بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

هموروئید خارجی

در صورتی که به علت شل شدن یا گشاد شدن سیاهرگ های اطراف خارج مقعد، هموروئید ایجاد شود، به آن هموروئید خارجی (external hemorrhoids) یا بواسیر خارجی گفته می شود. فردی که دچار این بیماری است در حالت نشسته، هنگام عمل دفع، یا هنگام پاک کردن ناحیه مقعدی، احساس فشار، ناراحتی و درد می کند. طول دوره هموروئید خارجی مشخص نیست و بستگی به شدت آن دارد. اگر کوچک باشد ممکن است بدون انجام هیچ درمانی در عرض چند روز بهبود یابد. ولی بهبودی هموروئیدهای خارجی بزرگ بیشتر طول می کشد و برای درمان آنها بهتر است به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کرد.

آناتومی هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

موقعیت هموروئید یا بواسیر خارجی (External Hemorrhoid) در مقایسه با هموروئید داخلی (Internal Hemorrhoid)

چه چیزی باعث ایجاد هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی می شود؟

معمول ترین دلیل بروز هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی، یبوست و ایجاد فشار به روده ها، به دلیل زور زدن مکرر هنگام عمل دفع است. زور زدن باعث جریان خون به درون و بیرون محوطه، و در نتیجه، تجمع خون و بزرگ شدن رگ های خونی ناحیه می شود.

سایر دلایل عبارتند از:

 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • رژیم غذایی حاوی مقدار کم فیبر و مقدار کم مایعات
 • چاقی
 • نشستن یا ایستادن طولانی هنگام کار
 • بارداری (به دلیل فشاری که از سوی رحم به سیاهرگ ها وارد می شود)
 • آسیت
عوامل بروز هموروئید یا بواسیر خارجی

مهمترین عامل ایجاد هموروئید یا بواسیر خارجی، یبوست و زور زدن هنگام عمل دفع است

علائم هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی علائم مختلفی دارد که بروز آنها به شدت مشکل بستگی دارد. این علائم عبارتند از:

 • خارش اطراف مقعد یا ناحیه رکتال
 • درد اطراف مقعد: به دلیل وجود تعداد زیاد گیرنده های عصبی در بیرون مقعد، و حساس تر بودن آن منطقه، هموروئید خارجی با درد همراه است.
 • وجود توده در نزدیک یا اطراف مقعد: در صورتی که این توده ها متورم باشند، می توان آنها را احساس کرد.
 • وجود خون در مدفوع: ممکن است فرد در توالت متوجه خونریزی شود. در هموروئید یا بواسیر خارجی، خون در سطح خارجی مدفوع و به رنگ قرمز روشن است. چون منشا آن مستقیما هموروئید است ونه سایر بخش های دستگاه گوارش. اگر میزان خون در مدفوع زیاد باشد باید به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کرد.
 • وجود لخته های خون: اگر در رگ های خونی هموروئید لخته ایجاد شود ممکن است باعث توقف جریان خون و ایجاد ترومبوز شود. به این حالت، هموروئید ترومبوزه گفته می شود. هموروئید ترومبوزه به رنگ آبی-بنفش دیده می شود و بسیار دردناک است. لخته غالبا توسط بدن جذب یا دفع و درد آن کم می شود. البته، گاهی زوائد پوستی (Skin tag) به جا می گذارد که با جراحی برداشته می شود.
علائم هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

به دلیل وجود تعداد زیاد گیرنده های عصبی در بیرون مقعد، و حساس تر بودن آن منطقه، هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی با درد همراه است

نکته

علائمی که ذکر شد، می تواند در بیماری های دیگری مثل شقاق مخرج یا فیشر مقعدی، سرطان؛ بیماری التهابی روده (inflammatory bowel disease)، و آبسه های اطراف مقعد نیز ایجاد شود. در صورت تجربه این علائم، باید به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کرد تا با معاینه دقیق، علت را شناسایی کند.

روش های تشخیصی هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

تشخیص هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی به کمک روش های زیر انجام می شود:

 • توصیف بیماری توسط خود بیمار
 • معاینه چشمی مقعد توسط پزشک
 • معاینه انگشتی مقعد توسط پزشک
تشخیص هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

تشخیص هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی معمولا با معاینه چشمی و انگشتی توسط پزشک امکان پذیر است

چون علائم هموروئید خارجی در بیماری های دیگر نیز دیده می شود، در موارد مشكوك، برای تایید همورویید خارجی یا رد آن، پزشک ممکن است مبادرت به انجام سری آزمایش هایی به شرح زیر نماید:

 • معاینه دیجیتال رکتوم (digital rectum exam)
 • آنوسکوپی (anoscopy)
 • کولونوسکوپی (colonoscopy)
 • سیگموئیدوسکوپی (sigmoidoscopy)
 • پروکتوسکوپی (proctoscopy)

درمان هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

بسیاری از هموروئیدها بدون هیچ درمانی خود بخود از بین می روند. در صورتی که هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی در عرض یک هفته بهبود نیابد، باید به درمان آن اقدام نمود. برای درمان هموروئید روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس شدت بیماری تعیین می شود. این روش ها به دو دسته تقسیم می شوند:

درمان های غیر جراحی بواسیر خارجی

بعضی از درمانهای عمومی که پزشک پیشنهاد می کند شامل تجویز ملین ها جهت تسهیل عبور مدفوع، استفاده از بسته های یخ برای کاهش تورم، شیاف ها یا پمادهای مخصوص هموروئید یا بواسیر است. این گزینه ها در افرادی که بیماری در آنها خفیف است، می تواند درمان کننده باشد.

درمان های جراحی بواسیر خارجی

در مواردی که هموروئید یا بواسیر شدیدتر است و به درمانهای معمولی پاسخ نمی دهد، پزشک ممکن است درمانهای تهاجمی را پیشنهاد کند. این درمان ها عبارتند از:

 • برداشتن پاکه هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن
 • جراحی و برداشتن پاکه هموروئید با تیغ جراحی یا کوتر

ممکن است روش های کمتر تهاجمی مثل لیزر درمانی همووریید با مادون قرمز یا همان لیزر کم توان نیز جهت تحلیل و از بین بردن لخته خون در ناحیه استفاده شود. این روش معمولا برای هموروئید های خفیف مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از انواع هموروئید مثل هموروئید ترومبوزه را در همان 24 ساعت اول برش می زنند و خون لخته شده در آن تخلیه شود. این اقدام سریع جراحی هموروئید به دو دلیل انجام می شود:

 1. جلوگیری از ایجاد گوشت اضافه در ناحیه
 2. پایان دادن به درد طاقت فرسا و تیر کشنده هموروئید ترومبوزه
درمان جراحی هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

در صورتی که هموروئید خارجی شدید باشد، درمان جراحی پیشنهاد می شود

در هموروئیدهای همراه با ترومبوز و دردناک، جراحی باید تا 72 ساعت بعد از مشاهده شدن صورت بگیرد. در غیر اینصورت علائم به پیشروی خود ادامه خواهند داد.

راه های پیشگیری از هموروئید خارجی

مهمترین راه پیشگیری از هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی، اجتناب از ابتلا به یبوست و زور زدن هنگام عمل دفع است. اگر شما یبوست شدید دارید، باید روزانه از مقدار کافی و مناسب فیبر و مایعات مصرف کنید. در صورت لزوم، ملین ها یا نرم کننده های مدفوع می توانند کمک کننده باشند. در صورت موثر نبودن این روشها، از پزشک کمک بخواهید.

رژیم غذایی بواسیر خارجی

مصرف فیبر غذایی در پیشگیری از بواسیر خارجی بسیار موثر است

اقدامات پیشگیرانه در هموروئید خارجی، شامل موارد زیر است:

 • افزایش فیبر غذایی ، شامل میوه های تازه، سبزیجات، نان غلات کامل، غلات
 • نوشیدن مقدار زیادی آب در روز، به نحوی که رنگ ادرار همیشه زرد کم رنگ باشد.
 • پیروی از یک برنامه منظم ورزشی برای کمک به حرکت طبیعی روده
 • استفاده از دستشویی در وقت نیاز و اجتناب از به تاخیر انداختن آن
 • کاهش زمان نشستن در توالت
 • خودداری از نشستن بر سطوح سخت
 • خودداری از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی

افرادی که مشکلات عود کننده یبوست و هموروئید دارند، باید درباره درمان آنها با پزشک صحبت کنند.

سوالات متداول هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

1-تفاوت هموروئید خارجی با هموروئید داخلی در چیست؟

یک تفاوت هموروئید خارجی با هموروئید داخلی در این است که هموروئید داخلی معمولا بدون درد است حتی زمانی که خونریزی می کند شما متوجه درد نمی شوید. هموروئید داخلی ـ خارجی : گاهی هر دو نوع داخلی و خارجی با هم بروز می کنند که آن را هموروئید نوع مختلط نیز می نامند.

2-چقدر طول می کشد که هموروئید خارجی درمان شود؟

اگر هموروئید خارجی کوچک باشد طی چند روز با رعایت رژیم غذایی و رفع علل بروز هموروئید درمان خواهد شد. اما اگر هموروئید بزرگ باشد و طی چند روز با درمان های خانگی بهبود نیافت حتما به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. متخصص جراحی بعد از معاینه و تشخیص نوع هموروئید زمانبندی مناسبی برای درمان دارویی یا جراحی هموروئید ارائه خواهد نمود. دارو درمانی هموروئید خارجی نباید بیشتر از 10 روز طول بکشد.

3-چه کسانی در معرض خطر هموروئید خارجی هستند؟

افرادی که والدین آنها دچار هموروئید بوده اند. زنان باردار. افراد مسن تر (به دلیل افزایش فشار ایجاد شده توسط نشستن زیاد). افرادی که به هر دلیل، هنگام عمل دفع به خود فشار می آورند.

4-آیا هموروئید خارجی دائمی است؟

اگر هموروئید خارجی طول کشیده باشد و گوشت اضافه در ناحیه مشاهده می کنید این زائده باید جراحی شود. بهتر است عمل جراحی هموروئید با لیزر پرتوان انجام شود. اگر هموروئید خارجی را در مراحل اولیه درمان کنید دچار زائده های اطراف مقعد نخواهید شد . اولین قدم برای درمان هموروئید خارجی کنترل یبوست و فشار نیاوردن به ناحیه است.

5-درمان بواسیر خارجی با یخ چگونه است؟

درمان بواسیر خارجی با یخ به انقباض عروق ناحیه کمک می کند و در نهایت التهاب و حالت واریس گونه بواسیر را کاهش می دهد. در مراحل اولیه بروز بواسیر خارجی دردناک می توان یخ را در یک پارچه نخی تمیز پیچید و به طور موضعی بر روی التهاب بواسیر گذاشت. مراقب باشید یخ را به طور مستقیم بر روی آن نگذارید که به پوست ناحیه مقعد آسیب وارد نشود. اگر التهاب و علائم بواسیر کاهش پیدا نکرد حتما به یک متخصص مراجعه کنید. این عمل فقط در مراحل اولیه توصیه می شود.

6-درمان خانگی بواسیر خارجی چیست؟

درمان خانگی بواسیر خارجی شامل اصلاح رژیم غذایی، نشستن در لگن آب گرم ، کنترل اسهال و یبوست و جلوگیری از فشار بر ناحیه مقعد می باشد. برای تشخیص قطعی بیماری به یک متخصص مراجعه کنید و با نظر ایشان از داروهای گیاهی نیز می توانید استفاده کنید. غذاهای پرفیبر و ملین نیز به بهبود بواسیر کمک می کند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

43 دیدگاه برای “هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی

 1. Avatar photoكيانا گفت:

  سلام خانم دكتر من از دوران كودكي موقع دفع خونريزي و سوزش داشتم باهاش مدارا كردم و هيچ وقت به فكر درمان نيفتادم چون فكر نميكردم اينقدر جدي بشه ! حالا بعد از ١٥-١٦ سال مدارا كردن با اين مشكل دو هفته ميشه كه به صورت شديد و بزرگ (اندازه فندوق)
  شبيه غده در عكس سايت شما (لخته) روي مقعدم دارم و به شدت درد ناك و سوزش ! نميتونم بشينم ديگه
  وسط امتحاناتم هستش، راهي هست كه اين تورم و سوزش كاهش بدم تا بعد از امتحاناتم به پزشك مراجعه كنم؟

  1. Avatar photoمدیر گفت:

   سلام اگر مثل عکس باشه احتمالا به هموروئید ترومبوزه مبتلا هستید میتونید از لگن آب گرم استفاده کنید و مراقب باشید به یبوست یا اسهال مبتلا نشوید. یک روش سرپایی و مطمئن که در مطب میتونید انجام بدین لیزر مادون قرمز هست که ۱۵ دقیقه بیشتر وقت نمیخواد

 2. Avatar photoامیر گفت:

  امکانش هست که همورئید خارجی باشه ولی درد نداشته باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   بله گاهی هموروئید خارجی درد ندارد

 3. Avatar photoامیر گفت:

  سلام
  من همورویید خارجی دارم دکتر بهم پودر داده تا هر شب بخورم و درد نداشته باشم راه دیگه ای نداره

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام چه پودری؟ آیا پودر برای رفع مشکل یبوست تجویز شده؟ گاها هموروئیدها بعد از رفع مشکل یبوست حل می شوند. اگر پزشک شما تشخیص داده اند که با رفع یبوست مشکل شما حل می شود به مطلب مربوطه مراجعه کنید تا از بروز یبوست جلوگیری کنید لینک مطلب در زیر است
   یبوست و ده نکته طلایی جلوگیری و درمان

 4. Avatar photoمهسا گفت:

  سلاام ببخشید من یه پوسته از مقعدم خارج شده و اصلا درد ندلرم فقط خارش دارم آیا این هموروئیده؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما باید معاینه بشید ولی هموروئیدها گاها درد ندارد

 5. Avatar photoلیلی گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود یک سال کنار مقعدم یک برامدگی بوجود امده که بعضی وقتی سوزش و خارش دارم داخل این برامدگی بازه (شبیه زخم)این چی میتونه باشه؟؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام برای تشخیص قطعی باید حضورا معاینه شوید اما بیماری هایی که با این مشخصات بروز می کند ممکن است یکی از این موارد باشد: هموروئید خارجی فیشر یا شقاق مقعد کیست مویی همراه با عارضه فیستول علائم شما به فیستول و کیست مویی مشابه است

 6. Avatar photoامیر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۴سال هست که هموروئید دارم و همیشه بعد از دفع با کمک انگشت بیرون زدگی رو دوباره برمیگردونم داخل.ولی الان مدت دو روز هست که یه برامدگی به اندازه یه فندق قسمت لبه بیرونی مقعدم به وجود اومده که با درد همراه هست.امروز دکتر طی یه عمل جراحی ۱۰ دقیقه ای که روی من انجام داد الان یکم بهتر شدم و درد قبل رو ندارم، اما اون بیرون زدگی همچنان در جای خودش باقی مونده نمیدونم واقعا امروز دکتر چی رو جراحی کرد.خواستم بپرسم از شما این طبیعی هست یا شاید به مرور زمان این برجستگی از بین بره؟؟
  ولی درد همچنان هست طوری که حس میکنم انگار اصلا هیچ کاری انجام نداده

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما دچار همورئید داخلی از نوع سوم هستید برای آشنایی بیشتر روی هموروئید داخلی کلیک کنید. این نوع هموروئید معمولا درد زیادی ندارد زیرا داخل مقعد تعداد حسگرهای درد بسیار کمتر از برون مقعد است. به همین دلیل شما هم به پزشک مراجعه نکرده اید و اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند بیماری شما بدتر خواهد شد. برآمدگی و برجستگی دردناکی که بیرون مقعد شما به وجود آمده احتمالا آبسه مقعدی بوده بوده که آن هم یکی از عوارض همین هموروئید داخلی درمان نشده است. احتمالا در زمان مراجعه اورژانسی که به پزشک داشته اید تنها هموروئید ترومبوزه را جراحی کرده اند و به هموروئید داخلی شما دست نزده اند. علت این موضوع را باید از پزشک معالج خود جویا شوید. احتمالا شما باید دو بار تحت جراحی قرار بگیرید و ایشان اینطور تشخیص داده اند.

 7. Avatar photoصبا گفت:

  سلام.من یک ماهی هست که دچار هموروئید خارجی شدم .ابتدا درد داشتم از پماد استفاده کردم الان درد ندارم .زائده کنار مقعد کوچک شده اما برطرف نشده.ایا جای نگرانی داره؟ و ممکنه به مرور برطرف بشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید تا از لحاظ وجود تومورها، پلیپ ها و هموروئید داخلی وضعیت شما بررسی شود. اجازه ندهید که هموروئید مزمن شود در غیر این صورت ممکن است دچار گوشت اضافه مقعدی و یا دیگر بیماری های مقعد شوید. درمان هموروئید را تا برطرف شدن کامل بیماری دنبال کنید.

 8. Avatar photoسهیل گفت:

  سلام
  ببخشید من اول بقل مقعدم یه گوشته در آومد که هموروئید نبود من اون رو با خوردن سبزی جات درمان کردم ولی الان همون جایی که اون گوشت اضافه در اومده بود یه هموروئید در اومده کوچیک هستش الان بی ادبی میشه بگم ببخشیدا اندازه ی یدونه عدس ولی یه زره بزرگتر برای درمانش باید چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر طی 3 روز به درمان خانگی هموروئید پاسخ مثبتی ندادید باید به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا برای شما داروی هموروئید مناسب با توجه به شرایط شما تجویز کنند. اگر به موقع اقدام کنید نیازی به لیزر هموروئید یا عمل جراحی هموروئید نخواهد بود.

 9. Avatar photoسهیل گفت:

  سلام
  ببخشید این هارو نگفتم من هیچ دردی یا سوزشی ندارم و هموروئید خارجی هستش

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   معمولا هموروئید خارجی همراه با درد است. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید.

 10. Avatar photoامیرسعید گفت:

  خانم دکتر هموروئیدی که بیرون مقعد هست را حتما باید جراحی کنم یا با دارو هم درمان میشه که برسم خدمتتون

  1. اگر بیماری در مراحل اولیه باشد و به موقع مراجعه کنید درمان دارویی هموروئید خارجی امکانپذیر است. به علاوه تغییر سبک زندگی و جلوگیری از یبوست و فشار بر ناحیه به درمان هموروئید بدون جراحی کمک می کند.

 11. Avatar photoحمید گفت:

  خانم دکتر من یک زائده دردناک بنفش رنگ که خیلی درد می کنه کنار مقعدم زده این چی میتونه باشه؟ راه درمانش چیه؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید ترومبوزه شده باشید. اگر این نوع هموروئید باشد لازم است طی 72 ساعت اولیه بروز بیماری به جراح مراجعه کنید و ترومبوز را تخلیه کنید در غیر این صورت درد زیادی را متحمل می شوید و احتمال بروز گوشت اضافه مقعدی نیز بسیار بالاست.

 12. Avatar photoرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من بواسیر خارجی دارم و الان روز سوممه اول کوچیک بود اما روز دوم خیلی بزرگ شد و من رفتم پیش دکتر و گفت اگه خیلی درد داری باید جراحی بشه و از اونجایی ک تکون میخورم احساس میکنم داره میترکه گفتم جراحی کنه اما جراح گفت تا ی هفته درد خیلی شدیدی داری اما اینجوری احتمالش هست تا 72 ساعت خوب شه و دو تا پماد داده یکی لیدوکائین و یکی دیگه هم دیلیتژل و ی پودر برای شل شدن مدفوع و ی شربت باز هم برای دفع آسان و ی مسکن بسیار قوی ک حتی معده ام رو هم اذیت میکنه اندازه ی فندق بزرگ تر و خیلی سفت خواستم بدونم اگه عمل کنم چقدر طول میکشه درد نداشته باشم و بعد عمل برگشتی نیست؟و اینکه عمل بهتره یا لیزر؟؟

  1. سلام اگر دچار هموروئید ترومبوزه شده باشید طی همان 72 ساعت اولیه مختصص جراحی آن را تخلیه می کند تا دچار گوشت اضافه مقعدی و زائده نشوید. اگر جراحی یا لیزر هموروئید با لیزر پرتوان را انجام دهید به محض تخلیه شدن هموروئید درد نیز تسکین می یابد. مسلما عمل جراحی با لیزر توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر بهتر از جراحی با تیغ و کوتر است و نقاهت بسیار بسیار کوتاهتری دارد.

 13. Avatar photoMah گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما خانم دکتر عزیز
  خیلی عذر میخوام من امروز هنگام طهارت متوجه شدم یه توده به اندازه ی ببخشید هسته ی گیلاس کنار دهانه ی مقعدم هست ودرد داره وقتی که لمسش میکنم ، تاحالا هم سابقه نداشته این مسئله پیش بیاد البته لازم بذکر است که من زمان زایمان خیلی سال پیش بواسیرم بشدت دچار بیرون زدگی و خونریزی شد که بخاطر خجالت کشیدن درمان پزشکی نکردم وبیشتر اوقات دچار یبوست که میشدم شدت میگرفت و نکته ی دوم که من چهار روز هست که اقدام به ورزش کردم که بیشتر حرکات پا رو انجام دادم لطفا کمکم کنید نگران هستم نکنه سرطان باشه ممنون از لطفتون

  1. سلام ممکن است به دلیل درمان نکردن هموروئید دچار عارضه آبسه مقعدی شده باشید. طی روزهای آینده نیز آبسه مقعدی می تواند دردناک تر و برجسته تر شود و ممکن است مجبور شوید به اورژانس مراجعه کنید.بنابراین به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا بیماری شما را تشخیص دهند. از دست کاری این توده نیز خودداری کنید و آن را تحریک نکنید.

 14. Avatar photoفاطمه گفت:

  ببخشید. من بعد یه مسافرت، دچار یبوست شدم و از استرس اون دچار سندروم روده تحریک پذیر،یه ضایعه کوچیک کنار مقعدم بوجود اومد. داروهای ملین استفاده کردم، مصرف فیبرم رو بردم بالاتر و مشکلم رفع شد. منتهی اون ضایعه گوشتی خیلی کوچولو از بین نرفت. هیچ دردی یا سوزشی ندارم(مگه هر ماهی یکی دو بار که دچار یبوست میشم) رفتم پیش دکتر گفت اگه درد نداری باهاش سازش کن، البته معاینه ام نکردن. میخواستم بدونم واقعا نیازه که اون زائده رو جراحی کرد؟

  1. سلام هرگونه زائده در ناحیه مقعد را پی گیری کنید تا در آینده دچار عفونت و آبسه مقعدی و دیگر بیماری های مقعد نشوید. اگر با دارو درمانی نتیجه نگرفتید توصیه می کنم زائده را با لیزر پرتوان و نزد یک متخصص جراحی و لیزر ماهر بردارید. اگر متخصص گوارش تشخیص داده اند که شما دچار بیماری روده تحریک پذیر می باشید لازم است که تحت نظر ایشان دارو مصرف کنید و همواره رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

 15. Avatar photoسارا گفت:

  سلام

  ببخشید چرا درمان همورویید با دارو نباید بیشتر از ده روز طول بکشه ؟

  دوستم گفت بعد از سه ماه استفاده از پمادهای رکتول نتیجه گرفته ودوستی داشتم که گفت شش ماه درگیر بوده و پماد عوض میکرده تا سری آخر با یکسری پماد جدید نتیجه گرفته

  1. این مورد بستگی به نظر جراح معالج دارد. هیچ دارویی را نباید بیشتر از 10 روز بدون تجویز پزشک تکرار کنید. زیرا مصرف بیش از اندازه برخی داروها عارضه ایجاد می کند. مثل برخی از پمادها که منجر به نازک شدن پوست می شود و اگر بیش از اندازه توصیه شده مصرف شود منجر به بروز زخم می شود. اگر در همان مراحل اولیه بیمار رژیم غذایی مناسب داشته باشد و داروی مناسب و به جا دریافت کند درمان می شود و چند ماه درگیر نخواهد بود. بیمارانی که شش ماه یا چند سال خوددرمانی می کنند و به متخصص مراجعه نمی کنند، در نهایت بعد از چند سال دچار تشدید بیماری می شوند و به درمان قطعی هموروئید دست نمی یابند.

 16. Avatar photoاحمد گفت:

  با سلام هزینه لیزردرمانی چقدر است و آیا با بیمه ها قرارداد دارید؟وآیا میتوان با عکس ارسال کرد تا شما نظر بدهید؟متشکرم

  1. سلام هزینه لیزر هموروئید بعد از معاینه بیمار تعیین می گردد. اگر تهران تشریف ندارید می توانید ویزیت آنلاین بگیرید و با ارسال عکس هزینه لیزر به شما اعلام خواهد شد. متاسفانه با هیچ بیمه ای قرارداد نداریم و تمامی هزینه های لیزر آزاد می باشد.

 17. Avatar photoمریم گفت:

  سلام خسته نباشین بنده به دلیل فشار جنین و بارداری دچار چندبیرون زدگی شدم‌که بعد از زایمان به وسیله هال رر عمل کردم ولی دکتر بیرون زدگیهارو دست نزد و الان هرچندوقت یکبار همون بیرونزدگیها متورم و دردناک و دچارخارش و سوزش میشن باید چکار کنم نمیدونم اصلا دکتر چکارکرده چون مشکلم هنوز پابرجاست

  1. سلام احتمالا با لیزر هموروئید مشکل شما رفع خواهد شد. بعد از ویزیت می توان تشخیص قطعی را اعلام کرد.

   1. Avatar photoمریم گفت:

    من واسه شنبه نوبت گرفتم فقط الان یکی ازبیرون زدگیهام ماتهب و دردناک شده تا شنبه واسه کاهش دردش چکارکنم

 18. Avatar photoمجید کریمی گفت:

  سلام خانم دکتر من ٧سال پیش با لیزر هموروئید و شقاق را عمل کردم حالا بعد از این همه سال دوباره نوع خارجی را گرفتم آیا باید بازهم عمل کنم؟

  1. به یک متخصص مراجعه کنید. علت بروز مجدد هموروئید را رفع کنید و رژیم غذایی خود را نیز اصلاح کنید.

 19. Avatar photoشبنم گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر ببخشین من در بیرون بواسیر دارم وهم توی معقد بعد از هر بار توالت درد بیشتری میگیریم دل درد و کمر درد

  1. احتمالا به هموروئید و شقاق و آبسه مقعدی یا عفونت مقعدی مبتلا شده اید. به یک متخصص مراجعه کنید. نشستن در لگن آب گرم و کمی بتادین می تواند از میزان درد شما بعد از اجابت مزاج بکاهد.

 20. Avatar photoسعید گفت:

  سلام خانم دکتر.من یک هفته پیش با برداشتن سنگهای خیلی بزرگ یک برآمدگی دقیقا شکل بواسیر خارجی و با همون سایز بوجود اومده.میتونم با سرنگ یا تیغ خودم خون رو خارج کنم که خوب بشه؟سن من ۳۸ ساله.ده سال پیش دوباره همین مشکل برام پیش اومد و خودم با سوزن که ضد عفونی کردم سوراخش کردم و خون بیرون زد و خوب شدم. سپاس فراوان

  1. به هیچ عنوان ناحیه را دستکاری نکنید که ممکن است دچار آبسه مقعدی و فیستول مقعدی شوید. حتما از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید.

 21. Avatar photoطاهر گفت:

  سلام، هزینه لیزر درمانی الان حدودا چقدر میشه

  1. لطفا با مطب تماس بگیرید. از 7 میلیون به بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *