بواسیر, هموروئید

بخیه های عمل بواسیر

بخیه های عمل بواسیر

روش های مختلفی برای درمان بواسیر وجود دارد. در ادامه متن به بررسی انواع عمل های جراحی بواسیر و مراقبت از بخیه های عمل بواسیر پس از جراحی می پردازیم. بسته به روش جراحی و درمان بواسیر ممکن است از بخیه بواسیر استفاده شود نگهداری از بخیه بواسیر و تمیز نگهداشتن آن نیز به کوتاه کردن دوره نقاهت و کاهش درد بسیار کمک می کند.

در مورد جراحی هموروئید و بخیه های عمل بواسیر چه می دانید؟

عمل جراحی هموروئید، بر آمدگی های رگ ها در اطراف سوراخ مقعد و روده را از بین می برد. روش های متعددی برای درمان بیماری هموروئید وجود دارد. هدف از انجام جراحی محدود کردن جریان خون به آن ناحیه و یا از بین بردن هموروئید است.

هموروئید ها، رگ هایی در اطراف سوراخ مقعد و یا قسمت پایینی روده هستند که ملتهب شده اند.

این بیماری بسیار شایع است و از هر بیست نفر یک نفر به آن مبتلا می شود.

دو نوع مختلف هموروئید داریم که بنا بر محل شکل گیری آن ها نام گذاری می شوند.

هموروئید خارجی در زیر خط دندانه ای سوراخ مقعد شکل می گیرد و هموروئید داخلی در بین خط دندانه ای مقعد و انتهای روده شکل می گیرد.

در بسیاری موارد این بیماری بدون علامت خاصی شکل می گیرد و افراد از شکل گیری آن بی اطلاع اند. ولی در مواردی علائم دردناک ظهور می کند که احتیاج به مراقبت و درمان های ویژه ای دارد.

بخیه هموروئید

علائم هموروئید خارجی:

  • خارش شدید در اطراف سوراخ مقعد
  • احساس درد در مقعد؛ به خصوص هنگام نشستن
  • پیدایش جوش های ریز کنار مقعد

علائم هموروئید داخلی:

  • خون ریزی در هنگام حرکات روده
  • بیرون آمدن هموروئید از سوراخ مقعد که به نام افتادگی یا هموروئید پرولابه مشهور است.

چطور هموروئید را بخیه کنیم

انواع متداول درمان هموروئید

  • استفاده از لیزر پرتوان جهت برداشتن و خارج کردن پاکه هموروئید که نیازی به بخیه ندارد و همزمان با برش محل زخم را ترمیم می کند.
  • عمل جراحی هموروئید با استفاده از وسایل معمول سنتی مثل تیغ جراحی و یا کوتر که بعد از اتمام جراحی بخیه های عمل بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • استفاده از اشعه ماوراء قرمز: با استفاده از نور مادون قرمز لخته خون داخل پاکه رفته رفته کوچک می شود و آثار درد و کبودی در ناحیه از بین خواهد رفت. در این روش اثری از بخیه های عمل بواسیر نیست و بیمار یک قطره خون را هم نخواهد دید.
  • اسکلروتراپی(sclerotherapy):یا همان روش تزریق محلول؛ در این روش با تزریق مواد منعقد کننده مخصوص به زائده آن را کوچک می کنند.
  • دارو درمانی: در این روش برای مدت 10 روز دارو تجویز می شود و اگر بیمار بهبود پیدا کند روش دارو درمانی و درمان خانگی ادامه پیدا خواهد کرد در غیر این صورت یکی از روش های جراحی و یا لیزر درمانی هموروئید پیشنهاد خواهد شد.

چگونه می توان بخیه های عمل بواسیر را تمیز نگهداشت؟

می توان بخیه ها را هر روز با گاز استریل تمیز کرد. شستن ناحیه با شامپو بچه و آب ولرم به طور روزانه توصیه می شود. همچنین نشستن در لگن آب گرم علاوه برا تمیز کردن ناحیه به تسریع بهبودی عمل بواسیر کمک می کند.

از صابون های آنتی باکتریال، الکل، محلول یدین و پراکسید برای تمیز کردن بخیه های عمل بواسیر استفاده نکنید چون بهبود زخم را به تعویق می اندازد.

زخم تان را تا 24 ساعت بعد از عمل خیس نکنید و حمام نروید. برای حمام کردن با پزشک مشورت کنید.

در چند روز اول پس از عمل از انجام دادن فعالیت های سنگین بپرهیزید؛ زیرا این کار موجب آسیب به بخیه های عمل بواسیر می شود.

اگر بخیه های شما از نوع جذبی باشد(که معمولا بخیه های عمل بواسیر از این نوع هستند)، نیازی به کشیدن بخیه نیست و پس از 7 تا 10 روز خود به خود ناپدید می شوند.

باقی انواع بخیه های عمل بواسیر را پزشک به مدت 5-21 روز بنابر تشخیص خود از بین میبرد.

سوالات متداول بخیه های عمل بواسیر

1-تعداد بخیه های عمل بواسیر چقدر است؟

معمولا برای بخیه یک پاکه هموروئید از یک بخیه استفاده می شود. برای مثال اگر متخصص جراحی 3 پاکه بواسیر یا همان هموروئید را خارج کند. 3 بخیه در کل زده می شود. اگر جراحی با لیزر انجام شود و یا بواسیر بزرگ نباشد ممکن است بخیه ای زده نشود.

2-آیا بخیه های بواسیر جذبی است یا باید کشیده شود؟

در عمل جراحی بواسیر از بخیه های جذبی استفاده می شود. در برخی موارد نیز هیچ بخیه ای استفاده نمی شود و پاکه بواسیر بدون این که خونریزی کند با لیزر برداشته می شود.

3-چگونه بعد از عمل از بخیه های عمل بواسیر مراقبت کنیم؟

پس از بازگشت به منزل مطمئن شوید که زخم های شما آلوده نیست. پزشک شما به شما خواهد گفت که چه زمانی باند ها را عوض کنید ولی تعویض هر روزه بانداژ گزینه بهتر و بهداشتی تری است. همچنین نشستن در لگن آب ولرم همراه با مقدار کمی بتادین به تمیز و ضدعفونی نگهداشتن بخیه ها و ناحیه عمل کمک می کند.

4-چقدر طول می کشد بخیه های عمل بواسیر یا هموروئید جذب شود؟

بسته به وسعت عمل و فیزیولوژی و سن بیمار و نوع تغذیه و مراقبت بیمار از ناحیه عمل این مدت زمان متفاوت است. بازه زمانی افتادن و یا جذب بخیه های عمل بواسیر یا هموروئید بین یک تا دو هفته می باشد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *