غده و توده های بدن

توده ناحیه تناسلی

توده ناحیه تناسلی

عمده توده های تناسلی به دلیل تجمع مو یا چربی در این ناحیه بروز می کنند. با درمان نشدن این توده ها بروز عوارض مختلفی مثل آبسه و ایجاد درد و احساس ناراحتی در ناحیه بروز می کند. بعد از تشخیص علت بروز توده تناسلی توسط متخصص جراحی عمومی روش درمانی مناسب به بیمار پیشنهاد می شود. معمولا توده های چربی و مو را با لیزر پرتوان و بدون اسکار و خونریزی می توان برداشت. در مورد توده های تناسلی سرطانی روند درمان متفاوت خواهد بود.

انواع توده ناحیه تناسلی

توده های ناحیه تناسلی انواع مختلفی دارند که برخی از شایع ترین آنها را در اینجا بررسی می کنیم. روش درمان مناسب توده های تناسلی بر اساس نوع آنها مشخص می شود.

توده های تناسلی در زنان

توده جمع شده ی مو

افزایش حجم موهای زائد در ناحیه تناسلی و عدم رسیدگی به آن و نظافت این موها موجب می شود که این موها در زیر پوست جمع شوند و ایجاد یک توده را بکنند ، این توده با عفونت بزرگ میشود و تا اندازه یک گردو نیز می تواند رشد کنند . برای جلوگیری از این مشکل همواره باید بهداشت فردی خود را رعایت کرده و هر دو هفته یکبار موهای زائد خود را از بین ببرید .

خال در ناحیه اندام تناسلی

خال بر اساس عوامل متفاوتی به وجود می آیند مانند وراثت یا استرس و … . خال های موجود در ناحیه تناسلی اگر از نوع معمولی باشند هیچ گونه ضرری ندارند و جای هیچ نگرانی نیست  اما اگر این خال ها نامتقارن یا رنگی بودند یا اینکه بوی بدی از خود پخش می کردند باید حتما زیر نظر یک متخصص جراحی درمان شوند . از نشانه های خال معمولی این می باشد که این خال اطرافش صاف می باشد و شکل آن متقارن با رنگی مشکی است .

کیست سباسه که در کناره ی واژن معمولا قرار دارد

این کیست مانند یک نیم دایره است که محتوای آن چربی ، کراتین و پوست اضافه یا مرده  می باشد . علت رشد این کیست و ایجاد توده در ناحیه تناسلی خانم ها را می توان مرطوب بودن ناحیه تناسلی دانست به عنوان مثال نشستن ساعت های طولانی در یک جای مرطوب یا عرق کردن زیاد یا پوشیدن لباس پلاستیک به مدت طولانی و… . همواره باید سعی کنید که به ناحیه تناسلی خود هوا تازه برسانید تا از ایجاد توده های ناحیه تناسلی مانند کیست سباسه در امان بمانید .

زگیل تناسلی

این زگیل را امروزه به عنوان نوعی عفونت جنسی حاصل از انتقال ویروس پاپیلوما به شخص دیگر از طریق رابطه ی جنسی می دانند. زگیل ها معمولا خطرساز نیستند اما در برخورد با زگیل تناسلی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و مطمئن شوید که به ویروس اچ پی وی دچار نشدید زیرا این ویروس پیش درآمد بروز سرطان می شود. ظاهر زگیل تناسلی به شکل یک توده کوچک با سطح زبر و همرنگ با پوست یا کمی تیره تر از آن است .

سرطان های مختلف جنسی

سرطان ها در آلت تناسلی معمولا ایجاد توده هایی با اندازه های مختلف می کنند مانند سرطا پروستات، سرطان آلت تناسلی مردان (پنیس)، مثانه و … .

ویروس های پوستی

بعضی از ویروس های پوستی می توانند توده های ناحیه تناسلی را به وجود آورند مانند مولوسکوم کنتاژیوسوم ، این ویروس در واقع می تواند از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا و یا استفاده از حوله آن شخص به شما انتقال یابد . اگر به این ویروس مبتلا شدید سعی کنید  پوست خود را نخارانید زیرا موجب گسترش آن در پوست خود خواهید شد.

غده های آلوده به عرق

تعداد بسیار زیادی غده عرق در بدن وجود دارد این غده ها هنگامی که به وسیله عرق مسدود شوند باعث عفونت و تشکیل توده های ناحیه تناسلی می شوند. سعی کنید از لباس جذب و تنگ زیاد استفاده نکنید .

کیست بارتولن

غدد بارتولن در ناحیه تناسلی و در نزدیکی دهانه واژن قرار دارند. در صورت مسدود شدن این غدد موادی که از آنها ترشح می شود درون غده گیر کرده و غده متورم و دردناک می شود. در این مواقع به آن کیست بارتولن می گوییم. این غدد ممکن است عفونی و یا غیرعفونی باشند. غدد عفونی کیست بارتولن معمولا نیاز به مداخله جراحی و یک دوره آنتی بیوتیک درمانی دارند. کیست غیر عفونی که درد نیز ندارد با روش های خانگی قابل درمان می باشد.

درمان توده ناحیه تناسلی

برای اینکه بتوانید به درستی توده های ناحیه تناسلی خود را درمان کنید باید به چند توصیه به خوبی عمل کنید :

 1. از استفاده دائم روغن بدن روی پوست خود بپرهیزید.
 2. در اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی از تیغ جدید و استفاده نشده بهره ببرید.
 3. رعایت بهداشت فردی : هر روز سعی کنید به حمام بروید و ناحیه تناسلی خود را با شوینده مخصوص و مناسب شستشو دهید . پدهای بهداشتی خود را در هنگام قاعدگی در زمان مناسب و در فواصل کوتاه تعویض کنید .
 4. استفاده از دارو : حتما دارویی که مصرف می کنید را پزشک باید تجویز کرده باشد .
 5. گرما درمانی: در بعضی موارد این روش جواب می دهد. در این شیوه شما باید ناحیه مورد نظر را گرم کنید
 6. لیزر درمانی : در ادامه به توضیح این روش می پردازیم

لیزر توده ناحیه تناسلی

در این روش بیهوشی صورت نمی گیرد به طور سرپایی و تحت بی حسی انجام می شود. از پرتوهای پرقدرت نوری در این روش استفاده می شود. هزینه درمان با لیزر کمی گران می باشد اما موجب بهبود بیماری شما در مدت زمان کمی می شود. در این روش لوله آندوسکوپی را از مقعد یا واژن وارد بدن کرده و به سمت توده تناسلی پرتوهای نوری را شلیک میکنند که در نهایت این توده ها با موفقیت از بین می روند .

همچنین برخی توده ها که خارج از دستگاه تناسلی ایجاد می شوند را متخصص جراحی عمومی و لیزر می تواند به راحتی با لیزر بردارد. معمولا توده های حاوی کیست مویی با این روش خارج می شوند. جراحی با لیزر این توده ها بهترین و مطمئن ترین روش درمان توده های ناحیه تناسلی می باشد.

سوالات متداول توده ناحیه تناسلی

1-آیا لیزر در درمان توده تناسلی، سرطان زا می باشد؟

خیر، لیزر عوارض جراحی سنتی را ندارد. همچنین جراحی با لیزر و لیزر درمانی ارتباطی با بروز سرطان ندارد.

2-آیا توده های موجود در ناحیه تناسلی مرگ آور هستند ؟

بستگی به نوع توده دارد. اما در بسیاری از موارد در صورت درمان به موقع بیمار سلامتی خود را بدست می آورد. درصد مرگ در این شرایط بسیار پایین است.

3-آیا بعد از بهبودی توده های ناحیه تناسلی امکان بازگشت آنها وجود دارد؟

بله اگر بهداشت فردی را رعایت نکنید امکان عود توده های ناحیه تناسلی وجود دارد.

4-آیا می توان جوش ها و توده های موجود در ناحیه تناسلی را با دست برداشت؟

هرگز این کار را انجام ندهید زیرا موجب پخش شدن عفونت و بدتر شدن اوضاع می شود، سعی کنید در چنین شرایطی به متخصص جراحی مراجعه کنید

2 دیدگاه برای “توده ناحیه تناسلی

 1. Avatar hkmabadyhmydrda1@gmail.com گفت:

  سلام من چند وقت پیش یک دانه اندازه نخود کنار آلت تناسلی سمت چپ زد بعد از یک ماه خیلی کمتر شده ولی دست می زندی هنوز هست وقتی فشار می دهیم واین می رود بای چه کار کنم

  1. سلام این غده هم می توانند چربی یا لیپوم باشند و هم عفونت و التهاب لنف های ناحیه. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا بعد از تشخیص نوع غده به وجود آمده درمان مناسب را به شما پیشنهاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *