کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی

کیست مویی  پایین کمر یا همان سینوس پیلونیدال در قسمت انتهایی ستون فقرات در نزدیکی ساکروم ایجاد می شود. کیست مویی تشکیل شده از یک کیسه حاوی بقایای مرده پوست و چرک و مو که پس از گذشت مدت زمانی کوتاه سوراخ و منفذی به بیرون پوست باز می کند. اما محتویات این کیست به راحتی تخلیه نمی شود و باید توسط یک جراح تخلیه و خشک شود. عمل جراحی کیست مویی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

بسته به مهارت و میزان دسترسی پزشک متخصص جراحی به ابزار مناسب جراحی این عمل با ابزار گوناگونی مثل لیزر کوتر و یا تیغ جراحی انجام می شود. اولین اصل در جراحی کیست مویی تخلیه کیست و در نهایت عدم عود و بازگشت کیست مویی است.

قبل و بعد جراحی کیست مویی

وسیله  مناسب جراحی کیست مویی چیست

در حال حاضر مدرن ترین و بهترین ابزاری که برای جراحی کیست مویی به کار می رود لیزر پر توان دی اکسید کربن است. این لیزر سوپرتین است یعنی بسیار نازک است و برش های بسیار ظریفی ایجاد می کند. همزمان با برش سر عروق و اعصاب بریده شده را ترمیم می کند و بدین ترتیب جراحی با کمترین میزان درد و خونریزی انجام می شود. در مقابل لیزر پرتوان دی اکسید کربن کوتر و تیغ جراحی وجود دارد.

از جمله معایب کوتر می توان به سوختن بخش وسیعی از بافت سالم اشاره کرد. همچنین بیمار درد زیادی را بعد از جراحی کیست مویی با کوتر تجربه خواهد کرد. از معایب جراحی کیست مویی با تیغ جراحی نیز می توان به خونریزی و درد زیاد بعد از جراحی اشاره کرد به علاوه تیغ جراحی و کوتر ظرافت نور لیزر را ندارند و عمل به دقت و ظرافت لیزر انجام نمی شود.

عمل جراحی کیست مویی با لیزر نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد و متخصصین جراحی با لیزر دوره های مختلفی را به طور جداگانه می گذرانند تا بتوانند مهارت جراحی با لیزر را بدست آورند.

عمل جراحی کیست مویی باز و بسته

قابل ذکر است دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر دوره های کار و جراحی با لیزر را در کشورهای روسیه ترکیه و ایران گذرانده اند و از سال 86 تمام جراحی ها را با لیزر انجام می دهند. همچنین در دوره ها و کنفرانس های مربوطه در سراسر ایران و جهان شرکت می کنند و همواره جدیدترین روش های اثبات شده را برای درمان و جراحی بیماران کیست مویی، فیستول، هموروئید، شقاق و آبسه به کار می برند.

عمل جراحی کیست مویی به روش باز

زمانی که کیست مویی کیستکتومی و برداشته می شود زخم کیست مویی بدون این که بخیه زده شود باز باقی می ماند و داخل حفره باقی مانده از کیست را با پانسمان پر می کنند. به این روش جراحی باز کیست مویی گفته می شود. در جراحی باز کیست مویی بیمار حداقل 2 ماه درگیر تعویض پانسمان و مراقبت و استراحت بعد از جراحی کیست مویی باز است.

این روش بسیار پر هزینه است و بیشتر در مناطقی مورد استقبال قرار می گیرد که تجربه متخصصین جراحی بیشتر در زمینه جراحی باز بوده و حاضر به انجام جراحی بسته و با لیزر نیستند. هرچه ترمیم زخم بیشتر طول می کشد احتمال عود کیست مویی نیز بالا می رود. بنابراین 2 ماه مراقبت زمان طلایی بعد از جراحی کیست مویی باز است.

عمل جراحی کیست مویی به روش بسته

در این روش بعد از خارج کردن کیست زخم باز بخیه زده می شود. به همین دلیل به این روش جراحی بسته گفته می شود. در برخی موارد نیز متخصص جراحی و لیزر یک سوراخ ریز ایجاد می کند و فیبر لیزر را به داخل می راند. بدین ترتیب جدار کیست را بدون باز کردن آن از بین می برد و کیست مویی بهبود می یابد. توصیه می شود اگر قرار است جراحی به روش بسته انجام شود و عمل کیستکتومی انجام شود از لیزر پرتوان برای این امر استفاده شود.

زیرا جراحی و لیزر کیست مویی احتمال عود جراحی بسته کیست مویی با لیزر نزدیک به صفر است و بیمار دوره نقاهت بسیار بسیار کوتاهتری را تجربه خواهد کرد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *