کیست مویی

انواع کیست مویی

انواع کیست مویی

انواع کیست مویی نوعی بیماری های عفونی پوستی می باشند که معمولا به عنوان کیست و در نواحی مختلف بدن مثل انتهای کمر و نواحی پر مو قابل مشاهده می باشند. این نوع بیماری در مردان شایع تر از خانم ها می باشد و بیشتر در سنین جوانی و بلوغ قابل مشاهده می باشد.

چاقی و داشتن بدن پر مو از جمله فاکتورهایی هستند که احتمال ابتلا به انواع کیست مویی را افزایش می دهند.

انواع کیست مویی از لحاظ محل تشکیل:

 1. کیست مویی پایین کمر
 2. کیست مویی کشاله ران
 3. کیست مویی ناحیه تناسلی
 4. صورت
 5. زیر بغل
 6. و قسمت های دیگر پرموی پوست

برای درمان کیست مویی صورت به متخصص پوست و برای انواع دیگر آن به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

انواع کیست مویی از لحاظ درجه شدت:

 1. کیست مویی به تنهایی
 2. کیست مویی همراه با آبسه و عفونت
 3. کیست مویی همراه با آبسه، عفونت و فیستول

بهترین روش درمان کیست مویی در هر درجه ای جراحی و تخلیه جدار کیست، آبسه و فیستول با لیزر پرتوان و به روش بسته است.

انواع کیست مویی

در تصویر بالا یکی از انواع کیست مویی پایین کمر را می بینید که همراه با آبسه و فیستول است

چه عواملی باعث ابتلا به انواع کیست مویی می شود

موهایی که در سطح بدن وجود دارد، در اثر عوامل مختلف ممکن است به جای رشد عمودی به سمت بیرون پوست،  به داخل پوست رشد کنند که اگر به همراه عوامل عفونی و آبسه باشد، می تواند منجر به ایجاد چرک و ترشحات بد بو و درد در ناحیه کیست شود. در صورتی که کیست مویی عفونی نشود علامت خاصی به جز برآمدگی و وجود سوراخ های مشکوک ندارد. اما اگر به آن توجه نشود دیر یا زود دچار عوارض کیست مویی خواهید شد.

واژه کیست به این دلیل در انواع کیست مویی استفاده می شود که یک توده زیر پوستی گاها بزرگ و دارای زخم در نواحی مختلف بدن ایجاد می شود که می تواند عوارض شدیدی به همراه داشته باشد.

علائم انواع کیست مویی

علائم انواع کیست مویی در افراد مختلف متفاوت است. در برخی افراد این کیست ها ممکن است خفیف و بدون علائم باشند، و در برخی دیگر از افراد این علائم می توانند به قدری شدید باشند که فرد را از روند عادی زندگی خود باز بدارد.

اکثر علائم شدیدی که در انواع کیست مویی قابل مشاهده می باشد، در اثر وجود عفونت و عفونی شدن کیست ایجاد می شوند. برخی از این علائم عبارتند از:

 • ایجاد یک گودی کوچک در پوست
 • ایجاد یک جسم بزرگ دردناک و زیر پوستی
 • ترشح مایعات غیر شفاف و خونی
 • در صورت وجود عفونت، ترشح مایعات بد بو از ناحیه
 • در صورت وجود عفونت، ایجاد تب و لرز و علائم شبیه سرماخوردگی

الگوی بیماری انواع کیست مویی

تقریبا در همه انواع کیست مویی دارای بخش آبسه حاد و شدید می باشند. در این بخش، کیست موجود در زیر پوست به حالت متورم، قرمز و حساس و دردناک دیده می شود که در صورت وجود عفونت، ترشحات چرکی از آن خارج می شود.

پس از رفع آبسه، چه به وسیله درمان های پزشکی و چه در حالت درمان خود به خودی، در بسیاری از بیماران سینوس پیلونیدال ایجاد می شود. سینوس پیلونیدال به حالتی گفته می شود که کانال باریک پوستی ایجاد شده از طریق کانال های زیر پوستی مختلف به هم مرتبط شده اند. برخی از این سینوس ها به صورت خود به خود بهبود می یابند اما در برخی از بیماران به درمان های پزشکی مانند جراحی نیاز داریم.

تشخیص انواع کیست مویی

تشخیص انواع کیست مویی به وسیله پزشک و با بررسی علائم بالینی و عوارض ناشی از کیست می باشد. برای تشخیص سینوس مویی به غیر از صورت، شما باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید. کیست پیلونیدال دارای علائم بالینی مخصوص به خود می باشد.

درمان انواع کیست مویی

درمان انواع کیست مویی به الگوی بیماری و اینکه در چه مرحله ای قرار دارد، وابسته می باشد. در صورتی که فرد دارای آبسه باشد، باید هر چه سریع تر و به صورت اورژانسی، آبسه او برطرف و درمان شود. آبسه بیمار به وسیله پزشک و یا ایجاد یک بریدگی کوچک تخلیه می گردد. پس از تخلیه آبسه و خشک شدن عفونت موجود در آن، التهاب و قرمزی موجود در ناحیه سینوس مویی به میزان زیاد بهبود می یابد. پس از انجام این مرحله، مراحل درمان خود کیست مویی آغاز می شود. درمان به وسیله جراحی و خارج کردن کیست و یا استفاده از روش هایی مانند لیزر کیست مویی می باشد.

درمان انواع کیست مویی به وسیله جراحی

بیماری های پیشرفته و عود کننده مثل انواع کیست مویی، باید به صورت جراحی درمان شوند. این کار به دو روش انجام می شود، یا با برداشت پوست موجود در اطراف ناحیه سینوس کیست پیلونیدال را درمان می کنند و یا اینکه به وسیله ایجاد برش و تخلیه کیست، یاعث درمان سینوس مویی می شوند.

به طور کلی هنگامی که از عمل های جراحی باز برای مناطق وسیع پوستی استفاده می شود، نتایج حاصل از عمل و میزان بهبودی بسیار مناسب تر است، اما مدت زمانی که برای بهبودی پس از جراحی مورد نیاز است، بیشتر خواهد بود.

در عمل جراحی انواع کیست مویی، خطر ایجاد عفونت و یا خون ریزی بسیار بالا می باشد پس نیازمند مراقبت های ویژه بعد از جراحی می باشد.  همچنین استفاده از لیزر جراحی توسط یک متخصص جراحی و لیزر و جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته میزان عود و عفونت کیست مویی را به صفر نزدیک می کند. درمان کیست مویی جز با درناژ و تخلیه کیست امکانپذیر نیست و بهتر است این عمل با لیزر پرتوان انجام شود.

کارهایی که باید بعد از عمل جراحی انواع کیست مویی انجام شود

بعد از انجام عمل جراحی کیست مویی، تمیز نگه داشتن و پانسمان منظم جای زخم از اهمیت بالایی برخوردار است تا ضمن تسریع روند بهبودی، از عفونت محل نیز جلوگیری شود. افرادی که تحت جراحی کیست مویی به روش بسته و با لیزر توسط متخصص جراحی ماهر و باتجربه قرار می گیرند لازم نیست نگران این موضوع باشند.

از آنجا که رویش مو بخش مهمی از انواع کیست مویی می باشد، شیو و اصلاح کردن پوست ناحیه مورد نظر به صورت منظم نیز مهم می باشد. بیماری سینوس مویی یک بیماری مزمن و عود کننده است و شما باید به منظور جلوگیری از عود آن موهای زائد ناحیه را از بین ببرید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *