کیست مویی

کیست مویی پایین کمر چیست؟

کیست مویی پایین کمر

همانطور که از نام کیست مویی پایین کمر مشخص است در ناحیه ساکروم یا همان پایین ستون فقرات در ناحیه دنبالچه ایجاد می شود. به همین دلیل برخی بیماران به آن کیست دنبالچه هم می گویند. این نوع کیست مویی که در بالای خط باسن قرار دارد بیشتر در بیمارانی بروز می کند که شاهد رویش موی زخیم در این قسمت از کمر می باشند. اما برخی افراد که پوست حساسی دارند نیز حتی با وجود موهای ظریف ممکن است در دوران بلوغ دچار کیست مویی پایین کمر شوند. در این بیماری مو با رویش برعکس که دلیل آن هنوز دقیقا مشخص نیست شاهد توده کیست مانندی در زیر پوست خواهند بود. در مراحل پیشرفته کیست مویی عفونت می کند و دچار آبسه و در نهایت فیستول می گردد. به این وضعیت فیستوله شدن کیست مویی می گوییم.

کیست مویی پایین کمر همراه با فیستول

اگر کیست مویی درمان نشود دچار عارضه فیستول می شود.

بهترین روش درمان کیست مویی تابش اشعه لیزر و خشک کردن محتویات داخل آن بدون تهاجم به بافت است و در مواقع پیشرفته تر جراحی کیست مویی و برداشتن بافت است که بهتر است با لیزر پرتوان برداشته شود زیرا لیزر کیست مویی عوارض جراحی سنتی را ندارد و مسلما دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد. کیست مویی معمولا بر اثر فشار گرما و یا عدم رعایت نظافت ناحیه ایجاد می شود به همین دلیل است که رایج ترین محل کیست مویی در ناحیه پایین کمر است زیرا هم در معرض فشار شلوار و لباس های تنگ است و هم در صورت نشستن های طولانی تحت فشار و گرما قرار می گیرد. به کیست مویی پایین کمر سینوس پیلونیدال نیز می گوییم

کیست مویی پایین کمر چیست؟

افرادی که به کیست مویی پایین کمر مبتلا می شوند معمولا دیر متوجه بیماری خود می شوند. به همین دلیل بیماران کیست مویی پایین کمر معمولا در مراحل پیشرفته بیماری آن هم در زمانی که کیست دچار آبسه و حتی فیستول شده است به متخصص جراحی مراجعه می کنند. به دلیل شرایط خاص آناتومیکی این نوع کیست روش جراحی و درمان آن بسیار مهم است. با انتخاب یک روش درمان و عمل جراحی کیست مویی مناسب بیمار می تواند از تحمل یک دوره نقاهت طولانی جلوگیری کند.

این بیماری در ناحیه ساکروکوسیکس ایجاد می شود. کیست مویی پایین کمر به انگلیسی sinuspilonidal یا pilonidalcyst شناخته می شود. این نام به معنای لانه گزینی مو می باشد. هر 100 هزار نفر در جهان 26 نفر به کیست مویی پایین کمر مبتلا می شوند که بیشتر از نیمی از مبتلایان را مردان تشکیل می دهند.

علائم کیست مویی پایین کمر یا سینوس پیلونیدال

سینوس پیلونیدال یا کیست مویی پایین کمر علامت خاصی ندارد اما به طور عمومی این کیست علایمی مثل:

 • درد
 • قرمزی و التهاب
 • تب و لرز
 • ترشح چرک
 • بوی بد در هنگام خروج ترشحات

در نظر داشته باشید در صورت عدم عفونت کیست مویی پایین کمر علامتی ندارد. اما در صورت بروز هر یک از علائم کیست مویی پایین کمر به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا زخم را بررسی کند.

درمان کیست مویی پایین کمر

اصول درمانی کیست مویی پایین کمر بر اساس خشک کردن و درناژ کیست مویی می باشد. برای این منظور متخصص جراحی از دارو استفاده نمی کند و لازم است که با یک روش مناسب جدار کیست تخریب شود. در نهایت بافت ناسالم برداشته می شود. بهتر است درمان کیست مویی پایین کمر نزد یک متخصص جراحی ماهر و با لیزر انجام شود. به طور معمول دو روش جراحی برای درمان کیست مویی پایین کمر وجود دارد:

 • جراحی به روش بسته که زخم با بخیه بسته می شود
 • جراحی کیست مویی به روش باز که محل کیست بعد از جراحی باز گذاشته می شود و بیمار ماه ها درگیر تعویض پانسمان زخم خواهد بود.

متخصصین جراحی ممکن است این جراحی را با تیغ، کوتر و یا لیزر انجام دهند. همانطور که میدانید لیزر یکی از پیشرفته ترین تجهیزات در این زمینه می باشد. یک متخصص جراحی خوب دو هدف اصلی را در درمان این نوع کیست دنبال می کند. اول جلوگیری از عود و بازگشت و دوم عدم ایجاد اسکار و زخم در ناحیه عمل.

کیست مویی با سوراخ های متعدد

کیست مویی پیشرفته با چندین سوراخ در خط وسط

علت کیست مویی پایین کمر

پزشکان و متخصصین علت بروز کیست مویی را گیر افتادن مو در این ناحیه اعلام می کنند. زیرا در هنگام باز کردن کیست، مو و متعلقات آن از جمله فولیکول مو که در جدار کیست گیر افتاده است را مشاهده می کنند. گاها وارد شدن ضربه و تروما نیز می تواند منجر به گیر افتادن مو در پایین کمر شود. به همین دلیل پزشکان از شما می خواهند که از نشستن طولانی خودداری کنید. بدین ترتیب از فشار آمدن به ناحیه و بروز کیست مویی می توانید جلوگیری کنید. یک علت دیگر بروز کیست مویی پایین کمر می تواند عوامل ارثی و نه اکتسابی و محیطی باشد. این دسته از بیماران حتما باید به فکر از بین بردن دائم موهای زائد این ناحیه باشند.

تشخیص کیست مویی پایین کمر

ابتدا بیمار با برجسته شدن و غیر طبیعی شدن پوست در ناحیه پایین کمر به وجود این بیماری مشکوک می شود. برخی بیماران متوجه این برجستگی و حالت غیر طبیعی پوست نمی شوند و بعد از مدتی ممکن است سوراخ یا سوراخ های را به رنگ تیره در ناحیه ساکروم مشاهده کنند. درنهایت بیمار به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه می کند تا از تشخیص قطعی کیست مویی مطمئن شود. متخصص جراحی بعد از گرفتن شرح حال از بیمار و مشاهده ناحیه تشخیص خود را اعلام می کند و یا اگر مورد مشکوکی را مشاهده کند بیمار را برای نمونه برداری از بافت آماده می کند. در مواقعی که پزشک تشخیص می دهد که کیست مویی پیشرفته است و ممکن است دچار فیستول های عمقی شده باشد برای بیمار عکس و ام آر آی نیز تجویز می کند تا قبل از عمل جراحی کیست مویی آماده شود.

عود کیست مویی

اگر موهای زائد را از بین نبرید دچار عود کیست مویی پایین کمر می شوید.

پیشگیری از کیست مویی پایین کمر

اولین و بهترین روش پیشگیری از بروز و عود مجدد کیست مویی پایین کمر از بین بردن موهای زائد این ناحیه است. بهتر است موهای زائد را با لیزر موهای زائد الکس از بین ببرید. شرکت های مختلفی این نوع لیزر را در برندهای متفاوتی ارائه می کنند. روش های دیگری نیز برای از بین بردن موهای این ناحیه وجود دارد که باید دقت کنید اگر زخم کیست مویی بعد از عمل باز بود موهای شیو شده به داخل زخم نروند. زیرا منجر به عفونت زخم می شوند.

افرادی که دارای اضافه وزن می باشند و چاق می باشند بهتر است شروع کنند به کاهش وزن و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین. همچنین از پوشیدن لباس های پلاستیکی و تنگ و چسبان و حساسیت زا خودداری کنید و پوست پایین کمر را تحت فشار و اصطکاک قرار ندهید.

سوالات متداول کیست مویی پایین کمر

1-آیا کیست مویی پایین کمر خود به خود درمان می شود؟

کیست مویی پایین کمر خود به خود درمان نمی شود. جدار کیست باید از بین برود. همچنین محتویات داخل کیست نیز باید تخلیه شود. بدین ترتیب می توان از پیشروی بیماری کیست مویی جلوگیری کرد و آن را درمان نمود.

2-سریعترین راه درمان کیست مویی پایین کمر چیست؟

تنها راه خلاصی از کیست مویی پایین کمر جراحی و از بین بردن جدار کیست است. به علاوه روش های درمان خانگی خیلی کمی برای کیست مویی پیشنهاد شده است. اکثر این درمان های خانگی برای بعد از جراحی کیست مویی کاربرد دارد. برای مثال استفاده از یک تکه کتان آغشته به آب داغ چند بار در هفته. استفاده از کمپرس گرم برای تخفیف درد و التهاب کیست مویی.

3-آیا درمان کیست مویی پایین کمر در خانه امکانپذیر است؟

باید توجه کنید که درمان های خانگی کیست مویی پایین کمر تنها برای تخفیف درد مورد استفاده قرار می گیرد. درمان خانگی در درمان قطعی کیست مویی پایین کمر جایگاهی ندارد . همچنین با استفاده از درمان های خانگی می توانید دوره نقاهت کوتاهتری را تجربه کنید.

4-آیا کیست مویی پایین کمر خطرناک است؟

کیست مویی پایین کمر به خودی خود خطرناک نیست اما اگر درمان نشود ممکن است بیمار دچار عوارض خطرناکی شود. برای مثال کیست مویی پایین کمر ممکن است دچار آبسه های متعدد شود و این آبسه ها به نوبه خود منجر به بروز فیستول می شوند. اگر عفونت این آبسه ها و فیستول ها وارد خون شوند ممکن است منجر به بروز عوارض خطرناکی شوند.

5-آیا ممکن است که کیست مویی پایین کمر منجر به بروز کمر درد و پا درد شود؟

کیست مویی پایین کمر به خودی خود منجر به کمر درد و پا درد نمی شود. مگر در مواقعی که دچار عفونت شده باشد و این عفونت به دیگر نقاط بدن سرایت کرده باشد. در اکثر مواقع این کمر درد و پا درد ناشی از بروز دیسک کمر می باشد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

72 دیدگاه برای “کیست مویی پایین کمر چیست؟

 1. Avatar photoعلی گفت:

  سلام دکتر با دارو خوب هم میشه۰

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام درمان قطعی کیست مویی با جراحی یا لیزر هست و با دارو به درمان قطعی نخواهید رسید و بیماری دائم عود خواهد کرد

 2. Avatar photoabdolahi گفت:

  سلام خیلی ممنون که این مطالب مفید را برای بیماراتون میذارین من پارسال شب عید پیش شما لیزر کیست مویی انجام دادم و خدا را شکر خیلی راضی هستم دعای خیر ما پشت سر شما هست خانم دکتر عزیز

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام ممنون از قدردانی شما آموزش های بعد از عمل را میتونید همینجا دنبال کنید برای چک آپ های بعدی هم به موقع مراجعه کنید. سلامت باشید

 3. Avatar photoنیلوفر علیپور گفت:

  سلام من هفته ی دیگ عمل کیست مویی با لیزر دارم و دکتر گف بدون بیهوشیه ولی گف 1شب باید بستری شم و پانسمان بعدشم کنم..من دانشجوام میخام ببینم کی میتونم دانشگابرگردم واینک اگ با لیزره امکان داره دکتر محل زخمو باز بزارن من خیلی میترسم از باز گزاشتنش..بعد مراقبت بعدش خیلی سخته یکم راهنمایی کنین

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   به روش بسته هم میشه لیزر کیست مویی را انجام داد که پزشک شما روش باز را برای شما تشخیص دادن در مورد دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل هم دکتر شما با توجه به پرونده و وضعیت شما زمان دقیق را اعلام می کنند یک ویدئو از جراحی کیست مویی به روش بسته با لیزر در انتهای همین صفحه به اشتراک می گذارم.

 4. Avatar photoپریسا گفت:

  سلام برادر من سینوسط مویی داره اما از عوارض لیزر میترسیم یک روش درمان هست که به صورت بیضی محل سینوس را برش میدهند شما داخل مطب انجام میدهید یا فقط لیزر میکنید

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام لیزر هیچ عارضه ای ندارد. با لیزر پر توان می توان برش بیضی را انجام داد و بعد از برش بیضی زخم باز گذاشته می شود یعنی بخیه نمی خورد و پانسمان بر روی آن گذاشته می شود. روش دیگری که می توان کیست مویی را با لیزر جراحی کرد برش دیگری است که می توان آن را با بخیه بست و نیازی به پانسمان روش باز ندارد و دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد. لیزر پرتوان وسیله ای پیشرفته برای انجام انواع جراحی های عمومی است که پیشرفت فوق العاده ای در علم پزشکی را ایجاد کرده و بسیاری از جراحی ها که با تیغ جراحی عارضه دار است و ممکن است به بافت های ظریف آسیب بزند پیشنهاد می شود با لیزر انجام شود تا بیمار دوره نقاهت بعد از عمل بسیار بسیار کوتاهتر داشته باشد و درد و خونریزی جراحی با تیغ جراحی را تجربه نکند. برش با لیزر بسیار ظریف تر و دقیق تر از برش با تیغ جراحی یا کوتر است و آسیبی به بافت سالم اطراف نمی زند و همین یک مزیت لیزر از ده ها مزیت آن کافی است تا لیزر را برای جراحی انتخاب کنید تا جراحی سنتی با تیغ جراحی را تنها ایرادی که به لیزر وارد است هزینه بالاتر آن نسبت به دیگر روش ها است. در پاسخ به جراحی در مطب باید بگویم خیر و پیشنهاد می کنم جراحی سطحی کیست مویی نیز در مطب انجام نشود. جراحی کیست مویی از گروه جراحی هایی نیست که در مطب انجام شود.

 5. Avatar photoاعظم منفرد گفت:

  سلام. خسته نباشید. دکترجان به بنده قرص دافلون تجویز فرموده بودید. که متاسفانه طبق برنامه نوشته شده مصرف نکردم. به اشتباه بعد از هر هشت ساعت یک قرص بجای دوتا تا چهار روز خوردم. که ناراحتی قلب درد گرفتم. البته نمیدانم شاید به ورزش سنگینم مربوط بوده باشد. طوریکه حتی با نفس کشیدن قلب درد داشتم. در ادامه مصرف قرص فوق یعنی هر دوازده ساعت دوتا درست خوردم. بعد بعلت اسکن قلب وقفه ایجاد شد تا دو روز. و بعد دوباره ادامه دادم یعنی هر دوازده ساعت یکی.
  برای کولونوسکپی هم که برام نوشتید دکتر جان ذهنیت بدی دارم. و تمایلی به آن ندارم. حقیقتش هم از عواقب آن میترسم.و اگر سرطانی هم در روده داشته باشم دوست ندارم بدونم.
  در ویزیتم فرموده بودید نیازی به جراحی ندارم!
  از قرصها سی و شش عدد مانده که با هر دوازده ساعت یکی. تقریبأ چندروزی باید بخورم.
  در صورتی که صلاح بدونید برای ویزیت مجدد . بعد از اتمام قرص و پمادها وقت ویزیت بگیرم. مادرم که شقاق داشت جراحی لیزری پرتوان داشتید که ایشان خیلی راضی بود!
  زنده باشید ببخشید که نوشته هایم طولانی شد.

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر متخصص قلب شما مصرف دافلون را منع نکرده اند مصرف قرص را طبق دستور ادامه دهید و برای معاینه بعدی به موقع مراجعه کنید

 6. Avatar photoامین گفت:

  با سلام و‌خسته نباشید
  ببخشید من ۱۰ روزه عمل کیست مویی به روش بسته انجام دادم،ترشح چرکی دارم از بین بخیه ها،ولی درد ندارم،میخواستم ببینم طبیعیه یا زخم عفونت کرده؟
  ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بستگی به رنگ ترشحات دارد. به متخصص جراحی خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. معولا عفونت با علامت درد و رنگ ترشحات تشخیص داده می شود.

  2. Avatar photoمصطفی گفت:

   سلام خانم دکتر بنده 29ساله راننده ماشین سنگین هستم نزدیک به دو سال است کیست مویی دارم و تا اکنون به درمان آن اقدام نکرده و علت آنهم به واقعیت خجالت میکشم با مطالعه توضیحات بالا و فرموده های شما خانم دکتر. به احتمال زیاد گرفتار آبسه یا فیستوله شدن هستم یعنی هر ده روز یکبار محل زخم باد میکند و با هربار استحمام کردن کلیه محتویات داخل آن چرکو خون با بوی بد خارج میشود و تا 10روزی خیالم از درد راحت میشود ولی بعد از 10روز دوباره عود کرده و همین روش رو مکرر دوساله انجام میدم یکبار به دکتر متخصص شهرستان مراجعه کردم با تجویز قرص سیتروئیک و مترونیدازول برای درمان آن اقدام کردم که بعد از آن جراعی کند از ترس جراحی کوتاهی کرده و بدنبالش نرفتم و هربار ازین قرصها مصرف میکنم و روز استحمام با فشار کم محتویات چرکو خون خارج میشوند.
   برای درمان و خلاص شدن ازین درد که بیش از دوسال است اذیت میکند چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید یا دکتر نزدیکتر در قزوین یا زنجان سراغ دارید که بتونه تخصص درمان کیست مویی داشته باشه اگه بتونم پیش شما تشریف میارم راهم دور است راهنمایی کنید سپاس از لطفتون؟ببخشید از شهرستان ابهر استان زنجان مزاحم وقتتون شدم

   1. سلام قبل از هر چیز در نظر داشته باشید که مصرف آنتی بیوتیک بیش از اندازه تجویز شده عوارض بدی به دنبال دارد بنابراین بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان آنتی بیوتیک مصرف نکنید. متاسفانه متخصص جراحی و لیزر در نواحی دیگر به جز تهران نمی شناسم. برای لیزر کیست مویی می توانید برای ویزیت اولیه با مطب تماس بگیرید و ویزیت با واتساپ هماهنگ کنید. بعد از ویزیت آنلاین هماهنگی های لازم برای لیزر کیست مویی انجام می شود. برای لیزر یک روز در تهران می مانید و می توانید به طور خوابیده در پشت ماشین به منزل بازگردید. توصیه می کنم برای درمان کیست مویی به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر در این زمینه مراجعه کنید که به روش بسته و پلاستیک جراحی شما را انجام دهند که نقاهت کوتاهی داشته باشید و سریع به کار بازگردید. جراحی باز حداقل دو ماه استراحت نیاز دارد و هزینه های تعویض روزانه پانسمان زیاد است. با توجه به شغلی که شما دارید جراحی به روش سنتی و باز اصلا توصیه نمی شود..

 7. Avatar photoزهرا گفت:

  سلام خانم دکتر.عذر میخوام من چند سالی هست که سینوس پیلونیدال دارم و اقدام به عمل نکردم..ازهمون موقع که این سینوس ایجاد شد بدنم یکسری لک هم زد .خواستم بپرسم آیا این دوتا بهم مرتبطن؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام کیست مویی پایین کمر ارتباطی با لک ها ندارد. اما مراقب باشید که دچار عوارض کیست مویی مثل آبسه و فیستول نشوید. یک سال مدت زمان زیادی برای تاخیر جراحی کیست مویی می باشد. برای اطلاعات بیشتر مطلب زمان عمل کیست مویی را مطالعه فرمایید.

 8. Avatar photoمرتضی گفت:

  سلام …من الان کیست مویی دارم و دارم درد میکشم چه کار باید بکنم و چطور باید با شما ارتباط برقرار کنم

  1. سلام با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت بگیرید. برای تخفیف درد، متخصص می تواند عفونت را به طور سرپایی تخلیه کند و در اسرع وقت برای جراحی یا لیزر کیست مویی اقدام نمایید.

 9. Avatar photoبابادی گفت:

  سلام وقت بخیر
  کیست بنفش رنگ در کمر دلیلش ؟آیا جراحی بصورت آنی صورت میگیرد
  باسپاس

  1. سلام احتمالا کیست مویی شما دچار ترومبوز و تشکیل لخته خون شده است و برای جلوگیری از درد و عفونت لازم است سرپایی و فوری تخلیه شود. برای جلوگیری از عود کیست مویی هم توصیه می کنم وقت لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک بگیرید. علت کیست مویی برگشت مو به داخل پوست می باشد.

 10. Avatar photoیگانه گفت:

  سلام من سه هفته س جراحی باز کیست مویی انجام دادم زخم داره بسته میشه اما یه چیزی مثل جوش چرکی کوچیک داخل زخم دیده میشه درد و خونریزی و علائم دیگه ندارم این احتمال هس ک عفونت باشه؟؟ چیکار کنم؟مصرف قرص های آنتی بیوتیک م هم تموم شده

  1. سلام این مورد را با جراح معالج خود درمیان بگذارید. داخل زخم را با سرم شستوشو کاملا تمیز کنید.

 11. Avatar photoمهدیه گفت:

  سلام دکتر ببخشید من دقیقا ناحیه پایین کمرم درد میکنه و نمیتونم بشینم نه التهاب داره و نه سوراخی ایجاد شده، و چرک هم ندارد، بنظرتون کیست مویی هستش؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. ممکن است کیست مویی یا درد ستون فقرات باشد. اگر کیست مویی تشخیص داده نشود به متخصص ارتوپد ارجاع داده می شوید.

 12. Avatar photoلژیا گفت:

  سلام خانم دکتر وقت شریفتون بخیر. خانم دکتر من حدود چهار ماه پیش. فهمیدم که کیست مویی دارم. بخاطر کورونا نتونستم عمل کنم چون وضعیت قرمز بود. و چون محصلم. الان نمیتونم عمل کنم. میخوام ک اسفندماه عمل کنم. بالای. کیست موییم. حدود بیست سانتیم بالاترش. و متمایل به سمت راست. ی چندتا جوش مانند خیلی ریز میبینم. ک موازی هم قرار گرفتن و دست میزنم ی ذره درد دارن بنظرتون امکان داره اونا هم کیست باشن؟

  1. سلام اگر کیست مویی درمان نشود به مرور بزرگتر عفونی و حتی فیستوله می شود. احتمالا کیست مویی شما فیستوله شده است. موهای زائد ناحیه را به خوبی از بین ببرید و ناحیه را کاملا تمیز نگهدارید تا در حد امکان تا زمان جراحی کیست مویی دچار عفونت و آبسه دردناک نشوید. توصیه می کنم لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را انجام دهید که کوتاهترین دوره نقاهت را داشته باشد.

 13. Avatar photoعلی ببگدل گفت:

  سلام خانم دکتر سعادتی

  من کیست مویی داشتم که پارسال خیلی آبسه داشت و زخم بود، بعد از چندبار عسل طبیعی روش گذاشتند کلا برطرف شد تا الان بعداز تقریبا 16 ماه تورم شده محل قبلی و خارش داره
  آیا باید جراحی کنم؟؟

  و هزینه جراحی لیزر چقدره؟
  ممنونم خانم دکتر

  1. اگر بعد از 16 ماه کیست مویی شما عود کرده است احتمالا موهای زائد ناحیه را به درستی از بین نبرده اید. حتما برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه اقدام کنید. جراحی مجدد با لیزر کیست مویی نیز امکانپذیر است. اگر به بافت آسیب جدی وارد نشده باشد و اسکار جراحی قبلی باقی نمانده باشد می توانید جراحی بسته و پلاستیک با لیزر را هم انجام دهید.

 14. Avatar photoHana گفت:

  سلام ۱۷ سالمه در ناحیه دنبالیچه دوماه پیش ی جوش درومد ک بد از مدتی بزرگ شد و خود ب خود چرکش خارج شد ب همراه خون الان ی هفتس دوباره درومده و کوچک هست و روز ب روز بزرگتر میشه و همش ازش خون میاد درمان خانگی داره چون واقعا موقع نشستن خیلی اذیتم

  1. متاسفانه کیست مویی پایین کمر درمان قطعی به طور خانگی نباید و تا زمانی که جراحی و تخلیه نشود مجدد عود خواهد کرد و حتی آبسه و فیستوله می شود. توصیه می کنم لیزر کیست مویی به روش بسته، پلاستیک و با لیزر پرتوان را انجام دهید.

 15. Avatar photoالف گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. برای همسر من چیزی شبیه جوش در همین ناحیه بوجود اومده.
  بعد از چند ماه جدیدا به پزشک پوست مراجعه کردن و پزشک گفتن کیست موییه و احتمال زیاد باید جراحی بشه.
  گفتن باید به جراح عمومی مراجعه کنن.
  هنوز پیش جراح نرفتن. از عطاری به پمادی گرفت گفتن که برای همین مورده و تابحال خیلیا با این دارو خوب شد. .
  فقط نکته ای که هست من توی مطلبی که گذاشتید چیزی از علامت خارش به چشمم نخورد.
  همسر من هیچ دردی ندارن.
  و فقط گاهی احساس خارش شدید در این ناحیه دارن. گاهی اوقات هم ممکنه خون بیاد.
  بنظرتون ممکنه کیست مویی نباشه؟

  1. ممکن است کیست مویی به جز برجسته شدن در ناحیه هیچ علامت دیگه ای نداشته باشد. اگر متخصص تشخیص داده اند که کیست مویی است به این مورد شک نکنید. متاسفانه کیست مویی درمان دارویی، گیاهی یا سنتی ندارد و با این روش ها فقط می توانید شدت رشد کیست را کاهش دهید یا علائم تخفیف پیدا کنند. کیست مویی حتما باید تخلیه و درناژ شود تا مجدد عود نکند.

 16. Avatar photoجمشید گفت:

  سلام. مادرم80سال سن داره وحدود6ماه هست که از رد کمررنج میبره،قبلاپزشک گفته بود که کیست داره والان بسیار رد داره.لطفاراهنمایی بفرمایید.

  1. کیست مویی با یک جراحی سرپایی تخلیه می شود. از آنجایی که سن ایشان بالا است و جراحی باز برای ایشان مشکل است توصیه می کنم لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک برای ایشان انجام شود.

   1. Avatar photoارشیا گفت:

    سلام خسته نباشید فرق عمل لیزر با عمل معمولی یا تیغ چیه ایا فرقی دارد یا ن میشه توضیح بدید

    1. جراحی با لیزر با ظرافت بیشتری انجام می شود و به بافت سالم اطراف آسیب نمی رساند. به علاوه همزمان با برش سر عروق و اعصاب را ترمیم می کند و به همین دلیل دوره نقاهت بعد از جراحی با لیزر بسیار کوتاهتر از جراحی با تیغ و کوتر است. مطلب 10 مزیت لیزر را در این سایت مطالعه بفرمایید.

 17. Avatar photoلیلا گفت:

  سلام وقت بخیر
  خانم سی و پنج ساله هستم . یه جوش رو باسنم دارم.پایین کمرم نیست.روی لب چپه نزدیک به خط میانی باسن.دوبار به مدت دوماه تخلیه اش کردم و باز هم سر کرده و امروز خودش موقع نشستن ترکید و خون اومد.درد ندارم.سوراخ اضافه هم اطرافش نمیبینم و جایگاهش پایین کمر نیست یعنی نشانه های کیست مویی که شما عرض کردید نداره.اما به شک افتادم که نکنه کیست مویی جای دیگه هم ایجاد میشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. کیست مویی در هر نقطه ای از بدن که مو دارد می تواند بروز کند. اما علت تمام آبسه ها کیست مویی نیست و در این که دچار آبسه تخلیه نشده و درناژ نشده می باشید شکی نیست. از یک جراح ماهر برای تخلیه اصولی این آبسه وقت بگیرید.

 18. Avatar photoA گفت:

  سلام خسته نباشید. هزینه عمل بسته با لیزر چقد میشه و به چقد استراحت نیاز داره تشکر

  1. هزینه لیزر کیست مویی بعد از ویزیت بیمار تعیین می گردد. فقط یک شب در منزل نیاز به استراحت دارید.

 19. Avatar photoصالحی گفت:

  سلام و احترام خانم دکتر
  بنده یه ماه پیش جراحی کیست مویی انجام دارم چون آبسه کرده بود ناحیه بیشتری برداشتن و عمل بسته بود الان یه هفته بعد اینکه دارو هام تموم شده مسکن استفاده نمیکنم کشاله ران چپم درد میکنه طوری را رفتن برام سخت شده البته دیسکم داشتم ولی چند سالی بود اذیتم نمیکرد میخواستم بدونم درد کشاله بخاطر دیسکه یا ممکنه بخاطر عمل کیست باشه همش به خودم میگم ممکنه رگی چیزی قطع شده
  ممنون میشم پاسخ بدین من شهرستانی هستم امکان اومدن به تهران یا حتی شهرای بزرگ ندارم

  1. سلام معمولا جراحی کیست مویی ارتباطی با کمر درد و پا درد ندارد برای بررسی این موضوع لازم است به یک ارتوپد مراجعه کنید. مطمئن شوید که محل عمل جراحی کیست مویی شما عفونت نکرده باشد.

   1. Avatar photoدخترک گفت:

    سلام ببخشید من پایین کمرم بالای خط باسنم بعضی وقتا درد می‌گرفت ولی خودش خوب میشد الان دو روزه درد بدی گرفته و ازش ترشحات عفونتی میاد میخواستم بدونم این الان کیست مویی هست

    1. بله احتمال کیست مویی وجود دارد.

 20. Avatar photoیوسف گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.
  با توضیحاتی که اینجا خوندم فکر کنم کیست مویی دارم، یک غده کوچیک انتهای کمر که وقتی فشار داده بشه یه مایعی میاد بیرون ولی درد یا خارش نداره. الان عراق هستم و سیستم درمان اینجا افتضاحه، تا وقتی که برگردم ایران و عمل کنم آیا مراقبتی یا درمان موقتی هست که بدتر نشه؟ حدودا یک ماه دیگه میتونم برگردم. ممنون

  1. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که رژیم غذایی سالم داشته باشید و موهای زائد ناحیه را مرتب تمیز و شیو کنید و همواره ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید. از دستکاری کردن و فشار آوردن به کیست مویی جدا خودداری کنید. برای نشستن هم می توانید از یک بالش نرم استفاده کنید.

 21. Avatar photoحمید گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر من تقریبا دو ساله در همون قسمت پشتم یه سفتی کوچکی ایجاد شده و تقریبا 2 ماه پیش دچار دیسک کمر حاد شدم وهنوز هم در حال درمان دیسک کمر هستم و فقط یک ماه پیش یک مرتبه‌ پایین تر از او سفتی که گفتم سوراخ شد وعفونت بیرون اومد و خوب شد دکتر خواستم بدونم آیا دچار کیست شدم ؟؟ و اینکه کیست میتونه باعث دیسک کمرم شده باشه؟؟

  1. ارتباطی بین کیست مویی و دیسک کمر وجود ندارد. مگر در مواقعی که عفونت بسیار شدید و مزمن باشد و بافت های اطراف کیست گرفتار عفونت این ناحیه شده باشند. به نظرم ابتدا برای درمان کیست مویی اقدام نمایید. بهتر است لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را انجام دهید که بعد از جراحی به کمر شما فشاری وارد نشود.

 22. Avatar photoآرزو جباری گفت:

  سلام من ۳سال پیش کیست مویی پشت کمرم و عمل کردم با زخم باز الان از اون موقع مدام کمردرد دارم وقتی نشسته باشم یجا بعد از دو دقیقه کمرم بشدت درد میگیره و یجوریه انگار خشک شده حتی سرپا هم نمیتونم برای بیشتر از ۵ دقیقه وایسم یعنی اینا عوارض اون عمله؟آخه کلا ۲۰سالمه یعنی ممکنه دیسک کمر داشته باشم یا بخاطر عمله؟

  1. ممکن است التهاب و عفونتی در این ناحیه وجود داشته باشد. به یک متخصص ستون فقرات مراجعه کنید.

 23. Avatar photoرحمانی گفت:

  سلام دکتر یه پنج سالی هست ک کیست مویی دارم و ب خاطر شرایط و کارو درس و الانم ک سربازم نتونستم عملش کنم وضعیتشم بدتر میشه الان چند وقته پاهامم درد میکنه از بالایه رون نزدیک لگنم احتمال داره علتش کیست باشه

  1. ممکن است عفونت کیست مویی شما به نواحی لگن نیز رسیده باشد. اگر سرباز هستید حتما به پزشک جراح پادگان مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند.

 24. Avatar photoمحمد پورغلامرضا گفت:

  سلام خانم دکتر ، دختر من خیلی اذیت هست و خیلی دکتر مراجعه کرده ، برایش چندین بار فیوزترابی نوشتن و رفته ، باز دوباره درد شروع شده و الان هم داره ، گفتند که به نخاع چسبیده و خطر عمل جراحی زیاده ، باید چکار کند این کیست مویی رو . ممنون

  1. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 25. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام . در ناحیه روی دنبالچه پشت کمر یک جوس سر سفید زده که به هنگام نشستن ، لمس ، راه رفتن ، فشار امدن به ان درد بسیار شدیدی دارد ، چه کار کنم

  1. به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. اگر کیست مویی باشد بهتر است لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را انجام دهند.

 26. Avatar photoمحدث گفت:

  سلام من چندروزیه دچار کیست مویی پایین کمر شدم وبسیار دردناکه طوری که اصلا نمیتونم به پشت بخوابم وحتی وقتی به کیست دست هم نمیزنم درد دارم الان نمیتونم برای جراحی اقدام کنم راهی دیگه به جز جراحی برای از بین رفتن درد وجود داره؟؟ واینکه بعد جراحی بالیزر پرتوان پانسمان هم میکنن وباید بستری بشیم ؟؟ دوره نقاهتش چندروزه؟؟
  ممنون از شما

  1. برای تخلیه آبسه به طور موقت می توانید به یک بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید. برای لیزر کیست مویی به روش بسته نیازی به پانسمان نیست و بستری هم ندارد.

 27. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر
  روزتون بخیر
  خانم دکتر ببخشید چجوری فرق بین جوش و کیست مویی ، در پایین کمر رو تشخیص بدیم؟
  عمل نکردم و پیش دکتر هم نرفتم چون دیروز متوجهش شدم
  فقط هر چند وقت یکبار عود میکنه با درد و خارش و بعد ازش یه مایع سفید رنگ خارج میشه و عودش میخوابه
  بخاطر همین نمیدونم جوشه یا کیست مویی
  اگر کیست مویی باشه حدودا هزینه عملش چقدر میشه ؟

  1. متخصص جراحی با معاینه بیمار و بررسی ظاهر زخم تشخیص می دهد. اما اگر قابل تشخیص نباشد سونوگرافی یا ام آر آی تجویز خواهد شد.

 28. Avatar photoعبدالله گفت:

  سلام من یه بار محکم استخوان آخر کمرم به جایی خورد و زخم شد و بعد از اون چند وقت يک بار يک گوله مو از اون ناحیه جدا میشه و شاید کمی هم میسوزه ولی مشکل خاصی احساس نمیکنم ایا باید به پزشک مراجعه کنم ؟

  1. بله یک متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است عفونی و وسیع تر شود.

 29. Avatar photoعباس گفت:

  سلام دکتر
  من سال 92عمل کردم دکتر برش دادن موهای زائد کشیدن بیرون و بخیه نکردن از 2 سال بعدش هر 5 6 ماه یک بار دوباره جاش متورم میشد و بعد از چند روزی خالی میشد رفته رفته این اتفاق در زمان های کمتری ایجاد میشد
  و الان تقریبا هر ماه داره چرکی میشه و خودم خالیش میکنم (خسته کننده شده و از کار وزندگی افتادم)
  چه پیشنهادی برای من دارید؟

  1. کیست مویی شما عود کرده است و من روش لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را پیشنهاد می کنم. حتما با یک روش مناسب موهای زائد را کاملا تمیز کنید که مجدد به داخل زخم برنگردد.

 30. Avatar photoحسن گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود ۶ ماه کیست مویی دارم هزینش چقدر میشه میخوام مراجعه کنم

  1. حدود هزینه لیزر کیست مویی را تلفنی از مطب سوال کنید و اگر تهران تشریف ندارید قبل از تشریف فرمایی ویزیت آنلاین بگیرید که بعد از ارسال عکس هزینه دقیق به شما اعلام شود.

 31. Avatar photoعلی گفت:

  با سلام. من دو ماه پیش عمل کیست مویی به روش بسته و با بخیه انجام دادم. محل زخم بسته شده و هیچ ترشح و دردی ندارم. ولی به تازگی یک جوش کوچیک تو محل جراحی دراومده. احتمالش هست عود کرده باشه؟

  1. ممکن است مو به داخل زخم رفته باشد یا به خوبی محل جراحی را تمیز نکرده باشید. از پزشک معالج بخواهید که زخم شما مجدد بررسی کنند و روش صحیح پانسمان بعد از جراحی کیست مویی را با یک متخصص زخم یا بهیار باتجربه بررسی کنید.

 32. Avatar photoمریم عبدالهی گفت:

  سلام خانم دکتر من یک دختر ۳ ساله دارم دقیقا در محل دنبالچه پوستش شکافی داره،عفونت نداره و کاملا تمیز و سالمه اما بخاطر شکاف این ناحیه،خیلی نگرانم چکار باید کنم.ایا میشه این ناحیه رو که شکاف داره رو بست؟

  1. ممکن است وراثتی باشد و معمولا جای نگرانی نیست. به یک متخصص جراحی اطفال مراجعه کنید.

 33. Avatar photoعرفان گفت:

  سلام خسته نباشید .من از این علائمی که گفتین برای کیست مویی . فقط بوی بد رو بهمراه دارم یعنی درد نمیکشم مگه اینکه با یه شوینده محکم روش بکشم . اما وقتی شست و شو انجام میدپ بعد از نسم ساعت به بعد دوباره شروع به کثیف کردن بالای شرتم یعنی از همون سمت دنبالچه میکنه و بادی دوباره برم برای نظافت. خصته شدم از این وضعیت تقریبا ۸ ماهه که این داستان رو دارم اما درد و چیزای دیگه ندارم فقط بوی بد میده

  1. منتظر علائم درد و غیره نباشید و برای درمان اقدام نمایید. من لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را پیشنهاد می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *