شقاق فیشر مقعد

مزایای درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر

مزایای درمان لیزر شقاق

موثرترین روش درمان شقاق مقعدی یا فیشر مقعدی مزمن، استفاده از لیزر است. احتمال موفقیت درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر بین 95 تا 100 درصد می باشد. به طور کلی در روش درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر متخصص جراحی عمومی و لیزر ابتدا محل زخم شقاق را با استفاده از بي‌حسي موضعي، بي‌حس نموده و سپس زخم با ليزر برداشته مي‌شود. اگر زائده اضافي در اثر شقاق به وجود آمده باشد در طول  درمان با لیزر پرتوان قابل برداشتن است و مقعد می تواند فرم نرمال اوليه خود را پیدا کند. در روش درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر در صورتی که بیمار یبوست نداشته باشد، پس از عمل مي‌تواند به راحتی عمل اجابت مزاج و دفع را انجام دهد.

لیزر شقاق چیست؟

در اینجا منظور از لیزر شقاق استفاده از لیزر پرتوان جراحی است. متخصص جراحی عمومی و لیزر با برداشتن تگ شقاق با لیزر پرتوان این بیماری را درمان و جراحی می کند. در مواقعی که بیمار دچار تنگی مقعد و اسپاسم عضلات ناحیه مقعد از برش عضله با این نوع لیزر انجام می شود. با استفاده از لیزر جراحی می توان از مزایای آن در این جراحی سود برد و از عوارض جراحی شقاق دور ماند.

جراحی سنتی شقاق یا فیشر چیست؟

در این روش جراحی ممکن است از وسایلی مثل تیغ جراحی و یا کوتر استفاده شود. به دلیل کارایی پایین این وسایل متخصص جراحی نمی تواند بخش وسیعی از مقعد را تحت جراحی قرار دهد. به همین دلیل نمی تواند در یک جلسه تمام بیماری های ناحیه مقعد از جمله هموروئید و شقاق را به طور همزمان درمان کند. همچنین کوتر و تیغ جراحی بر خلاف لیزر خاصیت ترمیم در حین برش را ندارند و به همین دلیل جراح نیاز دارد که از بخیه برای عمل شقاق استفاده کند.

مقایسه لیزر شقاق با جراحی سنتی

مزایای درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر نسبت به عمل جراحی سنتی بسیار چشمگیر است و همین امر موجب استقبال بیماران و حتی متخصصین جراحی از این روش شده است. مهم ترین مزایای لیزر شقاق به عمل جراحی سنتی عبارت است از:

 1. لیزر شقاق برخلاف روش جراحی سنتی، یک روش درمانی سرپایی و بدون بیهوشی است. معمولا تحت بی حسی از کمر انجام می شود.
 2. این روش درمان، فقط در یک جلسه و توسط پزشک متخصص جراحی عمومی و لیزر در کلینیک انجام می شود.
 3. درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر برخلاف روش جراحی سنتی، بدون درد و خونریزی است و به پانسمان داخلی نیز نیازی ندارد. زیرا لیزر در هنگام عمل ناحیه برش را ترمیم می کند.
 4. بیمار بعد از روش درمان شقاق مقعدی با لیزر، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و می تواند پس از چند ساعت به روال عادی زندگی خود بازگردد و رژیم غذایی معمولی و دفع مدفوع نرم داشته باشد؛ در حالی که در جراحی سنتی، بیمار حداقل تا 24 ساعت نمی تواند هیچگونه مواد غذایی میل کند و بعد از این مدت نیز فقط باید برای به تاخیر انداختن عمل دفع، سوپ مصرف نماید.
 5. در عمل جراحی، به علت انجام بیهوشی و رفتن به زیر تیغ جراح استرس فراوانی به بیمار وارد می شود، اما در روش لیزر شقاق مقعدی دیگر این ترس و نگرانی برای بیماران به وجود نخواهد آمد.
 6. در جراحی سنتی، احتمال انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت و ایدز وجود دارد، در حالیکه در روش عمل با لیزر، این احتمال به هیچ وجه وجود ندارد. زیرا لیزر علاوه بر استریل کردن ناحیه عمل تماس مستقیم با بافت ندارد. لیزر با فاصله چند سانتی از محل بافت برش را انجام می دهد.
 7. هزینه های درمان بیماری، قطعا برای بسیاری از افراد جامعه مسئله ای بسیار مهم به حساب می آید. لیزر درمانی نسبت به سایر روش های درمان شقاق یا فیشر مقعدی از جمله انجام عمل جراحی بسیار به صرفه تر و کم هزینه تر است و برای همین، این روش درمانی گزینه ای عالی برای درمان این بیماری به شمار می رود.
 8. یکی از خطرناک ترین عوارض عمل جراحی شقاق یا فیشر مقعدی که برای بسیاری از افراد به وجود می آید، بی اختیاری در دفع مدفوع و گاز روده برای مدت موقت پس از انجام عمل جراحی است. اما ممکن است این عارضه برای همیشه در بیمار باقی بماند. هرچند این مشکل را تا حد زیادی می توان با جراحی رفع نمود ولی باز هم موجب رنج و ناراحتی بیمار خواهد شد.
 9. برش لیزر بسیار ظریف است. بنابراین احتمال کمی برای کنده شدن سلول‌های سرطانی و انتشار از طریق سیستم لنفاوی به دیگر نقاط بدن وجود دارد. همچنین این برش ظریف به بافت سالم اطراف آسیب نمی رساند.
 10. برش بافت با استفاده از اسکالپل یا قیچی جراحی، سیستم گردش خون و سیستم لنفاوی را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه باعث بروز التهاب می‌شود. اما روش درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر باعث کاهش تورم و در نتیجه کوتاهتر شدن دوران نقاهت خواهد شد. همچنین برش با کوتر منجر به سوختن و حتی نکروز بافت سالم اطراف ناحیه عمل می شود.
دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “مزایای درمان شقاق یا فیشر مقعدی با لیزر

 1. Avatar مینا گفت:

  سلام خانم دکتر من خیلی تعریف جراحی لیزر شما را شنیدم و خیلی دلم می خواد که بیام خدمت شما اما اهواز هستم. پذیرش مریض شهرستان شما به چه صورته؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما بسیار سپاسگزارم. شما می توانید یک ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ویزیت اقدامات قبل از لیزر شقاق به شما اعلام می شود و زمان لیزر شقاق برای شما هماهنگ می شود. یک روز برای لیزر شقاق تشریف میاورید تهران و در کلینیک جراحی شما انجام می شود. در صورت نیاز می توانید یک شب در کلینیک بمانید و فردای روز لیزر به شهر خود بازگردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *