کیست مویی

عوارض عمل نکردن کیست مویی

عوارض عمل نکردن کیست مویی

عوارض عمل نکردن کیست مویی را جدی بگیرید. اگر کیست مویی درمان نشود با به تعویق انداختن درمان کیست مویی این بیماری خود به خود درمان نمی شود. نه تنها بدون اقدامی موثر درمان نخواهد شد بلکه وضعیت حادتر می شود و درمان های آتی نیز با سختی و هزینه بیشتری انجام خواهد شد. اگر کیست مویی درمان نشود یک سری علائم ناخوشایند اولیه شامل حال بیمار می شود. این علائم شامل:

 • درد در ناحیه و حتی کمر درد
 • قرمزی و التهاب
 • ترشحات چرکی که علاوه بر کثیف کردن لباس زیر بوی ناخوشایندی نیز دارد
 • بروز آبسه
 • تب که بر اثر وجود عفونت در ناحیه بروز می کند.
 • عوارض و بیماری های ثانویه در پی درمان نکردن کیست مویی از جمله سرطان
 • بروز سوراخ هایی چرکی که به یکدیگر راه دارند به نام فیستول

کیست مویی درمان نشده

حال اگر شخصی از ترس مراجعه به پزشک و یا ترس از جراحی جهت درمان کیست مویی خود اقدام نکند چه عوارض دیگری در طولانی مدت متوجه او خواهد شد؟ این علائم به قدری شدید و خطرناک است که بیمار مجبور می شود با وضعیت اورژانسی به پزشک  و یا بیمارستان مراجعه کند و گاها منجر به مرگ بیمار می شود. تمامی کیست های مویی درمان نشده بعد از گذشت مدت کوتاهی با بیماری جدی دیگری به نام فیستول همراه می شود. فیستول ها کانال هایی عفونی هستند که به یکدیگر راه دارند. سپس اگر فیستول هم درمان نشود این کانال ها انتشار یافته و به دستگاه گوارش راه پیدا می کنند. در نهایت کل ناحیه کمر و شکم درگیر خواهد شد و اگر کسی هم بتواند درد و ناراحتی این وضعیت را تحمل کند در نهایت منجر به  مرگ بیمار و حتی سرطان می شود. عفونت منتشره در بدن واکنش های ایمنی شدیدی را ایجاد خواهد کرد و کیفیت زندگی شخص بسیار افت خواهد کرد.

ریسک فاکتورهای بروز کیست مویی

یکی از نکات قابل توجه این بیماری این است که در سنین نوجوانی و جوانی شایع تر است. بنابراین بسیار مراقب فرزندان نوجوان و جوان خود باشید. به فرزندانتان آموزش دهید چنانچه بر روی پوست این ناحیه وضعیت غیر طبیعی و یا تغییرات جدیدی مشاهده کردند به شما گزارش دهند. اکثر کیست های مویی در همان مراحل اولیه به راحتی و سرپایی درمان می شوند و بیمار سختی های مشقت بار درمان کیست مویی حاد را تجربه نخواهد کرد و پس از درمان به موقع با یک روز استراحت به وضعیت عادی باز می گردد.

عوارض عمل نکردن کیست مویی

اگر از عمل جراحی کیست مویی می ترسید

عمل جراحی کیست مویی با لیزر ترس ندارد. زیرا لیزر برش بسیار ظریفی ایجاد کرده که همزمان با برش سر بریده عروق و اعصاب را ترمیم می کند. به علاوه دکتر زهرا سعادتی یکی از بهترین و جدیدترین روش های برش و درمان را برای جراحی کیست مویی به کار می برند که بیمار بعد از جراحی نیز سختی تعویض پانسمان و استراحت مطلق را نخواهد داشت. کیست مویی در هر درجه ای که باشد پس از جراحی با لیزر و برش و بخیه خاصی که دکتر سعادتی در این جراحی استفاده می کند تنها یک شب استراحت در منزل را خواهد داشت و بعد از چند روز تا نهایت یک هفته پس از جراحی کاملا بهبود می یابد. در بسیاری از موارد زخم بسته کیست مویی که با لیزر جراحی شده است ترمیم می شود.

آیا عمل جراحی کیست مویی اورژانسی است؟

اگر کیست مویی همراه با آبسه باشد پزشک متخصص باید سریعا آبسه را تخلیه کند. اما اگر بدون آبسه باشد جراحی کیست مویی اورژانسی نیست اما ضروری است. برای مثال اگر دانش آموزی در دوران امتحانات به سر می برد می تواند وقت جراحی را برای بعد از امتحانات تنطیم کند. توجه داشته باشید به تاخیر انداختن جراحی فقط برای چند هفته مجاز است و اگر  عمل را برای ماه ها به تاخیر بیاندازید احتمال بروز عوارضی مثل فیستول و آبسه های دردناک زیاد است.

آیا کیست مویی خطرناک است؟

این بیماری به خودی خود خطرناک نیست. اما اگر کیست مویی درمان نشود به مرور دچار عفونت، آبسه و در نهایت فیستول می شود. همین عفونت منجر به بروز دردهای شدید و طاقت فرسا می شود. در نهایت اگر بیمار دردهای شدید عفونت و آبسه را هم تحمل کند دچار تب و لرز و عفونت های سیستمیک می شود. انتشار فیستول و عمیق شدن فیستول ها نیز دوره درمان کیست مویی و دوره نقاهت بعد از درمان را طولانی تر و سخت تر می کند. در مواردی بسیار نادر کیست مویی منجر به بروز سرطان می شود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

14 دیدگاه برای “عوارض عمل نکردن کیست مویی

 1. Reza گفت:

  با عرض سلام خدمت شما .
  وقتی عمل انجام بشه بازگشت هم داره ؟
  واقعا عمل با لیرز اذیت چند هفته ای نداره با سپاس از پاختون ❤❤❤

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر جراحی کیست مویی با لیزر به روش بسته و توسط متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود احتمال عود کیست مویی به صفر نزدیک می شود. خوشبختانه هیچ یک از بیماران من طی 14 سال گذشته که جراحی های کیست مویی را با لیزر انجام داده ام بازگشت و عود کیست مویی را تجربه نکرده اند. با روشی که من کیست مویی را جراحی می کنم بیمار فقط شب اول استراحت می کند و دوره نقاهت و مشکلات جراحی باز را تجربه نخواهد کرد.

 2. maryamm گفت:

  سلام خانم دکتر.من سینوس پیلونیدال دارم و قرار بود عمل کنم اما بخاطر تیروئید اجازه بیهوشی ندادند و عمل یک ماه عقب افتاده فعلا.ولی سینوس عفونت و درد داره و من خیلی میترسم بااینکه هنوز خیلی بزرگ نیست .آیا یک ماه یا دوماه عقب بیفته خیلی خطرناکه؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما می توانید عمل جراحی کیست مویی را با لیزر و تحت بی حسی با لیزر انجام دهید. به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. این جراحی اورژانسی نیست اما مراقب باشید که دچار عفونت و آبسه نشوید.

 3. Jjalal گفت:

  سلام خانوم دکتر نزدیک ۱ساله دارم سینوس الان ابسه کرده و بویی بدی داره بدون جراحی میشه عمل کرد وفقط با لیزر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با لیزر پرتوان می توان عمل جراحی بسته کیست مویی را انجام داد. مسلما عوارض و سختی جراحی باز با تیغ و کوتر را ندارد.

 4. Msh گفت:

  سلام .من تقریبا دو سال پیش کیست مویی داشتم که به شدت عفونت کرده بود وقرار بود دکتر عملم کنه ولی چند روز قبل عمل چرک خودش سر باز کرد وهمه چرکا بیرون ریخت واسه همین من دیگه عمل نرفتم والان همون قسمت بشدت درد میکنه ودردش به کمرم و پای چپم ریخته.دلیلش چی میتونه باشه خیلی نگرانم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا دچار عفونت شدید شده اید. یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید و برای لیزر کیست مویی اقدام کنید.

 5. Sogand گفت:

  سلام خانم سعادتی من کیست موی دارم و الان مدتیه ترکیده و الان سه روزه فقط خون میادهرچی چرک بوده ریختن ایانیازی هست واسه عمل آخه میترسم از عمل که بدترنشم

  1. سلام بله نیاز به عمل جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی دارید. زیرا اگر کیست مویی خود به خود تخلیه شود مجدد عود می کند. برای درمان قطعی و بدون عود کیست مویی برنامه ریزی کنید تا در آینده با عود مجدد بیماری غافلگیر نشوید.

 6. مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر من در ناحیه دنبالچه دو سه سانتی دهانه مقعد احساس قلقلک میکنم یکسالی میشه خیلی حس بدی داره ولی روی پوستم هیچ علامتی نیست ایا کیست هست؟

  1. سلام معمولا کیست مویی در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد. برای مدت طولانی روی ناحیه ننشینید. موهای زائد ناحیه پایین کمر را به طور منظم از بین ببرید و لباس های تنگ و پلاستیکی نپوشید. اگر علائم شما همچنان تشدید شد به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 7. فاطمه گفت:

  سلام من حدود ۶ ماه پیش عمل جراحی بسته انجام دادم اما بعد ۴۰ روز از عمل اگه ده دقیقه بی حرکت بایستم یا در طول روز فعالیت یا ورزش کنم به سختی راه میرم و میزنه به پای راستم و با همون لنگ زدن هم کمی که راه برم دردم آروم میشه قبل عمل هم همینطور بود و اینکه قبل عمل سوراخ ریزی در ناحیه دنبالچه ایجاد شده بود و ترشح خارج میشد آیا بخشی از سینوس مونده یا بازگشت رخ داده؟

  1. سلام این مورد ارتباطی با کیست مویی یا عمل جراحی کیست مویی شما ندارد. به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. احتمالا مشکلی در ستون فقرات وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *