کیست مویی

مراقبت بعد از جراحی کیست مویی

مراقبت بعد از جراحی کیست مویی

این صفحه مراقبت بعد از جراحی کیست مویی به شما یک ایده کلی در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا بتوانید بهبود یابید، به شما ارائه می دهد. اما هر فرد با سرعت متفاوت بهبود مییابد. مراحل زیر را دنبال کنید تا در کمترین زمان بهبود یابید.

مراقبت از برش جراحی کیست مویی

اگر برش شما با بخیه بسته شود: روزانه با آب گرم، یا آب و شامپو بچه ناحیه  را شسته و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، که می تواند باعث کاهش بهبودی زخم شود. اگر زخمتان به لباسها ترشح می دهد یا با لباستان اصطحکاک دارد، روی ناحیه را با باند و گاز بپوشانید. هر روز باند را تعویض کنید  و منطقه را تمیز و خشک نگه دارید.

اگر برش جراحی شما برای بهبودی باز بود: پانسمانی را که پزشک به عنوان مرهم بر روی زخم شما گذاشته است را در زمان های مناسب تعویض کنید که پزشک دستورات لازم دراین خصوص را به شما خواهد داد. تعویض پانسمانی که بر روی زخم باز گذاشته شده ممکن است بار اول کمی دردناک باشد بنابراین یک ساعت و نیم قبل از تعویض پانسمان یک مسکن مصرف کنید

ممکن است پانسمان در زخم گیر کند بنابراین به مدت ۱۰ دقیقه در لگن آب ولرم بنشینید تا پانسمان نرم شود و به راحتی از زخم جدا شود. این کار را می توانید در زیر دوش آب گرم  نیز انجام دهید.

در طول درمان که شروع به بهبودی می کنید، ممکن است از زخم شما ترشح سبز رنگ مایل به خاکستری دیده شود . این طبیعی است و نشانه بهبود یافتن زخم است.

جراحی کیست مویی به روش باز و بسته

مقایسه زخم دو بیمار که یکی به روش باز و دیگری به روش بسته و با لیزرر تحت عمل جراحی کیست مویی قرار گرفته است

۶ نکته مهم در فعالیت بدنی بعد از کیست جراحی کیست مویی

۱- استراحت کنید وقتی احساس خستگی می کنید خواب کافی به شما کمک می کند تا بهبود یابید

۲- سعی کنید هر روز راه بروید با قدم زدن کمی بیشتر از روز قبل شروع کنید. کم کم، مقداری را که راه می روید افزایش دهید. قدم زدن جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از پنومونی و یبوست کمک می کند

۳-  دوش بگیرید و پس از اتمام حمام ، اطراف ناحیه خود را با حوله  یا دستمال کاغذی نرم خشک کنید از باد ملایم سشوار نیز می توانید کمک بگیرید تا برای خشک کردن ناحیه  تماس غیر استریلی با زخم وجود نداشته باشد.

۴- ناحیه عمل جراحی کیست مویی  را خشک و تمیز نگه دارید.

۵- از دکتر خود بپرسید چه زمانی می توانید  دوباره رانندگی کنید.

۶- از نشستن طولانی و یا نشستن بر روی سطوح سخت تا زمانی که برش شما بهبود پیدا کند اجتناب کنید.

۶- اکثر افراد قادر به بازگشت به کار در عرض ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی هستند. که اگر جراحی با لیزر و به روش بسته انجام شود این مدت زمان به ۲ تا ۴ روز کاهش می یابد.

مراقبت بعد جراحی

رژیم غذایی پس از جراحی کیست مویی چگونه است

می توانید رژیم معمولی خود را داشته باشید. اگر شکم شما ناراحت باشد، سعی کنید غذاهای کم چرب مانند پوره سیب زمینی ، مرغ پخته خرد شده، نان تست سبوسدار و سنگک و ماست را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

نوشیدن مقدار زیادی مایعات (مگر اینکه پزشک شما به شما توصیه نکند).کمک کننده است و از بروز یبوست جلوگیری می کند. شما ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما درست پس از جراحی غیر عادی شده. این موضوع شایع است. سعی کنید از یبوست جلوگیری کنید و با حرکات روده روبرو شوید. ممکن است بخواهید روزانه مکمل فیبر مصرف کنید. اگر بعد از چند روز، حرکت روده ای نداشته باشید، از پزشکتان در مورد مصرف ملین کننده بپرسید.

داروهای بعد از جراحی کیست مویی

پزشک شما به شما می گوید که چه زمانی می توانید داروهای خود را شروع کنید. خانم دکتر زهرا سعادتی طبق آخرین متدها بهترین و موثرترین دارو را برای بهبودی و ریکاوری شما تجویز خواهند کرد.

اگر از رقیق کننده های خون مانند وارفارین (کومادین)، کلوپیدوگرل (Plavix) یا آسپیرین استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. او به شما خواهد گفت که چه زمانی دوباره شروع به مصرف این داروها کنید. مطمئن شوید آنچه پزشکتان از شما خواسته است را متوجه شده اید و دقیقا بدانید که پزشکتان چه کاری را از شما می خواهد که بعد از عمل جراحی کیست مویی انجام دهید.

داروهای ضد درد و مسکن را به طور دقیق و طبق دستور مصرف کنید.

اگر پزشک شما برای دستورالعملی برای تسکین درد و جلوگیری از بروز درد پس از جراحی تجویز کرده است دقیقا طبق دستور عمل کنید

اگر پزشکتان داروی ضد درد و یا دستور عمل کنترل درد برای شما تجویز نکرده است از ایشان اجازه بگیرید تا در صورت احساس درد از داروی های مسکن معمول که در دسترس است و احتیاجی به نسخه پزشک ندارد استفاده کنید.
اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، آنها را به طبق دستور مصرف کنید. متوقف کردن مصرف آنتی بیوتیک فقط به این دلیل که شما احساس می کنید بهتر شده اید کاملا غلط است. شما باید دوره کامل آنتی بیوتیک های تجویز شده را بگذرانید.
اگر فکر می کنید مصرف داروهایتان معده شما را ناراحت می کند و گوارش خوبی ندارید:

داروهای خود را پس از وعده های غذایی مصرف کنید (مگر اینکه پزشک شما خلاف آن را گفته باشد).

از پزشک خود بخواهید که یک داروی دیگر مثل آنتی اسید معده برای شما تجویز کند تا دچار معده درد و مشکلات گوارشی نشوید.

بهبود کیست مویی پایین کمر

دستورات مراقبتی دیگر برای بعد از جراحی کیست مویی

اگر نشستن برای شما سخت و ناراحت کننده بود، از یک کوسن نرم که مثل دونات سوراخی در وسط دارد استفاده کنید.

منطقه اطراف زخم را عاری از مو نگه دارید. از دکتر خود بپرسید که بهترین روش مو زدائی چیست. دکتر زهرا سعادتی لیزر موهای زائد با دستگاه مخصوص لیزر موهای زائد به خصوص دستگاه لیزر الکس پیشنهاد می کند

.مراقبت و پیگیری بعد از عمل جراحی کیست مویی بخش مهمی از درمان و ایمنی شما است. اطمینان حاصل کنید که برای همه ویزیت  ها بروید و اگر مشکلی دارید با پزشک یا خط تلفن پرستار تماس بگیرید.

داشتن یک لیست از آزمایشات و درمان های دارویی و اقداماتی که جهت درمان کیست مویی شما انجام شده ایده خوبی می تواند باشد تا بهتر از خود مراقبت کنید و روند بهبودی و سلامت خود را دنبال کنید

اقدامات خانگی پس از جراحی کیست مویی

مسکن­ ها : با مصرف مسکن­های تجویز شده از طرف پزشک متخصص می­توان بعضی از ناراحتی و دردهای ناشی از عمل جراحی را کاهش داد.

استراحت کردن : به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی باید به میزان کافی استراحت داشت و از انجام کارهای سنگین در محل کار به شدت پرهیز کرد.

شکل صحیح نشستن : بیمار باید از نشستن بر روی زخم خودداری کند. به همین دلیل می­توان از بالش­های تیوپی مخصوص برای نشستن استفاده کرد تا قسمت جراحی شده در فضای خالی بالش جای بگیرد و به آن ناحیه فشاری وارد نشود.

عوض کردن پانسمان : روزانه باید پانسمان­ها در یک مرکز درمانی و توسط پرستار، با شرایط استریل تعویض گردد.

استفاده از توالت فرنگی : استفاده از توالت ایرانی باعث شده تا فشار و کشش میان دو عضله سرینی باسن، افزایش یابد و به همین دلیل بهتر است که از توالت فرنگی استفاده شود و به این ترتیب فشار کمتری به پشت وارد خواهد شد.

حمام : در صورتی که جراحی به روش باز انجام شده باشد، بیمار می­تواند حداقل یک بار در روز همراه با پانسمان، دوش بگیرد و بعد از آن که پانسمان خیس شد، آن را تعویض نماید. اما در جراحی به روش بسته، تا چند روز اول بعد از عمل کیست مویی، محل جراحی شده باید کاملا خشک بماند و از حمام کردن اجتناب شود.

شست و شوی زخم : پس از آن که بهبودی نسبی حاصل شد، می­توان بدون استفاده از صابون و همراه با آب خالی و یک پارچه نرم، محل زخم را شست. در صورتی که پانسمان خیس شود، باید خیلی سریع آن را تعویض و خشک کرد.

خشک کردن زخم : پس از هر مرتبه که زخم شسته می­شود باید با یک پارچه تمیز و نرم، زخم را بدون مالش و خیلی آرام خشک کرد.

استفاده از لباس­های گشاد : بهتر است از لباس­های پنبه­ای و گشاد و بدون نایلون و الیاف مصنوعی استفاده کرد.

رژیم غذایی حاوی فیبر : برای جلوگیری از ابتلا به یبوست و فشار وارد نکردن هنگام اجابت مزاج که به زخم جراحی آسیب می­زند، باید از غذاهای ملین و پرفیبر استفاده کرد.

اجتناب از فعالیت­های بدنی و ورزش : به منظور بهبود یافتن زخم و جلوگیری از وارد شدن فشار به آن، باید از ورزش و فعالیت­های بدنی به مدت دو الی چهار هفته بعد از جراحی و بهبودی نسبی زخم، اجتناب کرد.

مراجعه به پزشک متخصص کیست مویی

در صورتی که به کشیدن بخیه یا معاینات پزشکی نیاز باشد، باید در زمان مقرر شده بیماران به پزشک خود مراجعه نمایند.

در صورتی که هر یک از علائم زیر که نشانه­ هایی از عفونت بوده و از عوارض جراحی به حساب آمده، مشاهده شود باید هرچه سریع­تر به پزشک مراجعه کرد.

 • احساس درد شدید
 • متورم شدن و قرمزی پوست
 • درجه حرارت بدن از 38 درجه به بالا
 • بوی نامطبوع محل زخم
 • ترشح خوناب ه­ای از جای زخم

پزشک متخصص کیست مویی بعد از انجام معاینات و بررسیهای لازم، خیلی سریع به درمان با استفاده از انواع مختلف آنتی­بیوتیک­ها از جمله اریترومایسین، کلاریترومایسین و مترونیدازول برای مدت حداقل دو هفته، اقدام خواهد کرد.

&nbs

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

8 دیدگاه برای “مراقبت بعد از جراحی کیست مویی

 1. Avatar علی گفت:

  سلام متاسفانه من دسترسی به تهران نداشتم و متخصصین کیست مویی شهر ما هم کیست مویی را به روش باز جراحی می کنند. الان 10 روز از عمل جراحی کیست مویی من می گذرد اما من هنوز قادر به بلند شدن از جایم نیستم. هزینه زیادی هم بابت پانسمان زخمم پرداخت کردم. لطفا راهنمایی می کنید که آیا این وضعیت عادی است یا خیر؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   متاسفانه دوره نقاهت جراحی کیست مویی به روش باز بسیار طولانی است و ممکن است این وضعیت تا 1 ماه ادامه داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که زخم شما عفونت نکرده است. اگر زخم شما عفونت نکند مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 2. Avatar هما گفت:

  سلام می خواستم بدونم چقدر بعد از عمل بسته میشه حمام کرد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   یک روز بعد از عمل بسته می توانید با اجازه متخصص جراحی خود حمام کنید.

 3. Avatar کیست مویی گفت:

  سلام دکتر جراح من نیمی از زخم را بستن و نیمی دیگه را باز گذاشتن و گفتن اگر بسته باشه کیست مویی عود می کنه. جراحیم هم با کوتر بوده و بد جور سوخته الان درد و سوزش زیادی دارم و تکه هایی که کمی بو می دهد. آیا داروی خاصی باید مصرف کنم؟ آیا کیست مویی من عود کرده؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در جراحی با لیزر دیگر نیازی نیست حتی قسمتی از زخم باز بماند و احتمال عود و عفونت زخم کیست مویی نزدیک به صفر است. شما باید از عدم عفونت زخم با مراجعه به متخصص جراحی خود مطمئن شوید. با توجه به علائمی که می فرمایید احتمالا زخم شما عفونت کرده است و سریعا باید به جراح خود مراجعه کنید. ایشان برای شما آنتی بیوتیک مناسب تجویز می کنند و در صورت نیاز عفونت را تخلیه می کنند. در مورد پانسمان زخم و نگهداری از زخم بعد از جراحی کیست مویی باز مطالعه کنید و یا از یک پرستار و یا کلینیک برای پانسمان صحیح زخم کیست مویی کمک بگیرید. متاسفانه هزینه درمان کیست مویی با این روش بیشتر از جراحی کیست مویی با لیزر است زیرا بیمار وقت و هزینه زیادی را باید بابت پانسمان زخم صرف کند.

 4. Avatar زهره گفت:

  خانم دکتر عزیز سلام. پسر من پرمویی شدیدی دارد و یک ماه پیش مجبور شد که جراحی کیست مویی انجام دهد. دکترش از جراحی راضی بود و گفت که بعد از 2 ماه میتونه به راحتی بشینه . با این که یک ماه از عمل گذشته است همچنان درد دارد و نشستن براش خیلی سخته. به نظر شما من باید تا 2 ماه صبر کنم یا اقدام خاصی لازمه انجام بدم. این وضعیت در جراحی باز طبیعیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اولین مهمترین موردی که باید در مورد مراقبت بعد از جراحی کیست مویی در نظر بگیرید جلوگیری از عفونت زخم است. زیرا عفونت منجر به بروز درد و در نهایت عود کیست مویی می شود. حتما با متخصص جراحی ایشان در ارتباط باشید و برای معاینه های بعد از عمل به موقع به ایشان مراجعه کنید. همچنین از جراح ایشان بپرسید که چه زمان می توانند برای لیزر موهای زائد اقدام کنند. این اقدام برای فرزند شما ضروری است زیرا در بسیاری از مواقع کیست مویی به دلیل از بین نبردن و تمیز نکردن موهای کمر دوباره عود می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *