شقاق فیشر مقعد, هموروئید

نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق

نقش تغذیه در درمان همورئید و شقاق

نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتور های قابل توجه در درمان این دو بیماری می باشد که روند بهبودی بیمار را به طرز شگرفی تغییر می دهد. افرادی که به هموروئید و شقاق مبتلا می شوند بیشتر از سمت پزشکان خود به مصرف فیبر تشویق می شوند. خوراکی هایی که دارای فیبر بالایی اند با نرم کردن مدفوع اجابت مزاج را تسهیل می کنند.

نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق و ممنوعات غذایی

آیا می دانید برای درمان هموروئید و شقاق باید از خوردن چه نوع خوراکی هایی اجتناب کنید؟ در صورتی که علت بیماری شما یبوست بوده است لطفا پرهیزات غذایی زیر را جدی بگیرید تا روند درمان شما بهتر و سریع تر پیش رود.

  • چیپس، پفک و …
  • انواع فست فود
  • سرخ کردنی ها
  • بستنی
  • غذاهای آماده شده مانند غذا های یخ زده و فریزر شده
  • غذا های فرآوری شده مانند هات داگ، همبرگر، ناگت مرغ، سوسیس و کالباس و …

نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق با رعایت یک رژیم مناسب

بیمارانی که به هموروئید و شقاق مبتلا می باشند باید حتما رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و بسیاری از نکات را رعایت کنند تا حرکات روده ای آن ها به حالت نرمال بازگردد. نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق بسیار بااهمیت است. گنجاندن غذا های پرفیبر با میزان متوسطی از پروتئین ها و چربی های سالم و غیرمضر می تواند برای فرد مفید واقع شود.

بیماران برای مصرف فیبر می توانند از دو نوع فیبر موجود در خوراکی ها استفاده کنند که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

  • فیبر محلول

این نوع فیبر درون آب حل می شود و در محصولاتی مانند مرکبات، نخود فرنگی، هویج و … یافت می شود.

  • فیبر نامحلول

 این نوع فیبر سبب تسهیل حرکت مواد درون روده خواهند شد و در آجیل و سبزیجات و سیب زمینی به میزان زیادی وجود دارد.

تغذیه هموروئید و شقاق و مصرف مکمل های پرفیبر

استفاده از مکمل های غذایی پرفیبر یکی دیگر از راهکار هایی است که موجب خواهد شد یک رژیم مناسب اجرا شده و میزان کافی فیبر به بدن انتقال داده شود. در این مکمل ها که بیشتر از فیبر های محلول و ساخته شده از پوسته دانه های گیاهی استفاده می شود، نیاز بدن به فیبرها کاملا تامین خواهد شد.

روزانه سه مرتبه می توانید از این نوع مکمل ها استفاده کنید تا به مقدار هجده گرم فیبر رژیمی دریافت نمایید.

پروبیوتیک های موجود در این مکمل ها به تغذیه باکتری های مفید روده کمک شایانی خواهند کرد. در حقیقت این باکتری ها به هضم بهتر مواد غذایی و جذب بیشتر توسط بدن کمک می کنند و سبب افزایش عملکرد ایمنی بدن خواهند شد.

فلاونوئیدها و نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق

برخی از سبزیجات و میوه هایی مانند انواع توت ها سرشار از فلاونوئید ها می باشند که که فاکتور مهمی در رفع بسیاری از مشکلات و درمان هموروئید و شقاق دارند. بیماران باید سعی کنند میوه هایی مانند سیب و گلابی را اگر پوست سالمی دارند حتما با پوست آن ها مصرف کنند چرا که فیبر نامحلول موجود در آن ها برای آن ها بسیار ضروریست. استفاده از مواد خوراکی شامل فلاونوئید ها موجب می شود تا فیبر مورد نیاز بدن تامین شود.

لطفا مصرف میوه ها و سبزیجاتی که دارای آب فراوان هستند را فراموش نکنید. خیار، کرفس و هندوانه چند مورد از این میوه جات می باشند که نود درصد حاوی آب می باشند و مصرف آن ها به شما کمک می کند تا زودتر درمان شوید و نقش تغذیه در درمان هموروئید و شقاق را بهتر درک کنید.

دقت کنید یک تغذیه مناسب در طی دوران درمان همورئید و شقاق همانقدر مهم است که فعالیت ورزشی منظم مهم است. بنابراین این بعد از درمان همورئید و شقاق را نیز جدی بگیرید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *