هموروئید

علائم هموروئید

علائم هموروئید

هموروئید یا بواسیر توده های دردناک و متورمی در ناحیه مقعد می باشند. 50 درصد مردم تا قبل از سن 50 سالگی علائم هموروئید را مشاهده خواهند کرد. علائم شایع هموروئید شامل درد، خونریزی، برجستگی و برآمدگی و التهاب در زیر خط دندانه ای مقعد و یا بیرون خط دندانه ای مقعد و یا دهانه مقعد می باشد. این علائم معمولا بعد از یک دوره یبوست طولانی، بارداری و یا بیماری های گوارشی و مشکلات کلون و روده بروز می کند.

عموما هموروئیدها بر اثر یبوست بروز می کنند. در این صورت می توانید با درمان خانگی هموروئید و رعایت چند نکته ساده برای رفع یبوست و رفع علائم هموروئید اقدام کنید. در چنین مواقعی با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش مناسب هموروئید می توانید ظرف مدت یک هفته از علائم هموورئید خلاص شوید.

اما اگر مشکل شما فراتر از این بود و ظرف یک هفته علائم هموروئید خود به خود از بین نرفت حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید.

برخی از هموروئیدها بسیار دردناک هستند و دردی شبیه به تیر کشیدن دارند. بیماران مبتلا به این نوع از هموروئید به طور اورژانس مراجعه می کنند. این نوع از هموروئید که هموروئید ترومبوزه نام دارد به سرعت تحت عمل جراحی قرار می گیرد و ناحیه ترومبوز شده سریعا تخلیه می شود.

علائم هموروئید

علائم هموروئید داخلی

خونریزی یکی از علائم شایع هموروئید داخلی می باشد. این نوع هموروئید تا زمانی که از دهانه مقعد بیرون نزند شک و نگرانی زیادی را برای بیمار ایجاد می کند. اگر یک دوره یبوست یا اسهال طولانی را پشت سر گذاشته اید و توده ای را در بالای خط دندانه ای مقعد احساس می کنید می توانید به وجود هموورئید داخلی مشکوک شوید.

انواع هموروئید داخلی به چهار درجه تقسیم می شود. هموروئید درجه 1 و 2 علائمی جز خونریزی و احساس وجود توده ندارد. یکی دیگر از علائم هموروئید داخلی بی دردی است. زیرا در این ناحیه اعصاب احساس درد کم می باشد. زمانی که هموروئید داخلی در درجه 3 قرار می گیرد با هر بار اجابت مزاج از دهانه مقعد بیرون می زند و با فشار دست به داخل می رود. زمانی که هموروئید داخلی کاملا افتاده یا به اصطلاح پرولاپس می شود به آن هموروئید داخلی درجه 4 می گوییم. علامت آن بیرون زدگی دائمی هموروئید است و با فشار دست هم به داخل باز نمی گردد. این نوع هموروئید را باید با لیزر پرتوان برداشت تا دچار عوارض هموروئید بیرون زده نشوید.

دفع ناقص، مشاهده ترشحات و خارش و سوزش نیز یکی دیگر از علائم هموروئید داخلی است.

تشخیص هموروئید

هموروئیدها به طور معمول با معاینه ظاهری تشخیص داده می شوند. یک متخصص جراحی با تجربه با مشاهده  مقعد و بافت اطراف آن می تواند هموروئید خارجی و هموروئید داخلی پرولابه را تشخیص دهد. معاینه ی رکتوم برای بررسی تومورها، پولیپ ها، پروستات بزرگ و آبسه مقعدی لازم است. ممکن است انوسکوپی نیز لازم شود. افرادی که با علامت درد مراجعه می کنند بیشتر مشکوک به هموروئید خارجی همراه با شقاق می باشند. معاینه هموروئید و شقاق دردناک با انگشت انجام نمی شود.

ممکن است شما به یکی از بیماری های زیر مبتلا باشید و احتمال دهید که دچار هموروئید شده اید:

 • بیماری های انورکتال
 • شقاق یا فیشر مقعد
 • آبسه مقعد
 • سرطان های کولورکتال
 • واریس رکتوم
 • خارش مقعد

 

علائم هموروئید

علائم هموروئید ترومبوزه

این نوع از هموروئید یا بواسیر بر اثر لخته شدن خون و گیر افتادن آن در رگ های هموروئید ایجاد می شود بنابراین علائم زیر را از خود بروز می دهد:

 • درد شدید غیر قابل کنترل
 • التهاب شدید در اطراف بافت ناحیه
 • قرمزی و خارش
 • احساس داغ شدن ناحیه، این نوع از هموروئید مثل یک لامپ داغ می ماند

علت خونریزی مقعد

ممکن است به علت کانسر کولو رکتال؛بیماری های التهابی روده و کولیت روده، بیماری های دیورتیکولار و انژیو دیسپلازی رخ دهد. بیماری های دیگر که باعث ایجاد توده در مقعد می شود شامل : تگ های پوستی، زگیل های مقعد، پرولاپس رکتوم،  پولیپ و پاپیلای بزرگ شده ی مقعد است.

هموروئید بخصوص در دوران بارداری و بعد از زایمان بسیار رایج است. این توده ها ناشی از افزایش فشار در رگ های مقعدی می باشند. فشار وارد شده به مقعد باعث می شود که آن ها به وجود آیند و دردناک شوند، مخصوصا هنگامی که شما نشسته باشید.

هموروئید ممکن است در داخل عضله، در ابتدای مقعد (هموروئید داخلی) قرار گیرد و یا ممکن است در انتهای مقعد و خارج از آن به وجود آید (هموروئید خارجی).

علل بروز هموروئید یا بواسیر چیست؟

 • تنش در حرکات روده
 • مدت زمان طولانی در توالت نشستن و فشار وارد کردن به مقعد
 • یبوست مزمن یا اسهال
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • تضعیف بافت های حمایت کننده مقعد که با پیری اتفاق می افتد.
 • بارداری
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • برخی بیماری های خاص مانند سیروز کبدی
 • عفونت های مقعدی

راهکار های جلوگیری از بروز هموروئید

برای جلوگیری از یبوست و تنش در طی حرکات روده ای که خطر ابتلا به هموروئید را افزایش می دهد، باید:

نوشیدن مقدار زیادی مایعات، حداقل 8 لیوان در روز

خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا حاوی میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل

مکمل های فیبر را مورد استفاده قرار دهید.

برای جلوگیری از انسداد استفاده از نرم کننده مدفوع

اجتناب از نشستن در توالت برای مدت زمان طولانی

سوالات متداول علائم هموروئید

1-هموروئید چه شکلی است؟

هموروئید یا بواسیر در واقع برجستگی های خفیفی می باشند که به طور طبیعی در کانال مقعد وجود دارند. زمانی که به آنها فشار وارد می شود و یا بر اثر خوردن غذاهای پر ادویه و حساسیت زا برجسته و ملتهب می شوند به این وضعیت بیماری هموروئید می گوییم. شکل هموروئید می تواند به صورت یک گوشت اضافه یا برجستگی پر خون و بادکنک شکل است. اگر داخل خط دندانه ای مقعد ایجاد شود شما نمی توانید شکل آن را ببینید. اما انواع هموروئید پرولابه و هموروئید خارج با راحتی قابل مشاهده است.

2-آیا هموروئید می تواند نشانه سرطان باشد؟

هموروئیدها به خودی خود خطرناک نیستند. این بیماری بسیار شایع است و با اقدام به موقع می توان به درمان قطعی آن دست یافت. اما در برخی مواقع نادر بیمار توده هایی شبیه به هموروئید در ناحیه مقعد دارد که ممکن است سرطانی باشند. همچنین در مواقعی که هموروئید درمان نشده باقی می ماند و بیمار دچار عفونت های مکرر و انواع بیماری های مقعدی می شود احتمال بروز سرطان نیز در این بیماران بالا خواهد رفت.

3-از کجا بدانیم که هموروئید داریم یا بیماری خطرناک؟

هموروئید یا بواسیر بسیار شایع است و معمولاً خطرناک نیست. علائم هموروئید یا بواسیر ممکن است شامل مشاهده خون قرمز روشن روی دستشویی یا دیدن خون در توالت بعد از حرکت رود باشد. سایر علائم شایع هموروئید شامل درد رکتال ، فشار ، سوزش و خارش است. همچنین ممکن است شما در ناحیه مقعد خود یک توده احساس کنید همچنین برای اطمینان باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. بعد از معاینه تشخیص نهایی گذاشته خواهد شد. همچنین در صورت نیاز آزمایشات تشخیصی اضافه ای تجویز خواهد شد.

4-آیا هموروئید بو دارد؟

تا زمانی که هموروئید ها خونریزی نکرده اند به خودی خود بو نمی دهند. زمانی که پاکه هموروئید پاره می شود و خونریزی می کند بوی خون و ترشحات آن را ممکن است حس کنید. همچنین انواع هموروئید که با عفونت و آبسه همراه هست منجر به انتشار بوی عفونت می شوند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

22 دیدگاه برای “علائم هموروئید

 1. Avatar اناهیتا گفت:

  سلام
  من انوکرایو از داروخانه خریدم و برای هموروییدم استفاده میکنم. ظاهرا بد نیست اما یکی به من گفت ممکنه باعث پارگی مقعد بشه. حقیقت داره؟ ضمنا انوکرایوو صرفا مسکنه یا اثر درمانی هم داره؟ مرسی.

  1. Avatar مدیر گفت:

   تمام داروها را فقط ميتوان دوهفته استفاده كرد

 2. Avatar حسین کامل گفت:

  با سلام
  پسری 24 ساله هستم که بصورت دوره ای دچار درد هنگام اجابت مزاج و سوزش و خونریزی شده که شدت ان در دفعات متفاوت است معمولا ظرف چندروز بعد بهبود یافته و تا چندین ماه درد و خونریزی ندارم
  با توجه به عکس ارسالی تشخیص شما چیست و درمان دارویی یا با لیزر صورت می گیرد؟
  سپاسگزارم
  لینک عکس : http://uupload.ir/files/liuh_20160924_102008.jpg

  1. Avatar مدیر گفت:

   سلام.
   شقاق
   ترومبوز
   فيستول
   بايد ليزر يا عمل كنيد

 3. Avatar شیدا گفت:

  سلام. دختری ۳۰ ساله هستم. به علت ابتلا به کولیت و زور زدنهای زیاد هنگام دفع الان بواسیر درجه ۴ دارم. ولی من الان هم هنگام دفع همون انقباضات غیر ارادی و فشار و درد رو دارم. میخوام بدونم آیا اینها از عوارض هموروئید است یا اینکه ربطی ندارد و من باید اول کولیت رو درمان کنم و بعد بواسیر رو؟

  1. Avatar مدیر گفت:

   سلام. شما باید برای درمان هم کولیت و هم همورئید (بواسیر) هرچه سریعتر اقدام کنید تا دچار بیماری ها و عوارض دیگر نشوید. در ضمن اکثر افرادی که دچار کولیت می شوند به هموروئید یا همان بواسیر هم مبتلا خواهند شد.

 4. Avatar محمد27ساله گفت:

  سلام خسته نباشید یه روز صبح از خواب پا شدم دیدم هر کاری میکنم مدفوم نمیومد از مقعدم احساس خارش موقعی زور میزدم تحمل نداشتم مقهدم داشت میسوخت بعد از اون یبوست فراوان اصلا سر کلاس میرفتم خود به خود بو از مقعدم میاومد سر کلاس از فاصله میگرفتن الان یک ساله همونجوریم قرص ملین کننده تغذیه مو همش خوب بوبه به خدا خیلی سخته برام اگه نیم ساعت رو صندلی بشینم تحمل ندارم بوی بد از مقعدم میاد بیرون تورا خدا راهنماییم کنید این مریضی چیه چه جوری میشه درمانش کرد با تشکر

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید احساس بوی بد و ترشح نشانه وجود عفونت است که هم می تواند بر اثر کیست مویی باشد یا آبسه و یا فیستول های مقعدی در هر صورت از مراجعه به پزشک خجالت نکشید و هرچه سریعتر مراجعه کنید تا دچار بیماری های دیگر نشوید و دوره درمان طولانی نشود

 5. Avatar زهره گفت:

  سلام
  من کلونوسکوپی شدم و همورویید داخلی داشتم اما مشکل و درد و ناراحتی ندارم آیا باید برای درمان اقدام کنم ؟

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بله حتما

 6. Avatar امید گفت:

  سلام
  امید هستم 42 ساله . نه خونریزی دارم ونه توده ای لمس میشود . فقط بعضی اوقات سوزش دارم . مضافا” اینکه گاهی درد بسیار شدید ، اما خیلی گذرا ( کوتاه) در ناحیه پایین مثانه دارم . خودم فکر میکنم ممکنه از پروستات باشه ولی در آزمایش چیزی نشان نداد . برای معاینه نمیدانم به چه پزشکی باید مراجعه کنم ؟؟؟
  با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید از علائم هموروئید می توان به درد در ناحیه مقعد اشاره کرد و درد پایین مثانه ارتباطی به بیماری هموروئید ندارد

 7. Avatar مهدی گفت:

  باسلام وعرض ادب خدمت شما؛من مردی هستم ۳۳ساله چندسالی هست که متوجه توده ی کوچکی در انتهای مقعدم شدم اماخوشبختانه خونریزی ودردندارم فقط مقداری خارش ومشکل در اجابت مزاج خواستم بدونم باید چه کاری بکنم که همین مقدارمشکل هم برطرف بشه ممنون از لطف شما

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اولین قدم این است که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی بسیار کمک کننده است. اما نکته مهم این است که حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا از عدم وجود خطر اطمینان حاصل کنید و برای بهبود هرچه سریعتر دارو دریافت کنید

 8. Avatar رضا گفت:

  سلام. وقت شما بخیر
  من مردی 32 ساله هستم. حدود 2 سال است که مشکل دفع مدفوع پیدا کردم. جوری که هر 2 روز یکبار دفع مدفوع دارم، یعنی بعد دو روز غذا خوردن روز دوم دفع می کنم. مدفوع خشک و بدبو. هنگام دفع هم کمی درد دارم. متوجه شدم که یبوست دارم اما چجوری باید درمان کنم؟ آیا بیماری دیگری ممکنه داشته باشم؟ خون ریزی و یا خارش و یا عفونت ندارم.
  دکتر برای شش ماه قرص امپرازول داد اما با توجه به اینکه سرکار میرفتم 2 ماه بیشتر نتونستم استفاده کنم چون خیلی گشنه می شدم، قبل صبحانه قرص و میخوردم و 10 صبح شکمم خالی میشد.
  من 1 سال قبل بادفتق داشتم که عمل کردم آیا می تواند بدلیل همین بیماری بوده باشد.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مشکل یبوست را باید اول از همه در سبک زندگی خود پیدا کنید. اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، آب به اندازه کافی ننوشید و تحرک روزانه کافی نداشته باشید مسلما به یبوست مبتلا می شوید. یبوست مزمن نیز به نوبه خود منجر به بروز همورئید و شقاق خواهد شد. اگر مشکلی در تغذیه و تحرک ندارید احتمالا یک مشکل گوارشی دارید و باید توسط متخصص ویزیت شوید

 9. Avatar رضا گفت:

  با سلام و تشکر از شما خانم دکتر.
  اینکه رژیم غذایی مناسبی نداشتم حرفی نیست چون 5 سال بصورت خوابگاهی زندگی می کردم، حتی سالی 1 مرتبه شاید غذای آبکی مانند آش و سوپ می خوردم. اما امسال کنار خانواده هستم و انواع غذا ها رو داریم.
  لطفا اگر امکان دارد بفرمایید چه چیزهایی و چه میوه هایی رو نباید بخورم و چه چیزهایی رو باید بخورم.
  همچنین بفرمایید دکتر متخصص چه مواردی رو باید آزمایش کنند. آخه برخی ها حتی به چهره بیمار نیگاه نمی کنند و نسخه می کنند!
  بسیار سپاس گذارم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   شما می توانید به مطلب تغذیه مناسب برای بیماران هموروئید و شقاق مراجعه کنید به علاوه مطلب جلوگیری از یبوست بسیار کمک کننده است. در نهایت توصیه می کنم به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا برنامه منظمی برای شما تجویز کنند. یک فعالیت ورزشی منظم را نیز انتخاب کنید اگر مشکل یبوست و گوارش شما طی چند هفته بهبود نیافت حتما به متخصص مراجعه کنید

 10. Avatar نسترن گفت:

  سلام وقت بخیر
  24ساله هستم و همیشه یبوست هستم و الان حدود6 ماهه که موقع دفع کمی خون ریزی دارم ولی سوزش شدید دارم و بعد از دفع خیلی درد دارم به طوریکه اگر خواب باشم از شدت درد بیدار میشم. چکار باید بکنم؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید رژیم غذایی منظم و پر فیبری داشته باشید و روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید تا از بروز یبوست جلوگیری کنید. روزه گرفتن برای شما خوب نیست زیرا باید دائم مایعات و آبمیوه مصرف کنید. حتما به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود احتمالا بر اثر یبوست مزمن دچار هموروئید شده باشید

 11. Avatar لیلی گلی گفت:

  سلام من خانومی 25ساله هستم 4 ساله که به دلیل یبوست شدید مبتلا ب هموروئید شدم ک بیرون زدگی از بیرون مقعد دارم گاها با خونریزی شدید و درد و سوزش همراه هستش همون 4 سال پیش به پزشک جراح عمومی مراجعه کردم ک یک پماد دستساز بهم تجویز کردن برای درمان هموروئید ک اصلا هیچ فایده ای نداشت یه پودری هم بود ک باید داخل آب ولرم می‌ریختم و میخوردم اما ب قدری لزج بود ک نمیتونستم تحمل کنم و نخوردم چند ماهی میشه ک ب جز هموروئید بوی بد مقعد دارم ب طوری ک حتی از حمام ک میام بازم این بو هستش واقعا دارم اذیت میشم راهکار شما چیه و اصلا پیش چ متخصصی باید مراجعه کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی که در متخصص بیماری های مقعدی باشند مراجعه کنید. با مطب من هم می توانید تماس بگیرید و یک وقت ویزیت حضوری و یا غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ویزیت روش درمان مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *