آبسه

آبسه مقعدی چیست

آبسه مقعد

آبسه مقعدی به نام های آبسه آنورکتال، آبسه دورانی یا بیرونی هم شناخته می شود. این آبسه مجاور مقعد است و زمانی ایجاد می شود که یک حفره در مقعد پر از چرک شود. آبسه مقعدی باعث ایجاد درد شدید، خستگی، تب و ترشحات رکتوم می شود.

آبسه مقعدی اغلب به صورت پراکنده است. هرچند موقعیت های خاصی خطر مبتلا شدن به این بیماری را افزایش می دهند، مانند : دیابت، بیماری های کرون و رکتال، درمان کورتون، هموروئید و شقاق و فیستول مقعدی.

تخلیه آبسه
تخلیه و درناژ آبسه مقعدی از اصول اولیه درمان این بیماری است

وقتی آبسه مقعدی بهبود نمی یابد و شکافی روی سطح پوست باز می شود، می تواند باعث ایجاد فیستول های مقعدی دردناک شود. در صورتی که این آبسه بهبود پیدا نکند باعث ایجاد درد زیادی می شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

انواع آبسه مقعدی

آبسه های آنورکتال با توجه به مکان آناتومیکی آن ها طبقه بندی می شوند که موارد زیر رایج ترین هستند:

 1. آبسه دورانی
 2. آبسه ایسکئورکتال
 3. آبسه supralevator

در میان موارد بالا، آبسه دورانی رایج ترین نوع است که 60% موارد مربوط به آبسه مقعدی را شامل می شود. آبسه دورانی مجموعه های سطحی از مواد چرکی است که زیر پوست کانال مقعد قرار دارد. آبسه ایسکئورکتال زمانی که قسمتی از اسفنکتر مقعد خارجی به فضای ایسکئورکتال منتقل شود، تشکیل می شود.

علائم وجود آبسه مقعدی

شایع ترین علامت وجود آبسه مقعدی، درد مداوم در ناحیه دورانی مقعد است. درد ممکن است دردناک یا کسل کننده باشد. درد معمولا همراه تورم در ناحیه مقعد است. در هنگامی که فرد حرکات روده ای داشته باشد درد زیادتر می شود و بعد از آن کمتر خواهد شد.

علائم دیگر آبسه مقعدی شامل مواردی مثل یبوست، تخلیه روده، تب و لرز بر اثر عفونت، وجود توده قابل لمس در نزدیکی مقعد که قرمز، متورم و براق است. همچنین ترشحات رکتال یا خونریزی همراه با تورم و حساسیت پوست اطراف مقعد از دیگر علائم آبسه مقعدی می باشد. این گروه از بیماران معمولا با خستگی و مشکل در دفع ادرار مواجه می باشند.

بیماری آبسه مقعدی ممکن است بسیار دردناک شود و طی چند روز علائم بدتری داشته باشد. درد در این مورد ممکن است ابتدا پراکنده و محدود باشد اما به مرور یک درد ثابت برتر شود و با تغییر وضعیت بدن مثل ایستادن، نشستن، چرخیدن و… شدیدتر نیز بشود. توجه داشته باشید که هرچند از علائم آبسه مقعدی درد حین حرکات روده ای است، اما همیشه هم این گونه نیست.

گاهی نیز ممکن است آبسه مقعدی عمیق تر در روده رخ دهد که بیشتر در افرادی که بیماری التهابی روده دارند اتفاق می افتد. این مورد می تواند باعث ایجاد درد یا ناراحتی در ناحیه شکمی شود. در کودکان بیشتر علائم ناراحتی یا درد وجود دارد. همچنین توده یا گره ای اطراف مقعد مشاهده یا احساس می شود.

تشخیص آبسه مقعدی

علت ایجاد آبسه مقعدی چیست؟

آبسه ها معمولا به دلیل تجمع عفونت با چگالی زیاد باکتری های رایجی در دستگاه گوارش هستند که به دلایل مختلف ممکن است در یک مکان جمع شده باشند. اگر آبسه های مقعدی درمان نشوند به احتمال زیاد در قسمت های دیگر بدن مانند لوزه، رکتوم و کشاله ران نیز پخش می شوند. در صورت درمان نکردن آبسه ها می توانند تبدیل به عفونت عمومی در بدن شوند که به درمان طولانی مدت نیاز دارند.

مواردی که می توانند باعث ایجاد آبسه مقعدی شوند را در ادامه آورده ایم.

 • ممکن است غده مقعد مسدود شده باشد.
 • ممکن است به دلیل یک عفونت مقاربتی ایجاد شود.
 • یک بیماری التهابی روده مثل بیماری کرون که باعث می شود بدن به بافت سالم حمله کند.
 • دیابت
 • زمانی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد که به دلیل بیماری های ضعف سیستم ایمنی مانند HIV یا ایدز به خطر می افتد.
 • رابطه جنسی مقعد نیز ابتلا به آبسه مقعد را در زنان و مردان افزایش می دهد.
 • شیمی درمانی در زمان حال یا اخیرا
 • استفاده از داروی پردنیزول یا بقیه استروئیدها
 • یبوست
 • اسهال
 • کودکان کم سن و سال یا کودکانی که سابقه شقاق مقعد داشته باشند برای ابتلا به آبسه مقعدی در معرض خطر بیشتری هستند. شکاف مقعدی در کودکانی که سابقه یبوست دارند رخ می دهد.

راه حل های جلوگیری از آبسه مقعدی

برای جلوگیری از ایجاد آبسه مقعدی راه های زیادی شناخته نشده است اما با انجام کارهای زیر می توانید از آن جلوگیری کنید:

 • درمان سریع هرگونه عفونت در بدن
 • محافظت در برابر STI ها
 • برای جلوگیری از ابتلا به STI که باعث ایجاد آبسه مقعدی نیز می شود، بهتر است در هنگام رابطه جنسی مقدماتی از کاندوم استفاده شود.
 • بهداشت خوب و پاکیزگی در ناحیه مقعد

دقت کنید که آبسه مقعدی عوارضی در پی دارد ولی قابل درمان است. بهتر است در همان ابتدای مشاهده آن به دکتر مراجعه کنید.

درمان آبسه مقعدی

اولین اصل درمان انواع آبسه به خصوص آبسه مقعدی درناژ و تخلیه آبسه است. مسلما با مصرف دارو و پماد آبسه مقعدی نمی توانید به درمان قطعی این بیماری دست یابید. بهتر است این تخلیه با لیزر انجام شود. زیرا ناحیه مقعد ناحیه فعالی است و ترمیم سریع و برش ظریف برای درمان آبسه مقعدی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین لیزر آبسه مقعدی بهترین روش و کم عارضه ترین روش درمان آبسه مقعدی است.

پس از طی مرحله تخلیه و خشک کردن آبسه مقعدی متخصص جراحی عمومی و لیزر برای بیمار دارو و پماد مناسب تجویز می کند. با رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف مایعات و غذاهای پر فیبر می توانید دفع مدفوع راحتی داشته باشید و از بروز یبوست جلوگیری کنید. بعد از عمل جراحی آبسه صورت گرفته پزشک معالج به شدت توصیه می کند که یبوست نگیرید و داروها و آنتی بیوتیک های تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

سوالات رایج آبسه مقعدی

1-برای درمان آبسه مقعدی به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

برای درمان آبسه مقعدی باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. زیرا اصول اولیه درمان این بیماری تخلیه و درناژ و در واقع جراحی آبسه مقعدی می باشد.  به همین منظور توصیه می شود به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا بهترین خدمات درمانی را برای این منظور دریافت کنید.

2-آیا درمان دارویی آبسه مقعدی امکان پذیر است؟

درمان دارویی آبسه مقعدی یک روش کمکی و موقت است و درمان قطعی این بیماری محسوب نمی شود. برای رسیدن به یک درمان مطلوب باید آبسه توسط جراح تخلیه شود. احتمالا قبل و بعد از جراحی آبسه مقعدی برای بیمار آنتی بیوتیک و یا پماد آبسه مقعدی جهت تکمیل فرآیند درمان تجویز می شود.

3-در صورتی که آبسه مقعدی بترکد چه باید کنیم؟

در صورت ترکیدن و سر باز کردن آبسه مقعدی باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا عمل جراحی تخلیه و خشک کردن آبسه را انجام دهند. همچنین نشستن در لگن آب گرم برای التیام درد و التهاب بسیار موثر است. در مواقعی که عفونت شدید باشد متخصص برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

4-بهترین راه درمان آبسه مقعدی چیست؟

بهترین راه و روش درمان آبسه مقعدی تخلیه و درناژ آن با لیزر پرتوان است. برای این منظور به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه فرمایید. بهترین درمان آبسه مقعدی درمانی است که عود نداشته باشد و دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد. با لیزر می توانید به این دو هدف اصلی درمان آبسه مقعدی دست یابید.

5-آیا آبسه مقعدی خود به خود درمان می شود؟

اگر آبسه ها سطحی باشند در مدت زمان کوتاهی سریعا بهبود می یابند. اما آبسه هایی که با دردی پیش رونده بروز می کنند و عمقی هستند حتما به مداخله پزشکی نیازمند می باشند. متخصص جراحی آبسه را تخلیه و خشک می کند و بلافاصله درد پیش رونده و طاقت فرسای آبسه فروکش می کند. دقت کنید که آبسه مقعدی را نباید خودتان دستکاری کنید.

6-آیا آبسه مقعدی با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

ناحیه مقعد ناحیه فعالی است و نباید بیماری های این ناحیه را به حال خود رها کرد. در صورتی که آبسه مقعدی سطحی باشد ممکن است با دارو و آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز می کند وضعیت شما بهبود یابد. اما تخلیه و جراحی آبسه مقعدی یک امر ضروری برای درمان قطعی این بیماری است. بسته به وسعت و عمق آبسه مقعدی شرایط عمل جراحی و یا لیزر آبسه نیز متفاوت خواهد بود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

12 دیدگاه برای “آبسه مقعدی چیست

 1. Avatar محمد تاجیک گفت:

  با سلام .دختر من شکمش مدتی کار نکرده و بعد از آن .به اندازه یک نخود کنار مخرج بیرون زدگی پیدا کرده .چکار کنم .

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   اگر مشکل یبوست را حل کنید ظرف یک هفته باید برجستگی رفع شود در غیر این صورت باید دارو مصرف کنند. در هر صورت چون کودکان کمتر در اینباره حرف می زنند و اگر درد یا خونریزی داشته باشند ممکن است خجالت بکشند و به شما توضیح ندهند بهتر است توسط متخصص جراحی ویزیت شوند تا از بهبودی کامل ایشان مطمئن شوید

 2. Avatar سیاوش گفت:

  خانم دکتر من یک برآمدگی کبود رنگ کنار مقعدم بیرون زده که خیلی داغ و دردناکه به نظرتون این آبسه مقعدی هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هموروئید ترومبوزه شده باشید. همچنین اگر عفونت و ترشح داشته باشید می تواند آبسه مقعدی نیز باشد. به هر حال از یک متخصص جراحی و لیزر وقت معاینه بگیرید.

 3. Avatar سیاوش گفت:

  سلام خانم دکتر ممکنه رابطه مقعدی باعث آبسه مقعدی بشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله ممکن است بعد از بروز فشار و حتی زخم در ناحیه مقعد آبسه مقعدی در این ناحیه بروز کند. به شدت از رابطه مقعدی پرهیز کنید.

 4. Avatar Sina گفت:

  سلام من فک کنم آبسه مقعدی گرفتم دردش خیلی زیاد نیست ولی روم نمیشه برم دکتر جراحیم تا حالا انجام ندادم به نظرم زشتم هست واسه همچین چیزی جراحی کنی چی کار کنم حالا سرپایی نمیشه کاریش کرد؟🙂

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه بفرمایید. با مراجعه دیرهنگام برای درمان آبسه مقعدی ممکن است در زمان نامناسب مجبور شوید به طور اورژانسی درمان شوید. در این مواقع ممکن است دسترسی به متخصص نداشته باشید و درمان مناسبی دریافت نکنید و دچار عوارض گوناگون شوید. بنابراین درمان آبسه مقعدی را جدی بگیرید و سریعا اقدام کنید.

 5. Avatar محمد گفت:

  سلام.من هفته ی پیش به آبسه ی مقعدی دچار شدم و خودش بعد سه چهار روز بعد از نشستن داخل آب گرم فروکش کرد و الان دوباره دوجا درومده باید چکار کنم به نظرتون؟خیلی دردناک هم نیستن.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا برای تخلیه و درناژ آبسه اقدام کنند. در صورت عدم درمان به موقع ممکن است دچار عوارضی مثل فیستول مقعدی شوید.

 6. Avatar آرشان گفت:

  سلام خانم دکتر درد پائین مقعد بدون برآمدگی فقط وقتی لمس میکنی انگار اون قسمت خیلی سفت شده همراه با درده وقتی بعد از عادت مزاج درد و سفتی اون قسمت خیلی کم میشه یعنی قبل عادت مزاج به انداز دو سه سانتیمتر چسبیده به پائین مقعد به سمت بیضه سفت میشه بعد از عادت مزاج به اندازی نیم سانت تا یک سانت البته وقتی روی توالت فرنگی میشینم اون اندازه تو حالت ایستاده مشخص نمیشه ببخشید ولی داخل عادت مزاج کمی خون روشن و قرمز رنگ هست وقتی دراز میکشم درد نداره ولی وقتی میشنیم درد داره عفونت یا بوی بدی هم نداره تو این شرایط کرونایی هم نمیشه رفت دکتر خانم دکتر ممنون میشم اگه راه درمان خانگی داره بگید خدانگهدار

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شرایط ویزیت از راه دور را در این سایت مطالعه کنید. احتمالا دچار هموروئید داخلی و حتی شقاق شده اید. اما حتما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی ویزیت شوید تا وضعیت شما کاملا بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *