کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی

بسته به مهارت و میزان دسترسی پزشک متخصص جراحی به ابزار مناسب عمل جراحی کیست مویی این عمل با ابزار گوناگونی مثل لیزر پرتوان کوتر و یا تیغ جراحی انجام می شود. اولین اصل در جراحی کیست مویی تخلیه کیست و در نهایت عدم عود و بازگشت کیست مویی است. همچنین ممکن است عمل جراحی کیست مویی به روش باز یا بسته انجام شود. عمل جراحی بسته کیست مویی نیازمند مهارت بالای متخصص جراحی است تا بیمار با اسکار عمل و عود کیست مویی مواجه نشود.

کیست مویی  پایین کمر یا همان سینوس پیلونیدال در قسمت انتهایی ستون فقرات در نزدیکی ساکروم ایجاد می شود. کیست مویی تشکیل شده از یک کیسه حاوی بقایای مرده پوست و چرک و مو که پس از گذشت مدت زمانی کوتاه سوراخ و منفذی به بیرون پوست باز می کند. اما محتویات این کیست به راحتی تخلیه نمی شود و باید توسط یک جراح تخلیه و خشک شود. عمل جراحی کیست مویی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

قبل و بعد جراحی کیست مویی

قبل و بعد جراحی کیست مویی به روش بسته و با لیزر

عمل کیست مویی با لیزر بهتر است یا با جراحی سنتی

در حال حاضر مدرن ترین و بهترین ابزاری که برای عمل جراحی کیست مویی به کار می رود لیزر پر توان دی اکسید کربن است. لیزر کیست مویی سوپرتین است یعنی بسیار نازک است و برش های بسیار ظریفی ایجاد می کند. همزمان با برش سر عروق و اعصاب بریده شده را ترمیم می کند و بدین ترتیب جراحی با کمترین میزان درد و خونریزی انجام می شود. در مقابل لیزر پرتوان دی اکسید کربن کوتر و تیغ جراحی وجود دارد.

از جمله معایب کوتر می توان به سوختن بخش وسیعی از بافت سالم اشاره کرد. همچنین بیمار درد و سوزش زیادی را بعد از جراحی کیست مویی با کوتر تجربه خواهد کرد. از معایب عمل جراحی کیست مویی با تیغ جراحی نیز می توان به خونریزی و درد زیاد بعد از جراحی اشاره کرد به علاوه تیغ جراحی و کوتر ظرافت نور لیزر را ندارند و عمل به دقت و ظرافت لیزر انجام نمی شود.

عمل جراحی کیست مویی با لیزر نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد و متخصصین جراحی با لیزر دوره های مختلفی را به طور جداگانه می گذرانند تا بتوانند مهارت جراحی با لیزر را بدست آورند.

قابل ذکر است دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر دوره های کار و جراحی با لیزر را در کشورهای روسیه ترکیه و ایران گذرانده اند و از سال 86 تمام جراحی ها را با لیزر انجام می دهند. همچنین در دوره ها و کنفرانس های مربوطه در سراسر ایران و جهان شرکت می کنند و همواره جدیدترین روش های اثبات شده را برای درمان و عمل جراحی بیماران کیست مویی، فیستول، هموروئید، شقاق و آبسه به کار می برند.

عمل جراحی کیست مویی را می توان با هر یک از ابزار جراحی با روش باز یا بسته انجام داد. توصیه می شود که جراحی کیست مویی با لیزر پرتوان و به روش بسته انجام شود.

عمل جراحی کیست مویی با روش باز

زمانی که کیست مویی کیستکتومی و برداشته می شود زخم کیست مویی بدون این که بخیه زده شود باز باقی می ماند و داخل حفره باقی مانده از کیست را با پانسمان پر می کنند. به این روش عمل جراحی باز کیست مویی گفته می شود. در جراحی باز کیست مویی بیمار حداقل 2 ماه درگیر تعویض پانسمان و مراقبت و استراحت بعد از عمل جراحی کیست مویی باز است.

این روش بسیار پر هزینه است و بیشتر در مناطقی مورد استقبال قرار می گیرد که تجربه متخصصین جراحی بیشتر در زمینه جراحی باز بوده و حاضر به انجام جراحی بسته و با لیزر نیستند. هرچه ترمیم زخم بیشتر طول می کشد احتمال عود کیست مویی نیز بالا می رود. بنابراین 2 ماه مراقبت زمان طلایی بعد از جراحی کیست مویی باز است.

عمل جراحی کیست مویی با روش بسته

در این روش بعد از خارج کردن کیست زخم باز بخیه زده می شود. به همین دلیل به این روش عمل جراحی کیست مویی بسته گفته می شود. در برخی موارد نیز متخصص جراحی و لیزر یک سوراخ ریز ایجاد می کند و فیبر لیزر را به داخل می راند. بدین ترتیب جدار کیست را بدون باز کردن آن از بین می برد و کیست مویی بهبود می یابد. توصیه می شود اگر قرار است عمل جراحی کیست مویی به روش بسته انجام شود و عمل کیستکتومی انجام شود از لیزر پرتوان برای این امر استفاده شود.

زیرا جراحی و لیزر کیست مویی احتمال عود جراحی بسته کیست مویی با لیزر نزدیک به صفر است و بیمار دوره نقاهت بسیار بسیار کوتاهتری را تجربه خواهد کرد.

فیلم عمل جراحی کیست مویی

سوالات متداول عمل جراحی کیست مویی

1-آیا می توان بعد از عمل جراحی کیست مویی نشست؟

اگر جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته انجام شود فقط یک شب استراحت در منزل مورد نیاز است. از کلینیک تا منزل نباید پشت فرمان اتومبیل خود بنشینید و باید در حالت درازکش در صندلی عقب به منزل بروید. اما از فردای روز عمل می توانید بنشینید. حداقل یک هفته مراقب باشید که طولانی مدت و بر روی سطوح سخت ننشینید. اگر جراحی به روش باز و به روش سنتی انجام شده باشد حداقل 1هفته الی 4 هفته نمی توانید بنشینید و بهتر است بر روی شکم دراز بکشید تا به ناحیه عمل فشار وارد نشود.

2-آیا جراحی کیست مویی درد دارد؟

طی عمل جراحی بیمار دردی را احساس نمی کند. زیرا تحت بیهوشی یا بی حسی نخاعی انجام می شود. بعد از جراحی کیست مویی نیز بسته به روش جراحی درد بعد از عمل کیست مویی متفاوت خواهد بود. اگر جراحی به روش بسته و با لیزر توسط یک متخصص جراحی با تجربه انجام شود درد شدیدی نخواهید داشت . دردی جزئی که با یک مسکن ساده قابل کنترل است. اما در جراحی باز و به روش سنتی ممکن است مجبور باشید که تا یک هفته برای تخفیف درد از مسکن استفاده کنید.

3-آیا عمل جراحی کیست مویی ضروری است؟

بله تمام انواع کیست مویی را باید با عمل جراحی تخریب و تخلیه کرد. درمان دارویی در درمان قطعی کیست مویی جایگاهی ندارد. بنابراین چاره ای جز جراحی کیست مویی نیست. بهترین روش جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته است.

4-آیا کیست مویی منجر به مرگ می شود؟

برخی افراد به دلیل ترس از مراجعه به متخصص جراحی سال ها با کیست مویی خود مدارا می کنند. کیست مویی در مراحل پیشرفته منجر به بروز آبسه و عفونت می شود. این آبسه های درمان نشده به خودی خود عوارضی مثل فیستول های متعدد و پیچیده را ایجاد می کنند. در نهایت بیمار دچار عفونت های شدید سیستمیک می شود. معمولا بیماران در همان مراحل عفونت اولیه تحمل درد را نداشته و به متخصص جراحی مراجعه می کنند. بنابراین کیست مویی به خودی خود منجر به مرگ نمی شود. اما عفونت های مکرر و درمان نشده ممکن است منجر به مرگ بیمار شوند.

5-بعد از جراحی کیست مویی چطور می توان به دستشویی رفت؟

دقت کنید که عمل جراحی کیست مویی شما چه با روش باز انجام شده باشد و چه با روش بسته نباید برای رفتن به دستشویی به ناحیه عمل فشار وارد کنید. بهترین روش استفاده از توالت فرنگی است. در این صورت به ناحیه عمل فشار وارد نمی شود و پوست کمر کشیده نمی شود.

6-نحوه خوابیدن بعد از عمل جراحی کیست مویی چگونه است؟

بعد از عمل جراحی کیست مویی می توانید به پهلو یا روی شکم بخوابید. متخصص جراحی ممکن است از برخی بیماران بخواهد که 3 روز بعد از جراحی به صورت طاق باز بخوابد. اما این شرایط برای همه یکسان نیست و از عموم بیماران تقاضا می شود که بر روی ناحیه عمل نخوابند و به آن فشار نیاورند.

7-آیا درمان کیست مویی بدون جراحی امکانپذیر است؟

اگر متخصص جراحی بیماری شما را کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال تشخیص داده است تنها راه درمان جراحی و تخلیه کیست است. کیست مویی درمان قطعی با دارو و دیگر روش ها را ندارد. بهترین روش عمل جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته می باشد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

10 دیدگاه برای “عمل جراحی کیست مویی

 1. Avatar یاسر گفت:

  سلام شما بیمه تامین اجتماعی برای لیزر کیست مویی قبول می کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر ما با بیمه تامین اجتماعی قراردادی نداریم و معمولا بیمه ها هزینه لیزر کیست مویی را پرداخت نمی کنند.

 2. Avatar محمدی گفت:

  سلام آدرس شما کجا هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تهران پاسداران نیش گلستان نهم پلاک 457 واحد 10 تلفن 02122761600

 3. Avatar مانی گفت:

  میشه عمل کیست مویی و گوشت اضافه مقعدی رو همزنان با روش لیزر انجام داد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می توان با لیزر پرتوان هم جراحی کیست مویی و هم گوشت اضافه مقعدی و دیگر بیماری های مقعد را در یک جلسه انجام داد.

 4. Avatar یاسر گفت:

  خانم دکتر شما وقتی با لیزر جراحی کیست مویی را انجام میدین چقدر از زخم را باز می کنید و چندتا بخیه می زنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید اما به طور معمول بیشتر از 2 سانت از زخم باز نمی شود. تعداد بخیه هایی که زده می شود بستگی به میزان برش ناحیه کیست مویی دارد و برای بیماران مختلف متفاوت است.

 5. Avatar اکبر گفت:

  سلام. چه ساعت و روزهایی برای نوبتدهی میتونیم هماهنگ کنیم؟ میانگین هزینه جراحی چقدر هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از شنبه تا چهارشنبه بین ساعات 9 صبح تا 7 عصر با تلفن 02122761600 تماس بگیرید و از ساعات پذیرش آگاه شوید. میانگین هزینه ها را تلفنی سوال بفرمایید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *