بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

انواع هموروئید

انواع هموروئید

انواع هموروئید یا انواع بواسیر، اگر شما با درد و ناراحتی هموروئید مواجه هستید، مهم است بدانید که به کدامیک از دو انواع هموروئید مبتلا هستید. بنابراین می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد نحوه درمان آنها بگیرید. هموروئید یا بواسیر به دو دسته اصلی داخلی و خارجی تقسیم می شود و هر کدام به نوبه خود به درجات و انواع مختلفی تقسیم می شوند. در اینجا با مفاهیم مربوط به هموروئید زیر آشنا خواهید شد

 • هموروئید داخلی
 • هموروئید خارجی
 • هموروئید پرولاپس
 • هموروئید ترومبوزه

هموروئید داخلی یا بواسیر داخلی

این هموروئید ها بالای خط دندانه ای مقعد دیده می شوند. در قسمت فوقانی تر با اندودرم و در قسمت پایین تر با پوست پوشیده شده اند. هر دو قسمت به درد و حرارت حساس هستند از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خونریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر یا هموروئید تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود. این افتادگی بواسیر هموروئید پرولاپس هم گفته می شود. هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای است و با اپی تلیوم ستونی پوشانده شده و رسپتورهای درد ندارد.

انواع هموروئید داخلی

درجات هموروئید داخلی بر اساس درجه پرولاپس یا بیرون زدگی

انواع هموروئید داخلی در سال ۱۹۸۵ به ۴ دسته بر اساس درجه پرولاپس یا بیرون زدگی تقسیم شدند

 • درجه اول:فقط خون ریزی دارد و بیرون زدگی ندارد
 • درجه دوم: خون ریزی و بیرون زدگی دارد و بیرون زدگی خودبخود جا می رود
 • درجه سوم:بیرون زدگی فقط با فشار دست جا می رود
 • درجه چهارم:بیرون زدگی حتی با فشار دست هم جا نمی رود

هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

بواسیر یا هموروئید خارجی بعد از خط دندانه ای مقعد برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام هموروئید ترومبوزه رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی موجب درد و سوزش و خارش شدید مقعد می شود.

هموروئید ترومبوزه و هموروئید داخلی

در سمت راست هموروئید ترومبوزه خارجی با کبودی و التهاب مشاهده می شود و در سمت چپ هموورئید داخلی که پرولاپس شده و از دهانه مقعد بیرون زده است را مشاهده می کنید.

هموروئید ترومبوزه

ممکن است هموروئید ترومبوزه در داخل و یا خارج خط دندانه ای مقعد ایجاد شود. همورویید های ترومبوزه که بصورت برآمدگی کبود رنگ و دردناک در آندودرم دیده می شوند, 48 تا 72 ساعت اول درد شدید و ناراحت کننده ایجاد می کنند و بعد از خونریزی و یا جذب شدن خون لخته شده در آن درد کاهش می یابد. در صورتی که بیمار در مرحله ابتدایی مراجعه نماید بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه هموروئیدکتومی با لیزر می باشد.

روش هموروئیدکتومی در واقع برداشتن و تخلیه لخته هموروئید ترومبوزه است و پیشنهاد می شود حتما با لیزر برداشته شود یا با تابش لیزر تحلیل رود. زیرا عمل جراحی باز هموروئید ترومبوزه دوره نقاهت طولانی تری دارد و بیمار درد زیادی را متحمل می شود. با توجه به تشخیص پزشک بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه یکی از دو روش لیزر درمانی آن و یا برداشتن لخته (هموروئید کتومی) با لیزر پرتوان است.

هموروئید ترومبوزه

چه زمانی برای معالجه هموروئید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد رکتال بعد از دو روز همچنان ادامه داشته باشد
 • درد و یا ترشحات شدید باشد
 • بافتی از مقعد بیرون زده باشد و علی رغم درمان های خانگی و مصرف دارو پس از گذشت ۳ تا ۷ روز بهبودی حاصل نشده باشد.
 • زائده ای در داخل مقعد ملتهب و دردناک باشد و پس از یک هفته درمان خانگی و مصرف دارو بهبودی حاصل نشده باشد

درمان انواع هموروئید

راه ها و روش های متعددی برای درمان هموروئید با درجات متفاوت وجود دارد. در درمان انواع هموروئید به این موضوع توجه کنید که استفاده از داروهای ضد درد و پمادهای ضد هموروئید تنها برای مدت کوتاهی روش درمانی مناسب محسوب می شوند.

برای مثال توصیه می شود در اوایل بروز بیماری که شما مشکوک شده اید که به هموروئید مبتلا شده اید از روش های درمان خانگی هموروئید استفاده کنید اما این روش را تا یک هفته انتخاب کنید در صورتی که رو به بهبودی رفتید و علائم هموروئید رو به کاهش گذاشت می توانید یک هفته دیگر از روش درمان خانگی استفاده کنید و این نشان دهنده این است که درجه بیماری شما شدید نبوده و نسبت به درمان خانگی پاسخ مثبت داده است اما اگر بهبودی حاصل نشد و حتی علائم تشدید شد سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و از انجام اقدامات قبلی خودداری کنید. همچنین ویزیت شدن توسط یک متخصص جراحی عمومی و لیزر می تواند به تشخیص هموروئید و نوع آن کمک کند.

پس از این که به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کردید در صورتی که احتمال درمان با دارو وجود داشته باشد به مدت یک هفته تا ۱۰ روز روش دارو درمانی را برای شما انتخاب خواهد کرد که در اکثر مواقع پاسخ خوبی می دهد و دیگر نیازی به جراحی نیست.

انواع هموروئید

متاسفانه اکثر افرادی که مراجعه می کنند جزو گروه اولی که ذکر شد نیستند و مشاهده می شود که شخص ماه ها و حتی سال هاست که با انواع هموروئید درگیر است و اقدام درمانی مناسبی برای درمان بیماری انجام نداده است و حتی مزمن شدن بیماری منجر به بروز انواع دیگری از بیماری های نشیمنگاه شده. در این مواقع یک هفته دارو درمانی برای بیماری انجام می شود که معمولا پاسخ مناسبی نمی دهد و بیمار به عمل جراحی ارجاع داده می شود. برخی افراد نیز با عمل جراحی سنتی با تیغ جراحی پاسخ مناسبی نمی گیرند و حتما باید با لیزر جراحی شوند. با لیزر انواع هموروئید و بیماری های نشیمنگاه را همزمان در یک جلسه می توان درمان کرد. اما نسبت به دیگر روش ها و جراحی با تیغ و کوتر بسیار گران تر است اما مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار زیاد است و افراد جراحی با لیزر را در هر شرایطی انتخاب می کنند.

سوالات متداول انواع هموروئید

1-شکل ظاهری انواع هموروئید به چه صورت است؟

هموروئید خارجی را به راحتی می توان با یک معاینه سطحی به راحتی تشخیص داد. این هموروئید به صورت یک بالشتک گوشت مانند می باشد. در صورتی که هموروئید ترومبوز شده باشد این بالشتک کبود و داغ خواهد بود. تشخیص هموروئید داخلی درجه 4 نیز با یک معاینه سطحی امکانپذیر است. به صورت یک گوشت اضافه و بدون درد است که گاها خونریزی می کند. هموورئید داخلی درجه 3 گاهی بیرون می زند. اما هموروئید داخلی درجه 1 و 2 را نمی توان با چشم دید و بیمار یک برجستگی و توده را به خصوص در هنگام دفع احساس می کند.

2-چه بیماری هایی می تواند با هموروئید اشتباه گرفته شود؟

گاها زگیل تناسلی و حتی شقاق توسط بیماران به اشتباه هموورئید تلقی می شود. حتی آبسه مقعدی و یا شقاق مقعد که یک پارگی و زخم در این ناحیه است ممکن است با هموروئید اشتباه گرفته شود. گاها بیمار خونریزی هایی از دهانه مقعد را مشاهده می کند که احتمال می دهد هموروئید داخلی باشد. اما این خونریزی می تواند به دلیل پولیپ های روده و یا توده های خوش خیم و حتی بدخیم در ناحیه مقعد و روده باشد. بنابراین به محض مشاهده هرگونه خونریزی و یا احساس برجستگی در ناحیه مقعد به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

3-آیا انواع هموروئید را می توان با لیزر درمان کرد؟

دو نوع لیزر برای درمان هموروئید وجود دارد که بسته به نوع هموروئید کاربردی خواهد بود. عمده انواع هموروئید را می توان با لیزر پرتوان دی اکسید کربن جراحی و خارج کرد. بدون این که به بافت سالم اطراف آسیبی برسد . همچنین درمان و جراحی انواع هموروئید با لیزر عوارض جراحی های سنتی باز با تیغ و کوتر را به حداقل می رساند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

44 دیدگاه برای “انواع هموروئید

 1. Avatar photoکبری گفت:

  سلام خانم دکتر من یک ماهه عمل همورئید با تیغ انحام دادم خونریزی دارم علتش چیه؟یکی از عواملش به یبوست بستگی نداره؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   ممکن است تا 2 ماه بعد از جراحی چند قطره خون ببینید که طبیعی است. در صورتی که این خونریزی بر اثر یبوست باشد باید رسیدگی و کنترل شود در غیر این صورت بروز یبوست منجر به عود هموروئید می شود.

 2. Avatar photoسحر گفت:

  سلام من ی زائده گوشتی تو قسمت مقعد دارم خیلی شبیه بواسیره ولی نه درد دارم نه خونریزی نه خارش نه هیچکدوم از علائمی ک نوشتید من هیچکدوم از علائم بواسیر یا شقاقو ندارم فقط قسمت مقعدم ی خرده تیره شده و اون زائده هرچندوقت ی بار بزرگتر میشه الان خیلی وقته ک اون زائده اونجاست ولی من پیگیر نشدم تا الان چون ب تازگی داره بزرگ میشه و بخاطر ظاهر بزرگش بود ک متوجهش شدم من باید چیکار کنم ممنون میشم جوابمو بدید خیلی نگرانم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا وضعیت شما را از لحاظ وجود تومورها و پلیپ ها و غیره بررسی کنند. همچنین می توانید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری و یا حضوری هماهنگ کنید.

 3. Avatar photoشیدا گفت:

  با سلام خانمی هستم ۳۹ ساله که چندین سال است کولیت اولسروز و هموروئید و شقاق دارم.
  در حال حاضر هموروئید ام درجه چهار شده و بیرون زدگی شدید داره و خون ریزی
  آیا در حال حاضر امکان جراحی با لیزر وجود دارد
  چون تورم و بیرون زندگی بسیار شدید است

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر برای معاینه تشریف بیاورید مطب

 4. Avatar photoسهیلا گفت:

  سلام اگر هموروئید درجه 4 با آبسه مقعدی و شقاق هم باشد میشه همه را تو یه جلسه لیزر کرد

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله به طور معمول انواع بیماری های مقعد را می توان در یک جلسه و با لیزر پرتوان درمان کرد.

 5. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام خانم دکتر من بعد از یه اجابت مزاج یه توده در لبه سمت چپ مقعدم دراومد که یکم درد داشت البته الان خیلی کم شده ولی علائم دیگه ندارم ضمنا از شیاف انتی همورویید و روزی ۴ بار از وان آب گرم استفاده میکنم میخواستم بدونم همورویید هست یا نه؟ و ممکنه در خانه درمان بسه؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد که هموروئید باشد. اما توصیه می کنم حتما یک وقت ویزیت بگیرید تا برای شما داروی قوی و مناسب تجویز شود تا دچار عوارض و عود نشوید. مزمن شدن بیماری های مقعد معمولا عوارض زیادی به همراه دارد.

 6. Avatar photoرمضانعلی گفت:

  با سلام و با عرض معذرت خانم دکتر من از قبل از عید تا کنون بدلیل هموروئید دچار درد و خونریزی هستم مخصوصاً هنگام ابتدای دفع که بعلت سفت بودن این مشکل ایجاد میشود. چند روز پیش هم کولونوسکپی کردم و جز هموروئید از نوع درجه 1 مشکل دیگری نداشتم. می شود لطفاً راهنمایی بفرمایید آیا با عمل لیزر میشود مشکل را حل کرد. و تاکنون از داروهای رکتول، ام جی باریج و …. استفاده کردم. از اینکه وقت شما را گرفتم عذرخواهی میکنم.

  1. سلام معمولا این نوع هموروئید را با داروی قوی و به جا و با مراقبت های خانگی هموروئید درمان می کنیم. از خوددرمانی پرهیز کنید زیرا ممکن است وضعیت شما را بدتر کند. اگر تهران تشریف ندارید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت درمان مناسب برای شما تجویز خواهد شد.

 7. Avatar photoZ گفت:

  سلام وقت بخیر بعداز زایمان همورویید پشت معقداست وحلاپنج سال ازعمل هم زایمان وهم عمل همورویید گدشته حلا قصدبارداری دارم ومی خوا ستم از شما سوال بپرسم که باردارباشم ایاهمورویددوباره امکان بازگشت داره؟!

  1. سلام قبل از اقدام به بارداری به یک متخصص مراجعه کنید. اگر در حال حاضر اثری از بیماری هموروئید نباشد احتمال بازگشت کم است و یا به شدت قبل نخواهد بود.

 8. Avatar photoA گفت:

  سلام .عذر میخوام من پارسال شهریور ماه یه خونریزی مقعدی داشتم که فقط همون یه بار بود تا امسال اردیبهشت که تو یه روز چندین بار خونریزی داشتم مجدد یک ماه بعد هم یه بار موقع دفع خونریزی اتفاق افتاد دکتر که رفتم اصلا متوجه بیرون زدگی نشده بودم یعنی احساس میکردم اندازه یه عدس و طبیعی هست بنابراین مطرح نکردم و دکتر هم کلونسکوپی نوشتن انجام ندادم.اما برگشتم با آینه تو حالت توالت نکاه کردم دیدم یه زاءده ای کم کم پایین میاد و بعد دفع مجدد بالا میره تا حدی که کمی از نوک اون بیرون می مونه ،الان ده روزه یه پماد همورویید رو جا و یه روغن کوهان شتر از دارو خونه گیاهی استفاده میکنم اما تغییر فاحش در اندازه اون نمیبینم در ضمن نه درد و نه خونریزی نداشتم این مدت چون خیلی یبس هم نبودم ،خواهشا راهنمایی کنید چون واقعا از جراحی سنتی میترسم و لیزر هم هزینه ندارم.شرمنده خیلی طولانی شد

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه دو شده اید که اگر به موقع اقدام کنید و داروی مناسب مصرف کنید نیازی به لیزر هموروئید یا جراحی نخواهد بود. اما دقت کنید که از خود درمانی پرهیز کنید و حتما به یک متخصص ماهر جهت معاینه و تجویز دارو مراجعه کنید.

 9. Avatar photoامیر گفت:

  سلام خانوم دکتر من چند وقتی هست ک چیزی شبیه ب بواسیر دارم
  میخواستم بدونم اگه بواسیر نباشه و از پماد ام جی استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام بله، اصولا متخصص بر اساس فیزیولوژی بدن بیمار و نوع بیماری دارو تجویز می نماید و پمادهای ناحیه مقعد اگر به موقع و به جا استفاده نشوند می توانند منجر به تشدید بیماری و بروز عوارض شوند.

 10. Avatar photoیوسف شادی گفت:

  سلام خانم دکتر…
  ببخشید من چند روزی درگیر هموروئید بیرونی شدم.البته عوارضی که دارم نشون دهنده ی نوع بیرونی اون هست.میخواستم ببینم هزینه ی عمل لیزر چقدر میشه ؟؟؟ و اصولاً در این مرحله میشه لیزر درمانی کرد…؟؟؟

  1. سلام هزینه دقیق لیزر هموروئید بعد از ویزیت بیمار اعلام می شود. من لیزر هموروئید را برای انواع آن با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام می دهم. لیزر درمانی با لیزر کم توان معمولا به تنهایی کاربردی در درمان این بیماری ندارد و لازم است به عنوان روش مکمل استفاده شود.

 11. Avatar photoنیلو گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من چندسالی میشه که هموروئید بیرون زده از نوع ۴ دارم
  با لیزر پرتوان قابل درمان و لیزر کردن هستش؟؟
  یا فقط جراحی؟؟

  1. بله اگر مشکل خاص دیگری وجود نداشته باشد می توان با لیزر پرتوان درمان شما را انجام داد.

 12. Avatar photoزهره گفت:

  سلام دکترمن چندوقت پیش دچاریبوست شدید شدم بعدبارژیم غذایی بهترشدم احساس میکنم دچارشقاق شدم بعد چندوقت رومدفوع ی خلط سیاه که کش میاددیدم الان مقدارش بیشتر شده این میتونه از شقاق باشه

  1. معمولا شقاق با علامت خونریزی و سوزش مشخص می شود احتمالا به هموروئید و حتی عفونت در ناحیه مقعد مبتلا شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 13. Avatar photoامین گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من چند سالی هست که هموروئید داخلی فکر کنم دارم و موقع اجابت مزاج میزنه بیرون و بعد یا خودش برمیگرده یا با انگشت میزنم که برگرده، ولی هر دو هفته یا یک ماه خونریزی شدید بدون درد دارم و تاحالا هم اذیت نشدم، ولی تازگی رفتم آزمایش کلی دادم دکتر بهم گفت سطح آهن بدنت خیلی اومده پایین و به دکتر گفتم که خونریزی دارم اونم برام کلونوسکپی نوشت که برم انجام بدم، حالا میخواستم شما راهنماییم کنین خیلی نگران هستم هنوزم نوبتم نشده برای کلونوسکپی.

  1. احتمال زیاد به هموروئید داخلی با درجه افتادگی 3 مبتلا شده اید. توصیه می کنم برای لیزر هموورئید اقدام نمایید. یکی از عوارض هموروئید بروز کم خونی و کمبود آهن می باشد.

 14. Avatar photok گفت:

  ببخشید من حس میکنم بواسیر خارجی دارم قبلا هم یه بار اینجوری شده بودم خیلی زود رفع شد و نمی دونستم اصلا چیه این دفه نزدیک یه هفته این جوری درد داشتم بعدش یهو حس کردم یه چیزی ظاهر شده درگیرش شدم یعنی بواسیره

  1. لازم است معاینه شوید. احتمال بواسیر یا هموروئید وجود دارد.

  2. Avatar photoاسعدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر من چند سالی هست که یه تیکه گوشتی از مقعدم بیرون زده اگر آب،سبزیجات کم بخورم موقع دفع مدفوع درد و خونریزی دارم،ولی وقتی مصرف آب و سبزیجاتم خوب میشه درد و خونریزی ندارم آیا نیاز به عمل دارم یا با دارو رفع میشه

   1. معمولا هموروئید داخلی بیرون زده با دارو درمان نمی شود و لیزر هموروئید یا عمل جراحی هموروئید به بیمار پیشنهاد می شود. بعد از ویزیت بیمار می توان تشخیص و درمان قطعی را اعلام نمود.

 15. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر. از شیراز تماس می گیرم. چند سال قبل خونریزی داشتم کلونوسکپی انجام دادم گفتند هموروئید است . شیاف و پماد دادند خونریزی خوب شد .چند سال است مشکلی نداشتم حدود 40 روز قبل کرونا مثبت شد که چون گوارشی بود دوباره خونریزی ایجاد شد که با پماد دوباره خونریزی قطع شد . ولی خارش و سوزش دارم . فکر کنم نوع 3 باشد چون بعد از دستشویی بیرون می آید و با فشار دست به داخل می رود.
  1- چون از شهرستان باید بیام آیا در یک جلسه درمان می شود؟
  2- آیا بعد از لیزر امکان مسافرت و نشستن در هواپیما را دارم؟
  3- چقدر شانس درمان کامل وجود دارد؟
  4- هزینه عمل چقدر است؟

  1. 1-اگر قبل از تشریف فرمایی ویزیت آنلاین بگیرید هماهنگی های لازم انجام می شود و می توانید در اولین مراجعه برای لیزر هموروئید در یک جلسه اقدام نمایید.
   2-بهتر است یک روز در تهران بمانید و یا به طور درازکش بازگردید زیرا بعد از بی حسی نباید راه بروید یا بنشینید در غیر این صورت دچار سر درد می شوید.
   3-من لیزر هموروئید را تضمینی انجام می دهم. اگر امکان درمان با لیزر برای بیماری وجود نداشته باشد این عمل را انجام نمی دهم.
   4-هزینه دقیق بعد از ویزیت حضوری یا آنلاین اعلام می شود. حدود هزینه را هم می توانید تلفنی از مطب سوال کنید.

 16. Avatar photoAmir گفت:

  سلام خانم دکتر من ۵ ماه پیش عمل هموروئید با لیزر انجام دادم حدودا یه ماه حالم خوب بود ولی دوباره درد شروع شد ولی نه به حالت قبل از عمل در ضمن توده بالشتک مانند هم دوباره بعد از اجابت مزاج دارم
  نمی دونم دیگه چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید……..

  1. اگر علت هموروئید برطرف نشود مسلما بعد از لیزر هم دچار عود خواهید شد. اگر علت هموروئید یبوست باشد و بعد از لیزر درمان یبوست را انجام ندهید مسلما بیماری شما از ناحیه دیگری از مقعد عود خواهد کرد.

 17. Avatar photoعلی گفت:

  سلام خانم دکتر
  خانمم چند سال پیش هموروئید شدید داشت.جراحی سنتی کرد و عمل ناموفق بود.رفته رفته بدتر شد و الان عود کرده و هر بار میره دستشویی گریه میکنه و بیرون زدگی درجه ۲ پیدا کرده.آیا لیزر جواب میده؟!
  .

  1. لازم است معاینه شوند. لیزر هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن برای انواع این بیماری کاربرد دارد مگر این که بیمار مشکلات پیش بینی نشده دیگری هم داشته باشد.

 18. Avatar photoافشین گفت:

  سلام خدمت خانوم دکتر
  من یه چند روزی هست انتهای رکتوم یه زایده مثل کوشت اضافه یه یه جوش زیر پوستی احساس میکنم.سایزش خیلی کوچیکه در حد 2میلی متر
  در فاصله 4سانتی از اسکفترم
  بنظر شما خطرناکه؟

  1. خطرناک نیست اما اگر عفونی شود بسیار عارضه دار و مشکل ساز خواهد شد. حتما از یک متخصص یا مطب من وقت ویزیت بگیرید.

 19. Avatar photoسیدی گفت:

  سلام خانم دکتر، ۶، ۷ماه پیش از پشت و کنار مقعد زائده یا توده چرکین دردناک درست از خط شیارباسن دراومده بودپیش متخصص جراحی عمومی رفتم و تومطب قبل ویزیت ترکید و تخلیه شد، دکترداروداد، الان دوباره درست همون مشکل عود کرده، میتونم همون داروهارو مصرف کنم؟ شما چه توصیه‌ای دارید؟ ممنون خانم دکتر

  1. احتمالا به آبسه مقعدی مبتلا شده اید و با دارو درمان نمی شود. به یک متخصص جراحی و لیزر به طور فوری مراجعه کنید. اگر نتوانستید که وقت فوری بگیرید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. آبسه ها بسیار عود کننده می باشند و منجر به بروز عوارضی مثل فیستول مقعدی می شوند.

 20. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من حدود ۳ ماه مشکل هموروئید خارجی دارم درد و سوزش و دانه های شبیه جوش صورت که با پماد مدام خوب شده و دوباره به وجود می آیند که سفید رنگ هستند الان باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دانه های سفید ارتباطی با هموروئید ندارد و مربوط به دیگر بیماری های مقعد می باشد. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 21. Avatar photoAram گفت:

  سلام.من چند روزه که کنار مقعدم حس میکنم برآمده شده هیچ درد یا خونریزی و ترشحی ندارم میشه راهنماییم کنین

  1. از نشستن طولانی و فشار آوردن به ناحیه خودداری کنید. مدفوع نرم داشته باشید. روزی ده دقیقه به خصوص بعد از دفع مدفوع در لگن آب ولرم بنشینید. از یک متخصص نیز داروی مناسب دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *