هموروئید

انواع هموروئید

انواع هموروئید

انواع هموروئید یا انواع بواسیر، اگر شما با درد و ناراحتی هموروئید مواجه هستید، مهم است بدانید که به کدامیک از دو انواع هموروئید مبتلا هستید. بنابراین می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد نحوه درمان آنها بگیرید. هموروئید یا بواسیر به دو دسته اصلی داخلی و خارجی تقسیم می شود و هر کدام به نوبه خود به درجات و انواع مختلفی تقسیم می شوند. در اینجا با مفاهیم مربوط به هموروئید زیر آشنا خواهید شد

 • هموروئید داخلی
 • هموروئید خارجی
 • هموروئید پرولاپس
 • هموروئید ترومبوزه

هموروئید داخلی یا بواسیر داخلی

این هموروئید ها بالای خط دندانه ای مقعد دیده می شوند. در قسمت فوقانی تر با اندودرم و در قسمت پایین تر با پوست پوشیده شده اند. هر دو قسمت به درد و حرارت حساس هستند از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خونریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر یا هموروئید تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود. این افتادگی بواسیر هموروئید پرولاپس هم گفته می شود. هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای است و با اپی تلیوم ستونی پوشانده شده و رسپتورهای درد ندارد.

انواع هموروئید داخلی

درجات هموروئید داخلی بر اساس درجه پرولاپس یا بیرون زدگی

انواع هموروئید داخلی در سال ۱۹۸۵ به ۴ دسته بر اساس درجه پرولاپس یا بیرون زدگی تقسیم شدند

 • درجه اول:فقط خون ریزی دارد و بیرون زدگی ندارد
 • درجه دوم: خون ریزی و بیرون زدگی دارد و بیرون زدگی خودبخود جا می رود
 • درجه سوم:بیرون زدگی فقط با فشار دست جا می رود
 • درجه چهارم:بیرون زدگی حتی با فشار دست هم جا نمی رود

هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید خارجی بعد از خط دندانه ای مقعد برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام هموروئید ترومبوزه رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی موجب درد و سوزش و خارش شدید مقعد می شود.

هموروئید ترومبوزه و هموروئید داخلی

در سمت راست هموروئید ترومبوزه خارجی با کبودی و التهاب مشاهده می شود و در سمت چپ هموورئید داخلی که پرولاپس شده و از دهانه مقعد بیرون زده است را مشاهده می کنید.

هموروئید ترومبوزه

ممکن است هموروئید ترومبوزه در داخل و یا خارج خط دندانه ای مقعد ایجاد شود. همورویید های ترومبوزه که بصورت برآمدگی کبود رنگ و دردناک در آندودرم دیده می شوند, 48 تا 72 ساعت اول درد شدید و ناراحت کننده ایجاد می کنند و بعد از خونریزی و یا جذب شدن خون لخته شده در آن درد کاهش می یابد. در صورتی که بیمار در مرحله ابتدایی مراجعه نماید بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه هموروئیدکتومی با لیزر می باشد.

روش هموروئیدکتومی در واقع برداشتن و تخلیه لخته هموروئید ترومبوزه است و پیشنهاد می شود حتما با لیزر برداشته شود یا با تابش لیزر تحلیل رود. زیرا عمل جراحی باز هموروئید ترومبوزه دوره نقاهت طولانی تری دارد و بیمار درد زیادی را متحمل می شود. با توجه به تشخیص پزشک بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه یکی از دو روش لیزر درمانی آن و یا برداشتن لخته (هموروئید کتومی) با لیزر پرتوان است.

هموروئید ترومبوزه

چه زمانی برای معالجه هموروئید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد رکتال بعد از دو روز همچنان ادامه داشته باشد
 • درد و یا ترشحات شدید باشد
 • بافتی از مقعد بیرون زده باشد و علی رغم درمان های خانگی و مصرف دارو پس از گذشت ۳ تا ۷ روز بهبودی حاصل نشده باشد.
 • زائده ای در داخل مقعد ملتهب و دردناک باشد و پس از یک هفته درمان خانگی و مصرف دارو بهبودی حاصل نشده باشد

درمان انواع هموروئید

راه ها و روش های متعددی برای درمان هموروئید با درجات متفاوت وجود دارد.  در درمان انواع هموروئید به این موضوع توجه کنید که استفاده از داروهای ضد درد و پمادهای ضد هموروئید تنها برای مدت کوتاهی روش درمانی مناسب محسوب می شوند.

برای مثال توصیه می شود در اوایل بروز بیماری که شما مشکوک شده اید که به هموروئید مبتلا شده اید از روش های درمان خانگی هموروئید استفاده کنید اما این روش را تا یک هفته انتخاب کنید در صورتی که رو به بهبودی رفتید و علائم هموروئید رو به کاهش گذاشت می توانید یک هفته دیگر از روش درمان خانگی استفاده کنید و این نشان دهنده این است که درجه بیماری شما شدید نبوده و نسبت به درمان خانگی پاسخ مثبت داده است اما اگر بهبودی حاصل نشد و حتی علائم تشدید شد سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و از انجام اقدامات قبلی خودداری کنید. همچنین ویزیت شدن توسط یک متخصص جراحی عمومی و لیزر می تواند به تشخیص هموروئید و نوع آن کمک کند.

پس از این که به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کردید در صورتی که احتمال درمان با دارو وجود داشته باشد به مدت یک هفته تا ۱۰ روز روش دارو درمانی را برای شما انتخاب خواهد کرد که در اکثر مواقع پاسخ خوبی می دهد و دیگر نیازی به جراحی نیست.

انواع هموروئید

متاسفانه اکثر افرادی که مراجعه می کنند جزو گروه اولی که ذکر شد نیستند و مشاهده می شود که شخص ماه ها و حتی سال هاست که با انواع هموروئید درگیر است و اقدام درمانی مناسبی برای درمان بیماری انجام نداده است و حتی مزمن شدن بیماری منجر به بروز انواع دیگری از بیماری های نشیمنگاه شده. در این مواقع یک هفته دارو درمانی برای بیماری انجام می شود که معمولا پاسخ مناسبی نمی دهد و بیمار به عمل جراحی ارجاع داده می شود. برخی افراد نیز با عمل جراحی سنتی با تیغ جراحی پاسخ مناسبی نمی گیرند و حتما باید با لیزر جراحی شوند. با لیزر انواع هموروئید و بیماری های نشیمنگاه را همزمان در یک جلسه  می توان درمان کرد. اما نسبت به دیگر روش ها و جراحی با تیغ و کوتر بسیار گران تر است اما مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار زیاد است و افراد جراحی با لیزر را در هر شرایطی انتخاب می کنند.

سوالات متداول انواع هموروئید

1-شکل ظاهری انواع همروئید به چه صورت است؟

هموروئید خارجی را به راحتی می توان با یک معاینه سطحی به راحتی تشخیص داد. این هموروئید به صورت یک بالشتک گوشت مانند می باشد. در صورتی که هموروئید ترومبوز شده باشد این بالشتک کبود و داغ خواهد بود. تشخیص هموروئید داخلی درجه 4 نیز با یک معاینه سطحی امکانپذیر است. به صورت یک گوشت اضافه و بدون درد است که گاها خونریزی می کند. هموورئید داخلی درجه 3 گاهی بیرون می زند. اما هموروئید داخلی درجه 1 و 2 را نمی توان با چشم دید و بیمار یک برجستگی و توده را به خصوص در هنگام دفع احساس می کند.

2-چه بیماری هایی می تواند با هموروئید اشتباه گرفته شود؟

گاها زگیل تناسلی و حتی شقاق توسط بیماران به اشتباه هموورئید تلقی می شود. حتی آبسه مقعدی و یا شقاق مقعد که یک پارگی و زخم در این ناحیه است ممکن است با هموروئید اشتباه گرفته شود. گاها بیمار خونریزی هایی از دهانه مقعد را مشاهده می کند که احتمال می دهد هموروئید داخلی باشد. اما این خونریزی می تواند به دلیل پولیپ های روده و یا توده های خوش خیم و حتی بدخیم در ناحیه مقعد و روده باشد. بنابراین به محض مشاهده هرگونه خونریزی و یا احساس برجستگی در ناحیه مقعد به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

3-آیا انواع هموروئید را می توان با لیزر درمان کرد؟

دو نوع لیزر برای درمان هموروئید وجود دارد که بسته به نوع هموروئید کاربردی خواهد بود. عمده انواع هموروئید را می توان با لیزر پرتوان دی اکسید کربن جراحی و خارج کرد. بدون این که به بافت سالم اطراف آسیبی برسد . همچنین درمان و جراحی انواع هموروئید با لیزر عوارض جراحی های سنتی باز با تیغ و کوتر را به حداقل می رساند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

8 دیدگاه برای “انواع هموروئید

 1. Avatar کبری گفت:

  سلام خانم دکتر من یک ماهه عمل همورئید با تیغ انحام دادم خونریزی دارم علتش چیه؟یکی از عواملش به یبوست بستگی نداره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   ممکن است تا 2 ماه بعد از جراحی چند قطره خون ببینید که طبیعی است. در صورتی که این خونریزی بر اثر یبوست باشد باید رسیدگی و کنترل شود در غیر این صورت بروز یبوست منجر به عود هموروئید می شود.

 2. Avatar سحر گفت:

  سلام من ی زائده گوشتی تو قسمت مقعد دارم خیلی شبیه بواسیره ولی نه درد دارم نه خونریزی نه خارش نه هیچکدوم از علائمی ک نوشتید من هیچکدوم از علائم بواسیر یا شقاقو ندارم فقط قسمت مقعدم ی خرده تیره شده و اون زائده هرچندوقت ی بار بزرگتر میشه الان خیلی وقته ک اون زائده اونجاست ولی من پیگیر نشدم تا الان چون ب تازگی داره بزرگ میشه و بخاطر ظاهر بزرگش بود ک متوجهش شدم من باید چیکار کنم ممنون میشم جوابمو بدید خیلی نگرانم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا وضعیت شما را از لحاظ وجود تومورها و پلیپ ها و غیره بررسی کنند. همچنین می توانید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری و یا حضوری هماهنگ کنید.

 3. Avatar شیدا گفت:

  با سلام خانمی هستم ۳۹ ساله که چندین سال است کولیت اولسروز و هموروئید و شقاق دارم.
  در حال حاضر هموروئید ام درجه چهار شده و بیرون زدگی شدید داره و خون ریزی
  آیا در حال حاضر امکان جراحی با لیزر وجود دارد
  چون تورم و بیرون زندگی بسیار شدید است

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر برای معاینه تشریف بیاورید مطب

 4. Avatar سهیلا گفت:

  سلام اگر هموروئید درجه 4 با آبسه مقعدی و شقاق هم باشد میشه همه را تو یه جلسه لیزر کرد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله به طور معمول انواع بیماری های مقعد را می توان در یک جلسه و با لیزر پرتوان درمان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *