بیماری های مقعد

اسکین تگ چیست

اسکین تگ چیست

اسکین تگ ها اغلب اوقات با عارضه های دیگر مثل شقاق یا زگیل اشتباه گرفته می شوند. به خصوص اگر این اسکین تگ ها در ناحیه مقعد ایجاد شوند مسلما بیمار دچار استرس شده و برای تشخیص قطعی اسکین تگ در ناحیه مقعد به متخصص جراحی مراجعه کند.

تحقیقات نشان داده است افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر از افراد دیگر مبتلا به اسکین تگ می شوند.

تفاوت در شکل اسکین تگ و زگیل در ناحیه تناسلی

در مورد تفاوت ظاهر اسکین تگ و زگیل تناسلی نمی­ توان یک قاعده کلی تعریف کرد ولی معمولا بعضی از اسکین تگ­ها پایه­ های بلند داشته و به شکل آویزان­تر هستند در صورتی که شکل ظاهری اسکین تگ کوچک همراه با پایه­ های پهن، بسیار شبیه به زگیل بوده و بدون بررسی­ های آزمایشگاهی، تشخیص تفاوت این دو بسیار مشکل می ­باشد. زگیل­ های تناسلی بسیار خطرناک هستند و باید سریع درمان شوند در صورتی که اسکین تگ­ ها ضایعاتی بی­ خطر هستند و مسری نمی­ باشد.

درمان اسکین تگ

پزشک متخصص پوست، با توجه به محل قرارگیری ضایعه و نوع آن، می ­تواند با استفاده از قیچی­ های مخصوص و استریل، کرایوتراپی، رادیوفرکوئنسی یا کوتر، اسکین تگ را از روی پوست بردارد. مثلا در صورتی که با استفاده از قیچی­ های مخصوص استریل، این ضایعه پوستی برداشته شود، جای آن­ها باقی نخواهد ماند ولی اگر لیزر شوند روی پوست اثر آن­ها خواهد ماند.

از طرفی به دلیل آن که اسکین تگ­ ها بی ­خطر هستند، در صورت تشخیص متخصص پوست و سوار نبودن زگیل بر روی اسکین تگ، به درمان نیازی نداشته مگر آن که از نظر ظاهری برای فرد مشکل ایجاد کند.

شقاق مزمن مقعد

در قسمت بین ناف تا آلت تناسلی، احتمال به وجود آمدن زگیل از اسکین تگ بیشتر بوده و افرادی که در این قسمت­های بدن به زائده­ های پوستی مبتلا می ­شوند، جهت افتراق زگیل از اسکین تگ باید به متخصص پوست مراجعه کنند.

البته در افرادی که مبتلا به شقاق مقعد هستند، نوع خاصی از اسکین تگ در ناحیه اطراف مقعد ایجاد می­ شود. این زائده پوستی که از ناحیه مقعد خارج شده، بدلیل شقاق است. به هر حال در صورتی که  در ناحیه تناسلی بزرگسالان یا کودکان هر نوع ضایعه پوستی به وجود آید، باید سریعا به متخصص پوست مراجعه کرد و در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، هر چه سریع­تر مراحل درمانی آن آغاز شود.

علت به وجود آمدن اسکین تگ

به طور دقیق مشخص نشده که چه چیز باعث ایجاد این ضایعه پوستی می­ شود. به دلیل آن که این بیماری معمولا در قسمت ­های چین­ خوردگی پوست ایجاد می­ شود، ممکن است اصطکاک نقش مهمی داشته باشد. اسکین تگ از کلاژن محصور شده به وسیله لایه خارجی پوست و از عروق خونی تشکیل شده است. بر اساس مطالعات انجام شده، یکی از عوامل ایجاد این بیماری احتمال دارد ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV باشد که محققان در این مطالعه، از قسمت­های مختلف بدن، 37 تگ پوستی را بررسی کرده­ اند. بر اساس نتایج بدست آمده ژن HPV نزدیک به 50 درصد اسکین تگ­ها بررسی شده است.

همچنین یکی از عوارض بارداری، اسکین تگ بوده که احتمال دارد به علت افزایش بارداری و هورمون بارداری باشد. این بیماری در مواردی خاص می ­تواند نشانه­ ای از مشکلات غدد درون ریز و یا عدم تعادل هورمون­ ها باشد.

این ضایعه پوستی، مسری نبوده و همچنین احتمال دارد اتصال ژنتیکی نیز وجود داشته باشد. چندان غیر معمول نیست که در یک خانواده، تمام اعضا دارای این ضایعه پوستی باشند.

بعضی از اسکین تگ­ ها بسیار سرسخت هستند و ممکن است برای از بین بردن آن­ها به بیش از یک مرحله درمان نیاز باشد. در صورتی که این بیماری پوستی فریز شود، احتمال زیادی دارد که به مدت چند هفته طول بکشد تا از پوست جدا گردد. در بعضی موارد دیده شده که آن­ها دوباره رشد می­ کنند که باید مراحل درمانی را باز هم انجام داد و آنها را حذف کرد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *