بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

پماد هموروئید

پماد هموروئید

بواسیر در اثر التهاب رگ‌ های ناحیه مقعدی ایجاد می‌شود و اگر تحت درمان قرار نگیرد باعث مشکلات حادی در سلامتی بیمار می شود. پماد هموروئید برای درمان و کاهش علائم بواسیر استفاده می شود ولی به عنوان درمان قطعی نمی توان از آن استفاده کرد. پماد هموروئید با اثر بر روی اعصاب پوست به جلوگیری از خارش و یا درد در مبتلایان به بواسیر می شود و برای کاهش علائم این بیماری به کار می‌رود.

ترکیبات پماد هموروئید معمولا عصاره گیاهان دارویی و ترکیبات گیاهی و طبیعی می باشد به همین خاطر عوارض درمانی آنها از دارو های شیمیایی بسیار کمتر می باشد و محبوبیت بیشتری در بین مصرف کنندگان دارند. پماد ها ضد درد، ضد التهاب هستند و باعث بی حسی موضعی در ناحیه هموروئید می‌ شوند. میزان تاثیر درمان پماد هموروئید به جنسیت، نوع بواسیر، درجه پیشرفت بیماری و رعایت نکات بهداشتی بستگی دارد.

پماد برای هموروئید

پماد هموروئید دارای خاصیت ضد درد، ضد التهاب و ضد خارش می باشد و باعث تسکین دردهای موضعی ناشی از بواسیر می شود. پماد هموروئید در صورت مصرف بیش از اندازه باعث ایجاد التهاب و حتی نکروز می شود. در صورت وجود هرگونه حساسیت و خارش یا سوزش پوستی پس از استفاده باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه کرد. دوز استفاده از پماد هموروئید توسط متخصص جراحی عمومی تعیین می شود. باید از مصرف بیش از حد دارو خودداری کرد و به اندازه تجویز شده از پماد هموروئید استفاده کنید. در صورت عدم بهبود باید به سرعت به متخصص جراحی عمومی مراجعه کرد یا در صورتی که حین مصرف دارو خونریزی یا درد افزایش پیدا کرد نیز باید مصرف دارو را قطع کنید.

تداخل برخی داروها با پماد هموروئید

پماد هموروئید ممکن است تداخلات دارویی داشته باشد. داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک ممکن است متابولیسم آن را کاهش دهند. سایمیتیدین، دارو های ضد افسردگی و کورتیکواستروئید ها نیز ممکن است تداخلات دارویی ایجاد کنند. این پماد در دمای اتاق قابل نگهداری می باشد اما بسته به کارخانه ساخت و فرمولاسیون به کار رفته در دارو ممکن است دمای نگهداری در آن متفاوت باشد و بهتر است توضیحات روی جلد با دقت خوانده شود. حفظ بهداشت ناحیه مقعد قبل از استفاده از پماد هموروئید مهم می باشد و باید قبل از مصرف ناحیه مقعد را به خوبی با آب و صابون بشویید تا آلودگی در ناحیه نباشد و باعث ایجاد عفونت ثانویه ناشی از مصرف نشود.

از دیگر گزینه های درمان در کنار پماد هموروئید می توان به کرم و شیاف هموروئید اشاره کرد. افراد دارای بیماری دیابت، فشارخون، اختلال تیروئید، مشکلات مجاری ادرار و مشکلات قبلی نیز باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند اگرچه واکنش های حساسیت و آلرژیک در این دارو بسیار کم می باشد اما در صورت داشتن بیماری های زمینه ای مذکور بهتر است قبل از مصرف با متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مشورت کنید.

پماد آنتی هموروئید چیست؟

پماد آنتی هموروئید یک داروی ضد التهاب، ترمیم کننده و بی حس کننده است. این پماد توسط پزشک بر اساس وسعت بیماری تجویز می شود. حداکثر مدت زمان استفاده از این پماد 10 روز 2 مرتبه در روز می باشد. لیدوکائین موجود در پماد آنتی هموروئید خاصیت بی حس کننده دارد که نباید بیش از اندازه مصرف شود. زیرا به پوست ناحیه مقعد آسیب وارد می کند.

همچنین هیدروکورتیزون موجود در پماد آنتی هموروئید که خاصیت ضد التهابی دارد نوعی کورتون است که مصرف بیش از اندازه آن عوارضی را به دنبال خواهد داشت. دیگر ترکیبات پماد آنتی هموروئید مثل زینک اکساید خاصیت قابض و تنگ کننده مقعد دارد. همچنین آلومینیوم موجود در این پماد به منظور ترمیم زخم مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است پزشک متخصص این دارو را برای مصرف یک بار در روز یا حتی 3 بار در هفته توصیه کند. بنابراین مصرف به اندازه و دقیق پماد آنتی هموروئید در درمان این بیماری نقش مهمی دارد. اگر بعد از مصرف پماد آنتی هموروئید دچار عوارضی مثل سوزش و خارش شدید و التهاب و قرمزی شدید حتما مصرف آن را قطع کنید.

اگر بافت و مخاط مقعد آسیب جدی دیده است به هیچ عنوان از آنتی هموروئید استفاده نکنید. اگر در ناحیه مقعد دچار زائده های پوستی، آلودگی های ویروسی و قارچی می باشید از پماد آنتی هموروئید استفاده نکنید. همچنین پماد آنتی هموروئید در دوران بارداری به طور داخلی تجویز نمی شود و فقط استعمال خارجی دارد. دقت کنید که این پماد با داروهایی مثل پروپرانولول تداخل دارد.

اگر هموروئید با پماد درمان نشود؟

متخصص جراحی عمومی و یا متخصص جراحی و لیزر پماد هموروئید را برای یک دوره 7 تا 10 روزه تجویز می کند. علاوه بر تجویز پماد به بیمار توصیه می کند که رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و وضعیت اجابت مزاج خود را کنترل کند. اگر طی این مدت درمان هموروئید حاصل نشد متخصص توصیه به عمل جراحی یا لیزر هموروئید می نماید. با توجه به این که لیزر هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن نتایج فوق العاده ای را نشان داده است معمولا بیماران لیزر را به استفاده از تیغ و کوتر و روش سنتی عمل جراحی هموروئید ترجیح می دهند.

سوالات متداول پماد هموروئید

1-ترکیبات پماد هموروئید چیست؟

پماد هموروئید حاوی لیدوکائین، هیدروکورتیزون استات، آلومینیوم ساب استات، زینک اکساید، فنیل افرین و پراموکسین می باشد. به طور کلی فنیل افرین باعث کاهش تورم عروق خونی در ناحیه مقعد می شود.

2-نقش پماد هموروئید در رفع خشکی مقعد و محافظت التهاب مقعد چیست؟

پماد هموروئید دارای ترکیباتی مثل لانولین و گلیسیرین می باشد که یک پوشش محافظت کننده روی ناحیه آسیب دیده ایجاد کرده و به مرطوب نگهداشتن ناحیه ملتهب کمک می‌کنند این ترکیبات به کاهش خارش و سوزش کمک می‌کنند.

3-آیا پماد هموروئید فقط برای هموروئید خارجی قابل استفاده است؟

خیر. فرمولاسیون پماد به گونه‌ ای است که هم برای هموروئید خارجی و هم برای هموروئید داخلی موثر است و برای تسکین و آرام بخش بودن ناحیه مقعدی کمک کننده می باشد.

4-آیا پماد هموروئید دارای اثرات جانبی می باشد؟

پماد هموروئید معمولاً فاقد اثرات جانبی خاصی بوده و گاهی ممکن است خارش یا درد خفیف همزمان با مصرف دارو رخ دهد که تنها در صورت تداوم اثرات جانبی باید به متخصص جراحی مراجعه کرد. در موارد بسیار نادری پماد هموروئید باعث بروز عوارضی از جمله ضربان قلب سریع، تپش قلب، سوزش و کم خوابی می باشد. مصرف بدون تجویز پزشک و بیش از اندازه این پماد می تواند منجر به نازک شدن پوست و حساس تر شدن و خونریزی مقعدی شود.

5-آیا مصرف پماد هموروئید برای زنان باردار و شیرده و کودکان زیر 12 سال ممنوع است؟

برای کودکان زیر ۱۲ سال و در دوران بارداری نباید از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده کرد. اطلاعاتی در مورد انتقال این دارو از طریق شیر مادر وجود ندارد بنابراین قبل از مصرف در دوران شیردهی نیز باید با پزشک مشورت شود. معمولا برای زنان باردار پماد خارجی تجویز می شود و پماد داخلی برای زنان باردار تجویز می شود.

6-آیا هر مقدار استفاده از پماد هموروئید مجاز است؟

خیر دوز استفاده از پماد توسط پزشک و با توجه به درجه بیماری و فیزیولوژی بدن بیمار تعیین می شود و باید از مصرف بیش از حد آن خودداری کرد. در صورت عدم بهبود نباید به صورت خودسر دوز مصرف را بیشتر کرد. بلکه در صورت عدم بهبود یا زیاد شدن درد و خونریزی یا حساسیت حین مصرف باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

7-مصرف پماد هموروئید برای چه کسانی ممنوع است؟

افراد مبتلا به دیابت، فشارخون، اختلال تیروئید و کسانی که مشکلات مجاری ادرار دارند باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند. به طور کلی عوارض این پماد کم است ولی در صورت داشتن برخی بیماری ها نباید خودسرانه مصرف شود.

8-آیا پماد هموروئید دارای عوارض جانبی میباشد؟

عوارض این پماد کم است اما اگر بیش از حد مصرف شود ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود و التهابات پوستی و خارش و حساسیت پوستی به همراه دارد. برخی از بیماران نیز به این دارو حساسیت دارند و در صورت مشاهده هرگونه عارضه باید مصرف پماد را قطع کنند و برای دریافت داروی جایگزین با پزشک معالج خود تماس بگیرند.

9-چه داروهایی میتوانند تاثیر مصرف پماد هموروئید را کاهش دهند؟

سایمتیدین، دارو های ضد افسردگی و کورتیکواستروئید ها و دارو های مسدود کننده بتا آدرنرژیک بر متابولیسم این پماد اثر گذاشته و باعث کند شدن متابولیسم آن میشوند.

10-پماد هموروئید چگونه بر روی التهابات پوستی تاثیر مثبت میگذارد؟

پماد هموروئید با اثر بر روی اعصاب پوست به جلوگیری از خارش و یا درد در مبتلایان به بواسیر کمک میکند و علائم بیماری را کاهش میدهد. ترکیبات این پماد معمولا از عصاره گیاهان دارویی است و به این خاطر عوارض آن از داروهای شیمیایی کمتر است.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

24 دیدگاه برای “پماد هموروئید

 1. Avatar photoیلدا گفت:

  سلام تو رو خدا به چند تا سوال من جواب بدید من دختری مجرد هستم که یه چیزی مثل جوش در ناحیه مقعد در آورده بودم و دکتر تشخیص داد که به خاطر یبوست این طوری شدم و برام چند تا آمپول و قرص و دو تا پماد نوشت که یکی از پماد ها پماد بی حسی بود و اون یکی پماد آنتی هموروئید بود .الان میخواستم خواهش کنم که اگه ممکنه به همه سوال های من جواب بدید
  ۱.چقد از پماد آنتی هموروئید را باید به داخل بفرستیم ؟مثلا به اندازه یک بند انگشت؟
  ۲.چه مقدار از پماد رو استفاده کنیم ؟مثلا به اندازه یک نخود بفرستیم داخل مقعد؟
  ۳.چه مدت پماد رو بمالیم ؟مثلا همین که پماد رو به داخل فرستادیم کافی هست یا باید چند دقیقه ماساژ بدیم ؟
  ۴.میتونم برای فرستادن پماد به داخل مقعد از انگشت استفاده کنیم؟یا باید از همون وسیله ای که دکتر داده استفاده کنیم که اون رو روی سر پماد میکس میکنن و با کمک اون پماد رو به داخل بفرستم؟
  ۵.اگه پماد رو روی انگشت بمالیم و به داخل بفرستیم باعت فشار به ناحیه مقعد نمی شیم که باعث شود گوشت های اضافی بدتر باد کنند؟
  ۶.آیا پماد بی حسی را هم باید به داخل مقعد بفرستیم و یا فقط در اطراف مقعد که خارش دارد بمالیم؟
  ۷.حدودا چقدر طول میکشه تا این گوشت های اضافی از بین برن و بیماری تموم بشه؟
  خیلی ممنونم ازتون و ممنون میشم اگه به من کمک کنید.

  1. سلام مقدار و طرز مصرف هر پماد و دارویی توسط متخصص معالج تجویز می شود و توسط داروخانه توضیح داده می شود. اما آنچه که ما به طور معمول به بیماران خود پیشنهاد می کنیم به این شرح است: 1-به اندازه یک بند انگشت. 2-یک یند انگشت 3-ماساژ ندهید و فقط ناحیه را آغشته به پماد کنید 4-دستکش یا انگشتی دست کنید و به آرامی با انگشت به داخل برانید. از اپلیکاتور استفاده نکنید که زخم نشوید. 5-اگر به آرامی انجام دهید مشکلی پیش نمی آید. 6-طبق دستور پزشک مصرف کنید. 7-اصولا درمان دارویی هموروئید نباید بیشتر از 10 روز طول بکشد و اگر به نتیجه نرسید توصیه می کنم لیزر هموروئید انجام دهید.

 2. Avatar photoمقدم گفت:

  سلام من ٥روز پيش ليزر مو انجام دادم و درست ساعاتي بعد از ليزر دچار درد معقدي شدم متاسفانه بعد از سه روز درد پيان نگرفت و من به پزشك متخصص داخلي مراجعه كردم و پمادركتول تجويز كردن حالا سوال من اينه كه ميتونم در كنار پماد از شياف مسكن مثل دكنو فناك براي تسكين درد استفاده كنم

  1. سلام بدون تجویز پزشک معالج از هیچ گونه پماد یا دارویی استفاده نکنید.

 3. Avatar photoشاهرخ گفت:

  سلام
  من ۳روزه که عمل سنگین پرولاپس وهمورویید رو انجام دادم(عمل من۲ساعت زمان برد)چون پیشرفته شده بود
  بعدازگذشت۳روز از عمل برای باراول اجابت مزاج داشتم
  امابعدش دچار درد شدید شدم
  بایدچکارکنم وآیا میتونم از پماد هموروئید استفاده کنم؟
  ممنون

  1. سلام بدون ویزیت جراح معالج خود از هیچ دارویی استفاده نکنید. برای جلوگیری از یبوست حتما از شربت ملین استفاده کنید.

 4. Avatar photoشهپر کاوه گفت:

  سلام خانوم دکتر من نزدیک به بیست روزه عمل هموروئید به گفته دکترم با لیزر داشتم اما بعد از عمل درد شدید داشتم با پانسمان و با بخیه های خیلی زیاد روز بعد از عمل دکترم داخل مطبش برایم لیزر ترمیمی استفاده کرد و حسابی تا چند روز درد داشتم و بغل پاهایم سوخته بود. الان هر شب با مسکن می خوابم از ملین استفاده می کنم و خونریزی خیلی بیشتر از یک قطره دارم. در اینترنت سرچ کردم عمل من یک عمل لیزر نبوده و حس می کنم دکتر به من دروغ گفته و به روش سنتی مرا عمل کرده و پول زیادی ازمن گرفته. من هنوز بعد از بیست روز نمی توانم راحت بشینم و با مسکن می خوابم لطفا مرا راهنمایی کنید. چکار کنم ممنونم🙏🙏🙏

  1. سلام من پرونده پزشکی شما را مطالعه نکرده ام و نمی توانم نظری در این مورد اعلام کنم. توصیه می کنم این مورد را با جراح معالج خود صادقانه مطرح کنید و علت این دوره نقاهت طولانی را از ایشان جویا شوید.

 5. Avatar photoسامان حیدری گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۲۹ سالمه-من از سن تقریباً ۱۷ سالگی با وسواس زیاد خودم رو میشُستم به طوری که یه ربع طول میکشید و انگشت سبابه مو میکردم داخل مقعد تا داخل هم تمیز بشه … الان حدود ۹ یا ۸ ساله ..گاهی اوقات متورم میشه ..میزنه بیرون گاهی م جمع میشه و به حالت عادّی برمیگرده -گاهی هم که یبوست میشم خونریزی میشه و خودش هم بعد یکی دوروز قطع میشه.. حالا خانوم دکتر من تقریباً یکی دوساله که متوجه ی یه سوراخ ریز در کنار مقعدم شدم.. که کاملاً چسبیده به مقعد اما معلومه که مقعدم نیست.. از اون سوراخ گاهی وقتا ترشح دارم.. سفید مانند .. گاهی هم قطع میشه .. خارش هم میکنه .. خواستم بدونم این چیه .. واینکه چیکار باید بکنم .. از پیشگیری تا درمان و اینکه به نظرشما چه قد زمان دارم.. چون اصلاً در این ۹ سال هیچ دردی نداشتم و ندارم فقط متورم میشه و جمع میشه و گاهی هم خون میاد و قطع میشه اما این سوراخه که گفتم میخاره .. گاهی وقتا هرچه قد میخارونم اصلاً تمومی نداره همش دلم میخاد بخارونم چه در بیرون چه در سرویس ..

  1. به دلیل آسیبی که بافت مقعد رسانده اید دچار هموروئید و شقاق شده اید و به دلیل رسیدگی نکردن به این بیماری و عدم درمان پزشکی و اصولی به احتمال زیاد دچار آبسه و فیستول مقعدی نیز شده اید. هرگونه وضعیت غیرطبیعی در ناحیه مقعد را باید پی گیری کنید و منتظر احساس درد نباشید. احتمالا نیاز به جراحی و لیزر خواهید داشت. درضمن برای شستوشوی مقعد به داخل مقعد کاری نداشته باشید. اگر احساس می کنید دفع شما ناکامل است و به خوبی تمیز نشده اید بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و مقعد را باز و بسته کنید تا هم التهاب کم شود و هم ناحیه تمیز شود.

 6. Avatar photoسارا گفت:

  سلام خانم دکتر ،من ماه هفت بارداری از چندهفته پیش دچار مشکل هموروئید شدم بسیار دردناک همراه با سوزش و خارش که نشستن رو برام سخت کرده، میتونم از پمادنیتروکارد استفاده کنم؟

  1. بدون تجویز پزشک متخصص از هیچ پمادی استفاده نکنید. داروهای داخل مقعد نیز برای بیماران باردار تجویز نمی شود. یکی از بهترین مراقبت های خانگی برای شما نیز نشستن در لگن آب گرم برای کاهش درد و التهاب هموروئید می باشد.

 7. Avatar photoزینب گفت:

  سلام من تازه ۱۰ روزه زایمان کردم دو روزه که در پی درد و احساس فشار متوجه شدم یه مقدار برجستگی اندازه عدس در مقعدم ایجاد شده وبیرون هست سوال من اینه چون هموروئید من تازه هست بدون لیزر وطراحی درمان قطعی میشه
  وسوال دومم با لیزر کم‌تواندچار زخم وخونریزی ونیاز به بی حسی موضعی میباشد

  1. زمانی که هموروئید داخلی بیرون میزند و پرولابه نوع 4 می شود امکان درمان هموروئید با دارو وجود ندارد. اگر هموروئید خارجی باشد و در مراحل اولیه باشد امکان درمان دارویی وجود دارد. از خوددرمانی پزهیز کنید و برای دریافت روش درمان مناسب حتما با متخصص مشورت کنید که بیماری شما طولانی نشود. لیزر هموروئید سرپایی و بدون درد و خونریزی انجام می شود و بسته به شرایط بیمار نیاز به بی حسی یا بیهوشی دارد.

 8. Avatar photoزهره گفت:

  سلام خانم دکتر من یک پسر دو سال و نیم دارم دجار یبوست شد به پرشک که مراجعه کردم بهم کرم هموروزان مقعدی دادن بعد از یک هفته استفاده مقعد ملتهب و قرمز و جوش های سفیدی زد . فکر‌کنم حساسیت داد کرم رو قطع کردم به پزشک مراجعه کنم مشکل جدی هست ؟

  1. احتمالا فرزند شما به پماد حساسیت داده است و کار درستی کردید که مصرف پماد را قطع کردید. حتما مجدد به پزشک معالج ایشان مراجعه کنید و داروی جایگزین دریافت کنید. مقدار آب مصرفی کودک را هم افزایش دهید. نشستن روزانه در لگن آب گرم هم به ایشان پیشنهاد می شود.

 9. Avatar photoZizi گفت:

  سلام خانم دکترتوروخدابه سوال من جواب بدین ازنظرروحی داغونم من ۵روزپیش عمل جراحی هموروییدداشتم ولی نه بالیزر…الان اون توده ی قبلی رودکتربرداشته ولی بعدعمل یه توده ودوروزبعدش یه توده ی بزرگتردهانه مقعدم زده اصلانمیدونم چیکارکنم توروخداجواب بدین موقع دسشویی هم خیلی درددارم

  1. ممکن است التهاب بعد از عمل باشد یا بروز عفونت. در هر صورت باید با جراح معالج خود در ارتباط باشید.

 10. Avatar photoZizi1 گفت:

  امکان ویزیت آنلاین هست…

  1. برای بیماران راه دور و بیمارانی که شرایط خاص دارند و نمی توانند حضوری مراجعه کنند ویزیت آنلاین هماهنگ می شود.

 11. Avatar photoمهدی فلاحی گفت:

  سلام دکتر
  وقت شما بخیر
  من یه آبسه بزرگ در قسمت چپ مقعدم داشتم و دو تا هموروئید هم سمت راست.
  به صلاحدید جراح معالجم، اول آبسه رو با جراحی لیزر برداشتند، الان یک روز از عملم گذشته.
  تمامی توصیه ها و داروهای تجویز شده رو بر اساس دستور پزشک معالجم انجام میدم.
  ولی درد ناحیه ای که برداشت شده و سوراخ هست خیلی خیلی زیاده که در طول شبانه روز چند بار باعث گریه و بی تابی شدید من میشه.
  برای کنترل دردم چکار کنم و آیا این حد ازدرد طبیعیه؟

  1. متاسفانه درد بعد از جراحی آبسه و هموورئید زیاد است البته نه به اندازه قبل از عمل که آبسه داشتید. درد شما هر روز رو به کاهش خواهد بود و برای تسکین درد می توانید از لگن آب گرم نیز استفاده کنید. برای ترمیم سریعتر زخم بهتر است رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین و مینرال داشته باشید.

 12. Avatar photoFm گفت:

  سلام وقت بخیر من دستم سمت بازوم زخم شده بخیه کردم دکتر پماد برام نوشت داروخانه پماد همورید داده منم بدون اطلاع از نوع پماد زدم روی بخیه دستم پماد هموریدو یه روز بعد متوجه شدم این اون پماد که باید میزدم نیست میخاستم بپرسم برا زخم بخیه دستم مشکل ایجاد نمیشه؟

  1. خیر مشکلی ایجاد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *