آبسه

آبسه مقعدی چیست

آبسه مقعدی چیست تصویر و آناتومی

آبسه مقعدی به نام های آبسه آنورکتال، آبسه دورانی یا بیرونی هم شناخته می شود. این آبسه مجاور مقعد است و زمانی ایجاد می شود که یک حفره در مقعد پر از چرک شود. آبسه مقعدی باعث ایجاد درد شدید، خستگی، تب و ترشحات رکتوم می شود.

آبسه مقعدی اغلب به صورت پراکنده است. هرچند موقعیت های خاصی خطر مبتلا شدن به این بیماری را افزایش می دهند، مانند : دیابت، بیماری های کرون و رکتال، درمان کورتون، هموروئید و شقاق و فیستول مقعدی.

تخلیه آبسه
تخلیه و درناژ آبسه مقعدی از اصول اولیه درمان این بیماری است

وقتی آبسه مقعدی بهبود نمی یابد و شکافی روی سطح پوست باز می شود، می تواند باعث ایجاد فیستول های مقعدی دردناک شود. در صورتی که این آبسه بهبود پیدا نکند باعث ایجاد درد زیادی می شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

انواع آبسه مقعدی

آبسه های آنورکتال با توجه به مکان آناتومیکی آن ها طبقه بندی می شوند که موارد زیر رایج ترین هستند:

 1. آبسه دورانی
 2. آبسه ایسکئورکتال
 3. آبسه supralevator

در میان موارد بالا، آبسه دورانی رایج ترین نوع است که 60% موارد مربوط به آبسه مقعدی را شامل می شود. آبسه دورانی مجموعه های سطحی از مواد چرکی است که زیر پوست کانال مقعد قرار دارد. آبسه ایسکئورکتال زمانی که قسمتی از اسفنکتر مقعد خارجی به فضای ایسکئورکتال منتقل شود، تشکیل می شود.

علائم وجود آبسه مقعدی

شایع ترین علامت وجود آبسه مقعدی، درد مداوم در ناحیه دورانی مقعد است. درد ممکن است دردناک یا کسل کننده باشد. درد معمولا همراه تورم در ناحیه مقعد است. در هنگامی که فرد حرکات روده ای داشته باشد درد زیادتر می شود و بعد از آن کمتر خواهد شد.

علائم دیگر آبسه مقعدی شامل مواردی مثل یبوست، تخلیه روده، تب و لرز بر اثر عفونت، وجود توده قابل لمس در نزدیکی مقعد که قرمز، متورم و براق است. همچنین ترشحات رکتال یا خونریزی همراه با تورم و حساسیت پوست اطراف مقعد از دیگر علائم آبسه مقعدی می باشد. این گروه از بیماران معمولا با خستگی و مشکل در دفع ادرار مواجه می باشند.

بیماری آبسه مقعدی ممکن است بسیار دردناک شود و طی چند روز علائم بدتری داشته باشد. درد در این مورد ممکن است ابتدا پراکنده و محدود باشد اما به مرور یک درد ثابت برتر شود و با تغییر وضعیت بدن مثل ایستادن، نشستن، چرخیدن و… شدیدتر نیز بشود. توجه داشته باشید که هرچند از علائم آبسه مقعدی درد حین حرکات روده ای است، اما همیشه هم این گونه نیست.

گاهی نیز ممکن است آبسه مقعدی عمیق تر در روده رخ دهد که بیشتر در افرادی که بیماری التهابی روده دارند اتفاق می افتد. این مورد می تواند باعث ایجاد درد یا ناراحتی در ناحیه شکمی شود. در کودکان بیشتر علائم ناراحتی یا درد وجود دارد. همچنین توده یا گره ای اطراف مقعد مشاهده یا احساس می شود.

تشخیص آبسه مقعدی

علت ایجاد آبسه مقعدی چیست؟

آبسه ها معمولا به دلیل تجمع عفونت با چگالی زیاد باکتری های رایجی در دستگاه گوارش هستند که به دلایل مختلف ممکن است در یک مکان جمع شده باشند. اگر آبسه های مقعدی درمان نشوند به احتمال زیاد در قسمت های دیگر بدن مانند لوزه، رکتوم و کشاله ران نیز پخش می شوند. در صورت درمان نکردن آبسه ها می توانند تبدیل به عفونت عمومی در بدن شوند که به درمان طولانی مدت نیاز دارند.

مواردی که می توانند باعث ایجاد آبسه مقعدی شوند را در ادامه آورده ایم.

 • ممکن است غده مقعد مسدود شده باشد.
 • ممکن است به دلیل یک عفونت مقاربتی ایجاد شود.
 • یک بیماری التهابی روده مثل بیماری کرون که باعث می شود بدن به بافت سالم حمله کند.
 • دیابت
 • زمانی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد که به دلیل بیماری های ضعف سیستم ایمنی مانند HIV یا ایدز به خطر می افتد.
 • رابطه جنسی مقعد نیز ابتلا به آبسه مقعد را در زنان و مردان افزایش می دهد.
 • شیمی درمانی در زمان حال یا اخیرا
 • استفاده از داروی پردنیزول یا بقیه استروئیدها
 • یبوست
 • اسهال
 • کودکان کم سن و سال یا کودکانی که سابقه شقاق مقعد داشته باشند برای ابتلا به آبسه مقعدی در معرض خطر بیشتری هستند. شکاف مقعدی در کودکانی که سابقه یبوست دارند رخ می دهد.

راه حل های جلوگیری از آبسه مقعدی

برای جلوگیری از ایجاد آبسه مقعدی راه های زیادی شناخته نشده است اما با انجام کارهای زیر می توانید از آن جلوگیری کنید:

 • درمان سریع هرگونه عفونت در بدن
 • محافظت در برابر STI ها
 • برای جلوگیری از ابتلا به STI که باعث ایجاد آبسه مقعدی نیز می شود، بهتر است در هنگام رابطه جنسی مقدماتی از کاندوم استفاده شود.
 • بهداشت خوب و پاکیزگی در ناحیه مقعد

دقت کنید که آبسه مقعدی عوارضی در پی دارد ولی قابل درمان است. بهتر است در همان ابتدای مشاهده آن به دکتر مراجعه کنید.

درمان آبسه مقعدی

اولین اصل درمان انواع آبسه به خصوص آبسه مقعدی درناژ و تخلیه آبسه است. مسلما با مصرف دارو و پماد آبسه مقعدی نمی توانید به درمان قطعی این بیماری دست یابید. بهتر است این تخلیه با لیزر انجام شود. زیرا ناحیه مقعد ناحیه فعالی است و ترمیم سریع و برش ظریف برای درمان آبسه مقعدی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین لیزر آبسه مقعدی بهترین روش و کم عارضه ترین روش درمان آبسه مقعدی است.

پس از طی مرحله تخلیه و خشک کردن آبسه مقعدی متخصص جراحی عمومی و لیزر برای بیمار دارو و پماد مناسب تجویز می کند. با رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف مایعات و غذاهای پر فیبر می توانید دفع مدفوع راحتی داشته باشید و از بروز یبوست جلوگیری کنید. بعد از عمل جراحی آبسه صورت گرفته پزشک معالج به شدت توصیه می کند که یبوست نگیرید و داروها و آنتی بیوتیک های تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

سوالات رایج آبسه مقعدی

1-برای درمان آبسه مقعدی به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

برای درمان آبسه مقعدی باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. زیرا اصول اولیه درمان این بیماری تخلیه و درناژ و در واقع جراحی آبسه مقعدی می باشد.  به همین منظور توصیه می شود به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا بهترین خدمات درمانی را برای این منظور دریافت کنید.

2-آیا درمان دارویی آبسه مقعدی امکان پذیر است؟

درمان دارویی آبسه مقعدی یک روش کمکی و موقت است و درمان قطعی این بیماری محسوب نمی شود. برای رسیدن به یک درمان مطلوب باید آبسه توسط جراح تخلیه شود. احتمالا قبل و بعد از جراحی آبسه مقعدی برای بیمار آنتی بیوتیک و یا پماد آبسه مقعدی جهت تکمیل فرآیند درمان تجویز می شود.

3-در صورتی که آبسه مقعدی بترکد چه باید کنیم؟

در صورت ترکیدن و سر باز کردن آبسه مقعدی باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا عمل جراحی تخلیه و خشک کردن آبسه را انجام دهند. همچنین نشستن در لگن آب گرم برای التیام درد و التهاب بسیار موثر است. در مواقعی که عفونت شدید باشد متخصص برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

4-بهترین راه درمان آبسه مقعدی چیست؟

بهترین راه و روش درمان آبسه مقعدی تخلیه و درناژ آن با لیزر پرتوان است. برای این منظور به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه فرمایید. بهترین درمان آبسه مقعدی درمانی است که عود نداشته باشد و دوره نقاهت کوتاهی داشته باشد. با لیزر می توانید به این دو هدف اصلی درمان آبسه مقعدی دست یابید.

5-آیا آبسه مقعدی خود به خود درمان می شود؟

اگر آبسه ها سطحی باشند در مدت زمان کوتاهی سریعا بهبود می یابند. اما آبسه هایی که با دردی پیش رونده بروز می کنند و عمقی هستند حتما به مداخله پزشکی نیازمند می باشند. متخصص جراحی آبسه را تخلیه و خشک می کند و بلافاصله درد پیش رونده و طاقت فرسای آبسه فروکش می کند. دقت کنید که آبسه مقعدی را نباید خودتان دستکاری کنید.

6-آیا آبسه مقعدی با آنتی بیوتیک درمان می شود؟

ناحیه مقعد ناحیه فعالی است و نباید بیماری های این ناحیه را به حال خود رها کرد. در صورتی که آبسه مقعدی سطحی باشد ممکن است با دارو و آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز می کند وضعیت شما بهبود یابد. اما تخلیه و جراحی آبسه مقعدی یک امر ضروری برای درمان قطعی این بیماری است. بسته به وسعت و عمق آبسه مقعدی شرایط عمل جراحی و یا لیزر آبسه نیز متفاوت خواهد بود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

83 دیدگاه برای “آبسه مقعدی چیست

 1. محمد تاجیک گفت:

  با سلام .دختر من شکمش مدتی کار نکرده و بعد از آن .به اندازه یک نخود کنار مخرج بیرون زدگی پیدا کرده .چکار کنم .

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   اگر مشکل یبوست را حل کنید ظرف یک هفته باید برجستگی رفع شود در غیر این صورت باید دارو مصرف کنند. در هر صورت چون کودکان کمتر در اینباره حرف می زنند و اگر درد یا خونریزی داشته باشند ممکن است خجالت بکشند و به شما توضیح ندهند بهتر است توسط متخصص جراحی ویزیت شوند تا از بهبودی کامل ایشان مطمئن شوید

 2. سیاوش گفت:

  خانم دکتر من یک برآمدگی کبود رنگ کنار مقعدم بیرون زده که خیلی داغ و دردناکه به نظرتون این آبسه مقعدی هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هموروئید ترومبوزه شده باشید. همچنین اگر عفونت و ترشح داشته باشید می تواند آبسه مقعدی نیز باشد. به هر حال از یک متخصص جراحی و لیزر وقت معاینه بگیرید.

 3. سیاوش گفت:

  سلام خانم دکتر ممکنه رابطه مقعدی باعث آبسه مقعدی بشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله ممکن است بعد از بروز فشار و حتی زخم در ناحیه مقعد آبسه مقعدی در این ناحیه بروز کند. به شدت از رابطه مقعدی پرهیز کنید.

 4. Sina گفت:

  سلام من فک کنم آبسه مقعدی گرفتم دردش خیلی زیاد نیست ولی روم نمیشه برم دکتر جراحیم تا حالا انجام ندادم به نظرم زشتم هست واسه همچین چیزی جراحی کنی چی کار کنم حالا سرپایی نمیشه کاریش کرد؟?

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه بفرمایید. با مراجعه دیرهنگام برای درمان آبسه مقعدی ممکن است در زمان نامناسب مجبور شوید به طور اورژانسی درمان شوید. در این مواقع ممکن است دسترسی به متخصص نداشته باشید و درمان مناسبی دریافت نکنید و دچار عوارض گوناگون شوید. بنابراین درمان آبسه مقعدی را جدی بگیرید و سریعا اقدام کنید.

 5. محمد گفت:

  سلام.من هفته ی پیش به آبسه ی مقعدی دچار شدم و خودش بعد سه چهار روز بعد از نشستن داخل آب گرم فروکش کرد و الان دوباره دوجا درومده باید چکار کنم به نظرتون؟خیلی دردناک هم نیستن.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا برای تخلیه و درناژ آبسه اقدام کنند. در صورت عدم درمان به موقع ممکن است دچار عوارضی مثل فیستول مقعدی شوید.

 6. آرشان گفت:

  سلام خانم دکتر درد پائین مقعد بدون برآمدگی فقط وقتی لمس میکنی انگار اون قسمت خیلی سفت شده همراه با درده وقتی بعد از عادت مزاج درد و سفتی اون قسمت خیلی کم میشه یعنی قبل عادت مزاج به انداز دو سه سانتیمتر چسبیده به پائین مقعد به سمت بیضه سفت میشه بعد از عادت مزاج به اندازی نیم سانت تا یک سانت البته وقتی روی توالت فرنگی میشینم اون اندازه تو حالت ایستاده مشخص نمیشه ببخشید ولی داخل عادت مزاج کمی خون روشن و قرمز رنگ هست وقتی دراز میکشم درد نداره ولی وقتی میشنیم درد داره عفونت یا بوی بدی هم نداره تو این شرایط کرونایی هم نمیشه رفت دکتر خانم دکتر ممنون میشم اگه راه درمان خانگی داره بگید خدانگهدار

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شرایط ویزیت از راه دور را در این سایت مطالعه کنید. احتمالا دچار هموروئید داخلی و حتی شقاق شده اید. اما حتما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی ویزیت شوید تا وضعیت شما کاملا بررسی شود.

 7. ابوالفضل گفت:

  سلام خانم دکتر من یک هفته هست یبوست گرفتم ۲بار به سختی وبازور تخلیه داشتم امروز یک ناحیه از مقعدم باد کرده داخلش حالت قوضروفی هست که درد داره مشکل من آبسه هست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید. ممکن است آبسه یا شقاق مقعدی باشد. در مواقعی که بیش از 3 روز است که اجابت مزاج نداشته اید از یک پرستار یا بهیار برای انجام عمل تنقیه کمک بگیرید تا دچار چنین عوارضی نشوید.

   1. ابوالفضل گفت:

    ممنون خانم دکتر

    1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

     متشکرم

 8. قصری گفت:

  سلام من دیروز عمل کردم صبح تا حالا مدفوع سیاه هست موردی نداره

  1. سلام بیماران ما قبل از جراحی و لیزر از شیاف بیزاکودیل استفاده می کنند و تا 24 ساعت نیازی به دفع مدفوع ندارند. پس از آن هم با توجه به رژیم غذایی مناسبی که برای آنها تجویز می شود مدفوع نرم و نرمالی دارند. ممکن است چند قطره جزئی خون نیز بعد از دفع مدفوع مشاهده شود. رنگ تیره مدفوع می تواند ناشی از یبوست یا مصرف قرص آهن و یا هر نوع خوراکی دیگر باشد. همچنین می تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد. در هر صورت این مورد را با جراح معالج خود در میان بگذارید.

 9. majidi گفت:

  سلام‌ خانم دکتر سعادتی ،یک سوالی داشتم من ۵روز پیش عمل جراحی باز ابسه پری آنال در بیمارستان انجام دادم البته سونوگرافی انجام دادم گفتن ابعادش تقریبا ۵سی سی بودببخشید قدر نارنگی بزرگ شده بود ،سوالم اینه چرا ترشحاتم زیاد شده بعد ۵روز خونابه پس میده به دکتر جراحم گفتم گفت طبیعی چون خیلی قسمت جراحی باز میشه خواهشا نظرتونو بگید

  1. سلام بدون معاینه بیمار نمی توان نظر داد اما این وضعیت برای بیمارانی که آبسه مقعدی بزرگی یا متعددی داشته اند معمولا پیش می آید. آبسه های متعدد و مزمن ممکن است منجر به بروز فیستول مقعدی هم شوند که ترشح زیادی را به همراه دارد.

 10. گلستانی گفت:

  سلام چند روزی هست که آبسه مقعد های گرفتم و دیروز خودش سر باز کرد و چرکش ریخت حالا دکتر برم یا نه چون الان خوب شده درد ندارم

  1. سلام بله حتما به متخصص مراجعه کنید تا روند درناژ آبسه را به طور صحیح برای شما انجام دهند. در غیر این صورت آبسه مقعدی مجدد عود می کند و ممکن است با عارضه فیستول مقعدی بازگردد.

 11. سارا گفت:

  سلام خانم دکتر،۲ روز پیش از پودر دپی استفاده کردم برای ناحیه اطراف مقعد و الان نزدیک مقعد یه برآمدگی قرمز و حین تماس دردناک وجود دارد،به نظرتون جوش میتونه باشه؟باید به دکتر مراجعه کنم؟
  مشکل شقاق هم داشتم که آخرای درمان با کرم و شیاف هست میتونه این برآمدگی مربوط به همین شقاق باشه؟

  1. سلام احتمالا با کرم موبر به پوست و بافت ناحیه مقعد آسیب وارد کرده اید. به علاوه استفاده از پماد و داروهای مربوط به شقاق می تواند منجر به بروز حساسیت نیز بشود. با پزشک معالج خود تماس بگیرید تا در صورت نیاز داروهای شما را عوض کنند. به علاوه ناحیه را با کمی روغن نارگیل یا زیتون چرب کنید.

 12. Ali گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید . یهویی از صبح تا ظهر تو چند ساعت یه دونه کنار مقعدم پیدا شد امکان داره ابسه باشه چکار کنم . میشه که ابسه مقعدی باشه

  1. سلام آبسه معمولا همراه با درد شدید است. احتمال هموروئید بیشتر است.

 13. محمد گفت:

  با سلام، بعد از جراحی آبسه مقعدی تا چند روز ترشحات خارج میشه ، و آیا باید روی محل جراحی باز باشه یا گاز استریل گذاشت،؟ در کل بعد از عمل باید چه کرد؟با تشکر

  1. سلام بستگی به روش جراحی و وسعت آبسه دارد. مدت زمان بهبودی را از جراح معالج خود سوال کنید. مراقبت بعد از جراحی آبسه بر پایه تمیز نگهداشتن ناحیه، نداشتن یبوست و فشار نیاوردن به ناحیه عمل است.

 14. شقایق گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید دخترم ۶ماهشه قسمت بالای باسنش تقریبا کنار استخوان دنبالچه سمت راست وقتی دست میزنی یک چیزی ب اندازه آبنبات سفت هست و قرمزه خیلی بچه اذیت هستش ب پشت که میزاری خودشو بالا میده دردش میاد وبچه بادستش میخارونه میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم تشکر

  1. سلام به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. اگر این توده در دهانه و نزدیکی مقعد باشد احتمال آبسه مقعدی و اگر بالاتر و در انتهای دنبالچه باشد احتمال کیست مویی وجود دارد. در هر صورت باید جراحی و تخلیه و درناژ شود و مراقب باشید که کودک به آن دست نزند که تحریک نشود.

 15. مینا گفت:

  سلام من سه هفته پیش عمل فیستول به روش جراحی باز انجام دادم.امروز کنار مقعدم درد احساس کردم یه قسمتش بادکرده و درد میکنه این چند روز هم ترشح چرک و عفونت داشتم ولی از ناحیه جراحی . این قسمت متورم با فاصله کمی از قسمت جراحی قرار داره.ایا امکان ابسه هست

  1. سلام بله امکان دارد که آبسه یا عفونت باشد. زیرا لازم است بعد از جراحی علائم بیمار رو به بهبودی باشد نه این که تشدید شود. با جراح معالج خود تماس بگیرید.

 16. سینا ف گفت:

  سلام خانم دکتر من شقاق دارم ولی الان چن روزه کل باسن سمت چپم ورم کرده البته کلش نه اینکه یک نقطه . حالا اینقدر ورمش زیاده گه دو روزه نمیتونم اجابت مزاج کنم . حالا به نظر شما این ابسه هستش با این حجم

  1. سلام احتمال عفونی شدن زخم شقاق و بروز آبسه مقعدی بسیار زیاد است. سریعا به متخصص مراجعه کنید تا در روزهای آینده مجبور نشوید اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنید. به خصوص در این شرایط کرونا که پذیرش بیماران اورژانسی هم به کندی پیش می رود.

 17. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود یک سال و نیم هست که دچار بیماری کولیت روده شدم در همان زمان یک آبسه دقیقا نزدیک به مقعد زدم ورم که کرد بسیار بسیار درد داشت حتی موقع بلند شدن دستم رو میگرفتن رفتم دکتر که تخلیه کنه موقع رفتن خودش سر باز کرد و چرک و خون اومد و تا الان هم نرفتم برای درمان سرش همینجوری بازه و چرک هم میاد یه یک ماهی میشه فهمیدم دو سانت بالاتر غده ای اندازه تیله تشکیل شده موقعی که فشار میدم ازش چرک میزنه بیرون اگر میشه لطفا راهنمایی چیکار کنم و به کجا مراجعه کنم و این چه مدل آبسه ای هست

  1. سلام احتمالا به دلیل عدم درمان آبسه مقعدی به طور اصولی دچار عارضه فیستول مقعدی شده اید. به یک متخصص مراجعه کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید.

 18. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من الان سه روزه ک برجستگی بالای معقدم ایجاد شده چی هست و خطرش چیه درد خیلی زیاده

  1. سلام احتمالا آبسه یا کیست مویی همراه با آبسه است. اگر درمان نشود ممکن است عفونت در کل بدن منتشر شود. در صورت تخلیه غیراصولی آبسه و عفونت امکان عود مجدد و فیستوله شدن آن نیز زیاد است. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه بفرمایید و از خوددرمانی پرهیز کنید.

 19. توحید گفت:

  سلام و خسته نباشید
  خانم دکتر من پری شب عمل ابسه داشتم دکتر جراح فرمودند ریشه ابسه یافت نشد و احتمالا درون روده ها باشد فرمودند Mri باید بدی تا ریشه مشخص شود و دوباره عمل بکنی
  و لوله ای را در محل بخیه قرار دادند تا عفونت ها خارج شوند الان ابسه تخلیه شده ولی همچنان ترشح و درد دارم،البته درد بابت عمل ولی با لیزر عمل نکردند

  1. سلام احتمالا دچار فیستول مقعدی نیز می باشید. با جراح معالج خود در ارتباط باشید و طبق دستورات ایشان عمل کنید.

 20. توحید گفت:

  ادامه پیام قبل:
  البته یادم رفت بگم من چند سال کولیت روده یا سندروم تحریک پذیر دارم و چند سری هست که این ابسه متورم میشود و حتی ۴ سال پیش عمل کردم که فقط تخلیه شد ابسه ولی مجددا بعد ۴ سال رشد کرد و عمل کردم میشه کاملا و واضح توضیح دهید مشکل من چی هست و باید چکار کنم

  1. ام آر آی را در یک مرکز معتبر انجام دهید. وضعیت شما کاملا مشخص خواهد شد. بابت سندرم روده تحریک پذیر نیز تحت نظر متخصص باشید.

 21. babak گفت:

  تقریبا یک سال از جراحی ابسه مقعدی مگیذره ولی ترشحات کمی داشت بعد از یکسال چند روزه ترشحات زیاد شده و بوی بسیار بدیم داره!

  1. سلام بیمار شما عود کرده است. آبسه مقعدی مزمن و مکرر عوارضی مثل فیستول مقعدی را به وجود می آورد که لازم است سریعا پی گیری شود.

 22. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید عموی بنده سرطان روده بزرگ داره الان کنار مقعدش ابسه کرده و دکترا فقط بهش پماد تجویز میکنن که بعضیاشون یبوست اوره واسش چکار باید بکنم خیلی درد میکشه

  1. سلام آبسه مقعدی لازم است که تخلیه و درناژ شود. استفاده از غذای پرفیبر و ملین و مصرف آب فراوان برای جلوگیری از یبوست کمک کننده است.

   1. حسین گفت:

    سلام خانم دکترجسارتا بنده حدودا یک ماه پیش عمل بواسیر وشقاق داشتم بالیزر چند روز بعد ازعمل ابسه مقعدی دراوردم وچند روز بعدش خودش ترکید وزمانی که سرویس میرم ازاون چرک ومدفوع خارج میشود ودهانه ان باز است ومرتب حمام وداخل لگن بتادین ومرتب باشامپو بچه شستشومیدم ودارو ها هم استفاده میکنم حالاسوال بنده از این هست خانم دکترعزیز نیاز بخیه یا عمل دارد یا خیر چون به به اندازه یه نخود مجددا ورم کرده باتشکر فراوان

    1. سلام بواسیر و شقاق خود به خود درمان نمی شود و اگر درمان نشود عوارضی مثل آبسه مقعدی و فیستول مقعدی را بروز می دهد. حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 23. حامد گفت:

  سلام خانم دکتر،وقتتون بخیر.
  بنده یک چندروزی هست که دانه ای به شکل تاول که وسط آن یک دانه سیاه وجود دارد.
  میخواستم ببینم این چیست. اگر جواب بدید ممنون میشم.

  1. سلام اگر توده همراه با درد است احتمال آبسه مقعدی وجود دارد. در غیر این صورت کیست مویی نیز می تواند باشد. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 24. حامد گفت:

  این دانه روی دهانه مقعد قرار دارد

 25. کاوه گفت:

  با سلام.
  مدت سه چهار ماه بود که مدام خارش مقعد داشتم .. گاهی خوب میشد و گاهی بعد از یکی دو هفته مجدد به سراغم می یومد ..
  خودم احساس میکنم از نشستن های زیاد روی صندلی هستش که چون درس میخونم ، گاهی تا 10-15 ساعت تحرک خاصی ندارم .
  این چند روزه ، متوجه شدم دفع مدفوعم با درده خون ، اطراف مقعد رو که فشار میدادم دستم خونی می شد ( احساس میکردم از زیر پوست بود اون خونه ) …. و بعد خارش کمی کمتر میشد.
  رفتم دکتر عمومی ، گفت ممکنه هموروئید باشه ، پماد آنتی هموروئید و قرص ملین تجویز کرد ، و دارم استفاده میکنم ….
  چند روزه خون ندیدم ، شاید به علت ملین باشه ، اما دیگه مثل سابق به دیواره روده فشار وارد نمیشه …

  اما مشکلم حالا ، ترشح مقعده ، خیلی خیلی کمه ، اما تا مینشینم روی صندلی و یک دفعه تکون میخودم ، احساس سردی میکنم که داره سرازیر میشه و لباس زیرمو که نگاه میکنم میبینم خیلی کم خیس شده ….
  خیلی نگرانم .. لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز می شود. برای نشستن از یک رینگ یا بالش نرم استفاده کنید و هر 20 دقیقه وضعیت نشستن خود را تغییر دهید.

 26. حسین پرنیان گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من الان دور ۴ یا ۵ که یک‌ماه یبار کنار مقعدم باد میکنه و بعد ۲ ۳ روز تخلیه میشه، دکتر عمومی رفتم قرص و آمپول تاثیری نداشت الان چیکار کنم

  1. سلام اگر آبسه مقعدی به طور اصولی توسط متخصص جراحی تخلیه و درناژ نشود مجدد عود می کند. عود مکرر آبسه مقعدی نیز منجر به بروز فیستول مقعدی می شود. این مورد را به طور اصولی و تخصصی پی گیری بفرمایید.

 27. امیرحسین گفت:

  سلام وقت تون بخیر. من چند روزی هست که به اندازه یک نخود دچار آبسه مقعدی شدم. وقتی اسفنگتر خارجی مو که آزادی هست منقبض میکنم ی درد خیلی خیلی کمی حس میکنم. در هنگام مدفوع هم اصلا دردی ندارم. تا حالا سابقه هیچ نوع بیماری ای رو هم نداشتم

  1. سلام برای تشخیص دقیق بیماری از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. آبسه مقعدی همراه با درد بسیار شدید می باشد.

 28. سعید امانی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، چند روز پیش دچار یبوست شده بودم و بعد از رفتن دستشویی ، متوجه یه برآمدگی کوچیک توی حدودا نیم سانت داخل خروجی مقعدم شدم ، اندازه ش کوچیکه و زخم یا… هم نداره . و درد هم نداره ، و فقط هنگام شستن و با دست گذاشتن روش معلوم میشه(تقریبا حالتش مث غده های چربی که زیرپوستن هست) ، واقعا ممنون میشم اگه لطف کنین و راهنماییم کنین

  1. سلام با توجه به این که درد ندارید احتمال بروز هموروئید بالاست. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز شود. مراقب باشید مجدد یبوست نگیرید.

 29. رضا گفت:

  سلام روز همه دوستان بخیر من ابسه معقدی زده بودم خوشبختانه الان دارم بهتر میشم ن دکتری رفتم ن لیزری و ن جراحی که خودمو عذاب بدم دکتر من این روشو انجام دادم جواب هم گرفتم بنظر شما این ابسه بوده یا چیز دیگه دقیقا جای که مدفوع انجام میشه ….ابسه زده بودم یه جوش ریز کاری نداشتم بزرگ شده اندازه یه نخود شاید هم بیشتر خون ازش بیرون اومد رفتم داروخانه کپسول آموکسی سیلین گرفتم 8ساعتی یه دونه خوردم در زمان اون 8ساعت خودمو با صابون شستم خوب 30ثانیه بعد اب کشی با دستمال خشک کردم با بتادین ضد عفونی دباره 8ساعت بعد همون کارو انجام دادم خدایا شکرت تو 3روز همون ابسه خیلی خیلی کوچیک شده دیگه اذیتم نمیکنه داره از بین میره بهبود یافته دکتر میشه ابسه باشه یا چیز دیگه

  1. سلام اگر یک جوش ساده و سطحی باشد با دارو درمان می شود (لازم است دارو، به خصوص آنتی بیوتیک از متخصص دریافت شود). اما آبسه مقعدی لازم است حتما به طور اصولی تخلیه و درناژ (خشک) شود. در غیر این صورت مجدد با شدت بیشتری عود می کند. عود بیش از اندازه آبسه نیز منجر به بروز فیستول مقعدی می شود. بنابراین حتما به یک متخصص مراجعه کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید زیرا ابتلا به فیستول مقعدی و عارضه دار شدن آبسه ارزش این همه دردسر را ندارد. درضمن اگر آبسه مقعدی خود به خود بترکد باز هم باید به متخصص مراجعه کنید زیرا این ناحیه آلوده و فعال است و تا درناژ کامل آبسه بهبودی حاصل نمی شود.

 30. yeganeh گفت:

  سلام روزتون بخیر خانم دکتر من امروز متوجه شدم که یک دونه ی نسبتا ریزی در مقعدم زده شده و راستش من سیزده سالمه و نمیدونم باید چیکار کنم خودش خوب نمیشهه؟امیدوارم راه خلی باشه چون اصلا دلم نمیخواد به دکتر برم😦😭

  1. سلام متاسفانه بدون ویزیت بیمار نمی توان تشخیص قطعی و درمان صحیح را اعلام کرد. می توانید از مطب وقت ویزیت آنلاین بیماران راه دور بگیرید. بعد از ویزیت راهکار درمان مناسب برای شما تجویز می شود. اگر یبوست یا اسهال دارید حتما درمان آن را با رژیم غذایی مناسب پی گیری کنید.

 31. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من به طور ناگهانی سه روزه بیرون زدگی پیدا کردم سوزش خیلی زیادی داشت کم کم بهتر شده از دیروز ترشح خون ابی ازش حس میکنم.
  پماد انتی هموروئید و روغن داخل کپسول ویتامینEرا بهش میزنم
  دچار ابسه شده ام یا هموروئید ترومبوزهست؟؟
  برای درمانش چه کاری انجام بدم؟؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد. خوددرمانی نکنید و تا زمان رسیدن نوبت ویزیت از لگن آب گرم برای تسکین درد و بیرون زدگی استفاده کنید و ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید. به شدت مراقب باشید که یبوست یا اسهال نگیرید. درمان آبسه مقعدی و هموروئید متفاوت است و حتما باید تشخیص و درمان توسط متخصص انجام شود.

 32. محمد گفت:

  سلام خانوم دکتر من امروز متوجه یک چیزی شبیه به جوش کمی بزرگ به رنگ آبی مایل به بنفش در کنار مقعدم شدم بعضی موقع ها کمی درد داره چیست و باید چه کار کنم؟

  1. سلام احتمالا مبتلا به هموروئید ترومبوزه شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 33. محمد گفت:

  سلام من دیروز متوجه شدم که یک چیز چوش مانندی که اندازه ی یک نخود هست در کنار مقعدم زده بوی بد نداره ولی بعضی موقع ها یکمی درد داره من باید چه کار کنم آیا می شه تو خونه این مشکل رو حلش کنم

  1. سلام ناحیه مقعد ناحیه حساس و فعالی است و بهتر است تا بدتر نشدن اوضاع این توده به یک متخصص مراجعه کنید. از خوددرمانی پرهیز کنید و فقط مراقب باشید یبوست و اسهال نداشته باشید.

 34. محمد گفت:

  سلام من این مشکل را به یک دکتر داروساز که در داروخانه کار می کرد گفتم بهم پماد انتی هیمورءید و یک شربت که برای یبوست هست داد پماد را یک هفته روزی ۲ بار استفاده کردم و شربت را هم تا الان ۲۴ بار خوردم ولی هنوز ان برامدگی هست درزم این برامدگی کبود رنگ نیست و اندازه ی یک ادس شاید کمی بزرگتر است تا به حال هنگام دفع مدفوع خونی دیده نشده و بوی بد نمی ده بعضی وقت های خیلی کم خارش می کنه و درد نداره چه جوری می توانم بفهمم که یبوستم خوب شده دیروز دچار اسهال شدم من باید چه کار کنم؟

  1. سلام شما نباید برای مشکلات و بیماری های مقعدی به پزشک داروخانه مراجعه کنید. از یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید تا درمان تخصصی برای شما انجام شود. اگر مبتلا به آبسه مقعدی باشید با دارو درمان نمی شوید و لازم است هرچه سریعتر آبسه تخلیه و خشک شود. هرچه روند درمان اصولی آبسه را به تاخیر بیاندازید احتمال عارضه دار شدن و تبدیل شدن آبسه به فیستول مقعدی وجود دارد. 50 درصد آبسه ها به فیستول تبدیل می شوند و این درصد بسیار بالاست. بنابراین برای درمان آبسه زمان را از دست ندهید.

   1. محمد گفت:

    سلام من پیش یک دکتر رفتم گفت که یبوست داری ممکنه این برامدگی برای یبوست باشه

    1. یبوست مزمن منجر به بروز التهاب مقعدی، هموروئید و دیگر بیماری های نشیمنگاه می شود.

     1. محمد گفت:

      ممنون از یک دکتر متخصص جراح عمومی با تجربه وقت گرفتم

     2. بسیار عالی سلامت باشید.

 35. Ayuobsoltanian گفت:

  من آبسه دارم روم نمشه برم دکتر سیر بخورم حل میشه

  1. آبسه حتما باید توسط متخصص و با یک روش اصولی تخلیه و خشک شود و مصرف سیر و نگهداری های خانگی فقط از شدت درد یا پیشرفت بیماری کمی می کاهد. اگر آبسه به طور اصولی درمان نشود منجر به بروز عوارض گوناگونی مثل فیستول مقعدی می شود. این بیماری را جدی بگیرید و حتما به متخصص مراجعه کنید.

 36. احمد درفشدار گفت:

  سلام در داخل مقعد من يک توده زير پوست به اندازه يک گندم پيدا شده که با لمس آن کمي درد دارد. هيچ علائم ديگري ندارم ايا لازم است براي معالجه آن اقدام کنم و اگ لازم است چه نوع درماني را پيشنهاد مي کنيد
  با سپاس فراوان

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید شده باشید. ناحیه را دستکاری نکنید و خوددرمانی نکنید و از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. حتما رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید و بعد از هر اجابت مزاج نیز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 37. علی گفت:

  سلام خسته نباشید من یه چند روزیه کنار مقعدم یه قسمتی متورم شده مثل اینکه خونابه توشع ولی نه درد داره نه چیزی مثل یه جوش سرسیاه میمونه تو ایترنت سرچ کردم رسیدم یه آبسه نمیدونم درسته یا یه جوشه البته اصلا قیافش به جوش نمیخوره چون تغیربا میشه گفت خونابه … توش وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام ممکن است آبسه یا هموروئید ترومبوزه باشد. بدون معاینه بیمار نمی توان تشخیص داد. از یک متخصص یا مطب من وقت ویزیت بگیرید و پی گیر درمان باشد. حتی اگر این توده خود به خود تخلیه شد مراجعه به متخصص را به تاخیر نیاندازید. نشستن در لگن آب گرم و شستوشوی روزانه ناحیه نیز بسیار به شما توصیه می شود.

 38. علی گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من یکهفته بعدازعمل دیسک کمر به علت اسهال شدید دچار شقاق وآبسه مقعدی شدم با مراجعه به جراح عمومی ایشان گفتند چون نمیتوانم به پشت بخوابم داروی سیپرو و پماد لیدوکایین و استامنوفن دادن.
  سوال داشتم آیا بااین داروها خوب میشم یانه؟
  درد عمل یک طرف در آبسه هم یک طرف امانم رو بریده

  1. سلام در اولین فرصت لازم است برای لیزر یا عمل جراحی آبسه مراجعه کنید و طی این مدت طبق دستور پزشک معالج عمل کنید. آبسه مقعدی خود به خود یا با مصرف دارو درمان نمی شود و برای درمان قطعی لازم است توسط جراح تخلیه و درناژ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *