بیماری های عفونی

همه چیز درباره زگیل تناسلی

ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPV می باشد که این ویروس تیپ های مختلفی دارد که بعلت متنوع بودن آن و از طرفی تمایل سریع به انتقال از طریق جنسی (نه لزوما intercourse بلکه با بوسیدن و لمس کردن) امروزه جوانان زیادی را درگیر کرده است. علت انتقال و انتشار ویروس عدم آگاهی افراد و از طرفی رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد. تنها یک تماس جنسی جهت انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد کافی است. داشتن پارتنرهای جنسی متعدد و پایین بودن سن اولین رابطه جنسی عوام خطرزای آن هستند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یا Genital Wart بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان ایجاد می شود. شکل ظاهری آن به صورت گوشتی یا گل کلمی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود.
از آنجایی که ویروس های HPV نوع ۱۶ و ۱۸ در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم , مهبل فرج و مفعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می دهند جلوگیزی و تزریق واکسن زگیل تناسلی از اهمیت بسیاری برخوردار است . به خصوص پیشنهاد می شود کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰ سال می باشد.

انواع زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

این نوع زگیل همراه با خارش به وجود می آید. شکل ظاهری آن ممکن است بسیار ریز و هم رنگ پوست باشد و یا کمی تیره تر و درشت باشد از نظر تعداد گاهی به دلیل اجتماع زیاد زگیل در یک نقطه به شکل گل کلم در می آید. گاهی هیچگونه علائمی ندارد و تنها شخص ناقل بیماری است

از هفته ها تا ماهها و گاهی نیز سالها حتی در بعضی از افراد ممکن است علائم زگیل تناسلی اصلا ظاهر نشود ودر حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد ویکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد

راه های انتقال زگیل تناسلی

این بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در در درجه اول از روابط جنسی پر خطر دوری کنید به خصوص که اخیرا این بیماری در ایران بسیار شایع شده است.

بعلت تمایل سریع این ویروس به انتشار حتما استفاده از کاندوم نیز حالت پیشگیری نداشته و لذا کاندوم فقط قسمت پوشاننده آن را محافظت می کند و بیضه ها و ناحیه عانه در هنگام نزدیکی با فرد مبتلا علیرغم استفاده از کاندوم آلوده به ویروس می شود.

تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون. سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

فرم ویروس پاپیلوم ژنیتالیا از طریق صندلی دستشویی، بغل کردن، دست دادن، شنا کردن در استخر، مصرف مواد غذایی یا قاشق و چنگال و رعایت نکردن بهداشت دست منتقل نمی شود

انتقال ویروس زگیل تناسلی به طور معمول از زن به مرد است و از به ندرت از مرد به زن اتفاق می افتد

زگیل های جلدی(غیر تناسلی) به علت تایپهای متفاوت ویروس پاپیلوم انسانی، که معمولا سرطان زا نیستند رخ می دهند و این تایپ از ویروس ها با تماس مستقیم فرد به فرد منتقل شده و استخر و دستشویی های عمومی می توانند در انتقال این نوع زگیل نقش داشته باشند

در خصوص زمان اکتساب:

 1. دوره نهفتگی یک زگیل قابل مشاهده بین ۳ هفته تا یک سال است ولی حتی دوره کمون چند ساله هم گزارش شده است که می تواند در یک رابطه طولانی مدت برای زوج ها گیج‌ کننده و استرس زا باشد.
 2. ممکن است به علت دخالت سیستم ایمنی، HPV فردی تحت کنترل قرار گرفته و یا به صورت نهفته برای سال ها حفظ شده باشدو سپس به صورت تاخیری علایم بیماری یا زگیل تناسلی ظاهر شود و باعث بروز مشکلات و شبهاتی در زندگی خانوادگی این افراد شود. بنابراین زمان اکتساب را نمی توان تاکید میکنم نمی توان، دقیقا حساب کرد.(زیرا این زگیل ها می توانند ماه ها یا سالها بعد از ابتلا به عفونت ظاهر شوند)
 3. تایپهای HPV که منجر به زگیل می شوند می توانند به همسر فرد مبتلا، حتی در غیاب ضایعه یا زگیل قابل مشاهده، انتقال یابند. بنابراین شرکای جنسی می توانند HPV را به راحتی بین خود به اشتراک بگذارند

عوارض زگیل تناسلی

این بیماری علاوه بر شکل و ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند عامل بروز 5 درصد از کل سرطان ها می باشد. تیپ های 16 و 18 ویروس زگیل تناسلی خطرزایی بیشتری دارند. همچنین ارتباط HPV با تمام سرطان های سرویکس واژن وولو مقعد حفره دهان اوروفارنکس و مجاری تنفسی شناخته شده است. به آمار های رسمی زیر توجه کنید:

علت اصلی سرطان های سرویکال cervical cancer

 • 80 درصد سرطان های مقعد در مردان به دلیل وجود انواع خاصی از این ویروس است
 • 90 درصد کل سرطان های مقعد
 • 60 درصد سرطان های رحم در زنان به دلیل وجود انواع خاصی از HPV است
 • 40 درصد کل سرطان های خارج رحم و مقعد , vulva, vagina , penis
 • 13 درصد سرطان oropharyngeal
 • 3 درصد سرطان های مربوط به ناحیه دهان
 • همچنین بروز انواع خاصی از سرطان دهانه رحم
 • سرطان آلت تناسلی در مردان
 • سرطان حنجره

پیشگیری از زگیل تناسلی

استفاده از واکسن گارداسیل (Gardasil) پیشنهاد می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود. توصبه می شود این واکسن در شروع 8 سالگی کودکان تزریق شود.

واکسن زگیل تناسلی جهت پیشگیری

واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل توصیه می شود که قبل از نوجوانی تزریق شود. روش کار به این صورت است که ۲ بار تزریق با فاصله ۶ ماهه انجام می شود. اما در افراد بالای ۱۴ سال توصیه می شود واکسن گارداسیل ۳ بار و در فواصل کمتر از ۵ ماه تزریق شود. با توجه به شایعاتی که درباره عوارض واکسن زگیل تناسلی شنیده می شود لازم است بدانید:
این واکسن در آمریکا همچون دیگر واکسن های ضروری در 8 سالگی به کودکان تزریق می شود.
مواردی بسیار نادر در استرالیا و اروپا گزارش شده که دختران در سنین پایین دچار یائسگی شده اند و یا نسبت به اسپرم مردان دچار خودایمنی شده اند. با توجه به نادر بودن این موارد و شایع بودن ویروس HPV تزریق نکردن این واکسن ریسک بسیار بالاتری را برای سلامت افراد بازی می کند.

در ژاپن نیز بیمارستانی تخصصی برای کنترل و جلوگیری از زگیل تناسلی تاسیس شده که هرگونه ادعا در مورد عوارض واکسن زگیل تناسلی را پیگری و بررسی می کنند. در نهایت به این نتیجه می رسیم که در اکثر نقاط دنیا از واکسن زگیل تناسلی جهت ریشه کن کردن این بیماری استفاده می شود.

درمان زگیل تناسلی در این مرکز

ابتدا تمامی زگیل های تناسلی با درمان دارویی مناسب بهبود یافته و برای مواردی که به درمان دارویی جواب نمی دهند لیزر زگیل تناسلی و یا کرایو توصیه می شود

 • پودوفیلین که یک ترکیب شیمیایی می باشد که روی محل آلوده مالیده می شود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود استفاده از آن را محدود کرده است.
 • استفاده از لیزر که باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا به عنوان خط اول درمانی توصیه نمی شود.
 • استفاده از کوتر و جراحی که به علت ماهیت عود کننده زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد.
 • استفاده از پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی موثر در درمان نمی باشد به همین دلیل توصیه نمی شود.
 • کرایوتراپی : یک روش کم عارضه و کم هزینه است که در یک جلسه حدودا 5 الی 10 دقیقه ای انجام می شود.

آزمایش زگیل تناسلی

برای این که بدانید که مبتلا به HPV شده اید یا خیر باید از ناحیه نمونه برداری شود. در این مطب نمونه برداری به ۲ روش انجام می شود:

 1. با برسی مخصوص از ناحیه نمونه برداری شده و نمونه در ظرفی حاوی محلول نگهدارنده گذاشته می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود.
 2. با بیستوری یک تکه بسیار بسیار ریز از زگیل برداشته شده و به ظرف مخصوص حاوی مواد نگهدارنده منتقل و به آزمایشگاه ارسال می شود.

بعد از ۱۰ تا ۱۲ روز جواب آزمایش حاضر خواهد شد.

هزینه های مربوط به درمان زگیل تناسلی بعد از معاینه بیمار تخمین زده می شود

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

4 دیدگاه برای “همه چیز درباره زگیل تناسلی

 1. Avatar photoافشین گفت:

  خانم دکتر لیزر زگیل تناسلی برای آقایان هم انجام میدین؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله جنسیت و نژاد و غیره برای پزشکان مطرح نیست.

 2. Avatar photoکینگ گفت:

  با سلام . آیا شما تست hpv میگیرین؟ واکسن گارداسیل رو شما دارین ؟ کجا میتونم این واکسن رو بزنم . و اینکه در صورتی که قبلا به اچ پی وی مبتلا شده باشیم نیازه واکسن بزنیم یا بی فایده است؟

  1. سلام ما نمونه برداری جهت تشخیص زگیل تناسلی را انجام می دهیم و نمونه را برای آزمایشگاه ارسال می کنیم. بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش به شما اطلاع داده می شود که نیازی به تزریق واکسن دارید یا خیر. واکسن گارداسیل را می توانید با نسخه پزشک از برخی داروخانه ها تهیه کنید. این واکسن برای جلوگیری از ابتلا به چند سویه خطرناک این بیماری استفاده می شود و از تمام انواع زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *