بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

علائم هموروئید یا بواسیر

علائم هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا بواسیر توده های دردناک و متورمی در ناحیه مقعد می باشند. 50 درصد مردم تا قبل از سن 50 سالگی علائم هموروئید را مشاهده خواهند کرد. علائم شایع هموروئید شامل درد، خونریزی، برجستگی و برآمدگی و التهاب در زیر خط دندانه ای مقعد و یا بیرون خط دندانه ای مقعد و یا دهانه مقعد می باشد. این علائم معمولا بعد از یک دوره یبوست طولانی، بارداری و یا بیماری های گوارشی و مشکلات کلون و روده بروز می کند.

عموما هموروئیدها بر اثر یبوست بروز می کنند. در این صورت می توانید با درمان خانگی هموروئید و رعایت چند نکته ساده برای رفع یبوست و رفع علائم هموروئید اقدام کنید. در چنین مواقعی با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش مناسب هموروئید می توانید ظرف مدت یک هفته از علائم هموورئید خلاص شوید.

اما اگر مشکل شما فراتر از این بود و ظرف یک هفته علائم هموروئید خود به خود از بین نرفت حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید.

برخی از هموروئیدها بسیار دردناک هستند و دردی شبیه به تیر کشیدن دارند. بیماران مبتلا به این نوع از هموروئید به طور اورژانس مراجعه می کنند. این نوع از هموروئید که هموروئید ترومبوزه نام دارد به سرعت تحت عمل جراحی قرار می گیرد و ناحیه ترومبوز شده سریعا تخلیه می شود.

علائم هموروئید شامل احساس قرمزی و داغی درد خونریزی حین حرکات روده خارش شدید و غیر معمول

بسته به نوع هموروئید بیماران یکی یا جند مورد از علائم قرمزی و داغی، درد، خونریزی و یا خارش را تجربه می کنند.

علائم هموروئید داخلی

خونریزی یکی از علائم شایع هموروئید داخلی می باشد. این نوع هموروئید تا زمانی که از دهانه مقعد بیرون نزند شک و نگرانی زیادی را برای بیمار ایجاد می کند. اگر یک دوره یبوست یا اسهال طولانی را پشت سر گذاشته اید و توده ای را در بالای خط دندانه ای مقعد احساس می کنید می توانید به وجود هموورئید داخلی مشکوک شوید.

انواع هموروئید داخلی به چهار درجه تقسیم می شود. هموروئید درجه 1 و 2 علائمی جز خونریزی و احساس وجود توده ندارد. یکی دیگر از علائم هموروئید داخلی بی دردی است. زیرا در این ناحیه اعصاب احساس درد کم می باشد. زمانی که هموروئید داخلی در درجه 3 قرار می گیرد با هر بار اجابت مزاج از دهانه مقعد بیرون می زند و با فشار دست به داخل می رود.

زمانی که هموروئید داخلی کاملا افتاده یا به اصطلاح پرولاپس می شود به آن هموروئید داخلی درجه 4 می گوییم. علامت آن بیرون زدگی دائمی هموروئید است و با فشار دست هم به داخل باز نمی گردد. این نوع هموروئید را باید با لیزر پرتوان برداشت تا دچار عوارض هموروئید بیرون زده نشوید. دفع ناقص، مشاهده ترشحات و خارش و سوزش نیز یکی دیگر از علائم هموروئید داخلی است.

علائم هموروئید در زنان چگونه است؟

علائم هموروئید در زنان و مردان به یک شکل است. با این تفاوت که زنان در اثر بارداری و بروز فشارهای شکمی بر ناحیه مقعد بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری هموروئید می باشند. برخی از زنان در دوران قاعدگی نیز دچار کم آبی و یبوست می شوند و همین امر منجر به تشدید علائم هموروئید در زنان می شود.

تشخیص هموروئید

هموروئیدها به طور معمول با معاینه ظاهری تشخیص داده می شوند. یک متخصص جراحی با تجربه با مشاهده مقعد و بافت اطراف آن می تواند هموروئید خارجی و هموروئید داخلی پرولابه را تشخیص دهد. معاینه ی رکتوم برای بررسی تومورها، پولیپ ها، پروستات بزرگ و آبسه مقعدی لازم است. ممکن است انوسکوپی نیز لازم شود. افرادی که با علامت درد مراجعه می کنند بیشتر مشکوک به هموروئید خارجی همراه با شقاق می باشند. معاینه هموروئید و شقاق دردناک با انگشت انجام نمی شود.

ممکن است شما به یکی از بیماری های زیر مبتلا باشید و احتمال دهید که دچار هموروئید شده اید:

 • بیماری های انورکتال
 • شقاق یا فیشر مقعد
 • آبسه مقعد
 • سرطان های کولورکتال
 • واریس رکتوم
 • خارش مقعد

تصویر بیرون زدگی توده از مقعد نشانه هموروئید داخلی درجه سه و چهار

علائم هموروئید ترومبوزه

این نوع از هموروئید یا بواسیر بر اثر لخته شدن خون و گیر افتادن آن در رگ های هموروئید ایجاد می شود بنابراین علائم زیر را از خود بروز می دهد:

 • درد شدید غیر قابل کنترل
 • التهاب شدید در اطراف بافت ناحیه
 • قرمزی و خارش
 • احساس داغ شدن ناحیه، این نوع از هموروئید مثل یک لامپ داغ می ماند

علت خونریزی مقعد

علت خونریزی مقعد بعد از یک دوره یبوست یا اسهال مزمن عموما هموروئید و شقاق می باشد. اما ممکن است خونریزی مقعد به علت کانسر کولورکتال، بیماری های التهابی روده و کولیت روده، بیماری های دیورتیکولار و انژیو دیسپلازی نیز رخ دهد. بیماری های دیگر که همراه با خونریزی مقعد و زائده در ناحیه مقعد دیده می شود شامل: تگ های پوستی، زگیل های مقعد، پرولاپس رکتوم، پولیپ و پاپیلای بزرگ شده ی مقعد است.

زایمان و بارداری نیز می تواند منجر به خونریزی از مقعد شود. بسیار مهم است خونی که مشاهده می کنید به چه رنگ باشد. هرچه خونریزی مقعد تیره تر و بیشتر باشد احتمال خونریزی و مشکل در دستگاه گوارش فوقانی و معده بیشتر است.

علل بروز هموروئید یا بواسیر چیست؟

 • تنش در حرکات روده
 • مدت زمان طولانی در توالت نشستن و فشار وارد کردن به مقعد
 • یبوست مزمن یا اسهال
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • تضعیف بافت های حمایت کننده مقعد که با پیری اتفاق می افتد.
 • بارداری
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • برخی بیماری های خاص مانند سیروز کبدی
 • عفونت های مقعدی

راهکارهای جلوگیری از بروز هموروئید

برای جلوگیری از یبوست و تنش در طی حرکات روده ای که خطر ابتلا به هموروئید را افزایش می دهد، باید:

 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات، حداقل 8 لیوان در روز
 • خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا حاوی میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل
 • مکمل های فیبر را مورد استفاده قرار دهید.
 • برای جلوگیری از انسداد استفاده از نرم کننده مدفوع
 • اجتناب از نشستن در توالت برای مدت زمان طولانی

علائم هموروئید و درمان آن

از آنجایی که علائم هموروئید می تواند تا حدودی علت بروز آن را هم مشخص کند روش درمان هموروئید نیز بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود. برخی از درمان های هموروئید در میان تمام انواع آن یکسان است و به تمام بیماران توصیه می شود. برای مثال کاهش التهاب ناحیه از طریق نشستن در لگن آب ولرم روشی مطمئن و بی خطر است که به تمام بیماران هموروئید پیشنهاد می شود. به علاوه بیماران نتایج خوبی را از این روش درمان خانگی التهاب هموروئید گزارش می کنند. همچنین کاهش فشار بر ناحیه مقعد و داشتن مدفوعی نرم نیز لازمه درمان تمام انواع هموروئید می باشد.

در قدم بعدی مراجعه به متخصص برای دریافت داروی درمان هموروئید ضروری است. زیرا شما نمی توانید داروها و پمادهای مختلف را در این ناحیه حساس و مستعد عفونت آزمایش کنید.

اغلب بیماران با رعایت مراقبت های خانگی هموروئید و دریافت دارو از متخصص درمان می شوند. اما برخی بیماران که این بیماری را جدی نمی گیرند و وقت کافی برای درمان آن نمی گذارند دچار عوارض هموروئید می شوند. زمانی که هموروئید پرولابه و بزرگ می شود دیگر درمان دارویی پاسخگوی نیاز بیمار نیست و عمل جراحی یا لیزر هموروئید با لیزر پرتوان توسط متخصص جراحی پیشنهاد خواهد شد.

سوالات متداول علائم هموروئید

1-هموروئید چه شکلی است؟

هموروئید یا بواسیر در واقع برجستگی های خفیفی می باشند که به طور طبیعی در کانال مقعد وجود دارند. زمانی که به آنها فشار وارد می شود و یا بر اثر خوردن غذاهای پر ادویه و حساسیت زا برجسته و ملتهب می شوند به این وضعیت بیماری هموروئید می گوییم. شکل هموروئید می تواند به صورت یک گوشت اضافه یا برجستگی پر خون و بادکنک شکل است. اگر داخل خط دندانه ای مقعد ایجاد شود شما نمی توانید شکل آن را ببینید. اما انواع هموروئید پرولابه و هموروئید خارج با راحتی قابل مشاهده است.

2-آیا هموروئید می تواند نشانه سرطان باشد؟

هموروئیدها به خودی خود خطرناک نیستند. این بیماری بسیار شایع است و با اقدام به موقع می توان به درمان قطعی آن دست یافت. اما در برخی مواقع نادر بیمار توده هایی شبیه به هموروئید در ناحیه مقعد دارد که ممکن است سرطانی باشند. همچنین در مواقعی که هموروئید درمان نشده باقی می ماند و بیمار دچار عفونت های مکرر و انواع بیماری های مقعدی می شود احتمال بروز سرطان نیز در این بیماران بالا خواهد رفت.

3-از کجا بدانیم که هموروئید داریم یا بیماری خطرناک؟

هموروئید یا بواسیر بسیار شایع است و معمولاً خطرناک نیست. علائم هموروئید یا بواسیر ممکن است شامل مشاهده خون قرمز روشن روی دستشویی یا دیدن خون در توالت بعد از حرکت رود باشد. سایر علائم شایع هموروئید شامل درد رکتال ، فشار ، سوزش و خارش است. همچنین ممکن است شما در ناحیه مقعد خود یک توده احساس کنید همچنین برای اطمینان باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. بعد از معاینه تشخیص نهایی گذاشته خواهد شد. همچنین در صورت نیاز آزمایشات تشخیصی اضافه ای تجویز خواهد شد.

4-آیا هموروئید بو دارد؟

تا زمانی که هموروئید ها خونریزی نکرده اند به خودی خود بو نمی دهند. زمانی که پاکه هموروئید پاره می شود و خونریزی می کند بوی خون و ترشحات آن را ممکن است حس کنید. همچنین انواع هموروئید که با عفونت و آبسه همراه هست منجر به انتشار بوی عفونت می شوند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

50 دیدگاه برای “علائم هموروئید یا بواسیر

 1. Avatar photoاناهیتا گفت:

  سلام
  من انوکرایو از داروخانه خریدم و برای هموروییدم استفاده میکنم. ظاهرا بد نیست اما یکی به من گفت ممکنه باعث پارگی مقعد بشه. حقیقت داره؟ ضمنا انوکرایوو صرفا مسکنه یا اثر درمانی هم داره؟ مرسی.

  1. Avatar photoمدیر گفت:

   تمام داروها را فقط ميتوان دوهفته استفاده كرد

 2. Avatar photoحسین کامل گفت:

  با سلام
  پسری 24 ساله هستم که بصورت دوره ای دچار درد هنگام اجابت مزاج و سوزش و خونریزی شده که شدت ان در دفعات متفاوت است معمولا ظرف چندروز بعد بهبود یافته و تا چندین ماه درد و خونریزی ندارم
  با توجه به عکس ارسالی تشخیص شما چیست و درمان دارویی یا با لیزر صورت می گیرد؟
  سپاسگزارم

  1. Avatar photoمدیر گفت:

   سلام.
   شقاق
   ترومبوز
   فيستول
   بايد ليزر يا عمل كنيد

 3. Avatar photoشیدا گفت:

  سلام. دختری ۳۰ ساله هستم. به علت ابتلا به کولیت و زور زدنهای زیاد هنگام دفع الان بواسیر درجه ۴ دارم. ولی من الان هم هنگام دفع همون انقباضات غیر ارادی و فشار و درد رو دارم. میخوام بدونم آیا اینها از عوارض هموروئید است یا اینکه ربطی ندارد و من باید اول کولیت رو درمان کنم و بعد بواسیر رو؟

  1. Avatar photoمدیر گفت:

   سلام. شما باید برای درمان هم کولیت و هم همورئید (بواسیر) هرچه سریعتر اقدام کنید تا دچار بیماری ها و عوارض دیگر نشوید. در ضمن اکثر افرادی که دچار کولیت می شوند به هموروئید یا همان بواسیر هم مبتلا خواهند شد.

 4. Avatar photoمحمد27ساله گفت:

  سلام خسته نباشید یه روز صبح از خواب پا شدم دیدم هر کاری میکنم مدفوم نمیومد از مقعدم احساس خارش موقعی زور میزدم تحمل نداشتم مقهدم داشت میسوخت بعد از اون یبوست فراوان اصلا سر کلاس میرفتم خود به خود بو از مقعدم میاومد سر کلاس از فاصله میگرفتن الان یک ساله همونجوریم قرص ملین کننده تغذیه مو همش خوب بوبه به خدا خیلی سخته برام اگه نیم ساعت رو صندلی بشینم تحمل ندارم بوی بد از مقعدم میاد بیرون تورا خدا راهنماییم کنید این مریضی چیه چه جوری میشه درمانش کرد با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید احساس بوی بد و ترشح نشانه وجود عفونت است که هم می تواند بر اثر کیست مویی باشد یا آبسه و یا فیستول های مقعدی در هر صورت از مراجعه به پزشک خجالت نکشید و هرچه سریعتر مراجعه کنید تا دچار بیماری های دیگر نشوید و دوره درمان طولانی نشود

 5. Avatar photoزهره گفت:

  سلام
  من کلونوسکوپی شدم و همورویید داخلی داشتم اما مشکل و درد و ناراحتی ندارم آیا باید برای درمان اقدام کنم ؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بله حتما

 6. Avatar photoامید گفت:

  سلام
  امید هستم 42 ساله . نه خونریزی دارم ونه توده ای لمس میشود . فقط بعضی اوقات سوزش دارم . مضافا” اینکه گاهی درد بسیار شدید ، اما خیلی گذرا ( کوتاه) در ناحیه پایین مثانه دارم . خودم فکر میکنم ممکنه از پروستات باشه ولی در آزمایش چیزی نشان نداد . برای معاینه نمیدانم به چه پزشکی باید مراجعه کنم ؟؟؟
  با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید از علائم هموروئید می توان به درد در ناحیه مقعد اشاره کرد و درد پایین مثانه ارتباطی به بیماری هموروئید ندارد

 7. Avatar photoمهدی گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت شما؛من مردی هستم ۳۳ساله چندسالی هست که متوجه توده ی کوچکی در انتهای مقعدم شدم اماخوشبختانه خونریزی ودردندارم فقط مقداری خارش ومشکل در اجابت مزاج خواستم بدونم باید چه کاری بکنم که همین مقدارمشکل هم برطرف بشه ممنون از لطف شما

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اولین قدم این است که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی بسیار کمک کننده است. اما نکته مهم این است که حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا از عدم وجود خطر اطمینان حاصل کنید و برای بهبود هرچه سریعتر دارو دریافت کنید

 8. Avatar photoرضا گفت:

  سلام. وقت شما بخیر
  من مردی 32 ساله هستم. حدود 2 سال است که مشکل دفع مدفوع پیدا کردم. جوری که هر 2 روز یکبار دفع مدفوع دارم، یعنی بعد دو روز غذا خوردن روز دوم دفع می کنم. مدفوع خشک و بدبو. هنگام دفع هم کمی درد دارم. متوجه شدم که یبوست دارم اما چجوری باید درمان کنم؟ آیا بیماری دیگری ممکنه داشته باشم؟ خون ریزی و یا خارش و یا عفونت ندارم.
  دکتر برای شش ماه قرص امپرازول داد اما با توجه به اینکه سرکار میرفتم 2 ماه بیشتر نتونستم استفاده کنم چون خیلی گشنه می شدم، قبل صبحانه قرص و میخوردم و 10 صبح شکمم خالی میشد.
  من 1 سال قبل بادفتق داشتم که عمل کردم آیا می تواند بدلیل همین بیماری بوده باشد.

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مشکل یبوست را باید اول از همه در سبک زندگی خود پیدا کنید. اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، آب به اندازه کافی ننوشید و تحرک روزانه کافی نداشته باشید مسلما به یبوست مبتلا می شوید. یبوست مزمن نیز به نوبه خود منجر به بروز همورئید و شقاق خواهد شد. اگر مشکلی در تغذیه و تحرک ندارید احتمالا یک مشکل گوارشی دارید و باید توسط متخصص ویزیت شوید

 9. Avatar photoرضا گفت:

  با سلام و تشکر از شما خانم دکتر.
  اینکه رژیم غذایی مناسبی نداشتم حرفی نیست چون 5 سال بصورت خوابگاهی زندگی می کردم، حتی سالی 1 مرتبه شاید غذای آبکی مانند آش و سوپ می خوردم. اما امسال کنار خانواده هستم و انواع غذا ها رو داریم.
  لطفا اگر امکان دارد بفرمایید چه چیزهایی و چه میوه هایی رو نباید بخورم و چه چیزهایی رو باید بخورم.
  همچنین بفرمایید دکتر متخصص چه مواردی رو باید آزمایش کنند. آخه برخی ها حتی به چهره بیمار نیگاه نمی کنند و نسخه می کنند!
  بسیار سپاس گذارم.

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   شما می توانید به مطلب تغذیه مناسب برای بیماران هموروئید و شقاق مراجعه کنید به علاوه مطلب جلوگیری از یبوست بسیار کمک کننده است. در نهایت توصیه می کنم به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا برنامه منظمی برای شما تجویز کنند. یک فعالیت ورزشی منظم را نیز انتخاب کنید اگر مشکل یبوست و گوارش شما طی چند هفته بهبود نیافت حتما به متخصص مراجعه کنید

 10. Avatar photoنسترن گفت:

  سلام وقت بخیر
  24ساله هستم و همیشه یبوست هستم و الان حدود6 ماهه که موقع دفع کمی خون ریزی دارم ولی سوزش شدید دارم و بعد از دفع خیلی درد دارم به طوریکه اگر خواب باشم از شدت درد بیدار میشم. چکار باید بکنم؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید رژیم غذایی منظم و پر فیبری داشته باشید و روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید تا از بروز یبوست جلوگیری کنید. روزه گرفتن برای شما خوب نیست زیرا باید دائم مایعات و آبمیوه مصرف کنید. حتما به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود احتمالا بر اثر یبوست مزمن دچار هموروئید شده باشید

 11. Avatar photoلیلی گلی گفت:

  سلام من خانومی 25ساله هستم 4 ساله که به دلیل یبوست شدید مبتلا ب هموروئید شدم ک بیرون زدگی از بیرون مقعد دارم گاها با خونریزی شدید و درد و سوزش همراه هستش همون 4 سال پیش به پزشک جراح عمومی مراجعه کردم ک یک پماد دستساز بهم تجویز کردن برای درمان هموروئید ک اصلا هیچ فایده ای نداشت یه پودری هم بود ک باید داخل آب ولرم می‌ریختم و میخوردم اما ب قدری لزج بود ک نمیتونستم تحمل کنم و نخوردم چند ماهی میشه ک ب جز هموروئید بوی بد مقعد دارم ب طوری ک حتی از حمام ک میام بازم این بو هستش واقعا دارم اذیت میشم راهکار شما چیه و اصلا پیش چ متخصصی باید مراجعه کنم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی که در متخصص بیماری های مقعدی باشند مراجعه کنید. با مطب من هم می توانید تماس بگیرید و یک وقت ویزیت حضوری و یا غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ویزیت روش درمان مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 12. سلام خسته نباشید من ۲۰سالمه تازه زایمان کردم و یبوست دارم از مقعدم فقط یکبار خون اومد.و بوی بد میده من باید چیکار کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه می توان تشخیص نهایی را اعلام کرد. به جز هموروئید احتمال بروز آبسه مقعدی یا فیستول مقعدی نیز می باشد.

   1. Avatar photoزهرا گفت:

    با سلام
    خانمی ۳۴ ساله هستم که بیرون مقعدم کمی متورم است واز داخل مقعد خارش دارم زمانیکه مدفوعم کمی سفت و خشک میشود زمان اجابت مزاج احساس میکنم دیواره مقعدم داره پاره میشه و بعداز دسشویی درون مقعدم میسوزه
    به نظر شما مشکل من چی میتونه باشه؟
    ممنون از پاسخگوییتون

    1. سلام ممکن است دچار شقاق یا هموروئید شده باشید. از یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید.

 13. Avatar photoرضا گفت:

  مشکلم ترشح بسیار بد بو در ناحیه مقعدم که کاملا شبیه عرق هست و فقط در جایی که دورم شلوغ هست یا اضطراب دارم اتفاق می افته کولونسکوپی هم انجام شده بررسی کردند ولی گفتن همه چی عادی هست واقعا نمی دونم چه کنم . در خانه و جاهای که خودم هستم هرگز اتفاق نمی افته. لطفا کمکم کنید آبرو برام نمانده.

  1. سلام علت ترشحات بد بو می تواند نشانه آبسه مقعدی یا فیستول مقعدی باشد اما معمولا با درد همراه هست و ممکن است در شرایط استرس و فشار شدت یابد. از یک جراح بخواهید که برای شما ام آر آی از مقعد تجویز کنند. اگر باز هم مورد خاصی وجود نداشت به یک متخصص مغز و اعصاب یا روانشناس مراجعه کنید.

 14. Avatar photo. گفت:

  سلام دختر ۲۴ساله هستم
  من یکی دوبار بعد از رابطه مقعدی خشن خونریزی داشتم هر بار تقریبا زیاد بود بعد از اون هم داخل مقعدم بوی بد میده اما ترشح یا برامدگی ندارم
  چند باری هم پیش اومده روی صندلی نشستم یه لحظه درد حس کردم از ناحیه مقعد مشکل چیه بنظرتون؟؟

  1. سلام ممکن است دچار زخم شقاق و عفونت و آبسه مقعدی شده باشید. در هر صورت به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید که بعد از تشخیص نوع عارضه به وجود آمده روش درمانی مناسب برای به شما پیشنهاد کنند.

 15. Avatar photoح ک گفت:

  سلام وقت بخیر
  چن روزی هست بوی بدی شبیه عفونت از ناحیه مقعد دارم…سوزش وخارش در طول روز گاهی دارم ولی خونریزی ندارموسابه بواسیر هم ندارم.به پزشک جراحی عمومی مراحعه و بعد معاینه گفت بواسیر نیست و جای نگرانین یست ولی همچنان این موارد رو دارم

  1. سلام ممکن است دچار عفونت و آبسه مقعدی شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و این مورد را پی گیری کنید. هر روز ناحیه را با آب گرم و شامپو بچه بشویید و به آرامی خشک کنید.

 16. Avatar photoAdi گفت:

  سلام.دختری۲۴ساله ام.زمانی که لباسمو در میارم اگر کسی کنارم باشه بوی مدفوع بدی رو از من حس میکنه خودم اصن حسش نمیکنم اما بهم میگن که شدیده.در ضمن در حالت ایستاده بدون اینکه پامو باز کنم این بوی مدفوع از مقعدم میاد و چند سال پیش هم فیشر داشتم عمل کردم،هنوزم دفع نامنظم و دیر دارم و لخته های لزج داخل مدفوع هنگام دفع دارم.این بی اختیاری بوی مدفوع و باد شکم از چیه ؟؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی یا فیستول مقعدی شده باشید. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا بعد از معاینه تشخیص نهایی را اعلام کنند.

 17. Avatar photoفریدون گفت:

  با سلام . راننده تاکسی هستم 33 ساله
  چند هفته پشت سر هم شیر موز خوردم همش
  یک شب دل پیچه گرفتم هر کاری کردم مدفوع نیومد . زور زدم بیش از حد تا زمانی که مدفوع تا لبه مقعد آمد آنچنان دردی داشتمم که نگ و نپرس . نه راه پیش داشتم نه راه پس . پس دوبااره فشاره بشتری آوردم که فک کنک رودم ریخت بیرون و خون ریزی کردم . دو روزه هی اینجوری دارم میشم . در ضمن هنگام مسافر کشی هی احساس میکردم مسافر ها میچسن و نگو که این بود از خود منه . نمیدونم کامنتها رو خوندم احساس میکنم از خودم . نمیشه که هر مسافری که سوار میشه بچسه . یکی دو تا نیست . همشون

  1. سلام ممکن است دچار آبسه و فیستول و یا شقاق و هموروئید شده باشید. از خود درمانی پرهیز کنید و سریعا به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. در مواقعی که یبوست شدید دارید و چند روز است که اجابت مزاج نداشته اید از یک پرستار یا بهیار باتجربه جهت انجام عمل تنقیه کمک بگیرید. به هیچ عنوان زور نزنید.

 18. Avatar photoفریدون گفت:

  حال چه کنم . قبلا یه بار اینجوری یشد شیاف آنتی همورویید زدم سریع خوب شد م با دو تا شیاف
  ولی الان نمیودونم شساف استفاده کنم یا نه چون تیرئیید پر کار دارم از شانس بد من
  اکه شساف استفاده کنم چه عوارضی میتونه داشته باشه ؟

  1. از خوددرمانی پرهیز کنید و به یک متخصص مراجعه کنید.

 19. Avatar photoالهام گفت:

  سلام خانوم دکتر من دختری ۲۰ ساله هستم که پشت کنکور هستم که در طول روز مدت زمان زیادی رو برای درس میشینم و الان دو دفعه هست که هنگام دفع مقداری کم خونریزی دارم و مقدار خیلی کمی سوزش و وقتی که میخوام روی زمین بشینم یکم درد میاد بنظر شما مشکلم بواسیر هست ؟؟چون فقط هنگام دفع یه چیز کوچیک میزنه بیرون ولی بعدش میره .خواهش میکنم بگید که میشه درمان خانگی کرد؟ مثلا با تغذیه یا ورزش نمیتونم برم دکتر سختمه . یا با پماد آنتی هموروئید چون خیلی حاد نیست .خواهش میکنم نظرتون رو بگید.بسیار سپاسگزارم

  1. سلام به احتمال زیاد دچار هموروئید داخلی درجه 3 شده اید. برای دریافت داروی مناسب از ویزیت آنلاین بیماران راه دور استفاده کنید. مراقب باشید یبوست نگیرید و برای نشستن از یک بالش نرم یا رینگ که در داروخانه ها قابل تهیه است استفاده کنید. تغذیه مناسب و تحرک کافی نیز داشته باشید.

 20. Avatar photoف.م گفت:

  سلام دختری ۱۹ ساله هستم در ناحیه مقعدم احساس سوزش شدید و قرمزی و التهاب مثل دارم بعضی وقت ها هم یبوست دارم

  1. سلام ممکن است بر اثر یبوست مزمن دچار هموروئید یا شقاق شده باشید. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه بیماری شما را تشخیص بدهند و داروی مناسب تجویز کنند. برای جلوگیری از یبوست نیز از شربت ملین و غذای پرفیبر استفاده کنید.

 21. Avatar photoعرفان گفت:

  سلام پسری ۲۰ ساله هستم
  تقریبا اکثر غذارو که میخورم بعد یک تایمی از مقعدم بوی بدی میاد ک ساعت ها ترشح میشه و واقعا ازار دهنده اس مشکلم چیه باید چکار کنم

  1. سلام ممکن است دچار عفونت، و حتی فیستول مقعدی شده باشید. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید که وضعیت شما را بررسی کنند. هر روز ناحیه را با شامپو بچه بشویید و به آرامی خشک کنید.

 22. Avatar photoزهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من دختری ۲۲ ساله هستم مدت طولانی درگیر اسهال بودم‌ الان نزدیکای یه هفته میشه که دفع مدفوع ندارم و اکر هم بیاد خیلی کمه خیلی بوی بدی میده شبیه بوی عفونته هنگام دفع اولا خونریزی داشتم بهمراه درد و سوزش شدید الان فقط دردش هست و همش احساس میکنم یه چیزی داخل مقعدمه و حالت تیغ داره بطوری که نمیتونم بشینم همش میخوابم حتی نمیتونم راه برم انقدر رفتم دستشویی همش حس میکنم بازم دستشویی دارم دوبارم شیاف آنتی هموروید که لیدوکایین داره و بی حس میکنه استفاده کردم ولی باز اذیت میشم موقع اجابت مزاج احتمال داره هموروید داخلی داشته باشم که عفونت کرده ؟ و اینکه میشه با تغذیه و ورزش رفعش کرد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🙏

  1. احتمالا دچار فیستول مقعدی شده اید. حتما از مطب من یا یک متخصص دیگر وقت ویزیت بگیرید و از خوددرمانی به شدت پرهیز کنید.

 23. Avatar photoپسر گفت:

  سلام
  دکتر پسری 20 ساله هستم که مدتیه وقتایی که برای مثلا نیم ساعت یا بیشتر روی صندلی میشینم احساس خروج گازی بد بو رو دارم. این مورد در هنگام خواب هم نمود پیدا می کنه و همون بو به طور شدیدتر احساس میشه. هنگام دفع هم احساس می کنم مقداری از مدفوع باقی میمونه. ضمنا هیچ علائمی از سوزش، ترشح،نشت مدفوع، بی اختیاری مدفوع و … ندارم. خواهشمندم راهنمایی فرمایید که مشکل چیه و پیش چه متخصصی باید برم . ممنون

  1. احتمالا دچار هموروئید شده اید. علاوه بر اصلاح رژیم غذایی لازم است برای تشخیص و درمان از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. از مطب من هم می توانید وقت بگیرید. اگر به موقع اقدام کنید با داروی مناسب و رژیم غذایی مناسب درمان می شوید. غذاهای پر ادویه و

 24. Avatar photoمصطفی گفت:

  سلام خسته نباشید من هنگام نشستن بوی بدی احساس میکنم ایا علائم بواسیر است چند بار ابسه کنار سوراخ مقعد داشتم که با درد زیاد بعد چند روز خوب شد الا جای ابسه یکم بیرون زدگی دارم ۳۳سالم هست لطفا راهنمایی کنید

  1. اگر آبسه مقعدی درمان نشود و هر بار خود به خود تخلیه شود بعد از مدتی منجر به بروز عارضه فیستول مقعدی می شود. احتمالا بوی بد مقعد نیز به دلیل همین بیماری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *