کیست مویی

رابطه پنهان و آشکار تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی

تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی

ارتباط تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی چیست؟ در ابتدا باید گفت که کیست مویی یک کیسه غیر عادی در پوست است، که معمولا حاوی مو می باشد. کیست مویی تقریبا همیشه در بالای شکاف باسن شکل می‌گیرد. کیست مویی یا کیست پیلونیدال معمولا زمانی رخ می‌دهند، که مو پوست را سوراخ کرده و سپس در جای خود قرار می‌گیرد. اگر این کیست آلوده باشد، آبسه حاصل غالبا به شدت درد آور است.  در مراحل اولیه کیست می‌تواند از طریق یک برش کوچک با لیزر تخلیه شود؛ یا با عمل جراحی کیست مویی بهبود یابد. تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی عمدتا در افراد مصرف کننده دائم آن، از عدم رعایت بهداشت شخصی یا نشستن مکرر رخ می دهد.

بررسی جنبه تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی با شکل گیری آن

تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی و عوامل شکل دهنده ی کلی آن عمدتا در افرادی رخ می دهد، که بر حسب موارد اشاره شده در بخش قبل، مکررا در جای خود نشسته یا بهداشت فردی ( از بین بردن موهای زائد) را رعایت نمی کنند. علت دقیق بروز این بیماری مشخص نیست. اما بیشتر پزشکان این مسئله را به ظاهر ناشی از تجمع موهای این ناحیه می دانند که به زیر پوست نفوذ می‌کنند.

با استناد به این موضوع، سبک زندگی فردی در بروز این امر کاملا دخیل است. اصطکاک و فشار بر روی پوست، لباس‌های تنگ، دوره‌های طولانی نشستن یا عوامل مشابه، مو را به زیر پوست منتقل می کند. و بدن در واکنش به مو به عنوان یک ماده خارجی، کیست را در اطراف موها ایجاد می‌کند. بکار بردن و تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی به نوعی آماده کننده زمینه شکل گیری آن است. و به زبان ساده می تواند زمینه ساز ارتقا آن نیز باشد.

آیا روند درمان با تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی اثر مستقیم دارد؟

تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی و کندی ترمیم زخم کاملا مستقیم است. به جز روش عمل جراحی هیچ روشی در قالب استعمال مواد مخدر یا دارو گیاهی، بر بهبود کیست مویی تاثیر نخواهد داشت. چرا که تنها پروسه ی ترمیم را بسیار طولانی تر خواهند کرد.

این فرآیند با استفاده و تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی منجر به زمان درمان طولانی‌تر می‌شود؛ و حتی می تواند خطر افزایش عفونت را ارتقا دهد. در برخی از موارد زخم با کمک بخیه بسته می شود. اما در مواقعی که زخم کیست مویی باز گذاشته می شود سرعت ترمیم زخم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. بنابراین مراقبت از زخم پس از جراحی بسیار مهم است. بسته به نوع ماده مخدر مصرف شده، این مسئله می تواند گردش خون را کاهش داده، یا باعث سرعت گرفتن بیش از حد آن شود. عدم کارکرد عادی بدن بر روند بهبود شخص بیمار کاملا موثر است. به همین سبب رابطه ترمیم و تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی مستقیم خواهد بود.

 تاثیر مواد مخدر بر روی التهاب کیست مویی

برخی از افراد اعتقادات نادرستی مبنی بر بهبود یا درمان عملکرد یک بیماری به کمک مصرف مواد مخدر دارند. بسته به ماده مخدر مصرفی یک شخص می توان اظهار کرد که تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی در کاهش روند التهاب یافتن زخم نیز موثر است. این موضوع به انجام مراقبت های بهداشتی شخص و تمیز نگه داشتن درونی و بیرونی بدن بعد از روند درمان و انجام جراحی اشاره دارد.

ترک مواد مخدر و پرهیز از آن می تواند با مصرف داروها و مراقبت های پس از عمل، بعد از مدت زمان مشخصی بهبود کامل را پیش چشم شخص بیمار قرار دهد. مواد مخدر چه به صورت مقطعی و چه به صورت کامل نمی تواند، در روند بهبود یا اتمام مراحل درمانی موثر واقع شود. بنابراین این باور نادرست بر موثر بودن تاثیر مواد مخدر بر روی کیست مویی و بیماری های مشابه باید کنار گذاشته شوند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *