شقاق فیشر مقعد

دانستنی های پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای درمان شقاق مقعدی در مواقعی تجویز می شود که نیاز به کنترل عفونت در ناحیه مقعد تشخیص داده می شود. شقاق مقعدی یکی از بیماری های رایج بین زنان و مردان می باشد که بسیاری از بیماران به دنبال یک روش درمانی شیمیایی و گیاهی مناسب هستند تا کمی دردهای آنها کاهش یابد، ما نیز در این مقاله به معرفی پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی، نحوه استفاده و عوارض آن می پردازیم.

شقاق مقعدی همان التهابات و زخم های موجود در ناحیه مقعد و نشیمنگاه است که در بیشتر بیماران به دنبال ابتلا به یبوست مزمن و زایمان ایجاد می شود، همچنین در برخی از بیماران این شقاق مقعدی حاصل از تجمع آلودگی ها در ناحیه مقعد می باشد.

بیمارانی که با این مشکل روبرو هستند باید هر چه زودتر به دنبال درمان آن بروند و اجازه ندهند که بیماری به اوج خود مانند بی اختیاری در مدفوع و خونریزی های شدید برسد. قابل ذکر است بیمارانی که با شقاق مقعدی روبرو هستند، دارای علائم خارش، سوزش، مدفوع همراه با خون، زائده های گوشتی و درد بسیار زیادی هستند که حتی نشستن نیز برای آنها دردناک می باشد.

استفاده از پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

برای استفاده از پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی کافی است یک بند انگشت از پماد را بر روی ناحیه بمالید.

عوارض و ممنوعیت های پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی یکی از انواع پماد های شیمیایی و نوعی آنتی بیوتیک است که حتما باید با تجویز پزشک و متخصص مورد استفاده قرار بگیرد، این محصول هم در شکل های کپسول و هم پماد در داروخانه ها موجود است.

پماد تتراسایکلین نوعی آنتی بیوتیک می باشد و انواع پمادهایی که با پسوند داکسی، اکسی و مینو به کلمه سایکلین چسبیده اند نیز زیر مجموعه ای از تتراسایکلین می باشند. این پماد مانند همه مواد شیمیایی دیگر عوارض و ممنوعیت های مصرفی دارد.

از عوارض استفاده از پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی که البته در شرایط خاص و در برخی از بیماران به وجود می آید، می توان به سردردهای خفیف و یا زیاد، تب و لرز، خونریزی و … اشاره کرد.

از ممنوعیت های مصرفی این پماد می توان به مصرف زنان باردار، زنان شیرده و برخی از بیماری ها اشاره کرد تا با داروهای مصرفی آن بیماری ها تداخل دارویی نداشته باشد. قابل ذکر است که این دارو می تواند اثر داروهای ضد بارداری را نیز کم کند و بیماران مصرف کننده باید این موضوع را نیز مدنظر قرار دهند.

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی مانند هر داروی دیگری می تواند به کنترل این بیماری و برطرف کردن عفونت ها ( که حاصل از تجمع التهابات موجود در ناحیه مقعد است)، سوزش و خارش ها بپردازد.

نحوه استفاده از پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

بیمار برای استفاده از پماد تتراسایکلین برای مقعد باید ابتدا دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشوید و ناحیه مقعد را نیز با آب گرم شست و شو دهد و در مرحله آخر مقدار تجویز شده پماد (معمولا یک بند انگشت) را به خوبی در ناحیه مورد نظر چرب کنند. در هنگام مالیدن پماد تتراسایکلین به ناحیه شقاق دستکش یا انگشتی به دست کنید تا از انتشار آلودگی و یا آسیب به زخم شقاق جلوگیری کنید.

گفتنی است برخی از بیماران که از این پماد استفاده می کنند با کاهش سوزش و زخم ها در چند روز اول استفاده، فکر می کنند، بهبود یافته اند و مصرف دارو را قطع می کنند، در صورتی که باید با تجویز پزشک دارو را در مدت زمان مشخصی استفاده کنند تا بیماری دوباره برنگردد.

قابل ذکر است که اگر بیمار با نادیده گرفتن شقاق مقعدی و شرم از معاینه پزشک، دردها را تحمل کند، ممکن است بیماری به کانال های مقعدی و ایجاد زائده های گوشتی برسد و در این زمان است که بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد و یا از لیزر شقاق برای مداوای بیمار استفاده شود.

البته یادآور می شویم که پمادهای زیادی برای کنترل و درمان شقاق وجود دارد که می تواند اثرات بهتری از این پماد بر درمان شقاق بر جای بگذارد. بنابراین قبل از استفاده از هرگونه پماد برای درمان شقاق مقعدی حتما با یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه مشورت نمایید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

2 دیدگاه برای “دانستنی های پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

  1. Avatar پدرام گفت:

    سلام خانم دکتر من ۳ ماه پیش عمل فیستول کردم بعد الان یکم درد دارم عفونت از زخم میاد البته خیلی جزی
    بعد از معقد هم یکم عفونت میاد دلیلش،چیه

    1. سلام احتمالا دچار عود فیستول شده اید. سریعا به جراح معالج مراجعه کنید یا از مطب وقت ویزیت بگیرید. از مصرف پماد و داروی بدون نسخه پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *