پزشك چهار روز را هم بستري و تحت آنتي بيوتيك بودم. از روز دوم در تشت آب گرم و بتادين روزي سه الي چهار نوبت نشسته ام و ملين و فيبر مصرف ميكنم
  آنتي بيوتيك من از تزريقي به خوراكي(سفكسيم) تغيير داده شده است(از ديشب كه ترخيص شده ام)
  – همچنان درد بسيار شديد در حين و بعد إز دفع دارم.
  – خونريزي در لحظه شروع دفع مشاهده ميكنم.
  – به تدريج مدفوع من رو به سفت تر شدن رفته است به اين معني كه ابتدا به شدت روانروي داشتم و الان نه،
  در كل احساس نميكنم كه در حال بهبودي هستم
  با توجه به سنگين بودن نسبي عمل انجام شده سركار چه زماني را براي بهبودي پيشبيني ميكنيد؟؟ و همچنين چه زماني را براي بازگشت به كار مساعد ميدانيد؟؟
  با سپاس

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام مسلما پزشک معالج شما بهتر می تواند درباره بهبودی شما نظر دهد اما بیماران من در بدترین حالت که با لیزر جراحی می شوند بعد از 3 الی چهار روز به محل کار باز می گردند و مراقبت های لازم حین کار را هم انجام می دهند به طور معمول هم یک شب استراحت بعد از لیزر کافی است. احتمالا شما با لیزر عمل نشده اید و دوره نقاهت جراحی بدون لیزر ممکن است به 2 ماه برسد. در مورد شما توصیه من این است که 1. ویزیت های بعد از عمل را به موقع و منظم مراجعه کنید 2. رژیم غذایی مناسب داشته باشید که نه یبوست بگیرید و نه بیرون روی 3. به نکات بهداشتی که در متن نوشته شده عمل کنید و از نشستن های طولانی و نشستن بر روی صندلی سخت خودداری کنید.

 76. سحر گفت:

  با سلام و خسته نباشید. خانم دکتر من یک ماه پیش عمل سنتی هموروئید و شقاق انجام دادم که واقعا سخت بود. بعد از عمل وقتی از پزشکم پرسیدم که همورویید داخلی رو هم برداشتن حس کردم شک کرد. دو شبه که تونستم پماد بزنم وقتی میزنم احساس میکنم هموروئید داخلی هنوز هست. دقیقا همون اندازه قبلی. و پزشکم فقط همورویید خارجیو شقاقمو عمل کرده. خیلی خیلی نگرانم. این امکانش وحود داره؟یعنی ندیدش؟ اگه هست کی میتونم برای عمل داخلی اقدام کنم؟ میتونم لیزر کنم؟ چون واقعا تحملشو ندارم.

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام در عمل جراحی سنتی پزشک محدودیت هایی دارد و اگر تمام پاکه ها را بردارد امکان دارد دچار عوارض بعد از جراحی شوید اما در جراحی با لیزر این محدودیت بسیار بسیار کمتر است و می توان پاکه های باقی مانده را برداشت. بعد از این که التهاب و ورم عمل بهبود پیدا کرد می توانید لیزر کنید. اگر تهران هستید برای تخمین زمان دقیق برای ویزیت مراجعه کنید. در هر صورت امیدوارم نیازی به جراحی دوم نداشته باشید.

 77. بهار گفت:

  سلام. من دوهفتس عمل همورویید خارجی انجام دادم سه تا بیرون زدگی داشتم یکیش بزرگتر بود برداشتن سه تاشم. اطرافشان پوستهای اضافه مونده و هنوز انگار زخمه موقع دفع درد دارم. سه تا از بخیه هام یه هفته بعد افتادحس میکنم دوتا مونده یه بخیه داخلیه اذیتم می کنه. چه موقع همشون میفتن؟ ودرد بعد دفع تا کی ادامه داره؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام تا ترمیم شدن زخم ها درد و سوزش خواهید داشت در مورد بخیه ها نیز پزشک معالج تصمیم گیرنده است

   1. س.حسینی گفت:

    سلام وقتتون بخیر ، خانم دکتر من حدود ۱۷ روز قبل عمل لیزر انجام دادم ، بغیر از ۲روز که برای دفع مشکل داشتم و یبوست ، بقیه روزها خوب بودم ، فقط معمولا بعد از مدفوع یه تیکه حالت لخته خون هم ازم خارج میشه ، اولا بزرگتر بود الان در حد بند انگشته ، این عادیه یا خیر ؟ خیلی ممنونم

    1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام مراقب باشید یبوست نگیرید و بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. بعد از جراحی هموروئید با لیزر نباید خونریزی داشته باشید بعد از اجابت مزاج در حد یک قطره مشاهده خون طبیعی است اما خونریزی شدید طبیعی نیست. در این مورد تحت نظر متخصصص جراحی باشید و تا زمان بهبودی کامل مراقبت های لازم را به عمل آورید.

 78. الهه گفت:

  سلام دکتر جان
  من الان 5 روزه که عمل هموروئید درجه 4 داشتم که خیلی وسیع بود (جراحی سنتی)
  داروهامو مرتب میخورم
  دو سه روز اول برای اجابت مزاج مشکلی نداشتم
  ولی الان دو روزه بعد از اجابت مزاج خیلی درد شدید دارم که حتی یک بار از درد غش کردم
  فقط ده دقیقه تا یه ربع بعد از دستشویی این درد وحشتناک رو دارم
  خونریزی هم نسبتا دارم
  انتی بیوتیک مصرف میکنم و تب هم ندارم
  دلیلش چی میتونه باشه ؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   احتمالا دفع مدفوع سفتی دارین باید سالاد و آب و آبمیوه مرتب میل کنید ورزش سبک کنید و فعالیت روزانه کافی داشته باشید. تا زمانی که زخم های بعد از جراحی سنتی ترمیم شود این وضعیت کمابیش ادامه خواهد داشت مراقب باشید نه بیرون روی داشته باشید نه یبوست

 79. آرام صحرائی گفت:

  سلام خانم دکتر سعادتی
  من الان ۱۰ روزه هموروییدم نزد پزشک دیگری عمل کردم ولی بعد این چند روز هنگام دفع درد خیلی شدیدی دارم و حتی بعضی شبها از درد خوابم نمیبره.و وقتهایی که میخواهم پماد بزنم میبینم که خونریزی کرده است.بعد الان هنگام دفع دوتا زایده گوشتی بیرون میزنه که خیلی درد شدیدی دارم.به دکترم هم مراجعه میکنم میگویند که عادی است درست می شود.الان من به دلیل درد و خونریزی نتونستم به سرکار برگردم و دارم کارم رو از دس میدم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا جراحی شما سنتی بوده و با لیزر عمل نشدین. به دستورات پزشک معالج خود عمل کنید و مواردی هم که در متن دستورات بعد از جراحی هموروئید اشاره شده عمل کنید.
   معمولا قبل از اقدام به جراحی بیماران درباره دوره نقاهت جراحی خود از پزشک می پرسند و پزشک متخصص معالج نیز با توجه به وسعت جراحی و با توجه به پرونده بیمار زمانی تقریبی را اعلام می کند. توصیه می شود قبل از اقدام به انجام هرگونه جراحی درباره دوره نقاهت بعد از جراحی اطلاعات کامل از پزشک خود بگیرید تا برنامه استراحت و مراقبتی خود را به روشنی بدانید

 80. ارمین گفت:

  سلام خانم دکتر
  من الان یک ماه هست که همورویید نوع ۴ عمل کردم…
  تا حدود ۲ هفته هم تووی لگن اب گرم با بتادین نشستم… داروی انتی ببوتیک هم به تجویز دکتر تا یک هفته پیش شبی ۱ عدد میخوردم …
  الان هم بعد از اجابت مجاز به تجویز دکتر با شامپوی بچه خودمو میشورم…
  ولی با گذشت یک ماه هنوز تورم در ناحیه مقعد دارم و گاها درد دارم و توی نشستن دچار مشکل میشم…
  ایا این ورم بعد از گذشت این مدت عادیه؟
  البته خونریزی یا ترشح زیاد و غیر عادی ندارم…

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر با لیزر عمل شدین بله غیر طبیعی هست اما اگر با کوتر یا تیغ جراحی عمل شدین تا 2 ماه عادی است. از مصرف غذاهای پر ادویه و حساسیت زا خودداری کنید.

 81. ح گفت:

  سلام خانم دکتر
  من حدود ۱۲ روز پیش عمل هموروئید داشتم ی زخم باز قسمت خلفی هست ک بازه هنوز دکترم ویزیت کردن گفتن زخمش خوبه و نمیشد بخیه زد احتمال عفونت دارد اما هنوز سوزش و گاهی اوقات هنگام دفع چند قطره خون میاد چقدر زمان میبره تا زخمی ک هست بسته بشه ؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام ناحیه را تمیز نگه دارید و تغذیه مناسب جهت ترمیم زخم داشته باشید. همچنین به ناحیه عسل بمالید تا زودتر ترمیم شود و سوزش و درد زخم باز را تسکین دهد

 82. Basir گفت:

  با سلام من يه هفته قبل عمل بواسير درجه سه داشتم الان بعضى اوقات در مدفوع ام خون ميبينم البته خون روشن و تازه نيست ايا اين طبيعى هست؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام تا 2 ماه اگر به دفعات انگشت شمار و مقدار بسیار کمی قطره خون در مدفوع باشد نگران کننده نیست و طبیعی است

   1. Basir گفت:

    منظور من اینه که خونه قطره ای نیست بصورت دیر مانده و یه جور خشک شده است ،

 83. Badir گفت:

  من يه هفته قبل عمل بواسير درجه سه كردم الان بعضى مواقه خون در مدفوع ام ميبينم البه خون روشن و تازه نيست ايا اين طبيعى هست؟

 84. بهاره گفت:

  سلام. من چهل روزه عمل همورویید خارجی کردم . هنوز یه قسمتش به سمت داخل زخم هست و بعد دفع درد دارم . برای اینکه این زخم زودتر خوب بشه چکار کنم؟ و اینکه قبل دفع وقتی دستشویی دارم مقعدم درد میگیره و دفعم یکسره نیست و بصورت تکه تکه انجام میشه با اینکه مدفوعم کاملا نرم هست و معمولا برای دفع فقط صبح ها دو سه باربار پشت سر هم میرم دستشویی و هربار مقدار معمولی دفع دارم دلیل این مشکل چی هست؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام مدفوع تکه تکه نشان دهنده کم آبی است و اگر به این ترتیب ادامه پیدا کند هموروئید شما دوباره عود خواهد کرد و یا مبتلا به زخم شقاق خواهید شد بنابراین آب آبمیوه و سالاد زیاد میل کنید. برای ترمیم بهتر زخم می توانید بر روی ناحیه عسل بمالید. عسل هم ترمیم کننده زخم هست و هم التهاب و سوزش را تسکین می دهد.

 85. Ghhh گفت:

  سلام ده روزه عمل هموروييد با ليزر انجام دادم هم بيروني هم داخلي اليته دوتا بخيه هم خورده الان همون زائده ها ولي كوچكتر هستن خيلي هم درد دارم ميشه راهنماييم كنيد

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام مطلب دستورات بعد از جراحی هموروئید را کامل مطالعه کنید و عمل کنید. همچنین با پزشک خود در ارتباط باشید ایشان بر اساس جزئیات پرونده شما اعلام می کنند که این وضعیت طبیعی است یا خیر

 86. آروین گفت:

  سلام خانم دکتر
  من چند روز پیش عمل کردم اصلا هم نمیدونستم عمل بالیز وجود دارد
  الان موقع اجابت مزاج درد زیادی دارم احساس میکنم زخمهام دارن از هم باز میشن ایا طبیعی هستش یا ن

  ممنون از راهنمایهاتون

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   اگر عمل سنتی انجام دادین ممکنه این وضعیت تا 2 ماه طول بکشد دقت کنید که یبوست نگیرید و اگر شربت ملین برای شما تجویز شده طبق دستور پزشک و منظم مصرف کنید آب و آبمیوه زیاد بنوشید.

 87. طاها گفت:

  سلام
  من ۶روز پیش عمل همورویید داشتم و پزشک معالجم گفت که فقط انگور و انار و موز نخورم ولی بقیه غذاها و میوه ها ممانعتی نداره الان توی این چند روز وقتی میرم دسشویی موقع عمل دفع خون زیادی ازم میره امروز به مطب دکتر رفتم گفت که عادیه دارو هم فقط زاکسیم ۴۰۰ و ناپروکسن ۲۵۰ بهم داد آیا به نظر شما این خونریزی عادیه؟ روزی ۳بار هم توی آب جفت میشینم اگه راهنمایی کنید برای اینکه زخمم زودتر خوب بشه ممنون میشم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کمی خونریزی بعد از جراحی طبیعی است طبق دستورات پزشک معالج پیش بروید و از بروز یبوست و اسهال جلوگیری کنید تا هرچه سریعتر بهبود یابید

 88. طاها گفت:

  میخواستم بدونم رطوبت در محل عمل طبیعیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بله طبیعی هست و باید ناحیه را خشک و تمیز نگهدارید

 89. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من چهار روزه با لیزر هموروئید عمل کردم در هنگام اجابت مزاج مدفوع تا کانال مقعد می رسد ولی با فشار هم نمیتوانم دفع کنم مدفوع هم خمیری و چسبنده و نرم است چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من برای بیماران خودم شربت ملین تجویز می کنم که دچار این مشکل نشوند به علاوه یک رژیم غذایی مناسب پر فیبر هم به بیماران ارائه می شود که تا یک هفته بعد از عمل با لیزر ملزم به رعایت آن هستند. حتما از پزشک خود بخواهد که برای شما ملین مناسب تجویز کنند زیرا به هیچ عنوان نباید هنگام اجابت مزاج زور بزنید و یا یبوست داشته باشید در غیر این صورت هموروئید عود خواهد کرد

 90. نگين گفت:

  سلام من٤روز پيش هموروييدم رو ليزر كردم ولي بعد از اولين دفع بيرون زدگى داشتم به پزشكم مراجعه كردم گفتند مويرگ هاي خونى هست و خون داخلش جمع شده و بيرون زدگى نيست. ولي من خيلي درد دارم بعد از هربار دفع اين مويرگ ها بيرون ميزنه و فقط با استفاده از شياف به داخل برميگردند كه خيلي هم دردناكه ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 91. خدیجه چپرلی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۴۰روزه عمل جراحی هموروییدانجام دادم ولی باز دریه قسمت برداشته شده یک زاییده گوشتی دیده میشودازوقتی که این زاییده دیده شده استرس گرفتم ایابازهمورییدم باز دراومده؟چکارکنم که ازاونی که هست بزرگترنشه یابه عبارتی کوچکتر بشه.لطفا دراین موردراهنماییم کنید باتشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در برخی موارد که پاکه های همورویید زیاد هست و بیماری پیشرفته است پزشک معالج تشخیص می دهد که تمام پاکه های هموروئید را برندارد البته اگر جراحی با لیزر انجام شود به دلیل ظرافتی که در برش با لیزر وجود دارد و مزایای دیگر لیزر پزشک می تواند پاکه های زیادی را با یک جلسه جراحی بردارد. شما نیز در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید و بپرسید آیا کلیه پاکه ها را برداشته اند یا صلاح نبوده که بردارند. به علاوه برخی از اعمال جراحی هموروئید به خصوص جراحی های سنتی ممکن است تا مدت طولانی دچار ورم و ادم باشد. برای جلوگیری از عود و التهاب مراقب باشید یبوست نگیرید و میوه و مایعات زیاد مصرف کنید، زور نزنید و به ناحیه فشار وارد نشود

 92. رضا گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده ۲۵ روز پیش عمل همورئید داخلی و خارجی با لیزر انجام دادم خون ریزی و خارش ندارم دیگه، فقط یک زائده طرف راست و پایین بوجود امده ‌که انگار پر از خونه، وقتی فشارش بدهی انگار خالی از خون میشه و سپس کوچیک میشه دوباره بعد مدتی مخصوصا مواقعی که رانندگی میکنم و رو صندلی ماشینم بزرگ میشه پیش دکترم هم رفتم ولی اون موقع اصلا تورم نداشت و گفتند مشکلی نیست من فکر میکنم غیره طبیعیه این نظری دارید؟
  سپاسگزارم.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام لطفا مطالب مراقبت بعد از عمل را کامل مطالعه کنید برای نشستن از بالش نرم استفاده کنید و از نشستن طولانی خودداری کنید تا ناحیه تحریک نشود. از بروز یبوست و هرگونه فشار بر ناحیه جدا خودداری کنید تا هرچه سریعتر به سلامت کامل برسید

 93. نگین گفت:

  باسلام خسته نباشین خانوم دکتر من ۲ ماهی هست عمل لیزر همروئد کردم که ۳تا همروئید بود۲تابیرونی ۱داخلی اول خواستم بگم موقع دفع درد دادم بنظرتون ممکنه ازتنگی مقعد بعداز عمل باشه دوم اینکه میتونم واسه اصلاح از پودر موبر استفاده کنم یا عوارض داره.ممنونم از توجهتون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی شما با لیزر بوده یا سنتی؟ اگر یبوست داشته باشید موقع دفع درد خواهید داشت بنابراین از بروز یبوست به شدت جلوگیری کنید. در صورتی که پودر یا کرم موبر با زخم شما برخورد کند مانع ترمیم زخم می شود بهتر است در این مرحله از روش دیگری برای موزدایی استفاده کنید

 94. نگین گفت:

  باسلام و خسته نباشید خدمت خانوم دکتر ببخشید من تقریبا ۲ماهه عمل لیزر کردم ۲تاخارجی و۱داخلی ولی کاملا خوب نشدم مخصوصاهرروز مجبورم ۲ساعت برم سرکارو۲ساعتم برگردم یکم هم ترشح دارم ولی خونریزی اصلا دردم دارم مخصوصااگه یکم یبوست باشه ۲تاسوال ازخدمتتون داشتم اول اینکه احساس میکنم این درد شدید به دلیل تنگی مقعد هست نمیدونم چیکارباید بکنم دوم برای ۱۰۰درصدخوب شدن چقدرزمان نیازهست الان از۲ماه بیشتره.ممنونم از حوصله و توجهتون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام توجه کنید که اگر یبوست داشته باشید و از نشیمنگاه نرم استفاده نکنید حتی اگر جراحی شما توسط بهترین دکتر متخصص و بهترین لیزر هم انجام شده باشد بیماری شما عود می کند. رعایت این دو نکته ساده را جدی بگیرید. برای بررسی وضعیت خود به پزشک معالجتان حتما مراجعه کنید تا توصیه های لازم را بعد از معاینه ناحیه به شما اعلام کنند.

 95. آرش گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۶۵روز هست عمل کردم موقع دفع درد دارم بنظرتون علتش چیه؟بعد من میتونم برای اصلاح از پودر موبر استفاده کنم یا عوارض داره؟یکم ترشح هم دارم.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   احتمالا یبوست دارید من برای بیمارانم شربت ملین و توصیه رژیم غذایی تجویز می کنم که به دلیل یبوست دچار این مشکلات نشوند. بهتر است از روش دیگری برای موزدایی ناحیه استفاده کنید که به زخم عمل آسیب وارد نشود. در ضمن حفظ پاکیزگی ناحیه و تمیز و خشک نگهداشتن داشتن ناحیه ضروری است و از عود بیماری جلوگیری می کند

 96. Msh گفت:

  سلام خانم دکتر
  من نزدیک به یک ماه است که برای مشکل بواسیرم لیزر آی ارسی انجام دادم و رابربند هم گذاشته بودم
  بعد از عمل تا الان دومرتبه خونریزی نسبتا زیادی داشتم
  ایا این مساله بعد از گذشت یک ماه طبیعیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   از آنجایی که من اطلاع ندارم که پزشک شما چند پاکه هموروئید از شما برداشته اند نمی توانم نظری بدهم اما خونریزی هموروئید در این روش تا یک ماه معمولا طبیعی است و بعد از یک ماه اگر همچنان خونریزی به شدت قبل است باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت را بررسی کنند

 97. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۹ روزه عمل جراحی هموروئید خارجی انجام دادم.که بعد از عمل رگم پاره شد و دوباره عمل کردن و رگمو جوش دادن.بعد از چند روز بخیه هام افتادن.دکتر واسم پماد رکتال زایلکس اچ و شیاف ایپروئید آنتی همورویید تجویز کردن.اما من نمیدونم تا چه زمانی اینارو استفاده کنم.و تا چه زمانی من باید تو آب گرم بشینم.اگ میشه راهنماییم کنید.
  درضمن من یبوست شدید دارم هرچی شربت انجیر و خوده انجیر پر زرد آلو و قرص و هرچی میخورم اصلا فایده نداره و حتما باید دست بکنم داخل مقعدم و تیکه تیکه بیارم بیرون این مشکلو قبل از عمل هم داشتم فکر میکردم بعد از عمل خوب میشم اما اصلا اشتباه فکر میکردم.هرچی آب هم میخورم فایده ندارم این مشکلو خیلی وقته دارم.توروخدا کمکم کنید‌.ممنون از محبتتون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما تا تمام شدن داروها باید آنها را مصرف کنید و تا زمان بهبودی کامل از لگن آب گرم استفاده کنید. توجه کنید جراحی هموروئید مشکل گوارش را حل نمی کند و اگر وضعیت یبوست شما ادامه داشته باشد باز هم خونریزی می کنید و بیماری دوباره عود می کند. برای رفع یبوست ابتدا باید رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید که می فرمایید دارید و نوشیدن آب هم حداقل روزی 8 لیوان. اگر تمام این موارد را رعایت می کنید و باز هم یبوست دارید مطمئنا فعالیت بدنی کمی دارید. هر روز پیاده روی کنید و میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. اگر باز هم مشکل شما رفع نشد به متخصص گوارش مراجعه کنید تا این مورد غیر طبیعی به طور دقیق بررسی شود. همیشه با یک عمل جراحی تمام مشکلات حل نمی شود. شما نیز باید برای بهبودی خود تلاش کنید. مراقبت های بعد از عمل را هم جدی بگیرید. سبک زندگی خود را بهبود دهید.

 98. فائزه گفت:

  سلام و خسته نباشید . اول اینکه از پاسخگویی شما پزشک خوب و مهربان بسیار سپاسگزارم
  مادر من ۳۴ روزه که عمل هموروئید و شقاق را با لیزر انجام داده ولی در محل عمل زخم و شکافی وجود داره که بی اختیار از اون مدفوع آبکی خارج میشه که البته محل این زخم در طرف راست مقعد می باشد که با گوش پاک کن و دستمال مرطوب تمیزش میکنیم آیا این زخم وجودش طبیعی هست بعد از یک ماه و خروج مدفوع ازش

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از محبت شما سپاسگزارم. خیر این وضعیت طبیعی نیست لطفا وقت ویزیت بگیرید و وضعیت ایشان را دقیق بررسی کنم اگر هم در راه دور هستین می توانید ویزیت آنلاین بگیرید.

 99. مریم گفت:

  با سلام. من 10روزه که عمل سنتی همورویید و شقاق و افتادگی روده داشتم. 3تا پاکه داخلی رو دکتر برداشتن. مشکلم الان اینه که موقع دفع، مدفوع با فشار زیاد و همراه گاز به بیرون پرت میشه و همین باعث خونریزی نسبتا زیاد همراه مدفوع میشه. خواستم ببینم این وضعیت عادیه؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید به متخصص گوارش مراجعه کنید اگر این وضعیت به همین صورت باقی بماند هموروئید و شقاق شما دوباره عود خواهد کرد

 100. نگار گفت:

  با سلام. من 10روزه که عمل سنتی همورویید و شقاق و افتادگی روده داشتم. 3تا پاکه داخلی رو دکتر برداشتن. مشکلم الان اینه که موقع دفع، مدفوع با فشار زیاد و همراه گاز به بیرون پرت میشه و همین باعث خونریزی نسبتا زیاد همراه مدفوع میشه. خواستم ببینم این وضعیت عادیه؟؟

 101. احمدی گفت:

  با سلام و تشکر. من بعد از 18روز از عمل سنتی شقاق و بواسیر، بعد از اجابت مزاج تا ساعتها درد دارم که مال شقاقه و نیاز به ساعتها استراحت داره. این دردتا کی ادامه داره و کی میتونم به کارم برگردم؟ (دکترم گفته بود سه هفته بعد از عمل میتونم به کاربرگردم)..بخاطر احساس خشکی که در ناحیه بخیه شده ، روغن زیتون صلاح میدونید استفاده بشه؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این درد و سوزش بعد از جراحی سنتی تا 2 ماه معمول است. در مورد بازگشت به محل کار پزشک شما یم بازه زمانی معمول برای افراد با آستانه درد معمولی را به شما گفته اند. آستانه تحمل افراد و وسعت جراحی هموروئید و شقاق افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای بهبودی زخم و تسکین خشکی می توانید عسل به ناحیه بمالید. همچنین می توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا هم وضعیت شما را بررسی کنند و هم یک کرم مناسب برای شما تجویز کنند.

 102. احمدی گفت:

  باسلام مجدد و سپاس از شما خانم دکتر مهربان که به سوالات ما جواب میدین. خداخیرتون بده..
  من سه تا پاکه داخلی رو دکتر برداشته ولی نمیدونم چرا یک پاکه خارجی رو گذاشته و بخیه های شقاق رو روی اون پاکه زده. بعد عمل متوجه شدم که چند برابر بزرگ شده و اندازه یه بند انگشت شده، احتمال میدادم ورمش بخوابه و کوچیک بشه ولی الان بعد 20 روز کوچیک نشده و چندبرابر شده و انگار اصلا عمل نکردم!.. خواستم ببینم این پاکه به مرور کوچیک میشه؟ چون نشستن روش حس بدی داره و شبیه یه تیکه گوشت اضافه میمونه… ثانیا درآینده میشه با لیزر اونو بردارم و آسیب به اسفنگتر نمیزنه؟؟
  ضمنا هنوز ترشحات بدبوی کمی دارم که بعد از اجابت مزاج و نشستن بیشتر میشن.. این یعنی عفونت دارم؟ سپاسگذارم

 103. peyman گفت:

  سلام من امروز عمل همورعید کردم با سینوس تو یک روز آیا بعد از ۱روز میتوانم مدفوع کنم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من قبلا هم به این سوال جواب دادم. من برای بیمارانی که قرار است با لیزر جراحی شوند شیافی برای قبل از عمل تجویز می کنم که تخلیه کامل مدفوع قبل از عمل انجام شود. برای بعد از عمل هم توصیه نامه رژیم غذایی به بیمار ارائه می شود. بدین ترتیب تا 24 ساعت بیمار نیازی به اجابت مزاج ندارد. اگر بدین روش عمل شود بیمار بین 24 تا 48 ساعت آینده نیازی به اجابت مزاج نخواهد داشت. همچنین ملین تجویز می شود که اولین اجابت مزاج همراه با یبوست نباشد. اگر شما بعد از عمل نیاز به اجابت مزاج داشتید مشکلی نیست اما بسیار دقت کنید که دچار یبوست نباشید. اگر یبوست دارید حتما شربت ملین استفاده کنید.

 104. بهرامی گفت:

  سلام خانم دکتر. من یک هفتس عمل همورویید ب صورت سنتی انجام دادم ولی بعد از جراحی متوحه شدم ک زائده ای بیرون زدگی دارم. اولش ترسیدم ک نکنه خوب عمل نشدم. ولی ب پزشکم مراجعه کردم گفت اسکین تک زدی. مگه میشه بعد جراحی بواسیر اسکین تک ب وحود بیاد؟ برای درمانش چی کار کنم؟ دکترم چیزی نگفت بهم 🙁

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید در جراحی سنتی هموروئید با تیغ جراحی محدودیت هایی وجود دارد و در برخی موارد جراح نمی تواند تمامی پاکه های هموروئید را بردارد. اگر راه دور هستید می توانید با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا وضعیت شما را بررسی کنم

 105. Sharare گفت:

  سلام خسته نباشین
  خانم دکتر بعد از عمل بواسیر میشه رابطه مقعدی داشته باشیم چه مدت بعد از عمل میشه این کارو انجام داد؟؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام یکی از علل بروز هموروئید یا همان بواسیر رابطه مقعدی است. بنابراین از انجام این کار جدا خودداری کنید. به خصوص شما که یک بار هم به هموروئید مبتلا شده اید و تحت جراحی هم قرار گرفته اید. مسلما با رابطه مقعدی هموریید شما دوباره عود خواهد کرد

 106. علی گفت:

  سلام ۴ روز پیش عمل جراحی شقاق انجام دادم تا امروز شکمم کار نکرده البته تا ۳ روز اول فقط سوپ میخوردم می خواستم بدونم باید چکار کنم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   مراقب باشید که اولین اجابت مزاج با یبوست همراه نباشد. داروهایی که دکتر تجویز کرده به خصوص ملین را به موقع و طبق دستور مصرف کنید

 107. جادر گفت:

  سلام خانم دکتر.من بیست روز عمل لیزر بواسیر انجام دادم.بعد موقع اجابت کمی درد دارم چون بخیه خوردم.اول مدفوع سفته بقیه نرم.متونم از شیاف انتی هموروئید استفاده کنم.باتشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید آب زیاد بنوشید و از شربت ملین به مقدار کافی به طوری که مدفوع نه زیاد نرم باشد و نه زیاد سفت استفاده کنید دقت کنید که بروز یبوست و اسهال منجر به عود هموروئید می شود. بدون مشورت پزشک معالج نیز به هیچ عنوان از شیاف آنتی هموروئید استفاده نکنید

 108. مرتضی گفت:

  سلام خانوم دکتر 35 روزه عمل فیشر انجام دادم به روش جراحی سنتی ولی الان موقع دفع حتمن باید زور بزنم و هنگام زور زدن درد شدید قفسه ی سینه میگیرم که کار دفعم نا تموم می مونه و عملا مقدار زیادی مدفوع توی روده م می مونه ایا این درد طبیعیه؟ضمنا همراه دفع خون روشن از من دفع میشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید از بروز یبوست جلوگیری کنید از پزشک خود بخواهید برای شما شربت ملین تجویز کنند تا هرچه سریعتر مشکل یبوست و عمل دفع شما حل شود در غیر این صورت بیماری شما عود خواهد کرد. وجود مقدار کمی خود بعد از جراحی سنتی طبیعی است اما خونریزی شدید نگران کننده است و باید به اورژانس و یا پزشک معالج مراجعه کنید

 109. نفیسه گفت:

  سلام وقت بخیر.سپاس ازسایت خوبتون
  من ۳هفته پیش عمل لیزرهمورویید و شقاق داشتم محل شقاقم خوب شده ولی جای هموروئیدم کمی سفیدشده و برامدگی خیلی کوچکی داره . آیا هموروئیدم برگشته یا التهاب لیزره؟
  باید چکارکنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت را بررسی کنند. از بروز یبوست به شدت جلوگیری کنید

 110. مینا گفت:

  سلام..خانم دکتر یعنی بعد از طی دوره نقاهت عمل همورئید نباید رابطه مقعدی داشت؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مسلما خیر. فیزیولوژی ناحیه مقعد برای ارتباط جنسی ساخته نشده و با ایجاد فشار در این ناحیه صدمات زیادی از جمله بروز هموروئید ایجاد می شود

 111. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من امروز عمل هموروئید کردم دوبار تو لگن اب گرم و بتادین نشستم ولی پانسمانم یه بخیه جسبیده جدا نمیشه چیکار کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به قدری داخل لگن بشینید تا پانسمان کاملا خیس بخورد و به زور پانسمان را از پوست جدا نکنید این کار منجر به آسیب به پوست ناحیه می شود.

 112. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود ۷سال ک با شقاق و بواسیر درگیرم ک تو سال حدود ۳،۴ماه بصورت پراکنده عود میکنه الان حدود ۴ماه طبیعی زایمان کردم و تو بارداریم کامل خوب شده بودم اما الان ۱ماهه ک برگشته و خیلی اذیت میشم بعد اجابت مزاج با وجود مصرف ملین و حدود۱هفتس مجدد ب دکتر مراجعه کردم و بهم پماد انتی فیشرو دیلتاژل و شیاف دادن اما خوب نشدم هنوز بعد اجابت مزاج تا چندساعت شدید درد دارم بصورتی ک نمیتونم بخوابم یا بشیم حتی نشستن تو اب گرمم اصلا اثر نداره این چند روز ،اما قبلا با زدن پمادها کم کم بهتر میشدم،بنظرنون نیاز ب عمل هست ؟و اینکه خیلی ممنون میشم اگه بگین درد بعد عمل با لیزر چفدر هست و تا چند وقت؟
  سپاس از شما

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به طور معمول در دوران بارداری همروئید و شقاق عود می کند اما مورد شما برعکس شده و طی دوران بارداری مشکلی نداشتید. این نشان دهنده این است که شما عادت غلطی که به طور معمول داشته اید و منجر به بروز همورئید و شقاق میشده را طی دوران بارداری نداشتین. در هر صورت دقت کنید اگر با تغییر سبک زندگی مثل افزایش فعالیت بدنی کنترل وزن و تغذیه بیماری شما بهبود پیدا نکرده و بیش از 1 ماه است که درگیر بیماری هستید بهتر است تحت لیزر درمانی و یا جراحی با لیزر قرار بگیرید. نسبت درد لیزر به درد جراحی سنتی 2 به 10 است و با یک مسکن ساده قابل کنترل است. هرچه بیماری مزمن، طولانی و وسیع تر شود مسلما درد بعد از جراحی بیشتر خواهد بود

 113. حسین گفت:

  باسلام به دکتر عزیز من ۴روز عمل سنتی هموروئید انجام دادم توخوابیدن واقعا مشکل دارم هرطرف میخوابم درد میگیره دکترمم بهم نگفت چه حالتی باید بخوابم .این درد تاچند روز طول میکشه ؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متاسفانه در جراحی سنتی هموروئید این مشکل ممکن است تا هفته ها ادامه داشته باشد توصیه می کنم در حالتی بخوابید که کمترین فشار بر روی ناحیه وارد شود و از خوابیدن در یک حالت برای مدت مداوم خودداری کنید. بیش از اندازه به خود فشار نیاورید و با حرکت آهسته جا به جا شوید. با اجازه پزشک خود یک مسکن مناسب انتخاب کنید تا این دوران را با سختی کمتری سپری کنید

 114. مهسا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا ۲-۳ روز بعد از جراحی هموروئید پیاده روی توصیه می شود؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بله با اجازه پزشک معالج می توانید با احتیاط پیاده روی کنید. فعالیت فیزیکی مناسب و کافی برای جلوگیری از یبوست و عود همورئید بسیار کمک کننده است

 115. طاهره اسماعیلی نژاد گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز، من من ۴۵روزه عمل شقاق فیشر کردم با جراحی. امروز مدفوع صفتی داشتم که درد هم داشت و کمی خونریزی کرد؟ توروخدا بگید چیکارکنم خیلی نگرانم یعنی بیماریم عود کرده دارم دیوونه میشم؟؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از پزشک خود بخواهید برای شما ملین تجویز کنند و مراقب باشید دیگر یبوست نگیرید. حتما برای چک کردن وضعیت به متخصص جراحی مراجعه کنید

 116. سمانه گفت:

  سلام خانم دکتر با توجه توصیفی که درباره مراقبت بعد از عمل هموروئید با لیزر شنیدم و عمل سنتی همورئید تصمیم گرفته ام که با لیزر هموروئید را جراحی کنم اما از کجا بدانم که جراحی من با لیزر انجام می شود من یک دکتر در شهر خودمان رفتم به من گفتن با لیزر جراحی می کنند اما در مطب کسی را ندیدم که با لیزر جراحی کرده باشه درضمن من را هم بی هوش می کنند.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تفاوت هایی در جراحی هموروئید با لیزر وجود دارد اولین نکته این است که لیزر با فاصله به ناحیه تابانده می شود و برش ظریفی ایجاد می کند برعکس کوتر که با ناحیه برخورد دارد و آن را می سوزاند. از پزشک متخصص جراحی خود بخواهید که حتما برای عمل جراحی هموروئید شما از لیزر پرتوان دی اکسید کربن استفاده کنند و مطمئن شوید که ایشان به این نوع دستگاه لیزر مجهز هستند

 117. بهترین گفت:

  من حدود ۱۰ روزه هموروئیدم رو عمل کردم دیروز تکه ای از بخیه ام بیرون اومد ولی هنوزم حس میکنم چیزی جلوی خارج شدن مدفوع رو میگیره احساس میکنم هنوز بخیه داخلش هست و باز نمیشه
  راه حل بدید دکتر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   آیا با وجود این بخیه و احساس دفع ناقص می توانید ناحیه را به خوبی تمیز کنید؟ بسیار مهم است که بعد از عمل جراحی هموروئید ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید و عمل دفع را بدون یبوست و مشکل انجام دهید. پیشنهاد می کنم به جراح معالج خود مراجعه کنید و از وضعیت عادی خود اطمینان حاصل کنید

 118. محبوه گفت:

  سلام دکتر من حدود هفده سال با درد زیاد مقعد و یبوست دارم همان سال اول بمن گفتن عمل کن اما من واقعا میترسم الانم کارمندم و یک چیزایی از کنار مقعدم زده بیذون و درد بسیار شدید و خونریزی گاهی اوقات دارم ممنونم راهنمایی کنید برای این کارم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بیماری های ناحیه مقعد را جدی بگیرید و اجازه ندهید بیش از 1 ماه ادامه پیدا کند سریعا به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و سریع ترین روش درمان هموروئید را انتخاب کنید

 119. فری گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر خوب و دلسوز که برای ما وقت میزارین . چن وقت پیش رفته بودم دکتر و بهش مشکلمو گفتم و اونم بدون اینکه هیچ معاینه ای انجام بده بهم گفت باید عمل کنی و عمل لیزری بدون درد و خونریزی و بخیه … خلاصه ۹ روز پیش عمل کردم و خدا رو شکر الان حالم خوبه ولی همون بار اولی که رفتم دستشویی متوجه وجود چنتا بخیه دور مقعدم شدم الان میخوام بدونم چجوری شده که من عملم هم لیزریه هم بخیه دارم اگه عمل سنتی بود که تا حالا خوب نشده بودم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. احتمالا عمل شما وسیع بوده و پزشک شما تشخیص داده که علاوه بر برداشتن پاکه های همورئید از بخیه نیز استفاده کند اگر مشکلی ندارید جای نگرانی نیست و در زمان معین برای بازدید و ویزیت ناحیه عمل به جراح معالج خود مراجعه فرمایید.

 120. عاطفه گفت:

  سلام خسته نباشید خان دکتر من وهفته ای هست عمل هموروئید کردم الان بخیه هام افتادن خواستم ببینم میتونم روزه بگیرم یا نه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر شما اجازه روزه گرفتن ندارید. حتما مایعات فراوان بنوشید و از بروز یبوست جلوگیری کنید تا دچار عود هموروئید نشوید

 121. مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من حدودا دو هفته پیش جراحی هموروئید کردم و بعد از ۸ روز جهت معاینه به دکتر معالجم مراجعه کردم و ایشون خیلی از شرایطم راضی بودن و گفتن که تا یک هفته شربت ملین و تشت بتادین رو ادامه بدم. الان بعد از گذشت دوهفته موقع اجابت مزاج متاسفانه خون میبینم که مدفوع باعثش میشه و میترسم نذاره زخمم کاملا خوب بشه و خودم هم قسمتی از زخمم رو دیدم که فعلا باز هست. از نظر شما جای نگرانی وجود داره یا خیر؟ و سوال دیگه ای هم که دارم اینه که برای راحتی دفع چندروزی هست که گلیسیرین تزریق میکنم و واقعا موثر هست و میخوام تا بهبودی کامل زخمم ادامه بدم. از نظر شما این روش مشکلی برام بوجود نمیاره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با توجه به این که پزشک معالج فرمودن که مشکلی نیست بنابراین به ایشان اعتماد کنید به علاوه وجود چند قطره ناچیز خون در مدفوع تا 2 ماه عادی است مگر این که خونریزی زیاد باشد. اگر دچار یبوست نشوید باز بودن زخم مشکلی ندارد البته اگر جراحی هموروئید با لیزر انجام شده باشد. بابت تزریق گلیسرین یا هر مورد دیگری باید با پزشک معالج مشورت کنید که عارضه ای برای شما به وجود نیاورد. پزشک معالج با توجه به سابقه بیماری شما و پرونده شما نظر خواهند داد

 122. رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر من سه روز پیش جراحی هموروئیدداشتم دوروز بعداز عمل اجابت مزاج داشتم که به هنگام اجابت مزاج سوزش شدیدی داشتم که واقعا از سوزشش آه و ناله میکردم تا نیم الی 1ساعت این سوزش شدید ادامه داشت تا اینکه ساکت شد بعدازاون دوبار دیگر این اتفاق واسم افتاد هنگام اجابت مزاج آیا به دلیل برخورد با جای زخم اینطوری میشه یا چیز دیگریست واقعا نگرانم کرده لطفا راهنمایی کنیدممون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر که اجابت مزاج شما سخت است باید از ملین استفاده کنید تا زخم جراحی شما کاملا بهبود پیدا کند آب و آبمیوه هم زیاد بنوشید. مراقب باشید دچار یبوست نشوید در غیر این صورت دچار عود هموروئید خواهید شد. از پزشک معالج خود بخواهید که کرم های تسریع کننده بهبودی زخم را برای شما تجویز کنند

 123. عباس گفت:

  سلام و درود بر خانم دکتر …… من 10 روز عمل شقاق با دستگاه انجام دادم ولی موقع دستشوئی رفتن خیلی درد دارم و مقداری گوشت اضافه هم بیرون زده درخواست دارم راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام منظور شما را از جراحی شقاق با دستگاه چیست؟ موردی که مهم است این است که هنگام اجابت مزاج یبوست نداشته باشید بابت گوشت اضافه نیز با متخصص جراحی معالج خود تماس بگیرید احتمالا شما همزمان با شقاق به همورئید نیز مبتلا بوده اید و ایشان تشخیص داده اند که پاکه هموروئید برداشته نشود

 124. امامی گفت:

  سلام خانم دکتر
  دکتر بعد این که عمل هموروئید انجام شد
  از پماد تتراسایکلین میشه برای التهاب پوست استفاده کرد

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر بدون تجویز پزشک معالج هیچ گونه پمادی را مصرف نکنید

 125. محمد گفت:

  سلام چهار روز پیش جراحی همورویید فیشر انجام دادم الان با گذشت ۴ روز چرک از کنار بخیه ها خارج میشه و با عکسی که از ناحیه گرفتم یه چند قطره هم از کنار زخم خون خارج شده
  آیا خشک کردن زخم بهتره یا مرطوب نگه داشتنش؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام زخم جراحی هموروئید و شقاق را باید تمیز و خشک نگهدارید. پس از جراحی نشستن در لگن آب گرم و بتادین پیشنهاد می شود و بعد از یک هفته بیمارانی که با لیزر و توسط من جراحی شده اند می توانند با شامپو بچه ناحیه را به آرامی بشورند. دقت کنید هنگام شستشو و خشک کردن ناحیه به پوست آسیب نرسانید و از دستمال زبر استفاده نکنید. اگر پزشک معالج کرم های تسریع کننده بهبودی زخم را برای شما تجویز کرده اند بعد از هر بار شستوشوی ناحیه می توانید از کرم و پماد تجویز شده استفاده کنید

 126. علی گفت:

  با سلام و‌خسته نباشید خدمت خانم دکتر محترم، من عمل جراحی لیزیک شقاق و همئورید انجام دادم ، میخواستم ازشما بپرسم تابش مستقیم نور آفتاب تاثیری در روند بهبود ناحیه داره یا نه؟ با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام نکته ای که برای مراقبت بعد از جراحی هموروئید و شقاق وجود دارد تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه است. دقت کنید ناحیه را دستکاری نکنید و تحت شرایط جدید و غیر معمول قرار ندهید

 127. پری گفت:

  سلام خانم دکتر من سه روزه جراحی همورویید داخلی انجام دادم ولی چون خیلی قدیمی بود و حجمش کمی زیاد بود و میزد بیرون دکتر سه تاشو که خونریزی شدید داشت برداشته و سه تا کوچیک مونده هنوز وحشتناک دردناک بود و الانم برا اجابت مزاج خیلی درد دارم میخواستم بپرسم مگه همورویید داخلی رو‌نمیشه با لیزر و راحتر عمل کرد؟! که من باقیشو اینکارو انجام بدم ؟!!

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر از ابتدا با عمل جراحی هموروئید را با لیزر انجام می دادید ریسک عمل دوباره بسیار پایین تر می آمد و پزشک راحتتر می توانست باقی پاکه ها را بردارد. اگر تصمیم به عمل جراحی دوباره دارید باید اجازه دهید ورم و درد عمل قبلی فروکش کند و دوباره برای جراحی اقدام کنید توصیه می کنم عمل دوم را حتما با لیزر انجام دهید تا خطر عارضه بی اختیاری مدفوع و دیگر عوارض ناشی از جراحی سنتی را به حداقل برسانید

 128. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر. ببخشید یک ماه و یه هفته از عمل هموروئیدم با لیزر میگذره. دو روز یبوست شدید گرفتم باز که با مصرف ملین رفع شد. الان دوباره موقع اجابت مزاج سوزش دارم ولی بعدش مثل قبلا که هموروئید داشتم پنج ساعت سوزش ندارم. به نظرتون بازم هموروئیدم برگشته یا به خاطر جای عمل؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کمی سوزش یا حتی قطره خون تا دو ماه بعد از عمل هموروئید طبیعی است اما دقت کنید اصلا دچار یبوست نشوید زیرا بر اثر یبوست هموروئید عود می کند. برای اطمینان بیشتر حتما به متخصص جراحی خود مراجعه کنید تا مشکلی وجود نداشته باشد

 129. حمید گفت:

  سلام دکتور
  بنده ۵ روز پیش عمل لیز هموروئید انجام دادم .البته دکتور گفتند خیلی وسیع بوده و تعدادشان زیاده . ولی تالان موقع اجابت مزاج درد دارم و خون میات بیشتر از حد طبیعی . ایا پیاده روی باعث خونریزی میشه ؟
  ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید از بروز یبوست جلوگیری کنید اگر یبوست دارید از پزشک خود بخواهید شربت ملین و رژیم غذایی مناسب برای شما تجویز کنند. به علاوه پیاده روی آرام 2 روز بعد از عمل مانعی ندارد و خوب است. اگر خونریزی شما شدید است حتما به طور اورژانسی به پزشک جراح معالج خود مراجعه کنید و با ایشان در تماس باشید. بعد از عمل جراحی هموروئید تا 2 ماه مشاهده قطره خون طبیعی است

 130. Ay گفت:

  سلام خانم دکتر روزتون بخیر
  من هموروئید درجه ۴ دارم که گویا بیرون زدگی مقعد هست
  حالا قراره عمل کنم
  از طرف دیگه من یه ماهه که بیکار شدم و الان یه فرصت کاری برام پیش اومده که رفتم مصاحبه دادم
  ممکنه مجبور بشم دو روز بعد از عمل برم سرکار
  میخواستم بدونم بعد از عمل سختی که من دارم چند روز نمیشه بیرون رفت
  چیکار باید بکنم راهنمایی کنید توروخدا
  ممنون از توجه تون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر جراحی هموروئید با لیزر انجام شود فردای روز عمل می توانید در محل کار حاضر شوید اما با جراحی سنتی ممکن است چند هفته نتوانید از جای خود برخیزید

 131. ابراهیم هاتفی گفت:

  سلام من همورویید درجه 4 دارم به جراح در مشهد مراجعه کردم عمل با لیزر رو گفتن برای درجه 1 و 2 هست و من باید عمل با استاپلر کنم.میخواستم بدونم واقعا امکان عمل با لیزر برای من وجود نداره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   با لیزر پرتوان می توان تمام انواع هموروئید و شقاق را همزمان و در یک جلسه تحت عمل جراحی قرار داد به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید

 132. زهرا گفت:

  سلام ببخشید خانم دکتر۱۲روز عمل کردم وامروز خونریزی شدید داشتم درصورتی روز های قبل اصلا نداشتم میشه راهنمایی کنید نگرانم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خونریزی فقط در حد چند قطره طبیعی است اما در صورت خونریزی زیاد با متخصص جراحی خود تماس بگیرید یا سریعا به بیمارستان یا کلینیکی که در آن جراحی شده اید مراجعه کنید. این وضعیت از عدم مراقبت مناسب پیش می آید احتمالا در هنگام عمل دفع دچار یبوست شدید شده اید و مدفوع سفت باعث خونریزی شده. اگر این وضعیت ادامه پیدا ند دچار عود هموروئید خواهید شد

 133. Fateme گفت:

  سلام من حدود دو روز پیش عمل شقاق همروئید از طریق لیزر رو داشتم ولی بعد از دفع مدفوع برای اولین بار خیلی کم خون ریزی داشتم بعدش دیگه نداشتم اما از سری بعد احساس خارش دارم میخواستم بدونم این طبیعیه مشکلی نداره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام چند قطره خونریزی بعد از لیزر هموروئید طبیعی است اگر خارش همچنان بهبود پیدا نکرده است با پزشک متخصص جراحی خود تماس بگیرید. در ضمن ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید

   1. Fateme گفت:

    راستش ب من ی پماد دست ساز هم داده ک مصرف میکنم انگار ک اون خارش رو از بین میبره

    1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

     داروهایی که برای بعد از عمل جراحی هموروئید شما تجویز شده است را به طور منظم تا پایان دوره مصرف کنید و از قطع خودسرانه داروها به شدت پرهیز کنید

 134. saman گفت:

  سلام خانم دکتر از توضیحات عالیتون ممنونم قبل از این که به مطب شما مراجعه کنم این مطلب را در سایت شما خوانده بودم و باورم نمی شد که پیگیری و حمایت شما بعد از عمل انقدر خوب باشد. از شما خیلی ممنونم خانم دکتر مهربون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   از قدردانی شما سپاسگزارم

 135. مرضیه گفت:

  سلام من سال 92 جراحی کردم پنج ماه پیش بخاطر یبوست شدید باز شقاق و همورویید شدید داشتم … متاسفانه از ترس جراحی دوباره نرفتم دکتر و با داروی طبیعی سعی کردم درمان بشه اما بدتر شده… الان چنتا بیرونزدگی دارم ولی درد و خونریزی ندارم… یبوست هم ندارم فقط مشکل این بیرونزدگیه که تا اون دارو رو مصرف میکردم یکی اضافه میشد…. امیدی به درمان بدون جراحی هست؟ با توجه به اینکه یه بار جراحی کردم ایا با جراحی دوباره اسیب جبران ناپذیری به مقعد وارد میشه؟؟ اصلا راهی هست بدون جراحی خوب شم؟؟ دکتر رفتم گفت اگه دو ماهه خوب نشی باید کلونوسکپی کنی که خوب نشدم و چن روز دیگه باید انجام بدم…. با لیزر هم بعضیها میگن ممکنه اصلا درمان نشی یا بعدش خیلی زود دوباره عود کنه…. لطفا راهنمایی کنید….
  چرا درمانی بجز جراحی برای این بیماری وحشتناک اختراع نمیکنن ?

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت: