هموروئید

درمان گیاهی هموروئید

درمان گیاهی هموروئید

اغلب هموروئیدها در عرض چند هفته خودبخود از بین می روند، در غیر این صورت، باعث ناراحتی و سلب آرامش فرد می شوند. درمانهای متداول هموروئید شامل درمانهای محافظه کارانه مانند افزایش فیبر غذایی و مایعات، مصرف دارو، روش های غیر تهاجمی و در موارد پیچیده تر، جراحی است. در میان سایر درمانها، درمان گیاهی هموروئید به علت بی عارضه یا کم عارضه بودن طرفداران زیادی دارد. اما توجه کنید که این درمان ها به تنهایی فقط برای یک هفته توصیه می شوند. درمان گیاهی هموروئید با مشاوره متخصص جراحی مجرب و همراه با دیگر روش های درمانی کاربرد به سزایی دارد. در ادامه به معرفی گیاهانی که در درمان این بیماری موثرند پرداخته می شود.

درمان گیاهی هموروئید و فیبر غذایی

پیشگیری و درمان گیاهی هموروئید، با رژیم سرشار از فیبر آغاز می شود. یک رژیم پر فیبر می تواند خونریزی و درد بیماری را کاهش دهد. پر کردن بشقاب غذا با میوه ها و سبزی های غنی از فیبر، غلات کامل، و مغزها، برای رفع یبوست و هموروئید مفید است. غلات کامل عبارتند از گندم سیاه، کینوا، ارزن، برنج قهوه‌ای، ذرت، جو، و جو دو سر. نوشیدن مقدار فراوانی آب و آبمیوه نیز بسیار موثر است.

درمان گیاهی هموروئید و فندق جادوگر (Hamamelis virginiana)

فندق جادوگر (witch-hazel) یا نارون کوهی گیاهی است که در چین، ژاپن، و آمریکای شمالی یافت می شود. این گیاه علائم اصلی هموروئید یعنی درد، سوزش، تورم، ناراحتی، خونریزی و التهاب اطراف رکتوم را کم می کند و باعث جمع شدن رگهای خونی می شود. فندق جادوگر هم به فرم مایع تهیه می شود و مستقیما روی هموروئید به کار برده می شود و هم در محصولاتی مانند صابونها و دستمال مرطوب های  ضد خارش یافت می شود و به دو شکل داخلی و جلدی به کار می رود. برای استفاده از آن، یک تکه پنبه را با فندق جادوگر خیس کرده، مقابل بواسیر فشار می دهند. این کار باید حداقل روزی سه بار تکرار شود.

درمان گیاهی هموروئید با فندق جادوگر

مصرف فندق جادوگر درد، سوزش، تورم، ناراحتی، خونریزی و التهاب اطراف رکتوم را در هموروئید کم می کند

درمان گیاهی هموروئید و روغن نارگیل

روغن نارگیل علاوه بر دارا بودن خاصیت ضدعفونی کنندگی، به برطرف کردن علائم ناراحتی ، التهاب، درد، و تورم هموروئید کمک می کند.  همچنین دارای اثرات نرم کننده است و از یبوست نیز پیشگیری می کند. روغن نارگیل را به چند شکل می توان مصرف نمود:

 • افزودن به غذا یا فندق جادوگر
 • مالیدن آن به سطح هموروئید با پنبه، چند بار در روز، و سپس شستن محل با آب ولرم و خشک کردن آن
 • استفاده به صورت شیاف (استوانه هایی به قطر مداد تهیه و فریز کرده، استعمال می شود)
 • ترکیب روغن نارگیل ذوب شده با زردچوبه برای رفع التهاب
 • افزودن روغن به آب حمام
روغن نارگیل و درمان هموروئید

روغن نارگیل در درمان گیاهی هموروئید از جایگاه ویژه ای برخوردار است

درمان گیاهی هموروئید و آلوورا (Aloe vera)

ژل آلوورا  قابض است و می تواند در کاهش خونریزی، بهبود زخم، کاهش التهاب، تسکین خارش و سوزش ناشی از هموروئید تاثیر گذار باشد. افرادی که به سیر و پیاز حساسند، ممکن است به آلوورا نیز حساسیت داشته باشند و باید قبل از مصرف آن را آزمایش کنند. ژل آلوورا را می توان به صورت خوراکی مصرف نمود (حداقل ۴ قاشق غذاخوری در روز) و یا آن را استخراج کرده بر روی ناحیه بواسیر استعمال نمود.

درمان گیاهی هموروئید و گیاه جاروب قصاب (Ruscus aculeatus)

جاروب قصاب یا بوچرز بروم، یک درختچه همیشه سبز است و فقط ریزوم های خشک گیاه در درمان به کار می روند. استعمال آن داخلی است و به فرم های کپسول، عصاره الکلی، و چای موجود است. مصرف آن باعث کاهش حساسیت به درد، خونریزی، و تقویت رگهای خونی می شود.  دوز آن ، 150 میلی گرم، 3 بار در روز است.

درمان گیاهی هموروئید و گیاه جاروب قصاب

درمان گیاهی هموروئید با گیاه بوچرز بروم باعث تقویت رگهای خونی می شود

درمان گیاهی هموروئید و شاه بلوط هندی (Aesculus hippocastanum)

این گیاه برای درمان هموروئید مخصوصا در افراد غیر فعال مفید است. چون در حین غیرفعالی، خونرسانی به دستگاه گوارش و روده ها کم و باعث یبوست و هموروئید می شود. مصرف آن به میزان 40 میلی گرم، 3 بار در روز، برای 2 ماه، باعث کاهش خونریزی، تورم، و التهاب در هموروئید می شود.

درمان گیاهی هموروئید و گیاه ریشه سنگ (Collinsonia canadensis)

ریزوم خشک شده این گیاه قابض است و باعث کاهش فشار وارده بر رگهای خونی و التهاب می شود. برای استفاده، باید 2 تا 3 بار در روز، عصاره گیاه را روی ناحیه هموروئید استعمال نمود.

درمان گیاهی هموروئید و گیاه ریشه سنگ

بخش موثر گیاه گل سنگ در درمان گیاهی هموروئید، ریزوم آن است

درمان گیاهی هموروئید و چای سیاه کیسه ای و یا چای سبز

چای به علت دارا بودن اسید تانیک قابض است و به کاهش تورم، التهاب، درد و خونریزی کمک می کند. برای استفاده، باید کیسه چای را در آب داغ قرار داده، پس از خنک شدن، روزی 2 تا 3 بار بر روی هموروئید قرار داد.

درمان گیاهی هموروئید و سیب زمینی

به نظر عجیب می رسد، ولی کمپرس سیب زمینی بطور موثر و اعجاب آوری برای هموروئید موثر است. پس از رنده کردن، گذاشتن آن روی محل هموروئید، قابض و تسکین دهنده است.

درمان گیاهی هموروئید با همیشه بهار کوهی (Arnica)

کمپرس مخلوط 1 تا 2 قاشق چایخوری تنتور گیاه همیشه بهار کوهی در نیم لیتر آب، بهبودی سریع و موثری در علائم هموروئید ایجاد می کند.

همیشه بهار کوهی برای درمان هموروئید

کمپرس گیاه همیشه بهار کوهی در تخفیف علائم هموروئید سریع عمل می کند

درمان گیاهی هموروئید و پیاز (Allium cepa)

برای هموروئیدهای خونریزی دهنده موثر است. حدود 30 گرم از پیاز باید خوب در آب ساییده شود و پس از افزودن 60 گرم شکر، 2 بار در روز به صورت خوراکی مصرف شود.

درمان گیاهی هموروئید و انبه (Mangifera indica)

بخش موثر گیاه انبه در درمان هموروئید هسته آن است. هسته ها خشک و پودر می شوند و یک تا یک و نیم گرم آن، با یا بدون عسل، 2 بار در روز خورده می شود.

درمان گیاهی هموروئید و خیار چنبر تلخ یا خربزه تلخ (Momordica charantia)

مصرف روزانه 3 قاشق چایخوری عصاره برگ این گیاه، همراه با یک لیوان آب دوغ (بعد از گرفتن کره بدست می آید) در بهبود علائم موثر است. گذاشتن خمیر ریشه آن روی هموروئید هم نتایج خوبی دارد.

درمان گیاهی هموروئید با خیار چنبر

خیار چنبر یا خربزه تلخ از گیاهان موثر در درمان گیاهی هموروئید است

درمان گیاهی هموروئید و تربچه (Raphanus sativus)

مقدار 100 میلی گرم ترب سفید رنده شده با یک قاشق چایخوری عسل دو بار در روز، مصرف عصاره آن همراه با نمک، یا ترب سفید خمیر شده در شیر، برای برطرف کردن درد و تورم در هموروئید موثر است.

سایر گیاهان در درمان گیاهی هموروئید

بجز گیاهان فوق الذکر، گیاهان مفید دیگری وجود دارند که اثر آنها در بهبود علائم هموروئید شناخته شده است و به منظور رعایت اختصار صرفا به ذکر نام آنها اکتفا می شود. این گیاهان ممکن است به شکل خوراکی، استعمال خارجی و داروی تنقیه مورد استفاده قرار بگیرند و عبارتند از:

پسیلوم، شلغم، انجیر، کنجد، آلو سیاه (Syzygium cumini)، گندم (Triticum aestivum)، میروبالان یا آلوچه وحشی (Terminalia chebula)، قره قاط یا بلوبری اروپایی، زنجبیل، آب لیمو، روغن بادام، روغن زیتون، سرکه سیب، اسفرزه، و بابونه.

انجیر برای درمان هموروئید

انجیر به دلیل دارا بودن خواص ملین به درمان گیاهی هموروئید کمک می کند

درمان گیاهی هموروئید و طب سنتی

از نظر طب سنتی درمان یبوست و کمک به بهبود علائم هموروئید در اولویت قرار دارد. گیاهانی که به این منظور توصیه می شوند، به اختصار عبارتند از:

 • گل سرخ: روغن مالی مقعد با روغن گل سرخ جهت پیشگیری از ابتلا به شقاق
 • تره: کوکوی تره یا خاگینه زرده تخم مرغ و آب تره جهت تسریع بهبودی
 • استفاده از روغن های کنجد شیرین، گردو، نارگیل، بادام
 • پیاز سفید: قرار دادن پیاز جوشیده له شده با روغن گاو بر مقعد برای رفع خونریزی
 • مخلوط مازو، سماق، و پوست انار آسیاب شده: نشستن در جوشیده سرد شده این مخلوط همراه با سرکه، هرشب، برای کوچک کردن و جمع کردن و درمان بواسیر
 • مصرف خاکشیر، انجیر، تخم‌شربتی، اسفرزه و روغن زیتون جهت رفع یبوست
 • کمپوت سیب و کدو حلوایی : برای درمان یبوست
 • پوست کدو حلوایی : مصرف خوراکی پودر پوست کدو حلوایی جهت جلوگیری و درمان خونریزی
 • بابونه : نوشیدن روزانه دم کرده ی بابونه جهت تسکین درد و التیام زخم
 • انجیر : انجیر خیسانده و شربت انجیر جهت درمان یبوست
 • روغن تره :برای از بین بردن و درمان بیرون زدگی مقعد
 • بارهنگ: مصرف خوراکی جوشانده ترکیب بارهنگ با گلاب
author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

13 دیدگاه برای “درمان گیاهی هموروئید

 1. سارینا گفت:

  با سلام بعد از عمل هموروئید میشه روی زخم های مقعدی از برخی از این‌گیاهان استفاده کرد؟تا زودتر زخم بهبود پیدا کنه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   اگر از نظر پزشک معالج مانعی نداشته باشد بله می توانید. دقت کنید که رعایت بهداشت ناحیه برای جلوگیری از عفونت و عود هموروئید در اولویت قرار دارد بنابراین در هنگام استفاده از گیاهان دارویی این مورد را حتما در نظر بگیرید.

 2. Yasi Jebraiili گفت:

  سلام پدربزرگ من ۸۵ سالشه و هموروئید داخلی داره و خونریزی زیادی هم داره چندین ماهه که خونریزی داره و الان بسیار بیشتر شده بعد کلونوسکوپی گفتن هموروئید داخلی داره که خونریزی افتاده.و چون توان عمل جراحی نداره فقط پماد و شیاف آنتی هموروئید داده خیلی اذیت میشه و سرگیجه داره و میفته. لطفا لطفا راهنماییم کنید چکار کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا برای ایشان رژیم غذایی مناسبی تجویز کنند. از مصرف غذاهای یبوست زا خودداری کنند و غذاهای پرفیبر و غنی از ویتامین و مینرال مصرف کنند.

 3. مقیمی گفت:

  با سلام .
  با تشکر از مطالب بسیار خوبتان
  خانم دکتر من یبوست ندارم ولی الآن نزدیک یک ماهه هنگام دفع احساس سوزش شدیدی میکنم . در بسیاری از مواقع حتی اسهال دارم . دو دوره کپسول
  رو هموروین استفاده کردم ولی خوب نشدم . روی جای نرم مثل کاناپه محل رکتومم سوزش و درد دارد ولی روی صندلی سفت کمتر میشود . حونریزی هم ندارم
  1- مصرف رو هموروین را ادامه دهم 2- در صورت عدم بهبودی بهترین راه حل چیست ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. شما نه باید اسهال داشته باشید و نه یبوست. مصرف داروی روهمورین را قطع کنید و حتما از مطب وقت ویزیت بگیرید تا سریعا برای شما داروی مناسب تجویز شود. مصرف میوه و سبزی و نشستن در لگن آب گرم فراموش نشود.

 4. matin گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
  اگر شما هم دوست دارید از این درد وحشتناک خلاص بشید لطفا به خاطر خودتون هم شده موارد زیر را رعایت کنید :
  1- 4روز اول :
  در 4 روز اول یه مقدار باید دقیق تر و بهتر عمل کنید چون این 4 روز اول هستش که مهمه و دردو از بین میبره
  – در این 4 روز، روزی دو ساعت پیاده روی کنید 1 ساعت صبح و یک ساعت بعد ازظهر وسعی کنید هنگام پیاده روی یک دعایی هم زمزمه کنید چون جدای جنبه شفابخشی که داره به از بین رفتن استرس کمک میکنه و آرامش خاصی به آدم میده که این خودش به درمان بیماری هم کمک میکنه
  – مورد بعدی که باید رعایت بشه و خیلی ضروری هست حداقل روزی 10 لیوان آب مصرف شود نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی 2لیوان آب مصرف شود و بین غذا به هیچ وجه آب نخورید در مجموع تا قبل از ساعت 7 شب، 10لیوان آب بخورید و سعی کنید حداقل ساعت 7.5 شام بخورید وبعد از آن آب نخورید چون موقع خواب اذیت میشین
  من خودم هر دوساعت 2 لیوان آب میخوردم
  – مورد بعدی که خیلی اثر بخش بود این بود که اگر هموروئید همراه با خونریزی بود علاوه بر مراجعه به متخصص صبح و شب قبل خواب یک قاشق چایخوری سماغ مصرف شود و به همراه ناهار یک مشت سبزی تره و به همراه شام یک مشت سبزی خرفه مصرف شود برای هموروئید بادی روزی دو خوشه انگور همراه با هسته آن جویده شود طوری که قبل از قورت دادن هسته های انگور کاملا له شود و برای هموروئید خارجی نصف استکان عرق زنیان به همراه دو عدد گردو یا یک قاشق چایخوری پودر زنیان همراه با دو عدد گردو مصرف شود من چون هم هموروئید داخلی داشتم هم خارجی هم سماغ و هم عرق زنیان و گردو، هر دو رو مصرف میکردم و خدا را شکر در عرض 4 روز دردم نزدیک به صفر رسید و خیلی کم شد
  – مورد بعدی که باید رعایت بشه اینه که در این 4 روز سعی کنید کمتر غذا بخورید و بیشتر از آبمیوه و میوه جاتی مثل انگور ، سیب قرمز ، گلابی ، توت فرنگی ، گیلاس و … استفاده کنید و تا زمانی که بهبود حاصل نشده از غذاهای منع شده ای که در ادامه گفته میشود به هیچ وجه استفاده نکنید و اگر احساس ضعف و گرسنگی کردید یک قاشق عسل میل کنید
  – یک غذای مختصر و مفید که من به عنوان شام میخوردم و خیلی شب با آرامش میخوابیدم این بود که 2 عدد زرده تخم مرغ رو با یک مشت تره خرد شده و بین 10 تا 20 عدد سیاه دانه مخلوط میکردم و با روغن زیتون میپختم و بعد از ان یک قاشق چایخوری سماغ روی آن میریختم و بدون نان میخوردم و خیلی شب با آرامش میخوابیدم قبل از این من همیشه بین خواب بیدار میشدم و به واسطه فشاری که داشتم مجبور بودم 2 یا سه بار در شب به سرویس بهداشتی برم و خیلی اذیت میشدم ولی از وقتی شامم رو تغییر دادم مشکلم حل شد البته دوستان طبق تجربه ای که به دست آوردم سیاه دانه به خاطر اینه که اگه فشار بیرون رفتن مدفوع دارید و مدفوع منقطع کوچک و با فاصله دارید سیاه دانه هم به شام اضافه کنید اگر همچین مشکلی ندارید سیاه دانه را حذف کنید
  – مورد بعدی که لازم و ضروری هست این است که تره ، اسفناج ، و کاهو همیشه سر سفره باشد و همراه با وعده های غذایی میل شود و یا حداقل دو مورد از آنها وجود داشته باشد اگر هر چهار مورد در 4 روز اول مصرف شود بهتر است
  – مورد آخر هم خواب به موقع و به اندازه کافی میباشد سعی کنید ساعت 9 تا 10 شب به تخت خواب بروید و حداقل بین 7 تا 8 ساعت بخوابید
  —————————————————————————————————
  غذاها و خوراکی هایی که باید از آنها دوری کرد :
  سعی کنید به مدت 2 هفته تا 20 روز در دوران درمان هموروئید از خوراکی های زیر دوری کنید و به هیچ وجه استفاده نکنید:
  فلفل قرمز
  زنجبیل
  قارچ
  بادمجان
  ماکارونی
  سیر
  میخڪ
  محصولات سویا
  حبوبات خیلی زیاد
  آرد گندم
  نان سفید به مقدار زیاد
  غذاهایے فرآورے شده مثل بیسڪویت ڪلوچه پیراشڪے شڪلات شیرینے و …
  تخم مرغ
  زیاد خوردن مرغ و گوشت
  غذاهاے ادویه دار و تند
  غذاها و نوشیدنے هاے ڪافئین دار مثل شڪلات قهوه چاے و …
  غذاهای چرب و سرخ شده
  غذاهاے فست فود و هله هوله مانند همبرگر و پیتزا و چیپس و… …
  نوشابه
  غذاهاے غنے از دانه هاے تصفیه شده مانند زیتون و…
  آب غنے از آهن و مڪمل آهن
  مڪملهاے پروتئینے به ویژه پروتئین هاے سویا
  سوسیس
  بوریتو گوشت گوساله
  داروهاے خاصے ڪه باعث یبوست میشوند
  —————————————————————————————————
  به طور ڪلي غذاي بيماران هموروئيدي بايد شامل موارد زير باشد:
  فيبر: فيبر در جلوگيري از بروز يبوست نقش موثري دارد. غذاي غني از فيبر، حرڪات روده را افزايش مي دهد و به ايجاد مدفوع نرم و دفع راحت تر ڪمک مي ڪند، در نتيجه به ديواره هاي مقعد آسيبي وارد نمي شود همچنين فيبر از فشار زياد براي دفع جلوگيري مي نمايد.
  غذاهای غنے از فيبر:
  1- غلات ڪامل : اين غلات عبارتند از: برنج، ذرت، جو، گندم و… ڪه حاوي فيبر بالايي هستند در ميان آن ها جو، حاوي فيبر قابل حل مي باشد و مي توان از آن به ويژه در صبحانه استفاده نمود.
  مڪمل هاي حاوي سبوس نيز در جلوگيري يا بهبود هموروئيد نقش موثري دارند.
  3- ميوه ها: اگر چه ميزان فيبر محتوي ميوه ها به اندازه غلات يا حبوبات نمي باشد، اما ميوه ها نيز حاوي مقدار زيادي فيبر هستند. ميوه هاي غني از فيبر شامل پرتقال، سيب، انجير، توت فرنگي، ڪيوي، موز، گلابي و انگور مي باشند.
  4- سبزيجات : سبزي ها هم غني از فيبر هستند و در ميان آن ها مي توان به هويج، سيب زميني، اسفناج و ڪنگر فرنگي اشاره نمود.
  5- مغزها: گردو، بادام و… نيز مقداري فيبر دارند.
  مواد غذایے ڪه خاوے ویتلمین k هستند مانند :
  اسفناج
  ڪاهو
  مارچوبه
  ماهی و برنج قهو ه ای ( بهتر است بعد از 4 روز اول مصرف شود )
  ویتامین c :
  منیزیم :
  تغذےه مناسب جهت پیشگیرے و بهبودے بواسیر
  داشتن تغذیه ے مناسب و سرشار از فیبر به ڪاهش علائم بیمارے بواسیرڪمک مے ڪند
  هموروئید یا بواسیر یک بیمارے دردناک ناشے از ورم رگ‌هاے انتهاے مقعد است. زمانیڪه صحبت از این بیمارے می‌شود انگشت اتهام به سوے مواد غذایے نامناسب، بے تحرڪے و نشستن هاے طولانے مدت مے رود. دلیل بواسیر هر چه ڪه باشد مصرف مواد غذایے مناسب مانند میوه ها، سبزیجات و غلات ڪامل ڪه باعث دفع راحت مے شود و همچنین مصرف مواد غذایے مناسب براے تقویت رگ‌ها می‌تواند در ڪاهش درد و تسڪین این بیمارے موثر باشد.
  —————————————————————————————————
  بعد از بهبود اگر میخواهید دیگر دچار این بیماری نشوید موارد زیر را رعایت کنید :
  – حداقل روزی 15 دقیقه تا نیم ساعت پیاده روی
  – خوردن حداقل دو مورد از سبزیجاتی مثل تره ، کلم ، اسفناج ، کاهو در روز همراه با غذا
  – خوردن حداقل روزی 8 لیوان آب
  – خواب به موقع و به اندازه کافی

 5. س.ص گفت:

  من جراحی کردم متاسفانه بعدش به دلیل استفاده ی زیاد از ملین بخاطر ترس از بیرون روی، چند روز اول بعداز عمل اسهال شدم
  کاش جراحان قبل از جراحی از بیمار بخوان یبوست خودشون رو رفع کنن و وقتی تنظیمات گوارش خودشون رو بدست گرفتن بیان برای جراحی
  من ۳ ماه درد کشیدم
  الانم مثل قبل از عمل همورویید دارم

  1. معمولا جراحان این موارد را به بیمار یادآوری می کنند. یبوست، اسهال، بیماری های گوارشی و همچنین فشار بر ناحیه مقعد منجر به عود هموروئید می شود.

 6. مهدی گفت:

  سلام خانوم دکتر ممنون در مورد اطلاعاتتون
  یکی از همشهریان بهم گفت دارویی گیاهی وجود دارد که میتواند هموروعید راریشه کن کند آیا چنین چیزی وجود دارد من از جراحی میترسم و اگر جراحی کنم ازکاروزندگی میوفتم لطفاراهنماییم کنید…….ممنونم

  1. سلام برای استفاده از داروهای گیاهی حتما با یک متخصص باتجربه مشورت کنید. اگر هموروئید در مراحل اولیه باشد و بیرون زدگی شدید نداشته باشد معمولا با رعایت رژیم غذایی و مصرف داروی به جا و تحت نظر متخصص بهبود پیدا می کند. معمولا خود درمانی های غیراصولی منجر به تشدید بیماری هموروئید و عارضه دار شدن آن می شود.

 7. حکیمه گفت:

  با عرض سلام . ببخشید سابقه یبوست دارم ولی الان جدیدآ درد شدیددر ناحیه مقعد همراه با فشار دارم . بی زحمت بفرمایید چه دارویی استفاده کنم . ممنون

  1. سلام بدون معاینه بیمار نمی توان دارو تجویز کرد. علاوه بر این که لازم است از متخصص دارو بگیرید برای رفع یبوست نیز رژیم غذایی مناسب داشته باشید و هر روز 8 الی 10 لیوان آب بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *